Koninklijke onderscheidingen De Radio geeft vanavond; Twee jaar geledenSlag om Arnhem ZËËi^ Tips en Tops De woonruimte te Haarlem Kort en Bondig Vóór 20 September „De Spaarnestad" Verschenen is de zeer omvangrijke lijst met Koninklijke onderscheidingen, welke dit jaar niet op den verjaardag van de Koningin, doch op den derden Dinsdag in September ter gelegenheid van de opening der gewone zitting van de Staten-generaal zijn verleend. Wij laten hieronder onderscheidingen volgen, welke verleend zijn aan een aan tal algemeen in den lande bekende per soonlijkheden en aan inwoners van Haar lem en plaatsen uit de omgeving. Benoemd zijn o.a.: tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau dr. K. H. E. Gravemeijer, algemeen gedelegeerde van de Ncd. Herv. Kerk; tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nas sau met de zwaarden luit.-gen. mr H. J. Kruis, chef van den generaien staf; tot Commandeur in de Orde var Oranje Nassau; mr. dr. P G. van Tienhoven, voorzitter van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland; mr. dr. J. Donner, raadsheer in den Iioogen Raad der Nederlanden; tot Officier in de Orde van Oranje Nassau: H. van Alphen. burgemees ter van Zandvoort. mevr. J. M. Bos Vincent te Overveen. concertzangeres; Eduard A. v. Beinum, eerste dirigent van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam en oud-dirigent van de Haarlemsche Or- kestverceniging; W. F Bloemendaal te Heemstede, directeur van de Kon. Pel lerij Mercurius te Wormerveer; dr. J. van der Eist, rector van het Christelijk Ly ceum te Haarlem, Albert van Dalsum te Amsterdam, tooncclspeler; mevr. Charlotte Kohier te Amsterdam, tooncelspeelster; ir. C. Krijn te Haarlem, hoofdingenieur-adj— directeur van den Prov, Waterstaat in Noordholland; C. Tenhaeff te Bloemen daal, inspecteur der volksgezondheid; mej. dr G. H. J. van der Molen te Aerdenhout, voorzitster van de Commissie van Oorlogs pleegkinderen; ir. J. P. A. van Scherpen- berg te Bloemendaal, hoofduitvoerder der Maatschappij tot Uitvoering van Zuider zeewerken; J. Veen te Haarlem, inspec teur der Nederlandsche Spoorwegen; dr. P. Th. Posthumus Meyes te Utrecht, hoofd inspecteur en chef van den reizigerstrein dienst der Ned. Spoorwegen; drs. L. de Jong en C. Spoelstra (A den Doolaard) bekend als radiosprekers van „Radio Oranje"; tot Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw: mgr W. P. A. M. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch; mgr. prof. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht voor de Oud-Bisschoppelijke Cleresie te Utrecht J. Tal. opperrabbijn der Ned. Isr Gem. te Amsterdam; tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Z. Rcgelink te Heemstede, algemeen voorzitter van het Mulo examen; J van Krimpen, letterontwerper en meesterdrukker; J. A. Wijnberg te Haarlem, oud-hoofdmachinist bij de K.N. S.M.; J. Verkuyl te Heemstede, secretaris van de afdeeling Noordholland Zjijfl van den Chr. Boeren- en Tuindersbond; Benoemd zijn: tot Ridder in de Orde van den Nederl Leeuw: E. Kupers. te Bloemen daal, voorzitter van het Ned. Verbond van .Vakvereenigingen; mr. J. in 't Veld. bur gemeester van Zaandam: ir. A G. de Koningh te Utrecht, hoofdingenieur en chef van den dienst van materiaal en werkplaatsen der Ncd. Spoorwegen, oud directeur van de Centrale Werkplaats te Haarlem Bevorderd zijn: tot Grootkruis in de orde van den Nederlandsehen Leeuw: .T. kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht; tot Groot «fficier in de Orde van Oranje Nassau Ir. S L. Louwes, directeur-generaal var de voedselvoorziening; Verleend is' de titulaire rang van luit.