De Haarlemsche Gemeenteraad Vóór 2D September „De Spaarnestad" ■|N.Z.H. herdenkt gevallen personeelsleden j Tips en Tops Kort en Bondig Een beslissing der Kroon woiai uugeiuKt over de vraag of leeraren van een Lyceum raadslid mogen zijn. - Be langen van „de Spaarnestad" en van de politie botsen. - Moeilijkheden bij het vinden van een ander onderdak voor de politie'. Woensdagmiddag vergaderde de Haar- leonwhc Raad. ter behandeling van een «genda van 19 punten, het kiezen van de vaste raadscommissiën en het trekken der afdeel in gen Een der eerste zaken waarover gedis cussieerd werd. gold de kwe6tie van de toelating van een raadslid Toelating an een raadslid. Nu Ged. Staten van Noordholland, in strijd met het raadsbesluit, geen bezwaar hebben tot toelating van ir. P. C van der Heijden als raadslid (gekozen voor de K.V P.) hadden B. en W een besluit ontworpen voor het geval de Raad zou willen beslui ten een beslissing van de Kroon uit te lokken Mevrouw Van Eek (P v. d. A.) achtte de overwegingen van Ged. Staten minder ge lukkig en aanvechtbaar. Daarom stelde zij. mede namens fractie-gcnooten. voor een beslissing van de hoogste instantie. Over deze overweging verwonderde zich de heer Hooy (K.V.P.t. In den noodraad ie gezegd, dat liet betreurd werd, dat door de bestaande rechtsonzekerheid verschil lende verdienstelijke personen van het raadslidmaatschap worden uitgesloten. Nu Ged Staten uitgemaakt hebben, dat die uitsluiting niet noodig is. willen mevr. Van Eek en fractie-genooten den betrek- De Voorzitter meende, dat er geen sprake is van het gevaar dat ..De Spaarne stad" een deel van haar bedrijf naar elders zou moeten overbrengen De gemeente heeft alles gedaan wat mogelijk was om de perceelen aan het Nassauplein tc ont ruimen, maar het was niet mogelijk een ander onderdak voor de politie te vinden. Er zijn onderhandelingen met ..De Spaar nestad aangevangen om een bevredigende oplossing te vinden. Hangende die onder handelingen heeft ..De Spaarnestad" ev< wel haar rechtsgeleerden adviseur op de gemeente afgestuurd om de huurovereen- komst te betwisten. Om nu gedekt te zijn. moest de gemeente de vordering mogelijk maken. Intusschen wil spreker de gedane toezegging nakomen mede te willen ken om zoo spoedig mogelijk een ander onderdak te krijgen voor de politie. De heer Klein Schiphorst vond het jammer dat de „juristerij" er bij te pas komt. Maar wij hebben te doen met de praktijk Haarlem moet voorzichtig zijn met zijn industrie. Dc voorzitter zegt: „zoo spoedig mogelijk zullen de gebouwen door de politie ontruimd worden Maar dat kan wel over 10 jaar zijn De Voorzitter weersprak nog eeni dat het gemeentebestuur minder sympa thiek zou staan tegenover de industrie. Integendeel. Haarlem wil woon- en werk stad zijn. Thans wordt dit als een be- toch weren De Voorzitter wees er op, dat het wijs daarvoor weer met een groot een algemeen belang is. dat er in deze onderhandeld, die een deel van hi ngelcgenheid een uitspraak komt van de zaken naar Haarlem wil verplaatsen Kroon. Dan weten de partijen bij een vol gende verkiezing hoe zij moeten handelen bij candidaatstellingen van leeraren bij het Lvceum Met 23 tegen 13 stemmen werd het voor- Biel van mevr Van Eek aangenomen. Straat- en Hondenbelasting. Den Haag verlangt van de gemeente de Straatbelasting te verhoogen. waardoor de opbrengst van f 560.000 per jaar zal stijgen tot f 687 000 en de Hondenbelasting te verhoogen tot ten minste 10 per luxe hond De raad legde zich zonder discussie daarhii neer De huisvesting der politic. Een deel der politie is gevestigd in de percelen 1. 