Haarlems Dagblad Sigaretten Amerika terug naar Roosevelt's politiek beleid Sjahrir aanvaardt het voorstel van v. Mook BH WW'I ■>«i v T 0JBUO|lBU.iaiUI Udd JOO^ j I.LIJI -IX VJ-j 4Uo Jaswgi \o. 18431 .Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboon» Zaterdag 14 September 1916 Uitgave Stichting Vooriichtlns Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 'protestvergadering bijeen, hebben be sloten voorloopig op Donderdag te sluiten, ook zonder dat daartoe van het gemeente bestuur vergunning is ontvangen. Zij hebben zich bovendien geschaard achter de Leidsche tabakswinkeliers, die hebben aangekondigd dat zij op 15 October zullen gaan staken, als geen verbetering is ge komen in de verbijsterend lage toewijzin gen van sigaretten. Dit tweede kracht dadige besluit is weliswaar beïnvloed door kellners, die binnenkwamen met de mede- deeling dat binnen een kwartier een an dere vergadering in de zaal gehouden moest worden (waardoor de oppositie in haar welbespraaktheid gestuit werd) maar dat vermindert de beteekenis van de geno men beslissing niet. Sinds menschenheu- genis zijn kleine oorzaken noodig om tot groote gevolgen te komen. En het is niet aardig te beweren, dat de kellners van plan zouden zijn den handel over te nemen als de winkeliers eenmaal staken. Vele sprekers hebben verklaard, dat als er geen verandering in den toestand zou komen Nederland's twintigduizend tabaks winkeliers binnenkort allemaal zenuw patiënten zouden zijn, omdat het publiek als één man beproeft, zijn bonnen op Don- De rede van Wallace wekt beroering De rede van Wallace, den Amerikaansclieii minister van Handel, lieeft zoowel in Amerika als (Eng-cland beroering gewekt. Ofschoon men niet een directe wijziging van de Amcriknansch'e politiek verwacht,'is het duidelijk dat Byrnes' politiek wordt bemoeilijkt door het feit, dat president Truman zicli op een persconferentie met de rede van Wallace aecoord heeft verklaard, zonder klaarblijkelijk overleg met Byrnes of met het ministerie van buitenlandscbe zaken te hebben gepleegd. Vrienden van Wallace verklaren ca tegorisch, dat de rede was bedoeld als een protest tegen de buitenlandsche po litiek van Byrnes en als een aanspo ring terug te keeren naar wat Wallace houdt voor de buitenlandsc'he politiek van wijlen president Roosevelt, n.l. het scheppen van evenwicht tusschen Enge land en de Sovjet-Unie. teneinde te voorkomen, dat de rivaliteit tusschen beide landen tot. een nieuwen oorlog zou leiden, waarin Amerika uit den aard der zaak zou worden betrokken. In dit licht bezien is er een persoon- derdag ingewisseld te krijgen. In Arhster- liike en politieke achtergrond bij de re- - de van Wallace, die haar beteekenis als diplomatieke verklaring over de Ame rikaansche buitenlandsche politiek ver mindert. dam hopen de winkeliers deze ramp verhoeden door de Donderdagsche sluiting, die hun blijkbaar voldoende krachten zal bezorgen om den Vrijdagschen stormloop het hoofd te bieden. Een en ander bewijst overigens wel, hoe ver het in ons land gekomen is. Er zijn tijden geweest, waarin het beroep van tabakswinkelier een waar lijk ideale gelegenheid tot behoud van gemoedsrust scheen te bieden. Velerlei ge plaagde en opgejaagde menschen plachten hun leverancier van rookartikelen de rust, den bedaarden glimlach en het luchtige praatje te benijden, waarmee hij hen ont- ving. Ongetwijfeld waren er, die zich laaf den aan de vredige en opgewekte sfeer, waarin deze man zijn levenstaak verricht te en luchtige commentaren op de ge beurtenissen van den dag ten beste gaf, •zijn medemensch intusschen soelaas bie dend door den verkoop van zijn lichte en wat de niet-rookers ook zeggen mogen: onschuldige genotmiddelen. Ver liggen die schoone dagen achter ons, waarin zoo- velen dachten: als mijn levenstaak mij te winkelier worden. Nu wordt ons