„De wereldorde is bankroet" Het Westen Henri Wallace stippelt nieuwen koers uit voor Amerika's buitenlandsche politiek Degrelle Minister jonkman installeert Commissie-Generaal pÊZte. -J&s* 5 - j1 6 le Jaargang Xo. 18430 ™T ™T "I Ij A "11 1 Vrijdag 13 September 1»10 Bureaux: Groote Houtstr. 93 I g 1 gC^i "flTIi CS I J I tJitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem I V J 1 J 1 I I 1 1 -J 1 I V J 3 1 M m. M Abonnementen: p. week 31 c: IJmuiden: Kennemerlaan 154, Z~J WS" P^r kwartaal f 4.- Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom TeJ Redactie 1060o. Dir.-Hoofdred. 15054 r N het conflict tusschen de opvattingen A en de belangen van Westen en Oosten, dat sinds den oorlog de wereldpolitiek be- heerscht en dat ook tot een merkwaardig dispuut over het begrip democratie heeft geleid, heeft zich een krachtige stem uit het Westen verheven. Het is die van Henry Wallace, den Amerikaanschen minister van Handel. Deze nu 58-jarige bewindsman is in Truman's regeering de laatst-overge- blevene van Roosevelt's naaste medewer kers. Hij trad bij diens eerste verkiezing tot het presidentschap, in 1933, reeds als minister van Landbouw op en is sindsdien lid der regeering gebleven. In de laatste dagen treedt hij plotseling sterk op den voorgrond, hetgeen eerst gebleken is uit een rede tijdens een reis in Mexico, waarin hij de Westersche opvatting van democra tie uiteenzette en vandaag opnieuw aan den dag treedt in een betoog over het bui- tenlandsch beleid, waarvan de hoofdpun ten .op deze pagina zijn weergegeven, riet valt op dat een dergelijk betoog door den minister van Handel wordt uitgesproken, ofschoon het tot de beleidssfeer van den minister van Buitenlandsche Zaken, Byr nes, moet behooren. Het heeft evenwel den uitgesproken bijval van den president, die zich dus sterk op den links-georiën- teerden Wallace schijnt te gaan verlaten. Hetgeen Henry Wallace in Mexico over de democratie heeft gezegd verdient bij zondere aandacht. Hij ziet democratie niet als een onbewegelijke vorm en even min als een eenvoudige theorie, maar als een ideaal. Zoolang er leven is, kunnen en moeten idealen ons den blik steeds hooger doen richten. Het begrip democratie drukt Wallace uit in de verklaring: het is geloof en vertrouwen in de goedheid van den mensch. Alleen zij, die dat missen zijn in staat, totalitaire leerstellingen te aan vaarden. ,,Wij gelooven dat in de demo cratie, indien goed begrepen, de souverei- niteit direct bij het volk berust. Derhalve dient een goede regeering de belangen van het volk. Dit is het doel waarvoor wij vechten: de verschaffing van faciliteiten aan het volk, waardoor het in staat is vrijelijk zijn verlangens kenbaar te ma ken, de bevordering van de gezondheid, het onderwijs en de economische zeker heid. Soms berust de meening van de meerderheid op een misverstand, doch slechts de meerderheid heeft het recht, haar eigen vergissingen te verbeteren," Zoo heeft Wallace het uitgedrukt en sommigen zullen misschien geneigd zijn hem meteen als een humanist te classee- ren, maar uit zijn woorden valt niet af te leiden dat hij de souvereiniteit Gods niet erkënnen zou en dus zijn hoogste vertrou wen in den mensch stellen. Zijn verkla ring bepaalt zich tot een uitlegging van de democratie en de verhouding tot den medemensch, waarin hij geloof en ver trouwen in diens goedheid als maatstaf aanneemt. Voor menigeen in Europa zal dit op het eerste gezicht, als het hem als definitie voorgelegd wordt, moeilijk aanvaardbaar zijn De oorlog ligt meer dan een jaar achter ons, wraakgevoelens zijn vermin derd. maar de misdaden van ïïitlers aan hang zijn niet vergeten. Gebeurtenissen van dezen tijd zijn vaak ook niet bevor derlijk tot sterking van het vertrouwen in de goedheid van den mensch. Tot geloof ik dat Wallace