Haarlems Dagblad De Duifsche Kwestie Russische propaganda in den Veiligheidsraad Italië's boete Nieuwe crediteuren melden zich do 6epieeJisauuoz| «le JaaiSaiie No. 18'428 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. ,TeL: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom "VVoeiisclug 11 Sept. 194G Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 cfc. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie Dir.-Hoofdred. 15054 "ïfAN alle kwesties, die het internationale herstel belemmeren, is de Duitsche de moeilijkste en belangrijkste. Zij staat niet op de agenda van de vredesconferentie te Parijs, maar het is wel duidelijk gewor den dat zij de gedachten der afgevaardig den zoozeer vervult, dat het bereiken van oplossingen in andere vraagstukken er door belet wordt. Hoe dat verklaard moet worden? Ten eerste door het feit, dat on derling verband tusschen al deze vraag stukken betreffende verschillende landen bestaat en Duitschland het centrum van Europa en de traditioneele bedreiging van den Europeeschen vrede vormt. Ten twee de door de bij onderhandelingen bestaan de gewoonte, om op bepaalde punten slechts toe te geven als er op andere iets tegenover staat. Hier volgt uit dat men zeer moeilijk onderhandelt, als men een groot deel der aanhangige vraagstukken buiten beschouwing laat. Het wordt des te moeilijker als dat deel de hoofdschotel van den maaltijd vormt. Zooals iedereen weet. gaat het met het huidige geallieerde beleid in Duitschland niet goed. Het is in vier zones verdeeld en de Amerikanen, Engelschen, Franschen en Russen beheeren die elk op hun eigen ma nier, zonder onderling overleg in politie- ken zin en zelfs zonder de economische eenheid, waartoe indertijd in Potsdam besloten was. Dit verergert den bestaanden toestand, die toch al erg is tengevolge van de verwoestingen, het tekort aan voldoen de voedselproductie in verscheidene dee- len des lands en de verlamming van een groot deel van het industrieele apparaat. Omtrent Duitschlands toekomst zijn de geallieerden het met eens. Dat is gebleken uit velerlei beschouwingen en redevoerin gen. Onder de Groote Vier heersöht de bekende tegenstelling tusschen West en Oost die elkaar midden in het veroverde Duitschland ontmoeten en bovendien hebben de Franschen zich uitgesproken voor afscheiding en internationalisatie van het Ruhrgebied, waarmee de anderen niet instemmen. Frankrijk meent er zijn toekomstige veiligheid mee te kunnen waarborgen. De Engelschen, die de meeste belangstelling voor Frankrijks moeilijk heden toonen en niet minder direct belang dan de Franschen hebben bij het voorko men van een nieuwe Duitsche uitbarsting, zien er een gevaar inplaats van een bevei liging in. De historie heeft dan ook wel geleerd, dat dit soort geneesmiddelen erger is dan de kwaal. In het duistere Duitsche vraagstuk is nu een begin van opheldering gekomen door een rede, die de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken Byrnes te Stutt gart heeft gehouden. Die rede heeft de voor genomen economische eenheid van de Brit- sche en Amerikaansche zönes bevestigd. Dat is dus een stap vooruit. Zoowel Rus land als Frankrijk zullen, met hun zones, tot de samenwerking kunnen toetreden. Of dat gebeuren zal blijft de vraag, maar Engelschen en Amerikanen zijn van mee ning dat hun proefneming bewijzen zal. dat de overeenkomst van Potsdam tenvolle toegepast moet worden. Politieke samen werking valt buiten de Britsch-Ameri- kaansche overeenkomst en producten die door de vier groote mogendheden geza menlijk gecontroleerd worden dit be treft vooral kolen zijn er evenmin in begrepen. (Dus bestrijkt zij niet het vol ledige economische terrein.) Dat Byrnes' rede een warm onthaal in Engeland gevonden heeft, wordt vooral verklaard door zijn verzekering, dat de Vereenigde Staten hun mede-wrantwoor- delijkheid in F.uropeesche aangelegenheden tenvolle aanvaarden Zij zullen medewer ken om een herhaling van de Duitsche aanvallen te voorkomen. Dit is een belang rijke toezegging, temeer omdat men in den laatsten tijd den indruk kreeg, dat de Amerikaansche belangstelling voor Europa daalde en het „isolationisme" de afzon- deringspolitiek in da Vereenigde Staten weer terrein won. De toekomst zal moeten bewijzen of het huidige standpunt der Amerikaansche regeering, volgens Byrnes' verklaring, gehandhaafd blijft. Verklarin gen van ministers zijn nog geen blijvende waarborgen. Verdragen zijn dat trouwens evenmin. De Russen zullen naar Byrnes' rede