mwmm Koning George van Griekenland Cultureel leven te Haarlem I De Volksuniversiteit herleefd, cultureel contact in actie Na Maiino: Pangkal Pinang Voorbereiding voor een tweede oriënteerende conferentie keert voor de tweede maal uit ballingschap in zijn land terug N een van de bekende Londensche - hotels heeft Koning George van Griekenland rustig het einde van den oorlog afgewacht en den uitslag van de stemming in zijn land, die een groote meerderheid te zijnen gunste oplever de. De 56-jarige vorst heeft op politiek terrein nooit op dén voorgrond gestaan, maar zijn leven is vol beroering ge weest en het weerspiegelt den weinig stabielen toestand in Griekenland. jBritschen drang een liberale regeering tot stand, maar die is langzamerhand gegroeid tot een koningsgezinde. Bij dezen groei heeft de vrees voor burger oorlog waarschijnlijk invloed gehad, maar de linksche groepen zijn zeer ac tief en voelen zich gesterkt door de algemeene politieke situatie op den Balkan, en de belangstelling van Rus land. De marine waakt tegen wapen-smokkelarij De Nederlandsche Marinevoorlichtings- dienst te Batavia heeft gereageerd op het verwijt van Chineesche kooplieden te Singapore, die protesteeren tegen het feit, dat hun schepen in Indonesië werden vastgehouden. De voorlichtingsdienst zegt, dat schepen met ladingen, die in het normale handels verkeer verkregen zijn, geen last onder vinden. Er is echter een strenge controle noodig, omdat er reden bestaat om aan te nemen, dat de handelsschepen meer malen heimelijk wapens en munitie van Singapore naar Java vervoeren. Zooals reeds werd gemeld dreigden de Chineezen met een totale boycot tegen de Nederlanders. Koning George (rechts) tijdens zijn verblijf in Engeland. George II is noch van geboorte, noch van uiterlijk een Griek, want zijn land heeft nooit een eigen koningshuis ge had. Toen het in 1832 ophield een deel van het Turksche Rijk te zijn, kwam eerst een zoon van Ludwig van Beie ren en daarna Prins Willem George van Sleeswijk Holstein, een zoon van den Deenschen koning op den troon. Diens zoon, Constantijn, aan moeders zijde verwant met de Tsarenfamilie, was getrouwd met een zuster van den Duitschen keizer. Uit dit huwelijk werd de tegenwoordige George ge boren. Constantijn is twee maal koning ge weest, met een tusschenperiode, waar in zijn broer Alexander regeerde. D< eerste maal moest hij aftreden, omdat hij al te nadrukkelijk zijn sympathie voor den Duitschen Keizer had ge toond, de tweede keer compromit teerde hij zich met een gewapende expeditie in Klein Azië. George II, die hem opvolgde, zag het koningschap dus al van te voren be last met het wantrouwen van een deel der bevolking. Zijn eerste regeering was dan ook zeer republikeinsch en sterk beïnvloed door de aanhangers van Venizelos, den liberalen staats man. Maar vrijwel direct volgde er een staatsgreep van de zijde van konings gezinde generaals. De onderneming mislukte, maar er bleek, dat de ko ning zelf in het complot was. Een ver ontwaardigde regeering zette George het land uit en riep de republiek uit. Eerste ballingschap. Dat was in 1924. De vorst bleef elf jaar in ballingschap, rustig in een Londensch hotel levend, naar het schijnt zonder bijzondere politieke be langstelling. In 1935 ondernamen de Venizilislen een staatsgreep tegen de conservatieve populistische regeering. Dat bracht den miniiter van oorlog, generaal Kondylis, er toe een volks stemming te houden, die het verbazing wekkende resultaat opleverde van 97,5 percent stemmen vóór terugkeer van den koning. George keerde terug en toen gebeurde er iets merkwaar digs. Hij hield na drie maanden ver kiezingen, die strikt eerlijk toegingen en de republikeinsche partijen de meerderheid hergaven. Zes maanden later wilden de libera len een coalitie-regeering vormen, waarin ook communisten opgenomen zouden worden. De koningsgezinde generaal Metaxas vond, dat dit het oogenblik was om iets te ondernemen en rekende den koning voor, dat het leger vrij was van republikeinsche in vloeden en dat een staatsgreep alle kans van slagen had. George volgde zijn raad en van 4 Augustus 1936 af, was Metaxas dictator. Hij was echter een zeer gematigd heerscner en bleek een vastberaden leger te commandee- ren, toen Mussolini in 1940 Grieken land van Albanië uit aanviel. De Grieken hielden zeven maanden stand, maar toen in 1941 de Duitsche oorlogsmachine over hun noordelijke grenzen rolde, baatte hun dapperheid weinig. KoninJj