gelijk heeft en dat dit ook in ons land door velen ge voeld zal worden. Als men zijn woorden even toelicht door te zeggen: „het geloof en vertrouwen in het overwegende ver mogen tot goedheid in den mensch" wor den zij gemakkelijker te begrijpen. Is dit waari'jk niet'de maatstaf, die de vraag beheerscht of men Westersyh democraat is of geneigd lot het aanvaarden van tota litair bewind? Het vertrouwen, dat in de menschelijke natuur het goede over- heerscht en gereed is zich te doen gelden is het, dat de overtuigde democraat telkens weer met moed zijn laak doet hervatten en hem van afkeer blijft vervullen voor icderen bewi idsvorm. waarbij de mensche lijke persoonlijkheid gekneed moet worden naar de eischen van eenig stelsel, door een minderheid ontworpen, doorgedreven en gehandhaafd met machtsmiddelen. De democraat voelt dat als een onrecht en als een aantasting van de waarheid, een misbruik van de ons gegeven taak op aarde. Hij weet dat zijn beleidsvorm moeilijk is en vele teleurstellingen en tegenslagen zal brengen Maar om een eenvoudig woord te herhalen: er staat nergens geschreven, dat wij het op aarde gemakkelijk moeten hebben. In den voorstander van de dictatuur of zooals Wallace het uitdrukt: van het tota litaire stelsel zal de overtuigde democraat altijd iemand zien, die het opgegeven heeft met het begrijpen van den medemensch. den korsten en makkelijksten weg wil vol gen en hem eenvoudig dwingen, te doen wat hem aanstaat. Henry Wallace heeft er den nadruk op gelegd dat volledige democratie niet alleen rechten verleent, maar ook plichten oplegt en gewaarschuwd tegen diegenen, die nimmer tot offers bereid zijn om haar goed te doen functioneeren. Terecht. Zijn wooro'en zijn de overdenking ten volle waard en zullen ertoe bijdragen dat velen hun eigen gevoelens beter gaan begrijpen. R. P. Ferdinand Graf. <le OostenrUkschc on derminister voor de Veiligheid, heeft bekend gemaakt, dat alle Oostenrijksche krijgsge vangenen thans uit F.ngeland en de Britscne zone van Duitschland zijn gerepatrieerd. Henry Wallace, tie A m eri kaansche minister van Handel, die tijdens zijn bezoek aan Mexico een scherpe definitie gaf van wat hij verstaat onder democratie, jvelke redevoering in de Vereenigde Staten veel voldoening lieeft gewekt, vestigde opnieuw de aandacht op zich door een opzienbarende rede die hij lieden op een bijeenkomst van de nationale burgerlijke commissie voor politieke actie te New-York heeft gehouden en waarin hij den weg. dien Amerika heeft te volgen in zijn buitenland sche politiek teneinde liet bestaan der U.S.A. in een evenwichtige wereld te ver zekeren en een oorlog te voorkomen, uitstippelde. President Truman had tevoren verklaard, dat deze rede zijn volledige instemming had en geheel overeenkwam met de buitenlandsche politieke richtlijnen van minister Byrnes. „Het zou een toppunt van dwaasheid zijn", aldus Wallace. „Engeland tot den sleutel van de Amerikaansohe buiten landsche politiek te maken. De Britsche imperialistische politiële in het Nabije Oosten, gecombineerd met de Russische vergelding, zal de Vereenigde Staten regelrecht ten oorlog leiden, tenzij wij een vastomlijnde eigen politiek voeren. I Geen van beide genoemde mogendhe- I den wensoht thans oorlog, doch er is gevaar dat hun huidige politiek, on danks hun bedoelingen, tot oorlog zal Het is voor ons noodzakelijk, dat wij de wereld bezien door onze eigen Ame rikaansohe oogen en niet door die van het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken of van een pro-Brilsche of anti-Russische pers. Wij moeten niet toelaten, dat de Brit sche machtsbalans bepaalt, ol' en wan neer Amerika in oorlog komt". Wallace vervolgde: „Wij houden mis schien niet van de wijze, waarop Rus land in Oostelijk Europa te werk gaat. De hervormingen, de indust.rieele