medege deeld dat de geheele bedrijfsgroep in zenuwspanning verkeert en ik ben blij, dat ik deze week pas op Vrijdag naar mijn leverancier ben getrokken. Gelukkig zag hij er goed uit Maar is dit wel een onderwerp om op luchtigen toon te bespreken? Het sigaret- ten-beleid der overheid verdient toch waarlijk ernstige critiek. Het was al heel zwak na de bevrijding, toen Den Haag een merkwaardig gebrek aan psychologisch in zicht toonde en niet begreep, dat rust en tevredenheid in den lande het best ge diend konden worden door sigaretten en tabak. De jacht op Canadeesche sigaretten bewees dit dagelijks. Maar de regeering snapte het niet. Misschien kwam dit doordat er teveel professoren in zaten, die te klassiek dachten en meenden dat het Romeinsche recept, Brood en Spelen, nog .altijd voldoende was om een twintigste eeuwsch volk te bevredigen. Men moet met zijn tijd meegaan. Sigaretten, Brood en Spelen dat is nu de leus Er is een nieuwe regeering gekomen en zij heeft maar één der professoren be houden. Men kon dus beter beleid ver wachten. temeer omdat de naam van dien eenen hooggeleerde onmiddellijk aan tabak doet denken. Er was nog eens extra de aandacht op gevestigd door den Rotter- damschen tabakswinkelier, die in zijn étalage een'kaart zette met het opschrift: Ik ken Lieftinck ik heb er tabak van. Helaas, het beleid blijft tekortschieten. Het geeft ons niet alleen te weipig te rooker., maar is bovendien in nevelen ge huld. Niemand begrijpt er meer iets van, Waren de nevelen maar rookwolken! Zij zijn slechts een grauwe mist. De directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten is eruit opge doemd, heeft moedig plaatsgenomen te midden der gekwelde en prolesteerende Amsterdamsche winkeliers en vele vragen beantwoord, maar het heeft niet gebaat. Volgens hem worden er evenveel sigaret ten gefabriceerd als twee maanden ge leden. alleen met eenige vertraging door de vacanties Er móeten sigaretten zijn. zegt de directeur. Maar waar zijn ze dan? Hij kan niet aannemen, dat de industrie ze op dc zwarte markt brengt. Hij ontkent, dat ze uitgevoerd worden. Hij heeft maar één troost aan te bieden: in October zul len wij verblijd worden met sigaretten vervaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak Een deel van het publiek (zégt de directeur voorzichtig) zal daar wel mee ingenomen zijn. Bedoelt hij misschien het deel. dat nu niets krijgt? De vraag doet zich trouwens voor: wat zal er, na die nieuwigheid In October, in November gebeuren? En in December? En daarna? Want ik schrijf namens duizenden rookers als ik verklaar dat wij weinig vertrouwen meer in dit weifelende beleid hebben, dat telkens beloften doet en tel kens teleurstellingen baart. Weet men nu nog niet hoeveel sigaretten er gerookt wor den en kan men niet eens voor een gere gelde voorziening zorgen? Dat er vacanties geweest zijn en dat de vrouw meer rookt Wallace en Byrnes zijn reeds ja ren lang rivalen, zoowel op het ge bied van de binnenlandsche als op dat van de buitenlandsche politiek. Wallace is leider van den linker en Byrnes van den conservatieven vleugel der democratische partij. Toen Cordell Huil aftrad als minis ter van buitenlandsche zaken in 1944, werd Byrnes candidaat voor de functie van vice-president, bet geen Wallace verhinderde die func tie en uiteindelijk het president schap van de V.S. te vervullen. Met den steun van Byrnes werd Truman door de democratische partij can didaat gesteld als compromis tus schen de beide mededingers. In verband met het steunen van de re de van Wallace wijzen goede bekenden - uc vera vv cmave wnz-irii «uciuc uow-iuni n tA *van Truman er op dat deze de leiding van de buitenlandsche politiek de laat ste maanden grootendeels aan Byrnes heeft overgelaten. Het is bekend, dat Truman en Wallace de rede zorgvuldig samen hebben doorgenomen. Het