Haarlems Dagblad De Franschen De Groote Vijf bijeen Nederland eischt 100 Millioen Gulden herstelbetaling van Italië J ioouj.noi-uoi*inms tSIIipiW U,).K) *fc .Tnnrcrnn- Vo. 18425 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiii Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 ALS gevolg van een beroep, door de Fransche regeering op de Engelsche gedaan om het herstel van Frankrijks financiën te bevorderen, zijn eergisteren besprekingen over een nieuw handelsver drag door Bidault en Attlee geopend. De inleiding schijnt hoopvol geweest te zijn. hetgeen men tegenwoordig van internatio nale onderhandelingen nauwelijks meer verwachten kan Namens het Fransche ■ministerie van Buitenlandsche Zaken is tenminste verklaard, dat deze eerste zake lijke poging om een economische en finan- cieele overeenkomst te bereiken zeer ge slaagd was Eenvoudig is de zaak niet, want Frankrijk staat zwaar in de schuld bij Engeland en de handelsbalans tusschen de twee landen vertoont een groot deficit aan de Fransche zijde. Daarbij komt. dat de Franschen volstrekt niets van hun schuld aflossen. De toestand wordt, in tegendeel, iedere maand ongunstiger, zoo wel wat de staatsschuld aan Engeland als de handelsschuld betreft. Dit is, zooals hel orgaan der regeerende Labour Party ver klaard heeft, vooral een gevolg van het Engelsche economische beleid, dat de En- gelschen belet heeft om evenveel van Frankrijk te lcoopen als het van Engeland gekocht heeft. Tenslotte moest dit mis- loopen. Bidault heeft een persoonlijken brief tol Attlee gericht en de onderhande lingen zijn begonnen. Dat men in Engeland volstrekt niet on verschillig staat tegenover den gang van zaken aan de overzijde van het Kanaal is dezer dagen duidelijk gebleken uit een hoofdartikel van de Manchester Guardian, een blad dat zich door rustige openhartig heid pleegt te onderscheiden. Betreurend dat zoo weinig vooruitgang is bereikt in de ontwikkeling van nauwer betrekkin gen tusschen Engeland en Frankrijk zegt het blad: „Er zijn zonder twijfel aange legenheden, waarin wij de Franschen moe ten teleurstellen. Als wij den indruk ma ken dat wij weinig rekening houden met hun moeilijkheden en de gevaren, die hen bedreigen, komt dat doordat zij plannen ten aanzien van Duitschland voorstaan, welker uitvoering naar onze mecning rampspoed zoowel over hun land als over de rest van Europa zou brengen. Het beste is, dat wij de punten van verschil als bondgenooten en kameraden bespreken en het meeningsverschil tot een minimum terugbreneen. Dat volledige overeenstem ming wellicht onmogelijk zal blijken is een reden temeer voor de Britsche re geering. om allen mogelijken bijstand te geven aan de Fransche pogingen tot her stel. In den huidigen toestand verkeert Europa en Engeland in het bijzonder in gevaar door de zwakte van Frankrijk Het is een land. dat uitgeput is door twee oorlogen, waaraan het tot zijn groot nadeel heeft deelgenomen Sinds een halve eeuw daalt het Fransche bevolkingstotaal. Wij moeten vooruitzien. Hoe zal het binnen twintig jaar met Frankrijk gesteld zijn, als het zijn achteruitgang niet kan stuiten en zijn welvaart doen herleven? Hoe zal Europa er uit zien als Frankrijk faalt?" Het bericht van de nieuwe onderhande. lingen. toegelicht met een beschouwing al- deze die vlak tevoren verschenen is. geeft aanleiding tot overdenking. Het bewijst niet alleen dat. terwijl het conflict tus schen West en Oost voortduurt, de Weste- lijke geallieerden uit den grooten strijd de noodzaak inzien van nauwer toenadering, maar toont ook opnieuw aan dat het niet in ons voordeel is als het onze buren slecht gaat. Menigeen begrijpt dat niet en pleegt er met een zekere voldoening, niet onver mengd met zelfgenoegzaamheid, over te spreken als een ander land in economi- schen nood verkeert. Dat is een gevolg van de oude nationalistische denkwijze en van een beleid, dat er zich steeds op toe gelegd