De Fondsdokters en hun patiënten Het toekomstige wereld-ruim schip? Anti Anti-Semitïsme Een wereld-voedseiraad kan hongersnood voorkomen De Radio geeft vanavond; Pleidooi van Iloyd Orr Kort en Bondig Vele wachtkamers puilen uit! Dokters met groote fondspraktijken heb-: van de geneesmiddelen slechts een maxi- ben veel werk. Er zijn er te Haarlem veel mum hoeveelheid voorschrijv^n^ D^ jS Dit geeft tot moeilijkheden aanleiding, zelfs zóó. dat er stemmen opgaan die op een verandering aandringen, zoowel in het belang der dokters als van de patiënten. Wij hoorden van gevallen, dat een dok ter op één dag meer dan 30 nieuwe patiën ten moest bezoeken. Daarbij kwamen dan natuurlijk nog de zieken die hij een her haalde visite diende te brengen. En dan de spreekuren! Er zijn wachtkamers (ook al zijn ze groot!) die uitpuilen van bezoe kers. 50 a 60 op een spreekuur is geen zeldzaamheid. Het is te begrijpen dat wer ken onder die omstandigheden niet mee valt. Wat is er aan te doen zoo vroegen wij aan eenige belanghebbenden om ver betering in den toestand te brengen. Een medicus zei ons: De ervaring is dat de menschen in de stad, vooral de fonds leden. veel gauwer naar een dokter loopen, dan op het platteland De klacht over overbelasting van de fondsdokters betreft <lan ook wel vooral de steden. Een dokter die zooveel werk te verzetten heeft, moet heel zware eischen aan zichzelf stellen, om aan eiken patiënt de vereischte zorgen te geven. Er wordt dan ook wel eens spottend gezegd: „Een fondsdokter is een A N.W B.-wegwijzer geworden en een recepten-automaat.'' Daarmee wordt dan bedoeld, dat hij er, gedreven door de om standigheden van zijn drukke praktijk, gauwer toe komt om een patiënt die extra aandacht vereischt, naar een specialist te verwijzen. Een goede oplossing zou zijn, bij de ko mende reorganisatie van het Ziekenfonds wezen het maximum-aantal fondsleden voor de huisartsen te verlagen. Daartegen over zou natuurlijk moeten staan een ver hooging van de honoraria. Het vraagstuk van de herziening der honoraria is trou wens een aangelegenheid die op dit oogen- blik in behandeling is. Maar het zou ge- - wenscht zijn die zoo te regelen, dat daar mee een verlaging van het aantal fonds patiënten voor den dokter gepaard ging. Een kwestie waaraan ook aandacht ge wijd dient te worden is de pensionneering van den fondsdokter. Eventueel met ver haal van een deel der premie. De vraag is evenwel zoo vervolgde deze medicus of het in de tegenwoordige om standigheden mogelijk is het maximum aantal fondspatiënten per dokter te Haar lem te verlagen. Er dreigt een tekort aan dokters in ons land te komen. Een gevolg van het stilstaan van de opleiding in de oorlogsjaren en het onttrekken van ver schillende doctoren aan hun gewone prak tijk. oa voor militairen dienst, Ik hoorde al van een geval, dat een plattelandsdok ter er niet in slaagde een gegadigde te vinden om zijn praktijk over te nemen. Maar nu gaan de universiteiten weer afleveren Wat de volle wachtkamers bij de fonds dokter betreft, is de algemeene klacht, dat er veel fondsleden zijn die veel te gauw naar een dokter loopen. Een dokter vertelde ons. dat een vrouw met twee wolken van kinderen midden in den zomer bij hem kwam om lever traan. De dokter onderzocht de kinderen en constateerde „overbodig". De moeder was ontstemd en liet zich overschrijven naar een anderen dokter. Die gaf de lever traan en later bleek, dat de vrouw die noodig Vad om de schoenen van haar man in het vet te zetten! Statistieken wijzen uit, dat van de be zoekers die op de spreekuren komen niet veel meer dan 10% onderzocht moeten worden of extra aandacht vragen. De an deren komen om een vernieuwing van een recept, een briefje voor extra rant soenenz. De dokters mogen van de Ziekenfondsen goed om verspilling van geneesmiddelen te voorkomen, maar het bezorgt een dok ter extra werk (en den bezoeker ook) als het vaststaat, dat een patiënt een lange kuur moet doen met een bepaald