•m Sport in het Kort Trekking zomerloterij Volksherstel rips ee Tops In de aflgeloopen weken hebben vele ver- koopers hun best gedaan, om de vijftig dui zend loten van „Volksherstel" te verkoopen en het resultaat is prachtig te noemen, want In zes weken waren ze alle verkocht. Tal- loozen zijn thans nieuwsgierig te weten, of zij een prijs hebben gewonnen en zij, die hun geduld niet op de proef konden stellen, waren Dinsdagmiddag in hotel „De Leeu werik" bijeengekomen, waar de trekking geschiedde. De voorzitter van de afdeeling Haarlem van Volksherstel, de heer P. H. Borghouts, sprak een inleidende rede uit, waarin hij dank bracht aan de schenkers van prijzen en aan de koopers der loten. Binnen kort zal weer een loterij worden gehouden, dan ten bate van het Rusthuis „Zomerzorg" te Bloemendaal. Hierna bleef de aandacht gevestigd op den trommel, welke vijftig duizend nummers be vatte. 804 maal werd er een uitgehaald en het duurde een uur alvorens het nummer van het eerste ameublement bekend was. Groote spanning heerschte er onder de vele aanwezi gen onder wie er eemgen waren, die in het bezit kwamen van een prijs. De trekking ge schiedde ten overstaan van de heeren J. de Reede cn J. Brants Kzn., notarissen. Trekkingslijsten, waarop de 864 prijzen voorkomen, zijn van Vrijdag 20 September te verkrijgen aan het kantoor van Volksher stel Haarlem, Kenaupark. Hoofdprijzen zijn gevallen op de nummers: 38096 huiskamer- ameublement, 49878 huiskamerameublement. 5267 radiotoestel. 8591 naaimachine, 44056 12- persoons cassette tafelzilver, 41605 stalen 2 persoons slaapkamer, 4012S stalen 2 persoons ,th slaapkamer. 28391 kinderwagen (luxe uitvoe ring), 20200 stofzuiger, 33186 Duplex-haard, 23213 1 persoons houten ledikant met spiraal matras, 24636 vloerkleed, 19761 12 persoons cassette tafelgerei, 15237 heeren- of dames rijwiel. De busdiensten Haarlem— Bloemendaal en O ver veen De busdiensten der N.Z.H.T.M. op Bloe mendaal en Overveen zouden zeer moeilijk gemist kunnen worden. Ze rijden nu om het kwartier, maar ze zouden om de 5 of 10 minuten moeten rijden, om alle reizigers te kunnen vervoeren. Nu de dienst op Bloemen daal nog niet uitgebreid is tot Santpoort- Station (vóór den oorlog geschiedde dat wel) kan men met twee bussen volstaan, doch bij het langere traject zouden meer bussen noo- dig zijn. Op de spitsuren, 's morgens van 7.30 lot 8 30 en s middags van 4 30 tot 6 uur, kan men echter lang alle reizigers niet vervoeren. Meermalen moeten vaste reizigers reeds bij de eerste halte blijven staan en dat is bij de volgende haltes evenzoo. Het gevolg is, dat velen naar het vertrekpunt loopen, maar als er teveel zijn, moet men ook daar weer wachten. Voor hen, die hun werk in Haar lem hebben, is dat uiterst vervelend, want zij moeien nu een half uur eerder van huis om op tijd Ie komen. En dan moet er niet vaak gebeuren, wat vorige week eenige ma len voorkwam cn eenmaal Juist in het mid dagspitsuur. dal een bus niet verder kan en ondeiweg blijft staan. In het middagspitsuur moeten de menschen soms twee of drie bussen wachten, voor ze mee kunnen, ook al. omdat abonnementen en weekkaarten voorgaan. Met vurig verlan gen wordt er uitgezien naar de nieuwe bus sen. die in de maak zijn. We kunnen uit deze misère ook zien hoe slecht het is met de productie der rijwielbanden, want de groot ste helft der reizigers bestaat 's morgens uit schoolkinderen en dienstmeisjes. Merkwaar dig is ook, dat het in de eene plaats met de rijwielbandendistributie anders gaat dan in de andere. Wij waren dezen zomer in een dorp in de nabijheid van Rotterdam, waar alle H.B S.