Storm in Amerika Herstel van DuitschlancTs economie een levenskwestie voor ons Sand Noordwester storm brengt vele schep.en in moeilijkheden Amerika verwerpt de klacht van de Oekraïne Truman sluit compromis met Wallace Voorloopig geen redevoeringen meer 6te Ja»r«ane No. 1843S H "1 1 IT! 1 Donderdag 19 Sept. 1910 Bureaux: Groote Houtstr 93 «f^fF 1 J |f"H" ia^ I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JL JL JL !S? ifrintr .in nWtL ^WfL Abonnementen: p. week 31 ct Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom TgI Redactie 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 PRESIDENT Truman poogt den storm te bezweren, die in Amerika ontketend is door het optreden van zijn minister van Handel in de buitenlandsche politiek. In de geheele wereld moet men met verba zing van den loop van zaken kennis heb ben genomen. Minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten is James Byrnes. Deze hield onlangs een rede te Stuttgart, waarin hij zich voorstander van een vereenigd Duitschland toonde en als de woordvoerder van de Amerikaansche buitenlandsche politiek een beleid aankon digde, dat kennelijk beoogde den Russen den wind uit de zeilen te nemen. Want die staan ook een vereenigd Duitschland voor, maar onder hun invloed. De Russische zóne heeft daarvan al de uitwerking on dervonden. Byrnes stelde daartegenover de zegeningen van de Westersche demo cratie. Het was een belangrijke rede. want zij gaf in politieken zin een Amerikaan sche koers aan, nadat men zidh zoo lang had afgevraagd welke politiek ten aanzien van Duitschland de Amerikanen toch zou den willen voeren. In economisch opzicht heerscht nog duisternis; het is duidelijk genoeg, van hoe ontzaglijk groot belang de komende ontwikkeling op dit punt ook voor ons land zal zijn. Byrnes bepaalde zich tot een uiteenzetting van de be oogde samenwerking tusschen de Ameri kaansche en Britsdhe zönes, waartoe ook Rusland en Frankrijk zouden kunnen toe treden. Plotseling kwam Wallace, de Ameri kaansche minister van Handel, die de laat ste groote ex-medewerker van Roosevelt in Truman's regeering is, naar voren. Eerst hield hij een rede in Mexico, waarin hij de parlementaire democratie kernach tig definieerde en aanprees en die een uitstekenden indruk zoowel in Amerika als in West-Europa maakte. Daarna trad hij opnieuw voor het voetlicht en droeg een buitenlandsch beleid voor, waarin hij volkomen afweek van Byrnes' uiteenzet ting der Amerikaansche politiek. Hij bleek voorstander van een verdeeling van de wereld in invloeds-zönes en van overleg daaromtrent met Rusland en waarschuwde ertegen, dat Amerika zich op sleeptouw zou laten nemen door Engelands imperia listische politiek. Daarbij kwam de ver rassende toevoeging, dat president Truman het met dit betoog volkomen eens was. Hierop vroeg iedereen zich weer af, wat de Amerikaansche politiek nu eigenlijk was en werd de Amerikaansche president met vragen bestormd. Deze trok zijn in stemming met Wallace's verklaringen maar in, nadat een deel van de Amerikaansche pers ze had bestreden. Byrnes, in Europa vertoevend, bewaarde bij dit alles het stil zwijgen, Wallace liet zich niet uit het veld 6laan, bleef bij zijn standpunt en zei dat hij zijn campagne zou voortzetten. Hij deed dat inderdaad, maar nu is het voor- loopig uit. Want na een gesprek van tweeënhalf uur met den president heeft hij medegedeeld, dat hij met Truman heeft afgesproken geen verklaringen meer te zullen afleggen, eer de conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs geëindigd is. De president heeft Byrnes een dankbetuiging geseind voor diens „begrip en verdraagzaamheid". Ver moedelijk bedoelt hij daarmee niet alleen het zwijgen, dat deze tot dusver in adht heeft genomen, maar trekt hij meteen een wissel op Byrnes' houding in de naaste toekomst. Maar volgens de Evening Stan dard zal Byrnes het aftreden van Wallace eischen en zelf aftreden als de president niet met zijn buitenlandsch beleid instemt. Dit zou begrijpelijk zijn, gezien het feit dat de Amerikaansche