Tips en Tops Euterpe treurt' bij een ruïne De HARK-Coederen Nog slechts een kleine voorraad In verband met den steeds aanhouden den stroom van aanvragen voor H.A.R.K. goederen, deelt Volksherstel Haarlem mede, dat de verstrekking van deze goederen geschiedt met medewerking van de bestaande Kerkelijke en Sociale instellingen. Het rechtstreeks aanvragen bij Volks herstel heeft geen zin (tenzij in zeer bijzondere - noodgevallen), daar steeds naar één der instanties wordt verwezen. Daarbij wordt tevens gewezen op het feit, dat de instellingen, welke bij de toewijzing der goederen hun ipedcwer- king verleenen, dit slechts in meer be perkte mate kunnen doen. De voorraad goederen is practisch geheel uitgeput en vele duizenden aanvragen wachten op behandeling. Er wordt nog slechts een zéér beperkte aanvoer van goederen verwacht, waardoor uiteraard ook de diverse instellingen alleen in ernstige gevallen zullen kunnen helpen, waarbij ook dan nog met een zeer langen wacht tijd rekening moet worden gehouden. E»e mogelijkheden zijn zéér beperkt. Afscheid ds. H. E. Beker Zondagavond heeft ds. H. E. Beker, nestor van de predikanten der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem, in een dienst gehouden in dé Groote Kerk zijn afscheid gepredikt. De scheidende predikant zeide dat het afscheid nemen hem moeilijk valt. omdat het tevens inhoudt het neerleg gen van een ainbt, dat hij hartelijk lief had. Dank bracht hij aan de gemeente leden die hem hadden gedragen door hun trouw en hun gebed, waardoor ze hem tot grooten steun zijn geweest. Ook richtte hij zich met woorden van dank lot den kerkeraad. zijn ambtsbroe ders en onderscheidene kerkelijke col leges onder wie vertegenwoordigers van het classicaal bestuur. Inzonderheid dankte hij den Commissaris der Ko ningin, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwiik, den Haarlcmschen wethou der Mr. S. C. v. d. Wall, voor hun aan wezigheid. Daarna bediende spr. voor het laatst het Woord in de gemeente als haar herder en leeraar naar aanleiding van 1 Petrus 5 de verzen 10 en 11. Na de predicatie sprak Ds. P. J. Mackaay als praeses van den kerkeraad namens kerkeraad en gemeente, die zeide. dat de gemeente ds. Beker met weemoed ziet gaan. Maar het verheugt haar dat ds. Beker in Haarlem blijft wonen. Verder sprak ds. Mackaay woor den van afscheid namens de collega's in den Ring. het classicaal bestuur van Haarlem en het Provinoiaal Kerkbestuur van Noordholland. Op zijn verzoek werd aangeheven de zegenbede vervat in Psalm 121 vers 4. Na den dienst namen in de consisto rie der Kerk velen van ds. Beker per- SQonliik afscheid. Jeugdige misdadigers De Hanrlemsche recherche heeft vier jeug dige misdadigers aangehouden, die er van verdacht worden niet minder dan 6 school- Jnbraken gepleegd te hebben. De jongens N. H. C.S. G. G.; R. M. U. en 11. H. v B., dertien of veertien Jaren oud. zouden onder meer nachtelijke bezoeken aan de Montessorischool, aan de Floraschool te Haarlem en aan diverse Heem- stecdsche onderwijsinrichtingen gebracht hebben. Ook het Sportfondsenbad werd blijkbaar met een bezoek vereerd. Deze jonge diefjes worden bovendien ver dacht van diefstal van een plaid uit een auto, geparkeerd aan de Gedempte Oude Gracht, In verband waarmede de politie, den eigenaar van dc auto (respectievelijk van de plaid) ver zoekt zich te vervoegen aan het bureau ln de Smedesraat te Haarlem voor het verstrek ken van eenige inlichtingen. Behalve de strooptochten in Haarlem en Heemstede hadden de knapen naar de politie aanneemt, het ®ok voorzien op villa's in Aer- denhout, waar sigaretten en jenever ont vreemd werden Om de lijst compleet te ma ken. worden ze ook verdacht van ver schillende tennisbanen de aanwezige ballen te hebben gestolen. BURGERLIJKE STANI) HAARLÊM. 