was oorspronkelijk de bedoeling van den president, slechts formeel die gedeel ten van de rede te onderschrijven, die zoowel jinti-Russische als anti-Engel- sche gevoelens loochenden en in dezen zin werd aan het slot van de rede een alinea ingelascht. Toen men den presi dent evenwel op een persconferentie vroeg of hij ook de rest van de rede goedkeurde, kon hij niet anders dan be vestigend antwoorden. In ambtelijke leringen te Washington aldus Reuter, is men verbaasd over de botheid, waarmede Wallace de Britsche politiek critiseert. en over den toon van ..toegevendheid" met betrekking tot de Sovjet-Unie. Men wijst er op dat. hoe wel president Roosevelt steeds een po litiek van invloedssferen heeft verwor pen, de politiek van Wallace een aan zienlijke concessie aan Rusland doet, waar hij de verdeeling van de wereld in Russische en Amerikaansche in vloedssferen voorstaat. De Britsche reactie Een woordvoerder van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de rede van den Amerikaanschen minister van handel te Londen aanzienlijke verrassing heeft gewekt. De opmerkingen over het Brit sche imperialisme waren des te verba zingwekkender op een oogenblik. waar op Engeland Britsch-Indië het beleid over ziin eigen zaken toevertrouwt en met het oog op het punctueele terug- Weerbericht VEEL BEWOLKING Verwachting geldig tot Zondagavond: In den nacht of ochtend eenige regen. Later opklarend en warmer, doch met veel bewolking. Zuidwestelijke wind. die aan de kust tijdelijk krachtiger zal zijn- trekken van Britsche troepen uit Per- zië in Maart. Er bestaat in Engeland geen neiging een oorlog met de Sovjet- Ünie onder het oog te zien, aldus de woordvoerder, en hij zeide dat er in werkelijkheid meer toespelingen op oorlogsgevaar in de Russische en Ame rikaansche. dan in de Britsche pers voorkomen. Het is echter niet zeker dat Engeland zich over de rede van Wal lace door middel van de diplomatieke kanalen met Amerika zal verstaan: de aangelegenheid zal echter in zorgvul dige overweging worden genomen Interne i warring. Clayton, de onderminister van bui tenlandsche zaken, heeft te Washing ton op een persconferentie gezegd, dat hij geen aanwijzingen of instructies had ontvangen met betrekking tot een wij ziging in de Amerikaansche buitenland sche politiek. Hij verklaarde niet te we ten of Wallace voor het uitspreken van ziin rede overleg met Byrnes had ge pleegd. Hii" had daaromtrent van Byr nes nog geenerlei mededeeling ont vangen. Clayton zeide. dat het hem niet duidelijk was wat. Truman heeft be doeld toen hij zei dat hii de rede goed keurde. De gematigd-conservatieve „New- York Herald Tribune", die tot dusver achter de politiek van Truman en van wijlen president Roosevelt stond, spreekt van een ongelooflijke blunder van Truman, die een warboel in opti ma forma veroorzaakt en Byrnes zoo wel als de nationale positie belachelijk maakt. Een beter voorbeeld van onbe- -kwaamaeid.-toL.hct leiden van de bui tenlandsche politiek is moeilijk te vin den. aldus het blad Veldtocht in Macedonië Volgens den regeeringspersdienst te Athene zijn Grieksche militaire- en politietroepen Vrijdagmorgen op groote schaal operaties begonnen tegen 300 ge wapende communisten, die zich in een bosch op het schiereiland Chalcidice ten zuiden van Saloniki hebben verschanst. De communisten hebben stelling ge nomen achter drie mijnenvelden en beschikken over de grootste opslag plaats van wapenen en munitie, die dooi de Elas (guerillatroepen van de Earn) in Noord-Griekenland is gevormd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Sjahrir het voorstel van dr. van Mook om nog voor de aankomst van de commissie- generaal besprekingen te houden, heeft aanvaard. In antwoord op een brief van dr. van Mook heeft Sjahrir zijn minister van bin nenlandsche zaken Soedarsono. als persoon