Haarlem en hef consumenten-credief Tips ee Tops In de algeioopon dagen hebben wij reeds veel bijzonderheden medegedeeld over de voorbereiding van het Consumentencrediet Hier volgen nog eenige gegevens die spe ciaal voor Haarlem van belang zijn. Samenstelling van den Districtsraad. Voor Haarlem is de samenstelling van den Districtsraad (die o.a. beslissen zal over de bedragen die de opnemers van het crediet moeten terugbetalen in den vorm van aflossingen) als volgt samengesteld: voorzitter mr S C. van der Wall, wet houder. leden zuster M. E. Merison (Maat schappelijke Zorg voor Zieken); D. H Sue-% rink (directeur van Maatschappelijk Hulp betoon). mr P Fuhri Snethlage (directeur van de Nutsspaarbank)P. J. Kapteyn (werkgever); E F Albrecht (Volksherstel); en ir. P C. van der Heyden (St. Vincentius vereeniging) Er zullen bovendien nog drie leden van de plaatselijke vakcentrales in den raad zitting nemen. Waarschijnlijk zal de heer Albrecht (die 1 November „Volks herstel" gaat verlaten en bij de Wiardi Beckman-tichting te Amsterdam een func tie aanvaard heeft) door een ander ver vangen worden Aanvragen uit Haarlem op 1(5 000 geschat. Er is natuurlijk nog niet te zeggen hoe veel aanvragen voor het Consumenten crediet in Haarlem ingediend zullen wor den. Ter bevoegder plaatse kwam men evenwel tot een schatting van 16.000. liet invullen der aanvraagbiljetten Zooals men weet moet een zeer gedetail leerd aanvraagbiljet worden ingeleverd. Verwacht wordt dat vele aanvragers daar bij hulp r.oodig zullen hebben van op dit gebied deskundigen. Een groot deel der aanvragen zal evenwel over dc werkgevers loopen. Verwaeht wordt dat die daarbij aan hun personeel wel bijstand zullen geven. Ook is een beroep gedaan op de besturen van de werkliedenorganisaties. De gesteunden van Maatschappelijk Hulp betoon zullen verwezen worden naar de zen dienst, waar ambtenaren hulp zullen verleenen De groep die overblijft wordt Concertgebouw-orkest komt naar Haarlem Het Concertgebouworkest zal in Haar lem een tweetal concerten geven op Zon dagmiddag 15 December en op Dinsdag avond 11 Maart Het eerste wordt gedirigeerd door Edu- ard van Beinum, hot tweede zal de be kende Engelsche dirigent Sir Thomas Beecham dirigeeren. Na hetgeen wij onlangs over de wen- schelijkheid van een wedcr-optreden van het Concertgebouw-orkest en het Resi dentie Orkest in Haarlem schreven, nemen wij met genoegen van dit goede bericht kennis Uit het bericht blijkt, dat de H.O V zelf stimulcerend in de zaak is opgetreden, hetgeen zeker het juiste be leid is. Hopelijk is dit het begin van ge regeld Amstordamsch optreden in Haar lem. ,,De Ebbenhouten Olifant" In het geboouw van de Cadi-club heeft gisteravond de HA.O. Club A.A.T./M.T.O.S. een door de Hnngsche H.O V. Siemens gege ven vertooning genoten van De ebbenhouten Olifant, een „spel van avontuur" door Chris- tien van BommelKouw cn Henk Bakker. Een volle zaal maakte kennis met het ge heimzinnige spookhuis, waarin zonderlinge gebeurtenissen elkaar afwisselden tot schrik en ergernis van de babbelachtige hospita dlc mede het slachtoffer werd van de thriller- lectuur. waaraan haar commensaal was ver slaafd. Er werd in het donker gekermd en geschoten, maar als de.politie gehaald was, mankeerde het lijk, dat er toch zooeven nog lag. Gelukkig zijn soldaten niet gauw ver vaard. maar voor hun introduceetjes zijn ge maskerde mannen, die zoomaar achter een Indlsohe doek vandaan komen, toch wel om te griezelen! Er viel Intusschen ook heel wat te lachen, om die rare hospita en het grap pige Chineesje, dat zoo stiekum die houten olifant moerde Of heeft niet hij het gedaan? lloe het zij. de R.A.O.