27 September 1946 BEVALLEN: 20 Sept., M. M, Bosch—v. Haarlem, d.; C. J Derks—v. d. Stelt, cl.; J. M. v. d. Heijden—Beullens, B. B. Waas— Simons, z.; M. M. VermeerBot, z.; G. v. DrlclBaard, cl.; J. E. WalkotteHoefsmit, z.; H. de Wildede NieuVe. z.; F. Bosloper —De Groot, z.; 27 Sept., J. C. KolHendrik- se, d.; A. C. v. Viersenv. Slnderen, z.; H. Kuijer—NIJmciJei-, z.; M. C. Blankwater— Enke, d.; M. M. Pennarts—Verton, z.; T. Kok —Dekker, z E C. SterenbergKoreman, z. GEHUWD: 27 Sept.. P. Nucsink en J. H. G. Landwehr; C. T. Kok en M. A. de Voogd. OVERLEDEN: 25 Sept., C. Keet. 71 J. Kor te Poellaan 25a; 26 Sept., G. Schild—Dijkstra, 53 j Kampcrlaan 4. M. Kuiper. 58 j.. Am- sterdamstraat 3 L; 27 Sept., G. J. Veninga, 3 m., Kamperlaan 4. De straatverlichting bestaat een eeuw In 1846 werden Haarlem's straten voor het eerst verlicht In vroeger eeuwen was er geen straat verlichting. Wie 's avonds wilde uitgaan moest rekening houden met den stand van de maan, of in het donker zijn weg zoeken. Deftige families gingen op don kere avonden uit begeleid door een be diende die een lantaarn droeg om het pad te verlichten. Kortom 'n toestand dien wij ons herinneren uit den- verplichten ver- duisteringstijd van den jongsten oorlogl In 1837 had Haarlem gas gekregen door dat dé „Continental Gas-company" hier aan de Zijlvest (waar nu de H.B.S 'en staan) haar bedrijf begonnen was. Maar pas in 1846 sloot de gemeente een con tract met die onderneming om de stad met 124 gaslantaarns te verlichten. Er zou f 55 per lantaarn (of „gasbek", zooals het contract voorschreef) betaald worden. Haarlem was toen nog klein (de stad telde 5075 huizen, terwijl er nu 38.000 zijn!) maar toch zal de verlichting nog wel heel bescheiden zijn geweest. In November herdenken wij dus het 100-jarig bestaan van de straatverlichting te Haarlem. De mooiste viering zou zijn, als dan als feestgave aan de burgerij, de toestemming uit Den Haag kwam, om Haarlem weer in het genot te stellen van zijn volledige straatverlichting, want nog altijd kan er, door de rantsoeneering, slechts een beperkt aantal gas- en elec- triciteitslantaarns branden! - Jongenslyceum Jongenslyceum, een nieuw blijspel van Roger Ferdinand, dat de tooneelgroep Co- media op het repertoire heeft genomen, nadat volgens Cor Hermus „tout Paris" er al een paar jaar van heeft „gesmuld", speelt tij dens de bezetting van Frankrijk. Van de sfeer van een bezet land merken wij echter niets dan dat er door groot en klein zwart wordt gehandeld. Evenals bij ons doet ook de schooljeugd hieraan druk mee. Toch doet de schrijver die schooljeugd onrecht door zelfs niet met eenigerlel toespeling te gewa gen van hetgeen op haar creditzijde staat: haar onuitputtelijke hulp in het gezin en haar heldhaftige medewerking aan het ver- Dit stelletje opgeschoten kwajongens ty peert trouwens de hedendaagsche generatie net zoo min. als de ouders en leeraren, die Ferdinand ten tooneele voert. Zulke carica- turen van leeraren en zulk een ongediscipli neerde klas leven in de legenden van om streeks 1900. maar heden zal men het door den schrijver als uitgangspunt gekozen con trast noch in Frankrijk, noch in Holland meer vinden. Dat een rector zoo onmensche- lijk zou optreden tegenover een jongen, die uit een beurs studeert, was zelfs in 1900 niet meer denkbaar! Van het inmiddels nog wel actueel geble ven gegeven, dat de volwassenen zich niet houden aan de lessen, die zij de kinderen leeren en daardoor die kinderen tot het slechte aansporen, was ook in blijspelvorm meer te maken geweest, als een minder ge- idealiseerde jeugd in een minder gechargeer de oude generatie een gelijkwaardige portuur had gevonden. Men behoefde geen geroutineerd theater bezoeker te zijn om, toen de leerares deze klas binnenstapte, te weten, dat de zooveelste variatie op het thema „Frühlings erwachen" op komst was en dat zij door vrouwelijke tact en charme de vrijgevochten bende zou temmen (een dankbare rol voor Ank van der Moer). De acteurs hadden van den rector (John Gobau), den leeraar (Jos. Liesting), den apo theker (Cruys Voorbergh) en den concierge (John