ont eigening en liet onderdrukken van de fundamcnteele vrijheden door de Sovjet Unie kwetsen liet overgroote deel der Amerikanen. De Russen zullen trach ten liun invloedssfeer te socialiseeren, zooals wij de onze trachten te democra- tiseeren. De Russische ideeën van sociaal-economische rechtvaardigheid heersc.hen weldra in een derde deel van de wereld. Onze denkbeelden van vrij initiatief en democratie zullen grooten- deels in de rest van de wereld lieer- schen. Er moet op vriendschappelijke wijze een regeling worden gezocht". Wallace zeide verder, dat eigenlijk alleen de organisatie der U.N.O. atoom bommen moest hebben en de controle van strategische luchtbases, die Enge land en Amerika rond de geheele we reld hebben gelegd. Geen enkel land dient meer dan misschien 15 procent van zijn uitgaven voor militaire doel einden te besteden". Aan het slot van zijn rede zeide hij: „Kortom, naar mijn meening is de we reldorde op het oogenblik bankroet en zijn de V.S.. de Sovjet-Unie en Enge land de curatoren van het faillisse ment. Dit zijn de naakte feiten van een Krijgsgevangenen repatriee- ren in versneld tempo De Britsche regeering heeft heden de volgende verklaring uitgegeven. „De regeering heeft gedurende eenigen tijd de mogelijkheid van versnelling der repatrieering van de zich in het Vereenigd Koninkrijk bevindende Duitsehe krijgs gevangenen overwogen. Een plan voor de repatrieering is thans goedgekeurd. Het treedt deze maand in werking. De krijgsgevangenen zullen te beginnen met eind September worden gerepatrieerd in een tempo van 15.000 per maand. Er zal voorrang worden verleend aan hen. die blijk hebben gegeven van. een democrati sche instelling en aan hen. die kwaliteiten bezitten. welke voor het herstel van Duitschland dringend noodig zijn of wier terugkeer naar hun land door andere oor zaak zeer gewenscht is. Arabieren zelten zich schrap Eensgezind en vastberaden hebben de Arabieren op de conferentie voor Palesti na de Britsche plannen voor dc provinciale autonomie ii: Palestina van de hand gewe zen. In het Lancaster House te Londen is de conferentie tweemaal in geheime zit ting bjjeen geweest. Met geen enkele ge wijzigde versie van het plan gingen de Arabieren accoord. Een woordvoerder van de Belgische am bassade te San Sebastian heeft verklaard, dat geen bevestiging is ontvangen van de geruchten, als zou de Belgische rexisten- leider Degrelle aan boord van een schip te Vigo zijn ontdekt. Spaansche ambtelijke kringen zeggen dat het antwoord van Spanje op het Bel gische communiqué omtrent Degrelle langs den gebruikelijken diplomatieken weg naar België zal worden gezonden, vermoedelijk via den Spaanschen ambassadeur te Brus sel. machtspolitiek, waar wij de machtige organisatie der U.N.O. en de interna tionale rechtsorganisatie op hebben ge bouwd. Daar wij de bouwers zijn. moe ten wij het in het Handvest der U.N.O. ontworpen leerstelsel van de rechten der kleine staten volledig uitwerken. Dit recht zou eigenlijk evengoed op In donesië en Griekenland als op Bulga rije en Polen moeten worden toegepast. Maar practisch gesproken kan deze toe passing worden uitgesteld totdat zoowel Engeland als Sovjet-Rusland de nutte loosheid van him methoden ontdek ken". Zaak der Velsensche rechercheurs uitgesteld De rechtszaak i de vijf Velsensche rechercheurs tegen een weekblad is na een uitstel van vier weken in hooger be roep wederom voor het Amsterdamsche gerechtshof voorgekomen Thans hadden de conclusies genomen moeten worden, doch van den kant der rechercheurs is opnieuw uitstel aangevraagd. Dit is ver leend. De zaak dient nu eerst op 2 Januari 1947 .weer voor het hof. In de zaak mr. Engels contra het week blad wordt vermoedelijk op 30 October as. geconcludeerd. Meer koffie Voor de periode van 6 October tot 17 November