-A.A T./M.T.O.S. (dit letterraadsel Is een moeilijk te ontsluieren geheim op zich zelf!) heeft zich dank zij <le H.O.V. kostelijk geamuseerd. H. G. CANNEGIETER Kennemer Kunstkring: De Kennemer Kunstkring heeft met de ver tooning van Otto Zeegers' Recht op recht een stuk gegeven, dat den toeschouwer ver plaatst in dc moeilijke positie, waarin een onopgehelderde misdaad niet alleen den da der en den onschuldlgen verdachte, maar ook den rechter kan brengen. Het probleem, dat in dezen tijd weer zoo actued is geworden, wordt door den schrijver boelend behandeld en de amateurs, aan wie de opvoering van zijn weik was toevertrouwd, hobbem door hun zuiver spel het publiek onder den Indruk gebracht van het "delicate gegeven. Inzonder heid de rol van den recti ter-commissaris, .in het beklemmende derde bedrijf de cen trale figuur, was in goede handen. Deze door langdurige ervaring cynisch geworden man, in wien tenslotte dc strijd tusschen het ambt en den mensch toch hel gemoed week maakt, was naar dc werkelijkheid geteekend, en zoowel de natuurlijke uitbeelding van den mensch als de waardige weergave van het ambt brachten de rol tot leven, waartoe ook het mooie en duidelijke stemgeluid van den acteur het zijne bijdroeg. H. O. CANNEGIETER DE DISTRIBUTIE Maandag 7 October Haarlem: Her tm. Hor. Heemstede: Ml—Mz 9—12, N—OP 13.39—16.00. Aanvragen voor rijwielbanden, v. Merlen- Jaan 2, 9—12. Academische Examens. Aan de Leldsche Untverstlteit Is voor het doctoraal examen in de rechten geslaagd de heer N. C. de Groot van Embdcn te Haarlem. gevormd door de kleine zelfstandigen. Er zullen vermoedelijk ambtenaren der ge meente worden aangewezen om hier de behulpzame hand te bieden. Later komen publicaties over de dagen waarop ieder zich daarvoor zal moeten aanmelden De verdeeling zal naar de letters geschieden. BIOSCOPEN REMBRANDT. Met haar semi-ver- zetswerk „De laatste kans" veroverde de Zwitsersche filmindustrie zich voorgoed een plaats onder de zon. Het tweede pro duct uit het kleine bergland, dait sinds den oorlog in de Nederlandsche theaters rou leert, zet deze reputatie voort. „Marie Louise" is niet geworteld in het illegale werk: zij behandelt de rustige geschiedenis van het Rouaansche éva- cueetje, dat in Zwitserland een gastvrij onderdak vindt en zich een groote plaats in het pleeggezin verovert (en dat niet op de manier zooals honderden Amerl- kaansche films dit meestal willen voor stelen). De verdienste van „Marie-Louise" schuilt in de prachtige weergave door eenvoudige middelen van gevoelens en het psychologisch volkomen verantwoorde verhaal van een gewonde kinderziel. Re- giseur Bauer heeft in zijn laatste werk een ontroering vervlochten, welke diep weet te grijpen: soms door een montage vondst, een anderen keer met behulp van het, in deze film bijna menschelijk-tee- dere camera-oog. Zoo is een gave, schoone film gegroeid, hier en daar gedurende eenige meters misschien wat diletantisch, maar toch in een taal van mensch-tot-mensch, welke eigenschap de meest opgeschroefde serie producten van den laatsten tijd te eenen- imale missen. Opmerkelijk raak is de „aanloop" van het verhaal, waarin met weinig beelden de geheele angst-stem ming in een gebombardeerde stad wordt verteld. Het voorprogramma bevat een sprekende documentaire, waarin de