-kolonel aan den gepcnsionncerdcn majoor der militaire luchtvaart A K. Steup; de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan: P. van Amerongen, bedrijfschefC. Timmer, chef binderij cn W Hoogcnboom. chef drukker bij de N V. Drukkerijen Vernhout en Van Sluyters te Haarlem; H. J Weyers. werkzaam bij de N V. Vroom en Dreesmann te Haarlem; mej. P. Mida- DINSDAG 17 SEPTEMBER. Hilversum I. 301.5 M.: 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuws; 19 15 Muziek na den maaltijd; 20,15 Radio Phllharmonlsch Orkest; 21.00 Vervolg; 21.35 Herdenking van den slag van Arnhem; 22 45 Stuyvesant strijkkwartet (Gr.); 23.30 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 415.5 M.: 18 00, 20.00 en 23.00 Nieuws; 19.03 Alfredo Campoli (Gr.); 19.30 Viool en piano; 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein; 21.30 De kleine misdaad; 21 35 zie I; 22.30 Contact; 23.15 Avondconcert (Gr.) vaine, huishoudster bij de familie Von Brucken Fock te Heemstede; B F. van Oosten, oud-eerste gezagvoerdcr-pont- wachter bij den Rijkswaterstaat te Velsen; D. van der Wel, chef-monteur bij den Rijkswaterstaat te Velsen; W. Piet, werk zaam bij de kweekerij „Residentie" te Aalsmeer; M. Weber, werkzaam bij de fa. E. H. Brokmeier te Zandvoort; J. van der Schrier, schuurbaas bij de N.V. Bloem- bol'enkwcekerij v.h. René Schoo en Co. te Heemstede; in brons aan J van Honschoten, jacht opziener bij de familie De Favauge te Zandvoort. De Jaarbeurs is een succes Na de eerste week kan worden vast gesteld dat de najaarsbeurs een succes is, zoowel wat betreft de wijze van deelneming, als de omvang en de kwa liteit van het bezoek. Bii de geregis treerde cijfers van buitenlandsche in- koopers. staat België aan het hoofd, daarna komen Engeland, Frankrijk Zwitserland en Denemarken met ach tereenvolgens een reeks van andere landen als biiv. Chili, Australië, Oos tenrijk, Italië, Zweden, Luxemburg, IJsland, Griekenland, Vereenigde Sta ten, Indië. Zuid-Afrika, Britsch-Indië. Columbia, Canada en Rusland. De belangstelling van Rusland ver toonde een merkbare voorkeur voor dc landbouwwerktuigen. België heeft voor al belangrijke bestellingen od de beui's gedaan. 6500 MA N WA REN GEL A ND 2900 KEERDEN TERUG ARNHEM Eng.lucht O Geforceerd bruggenhoofd waarover luchtl. troepen werden teruggevoerd Poolse luch ELST Poging 43' dlv. om rivier over te steken mislukte Vooruit geschoven geall. posities GRAVE Hier sneden D de weg af Brug door Amerlk. bezet Uit Holland aangev. D. troepen Goch Veghel Hotel Hartesteln Hoofdkwartier Oosterbeek luchtl. dlv I Oedenrode Flank dekking kking HELMON EINDHOVEN se par orig GEALL. HOOFDMACHT^ V. PELT. [4689 t PLAATS MONUMENTEK X VERSPREIDE PARACHUTE TROEPEN Een overzicht van den beroemden „cor ridor'', die> c-p Zondag 17 September 1944 "gevormd werd door Britsche en Ameri- kaansche luchtlandingstroepen van de Belgische grens tot Arnhem, via Eind hoven, Veghel De vorming van dezen corridor werd voorbereid door zware bombardementen op de Duitsche stellingen bij Best, Oirschol, St. Oedenrode, Grave cn Nijmegen De corridor werd meermalen doorgesneden door SS-troepen en kleine tankeenheden, en een Duitseh bombardement op Eind hoven op 19 September trof een deel van het Britsche tweede leger, dat op door tocht door Eindhoven was. De Duitschcrs bombardeerden vin geringe hoogte alle uitvalswegen der stad, waardoor groote tank eenheden cn munitietransportcn ge troffen werden.De burgerbevolking verloor bijna twee honderd man bij dit verrader lijke bombardement op een feestvierende juichende stad. De doortocht der Britten werd vertraagd en de aanvoer naar Arn hem 6tokte een moment. Dat dit van bc- teekenis is geweest voor den uitslag van den slag'om Arnhem, kan moeilijk worden betwijfeld. De Britsche deelnemers aan het eerste