3. 5 en 7 aan het Nassauplein. Dc pr-rceelen 1 3 en 7 heeft het rijk sinds 1943 in huur van de N V „De Spaarne- «tad tegen 1800 per huis. Nadat de po litie na de bevrijding weer gemeente- poli: ie gc-worden is. bleef zij de huizen ge bruiken en betaalde ook de huur Het huur contract laat evenwel geen onderverhuur toe Daarom achten B en W. 't gewenscht dat het rijk de huur doet eindigen, opdat de burgemeester de perceelen kan vorde ren. De eigenaresse heeft wel aangedron gen op hc-t aan haar teruggeven van de huizen, omdat zij die voor haar bedrijf noodig heeft, maar B en W. meenen daai aan niet te kunnen voldoen, omdat er voor de politie geen andere huisvesting te vin den is D« N V Drukkerij ..De Spaarnestad heeft aan den Raad een uitvoerig adres gezonden waarin medegedeeld wordt dat de perceelen in 1943 door de Duitsche be zetting gevorderd zijn. welke vordering later in een huurcontract werd omgezet onder bedreiging van vordering. (Het per ceel no. 5 is van den daarbij betrokken eigenaar gehuurd „De Spaarnesmd" heeft dc perceelen 1. 3 en 7 dringend noodig voor haar eigen bedrijf Er zijn planner voor uitbreiding, waarbij ook zeer belang rijke exportbelangen gemoeid zijn. De burgemeester heeft bij een bespreking aan geboden ten minste één perceel ten spoe digste te laten ontruimen. Met die toezeg ging is evenwel geen genoegen te nemen, zoodat den raad verzocht werd het voor stel van B. en W. niet aan te nemen, oodat „De Spaarnestad" weer de beschikking kan krijgen over al haar gebouwen. Opgemerkt wordt nog, dat indertijd bij ..De Spaarnestad" 95 personen in de drie perceelen werkten, terwijl er nu van de ju )itle slechts een deel van de staf geves- ligd is (12 man) en de Luchtbeschermings dienst in liquidatie (1 man). Adressant meent recht te hebben op be scherming van de belangen van haar be drijf. Ook de gemeente heeft er groote be langen bij. dat oen van haar belangrijkste industrieën ongehinderd haar taak kan blijven vervullen en dat zij niet genood zaakt is meer afdeelingen wegens gebrek aan ruimte naar aangrenzende gemeenten over te brengen. Ook het personeel van „De Spaarnestad" had een adres aan den raad gezonden om aan tc dringen op het vrijgeven der be doelde huizen De heer KleinS chiphorst (K.V.P.) verwonderde er zich over. dat de gemeente Haarlem zonder meer deze Duitsche erfe nis bestendigt Dat mag de gemeente niet. Kunnen B en W. niet in nader overlc-g met ..De Spaarnestad" tot een bevredi gende oplossing voor beide partijen ko men? Ais de gemeente de perceelen 1 en 3 aan „De Spaarnestad" terug wil geven, dan kan de politie de huizen 5 en 7 voor- loopig houden De heer N o o r d h o f f (P. v. d. A wil de het voorstel van B. en W aanhouden, omdat de raad de stukken pas gekregen heeft en de publieke opinie zich nog niet heeft kunnen uitspreken Daarbij sloot dc heer Proper (Comm.) Tioh aan. De heer Bakker (A -R.) steunde het betoog van den heer Klein Schiphorst. Haarlem heeft al bedrijven verloren, ver der verlies moet voorkomen worden. Gesprek per plant voor militairen in Intlië De in Indië verblijvende militairen ont vangen regelmatig brieven van hun fa milie-leden. zoodat het contact blijft be staan. Prettig is het natuurlijk voor hen. die ver weg zijn, ook eens de stem van hun