Koch) revue-komieken gemaakt, het geen de vroolljkheid in de zaal wel ver hoogde, maar ten koste ging van de typee ring; die voorwereldsche deftigheden drib belden niet. maar ontleenden hun komische werking juist aan hun onbewogen plecht statigheid! Van de schooljongens (aardig sa menspel van oud-leerlingen der Tooneel- school) hadden Guus Oster, Han Benz van der Berg en Henk Rigters de leiding. Hoewel geen meesterstuk, heeft dit blijspel, dat in de eerste bedrijven' van gerektheid niet vrij is te pleiten, maar in levendigheid toeneemt naarmate het slot nadert, het tal rijk opgekomen publiek vermaakt en ge boeid en tot een geestdriftige ovatie be wogen. H. G. CANNEGIETER. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 1 October Uitreiking bonkaarten. Haarlem: Dw t,m. Er. Heemstede, Binnenweg: 9.00—12.00 H—Heem; 13.30—16.00 Heen—Hon. Bloemendaal: N t.m. Q. SPREEKUUR WETHOUDER ANGENENT. De wethouder van Openbare Werken der gemeente Haarlem de heer A. J. M. Ange- nent zal Donderdag geen spreekuur houden. DS. VEGTER BEDANKT VOOR HAARLEM. Ds. G. Vegter uit Groningen heeft bedankt voor het beroep als voorganger der Baptis ten Gemeente te Haarlem. Het Zonnehuis officieel geopend Het kinderhuis van de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente van Haarlem, dat gevestigd is in het vroegere gebouw van dc Nutskweekschool op den hoek van de Ilazepaterslaan en de Dreef, is Zaterdag middag officieel geopend. Het draagt den naam „Zonnehuis" en de vele dames en heeren, die na de opening een kijkje kon den nemen in de vriendelijke, ruime en zonnige eet-, 6peel- en slaapzalen, zullen beamen dat het een zeer toepasselijke naam is. Maar ook in figuurlijken zin is het een zonnehuis, want het brengt licht cn blijdschap in het leven van ruim v tig kinderen, die buiten hun schuld het ouderlijk gezag onttrokken moesten worden. De heer A. J. van Houwelingen Rijkhoek voorzitter van het college van diakenen, die de openingsplechtigheid met een toe spraak inleidde, zeide dan ook dat de stichting van het Zonnehuis eigenlijk een droevigen achtergrond heeft, namelijk de ontreddering in vele gezinnen. Maar het stemde hem tot vreugde, dat de diaconie voor de kinderen uit dergelijke gezinnen dit tehuis kon inrichten cn hij dankte de zeer velen, die dit door hun medewerking hadden mogelijk gemaakt. Mr. S. C. van der Wall, wethouder van Sociale Zaken, bood namens het gemeente bestuur gelukwenschen aan, de heer Van Niel, diaken, overhandigde na een geestige toespraak een electrische klok; de heer Huisman van het departement van Justitie gewaagde van dc mogelijkheid dat het Zonnehuis tot de voogdijtehuizen gerekend zal worden; de heer Zurendonk van de propagandacommissie bood een wip aan, waarmee de kleinen al dadelijk veel ple zier hadden, ds. Mackaay, die als praeses van den Kerkeraad ^prak, hoopte dat het werk ten zegen voor de kinderen zou zijn en mej. L. M. Schouten van den Voogdij raad, zegde medewerking van deze instan tie toe. Tenslotte bood zuster Dientje, directrice van het Zonnehuis, mede na mens haar toegewijde helpsters, een schil derij aan, om vervolgens met gerechtvaar digde trots de vele belangstellenden, onder wie zich ook mevrouw Reinalda, de echt- genoote van den burgemeester en dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst bevonden, de keu rige inrichting van het Zonnehuis te laten bewonderen. Jeugdfeest A.J.C. en J.V.O. Voor het eerst na de bevrijding kwamen de honderden leden van de Arbeiders Jeugd Centrale en de Jeugdbond voor Ont houding uit de provincie Noordholland voor een gewestelijk jeugdfeest bijeen, dat Zaterdag en Zondag in Haarlem gehouden is. Per extra-treinen uit Amsterdam en het Noordelijk deel der provincie waren de leden naar de Spaarnestad gekomen en zij hebben prettige dagen gehad, waartoe het weer bijzonder meewerkte. In de stad heerschte een groote drukte. Groepen met vele en kleurige vlaggen trokken door de stad en Zaterdagavond werd