jaarlijksche bezoek aan de graven van de gevallenen in den slag om Arnhem wer den gisteren, toen zij in de historische landingszone arriveerden, met hetzelfde enthousiasme ontvangen als hun zonen en mannen die daar twee jaar geleden vochten en stierven. In elk dorp dat de autobussen passeerden, verlieten de be woners hun huizen, verzamelden zich langs den weg en juichten de Britsche gasten toe, waaronder zich 50 officieren, onderofficieren cn manschappen van de 1ste Britsche Airborne Division bevonden. In Heelsum werd een thee aangeboden in een van de eerste huizen, die dc Engel- schen na hun landing hadden bezet Hun gastvrouw w.'is hier de 32-jarige mrs. Betty Wilde, wier echtgenoot een der leiders van de Oosterbcekschc on- dergrondsche was. Toen de Engelschen gedwongen waren terug te trekken en de Duitschers het hotel heroverden, slaagde zij er in, de telefoonleiding onder den neus van de Duitschers te repareeren. Zij gaf gedurende vele dagen aan de Engel schen belangrijke gegevens door over Duitsche troepenbewegingen. Tegen den avond onmoetten de Britsche gasten hun gastheeren uit Arnhem en Oosterbeek. In Oosterbeek hebben de ouders en vrouwen hun eerste bezoek ge bracht aan het kleine Airborne-kerkhof in het Wolfheze-bosch. Des morgens wa ren zij langs het monument in Rotterdam getrokken, waar It. col. Harlow een krans legde. De lunch was te Rotterdam ge bruikt op het stadhuis waar generaal Urquhart o.m. zeide dat den Britten de Duitsche landingen in Rotterdam in 1940, het eerste en zeer belangrijke studiema teriaal voor latere luchtlandings-operaties hebben verschaft. HESSELS WINT VAN KRAUS. Voor een plaats m de nationale boksploeg welke October te Kopenhagen het team van Dene marken zal ontmoeten, verscheen Maandag avond te 's Gravenhage de bokselitc or amateurs in den ring. De Haarlemmer Hes sels bokste legen den Amsterdammer Kraus en won op punten. Dc F.NGELSCHF, LEAGUE. De Maandag gespeelde Leaguewedstrijden hadden het vol gende resultaat: Aston VillaWolverhamp ton Wanderers 3—0; Preston—Bolton Wan derers 04; Stoke City—Leeds United 5—2, AGENDA Groote Kerk: Orgelspel, 19.00 uur. Stads- schouwbiwg: De kuische Suzanna, operette, 20.00 uur. Bioscopen: Rembrandt: Liefdes - serenade (a. 1 Palace: Gestolen leven (18 j Luxor: De Koning der klaploopers (a. 1). Deze drie: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Kampioen op sokken (14 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City-Theater: Complot der 39 stappen (14 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. Muziekzaal Brinkmann: Kunsthistorische voordracht door Dr. A. v. d. Boon, 20,00 uur. Gebouw Hccrcnweg 114: Bijzondere samen komst, 20.00 uur. Bioscopen: zie Dinsdag. f in De bril van Sultan Sar 56. „Oei", riep Sultan Sar, „wij moe ien verzamelen. De bril is gevonden". De vrienden die in de buurt van den Sultan ronddreven, voelden dat er weer hoop kwam. Was de bezitter van den bril niet onoverwinnelijk„Oei", riep pp zijn beurt Tips tot de hovelingen, „wij moeten verzamelen. De strijd wordt voortgezet." Maar de moeilijK- heid was, hoe de strijd moest worden voortgezet. Want onze. vrienden hadden geen booten en dc mannen van groot vizier Joessoef schoten nog steeds. Ge lukkig waren de boomstammen zoover afgedreven van de booten dat ze in o» 1 diep water terecht waren gekomen, waar de booten niet konden varen. De trefkans der roovers werd dus aanzien lijk minder. „Wij moesten maar weer aan boord gaan", zei Tops, „dit water trappen wordt op den duur ongemak kelijk Geen woningen clandestien betrekken Wij ontvangen het volgende communi qué van het Haarlemsche gemeentebe stuur: Het komt nog steeds voor, dat personen, zonder daartoe van overheidswege