president zelf zijn mi nisters benoemt en bovendien, volgens de grondwet, directe verantwoordelijkheid draagt voor het buitenlandsch beleid. Te Washington verwachten velen daaren tegen, dat Byrnes zidh wel in de situatie zal schikken als Wallace er verder het zwijgen toe doet. De gevoelens van de betrokken persoon lijkheden zijn overigens bijzaak in een kwestie als deze. Van veel grooter belang is, dat de Amerikaansche buitenlandsche politiek >het lot der geheele wereld be ïnvloedt. Beseft men dat wel in Washing ton? Het verloop van deze historie doet er sterk aan twijfelen. Geen Amerikaan zal het .ons en andere volken kwalijk kunnen nemen als wij hoogst verwonderd zijn over een president, die eerst zijn sanctie hecht aan een betoog, dat tegen dat van zijn minister van Buitenlandsche Zaken ingaat, twee dagen later deze sanctie weer intrekt en dan den verloochende een telegramme tje stuurt om hem te bedanken, dat hij zoo verdraagzaam i6 geweest. Rest bovendien nog steeds de vraag: wat zal nu op den duur de koers zijn? Geen Amerikaan zal het den kleinen vol ken. al bezitten zij dan ook het groote ge brek klein te zijn, euvel kunnen duiden als zij weinig vertrouwen toonen in een zoo weifelend, onzeker beleid. Dat zij er belang in stellen en er zich een meening over vormen wordt verklaard door het feit, dat zij geen machtige eenheid op groo- ten afstand van Duitschland vormen, maar slechts een reeks kleine eenheden die aan Duitschland grenzen of er in elk geval dicht bij zijn: een reeks kleine een heden, die in de. vijf oorlogsjaren de zwaarste slagen van de Duitsche agressie heeft moeten opvangen. Zij die van meening zijn; dat de kleine mogendheden ernaar moeten streven om zelf deel te nemen met behoud van hun eigen aard in de vorming van een mach- Minister Mansholt bespreekt de toekomst van den landbouw De minister van Landbouw, Visscherij .en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft gisteren bij de opening •van de landbouwtentoonstelling in Scha- gen een rede gehouden, waarin hij enkele belangrijke gezichtspunten tot uiting bracht met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van den Nederlandschen Land- en tuinbouw. Aangekondigd werd dat het ministerie bezig is met de voor bereiding van een plan, dat op korten termijn wil voorzien in een zoo snel mo gelijke aanpassing van den Nederland schen landbouw aan de sinds den oorlog gewijzigde omstandigheden en op lange- ren termijn wil trachten te bereiken, dat onze landbouw een zoodanige basis ver krijgt, dat met het buitenland kan worden gèconcurreerd Ten aanzien van de export-mogelijk heden zeide' de minister, dat zich in het buitenland groote verschuivingen hebben voltrokken, waardoor de vroegere afzet gebieden voor Nederland verloren zijn gegaan. Daarnaast is er het groote probleem van midden-Europa. Van den opbouw van het economische leven in Duitschland is onze welvaart afhankclgk. De minister ging zoover, dat hg sprak van een kwestie van zijn of niet zijn. Niet zelden wordt te optimistisch gedacht over de mogelijk heden van onzen landbouw en men hoort wcleens zeggen, dat de regeering moeilijk heden veroorzaakt door maatregelen te handhaven, die zij kon laten vallen. Men moet echter bedenken dat de zwaarste tijden nog komen. Als concrete voorbeelden noemde spre ker de veelevering en de beperking van den varkensstapel. De groote moeilijk heden daarbij spruiten voort uit de vol komen onoverzichtelijke graanpositie. Niettegenstaande de ongunstig schijnen de omstandigheden meent de minister dat een goede toekomst kan zijn weggelegd. Het centrale probleem is daarbij de ver laging van den kostprijs. Het is zeer moei lijk dit op kopten termijn te regelen. Men zou spreken van een 25-jarenplan. Hoe eerder echter er mee begonnen wordt hoe beter. Op het oogenblik wordt een plan ontworpen dat uiteenvalt in twee deelen: n.l. een plan op korten termijn, omvat tende o.a. beter werkmethoden, Dollar-pariteit voorloopig gehandhaafd De Amerikaansche minister van finan ciën John