rr~Hrf Haarlems Doorblad Bloedige veldslagen in Perzië Vrijspraak beteekent geen vrijheid Duiische kringen eischen arrestatie der vrij gesprokenen Grieksche regeering terug Amerika en de Dardanellen Vliegtuigen voor de Maatschappij „Nederland" aieuoiiiMUJiiii Su![>pjqiif] J iij.hij op ni uaisuaipAiiioji ®le .TaaiWMig No. 18447 IJmuiden: Kenncmerlaan 154, B r jjwartaai t 4 Telef. 5437, Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dir „Hoofdred 15054 Donderdag 3 October 1940 Grafie-verzoek van Seyss Inquarf Volgens radio Neurenberg heeft de ge allieerde bestuursraad heden besloten de vonnissen der veroordeelde nazi's vóór 16 October ten uitvoer te leggen. Naar verwachting zal heden als protest tegen de vonnissen, die te Neurenberg zyn geveld, in vele Bcriynsche fabrieken een staking van tien minuten worden gehouden Seyss-Inquart heeft besloten zijn ver dediger een gratieverzoek te laten indienen bij den geallieerden bestuursraad te Ber lijn. Goering en Speer hebben besloten geen gratie te vragen, ook de beide vroegere admiraals Doenitz en Raeder, die resp. tot tien jaar en levenslang zijn veroordeeld, zullen geen verzoek om gratie indienen. A.N.P. vernam evenwel, dat een dergelijk verzoek te hunnen behoeve zal worden gedaan door twaalf admiraals van de vroe gere Duitsche vloot via de admiraliteit van den bestuursraad. Veldmaarschalk Keitel heeft geweigerd gratie te vragen voor de hem opgelegde doodstraf, doch hij i zal den raad uitsluitend vragen den dood door de stroef te vervangen door den sol datendood. Duitsche protesten, j Het bestuur van de communistische par tij in Beieren heeft een telegram gezonden naar den Belerschen minister van justitie met het verzoek von Papen, Schacht en Fritzsche onmiddellijk in hechtenis te ne men. Het districtsbestuur van de eenheids partij en de vrije vakvereenigingen te Leipzig heeft een oproep gedaan voor het houden van massa-demonstraties om uiting te geven aan ,,de verontwaardiging van de arbeidersklasse over de milde vonnissen te Neurenberg". Aan Franz von Papen, den vroegeren Duitschen ambassadeur, die Dinsdag te Neurenberg werd vrijgesproken, is Woens dag de toegang tot do Fransche zone van Duitschland. waar hij met zijn vrouw Ravcnsburg tot verblijfplaats wilde "kiezen ontzegd. Von Papen zal nu waarschijnlijk aan de Engclsche autoriteiten verzoeken naar Hamburg te mogen gaan, waar zijn 23-jarige dochter woont. Indien dit ver zoek wordt ingewilligd, zullen de drie vrijgesproken beschuldigden allen in de Britsche zone onderdak gevonden hebben Uit Hannover wordt bericht, dat het be stuur van de Duitsche sociaal-democrati sche partij aan den geallieerden bestuurs raad een brief heeft gezonden, waarin wordt verzocht een onafhankelijk Duitsch gerechtshof in te stellen om oorlogsmis dadigers te berechten. Von Papen wordt in dezen brief „de schuldigste van alle thans in leven zijnde Duitschers" genoemd. Pfeifer, de Beiersche minister zonder portefeuille, heeft verklaard, dat hij de drie vrijgesproken Duitschers zou laten arresteeren als zij langer bleven dan den tijd, die benoodigd is voor het verkrijgen van rcispapieren naar ander gebied. Zij zijn schuldig volgens de zuiveringswetten en zij.zouden spoedig geïnterneerd worden, aldus Pfeifer. Arrestatiebevel. De eerste aanklager van het Duitsche zuiveringshof te Neurenberg heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen von Papen, Schacht en Fritzsche, aldus meldt de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitsch land. Duitsche rechercheurs hebben heden morgen het gebouw van het Neurenberg- sche gerechtshof omsingeld met het doel, de drie vrijgesprokenen te arresteeren zoo dra zij 't gebouw willen verlaten. Schacht, von Papen en Fritzsche wachten ten kan tore van kol. Burton Andrews, hoofd van den Amerikaanschen geheimen dienst, op een beslissing van generaal Clay t.a.v. een vrijgeleide naar de Britsche zone, aldus de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitsch land. Het woord is aan. Andersen Domme critiek is als een moddervlek: raak er niet aan zoolang hij nat is; den volgenden dag is het slechts een weinig stof dat gij afklopt. Het rijwielplaatje komt nog niet terug Het in sommige bladen verschenen be richt, dat de regeering van plan zou zijn, de rijwielbelasting weer in te voeren is naar onze Haagsche correspondent met stelligheid verzekert, volkomen uit de lucht gegrepen. Plaatselijke prijzen- coinmissies Geen wijzigingen in het kabinet De Grieksche koning heeft zjjn goedkeu ring gehecht aan het kabinet dat de pre mier Tsaldaris