geneesmiddel. Veel komen voor kleine ongemakken bij een dokter, terwijl zij weten, dat voor een paar dubbeltjes het verlangde zalfje bij een apotheker of drogist te koopen is. Deze moeilijkheden hebben ook de aan dacht van de belanghebbenden bij het Ziekenfondswezen. Er moet, zoo is de mecning, een weg gevonden worden om aan de noodige overbelasting van den fondsdokters paal en perk te 6tellen. Een der middelen die overwogen wordt is het invoeren van bonboekjes voor fonds patiënten. die dan iets uit eigen zak zou den moeten betalen voor de bezoeken of het laten komen van een dokter. Als zoo werd gezegd voor een eerste be zoek bijvoorbeeld een kwartje betaald zou moeten worden, zou dit ongetwijfeld al een goede uitwerking hebben. Het bestuur van den Nederlandsohen Journalistenkring heeft in zijn Zater dag gehouden ergadering de volgende motie aangenomen: ..Het bestuur van den N.J.K.. overwe gende dat den laatsten tijd ook in de Nederlandsche pers enkele onrustba rende uitingen van anti-semitische ge zindheid voorkomen: van oordeel, dat dergelijke uitingen zoozeer in strijd zijn met de goede Nederlandsche tradities van menschelijkiheid en verdraagzaam heid, dat een openlijk protest daartegen moet worden verheven: spreekt zijn scherpe afkeuring uit over Nederland sche journalisten, die zich aan deze ver werpelijke practijken schuldig maken. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool te Dordrecht is benoemd de heer G. Middel koop te Haarlemmermeer. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Lagere school te Haarlemmermeer is be noemd mej. T. J. C. de Boer te Heemstede. De heer J. J W. C. de Boer die sinds 1 Maart aan de Chr. Lagere school te Haarlem mermeer tijdelijk werkzaam was, ontving een vaste aanstelling. De heer H. Remiéns. hoofd van de school met den Bijbel in Haarlemmermeer is be noemd tot hoofd van de Chr. Comitéschool te iJmulden. Een Bri'tseh ingenieur, Warnett Kenedy, is de ontwerper van dit gevaarte, dat niet meer is dan het model van een „wereld ruim-schip". Het zou in werkelijkheid veel grootcr moeten zijn en door atoomkracht worden voortbewogen. Met een toestel van deze structuur zou de oude droom van de menschheid, een reis naar andere hemellichamen, verwezenlijkt kunnen worden. De uitvinder zelf heeft openlijk erkend, dat hij niet veel practische be- teekenis in zijn ontwerp ziet, althans niet in de naaste toekomst. Maar, zegt hij, later zal blijken, dat het een stap in de de goede richting is. Wanneer kon hij nog niet verklaren. Het model is te zien op de tentoonstel ling ..Engeland kan het maken", die binnenkort in Londen wordt gehouden. Regeling zoen-gelden Onlangs heeft de raad van ministers besloten, dat van regeeringswege geen restitutie zal plaats hebben van zooge naamde zoengelden, door de bezettende nacht indertijd ter .betaling opgelegd aan gemeenten of particulieren. In ver band met een vonnis van het tribunaal te Tiel. waarbij uit een verbeurd ver klaarde nalatenschap 100.000 gulden aan de gemeente Tiel werd toegewezen, heeft dc minister van Justitie aan de presidenten der tribunalen verzocht, hun meening kenbaar te maken over de rechtelijke juistheid van dit vonnis Naar oplossing In China? De Amerikaan- sche ambassadeur in China, Stuart, heeft be. kend gemaakt, dat er een commissie is ge vormd bestaande uit twee leden der Kwo- mintang (regeerlngs)partij en twee commu nisten, onder voorzitterschap van hemzelf. Hij beschouwt dit als een eerste stap in dc richting van een oplossing van de huidige moeilijkheden in China. HILVERSUM I, 301..» M. 19.00. 20.00 en 22.00 Nieuws. 18 00 Cinderella. 18.30 Nederlandsche Strijdkrachten. 19.15 Gra- mofoon. 19 30 Sportpraatje. 19.45 Landbouw- praatje „De zaadteell". 20.08 Collegium 'Mu- sicum Ultrajectlnum. 20.50 ..De beteekeni: van dc Chr. Hist. Jongerenfederatie". 21.10 Trio Pasquier. 21.30 Kon wandeling door Artis. 22.30 Orkest van de RAK. 22.45 Avond- ©verdenklng 23.00 Piano. 