George vluchtte ander maal naar Engeland en het eenige karakteristieke van zijn ballingschap was het onophoudelijke wisselen van zijn kabinetten. Het Griekenland, waarheen George nu terug keert, is verre van rustig. Reeds gedurende de Duitsche bezetting ston den de communistische en royalistische groepen scherp tegenover elkaar. Welis waar kwam na de bevrijding, onder Het gemeentebestuur van Haarlem en daarbij treedt in dit geval bijzonder de wethouder van Onderwijs, de heer D J. A. Geluk handelend op den voorgrond wil het cultureel leven in onze stad zoo veel mogelijk bevorderen. Een der vruchten daarvan is de herleving van de Volksuniversiteit. Deze nuttige in stelling heeft 5 jaar gedwongen rust ach ter den rug. De bestuurders zijn in 1911 daartoe overgegaan omdat, niet zonder reden, ongewenschte Duitsche inmenging werd gevreesd. Toen na de bevrijding aan drang van vele zijden werd uitgeoefend om weer met dit werk te beginnen, had den de mannen van het oude bestuur daar toe niet veel lust meer. Dat was hen te vergeven, omdat zij dit werk nu 27 jaar hadden verricht, zoodat het gewenscht werd geacht het initiatief nu aan nieuwe krachten over te laten. Dit nieuwe bestuur is er nu. De man waarom veel draait is de heer P. V. de Wit. de directeur van de Stads Bibliotheek en Openbare Leeszaal. Voorzitter is dr. L. M. Dis, een H B S -leeraar te Overveen, die vooral in den bezettingstijd veel acti viteit heeft ontwikkeld. Ter introductie geeft de Volksuniversi teit in het gebouw van de Vrijz. Hervorm den in de Jacobstraat een kunstavond, waar Albert Vogel Jr. zal voordragen. Poëzie van Gorter, Boutens, Leopold, We- rumeus Buning, Nijhoff, Bloem en Mars man, proza van Andersen en Louis Cou perus. In luislercursussen (die veelal gehouden worden in het aardige zaaltje van het Nut in de Lange Vcerstraat) zullen spreken: Dr. E. van Raalte van Scheveningen over het Palestina-mandaat en het Indonesische vraagstuk; drs. Max B. Teipe uit Hilver sum over hoofdfiguren uit de moderne Nederlandsche letterkunde, n.l. P. C. Bou tens, Karei van de Woestijne, A. Roland Holst. M Nijhoff. H Mamman en J. Slauerhoffir. A. D Mesritz te Bloemen- daal over moderne toepassingen der elec- triciteit; Ewoud de Kat te Haarlem over de grootmeesters der schilderkunst: Giotto en Van Eyck, Rembrandt en Van Gogh; Kees Hana te Heemstede: Natuurleven in eigen land: mr dr. A. A. van Rhijn: sociale zekerheid: prof. dr. H. M. J. Oldevelt te Amsterdam over Bcrgsons levensbeschou wing. Tenslotte zijn er werkcursussen voor de Engelsche. Russische en Maleische taal. Thans is de inschrijving voor al deze cursussen opengesteld. Het is altijd moei lijk om na een lange rustpoos er den goe den gang weer in te krijgen. Laat ieder die iets voor een of meer van deze cursus sen voelt, zich onmiddellijk opgeven, want ze gaan natuurlijk alleen door als er vol doende deelnemers zijn! Laten de Haar lemmers nu toonen, dat zij de herleving van de Volksuniversiteit op prijs stellen. In de laatste jaren voor de rustperiode werd geconstateerd dat veel niet-werken- de dames zich onder de luisteraars schaar- den. Het nieuwe 'bestuur wil nu trachten de keuze der onderwerpen wijst daarop het werkende deel van de bevolking in Tsjang Kai Sjek valt basis der communisten aan Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, be reid te zijn het bevel „staakt het vuren" aan zijn troepen te geven, mits de com munisten dit ook doen. Inftusschen bereiden troepen van de Chineesche centrale regeering een offen sief legen Kalgan, de voornaamste basis der communisten in Noord-China voor. Aanvallen bij Medan Gewapende Indonesiërs ontplooien den laatsten tijd met name in Medan en om geving meer activiteit.. Een troep Indo nesiërs is het „Polonia" kamp binnenge drongen en heeft de houten barakken, waarin Chineezen en Indonesische vluch telingen waren ondergebracht, in brand gestoken. Daarna heeft een andere groep handgranaten geworpen op het Westelijk deel van het kamp. Hierbij werden zes Britsch-Indiërs gewond. In totaal zijn bin nen 36 uur drie aanvallen gedaan. J. Drijver Wordt 29 September zijn werkenssfeer te betrekken Op de lage cursusgelden hebben de leerlingen var middelbare scholen nog 50 reductie. De volgende vereenigingen hebben een „cultureel contact" gevormd: Nut van 't Algemeen, Instituut voor Arbeidersont wikkeling. Geloof en Wetenschap, Volks herstel, Volksuniversiteit, Weten en Wer ken, Litteraire Club, Club- en