een tocht door de stad gemaakt. Fakkels werden meegevoerd, welke in de avonduren een feestelijk aanzien gaven. Na een défilé voor het stadhuis langs burgemeester Rei nalda volgde een kampvuur op het terrein aan de Paviljoenslaan. Des middags waren de kaderleden offi cieel op het Stadhuis ontvangen. De bur gemeester herinnerde in zijn toespraak aar de belangrijke taak, welke de jeugdleiders hebben te vervullen. Zij moeten meewer ken aan den geestelijken opbouw van het volk. Dat is niet gemakkelijk, omdat er in de oorlogsjaren veel verloren is gegaan. Velen hebben hun leven geofferd. Zij, die zijn blijven leven, moeten het volk weer sterk maken. Spr. achtte het van belang, dat de leiders den jongeren beschaving bij brengen. Met de beste wenschen voor de toekomst uit te spreken, besloot de burge meester zijn rede. De heer Bert Drukker, voorzitter van het gewest dankte voor dc ontvangst en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de overheid veel belang stelt in de jeugd Tenslotte bood hij den bur gemeester een boek aan. Zondagmorgen kwamen de oudere leden in het Gem. Concertgebouw bijeen, waar een bont programma is afgewerkt door eenige afdeelingen. De jongeren brachten een bezoek aan de omgeving. Des middags vereenigden allen zich op het terrein aan de Paviljoenslakn. De afdeeling Amsterdam verzorgde een programma, dat declamatie, dansen en zingen bevatte. Besloten werd met de op voering van het leekenspel „De taart en de pastei". COLLECTRICES STAATSLOTERIJ Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën zijn te Haarlem benoemd tot Collec teur of Collectrice der Staatsloterij: J. C. Eijklng, Alb J. Hiep, Mevr. J. C. Kistema- ker, G. L. Klelj, P. Veen en -Mej. P. J. Loder. in De bril Sultan Sar vJ IfiZ. Tweede deel. 67. Waarom schrok Sultan Sar zoo vreeselijk, midden onder het vroolijke feestmaal? Omdat hij.... zichzelf zag binnenkomen. En niet alleen kwam een tweede Sultan Sar binnen, maar ook een dubbelganger van Tips, Tops, den Sirdar en zelfs van Hassan. Het ge- heele gezelschap van dubbelgangers kwam rustig binnenwandelenalsof het zoo hoorde. Toen de tweede Sultan met zijn gevolg bij de feesttafel was aan gekomen, bleef hij een oogenblik roer loos staan, omgeven door zijn zonder ling gevolg. Hij was klaarblijkelijk even verbaasd als de echte Sultan. Het was de ware Sultan die het zwijgen verbrak. „Schurk!", riep hij, ,;zoon van een schurk!" „Dat neem ik met", gilde de valsche Derwisj. „Wat neem jij niet?" hoonde dc ware Sirdar. „Ik lust je rauw!" schreeuwde de valsche Sir dar. En toen begon het,... De Jansschouwburg brokkelt af Ergens tusschen een paar bloedar moedige andijvieplantjes in een Haar- lemsch achtertuintje-met-vijver, zoo'n hoekje, waar de zon zelden, en dan nog waterig, od bezoek komt, staat een groote man. Zijn eene hand omklemt den slinger van een dommekracht, de andere bevat een rooden zakdoek, waar mee de zweetdroppelen van den eerlij ken arbeid worden verwijderd. De dommekracht drukt een lange balk tegen een halsstarrigen muur. Dat is alles, wat er nog leeft bij den voor- maligen muzentempel aan den Jansweg, behalve dan misschien de geest van het doorgezaagde weesmeisje, maar tijdens ons bezoek was het klaarlichte dag. „Hij is taai". Die „hij" is de muur, waar tegen een dommekracht zijn dom me kracht gebruikt en de uitlating gaat vergezeld van een veeg met den zak doek. Onder een stukje asfaltpapier op houten steunsels scharrelt een schriele kip en de muur kraakt nog eens pro- testeerend. terwijl de slinger verder draait. Euterpe, de muze van de tragedie, heeft hier haar tenten jarenlang ge spreid, nu is er alleen nog maar puin, puin, dat straks weer wordt afgebikt en tot huizen gevoegd, puin, dat nu al leen nog maar stoffig is en er ongezel lig uitziet. De planken van het knusse, maar tochtige tooneeltje des onvolpre zen Jansschouwburgs zijn niet, meer en de musschen mogen zoo maar binnen komen. Vóór dat hobbelige