23.30 Orkestmuz. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20 00 en 23.00 Nieuws. 18.15 Gramofoon. 18.45 The Ramblers. 19.15 Urgentie-program- ma Partij v. d. Arbeid. 19 30 Jo en Arnold Juda. 20 15 Omroeporkest. 21.15 Variété cos mopolite. 22.15 GG Cabaret. 22.45 Ds. Buskes. 23.15 Gramofoon. eenigde Naties (F.A O.) zijn voorstellen van den directeur-generaal, Sir John Boyd Orr bespreken, voor een wereld-voedsel- raad. Hij gaf zelf een toelichting op zijn ont werp en begon met te wijzen op de samen hang tusschen voedselproblemen en finan- cieele en commcrcieele kwesties. Meer dan de helft der arbeiders in dc wereld zijn boeren, van wie de meesten op het oogenblik weinig koopkrachtig zijn. Door deze groote groep meer voor spoed te geven, aldus Boyd Orr, zou de handel gebaseerd kunnen worden op be ginselen, die zoowel moreel juist, als eco nomisch gezond zijn, en aan alle landen voordcel en aan geen land.schade zouden brengen. Wat het landbouwvraagstuk betreft, gaat het er om een permanente markt tegen loonenden prijs te vinden. De twee groote problemen van de dertiger jaren dezer eeuw honger aan den eenen en toenemende productiemogelijkheid aan den anderen kant kunnen elkaar alleen opheffen wanneer een internationaal bu reau, dat dc wereldvoedselproblemen als één geheel kan behandelen wordt opge richt. De voorgestelde wereldvoedselraat zal deze twee vraagstukken kunnen op lossen. De raad zou de prijzen van de internationale markt kunnen stabiliseeren. daar slechts oen betrekkelijk klein deel van het in de wereld geproduceerde voed sel in de meeste gevallen 5 tot 10 - op de internationale markt zou komen. De raad zou een wereldreserve van voedsel vormen. Wanneer de prijzen beneden een bepaald niveau komen, zou hij tegen een van te voren vastgestelden prijs voedsel van de markt afnemen. In tijden van schaarschte tengevolge van mislukking van den oogst zal uit de reserves voedsel worden vrijgegeven om Op de bijeenkomst van de voedsel- landbouwkundige organisatie der Ver een stijging boven een bepaalden prijs te voorkomen. Wanneer tengevolge van bui tengewoon voorspoedigen oogst in achter eenvolgende jaren de voorraad voedsel te groot zou worden, kan prijsregelend wor den opgetreden Op den langen duur zou de belangrijkste taak van den raad zijn het nemen van maatregelen, die verhoogde voedselproduc tie in dc- landen, waar honger en onder voeding het hevigst is, bewerkstelligen. „Indien wij tot overeenstemming kun nen komen over een wereldvoedselplan", aldus Boyd Orr, „kunnen gespecialiseerde afdcclingcn van de organisatie der V. N. gezamenlijk strijden voor een groot ge meenschappelijk doel en beginnen de nieu we wereld van den grond af op te bouwen De Amorikaansche en de Engelsche ver. tegenwoordigers ter conferentie verklaar den. dat het plan de volledige instemming van hun regeering geniet. De Nederlandsche afgevaardigde, minister Mansholt steunde het plan even eens en stelde voor, dat de nationale land bouworganisaties van alle leden nauw zouden samenwerken. Den verkeerden kant op Een bestuurster van een luxe auto. die mei haar auto in Den Bosch geparkeerd stond, wilde den wagen starten. Daarbij reed zij echter door een ongelukkige ma noeuvre achteruit van den hoogen oever van den rivier de Dommel. De auto zonk direct. Daar het ongeluk plaats had in het centrum der stad was spoedig veel hulp aanwezig. De brandweer en de E HB O. stelden alle pogingen in het werk de be stuurster te bevrijden. Een brandmeester wist, na driemaal duiken, eindelijk het portier der auto onder water te openen en dc drenkelinge, die circa 10 minuten in het water had gelegen op het droge te brengen. Na toepassing van kunstmatige adem haling slaagde men erin de levensgeesten op te wekken Per auto van den GGD. werd mej. v. d. V naar een. ziekenhuis vervoerd. JVeiv Yorh-Schiphol in één ruk De tweede Constellation van de K. L. M.. de PH-TAU onder commando van Evert van Dijk. is Zondagochtend 11.32 