Vernieuwd Onderwijs Actie van Britsche troepen in Griekenland mogelijk Macedonië het „Grieksche Azerbeidzjan Blo .Xaareaiïp; "No. 18143 T "S" "f i 'V "1 "1 Vrijdag 27 Septomter io4« Bureaux; Groote Houtstr. 93 f™! jOf TT 1 ïTTI C 8 J S °ltgaVC Stlchtlng Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem 1 SStT *>^1 B A JL X X ij _J_r^ \_i4_ V_ffl JIlC^ Jp_\j4L %j4j Abonnementen: p week 31 et IJmuiden: Kennemertaan 154, per kwar*aal f 4 .Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel 'Redactie 106oo. Dir.-Hoofdred 15054 ONDER de zaken, die sinds de bevrij ding aan de orde gesteld zijn „ter ver nieuwing", neemt ons Onderwijs een be langrijke plaats in. Er is al veel gepraat en geschreven over den aard en de mo- gelijkhelen van die hervorming. Tal van deskundigen hebben zich doen hooren en zich in rapporten, artikelen en zelfs lijvige boekwerken doen lezen. De verwachte tegenstellingen zijn niet uitgebleven en den leek op onderwijsgebied moet het daarbij wel lichtelijk zijn gaan duizelen. Allicht zal hij tot de slotsom gekomen zijn, dat het een zeer ingewikkelde zaak is en dat het jaren zal duren, eer van vernieu wing van het onderwijs werkelijk sprake kan zijn. Daar heeft hij ongetwijfeld gelijk in. Maar ingewikkeldheid en langdurige voorbereiding zijn kenmerken van bijna alle hervormingen. En wij niet-deskun- digen moeten ons niet laten ontmoedigen door den stroom van complicaties en be zwaren, die het loslaten van deskundigen op welk gespecialiseerd terrein ook onvermijdelijk ontketent. Temeer reden is er om ons niet te laten ontmoedigen, om dat onze meening in deze zaak van groot en beslissend belang is. Wij, oud-leerlingen en in grooten getale ouders van leerlingen, moeten niet alleen als zoodanig maar ook als leden van het Nederlandsche volk mee spreken. Sterker: wij moeten den doorslag geven in de beantwoording van de vraag: vernieuwing of niet. De technische uit werking van een vernieuwing dienen wij aan meer bevoegden over te laten. Maar de hoofdvraag is onze ^aa'k. Dr. Bol- kestein heeft verklaard dat elke onderwijs hervorming, wil zij vruchtdragend zijn, gedragen behoort te worden door de maat schappij en laat ons maar meteen erken nen, dat dit voor alle hervormingen van beteekenis geldt. Door wetten worden zij niet bereikt. De wetten kunnen en moeten ze tenslotte vastleggen, maar aan die vast legging, die codificeering, dient de aan drang der samenleving te zijn voorafge gaan. Anders baten de wetten niet en hou den geen stand. „Een hervorming", heeft de Franschman Paul Brulat gezegd, „be klijft alleen, als zij te rechter tijd komt en in overeenstemming is met de zeden, de geestesgesteldheid en de gewoonten van een volk". Zijn wij rijp voor een vernieuwing van ons onderwijs? Dat is eigenlijk de hoofd vraag. Onze zeden, geestesgesteldheid en gewoonten schrijven veelal een bedacht zaam tempo van hervorming voor. Het is niet slechts ijs van één nacht, dat wij niet betreden willen. Is dit ijs der vernieuwing secuur ep betrouwbaar genoeg? Als dat het geval is, zullen de deskundigen, on danks stroomen van bedenkingen en tegen stellingen, den volkswil moeten uitvoeren. Dan is de tijd gekomen. Eerlijk gezegd is dit mijn indruk en daarom durf ik mijn mede-ondeskundigen aan te raden, hun meening niet onder stoelen of banken te steken. Want als zij bescheidenlijk blijven zwijgen vertragen zij daarmee alleen maar het tempo van een hervorming, die komen moet, al werkt de ongunst de* tijden ook remmend. Zij zal overigens toch bij ge deelten, in phasen voltrokken moeten wor den. Als wij voor onderwijs-vernieuwing zijn, wil dat niet alleen zeggen, dat wij wen- schen dat de school zich minder eenzijdig op kennis en meer op begrip, minder op leeren en meer op karaktervorming en ge- meenschappelijken arbeid zal toeleggen, met inzicht in de gemeenschaps-taak, die haar leerlingen wacht Het beteekent ook dat wij gelijke