voormalige tooneel is de verstilde ruimte van een koud theater. De loges omranden, ont daan van hun luister, een doodsche hal. waar de zwier van het schoone woord en de sfeer van de sierlijke vrouw voorgoed zijn uitgeband en waar nu alleen maar een treurende lap hangt, zoo'n ouderwetsche gekleurde lap, die nergens anders heeft kunnen hangen dan juist in den Jansschouw- Flüisterend waren de skeletten van herinneringen rond en zij worden bij den ingang aangekondigd door een bord, waarop de welwillende lezer kan ver nemen, dat hij hier moet zijn voor „alle soorten afbraak". Verdwenen zijn de affiches van „het ontroerendste drama aller tijden" en weg is het publiek, dat kieskeurige publiek, waarvoor de oude tooneelzaal alweer een vage gedachte aan „toen" is. Een rat schiet als eenige bezoeker door de vestiaire met de knop- haken, waar het zoo tochten kon (trou wens waar tochtte het nou niet in den Jansschouwburg) en in de koffiekamer, wel eens heel deftig restaurant ge noemd, roest een potkachel naar zijn levenseinde. Straks, als de muur en de cabine en al die latten en balken, de loges en de pot kachel zijn verdwenen naar de Jans- kerk, waarbij ze voorloopig worden op geslagen om den wederopbouw mis schien nog eens te kunnen dienen, straks komt er een nietszeggend muur tje voor de open ruimte, twee deuren zullen toegang geven tot de Gemeente lijke opslagplaats en Euterpe, misschien vergezeld van haar treurende zusteren, zal afscheid nemen om te wieken naar een andere plaats, waar zij het mensch- dom in een beter geoutilleerde zaal kan vertellen van zijn zwakheden. En dat muurtje is dan het eenige standbeeld voor Haarlems verdwenen oudsten schouwburg. Dan zal het tooneelstoeltje, waar nu nog een slooper op zit om een saffiaan- tje te draaien, verdwijnen naar een plaats, die Euterpe niet kan vinden, een veiling of zoo, waarmee de laatste vleug wereldschheid zwevend om de ruïne van een schouwburg naar de geschiede nis gaat verdwijnen. Blijde gezichten in den Raad van Bennebroek Onder voorzitterschap van den burgemees ter Mr. K. Baron van Hardenbroek kwam Vrijdagavond de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stuk ken was o.m. een verzoek om eervol ontslag door den gemeente-architect, den heer W. v. Essen ingediend, wegens zijn hoogen leef tijd. Verder werd medegedeeld dat de Cente- brug weer voor het verkeer is opengesteld en dat het Rijk vrijwel alle kosten voor zijn rekening neemt. Bovendien was er de ver heugende mededeeling dat er twee arbei derswoningen gebouwd mogen worden, wel ker aanbesteding zeer spoedig zal geschieden en de laatste verheugende mededeeling was het onverwachte gelukje dat het gemeente bestuur er in geslaagd was, de noodige ma terialen te kunnen koopen om den Meerweg grondig op te knappen. Een geldleening van f 26.000 om den aankoop /an het perceel Bennebroekerlaan no. 5 te kunnen financieren, teneinde daar in de toe komst een nieuw raadhuis te bouwen, ging er zonder slag of stoot door, de derde sup>p)e- toire begrooting 1945 werd eveneens goed gekeurd. Bij de rondvraag drong de heer Bloe- mink (Prot. groep) aan op verbetering van het uiterlijk der gemeente, vooral in de om geving van de Bennebroekervaart. De heer Lommerse (K.V.P.) klaagde ofer de baldadige jeugd, die des avonds niet van de straat verlichting af kan blijven en mede naar aan leiding daarvan deelde de voorzitter mede, dat gepoogd zal worden, wat meer lichtpun ten ln de gemeente te krijgen. De heer Elgersma vroeg naar het stand punt van den burgemeester inzake woning- ruil en het antwoord is, dat de voorzitter alleen woningrull toestond Indien de nieuwe bewoner die zich te Bennebroek vestigde, te Bennebroek werkte. Overigens beschouwde hij het woningvraagstuk als de nachtmerrie van alle burgemeesters en hij hoopte vurig dat er binnenkort een wet zou komen, welke beslag legde op alle nlet-gebruikte kamers in woningen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3