met gemengde gevoelens geluisterd hebben. Hij beaamde den Russischen eisch, dat Duitschland als één geheel behandeld en niet versnipperd moet worden, Maar hij nam de Russen den wind uit de zeilen door hen, tegenover het beloofde commu nistische heil, de Westersche democratie op denzelfden grondslag van Duitsche eenheid voor te houden. „Russische propa gandisten hebben hun best gedaan om de Duitschers te overtuigen, dat hun welzijn ligt in politieke oriëntatie naar het Oosten. Mr. Byrnes heeft nu zijnerzijds een andere attractie aangeboden", zegt het Londensche dagblad News Chronicle. Het voegt er evenwel aan toe, dat het zeer twijfelach tig is of de Duitschers al tot zelfbestuur in staat zijn en dat men hun wel economi sche bevoegdheden zou kunnen geven, maar hun politiek tn de gaten moet hou den P.yrnes heeft de instelling op korten ter mijn van een Duitschen Nationalen Raad en het ontwerpen van een federale grond wet voor het geheele land voorgesteld. Misschien zal dit de Russen ertoe nopen, Manoeilski over het communisme Op de voortgezette zitting van den Vei ligheidsraad van Dinsdag heeft de minis ter van Buitenlandsche Zaken van de Oekraine, Manoeilski, de gelegenheid die hem geboden werd om de formeele be schuldiging van zijn regeering aan het adres van Griekenland toe te lichten, ge bruikt om een ware propaganda-speech af te steken voor het communisme en voor het beleid van de Sovjet-Unie. „Niemand kan beweren dat de communisten geen in vloed hebben op de volken," zeide hjj. „In Europa hebben zy millioenen stemmen ge kregen en zjj bezetten belangrijke regee- ringsposten. Na al hetgeen de communis ten in het verzet gedurende den oorlog hebben gedaan, wordt het tyd dat men ophoudt, hen roovers te noemen." Manoeilski reageerde op de uitlatingen van den Australischen gedelegeerde, dat de Veiligheidsraad wordt misbruikt voor het maken van propaganda. Hij zeide: „Wanneer er minderheden worden ver volgd in Griekenland en Indonesië, wan neer er rasonderscheid wordt gemaakt in Zuid-Afrika, dan is het de plicht der leden dit ter kennis van den raad te brengen." Hij vervolgde met een uiteenzetting van de Oekrainsche klacht over de terreur acties van Grieksche monarchistische ben den tegen Albanië en beschuldigde de Grieksche regeering van anti-communis-1 tische politiek. Hij beweerde dat de Sovjet Unie geen waarnemers naar de Grieksche verkiezingen heeft gezonden, omdat zij dit als een inmenging in de Grieksche binnenlandsche aangelegenheden be schouwde. De Grieksche regeering heeft den Griek- schen gezant in Belgrado opdracht gegeven de Joegoslavische regeering te verzoeken de Spitfire van de Grieksche luchtmacht, die boven Joegoslavisch grondgebied tot landen gedwongen is, terug te geven en den piloot, Tangalakis, vrij te laten. Tot deze stap is besloten, nadat onderhande lingen tusschen Grieksche en Joegoslavi sche grensautoriteiten geen resultaat had den. Volgens de Grieksche nota was het Grieksche vliegtuig uit den koers geraakt. Tevens wordt er op gewezen, dat twee maanden geleden een Joegoslavisch vlieg tuig op Grieksch gebied daalde en toen teruggegeven is, terwijl de piloot in vrij heid is gesteld. Rijksbegrooting 1947 verschijnt volgende week Op Dinsdag 17 September komt de Tweede Kamer bijeen. In deze vergade ring zal de rijksbegrooting voor 1947 wor den aangeboden. Hel woord is aan. J. B. Priestley: De droomen van den mensch hebben vaak een vreemden, dieperen zin en hetgeen toij willen is mo gelijk niet hetzelfde als hetgeen wij denken te wil len. Internationale samenwerking kostbare aangelegenheid In een brief aan Trygve Lie heeft Halvard Lange, de Noorsche minister van buiten landsche zaken, er op gewezen, dat de fi- nancieele bijdrage, die Noorwegen moet leveren aan diverse instellingen van de Vereenigde Volken, niet in overeenstem ming is met zijn financieele positie. Lange zegt, dat de hooge kosten, verbonden aan het lidmaatschap van de internationale vluchtelingenorganisatie, de Noorsche re geering wel eens zou kunnen doen aar zelen, alvorens toe te treden. Het Belgische leger zal tusschen 18 Oc tober en 31 December op vredesvoet worden gebracht. yMunchen herrijst" „Voor den oorlog", aldus zette Ma noeilski zijn propaganda-rede voort, „wenschten vele volken een aanval op de Sovjet-Unie. Wij kunnen het feit niet ver helen. dat thans de schaduw van München weer verrijstAlle bankroete regec- ringen toonen hun zwakheid door anti- sovjetpropaganda. De Sovjet-Unie