ouders, vrouw of kinderen te hoo- ren. Die gelegenheid bestaat ook. want in ons land worden gramofoonplaten opge nomen, waarop gesprekken zijn vastge legd. In eenige gemeenten zijn dergelijke platen reeds gemaakt en dezer dagen is Haarlem aan de beurt. Vanmorgen is men ten huize van mevrouw Drijver, Dr. Dirk Bakkerlaan 86 te Bloemendaal be gonnen met het vastleggen van gesprek ken voor militairen, wier familieleden in Haarlem en omgeving wonen. Via het de partement van oorlog had men de adres sen vernomen, doch zij, die niet op de hoogte zijn en hun zoon of man een „ge sprek willen toezenden", kunnen zich tot bovengenoemd adres wenden Het maken van platen is een uitstekende gedachte, welke de band tusschen Nederland en In dië verstevigt. Kind-eren uit Haarlem en □muiden bezochten Zuid-Wales Een groep jongens en meisjes uit Haar lem en IJmuiden heeft op uitnoodiging van de World Friendship Association dc vacantie doorgebracht in Treorchy in Z. Wales. Een deel van deze groep stond on der leiding van mej. C. J Stefelc te Heem stede. De kinderen werden bijzonder har telijk ontvangen en de inwoners hebben er voor gezorgd, dat zij dit uitstapje niet spoedig zullen vergeten. Er zijn stevige vriendschapsbanden aangeknoopt, hetgeen de burgemeester van Treorchy op een groot afscheidsfeest, waaraan vrijwel alle inwoners iets hadden bijgedragen, in een hartelijke toespraak nog eens duidelijk liet uitkomen Afscheid en intrede bij de Doopsgezinde gemeente Ds. F Freriehs. wien emeritaat is verleend a's predikant bij de Vereentgde Doopsgezinde Gemeente Haarlem, hoopt op Zondag 6 Oc tober zijn afscheidspredicatie te houden. Bijna veertig jaar heeft ds Freriehs zegt het Rijkskolen bureau moeten de brandstoffenbonnen 62 en 63 B.V. zijn ingeleverd. Doe dit bij „DE SPAARNESTAD" dan bent U zeker van een vlotte bediening en juiste verdeeling van de kolensoorten. Bel even 141C4 of schrijf een briefkaart als U wilt dat wij de bonnen Dij U afhalen. Ook nieuwe klanten zijn welkom Brandstoffenhandel FRIESCHE VARKENMARKT «—10 fSpaarne bij Viaduct i tober 1906 deed hij zijn intrede in Ternaard, in 1914 vertrok hij naar Stavoren, in 1921 naar Aardenburg. in 1927 naar Zaandam en sedert 8 Mei 1932 is ds. Freriehs predikant te Zondag 13 October hoopt mej. dn. C. A. Soutendijk, thans te Zwolle, haar Intrede te doen in de Haarlemsche Spreker ontraadde uitstel der beslissing, want er hangt hier een proces mede samen Spreker wilde intusschen al toezeggen, dat zeer binnenkort percee' no i-i-uimd zal worden. De heer Klein Schiphorst: Eén perceel is te weinig voor „De Spaarne stad". Hij stelde voor het voorstel var B. en W, aan te houden en B en W. te verzoeken met ..De Spaarnestad" le onder- handelen om tot een bevredigende oplos sing (elk 2 perceelen) te kunnen komen. Dit voorstel werd verworpen met 22 tegen 14 stemmen Het voorstel van B en W werd daarop aangenomen met 23 tegen 13 stemmen Verschillende voorstellen De raad nam. zonder of na een korte ge- dachtenwisseling. oa. de volgende voor stellen aan: 1800 beschikbaar te stellen voor her stel van de Jeugdherberg „Jan Gijzen f 23000 te bestc-mmen voor het vernieu wen van afscheidingen van 7 speelter reinen >18.350 M2. grond ten Z. van den Slaper dijk te koopen tegen 0.30 per M2,: aan de afd. Haarlem der Ncd Ver. voor Luchtbescherming, in verband met gedane uitgaven, over 1945 een subsidi- leenen van 1950: 1700 beschikbaar te stellen voor aan