heeft „geformeerd". Dit kabinet is zonder ecnige wijziging hetzelf de ais het afgetreden kabinet, dus uitslui tend royalistisch. De oppositie Is dus niet in de nieuwe regeering opgenomen. Men verwacht echter dat deze regeering een voorloopig karakter draagt en dat de ko ning spoedig zal onderhandelen met de leiders der oppositie om te komen tot vor ming van een coalitiekabinet. Gisteren ls de regeering-Tsaldaris be- eedigd. Tevoren had Tsaldaris wel onder handelingen aangeknoopt met de leiders van de republikeinen en van de nationale unie, doch dezen weigerden aan een be perkte coalitie deel te nemen. Intusschen blijken de binnenlandschc troebelen in Griekenland zich voort te zetten. Uit een verklaring van den premier tegenover Sophoulls, den leider der liberale oppositie, valt op te maken dat een poging om „een vrije staat in Griekenland te vor men", is verijdeld door het ingrijpen der regeeringstroepen. De zuiveringsactie van het leger in Thessalië en Macedonië wordt onverminderd voortgezet. Veertig Grieksche bataljons zijn in eerstgenoemd gebied geconcentreerd en de krijgsraad heeft reeds vele doodstraffen tegen rebel len uitgesproken. Veertig Grieksche sol daten kregen levenslang en dertig anderen werden tot korte of langere gevangenis straffen veroordeeld. De toestand in Macedonië heeft een ernstige wending genomen door het mas sale optreden van linkschc commando groepen, waarbij felle gevechten om de 6tad Naouses ontstonden. Prins Bomhard is tijdens een plechtigheid in het Hotel des Invalides te Parijs onderscheiden met liet. Grootkruis van het Legioen van Eer. Na deze plechtig heid begaf de Prins zich naar de Are de Triomphe, waar hij door generaal ae Lattre de Tassigny werd ontvangen. De Prins en de generaal tijdens het spelen van het volkslied. Nederlandsche obligatie- leening 111 Amerika Professor Lleftinck heeft te Washington tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering ccn obli- gatieleening in Amerika wenscht te plaat sen, zoodra de markt daarvoor gunstig is. Hij liet zich niet uit over de mogelijke grootte van de emissie, doch verklaarde, dat dc aangelegenheid met verschillende beleggingsmaatschappijen en banken was besproken Cordell Huil ernstig ziek Volgens een door het hospitaal te Washington om 3 uur hedennacht uitge geven bulletin is de toestand van Cordell Hull, ex-minister van Buitenlandsche Za ken tijdens do regcering van president Roosevelt, critiek Cordell Huil werd en kele dagen geleden door een beroerte ge troffen. Hij is gisteren 75 jaar geworden. Het Amerikaansche vliegdekschip „Ran dolph" zal volgens mcdedeeling van het Amerikaansche departement van Buiten landsche Zaken, een bezoek brengen aan de Turksche haven Izmir aan het begin punt der Dardanellen. Do Amerikaansche minister van Marine heeft verklaard, dat de Amerikaansche vloot in dc Middelland- sche Zee de taak heeft de Amerikaansche politiek in dit gebied te ondersteunen. De plaatsvervangend minister van Bui tenlandsche Zaken, Dean Acheson, die gis teren van vacantie terugkeerde, verklaar de op een persconferentie dat de berichten over alarmeering van het Turksche leger en over een „dreigend gevaar" voor Tur kije hem ongeloofwaardig voorkomen en dat hij van dergelijke zaken niets wist. Hij zcidc verder dat Amerika geïnteresseerd is in alle kwesties die zich zouden kunnen ontwikkelen in de richting van een vredes- bedreiging. Desgevraagd antwoordde Ache son echter dat de Dnrdanellcnkwestie niet als zoodanig beschouwd dient te worden. Nederland neemt deel aan Olympische Spelen In een bestuursvergadering van het Noderlandsch Olympisch Comité zijn be langrijke besluiten genomen inzake de uitzending van Nederlandsche ploegen naar de Olympische winterspelen te St. Moritz en naar de Olympische zomerspelen te Londen in 1948. Op korten tcrmjjn zuilen door het N.O.C. gelden voor uc training ter be schikking worden gesteld van dc ver schillende daarvoor in aanmerking ko mende Nederlandsche sportbonden. Dc president van het Nedcrlandsch Olym pisch Comité, It.