-leerlingen banden gekregen had- tien. ofschoon vandaar toch een geregelde busdienst op de Maasstad i§. Hier echter krijgen dc scholieren ze niet en degenen, die in Haarlem werken, ook niet, omdat de af stand geen 5 K.M. is. Br zijn echter ouders, die wel heel erg bang zijn. dat hun kinderen een stukje moeten loopen. want er zijn schoolkinderen, die op don hoek van Kieverlaan—Molijnstraat al weer uitstappen of aan den Kleverparkweg. En wanneer dan volwassenen moeten wach ten. die hun werk in Haarlem hebben, is dut voor hen zeer vervelend. Er is eenige hoop. dat wanneer op 7 October de electri- sche treinen weer op IJmuiden gaan rijden, velen den trein zullen kiezen, waardoor de bussen wat ontlast zullen worden. Haarlemsche firma bestaat 70 jaar Vrijdag, 20 September herdenkt de firma Wed L. de Jong in de Groote Hout straat te Haarlem haar 70-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum is een smaakvol boekwerkje uitgegeven, waarin verteld wordt van de geschiedenis dezer zaak Verlucht met foto's cn teekeningen geeft het geschriftje een duidelijk beeld van de ontwikkeling van de firma, die zich onder leiding van de familie De Jong van een kleine koper- en blikslagerij wist op te werken tot een modernen winkel. Vrijdag zal door de directie gerecipieerd worden en wel tusschen half drie en vier uur des middags. Uitspraak Bijzonder Hof De 56-jarige mej. H. F. S. uit Haarlem, tegen wie de procureur-fiscaal 6 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest ge- escht had, is door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam tot 2 jaar en 6 maanden met aftrek veroordeeld wegens het aanbren gen van lezers van illegale lectuur. Geldinzameling voor de Kinder-Koloniehuizen Op 21 September a_s. zal onder auspi ciën van den Cerrtralen Raad voor Kin_ derkoloniehuizen een groote landelijke geldinzameling worden gehouden, die wij van ganscher harte in de daadwerkelijke belangstelling kunnen aanbevelen. Ieder een weet hoe prachtig werk er voor den oorlog is verricht door de verschillende organisaties die zich bezighielden met de uitzending van zwakke kinderen naar de koloniehuizen. Maar ook hier is de oor log belemmerend en zelfs vernietigend op getreden. Hij heeft zijn sporen op de jeugd achtergelaten en den kinderen hun be kende koloniehuizen ontnomen. Meer dan ooit zijn de uitzendingen noodig. Maar er is geld noodig, veel geld, om den zwakken kinderen hun kolonie huizen terug te geven. Dc organisaties van alle gezindten zijn er nog, vol enthousias me om hun mooie werk te hervatten. De middelen om dit te doen moeten er komen dank zij onzen gezamenlijken offer zin, die zich toch stellig voor dit prach- festeeren. De geldinzameling ten bate tige doel weer in volle kracht zal mani- van de zwakke jeugd van Nederland moet een grootsch resultaat opleveren Het comité van aanbeveling is als volgt samengesteld: de Minister van binnenlandsche zaken, dr. L. J. M. Beel; de minister van sociale zaken, W. Drees; dc Commissarissen der Koningin van de provincies Gelderland, Overijssel en Utrecht; de Burgemeesters van den Haag, Utrecht cn Haarlem en de loco-burgemeesters van Amsterdam en Eindhoven; de directeur-generaal van de Volksgezondheid, dr. C. van den Berg; de Geneeskundig hoofd-inspecteur v. d. Volksgezondheid, dr. C. Banning; prof. dr. E. Gorter (Leiden); prof. dr. S. van Cre- veld (Amsterdam); prof. dr. J. van Loo- keren Campagne (Groningen); Prof. dr. A. ten Bokkel Huinink (Utrecht); de Vi caris-Generaal van het Bisdom '6-Herto- genbosch, mgr. F. N. J. Hendrikx; Algcm. Ged. v. d. Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk dr. K. II. E. Gravc- meyer; de voorzitter van het Wit-Gele Kruis dr. N. R. Luiken; de vice-voorzitter Ned. Roode Kruis gen. majoor L. Dau- banton; de voorzitter van de Nationale Commissie tot uitzending van Nederland- 6che kinderen 1945 jhr. J. P. R. van Lennep. Gepensionneerden der Spoorwegen Bij de spoorwegen kwam eenigen tijd ge leden een nieuwe loonregeling tot stand, welke een aanmerkelijke verbetering betee- kende. Naar de secretaris der afdeeling Haar lem van den Bond van Gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen ons mededeelt, zijn echter de pensioenen bij de Nederlandsche Spoorwegen nog steeds op het gemiddelde der vooroorlogsche loonen. waarop voor 1945 een toeslag van 25 pet. werd verleend. Dit jaar is echter nog geen toeslag uitgekeerd. De inkomsten der gepensionneer den zijn dan ook niet toereikend om in het levensonderhoud te voorzien. Op hun pen sioenen werd van 1936 tot 1940 reeds 10 pet, gekort, waarvoor nimmer compensatie is ge geven. Daar men met een zelfs met 100 pet. verhoogd loon nog minder kan koopen dan met het vooroorlogsche, ontvangen de gepen sionneerden ondanks den toeslag feitelijk nog minder dan voor den oorlog, zoodat zij de grootste moeite hebben met de betaling der allernoodzakelijkste levensbehoeften. Aan schaffing van nieuwe kleeding en schoeisel is voor hen niet mogelijk. Verbetering is dan ook dringend noodig. Elk uitstel daarvan is funest. Nieuwe koers Weerbericht NOG MEER REGEN. Zwaar bewolkt met regen; vooral van avond en vannacht matige later tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind. Zelfde temperatuur als vandaag. Commissie-generaal in Batavia Om halfvijf plaatselijke tijd is vandaag de Commissie-generaal op het vliegveld van Batavia aangekomen. Dr. Van Mook, mr. P. J. Idenburg, vice-admiraal Pinke en de Britsche, Amcrikaansche en Fran- sche consuls waren ter begroeting aan wezig. Men schrijft ons: De Dem. Soc. Jongerenvereenigjng „Nieu we Koers", is ontstaan uit een fusie tusschen de V.D.J.O.. D.S.J.O. en J.W.G. Ook Haar lem telt een afdeeling. „Nieuwe Koers" hield te Haarlem haar eerste bijeenkomst in het nieuwe vcreeni- gtngsjaar. Het hoofdbestuurslid Eibert Meester gaf een korte beschouwing over het afdeelingswerk voor het komende jaar, de heer D. J. A. Geluk, vroeger voorzitter van de V.D.J.O. (één der organisaties, die thans in de „Nieuwe Koers" vereenjgd zijn), thans Wethouder van Onderwijs te Haarlem, be antwoordde in een helder betoog de vraag „Waarom Nieuwe Koers?" Op deze bijeenkomst bleek opnieuw, dat de D.S J.V. den vasten wil bezit een strijdbare organisatie te worden, waarvan kameraad schap, solidariteit en gemeenschapszin de pijlers zullen zijn. DE KUISCHE SUZANNA. De „Hoofdstadoperette" heeft een oud paardje van stal gehaald en sierlijk opge tuigd; Erich Ziegler, een der vroegere kapel meesters van het Fritz Hirschgezelschap heeft de muziek van Jean Gilbert (pseudoniem) gemoderniseerd en zoo heeft het. Dinsdag avond in den Stadsschouwburg gedraafd, ge galoppeerd, gedanst: alles tot groot genoeigen van het publiek, dat van de eene lachbui in de andere viel om de zotte situaties en geestige en vlotte spel. Dit was dan ook zon der voorbehoud te prijzen. Het was verreweg het beste wat we sedert Fritz Hirsch in d genre gezien hebben; ook regie, décors c aankieeding waren uitstekend./Het gegeven is wat „ondeugend", doch elk spoor van plat heid of opzettelijke pikanterie ontbrak in tekst en uitbeelding, zoodat de vertooning beschaafd mocht heeten. Mimiek en gebaren spel van Hetty Berger in de hoofdrol waren die eener volleerde coquette; de eenvoudige, haast droge wijze waarop Sylvain Poons zijn opmerkingen lanceerde behaagde insgelijks, en ook alle anderen waren goed in hun rollen; zij mogen voor ditmaal met deze ge- neraiiseering genoegen nemen. Het kleine orkestje verrichtte wonderen van veelzijdigheid: de vier saxofonisten wa ren ook violist, cellist of accordeonist, naar gelang de bewerking dit vereischte. En uit stekende instudeering verriedden ook de dansen. Den gang der handeling en de tallooze heden verklap ik niet. Die moet men zelf gaan zien. Wie dat doet kan er van verzekerd zijn dat zijn of haar lachspieren functionee- ren zullen. K. DE JONG Bewogen zitting van Velsen's raad De raad van Velsen heeft gisteren het cot munistische lid R. N. van Eijken tot vierden wethouder benoemd. Hiermee is een eind