koop van een brandkast en twee stalen schrijfbureaux voor den Geneeskundigen Dienst. „Hulde aan hen. die hun leven offerden aan dr O H. Dijkstra. bacterioloog- voor onze vrijheid" zijn de woorden, welke seroloog-patholoog-anatoom van den Ge- de bezoekers aan de hal van liet ka neeskundipen Dienst, die thans toestem- gebouw van de Noord Zuid Hollandsche ming had in zeer beperkte mate consulta- tieve praktijk uit te oefenen werd toege staan dit in ruimeren zin te doen DISTRIBl TIK-MFUWS Vrijdag bestaat er in de Vleeschhal te Haar- iem gelegenheid zich alsnog te voorzien van een reconstructiezegel voor 2de distributie- stamkaart. voor de letters R tot en met V. JECGD-MEETING Het ligt in de bedoeling van de Amerikaan- sche „Youth for Christ' -actie om met een team naar Nederland te komen. In de maan den October en November zullen groote Jeugd-meetings in vele stedgn van ons land worden gehouden. Op 1 en 2 Oct. vinden deze plaats in Haarlem en wel in het gebouw Jacobstraat 6 cdde van den gemeente-ontvan ger nader te bepalen op 61807320; zich in rechten tc verweren tegen een eisch van J. v. d. Marei te Hoofddorp in zake uitbetaling van f 2000 toeslag voor het telen van erwten in 1945 Personalia. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer M A van Heuven als hoofd van de Anslijnschool; aan mej T. Mulder als leerares in de lichamelijke opvoeding aan de le H.B.S B en me) S A C.J. Greeve als leerares in de lichamelijke opvoeding bij het L. O. Het ontslag aan den heer Van Heuven werd verleend „onder dank betuiging voor langdurige diensten", het ontslag aan mej. Mulder onder dankbe tuiging" Importeur zonde De Haarlemsche politie heeft den 3i-1nrlgen H. J van U aangehouden, die alleen reeds in onze stad een koopman voor f 7000 had weten op te lichten. Het is ruig niet bekend, of hij ook elders dergelijke ptaktijken heeft uitgeoefend. Van U gaf ztc-h uit voor impor teur en zeide voor een f 20.000 aan goederen te kunnen importeei-en, waar een Haarlem mer we! ooren naar had. Voor kosten van vervoer, inklaring en dergelijke schoot hij eenmaal f 2000 en eenmaal f 5000 voor. De goederen kwamen echter niet opdagen en Van U. evenmin. goederen .eidsehevaar zullen zij getroffen worden door een eenvoudig relief, vervaardigd door den heer Kamp naar een ontwerp van Nel Bakema, dat aangebracht is ter nagedachte nis van die leden van het personeel der N.Z.H.. die tussohen 1940 en 1945 om het leven kwamen. De namen van deze helden zijn: P. .T. C den Burger. D. W. Duiker, H M. Houffelaar, J. J. Lezwijn, P. J. W. Meute. G. A. H. van dei Meij. M. van Overveld. L. Schmidt. C. Verlaan en H. Vlnkestijn. In tegenwoordigheid vtfn nabestaanden var. deze overledenen, verder luitenant De Vries, directeur, chefs en vele leden van de N Z H. is de gedenksteen Woensdagmiddag onthuld. Nadat het mannenkwartet „Euphonla" .Beati Mortui gezongen had. sprak de heer J. W. van Dartelen namens de commissie uit het personeel, die de plannen tot het aan brengen van een gedenksteen had uitge voerd. In zijn rede schetste hij het verlies, dat de familie en de N.Z.H. geleden hebben door het heengaan van zoovele collega's. In gedachten ging spr. langs de graven van de gevallenen en bracht in herinnering, hetgeen zij in het verzet hebben gedaan. Het oog is thans gericht op de toekomst. Eén waren allen in het verzet en één moeten zij nu zijn bij den wederopbouw. De heer Van Dartelen spoorde tot samenwerking