-kol. C. F. Palnul dc Mortangcs, zal als algemeen leider en het bestuurslid van het N.O.C., de heer K. J. J. Lotsy zal als chef de mission der uit te zenden Nederlandsche ploe gen optreden, zoowel voor de winter- als voor de zomerspelen. Het bestuur van het N.O.C. heeft verder besloten weer een Oljpnpischen Dag te organiseeren, waarvan de datum voor loopig is vastgesteld op Zondag 22 Juni 1947 der traditie getrouw, in het Stadion te Amsterdam. Uit een Haarlemsch w(Jn pakhuis worden' In e^n door den directeur-generaal vermist 44 flessclien wijn, maar de daders de Prijzen belegde vergadering met ver zijn even spoorloos als hun geestrijke buit. tegenwoordigers van hot NVV de Ned- De politie heeft aangehouden een zekeren W. Katholieke Arbeidersbeweging, 'het CNV, wencomité en enkele andere huisvrou- wenorganisaties is besloten, dat de Raad van Vakcentrales in de gemeenten waar een z.g Raad van Overleg gevestigd is, het initiatief zal nemen tot het oprichten, van plaatselijke prijzencommissies. Deze commissies zullen door de burgemeesters worden ingesteld. Sociale verzekering wordt herzien Betere zorg voor ouden van dagen. In de toelichting op de rijksbegrooting voor Sociale Zaken deelt de minister mede, dat de positie van vele ouden van dagen, ook van de niet-loontrekkenden, van dien aard i6, dat het dringend nood zakelijk is daarin zoo spoedig mogelijk verbeteringen aan te brengen. Daartoe wordt een noodvoorziening ontworpen, die reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Met de voor de noodvoorziening noodige uitgaven, die uiteraard een zeer belangrijk bedrag zul len vergen, is bij het opstellen der begroo ting nog geen rekening gehouden. De minister bereidt een algeheele her ziening voor van de sociale verzekerings wetten. Reeds 48 kampen voor politieke delinquenten opgeheven Het Directoraat-generaal voor Bijzon dere Rechtspleging deelt mede, dat in het tijdvak van 1 October 1945—1 October 1946 48 kampen voor politieke delinquenten werden opgeheven. F,r zijn nu nog 82 in gebruik Het ligt In de bedoeling om nog een 20 a 25-tal kampen binnen afzienbaren lijd te liquideeren. Een aantal daarvan Ls inmiddels per 1 October 1946 in liquidatie gegaan, o.a. het sectorpark te Halfweg. De kampen, welke werden opgeheven, waren voor een groot deel kazernes, die teruggegeven moesten worden aan het ministerie van Oorlog, zooals de Kouden- hornkazerne te Haarlem. UIT DUINDORP ONTSNAPT EN WEER GEGREPEN. Vijf gedetineerden uit het kamp „Duin- dorp" te Scheveningen hebben een oit- vluchtingspoging gedaan. Door snel in grijpen van de buitenbewaking konden alle vijf uitbrekers ingerekend konden Hoewel er hevig geschoten werd, is nie mand getroffen. Een buit van f 3.000.— Uit een kantoor aan het Donkere Spaarne te Haarlem wordt een geldkistje met 3000 vermist. De politie stelt een onderzoek ln. Aan de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" zijn vier „Constellations", vier „Douglas" en vier „Boeing Stratoliners" aangeboden door Amerikaansche vlieg tuigfabrieken. De toestellen kunnen in Maart, Juni en Augustus van het volgend jaar worden geleverd. Dc maatschappij is voornemens een aantal van deze vliegtuigen in exploitatie te brengen voor eigen risico, mits zij haar deel in het postvervoer krijgt, zonder subsidie van de regeering. Reeis ls con cessie aan de regeering gevraagd Reeds in 1931 bestonden plannen bij scheepvaartmaatschappijen passagiers door de lucht te vervoeren. Deze plannen nemen thans vasteren vorm aan. Men hoopt alsnog tot overeenstemming me* de K.L.M. te komen. Drie steden in handen der opstandelingen Boesjlr, Kazernen cn Ardckan, drie ste den in het gebied van Zuid-Pcrzië waar de regeeringstroepen reeds eenigen tijd in felle gevechten met opstandigr stammen 7-ün gewikkeld, zijn thans definitief door de rebellen veroverd. De regeering gaat voort met de concentraties der opstande lingen te bombardecren. Verkennings vliegtuigen hebben gemeld dat de omstre ken van Boesjir vol met lijken liggen. De veldslagen in de nabijheid der ver overde steden gaan onverminderd voort. Nassar Khan, de leider van de revolution- nalren, heeft gedreigd met represailles tegen de gevangen genomen regeerings troepen wanneer de bombardementen op de steden niet ophouden. Intusschen onderhandelt een regeerings- commlssie in Shfraz met afgevaardigden der rebellen over den status van dc pro vincie Fars, die aanleiding tot den op stand ls geweest. De opstandelingen zijn niet tevreden met de door de regeering aangeboden concessies. Zij eischen dat twee leden van het kabinet uit de provin cie Fars zullen worden gekozen in het parlement. De Perzische premier Ghavam es Sulta- neh heeft inmiddels weer nieuwe voor stellen aan dc commissie in Shiraz over handigd, die thans door de rebellen wor den bestudeerd. Weerbericht IETS WARMER Verwachting, geldig tot Vrijdagavond: Meest matige wind tusschcn Zuid-Oost en Zuid-West, In den nacht en ochtend op sommige plaatsen mist, overigens licht tot half bewolkt. Overwegend droog weer. Iets

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1