kansen voor allen, onver schillig van welken rang of stand zij zijn. willen. Daar ontbreekt erbarmelijk veel aan in ons vaderland en Ik herinner mij den schooljongen, ik ik geweest ben, als ik zeg dat ik daarvoor nog vaak en in velerlei toonaard hoop te pleiten. Want als schooljongen tot de gelukkigen behoorend, voelde ik het als een gemeene onrecht vaardigheid en dat gevoel heeft mij nooit verlaten. Er komt bij, dat het belang van ons volk erbij gemoeid wordt. Dat ligt voor de hand. Om zijn beste prestaties te kunnen leveren moet een volk zijn begaafdheden op de ruimst mogelijke schaal tot gelding brengen. Wij schieten daarin tekort. Wij putten uit een te beperkten kring. Er is bij andere gelegenheden heb ik daarop al meermalen dé aandacht gevestigd maar een kleine minderheid in Nederland, die meer dan lager onderwijs krijgt. Het ge volg van deze te beperkte keuze moet zich zoowel in den omvang van onze geestelijke élite als in haar gehalte doen gevoelen Ja, in den omvang ook. Nu in dezen tijd door verschillende oorzaken velen uitgeschakeld zijn, blijkt op ontstellende wijs het gebrek aan reserves. Het blijkt niet mee te vallen met het veelbezongen geestelijke ontwik kelingspeil van den gemiddelden Neder lander. Sommigen gelooven dat niet. Zij meenen zelfs het tegendeel. Wij Hollanders plegen bescheiden te zijn als het onze fabrieks- producten betreft vaak ten onrechte maar zelfgenoegzaam op sommige andere punten. Daartoe behoort, bij velen, het onderwijs. Sinds jaren hebben zij elkaar voorgepraat, dat het zoo uitblinkt. Bewij zen ontbreken. Niemand zou graag tekort doen aan het uitstekende werk, dat vele van onze on derwijskrachten binnen het bestaande ka der verrichten Maar hoevelen onder hen juist onder hen! klagen over de be- In officieele kringen te Bonden wordt volgens United Press de mogelijkheid onder het oog gezien dat de Britsche troepen in Griekenland ten gunste van de Grieksche regcering tusschenbeide zullen komen zoodra mocht blijken dat de linksche rebel len een „grootscliecpsehe ondersteuning ontvangen van Albanië en Joegoslavië." Ken zegsman van de Britsche regeering deelde Donderdag mede dat het terugtrek ken van de Britsche troepen uit Griekenland door den staat van burgeroorlog welke in dat land bestaat, onmogelijk wordt gemaakt. Hij verklaarde verder dat de Britsche troepen in laatste instantie verantwoordelijk zijn voor de handhaving van wet en orde in Griekenland. Bevin en Byrnes hebben in Parijs den toestand in Griekenland besproken. Koning George houdt Zaterdag zijn intocht De Britsche regeering bestudeert zorg8- vuldig de rapporten der Grieksche regee ring over de revolte in Macedonië en Thes- salië. De Britsche regeering erkent, aldus de woordvoerder, dat Griekenland door zijn door de communisten gedomineerde nabuurstaten aan een zenuwenoorlog wordt onderworpen, welke deel uitmaakt van een uitgebreiden internationalen strijd tusschen de Sovjet-Unie en de Westersche mogendheden. In. officieele kringen te Donden beschouwt men Macedonië als het Grieksche „Azerbeidsjan". Het Britsche ministerie van Buitenland- sche Zajcen weigert te onthullen hoeveel Britsche soldaten zich in Griekenland be vinden. Het cijfer „vijftigduizend" dat in de pers genoemd is, is volgens een goed- ingelicht zegsman „overdreven". De gevechten. Het linksche offensief breidde zich Don derdag uit langs de grenzen van Joegosla vië en Albanië. Verspreide gevechten wor den gerapporteerd uit het Pindusgebergte. Het Grieksche regeeringsleger stuitte o.a. op een vrij sterke linksche strijdmacht te Gravena, 22 mijl ten Noordwesten van Diskati. De geheele Grieksche pers houdt zich bezig met de rede van Tsaldaris, waar in deze zeide dat de rebellen steun krijgen van Joegoslavië en Albanië. De linksche pers maakt de aantijgingen van Tsaldaris belachelijk en zegt, dat men hier met een binnenlandschen Griekschen strijd te doen