JHocUh Ml r Th. v. d. Mooien Byrnes pleit voor „Vereenigde Staten van Duitschland' De Radio geeft vanavond; Middensfandscursus „Haarlem-Noord" Dans-Academie Flinke Jongens WIE E. Klaster Geen economische versnippering Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, is speciaal naar de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland gevlogen om een rede uit te spreken over den opbouw van Duitschland. Het mislukken van de afspraken van Potsdam om Duitschland tot een econo mische eenheid te maken, is de voor naamste aanleiding geweest tot deze geste, die op de vredesconferentie van Pari is sterk de aandacht heeft getrok ken. Men is geneigd om verband te leg gen tusschen deze rede en twee bespre kingen, die Byrnes en zijn Emgelsdhe collega, Bevin, na Molotof's vertrek naar Moscou hebben gevoerd. Byrnes legde er den nadruk op, dat naar de meening van de V.S. de eco nomische grenzen binnen Duitschland moeten verdwijnen. Aan Duitschland moet de kans gegeven worden om goe deren te exporteeren, teneinde genoeg te kunnen invoeren om economisch zichzelf te kunnen bedruipen. Duitsch land is een deel van Europa en de her leving van Europa zal langzaam gaan wanneer Duitschland tot een armenhuis gemaakt zou worden. De overeenkomst van Potsdam voor zag in een decentralisatie van de poli tieke structuur om te voorkomen, dat er een overheersching van een centrale Duitsche regeering zou ontstaan. Naar het inzicht van de Amerikaan sche regeering behooren de geallieer den thans onverwijld aan het Duitsche volk de essentieele voorwaarden duide lijk te maken van het vredesverdrag. Naar onze meening. aldus Byrnes, moet thans aan het Duitsche volk worden toegestaan en hulp worden verleend voor het vestigen van een democrati sche Duitsche regeering, welke deze voorwaarden zal kunnen aanvaarden en naleven. De geallieerde troepen zouden be perkt moeten worden tot een aantal, dat als „veiligheidstroepen" voldoende is. De V.S. trekken zich niet terug. Zoolang er een bezettingsmacht noodig is, zullen zij er hun aandeel in hebben. Bymes pleitte tenslotte voor het doen samenstellen van de toekomstige HILVERSUM I, 301 M. 19.00, 20.00 22.00 Nieuws. 19.15 Russische mu ziek. 20.05 Weeroverzicht. 20.08 Stichtsch da mesorkest. 21.00 Minister Drees over de col lecte voor Vacantie-kinderkolonies. 21.15 Bal lade in g kl. terts van Brahms. 21.20 Aan Paal 16, een klankbeeld over Rotterdam. 21.45 Reportage over het Montessort-onder- wijs. 22.15 Katholiek Nieuws. 22.35 Splendora. 23.15 Staunton-tournooi. 23 20 Slotaccoord. HILVERSUM II, 415 M. 20 00. 23,00 Nieuws. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Dep. uitzending. 19.30 Causerie door Baron de Vos van Steenwijk. 20.05 Cantate no. 137 Bach. 20.30 „Humanisme". 21.00 Als H'sum I. 21.15 Dingen van den dag. 21.30 Men vraagt, wij draaien. 22.00 Drs. L. de Jong. 22.15 Jazz-üitzending. 22.40 Ds. E. D. Spelberg. 23.15 Gr.pl. Duitsche regeering door een „nationa- len raad", samengesteld uit de volgens democratische regelen verantwoordelij ke minister-presidenten of andere lei dende functionarissen van de verschil lende staten in de vier zones en onder worpen aan de voorbehouden bevoegd heid van den geallieerden bestuursraad. De raad zou bovendien belast moeten worden met de verantwoordelijkheid voor het opstellen van een federale constitutie voor de „Vereenigde Staten van Duitschland". „Ofschoon wij er op staan, dat Duitsch land de beginselen van vrede en goe de nabuurschap en niensdhelijkheid in acht zal nemen, wenschen wij niet, dat het de satelliet worde van eenige mogendheid of groep van mogendhe den of dal het komt te staan onder bui tenlandsche of binnenlandsche dicta tuur". De V.S. ontkennen de Fransche aan spraken op het Saargebied niet. Wel be strijden zij aanspraken op gebied, dat onbetwistbaar Duitsch is. zooals op het Roergebied en het Rijnland. Doodstraf uitgesproken tegen leider van de bloedploeg De Drentsche kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde Donderdag te Assen den beton- en grond werker G. H. S., den Amsterdamschcn leider van de tijdens de bezetting berucht geworden „bloedploeg", die Drente en speciaal Norg en omgeving heeft geterro riseerd, conform den eisch tot de dood straf, zonder recht van cassatie. G. S. S., los arbeider, W. J G. H., tim merman en de chauffeur H. de