Sriyder heeft gisteravond ver klaard, dat de Amerikaansche dollar voor onbepaalden tijd op zijn huidige pariteit gehandhaafd zal blijven. In het kader van de herdenking van den slag om Arnhem is gisteren op Schiphol een der nieuwe constellations van de K.L.M. door generaal-majoor Urquhart mnt den naam Arnhemgedoopt. tig geheel, zullen door deze Amerikaansche episode in hun overtuiging gesterkt wor den. Welke zekerheid voor de toekomst kunnen anderen en wij anders verwerven? R. P. keuze, betere productie, beter onderwijs, mechanisatie en rationalisatie en een plan op langeren terrmijn, omvattende een ruil- verkavelingspolitiek. Het buitenland is ons soms in beide opzichten ver vooruit. Zoo wordt in Denemarken een wet aangeboden waardoor men hoopt te bereiken dat er over 15 jaar geen enkel bedrijf meer is van minder dan 10 HA, Onze regeering zal zich met kracht aan dit werk moeten wijden. Daarnaast zal Nederland zich moeten plaatsen achter de internationale voedsel- en landbouworganisatie. Over huurverhooging is nog niets beslist Onze Haagsche correspondent meldt, dat een in enkele bladen verschenen be richt, als zou de regeering in Maart 1947 een verhooging van 20 procent van alle woninghuren willen laten ingaan, voor barig is. Op dit oogenblik is er door den ministerraad nog geen enkele beslissing genomen in deze aangelegenheid. Of en wanneer en tot welke huurverhooging het eventueel zal komen, staat nog niet vast. Wel bestaat de mogelijkheid dat men over deze kwestie binnenkort meer zal hooren, wellicht in een door den minister-presi dent, dr. Beel te houden radiorede. De veronderstelling dat dit morgen, Vrijdag, reeds zou -geschieden, is niet juist. De op zichzelf matige storm, welke van nacht onze kust heeft geteisterde heeft heel wat slachtoffers gemaakt. Niet minder dan vier schepen zijn in groote moeilijkheden geraakt, terwijl bovendien de gisteren door minister Mansholt in Schagen ge opende landbouwtentoonstelling zeer zwaar beschadigd werd. Het Kon, Meteo rologisch Instituut in De Bilt deelde mede, dat de storm gisternacht tusschen 12 en 2 uur zijn hoogtepunt bereikte. Hij kwam uit Noord-Westelijke richting en bereikte een windkracht van 10, hetgeen beteekent „volle storm", doch nog niet orkaan. Ten Noorden van Callandsoog is van morgen een drijvende bok, welke de- ken- teekenen droeg U.S. Army B.D. 494, aan gespoeld. Men heeft op de bok geen men- schen kunnen ontdekken en er werd ge tracht met duikerpakken het gevaarte te bereiken. De bok werd gesleept door twee Belgisch passagiersvliegtuig met 48 man vermist. Een Skymaster van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", vlie gend op de lijn BrusselNew York. wordt als vermist opgegeven. Het toestel heeft 37 passagiers aan boord. Het is Dinsdag van het vliegveld Shannon (Ierland) naar New-Foundland ver trokken. In het vliegtuig bevinden zich be halve de 37 passagiers 11 leden der be manning. onder wie 2 stewardessen. Generaal Kruis waarschuwt tegen desertie. In een radiorede, welke hedenavond om halzeven over Hilversum I wordt herhaald, heeft luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van den generalen staf de troepen toegesproken, welke naar Indië vertrekken. Hij zeide o.a. dat de volksvertegenwoordiging achter de be slissing der regeering staat, om troepen naar Indië te zenden teneinde daar orde en rust te herstellen en niet om een ko lonialen oorlog te ontketenen, zooals in onwaarachtige leuzen wordt beweerd. Daar bij het einde van het ontsche pingsverlof eenige militairen niet zijn teruggekeerd, waarschuwde generaal Kruis zeer ernstig tegen desertie. De achtergeblevenen spelen met hun eigen belang en met hun toekomst. Op het plegen van desertie staan zeer ernstige straffen. Men mag dit risico niet Loo- pen alleen om een hopelooze poging om zich te onttrekken aan hetgeen hun plidht als Nederlander en als soldaat hun voorschrijft. De betrokknen ont- loopen hun straf niet en zullen toch naar Indië gaan. sleepbooten, die hun sleep hebben ver speeld maar zelf