heeft. In de Grieksche hoofdstad wordt bekend gemaakt, dat troepen van de vijftiende Grieksche divisie de stad Deskati, dertig mijl ten Noordwesten van Larissa, op de linksche strijdkrachten, die de stad sedert Dinsdag controleerden, heroverd hebben. Aan de aankondiging wordt toegevoegd dat .aan de rebellen zware verliezen zijn toegebracht. Van betrouwbare zijde verneemt Un. Press dat koning George van Griekenliand zich Vrijdag per vliegtuig naar een bui- tenlandsche haven zal begeven. Hier zal de koning zijn broeder Paul ontmoeten, waarna beiden zich aan boord van een Griekschen torpedojager zullen begeven. De feestelijke intoöht van den koning te Athene zal Zaterdag of Zondag geschie den. De Grieksche premier Tsaldaris ver klaarde tegenover de pers; dat de Griek sche regeering volgens de constitutioneele procedure Zaterdag onmiddellijk na de aankomst van den koning zal aftreden.i Hij hoopte belast te worden met de reorgani satie der regeering, waarna hij volgende week Donderdag naar Parijs zou kunnen vertrekken. Weerbericht OVERDRIJVENDE WOLKENBANKEN. Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond; Plaatselijk ochtendmist. Overigens overdrijvende wolkenbanken, hier en daar met regen en op enkele plaatsen zelfs met wat onweer. In het Westen van het land iets lagere temperatuur dan van daag. in het overige gedeelte weinig ver andering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tusschep Zuid-West en Zuid- Oost. De Caulle president Volgens den diplomatieken redacteur van de „Liberation" schijnt het zeker te zijn, dat generaal De Gaulle bereid is de bevoegdheden van president der Fransche republiek op zich te nemen. De Gaulle is van meening, dat de omstandigheden, zoo wel in het binnen- als buitenland over enkele maanden zoodanig zullen zijn, dat men hem tot staatshoofd zal benoemen. De generaal zal zich niet aan „zijn historische zending" onttrekken, zegt het blad. Veiligheidsraad maakt balans op De Veiligheidsraad is gisteren in be sloten zitting bijeen geweest ter bestu- deering van het verslag van de werk zaamheden van den raad^over het tijd vak van 17 Februari tot 15 Juli 1946, dat aan de algemeene vergadering der U.N.O. zal worden aangeboden. Het werd met algemeene stemmen goedge keurd en zal worden gepubliceerd nadat het aan de leden van de Vereenigde Volken zal zijn medegedeeld. Onderhandelingen in Batavia aanstaande B*nnen enkele dagen op het Britsche consulaat In Batavia is heden een Indonesische delegatie onder leiding van Sjahrir ge arriveerd voor onderhandelingen met de Commissie-generaal. Lord Killearn is van plan binnen enkele dagen de eerste bij eenkomst te arrangeeren, waarschijnlijk op het Britsche consulaat te Batavia. Evacuatie gaat door. Heden zijn in Batavia weer 550 Neder landsche en Indo-Europeesche geïnter neerden gearriveerd uit de Indonesische kampen, als eerste groep na twee maan den stagnatie. Zij verkeerden in redelijk- góeden toestand. Drie voorwaarden van de Indonesiërs. Donderdag werden de besprekingen tus schen de republikeinen en geallieerden in Indonesië over wapenstilstand opnieuw uitgesteld. Sjarifoedin heeft in een ra diorede mededeeling gedaan van de voor waarden, onder welke de republikeinen bereid zouden zijn de vijandelijkheden te staken: Een wapenstilstand voor geheel Indo nesië; de onmiddellijke opschorting van het transport van Nederlandsche troepen naar Indonesië; de staking van de blok kade te land, ter zee en in de lucht. Hef woord is aan. Honoré de Balzac: In alles ontvangt men slechts in verhouding tot ipat men geeft. Fransche grondwet een stap verder De commissie der Fransche partijlei ders heeft volledige overeenstemming bereikt ten aanzien van het gewijzigde ontwerp der grondwet voor de vierde Fransche republiek, aldus werd gister middag van gezaghebbende zijde te Parijs vernomen. Het ontwerp gaat thans naar de grondwetscommissie, welke het moet gereed