uur op Schiphol geland, na een non-stop vlucht New-YorkAmster dam. De totale lengte van dit traject be draagt ruim 6.200 'K.M., welke afstand werd afgelegd in 14 uur en 2 minuten. De gemiddelde snelheid was 445 K.M. per uur. Voor het eigenijke Oceaan-tra ject van kust tot kust, d.w.z. van New- Foundland tot Ierland, bedroeg de reis- duur 7 uur 17 minuten. - Zaterdagmiddag 16.30 u. New-York- schen tijd was de PH-TAU met 6 pas sagiers, allen Amerikanen, van het La- Guardiavliegveld bij New-York gestart. Naar Evert van Dijk mededeelde, was het weer boven den Oceaan prachtig geweest. Hef Leger des Heils gaat met zijn tijd mee ,,Als het moet, zal ik het leger motori- seeren en desnoods vleugels geven", zei generaal Albert Orsborn, de internationale leider van het Leger des Heils op een I persconferentie te Amsterdam. „Inderdaad I zullen wij, willen wij het werk kunnen voortzetten en uitbreiden, gebruik moeten maken van de moderne verkeers- en com municatiemiddelen, zoodat wij overal ter wereld, ook op de meest afgelegen gedeel ten onze taak kunnen vervullen Deze nieuwe wijze van werken zal een inten- siveering van den zendingsarbe.id tenge volge hebben. Wij moeten, evenals in den oorlog, toen wij met onze cantine- wagens achter de stoottroepen mee opruk ten er op uit trekken." De oprichting van een internationale jeugdafdeeling staat op het programma, geen patronaat over de jeugdigen spe ciaal dacht de generaal aan jeugdige delin quenten maar een instituut van leiders, die tc midden van de jongeren staan, hun moeilijkheden en hun visie.op de maat schappij begrijpen en als kameraden met de jongeren samenwerken. Van zijn korte bezoek aan Duitschland vertelde de generaal, dat overal in de Engelsche en Amerikaansche bezettings zone reeds hulpverleeningscentra van het Leger des Heils zijn opgericht. Alleen in Essen wordt per dag aan 23.000 Duitsche kinderen voedsel verstrekt door het in de voormalige Kruppfabrieken gevestigde relief-centrum van het leger. „Wij zijn een vredeslegeraldus gene raal Orsborn, „het is onze plicht overal ter wereld onze roeping in praktijk te brengen." Eerstillegale zeemaiispot'% thans een recreatie-oord Vruchten van ondergronrtsch initiatief. In een der mooiste en ongerepte deelen van het villadorp Zeist is Zaterdagmiddag het tehuis voor nabestaanden van in den oorlog gevallen zeevarenden ,,De witte Hul", officieel geopend. Dit keurig ingerichte, van alle comfort voorziene recreatieoord biedt plaats voor luim 40 weduwen en weezen van hen. die in dienst van koopvaardij en marine hun leven gegeven hebben voor onze vrijheid. In een gezellige en rustige omgeving zul len zij ongeveer een maand de zot zakelijke rust kunnen genieten, anderen hun plaats zullen innemen. Toen de maatregelen van den bezetter de uitkeering aan de vrouwen van zee varenden voor een drastische aanvulling in aanmerking deden komen, hebben tal van vooraanstaande personen in den lande, hierbij krachtig gesteund door de scheep vaartmaatschappijen, een fonds gevormd, dat den naam kreeg van „Illegale Zeemans pot". Niettegenstaande den steeds wassen- den stroom van aanvragen, die eerst van de koopvaardij, later ook van de marine, binnenkwam, heeft men met groote soli dariteit de geweldige bedragen voor de steunvcrlcening bijeen kunnen brengen, ongeacht de offers en het risico welke men zich moest getroosten. Dat deze risi co's niet denkbeeldig waren, bewijst het aantal slachtoffers dat de bezetter in dezen kring van illegalen heeft gemaakt. Ook de initiatiefnemer, kapitein Filippo. cx-gezag- voerder van de Nieuw-Amsterdam. is in handen van de Duitschers gevallen en ge dood. 1 nood- BINNENLAND r Levinus Jozias Ba- zing. geb. 9-11-1899 te Kortgene, die zich mis dragen heeft in zijn functie als verpleger en hoofdverpleger in de cellenbarakken te Sche- veningen (tot Sept 43), >rdt verzocht zich hei bur« het hoofd van de PRA Den Haag te melden. De 23-jarige J. F. L. F., die eerst zes weken geleden