zal het koffierantsoen, dat tot heden op 100 gram per 4 weken was ge baseerd. worden verhoogd tot 200 gram per 6 weken. Weerbericht PLAATSELIJKE REGENBUIEN. Verwachting geldig tot Zaterdagavpnd: Meest zwaar bewolkt met hier en 'daar verspreide regenbuien Koeler dan van daag. Matige tot krachtigen wind tusschen Zuid-West en West. De burgemeester van Haarlem heeft hedenmiddag in het Gem. Concert gebouw de internationale dahlia-tentoonstelling geopend. Een foto van de groote zaal, waar tallooze bloemen bijeengebracht zijn. De drie leden van de commissie-ge neraal voor Nederlandsch -Indië zijn gisteravond in het ministerie van Over- zeesclie Gebiedsdeelen door minister mr. A. Jonkman geïnstalleerd en be- eedigd. In een toespraak zeide minister Jonk man. dat de commissarissen-generaal thans hun historische taak kunnen aan vaarden. welk,e bestaat uit het bevor deren van een nieuwe rechtsorde in Nederlandsch-Indië. Zij zullen daar sa menkomen met den heer Van Mock, die nuvreeds vijf jaren den zwaarsten last draagt van de Indische zaak. aan welke hij zich een dertigtal jaren met insoan- ning van al ziin krachten heeft gewijd. De commissarissen-generaal vervullen hun opdracht'in naam der Koningin, maar bovendien mag ieder van hen zich gedragen voelen door groote groe pen van ons volk hier en in Indië. Ge zamenlijk kunnen zii zich als vertrou wensmannen van een groote meerder heid der Nederlandsche burgerij be schouwen. ..Gij gaat uit", aldus de minister, „be zield door den vredeswil van het Ne derlandsche volk. om nadrukkelijk te bevestigen dat Nederland krachtens zijn historische roeping bereid en ver langend is de samenwerking met de In donesische volken, welke haar grond slag vindt in een eeuwenoude verbon denheid. voort te zetten in een nieuwe staatkundige verhouding, welke om duurzaam te zijn. op de instemming van beide volkeren dient te berusten Prof ir. W. Schermerhorn. die de re de van den minister beantwoordde, zei de dat de commissie-generaal zal spre ken en handelen in overeenstemming met de wenschen van het Nederland sche volk. zooals die tot uiting komen in de huidige regeeringsoolitiek. Mis schien kan ook haar arbeid een bijdra ge leveren tot verheldering der gees ten. zoowel in Indië als in Nederland. Moge het ons gegeven ziin. zoo zeide prof. Schermerhorn. binnen het raam van onze instructie bii te dragen tot den opbouw van een eigen Indonesisch staatsverband, dat ook indien het tot volle rijpheid is gekomen, zich in ge lijkwaardigheid door wezenlijke ban den met Nederland verbonden zal we ten. Aan het Nederlandsche volk vra gen wij, de commissie-generaal te ziea als een nationaal orgaan en haar steeds den steun van volk en regeering te schenken. Tot adviseur van de commissie-gene raal is benoemd mr. C. C. J. Maassen, oud-resident van Soerabaia. De Amerikaansche rekening aan Joegoslavië Van goedingelichte zijde meldt Un. Press dat dc Vereenigde Staten een rekening voor schadevergoeding voor het verlies van Amerikaansche levens en eigendom men als gevolg van het neerschieten der twee Amerikaansche vliegtuigen, ten be drage van drie a vierhonderdduizend dol lar aan Joegoslavië hebben overhandigd. Het grootste deel van dit bedrag is be stemd voor de nabestaanden van de vijf Amerikaansche vliegers die bij het tweede incident om het leven kwamen. M.s. Indrapoera en m.s. Weltevreden De lijsten met namen der passagiers van de motorschepen „Indrapoera" en „Weltevreden" liggen op onze bureaux ter inzage. MEVROUW W. CREMER-VAN MARKEN OVERLEDEN Tc Amsterdam ts overleden mevrouw W. A Cremer-Van Marken, echtgenoote van den heer Herbert Cremcr. Dc familie Creme/ is ln deze omgeving een bekende, doordat zij vroeger vaak verblijf hield op „Duin en Kruidberg" te Santpoort.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1