aan. Nadat aan de familie een foto van het gedcnktccken was aangeboden, voerde jhr. ir. J Röell. direc teur van het bedrijf het woord, die zeide gaarne als hoofd van het gezin-N Z H. te spreken Op een dag als deze voelen alle le den van het personeel zich weer verbonden Het verheugde hem, dat de commissie op de piëteitvolle gedachte was gekomen een ge- denkteeken aan te brengen, Na zijn deelne ming aan de nabestaanden betuigd te hebben besloot Jhr. Röell met de verzekering te ge ven, dat bij het aanschouwen van liet ge- denkteeken met eerbied aan de trouwe Mede werkers gedacht zal worden. Nadat dc heer C. Bos den gedenksteen onthuld had, zong het kwartet nog O, Jesu amo te" van Giesen en „Goeden nacht" van Roeske. in De bril van Sultan Sat Vuurwapenen inleveren! De Hoofdcommissaris van Gemeentepolitie te Haarlem, maakt bekend dat een ieder, die onbevoegd vuurwapenen en/of munitie, van welken aard ook. in zijn bezit heeft, alsnog in de gelegenheid wordt gesteld, deze vóór 1 October 1946 aan zijn bureau. Nassauplein 3. straffeloos in te leveren of te doen inleveren. Na dien datum I een uitgebreide contröle worden gehouden en zal tegen degenen, die onbevoegd vuurwapenen en of munitie voor handen hebben, met de meeste gestrengheid worden opgetreden. Er wordt met nadruk op gewezen, dat alle machtigingen tot het dragen of voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie, afge geven door het Militair Gezag, hun geldig heid hebben verloren en dat voor de vuur wapenen en munitie, waarop deze machti gingen betrekking hadden, aan het Hoofd van de plaatselijke politie een nieuwe machtiging moet worden aangevraagd, HAARLEMSCHE RECHTBANK. Donderdagmorgen heeft de Haarlem sche rechtbank de Amsterdammers J. W. E. H. en J. H, van der B., veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens wegens diefstal door middel van braak (de eisch luidde één jaar en zes maanden). De zaak tegen J. M. B. D„ Am sterdam. P. L. en L. H., beiden Zaandam I.uit.-generaal Sir Nell Ritchie, die als commandant van de 15de Schotsche divisie een belangrijke rol heeft ger. speeld bij de bevrijding van Oost-Brabant zal met zijn echtgenoote van 2427 September een bezoek aan ons- land brengen. in den ministerraad ls overeenstemming be reikt inzake den verkoop van de bioscooptheaters „Asta" en „Luxor". wei- ke aan de voormalige UFA behoorden. Besloten werd, aan het beheersinstituut tc advl- seeren, het Luxor-thea ter-te Rotterdam aan de gemeente Rotterdam toe te wijzen en het Asta- theater te 's Gravenhage aan de Rotterdamsche Bankvereeniglng. Op het politiebureau te Delft ontsnapte een 2l-jarige Jongeman, die werd vastgehouden we gens verduistering. Een rechercheur loste eerst een waarschuwingsschot en toen dat niet hielp, besloot hij op den vluch teling te schieten. Deze kreeg een kogel in den rug en moest In een zie kenhuis worden opge nomen. TUdens een gondel- vaart te Loosduinen is een brug over de Loos- dtilnsche vaart ingezakt, nop i gro. Doopsgezinde^Broederschap gediend 7 Oc- werd in handen gesteld van den rechter- ,nn* f"commissaris, om een onderzoek naar de geesivermogens van de verdachten te la ten instellen. Wegens diefstal met braak werd C. V. uit Zaandam tot één jaar ver oordeeld. De 23-jarige werkster H. van B. uit Amsterdam, die tijdens verblijf bij haar a.s. verloofde verschillende goederen stal, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Circus Saltarino komt weer naar Haarlem Het bekende Nederlandsche Circus Salta rino, dat met veel succes zijn tweede tournee door Nederland maakt na de bevrijding, komt naar Haarlem. Het nieuwe programma belooft veel. Er zijn dit jaar ook weer bui- tenlandsche artlsten aan Saltarino verbonden. De openingsvoorstelling zal plaats hebben op Zaterdag 21 September op het terrein aan den Kinderhuissingel. 