veilig de haven van Den Helder wisten te bereiken. De landbouwtentoonstelling in Schagen is door den sterken wind in een ware chaos veranderd. Drie van de vijftig meter lange tenten zijn omgewaaid, terwijl twee andere zoo ernstig werden beschadigd dat zij moesten worden weggehaald. Uit IJmuiden komt nog het bericht dat de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" van de N.Z.H.R.M. wegens motordefect tijde lijk buiten dienst is gesteld. Uit Harlingen is inmiddels de motor reddingboot „Twente" gearriveerd zoodat de N.Z.H.R.M toch ook in IJmuiden pa raat is. Weerbericht TIJDELIJK OPKLAREND Verwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Na een tijdelijke op klaring weer toenemende bewolking met later regen. Meest matige wind, aanvan kelijk nog uit Westelijke richting, later weer krimpend. Weinig verandering In temperatuur. Woensdag heeft de Veiligheidsraad de behandeling van de Oekrainsehe klacht tegen Grickenland's „bedreiging van den vrede" voortgezet. De Ameri kaansche afgevaardigde, Herschel! Johnson, maakte het besluit van zijn regeering bekend tot verwerping van de beschuldigingen aan het adres van Griekenland, gemotiveerd door de over weging dat Griekenland niet op de eer ste plaats de schuld draagt van de moei lijkheden. Johnson stelde vervolgens voor. een onderzoekcommissie naar de Grieksch- Albaneesche grens te sturen om den toestand objectief te beoordeelen aan de hand van inlichtingen bij Bulgarije, Joego-Slavië. Albanië en Griekenland. Gromyko bracht wederom zijn steun voor de Oekrainsehe klacht tot uitdruk king, „waaraan de ironie van Sir Alexander niets zou kunnen verande ren". Hij was tegen het zenden van een commissie van onderzoek naar de Griekseh-Albaneesche grens. Zonder tot stemming over te gaan werd de raad tot Vrijdagavond ver daagd. Een aantal Russische doktoren, dat zich bezighoud" met de kankerbestrijding, is voor een studiereis naar de Vereenigde Sta ten vertrokken. Gisteren heeft Henry Wallace, de Ame rikaansche minister van Handel, een be zoek van ruim twee en een half uur ge bracht aan Truman op het Witte Huis. Tij dens deze ontmoeting is Wallace met Tru man overeengekomen dat hg geen ver klaringen meer af zal leggen noch rede voeringen zal houden, alvorens de confe rentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken te Pargs zal zgn geëindigd. Dit be sluit werd door Wallace zelf aan dc wach tende journalisten medegedeeld, toen dc conferentie was geëindigd. Wallace voegde aan z(jn verklaring toe dat Truman vol vertrouwen is ten aanzien van den vrede met Rusland. Uit deze verklaring moet worden gecon cludeerd, dat Truman zijn minister van Handel niet heeft "verzocht af te treden, noch de wenschelijkheid tot het heengaan van Wallace heeft uitgedrukt. Intusschen is bekend geworden dat pre sident Truman door bemiddeling van Wil liam Clayton, den vice-minister van Bui tenlandsche Zaken, aan Byrnes een dank betuiging heeft doen toekomen voor diens „begrip en verdraagzaamheid". De Eve ning Standard meldt desniettegenstaande, dat Byrnes de verwijdering van Wallace uit het kabinet zal eischen en dat hij af zal treden wanneer de president zich niet onvoorwaardelijk achter zijn buitenlandsch beleid stelt. De Amerikaansche minister van Marine James Forrestal, die het voornemen had een redevoering te houden ter gelegen heid van het jaarlijksche diner van de ..Navy Industrial Association", heeft be kend gemaakt, dat hij deze rede niet zal houden. „Ik heb mij bedacht en besloten: dat het beter is, niets te zeggen," ver klaarde de minister aan de pers. Intusschen is in Washington nog steeds niets bekend geworden over de reactie van Byrnes op de verklaring van Wallace, dat hij voorloopig zal zwijgen Wel verwacht men algemeen, in tegenstelling met wat de Evening Standard veronderstelt, dat Byr nes genoegen zal nemen met dit compro mis, waardoor Wallace „gemuilkorfd" is en er verder niets op tegen zal hebben, met Wallace in het kabinet te blijven..

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1