wenscht vriendschappelijk gezinde staten aan haar grenzen te hebben, dit noemt men echter expansiepolitiek. De Sovjet-Unie wenscht handelsverdragen te sluiten met een aan tal landen -- en toch wordt zij ervan be schuldigd niet te willen samenwerken. In Parijs verdedigt de Russische delegatie punt voor punt de besluiten van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken, terwijl Australië amendement na amendement indient en toch heet het de Sovjet delegatie te zijn, die het werk der con ferentie vertraagt." Manoeilski besloot met den Raad te ver zoeken, onverwijld maatregelen tegen de incidenten aan de Grieksch-Albaansche grens te nemen. De Joegoslavische zaakgelastigde te Athene heeft bij de Grieksche regeering geprotesteerd tegen de „schending van Joegoslavisch gebied door een Grieksch vliegtuig". Weerbericht ONBESTENDIG geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond: Na helderen nacht later weer toenemende bewolking met plaatselijk regenval. Temperaturen ongeveer als vandaag Meest matige aan de kust tijde lijk krachtige wind tusschen West en Zuid. Toen de Fransche generaal de Lattre de Tassigny dezer dagen op 't Prinselijke jacht „Piet Hein" werd ontvangen, verraste hij de Prinsesjes met mooie Fran sche poppen. In de zitting van gisteren der Economi sche Commissie voor Italië hebben de schuldeischers van Italië hun eischen in gediend, voor zoover zij dit nog niet eerder hadden gedaan. Noorwegen, Frankrijk, Egypte, Mexico en Irak waren het, die thans hun aandeel in de Italiaansche her stelbetalingen opeischten. De Noorsche afgevaardigde Lange ver zocht zijn land vijf millioen pd. st. ver goeding door Italië toe te staan. Hij zeide, dat de directe verliezen in tweeërlei vorm De commissie-ge neraal voor Ne- derlandsch Indië is thans tot stand gekomen. Van links naar rechts haar drie leden: M. J. M. van Poll, prof. ir. W. Scher- merhorn die voor zitter is, en F. de Boer. Men verwacht dat de commissie aan staanden Zater dag zal vertrek ken. eens wat duidelijker te verklaren wat zij eigenlijk met Duitschland zouden willen doen. Het .zou erg voorbarig zijn, op hun instemming met Byrnes' voorstellen te rekenen. De rede van Byrnes heeft een lichtje in de Duitsche duisternis ontstoken. Meer niet. Maar het wekt belangstelling. Men ziet er mogelijkheden bij. Wellicht waait het niet uit. R. P. Gaan Bevin en Mololof naar New York? Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Daily Mail" te Parijs hebben Bevin en Molotof beiden bekend gemaakt, dat zij de algemeene vergadering der U.N. O. te New-York zullen bijwonen. werden toegebracht: aan de marine in de Middellandsche Zee en aan de koop vaardijvloot. Aangezien het niet mogelijk was de ver liezen der marine te schatten, was hier voor geen eisch ingediend. De vijf milüoen pd, st. waren gebaseerd op het verlies van schepen der koopvaardijvloot. Noorwegen had zijn eisch beperkt tot vergoeding voor die gevallen, waarin met zekerheid kon worden gezegd, dat Italië hiervoor verant woordelijk was De Fransche afgevaardigde Alphand diende den Franschen eisch tot herstel betaling voornamelijk beperkt tot Ita liaansche activa op Fransch grondgebied in. „Frankrijk eischt zeer beperkte her stelbetalingen, welke slechts een klein deel van de schade offers, die door dit land zijn geleden, vertegenwoordigen. De Fransche regeering wenscht volkomen re kening te houden met het feit. dat Italië het eerste land was. dat met Duitschland brak. Frankrijk houdt ook rekening met den moeilijken economischen toestand in Italië," aldus Alphand. Dr. El Rifai (Egypte) zeide, dat de aan gerichte schade voor Egypte wordt geschat op 200 millioen pd. st., maar dat Egypte slechts 10 millioen pond eischt. Het eischt Italiaansche activa in Egypte als middel van betaling. Hij deelde mede, dat zijn land met Italië over bepaalde eischen onderhandelt. Mexico baseerde zijn eisch tot herstel betaling op het feit. dat zijn economie ernstig nadeel is toegebracht en dat zijn land tengevolge van den oorlog groote uit gaven heeft moeten doen. Mexico heeft geen bezittingen van Italiaansche burgera in beslag genomen. De afgevaardigde van Irak deelde mee, dat zijn land in het totaal 1 602.436 dinar van Italië verlangt. „De directe inmenging van het fascistische Italië in de binnen landsche aangelegenheden van Irak heeft belangrijke verliezen aan levens, geld en bezittingen gekost". De vergadering werd daarop verdaagd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1