58. De Sirdar en Hassan hadden aan- I hem zoo verrassen. Hassan en dc Sirdar duchtig geluisterd naar het prachtige zwommen met forsche slagen naar het idee van Tips. Wanneer men met be- boschje waar de walerbamboe groeide, hidp van deze bamboestengels onder Inmiddels hadden de roovers den Sul- waler zou kunnen ademen, zou men den tan ontdekt. Die moest weer achter zijn vijand ongezien kunnen naderen en J stam dekking zoeken, Hassan en de Sirdar waren intusschen in liet riel- boschje aangekomen. Met zijn mes sneed de Sirdar de stengels af terwijl Hassan ze verzamelde. „Nu zullen ze ervan lusten", gromde de Sirdar, „het wordt tijd dat er klappen vallen," tal kinderen stond. Acht kinderen vielen in het water, maar konden ge red worden. BU beschikking van den Minister van Econo mische Zaken zijn maxi mumprijzen voor meta len huishoudelijke arti kelen vastgesteld Een groote land- bouwschuur op het land goed Declcrwoud bij Hoenderio is m"t 1200 mud gerst en 900 mud haver in vlammen opge gaan. De oorzaak is niet bekend. Op Zaterdag 21 Sep tember wordt te Amster dam in de zalen van „Arti et Amicitiae", de eerste Focus-tentoonstel- lfng van buitenlandsche fotokunst na den oorlog geopend. Er zijn 250 foto's uit 19 landen ten toongesteld, waaronder een belangrijke Russi sche collectie. Op Dins dag- en Zaterdagavon den worden buitenland sche kleurfoto's gepro jecteerd, Maandag 23 September om 21 uur wordt over Hilversum I een voordracht over moderne buitenlandsche fotografie gehouden door Dlek Boer. Haarlem en Omgeving De Christ. Land bouwschool te Hoofd dorp bestaat 25 Jaar. Tn October wordt een fees telijke bijeenkomst ge houden. liet Mannenkoor Caccilia onder leiding van Nico Hoogerwerf zal op Maandag 23 Scpt eon Kerkconeert geven in dc Groote of St. Bavo Kerk, des avonds om acht uur. Solisten zijn Gé van Ko ten. hobo en Hendrik Lasschuit, orgel. Dc Zaterdag te Haar lem gehouden collecte ten bate van „Zonne- straal" heeft f 5000 op gebracht. Mejuffrouw mr. dr. G. H. J. van der Molen uit Aerdenhout, die als eerste vrouw benoemd is tot privaat-docente in het volkenrecht aan de Vrije Universiteit te Am sterdam zal op Vrijdag middag 4 October om vier uur haar eerste openbare college In het gebouw Vossiusstraat 56 aldaar houden. Dr. W. G. N. van der Slccn, bekend door zijn vele wereldreizen, hoopt op 4 October zijn zestigsten verjaardag te vieren. lilt een jas, die in een bollenschuur aan den Loosterweg te Hil- legoni hing, is een por tefeuille met f 200 gesto len. Hoewel de politie onmiddellijk een onder zoek instelde, mocht men er nog niet in slagen, den dader te vinden. in «Ie landelijke H.O.K.E.C.A.-commissie ter beslechting van ar beidsgeschillen hebberi zitting de heeren A. W. Schaefer te Haarlem en P. C. Timmer te Bever wijk. Mej. E. M. Bom té Santpoort, die dezen zo mer aan de Rijkskweek school te Haarlem ge slaagd is voor het on derwijzersexamen. werd benoemd tol onderwij zeres aan de buitenge wone lagere school te Beverwijk.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2