heeft uitsluitend op eigen voordeel bedacht te zijn. ten koste van anderen Het moge moeilijk zijn van deze denkwijze af scheid te nemen, maar de werkelijkheid van dezen ti.id is anders geworden. Wie lacht omdat het België, of Frankrijk, of andere landen waarmee wij moeten samenwerken slecht gaat, vermaakt zich met zijn eigen schade en nadeel. De ver houdingen zijn veranderd. Zij liggen niet meer zooals ten tijde van onze groot ouders. Wij moeten minder ouderwets loe ren denken. Daarvan getuigt kenmerkend zulk een uitlating van de Manchester Guardian als: „In den huidigen toestand verkeert Europa. Engeland vooral, in ge vaar door Frankrijks zwakte." Als Hollan der zou men er op moeten antwoorden „Ons land niet minder." Het gaat den Franschen niet goed Of de geest van den generaal De Gaulle, die zonder twijfel oen man van groote wils kracht en intelligentie is, het in de naaste toekomst zal doen herleven, is ook nog een open vraag. Het heeft behoefte aan meer dan een herstel van reputatie, zich uitend in een uiterlijk succes. dat tot dusver slechts aan het oude streven naar roem doet denken. Een scherp Fransch bcoor- deelaar heeft dat onlangs, in de klare termen die zijn landstaal immer biedt, uit gedrukt als „l'aggression de la faiblesse": het offensief van de zwakheid. Frankrijk heeft vooral behoefte aan innerlijke ver sterking. Laat het ons verheugen als de Engelschen het daarbij de helpende hand willen bieden. Hopelijk zal vaststelling van de nieuwe grondwet in dit najaar de Vierde Republiek tot vasten vorm bren gen Ofschoon wetgeving op zichzelf geen herstel en geen hervorming beteekent. die immers uit den geest en de bezieling van Geen overeenstemming over uitstel van de algemeene vergadering der V.N. De ministers van buitenlandsche za ken van de Groote Vijf hebben gister middag vergaderd op net Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken. De kwestie van het al of niet uitstellen van de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties is besproken. De ver tegenwoordiger van China was dr. Wang Tsjieh Sji, minister van buiten landsche zaken. De Groote Vijf kwamen niet tot over eenstemming wat betreft het uitstellen van de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties. Het eenige nieuwe voorstel werd door China gedaan: uit stel tot 11 November. Dr. Wang zeide dat het wenschelijk zou kunnen zijn over de kwestie té laten stemmen. Bidault vond het zeer ongewenscht de vredesconferentie te onderbreken. Bevin was bereid een uitstel te over wegen, mits het niet van cl te langen duur was en de voorgestelde conferen tie van de ministers van buitenlandsche zaken over Duitschland niet in de war zou brengen. Hij zeide, dat naar de meening van Engeland de algemeene vergadering van de V. N. op 23 Septem ber of daaromtrent zou dienen te wor den gehouden en dan met een beperkte agenda, daar anders deze vergadering en de vredesconferentie onmogelijk ge lijktijdig zouden kunnen worden ge houden. Molotof steunde hel voorstel van dr. Wang. Hij was tegen een beperkte agenda en vond het niet noodig dat de vredesverdragen zouden worden getee- kend alvorens de algemeene vergade ring van de V. N. zou worden gehouden, ofschoon het wel wenschelijk zou zijn. Molotof stelde voor Trygve Lie, den se- Zondag is het tien jaar geleden, dat de verloving van Prinses Juliana niet Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld werd bekend gemaakt. De achtste September 1936 lijkt, na de bewogen jaren, die achter ons lig gen, zeer ver weg, maar de belang stelling, ivaarmee ons volk toen mee leefde met het Prinselijk paar, is sindsdien slechts gegroeid en verdiept. Een „tweede man voor Dr. van Mook Officieel wordt gemeld, dat dr. P. J. A. Idenburg. vroeger directeur van het kabinet van den Gouverneur-generaal, benoemd is tot directeur-generaal voor algemeene zaken te Batavia. De bedoe ling van deze benoeming is. den lt.