maken voor aanbieding aan de voltallige vergadering. De Nationale Vergadering zal het dan zelf bespreken en er over stemmen. Truman's kort commentaar Toen men president Truman vroeg om zijn meening over de antwoorden welke Stalin een Britschen correspondent heeft gegeven op vragen aangaande den wereld toestand, antwoordde Truman: „de ant woorden spreken voor zichzelf." Prins Bernhard naar Parijs Prins Bernhard zal Zondag met een eigen vliegtuig uit Nederland naar Pa rijs vliegen. Maandag 30 September zal de Prins een wapenschouw afnemen op het „Cour d'Honneur des Invalides". De minister van Oorlog Michelet. zal Prins Bernhard een hooge onderscheiding uit reiken. Na deze plechtigheid legt de Prins bii de Are de Triompne een palm tak neer. Vervolgens zal hij aanzitten bii een lunch, te geven door minister president Bidault, Dirftdag 1 October wordt de Prins ta Soesterberg terug verwacht. K.L.M.-vliegtuig in Spanje tot daling gedwongen Een KLM-toestel van den geregelden' dienst AmsterdamLissabon, Ls gisteren, met een dag vertraging op het vliegveld Portela bij Lissabon aangekomen. Het toestel moest op last van de Spaan- sche autoriteiten te Barcelona landen, doordat de rood-wit-blauwe staartkleuren aangezien werden voor die der Fransche vlag. Het misverstand werd tenslotte opge helderd en nadat de Spanjaarden zich' tegenover den gezagvoerder verontschul digd hadden, werd de reis naar Lissa bon voortgezet. Projectiel in smeltketeï veroorzaakt ontploffing In een kopergieterij te Schiedam heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, welke aan den 41-jarigen gietersbaas M. R. het leven heeft gekost. Waarschijnlijk heeft zich tusschen het koperafval in den smeltketeï een projectiel bevonden. De ketel vloog uit elkaar, waarbij R. levens gevaarlijk gewond werd. Het fabrieksge^ bouw kreeg ernstige schade. R. is later in het ziekenhuis overleden- VIJF P. V. d. A.-WETHOUDERS IN ROTTERDAM. Vier weken geleden werden drie leden van de Partij van den Arbeid, een katholiek, eext anti-revolutionair en een communist tot wet houder van Rotterdam gekozen. De kathol llek en de anti-revolutionair bedankten ech ter. Gisteren werden zij echter herkozen, doch bedankten ophieuw. Daarop koos do raad twee leden van de Partij van den Ar beid, mr. G. E. van Walsum en H. C. Kra nenburg. Het wethouderscollege bestaat nu uit vijf leden van de Partij van den Arbeid en een Communist. klemmingen van dat kader! Ik citeer den inspecteur van de Onderwijzers-opleiding C. Kleiwegt, een deskundige dus, die een betoog voor vernieuwing in „Je Maintien- drai" voert o.a. op den grond: „dat wij niet nog verder achterop moeten raken in ontwikkelingspeil bij de ons omringende groote en kleine landen. Enquêtes toonen onmiskenbaar aan, dat Zwitserland en de Scandinavische landen ons op vele punten ver vooruit zijn. In België en Luxemburg, om van Rusland maar niet te spreken, be reidt men kleine en groote experimenten voor, bewust als men er zich van is, een achterstand te moeten inhalen. En hier zingt de een den ander na dat er moge dan wat critiek op te leveren zijn ons onderwijs toch op zulk een hoog peil staat. Zdolang wij niet verlost zijn van deze zelf voldaanheid, komt er niets van terecht." Zoo uit zich deze expert, schrijvend over het gemiddelde ontwikkelingspeil in ons land. AI deze overwegingen toonen op nieuw aan. dat hervorming van het onder- wijs een zaak Ls die ons aller belangstelling verdient en bovendien behoeft, om te kun nen slagen, R. R Een vrachtauto met goederen, bestemd voor den Nederlandschen walvtsch- vaarder „Willem Barentz" is vlak bij den ingang van de Amsterdamsche Droog dokmaatschappij in de hoofdstad, gegrepen door een motorwagen van de Noord- Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij en gekraakt. Ook de tram werd ernstig beschadigd, maar er waren geen gewonden,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1