Buurthuizen en Kunstcentrum. Het plan is verschillende lezingen te houden met goede sprekers. Op het pro gramma voor dit seizoen staan de volgende sprekers: Prof. J Simons, van Leiden: exploratie van het Heilige land; dr. H. Brugmans uit Den Haag: Nederland in Wereldverband; H. L. Prenen uit Haarlem: Onderwerp over Kunst; dr. C. Brouwer uit Haarlem: Kleu renfotografie; P. C. J. Reyne uit Gouda: Guido Gezelle. Er wordt nog onderhandeld met Anton van Duinkerken. Ook van dit comité is de heer P. V. de Wit secretaris. Het secretariaat is geves tigd in het gebouw van de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal, Prinsenhof. De Arabische Liga stuurt afgezanten naar Londen Vertegenwoordigers van de Arabische Liga zijn uit Palestina naar Londen ver trokken om deel te nemen aan bespre kingen over het Palestijnsche probleem. Het Jewish Agency blijft weigeren om op de van Britsehe zijde voorgestelde con dities afgevaardigden naar Londen zenden De heer J. Drijver te Santpoort, de be kende ornitholoog en secretaris van de Verceniging tot Behoud van Natuurmonu menten, wordt 29 September 60 jaar. On getwijfeld zullen velen die gelegenheid gaarne aangrijpen om dezen zeer verdien stelijken landgenoot te bewijzen, dat zij zijn werk op prijs stellen en hoogelijk waardeeren. De heer Drijver werd in den Hoorn op Texel geboren. Van 19051913 was hij werkzaam bij de P.T.T. In 1913 werd hij benoemd tot secretaris van Natuurmonu menten, in 1914 ook tot secretaris van de Ned. Vereeniging tot bescherming van vogels. Na de conferentie van Malino, die eenigen tijd geleden is gehouden, zal een tweede zoogenaamde oriënteerende conferentie in Nederlandsch-Indië wor den gehouden, namelijk te Pangkal Pi nang. Hier zal overleg gepleegd worden met Nederlandsche, Arabische en zoo genaamde politiek-associatieve groepee ringen. Onder deze laatste worden ver staan groepen, die een bindend element zoeken, dat buiten de ras-verdeelingen om gaat zooals de Politiek Economische Bond, waarvan zoowel Nederlanders en Chineezen, als Indonesiërs lid zijn. Een van de moeilijkste punten bij de voorbereiding dezer nieuwe Conferentie was het bepalen van de wijze, waarop De heer Jan Wiegman te Heemstede heeft een mooie sepia-teekening gemaakt van den bouwval van de Romaansche brug van het Oude Slot. Daarvan tverden goede reproducties gemaakt, die op de historische tentoonstelling van Heem stede verkocht worden ten bate van het fonds om die brug te herstellen. de vertegenwoordigingen der Chinee sche en Arabische groepen tot stand zouden komen. Bij de Nederlandsche bevolkingsgroep en bij de associatieve organisaties bestaan centrale besturen, die gemakkelijk genoeg uitgenoodigd kunnen worden om een delegatie samen te stellen. Bij de Chineezen en Arabie ren vertoonen de plaatselijke organisa ties echter groote onderlinge verschil len. Daarom is voor hen een stelsel ont worpen van plaatselijke verkiezingen. Daarbij wordt dan gebruik gemaakt van vereenigingen, die representatief voor de locale stroomingen binnen deze be volkingsgroepen genoemd kunnen wor den. Aangezien de vergaderingen van de conferentie de Pangkal Pinang gericht zijn op overleg en niet op het nemen van beslissingen, is het niet noodzake lijk, dat de stemmen-verhoudingen der afgevaardigden nauwkeurig overeen stemmen met het ledental der groepen die zij vertegenwoordigen. Als begindatum voor de conferentie is 24 September vastgesteld. Dit is ge schied in overleg met de Regeering in Den Ilaag, en wel met het oog op de mogelijkheid, dat de commissie-gene raal tegen dien tijd samengesteld zou kunnen zijn en in staat om de conferen tie bij tc wonen. De 24ste September wordt echter beschouwd als een uiterste datum en indien de commissie-generaal i niet op tijd aankomt, zullen de bespre- i kingen daar geen vertraging door ondervinden, aangezien de regeering zich toch een allen omvattend overleg heeft voorgesteld op de komende con ferentie te Denpassar op Bali. Het is namelijk de opzet, dat na deze twee oriënteerende conferenties van Malino en Pangkal Pinang, de consti- tueerende werkzaamheden worden ver richt op de conferentie te Denpassar. Daar zal dan de constitutie worden vastgelegd van de vereenigde staten van Indonesië, althans wat betreft de groote Oost en Borneo. De inwendige bouw van de afzonderlijke staten en van de autonome gebiedsdeelen zullen deze ge bieden zelf dienen te bepalen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6