-gou verneur-generaal een „tweeden man ter beschikking te stellen ter verster king van de Nederlandsch-Indische re geering. De nieuwe functionaris zal een positie innemen boven die van de de partementshoofden. doch uiteraard on der den gouverneur-generaal In ver band hiermede is hem do rang tooge kend. toekomende aan den vicc-presi dent van den Raad van Nederlandse-li- Indië. welk collego op het oogenblik niet functionneert. De taak van den directeur-generaal voor algemeene zaken zal zijn onder de bevelen en het oppertoezicht van den gouverneur-generaal alle werkzaam heden te verrichten, welke hem door dezen zullen worden opgedragen. etaris-generaal van de V. N. op de volgende vergadering uit te noodigen. Engeland en Amerika waren daar tegen. Zij vonden, dat het initiatief daartoe moest uitgaan van Spaak als iorzitter van de algemeene vergade- [ig. Besloten werd niet te vergaderen voor Byrnes in Parijs terug is en dan Spaak, den voorzitter van de algemeene verga dering dan ook voor de bespreking uit te noodigen. Nederlandsche schepen kunnen nicl uiivaren De staking van de Amerikaansehe zee lieden brengt ook moeilijkheden met zich mee voor Nederlandsche schepen, die zich bevinden onder de 343 booten in de haven van New-York. Het K.N.S M.-schip ..Bacchus" heeft kort nadat de zeeliedenstaking uitbrak, de haven van New-York nog verlaten. De commissie voor de scheepvaart te New-York is van meening, dat alle sche pen, ook buitenlandsche, in de haven van New-York zullen moeten blijven liggen. De „Dclftdijk" van de Holland—Amerika lijn, die volgende week uit New-York moet vertrekken, zal vermoedelijk opge houden worden Andere Nederlandsche hepen, die door de staking getroffen worden, zijn de „Limburg" van de Rott. Lloyd, do „Poeloe Laut" en de „Tawali" van de Mij. Nederland, alle te Los Angeles en de „Drenthe" te Texas. Joegoslaven beschieten Griekscli vliegtuig Een vliegtuig van de Grieksche lucht macht is gisteren door Joegoslavisch af weergeschut neergeschoten bij het plaats je Gaavgili. In een uiteenzetting van het Grieksche leger wordt gezegd, dat het vliegtuig uit :ijn koers was geraakt en boven Joego slavisch gebied terecht gekomen was. Het werd door luchtdoelgeschut beschoten en den motor getroffen Het was daardoor verplicht op Joegoslavisch gebied te lan den, De Grieksche rcgccring heeft deze verklaring ook aan de Joegoslavische autoriteiten doen toekomen. Zij beschouwt het incident overigens als onbelangrijk. Het woord is aan. Michel Angelo: De volmaaktheid is samen gesteld uit kleinigheden, maar is geen kleinigheid. De eerste Divisie paradeerde ten afscheid De Utrechtsche Maliebaan was gisteren getuige van een indrukwekkend schouw spel: de eerste divisie, die voor haar ver trek naar Indië van H. M. de Koningin den naam van 7 December-divisie ontving, hield te Utrecht haar afscheidsparade, waaraan vele belangrijke onderdeelen medewerkten. Aangekondigd met hoorngeschal, kwam de auto van Z.K.H Prins Bernhard precies om half elf voorrijden. De Prins, in gene raalsuniform. was in gezelschap van den Sultan van Pontianak, Hamid II, in groot tenue. Z.K.H. onderhield zich eenige oogenblikken met een oorlogsinvalide. Di rect daarop arriveerde, voorafgegaan door een escorte motorrijders, generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny. de chef van den Franschen generalen staf, die een bezoek aan ons land brengt en als eeregast het défilé zou bijwonen Naast de vele militaire autoriteiten wa ren tal van burgerlijke hoogwaardigheids- beklecders aanwezig, zooals de minister president, dr. L. J. M. Beel; de minister van Oorlog, luit.