lijk vertegenwoordiger naar dr. van Mooie gezonden ten einde de voorbereidende maat regelen voor een dergelijke bijeenkomst ta treffen. Soedarsono is gisteravond te Batavia aangekomen en zal zich vandaag met dr, van Mook in verbinding stellen. In overeenstemming met de plannen zal dr. Koets met zijn gezelschap morgen naar het binnenland vertrekken. Commissie-generaal vertrokken Vanmorgen Is de Commissie-Generaal om zes uur met de Slcymaster NL 302 va» Schiphol naar Nederlandsch Indic vertrok ken. De leden der commissie werden uitge leide gedaan door den minister-president dr, L. J. M. Beel, den minister van Over- zeesche Gebledsdeglen mr. J. A. Jonkman, oud-ministsr Logemann, den sultan va» Pontlanak, K. Vorrink, Jhr. mr. Van der Goes van Maters en N. Palar, alsmede ver tegenwoordigers van de vereeniglng, Neder- Veiligheidsraad vergadert Maandag De vergadering van den Veiligheids raad welke heden zou worden gehouden, is tot Maandag a.s. 19.30 uur uitgesteld. Dit op verzoek van de Amerikaansche delegatie, wier afgevaardigde. Herschèll Johnson, ziek is. Brand in een laboratorium Bewoi .vei en 1 den Zijlweg w see'renden agent van politie, omdat er rook kwam uit perceel 340, waar gevestigd is het Chemisch Technisch Adviesbureau dr J. Ftinse en W. Dorst. Ëen onderzoek wees uit, dat er in de keuken brand was ontstaan en het gevaar voor uitbreiding was groo'. om dat daar eenige brandbare stoffer. waren opgeslagen De brandweer werd gewaar schuwd en na haar aankomst hluschten de brandweerlieden het vuur met één slang. De brand bleef tot de keuken beperk*, welke geheei uitbrandde. Naar de oor'aa'c wordt een onderzoek ingesteld. Vermoedelijk is houtwol gaan broeien, waardoor brand is In October de aardappelen van den bon Het ligt in de bedoeling met ingang van 7 October de distributie van aardappelen op te heffen, zoodat ze van dien datum af vrij verkocht mogen worden NIEUWE DIENSTREGELING. De nieuwe dienstregeling der Neder- landsche Spoorwegen, die op Maandag 18 September ingaat, bevat belangrijke wij zigingen. Er is een aantal nieuwe treinen ingelegd. Een belangrijke verbetering in het Wes ten is de invoering van een uurdienst tusschen Haarlem en Uitgeest, waardoor de treinen HaarlemIJmuiden een uur worden verschoven. dan vroeger heeft daar niets mee te maken. Ik heb maar één optimistische voorspel ling gehoord. Die was'van den man die tegen den winkelier zei dat hij het vol komen door had. De regeering hoopt voor raden op en is van zins, plotseling den verkoop van sigaretten vrij te geven. Dan blijft de zwarte handel met haar voor raden zitten en moet ze voor zestig cent per pakje op de markt gooien. Wij zullen de zuiverste tabaksgeur gaan ademen. De professor zit te saneeren op een nieuwe manier. Laat ons hopen dat het waar is. De mo gelijkheid bestaat inderdaad. Dit met na druk zeggend, hoop ik er den zwarten prijs alvast mee te schokken. R. P. Joodsclie terroristen aan t tverk Joodsche terroristen, die een nieuwe golf van terreurdaden in Palestina ontketen den b{j het begin der Palestijnsche conferentie, bliezen dezer dagen het ge bouw van de Brit sche Defence Se curity'' te Tel-Aviv op. Daarbij werd majoor Dor an, een der chefs, gedood. Een actueele foto van de vernieling, telegrafisch over gebracht. Ook Jaffa is gis teren opgeschrikt door het geluid van handgranaten, sten- guns, revolvers en brenguns, toen veer tien Joodsche on- dergrondsche strij ders een overval deden op een Ara bische bank. In een korten feilen strijd werden twee Ara bische politie-agen- ten, twee Arabische omstanders en een Jood gedood. De overval bleef zon der succes. Op hetzelfde oogen blik deed een groep gewapende Joden een overval op een andere Arabische bank in Jaffa. Zij werden door de politie afgeslagen. 'Nk: 4L

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1