ver gunning te hebben verkregen, een woning betrekken. Dit is in strijd met het be paalde in de verordening „Distributie Woonruimte" en belemmert in sterke mate een billijke verdeeling van de toch al zoo sporadisch vrijkomende woningen. Het kan niet langer worden getolereerd en het gemeentebestuur heeft dan ook besloten hieraan onverbiddelijk een einde te maken. Elke zonder vergunning be trokken woning zal door den Burgemees ter worden gevorderd en de bewoners zullen, zoo noodig met behulp van den sterken arm, er uit worden gezet, zonder dat zij aan een ander huis zullen worden geholpen. De eerste uitzettingen zullen thans op korten termijn geschieden. Men zij dus gewaarschuwd. ST. NICOLAAS-GEBAK OF SURROGAAT-TAART. Tegen St. Nicolaastijd wilde de Haar lemsche bakker C. H., van G, zijn klanten verrassen met een gebak, waarvoor een broodbon ingeleverd moest worden. Hij noemde het artikel St Nicolaas-gebak en vroeg er f 2.50 voor. De politie meende, dat de prijs te hoog was en raadpleegde een deskundige. Deze sprak van een sur rogaattaart van minder goede kwaliteit. Volgens hem mocht een prijs van f 1 65 gevraagd worden. De Tuchtrechter voor de prijzen veroordeelde den bakker tot een boete van f 500. Maandag stond hij in hoogcr beroep voor den politierechter terecht, die het vonnis bevestigde. 62 en 63 B.V. zijn ingeleverd. Doe dit bij „DE SPAARNESTAD" dan bont U zekor van een vlotte bediening on juiste verdo-eüng van d-e kolcnsoorten. Bel even 14104 of schrijf een briefkaart als U wilt dat wij de bonnen bij U afhalen. Ook nieuwe klanten zijn welkom Brandstoffenhandel FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) De toelaling van Ir. P. C. v. cl. Heyclen Nu het raadsstuk over het in beroep gaan bij de Kroon van de beslissing van Gedeputeerde Staten, over het alsnog toe laten van ir. P. C. van der Heyden als lid van den Haarlemschen Raad, verschenen is, blijkt, dat B. en W in deze geen ad vies geven. Het college heeft alleen een besluit ontworpen voor het geval.de Raad mocht besluiten in beroep te gaan, Kappers krijgen opleiding In gebouw „Cutura" had dezer dagen de heropening plaats van de vakschool voor kappers. Door dc bezetting e.d was de school ruim vijf Jaar gesloten geweest. De heer Schuinder, voorzitter der con tactcommissie van de afdeeling Haarlem sprak een kort openingswoord, waarbij hij allen hartelijk welkom heette. De heer J. Meeuwig. In zijn functie van al gemeen technisch leider, zeide tot de leei- lingen, dat alleen resultaat bereikt kan wor den, als de leerlingen medewerken. „Maait de twee lesuren per week zoo productief mogelijk", aldus de heer Meeuwig, „de leeraren geven dan met plezier les en gij hebt voldoening van uw arbeid. Onze school moet een school worden waar een roep van uit gaat". Hierna spraken nog de heeren A. Bonhof namens hot bestuur der Vereeniging Neder landsche Kappersbond en Vos. oud-voorzii- ter der Vereeniging Nederlandsche Vakschool voor Kappers. Dat de school ln een behoefte voorziet, bleek wel uit het feit, dat zich 131 leerlingen hadden opgegeven. Het doel van de school is, om de vakbe kwaamheid van het .aankomende kappers- personeel te verhoogen. Alleen kappersperso- neel kan dan ook de lessen aan deze school volgen. Aan het einde van den avond gaven eentge leeraren een demonstratie in het kappen. Drogist vroeg te veel voor asthma-sigaretten Dc Haarlemsche drogist L. P. L. was eenige weken geleden door den Tucht rechter voor de prijzen veroordeeld tot een boete van f 100 en publicatie van het vonnis, omdat hij asthmasigaretten tegen een hoogen prijs verkocht had. Voor een doosje van f 1 10 moest een klant f 1.75 betalen. De drogist was van dit vonnis in beroep gegaan, speciaal, om dat het vonnis gepubliceerd moest wor den. Maandag werd zijn zaak door den politierechter behandeld. Deze laakte de houding van den drogist, omdat deze patiënten, die voor hun gezondheid ge neesmiddelen noodig hebben, te veel laat betalen. Overveenkomstig den eisch ver oordeelde de politierechter den man tot een geldboete van f 200, met publicatie van het vonnis. BINNENLAND In de P.N.E.M.