-kol. A. H. J. L. Fiévez; de wnd, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. G A. van Diepen horst: de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G, A W ter Pelkwijk. Overeenstemming over Zuid Tirol Volgens berichten uit Parijs die Wee- nen bereikten, zijn de Oostenrijkscha minister van buitenlandsche zaken, dr. Karl Gruber en de Italiaansche mi nister-president de Gasperi tot over eenstemming gekomen over de toe komst van Zuid-Ti rol. Volgens deze be richten zou Zuid-Tirol, dat Italiaansch blijft, in hooge mate autonoom worden. Weerbericht WKINIG VERANDERING Wlsseler.jl bewolkt. verspreide buien, zelfde temperatuur, zwakke tot matige Zuidelijke wind. Ook Nederland heeft thans zijn reke ning aan Italië ingediend bij de Pani sche vredesconferentie. Ons land vraagt herstelbetaling ten bedrage van 10 834.256 pond sterling (ruim 100 mil lioen gulden), waarvan ongeveer 10 millioen pond wegens verliezen, ver oorzaakt door oorlogsgeweld met inbe grip van de verliezen van de marine, de koopvaardij, van pensioenen en oorlogs uitgaven, en ongeveer een bedrag van 834.256 pond wegens verliezen uit an deren hoofde, zooals in beslag genomen en gestrande ladingen en de verliezen geleden door gearresteerde en in Italië geïn ter ncerd e Nederlanders De Nederlandsche delegatie op de Vredesconferentie heeft meegedeeld, dat zij rekening wenscht te houden met het volk moet voorkomen, is het van bc- teckenis dat men zal weten waar men aan toe is en onder een aanvaard statuut kun nen gaan leven. Het vertrouwen in den lande zal erdoor verhoogd worden. Overigens bewijst dit alles opnieuw, hoe zeer Europa toe is aan een veel inniger, waarlijke samenwerking der volken. R. P. Sir John Boud Orr, de directeur-gene raai van de f .A.O., het onderdeel van de Vereenigde Naties, dat zich met vraag stukken betreffende voeding en land bouw bezig houdt, heeft op een vergadering der F.A.O. te Parijs de vorming van een wereldvoedselraad bepleit. de economische positie van Italië en geen eischen wil steilen. die de econo mische stabiliteit van Italië in gevaar zouden kunnen brengen of het herstel van zijn handel en industrie zouden kunnen vertragen. Teneinde Italië in staat te stellen aan zijn verplichtingen ten opzichte van Ne derland te voldoen, is de Nederlandsche regeering bereid een deel van het over schot aan Italiaansch oorlogsmateriaal, dat ter beschikking van de Sovjet-Unie, Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk zal worden gesteld, als ge deeltelijke betaling te aanvaarden. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan eenheden van de Italiaansche ma rine, machinerieën en werktuigen. De door de Nederlandsche regeering gele den verliezen door oorzaken anders dan oorlogsgeweld moeten volgens den eisch evenwel ten volle worden vergoed. Het ligt niet in de bedoeling van de Nederlandsche regeering Italiaansch bezit'uit hoofde van de bepalingen be treffende vijandelijk vermogen tot dat doel te liquideeren. Wel zullen deze ac tiva worden beheerd tot een bevredi gende regeling tot stand is gekomen. Hieronder valt het motorschip Jason, dat voor rekening van de Nederland sche Stoomvaartmaatschappij .Oceaan" door een Italiaansche maatschappii te Venetië werd gebouwd en dat door de Italiaansche autoriteiten is vastgehou den. aangezien een dag voor het schip naar Nederland zou vertrekken de Duit- schers dat land binnenvielen De hier uit voortvloeiende kosten bedrogen on geveer 41.250 pond sterling, waaraan nog dient te worden toegevoegd een be drag van ongeveer 481.250 pond ster ling. zijnde het verschil tusschen den kostprijs in 1940 en thans. Andere Nederlandsche vorderingen die ten volle dienen te worden betaald (tot een bedrag van ongeveer 184.937 pond sterling) zijn die, welke betrek king hebben op Nederlandsche ladingen die aan boord van Duitsche schepen door de Italiaansche autoriteiten in be slag zijn genomen in Eritrea en Ita liaansch Somaliland en diverse andere ladingen, door Italië in beslag genomen. De vordering wegens verliezen door in Italië gearresteerde of geïnterneerde Nederlanders geleden bedraagt onge veer 125.000 pond sterling.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1