gekomen aan vele beraadslagingen, waarin de linker- en de rechterzijde" het niet een.s konden worden. Het college bestaat nu uit twee leden van de Partij van den. Arbeid en twee communisten. De gekozene verklaarde, dat hij ten allen tijde bereid is zijn zetel ter beschikking te stellen van de R K. fractie. Dit was naar aanleiding van het feit. dat bij vorige stemmingen steeds een R.K. lid de meerderheid verwierf, door tot twee maal voor een benoeming tot wethouder bedankte. Opnieuw was een aanzienlijk cn bewogen deel van de zitting gewijd aan de houding van den burgemeester gedurende de be zetting. De heeren van Nifterick (P v. d. A.), Ver beek (P. v. d. A.) en de Boer (P. v. d. A.) richtten verschillende verwijten tot den burgemeester. De heer Vermeulen (A. R daarentegen verdedigde diens houding, en critiseerde gedragingen van wethouder van Leusen (P. v. d. A.). Met 16 stemmen vóór werd een motie aan genomen van den heer van Nifterick (P. v. d A.) waarin wordt gezegd dat er een onover brugbare klove bestaat tusschen den burge meester en de burgerij en waarin den burge meester verzocht wordt zijn conclusie hier uit te trekken. De burgemeester verklaarde deze motie naast zich neer te zullen leggen. Daarna werd aangenomen een voorstel van wetliouden van Leusen (P. v. d. A om een eereraad in te stellen, die de tegen hem In gebrachte beschuldigingen zal onderzoeken. in De bril van Sultan Sar J 57. In zijn vreugd over het terugvin den van zijn wonderbril was Sultan Sar op zijn boomstam geklommen alsof hij ren slanke jonge man was. Fier zat hij als een ruiter te paard. „Verzamelen mannen", riep de Sultan. „Joessoef moet er ditmaal aan gelooven". Ook Tips en Tops zaten weer boven op hun boomstam. „Hoe kunnen wij nu aanval- len zonder bestuurbare booten tegen zulk een overmacht", zei Tops mismoe dig. Maar Tips dacht na. Het is bijzon der prettig om na te denken op een boomstam in een Perzisch meer geze ten, vooral als je door roovers wordt beschoten. Tips dacht dus na. „Ik heb het", schreeuwde hij plotseling. „Wat heb je", vroeg Tops ongerust. „Het idee", zei Tips raadselachtig. „Zie je die bamboestengels uit het water steken, Tops?" „Ja", zei Tops, „ik ben niet blind! En wat zou dat?" „Ieder van ons krijgt zoo'n bamboebuis, neemt het uit einde in den mond en kan dan onder water ademen!" zei Tips. Dat was de oplossing. IJmuiriensclie inbraken opgehelderd. De Velschensche recherche is er met medewerking van de Amsterdamsche poli tie in geslaagd de ernstige inbraak in het distributiekantoor te IJmuiden, die twee weken geleden plaats had, op te helderen, alsmede twee inbraken in het Arbeids bureau te IJmuiden, waarbij 9000 werd gestolen. De gearresteerden zijn allen Amsterdam mers, die zich aan al deze inbraken heb ben schuldig gemaakt, wat zij ook be kenden. Aardappelen zonder bon Voor het koopen van aardappelen be hoeven met ingang van 22 September geen bonnen meer worden ingeleverd. GEEN RIJST MEER VOOR OOSTERLINGEN. Tot nu toe ontvingen Oosterlingen bon nen voor rijst in plaats van aardappelen. Daar dc positie van de rijst minder gun stig isc, zal met ingang van de twaalfde periode (27 October) de verstrekking worden stap gezet. VEREENIGING KTNDERZORG. De Vereeniging Kinderzorg in de classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk houdt een Kinderdag op Woensdag 2 October in Brink- mann, Groote Markt te Haarlem, aanvangen de 4 uur. De predikant-directeur Ds. G. W. van Deth zal een cauresie houden, ge ïllustreerd met lichtbeelden. Na een gemeenschappelijken maaltijd heeft des avonds om 8 uur een wijdingsdienst plaats in de Groote Kerk, waarin zal voorgaan dr. K. Emmen van Den Haag, secretaris van de Ncd. Herv. Synode. Op de om 2 uur te houden ledenvergadering zullen de jaarverslagen worden uitgebracht. Het bestuur stelt voor de aftredende bestuurs leden mevr. L. L. Voorhoeve—Bierens de