uit. een krijgs gevangenenkamp in Siam was gerepatrieerd. Ss Zondagochtend, bij 't oefenen voor het begin van een hockevmatch 1n Amstelveen, aan een hartverlamming over leden. Alle Tsjecho-Slo- waaksche staatsburgers in Nederland, die onroe rende goederen bezitten op Duitsch gebied, wordt verzocht, dit aan de le gatie van Tsjecho-Slo- wakije, Stadhouderlaan 1. Den Haag. te melden. Het rooiverbod van aardappelen is thans ge heel opgeheven. Alle ras sen consumptie-aardap pelen mogen worden ge rooid, doch de VBNA zal voorJoopig geen aard appelen van de late. rassen afnemen. De jeugdherberg Alteveer te Arnhem, door oorlogshandelingen grootendeels vernield, doch mede met hulp vbn Engelsche trekkers her bouwd, is Zaterdag avond onder groote be langstelling heropend. Zondag gaf het volks- danscentrum Haarlem voor tie binnen- en bui- tenlandsche gasten een demonstratie in het openluchttheater. De Belgische minis ter van j-ustitie, Lilar, is door de Nederlandsche regeering uitgenoodigd 1 bezoek i Ha; r hij, 1 Den pr ■-ge- Twintig «luizend ton kol«ii «'Xtra geprorluceerd In dc werkweken van 19 t.m. 24 Augus tus en van 26 t.m. 31 Augustus bedroeg de kolenproductie in de Nederlandsche mij nen resp. 154.970 en 173.864 ton. hetgeen neerkwam op een gemiddelde productie per werkdag van 25.828 ton en 28.977 ton. Daarbij zijn ook medegerekend de Zater dagen. welke maar zes werkuren tellen. Omgerekend op een gemiddelde dagpro ductie per achturigen werkdag wordt dit 27.188 en 30.502 ton. Slechts eenmaal na den oorlog is dit getal hooger geweest dan in de laatste week, n.l. in de week van 29 Juli t.m. 3 Augustus, toen 30 823 ton werd gehaald. In de afgeloopcn perio de van veertien dagen werd de hoogste dagproductie gehaald op 30 Augustus, toen 31 333 ton werd omhooggebraeht De mijnen hebben op den verjaardag van H.M. de Koningin doorgewerkt, ten einde de kolen, welke op dezen Zaterdag- schen dienst gehaald zouden kunnen wor den, niet voor den opbouw van ons land verloren te doen gaan. Een verjaardags- geschenk van de mijnwerkers aan onz« vorstin, dat 20.381 ton woog. neraal Cornil bij het Belgische Hof van Cas satie. de vergaderingen van de ..Criminologen-' club" zal bijwonen. I)e gevaarlijke S- bocht bü Kocdük heeft weer slachtoffers ge- eiseht. Zaterdag slipte een vrachtauto met ge- interneerden, sloeg over den kop en kwam in een sloot terecht. Alle inzittenden werden ge wond en eenigen, o.a de Chauffeur, liepen een zware hersenschudding op. Haarlem en Omgeving F.en cursus Bloem bollenteelt wordt gege ven door de afdeeling HUlegom van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Er zal onderricht worden gegeven inbloembol lenteelt, scheikunde, plantkunde, planten ziekten, natuurkunde, grondkennis en bemes tingsleer. Op den Landdag van het Gewest Noord- holland van den Ned. Christen Vrouwenbond op 11 Sept. in de Klop- persingelkerk te Haar lem. zal in de morgen- vergadering Ds. Pos, miss. predikant te Den Haag. spreken, in de middagvergadering Ds. j. van Smeden van Har- li'ngen. A.s. Donderdagavond B uur zal in het Bloe- mendaalsche Bosch een concert gegeven worden door de Chr. Muziek- vereenlging Sursum. Op verzoek van de recherche te Heemstede is te Breda aangehouden mej. L. P. die zich te Heemstede schuldig had gemaakt aan diefstal van geld en kleeding. Twee Haarlemmers die zich schuldig hadden gemaakt aan den diefstal vay rijwielen uit een rij— rijwielstalling bij een Heemsteedsche school hebben bekend, xtit een ijrwielstalling bij een school te Aerdenhout eveneens twee rijwielen te hebben gestolen. Tc Heemstede is aangehouden A. A. D. uit Haarlem, een ont vluchte politieke delin quent uit het kamp te Ommen, die zich te Heemstede heeft schul dig gemaakt aan dief stal van een rijwiel uit een tuinderij aan den Heei weg. Drie Heemstede kregen elk een proces-verbaal we gens het verkoopen en koopen van toewijzingen voor rijwielbanden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6