K., allen te Amsterdam, werden eveneens tot de doodstraf veroordeeld. Hun werd het recht van cassatie verleend. De 20-jarige H.B.S.'er C. de R. te Alk maar, die ook tot de bende had behoord, kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar, met drie jaar proeftijd, onder toezichtstelling en ontzetting uit beide kies rechten voor den tijd van 10 jaar. De eisch luidde 15 jaar gevangenisstraf. Hef volgend jaar weer rondvluchten Het volgend Jaar kunnen wij weer vliegen. Dat wil zeggen wij gewone menschen, die geen K.L M.'er zijn en ook niet in staat zijn van een *der vele luchtlijneil gebruik te ma- kon. In den vooroorlogschen tijd stelde de K.L.M. bezoekers van de luchthaven Schip hol ln staat kleine rondvluchten te maken. Meestal werd dan over Amsterdam en Haar lem en omgeving gevlogen. In 1935 kon men de kleurenweelde van „de Flora" in Heem stede van de lucht uit bewonderen. Deze rondvluchten kostten slechts enkele rijks daalders, zoodat duizenden in staat waren den luchtdoop te ondergaan. Schiphol is wel weer voor bezoekers open gesteld. Per dag komen er gemiddeld 3000 bezoekers. De toestellen zijn evenwel nog alle noodig voor de vaste diensten, aan klei ne rondvluchten kan nog niet gedacht wor den. Maar de bezoekers worden getroost met de verzekering, dat zij het volgende jaar weer een klein pleziertochtje zullen kunnen maken, want dan hoopt de K.L.M. daarvoor machines beschikbaar te hebben Het wordt ook door bezoekers betreurd, dat zij niet in staat gesteld worden een vlieg machine van binnen te bekijken. De K.L.M zal het volgend jaar in die leemte voorzien. Dan wordt daarvoor een speciaal toestel bestemd. Protest tegen schoenen-verkoop Het Nederlandsch Verbond van Gerepa- trieerden heeft in een telegram aan den minister van Economische Zaken, zoowel als aan het Centraal Distributiekantoor, geprotesteerd tegen den vrijen verkoop van Amerikaansche schoenen, zonder dat eerst de ex-gedeporteerden geholpen zijn. Genoemde bond verzoekt alsnog eerst de gerepatrieerde ex-gedeporteerden te wil len helpen. De Indische gerepatrieerden zouden wel voorrang hebben genoten. Reeds den eersten dag, waarop Ameri kaansche schoenen vrij verkocht mochten worden, constateerde men zwarten handel in deze schoenen. Er wordt op gewezen, dat. afgezien van de ontoelaalbaarheid hiervan, de handel boven de thans aan wezige voorraden binnenkort nog meer van deze schoenen zal ontvangen. Ook de te verwachten partij bestaat voor een groot gedeelte uit heerenschoenen Uit met het fruit te Rotterdam Tc Rotterdam hebben de fruithandelaren besloten zich aan te sluiten bij de sta kende venters en geen fruit meer te laden, onder het motto: „Wij strijden voor een vrijen handel, er is voldoende fruit." De Rotterdamsche fruitventers, die door de distributie van den verkoop werden uit gesloten, hebben hun misnoegen hierover niet onder stoelen of banken gestoken en er zijn zelfs provocaties op de groenten- markt voorgekomen. De reactie in Haarlem. Een en ander heeft zijn terugslag in onze stad gehad. Naar men ons van de zijde der grossiers-combinatie mededeelde, dreigen de Haarlemsche venters met staking. Zij nemen de hun toegewezen partijen vrijge geven fruit niet op. De geregelde Haarlemsche kleinhandel is het over het algemeen echter niet eens met de in Rotterdam gevoerde actie. De zooveelste fraude Ditmaal bij <len cfistrlbutiedlenst te Enschedé Op het distributiekantoor te Enschede is een vrij omvangrijke fraude met bon kaarten ontdekt, in verband waarmede drie ambtenaren en twee vrouwelijke em ployés in arrest zijn gesteld. Drie hunner zijn ter beschikking gesteld van den Offi cier van Justitie te Almelo. De 19-jarige mej. D. de W. bekende, dat zij reeds in den bezettingstijd geregeld over extra inlegvellen beschikte. Dit waren restanten van hetgeen aan onderduikers werd verstrekt. Na de bevrijding heeft zij van deze extraatjes geen afstand willen doen en do fraude werd bijna op denzelf den voet voortgezet. Ook de andere ambtenaren, die thans zijn gearresteerd, beschikten geregeld over aantallen bonkaarten. Philips decentraliseert Het Nederlandsche beheersinstituut heeft aan de N.V. Philips het gebouw der vroe gere tricotage-fabriek „Sittard" te Sittard toegewezen. Te zijner tijd zal het gebruikt worden voor uitbreiding van het aldaar reeds bestaande