- eentrale te Waalwijk zullen binnenkort twee turbines in werking worden gesteld van 40.000 Kw. elk, welke door Zwitserland zijn ge leverd. De recherche heeft een inval gedaan in twee speelholen in Den Haag. Zij arresteerde 32 per sonen en nam 3 roulet tes tn beslag. Er werd om hooge bedragen ge speeld en de fiscale re cherche zal een onder zoek naar de herkomst instellen. Prof. ir. W, Scher- merhorn, die thans lid is van de Commissie- generaal voor Neder- landsch-Indië, heeft be dankt als lid der Tweede Kamer. Zijn opvolger op de lijst van de Partij van den Arbeid is de heer F Goedhart. Minister Van Manr- sevecn gaat Zaterdag naar België om met zijn ambtgenoot mr. Lllard justitieele vraagstuk ken te bespreken, welke zoowel de Belgische als de Nederlandsche regee ring bezig houden. Drie Jaar geleden is de 70-jarige B. te Losser spoorloos verdwenen. Nadat dezer dagen op last der justitie opgra vingen waren verricht bij de woning van den zoon van B zijn deze zoon. diens vrouw en een kleinzoon van den vermiste gearresteerd. In Amsterdam is een vereeniging van in Ne derland wonende Hon garen opgericht. Honderden arbei ders in West-Brabant ontvingen dezer dagen een oproep om hun zeif- gemest varken in te le veren. De Il.K. werklie den vereeniging heeft te legrafisch bij den mi nisterraad tegen dezc-n onverwachten maatregel geprotesteerd. Iemand die zich uit gaf voor ambtenaar der Lscaie recherche heeft bij een postzegelhande laar een partij postzegels ter waarde van f 3000 gestolen. Alle aan het perso neel van het Bureau Na tionale Veiligheid ver strekte legitimatiebewij zen zijn ongeldig ver klaard. Tot adviseur voor dc volkshuisvesting bij het ministerie van Open bare Werken en Weder opbouw is benoemd de heer J. Bommer, oud- wethouder van Publieke Werken in Den Haag. Voor het uitwisselen van ambtelijke gegevens inzake den wederop bouw zijn eenige Neder landsche deskundigen naar België vertrokken In Amsterdam is een grootscheepsch offen sief tegen den zwarten handel begonnen. Een legertje ambtenaren van de Prijsbbheersching, C.C D. en Economische politic is uitgerukt voor een intensieve controle op den zwarten handel en de naleving van de prijsvoorschnften. De invoer van to maten in Engeland is verlengd tot cn met 31 October. Haarlem cn Omgeving Het echtpaar Baars— de RUk, te Nieuw Ven nep hoopt op 6 October den dag ie herdenken, waarop het voor 56 jaar in den echt werd ver bonden. i)c afdeeling sociale zaken der Bloemendaal- sche gemeente-secreta rie is verplaatst naar Bloemendaalscheweg 237 a, waar ook de af deeling Volkshuisvesting is gevestigd. De Gemeente Haar lem kan van het Be heersinstituut 68.350 M2 grond ten Z. van den Slaperdijk koopen tegen 30 cent per M2. B. en W. stellen den raad voor dit aanbod te aan vaarden. ln 1945 sloot de ge meente Haarlem een contract met verschillen de landbouwers over het telen van erwten. Er is een geschil met G. v. d. Marei te Haarlemmer meer over de betaling van f2000 premie. Hij heeft de gemeente in rechten aangesproken. B. en W. stellen den Raad voor zich te ver weren. I)c commissie voor de Lichamelijke Opvoe ding te Haarlem telt thans 17 leden. Dit be vordert niet een prac tised werken. B. en W. zijn voornemens deze commissie te reorgani seren.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2