Haaan en den heer E. Beekman, weder te benoemen en om in de vacature F. Storm cn een andere vacature te benoemen dr. P. Vedder en den heer W. J. Rot. Voorts om Ds. J. H. Klein Wassink te Alkmaar predikant in aigemeenen dienst, te benoemen tot 'buiten gewoon bestuurslid. DE DISTRIBUTIE" Donderdag 19 September Contrólezegel T. D. 2 op de Tweede Distri butiestamkaart M t.m. Q. De „Oranje" naar Rotterdam Daar de repatrieeringsschepen „Oranje" en „Tndrapoera" beide morgen, Donderdag, in Nederland aankomen, is besloten, dat de „Oranje" niet te Amsterdam, doch evenals de „Indrapoera" te Rotterdam zal worden gedebarkeerd. De debarkatie van de „Oranje'.' geschiedt Vrijdagmorgen en van de „Indra poera" Vrijdagmiddag. XIAARL. KORFBALBOND. De competi tie van den Haarl. Korfbalbond begint 29 September; de indeeling luidt als volgt: Eerste klasse: Animo Ready, Aurora 3, Nieuw Flora I, Oosterkwartier 3, Oosthoek, Sport Vereent 2. T.H.B. 2, Watervliet 2. Tweede klasse: Animo Reday 2, Aurora 4, Haarlem 2, Nieuw Flora 2, Onder Ons, Oos terkwartier 4, Sport Vereent 3 A (veteranen), Sport Vereent 3 B, Watervliet 3. Derde klasse: Aurora 5, Aurora 6, Haar lem 3. Oosthoek 2. Sport Vereent 4, Water vliet 4, Watervliet 5. Adspirantcn. Eerste klasse: Animo Ready a. Aurora a, Oosterkwarüer a. Watervliet a. Tweede klasse: Aurora b, Oosterkwartier b. Watervliet b, Sport Vereent a. Derde klasse: Aurora c, Aurora d. Ooster kwartier c. Animo Ready b. AFSCHEIDSRECEPTIE VAN DEN HEER S. A, WILSON, De receptie ter gelegenheid van hel afscheid van den heer S. A. Wilson is bepaald op Zaterdag 21 September van 35 uur in het „American Hotel" te Amster dam. Na afloop wordt aan een aantal genoo- dlgden een diner aangeboden. HOCKEYTOURNOOI HOC. Ter gelegen heid van het veertig jarig bestaan organi seerde HOC in Den Haag een internationaal hockey-toumool Bij de dames waren de uit slagen: Vie au Grand Air de Medoc—BDHC 1—2; Haagsche le kl.—Rood Wit 3—1; BDHC —Rood Wit 0—1; HOC—BDHC 1—2; Medoc- Den Haag 2—1; HOC—Rood Wit 2—2; Den Haag—BDHC 2—1; Medoc—Rood Wit 0—0; l)en Haag—HOC 1. De combinatie der Haagsche eerste klassers won den prijs. In 't tournool bij de heeren boekte HOC, dat la den eindstrijd tegen Leiden 1—1 speelde en daarna bij het nemen van doelschoten beter op dreef was, het meeste succes. SEINE-R O EI KAMPIOENSCHAPPEN. Bij dc 76e Internationale Seine-roeikampioen- schappen te Parijs werd de Franschman Sepherlades winnaar en onze landgenoot Nlcmeljer werd derde. Bij de damesskiff werd onze landgenoote, mej. Stom tweede achter mej Guilbert (Fr.). De dubbel voor dames leverde een overwinning op voor de dames Stom cn Groenewoudt en bij de hee ren werden Niemeijer en dr. Van der Meer tweede. Brown bomber" hedenavond in den ring De notecring der weddenschappen voor de ontmoeting ln het Yankeestadion te New York, waar Joe Louis Woensdagavond voor de zooveelste maal zijn titel zal verdedigen, ditmaal tegen Taml Mauriello. vormen een Juiste maatstaf der verwachtingen. De overwinning van Louis staat 10I. De titelhouder, die zijn training in New Jersy heeft geëindigd beweert, en met hem vele deskundigen. Het gevecht snel te zullen af maken. Lukt hem dit, dan zal Mauriello do veertiende achtereenvolgende knock out uit de vuist van den „Brown bomber" hebben te incasseeren. Van zijn acht en vijftig gevechten won Joe Louis er vijftig door k.o., zeven op punten, terwijl hij slechts écn partij onbeslist bokste. Mauriello heeft blijkbaar hetzelfde vertrou wen, waarmede meer tegenstanders van Louis in den ring kwamen. Hij verklaardo ,,ik verwacht, mijn punch eerder te plaatsen dan Louis, en als dat gebeurt, zal er een nieuwe wereldkampioen zijn". Mauriello be schikt in ieder geval over een goede rechtsehe en solide linksche hoek op de kaak, zoodat Louis geen enkel risico zal kunnen nemen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2