bedrijfs-onderdeel. waar radiobuizen worden vervaardigd. Voorts heeft de N.V. Philips de voormalige textiel fabriek N V. Elias te Roermond gehuurd, teneinde daar een afdeelir.g van de appa- ratenfabriek te vestigen. „Oud-Heemstede" geopend Onder zeer groote belangstelling ge schiedde hedenmorgen de officieels opening in het R.K Vereenigingsgeb uw van de Historische Tentoonstelling Aan wezig waren mevr. Bcels van Heemstede, de burgemeester van Haarlem, de hoe M. A Reinalda; de burgemeester van Ben ne broek, mr. K. baron van Hardenbroel; en mej. dr. G Kurtz, stadsarchivaris van Haarlem. De burgemeester van Heemstede, ihr. J. P. W van Doorn zeide, dat deze 'en- toonstelling georganiseerd is naar aanlei ding van het feit, dat zeshonderd aar geleden aan den Heer van Heemstede de hooge rechten werden toegekend en tevens is zij bedoeld als een aansporing tot hel bevorderen van den burgerzin. Ten aan zien van het uitoefenen van de rechten deelde spr. mede, dat de doodstraf nim mer is toegepast en de historie slecht één maal gewaagt van een kastijding. Spreker herinnerde er aan, dat de gegevens over Heemstede reeds terugreiken tot de 10de eeuw en dat Heemstede in 1298 genoemd wordt. Na een kort overzicht te hebben gegeven over het belangrijkste van de tentoonstel ling, bracht hij dank aan allen, di<> door het beschikbaar stellen van voorwerpen, hadden medegewerkt om een zoo volledig mogelijk beeld van de historie van Heem stede te verkrijgen. In het bijzonder bracht hij dank aan het gemeentebestuur van Haarlem, aan het Rijksarchief, de R.K. kerk en de Ned. Herv. Gemeente. De On derlinge Tuinliedenvereeniging „Aerden- hout en Omgeving" die de tcntoons'clling met bloemen heeft opgeluisterd, werd dank gebracht, waarna jhr. Van Doom do tentoonstelling voor geopend verklaarde. Fiets gevonden On het bureau van de Heemsteedsche politie, afdeeling recherche, bevindt zich een damesrijwiel, merk Simplex, fabri- cage-jaar 1941, no 330104. Het is vermoe delijk van diefstal afkomstig. De eigenaar of eigenares gelieve zich tusschen 9 en 12 uur te melden. Men wordt nogmaals gewaarschuwd tegen het meenemen van onbekende per sonen in zijn auto. Een inwoner van Heemstede is dezer dagen de dupe ge worden, toen hij een persoon in militair uniform gekleed meenam. Deze wist vier briefjes van f 25 te ontvreemden. Uitbreiding Heemsteedsche begraafplaats Het gemeentebestuur van Heem-tede heeft aanbesteed het uitbreiden van de algemeene begraafplaats aldaar Er waren 39 inschrijvingen ingekomen. De laagste inschrijfster was de firma J. Twisk, Cus- tricum voor f 119.500 en de hoogst' de firma J. P. de Koning, Mcdemblik f 241 i:99. Fransch Circus naar Heemstede „Nouveau Cirque de France" is tiet eenige Fransche circus dat van haai re geering toestemming kreeg om een tour- née in het buitenland te maken Dit circus, dat reeds te Rotterdam en Leiden optrad, zal van Maandag 9 September af haar tenten opslaan in het sportpark te He era stede, waar het slechts vier dagen blijft. Het programma vermeldt vele circus- namen zooals Little Walter, muzikale dwaas, Jim Roose met zijn Atlasleeuwen, Les Moustier Sisters, Frankrijks beste en jongste acrobaten en De Wolga'6 instituut NIEUWE GRACHT 66 TEL. 15056 - HAARLEM AANVANG VAN DE DANSLESSEN 15 SEPT. a.s. Inschrijving dagelijks. Prospectus op aanvraag. Op 9 Sept. a.s. eindigt de inschrijving voor de cursussen. Opleiding 1947 en 1948. Een beperkte laatste gelegenheid om nog aan te melden op 5, 6, 7 en 9 Sept. des avonds van 69 uur, Inlichtingen: J. CONSTEN, Rijksstraatweg 437 Aanvang seizoen 1946/47 15 October Inschrijving eii besprekingen van 16 September af dagelijks van 1112, 14117 en 1921 uur SCHAGIEELSTRAAT 29 TELEFOON 10800 N.V. Wa-sischerij en Chem. Wasscherij PEEPERKORN, Heemstede heeft plaatsing voor eenige als hulp in de wasscherij en ketelhuls. Zioh aan te melden: Bleekersvaartweg 39, Heemstede. Een koffieboon... heel gewoonl Een kopje koffie van Ter wee BUITENGEWOON I Dan is het kleintje koffie een gróóte weldaad, pittig en vol geurl KOFFIE Ook U kunt zich nu nog laten in schrijven voor één van de gezellig® lessen van Dansschool Inschrijving dagelijks van 710 uur gebouw „CULTURA", Jansstraat 85 De school voor beter daus- omlcrwijs. Vraagt prospectus. 8^AnP5TOFF€n«AnpGL - 44€€m5T€P€

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3