laat ste dagen van het Neurenbergsche proces aanleiding geven tot een leerzame terug blik op de geschiedenis van het nazi regime. SPAARNE THEATER. Liefhebbers van die films, waarin de cowboys hun kost verdienen met het afvuren van prop penschieters en op galoppeerende paarden in groote stofwolken verdwijnen, kunnen deze week hun hart ophalen. In het Spaarne Theater draaien twee korte films met een ten top gevoerde Wild-West ro mantiek; „Het Wapencomplot" vormt de hoofdschotel. Hieraan vooraf gaat „De gevreesde Speurder", een filmpje, waarin men kennis maakt met den bekenden herdershond Rin-Tin-Tin, die op een listige manier bewerkt dat een verliefd paartje niet gescheiden wordt en die op het juiste moment den „schurk" bespringt LUXOR THEATER. Een luchtig, amusant voorprogramma met nieuwe en I geestige teekenfilms leidt een frissche, vlotte rolprent in, die zich in verschjl- lende details opmerkelijk onderscheidt van wat men onder titels als „Het was bijna mislukt" soms onder oogen krijgt. De frischheid van het verhaal ligt vooral in de ongekunstelde wijze, waarop de wederwaardigheden van een jong en overhaast getrouwd paar in beeld zijn ge bracht; Ziehier nu eens een film die niet eindigt met de traditioneele verbintenis der geliefden, doch ermee begint en pro blemen aan de orde stelt, die andere rol prenten maar het liefst met den dekman tel van het woordje „Einde" bedekken. Het is allemaal menschelijk en eenvoudig: Er is een zenuwverwoestende schoonmoe der, er komt een kind, er komen huise lijke moeilijkheden en geldzorgen de Ideale liefde loopt gevaar te worden ge smoord in al die beslommeringen en de reacties der drie personen in het fa miliekringetje zijn niet anders dan ze overal zouden zijnMaar tenslotte redt het bedreigde leventje van de baby het huwelijk voor een catastrophe De echt Amerikaansche sensatielust, die hierbij cm het hoekje komt kijken, moet men maar voor lief nemen: De fiim bevat zoo veel echt-menschelijke elementen dat er nog genoeg overblijft om er een prettige herinnering van over te houden. I'ALACE „Nachtboot naar Dublin" geeft een kijkje achter de schermen van den Britschen geheimen dienst. Het is een detectivefilm, waarin steeds de kaar ten open worden gelegd, zoodat men niet tot de laatste meter behoeft te wachten om te weten, wie de man is die op de nachtboot een der geheime agenten ver moordt. Maar toch is de manier waarop het complot van een bende internationale spionnen, die het op documenten over atoomsplitsing voorzien hebben, zoodanig weergegeven, dat de spanning geen mo ment verdwijnt. En tenslotte is de speur der, die het heele geval ontrafelt (een prachtige creatie van Robert Newton) de man, die de klappen krijgt i CITV. Dcnnnc Durbln zingt In „Het begon met Eva" weer het hoogste lied, is oorzaak van verbroken verlovingen en laat een doodzieken millionnair weer beter worden. Deze kostelijke filmcomedie, die men ook vooral moet gaan zien om de meesterlijke wijze waarop Charles Laugh- ton de rol van den millionnair speelt, is niet lang geleden in een andere bioscoop hier ter stede vertoond. Wie haar toen hebben overgeslagen, kunnen dit verzuim nog herstellen. I RAN'S HALS THEATER. „Ge kooide Jeugd" is een opmerkelijk goed ge slaagde rolprent van Francche makelij, waarin in allen eenvoud het verhaal van een jeugdopvoeder wordt verteld Ver teld in den waren zin: De opeenvolging der gebeurtenissen en verwikkelingen is zoo logisch en realistisch in simpele beelden gemonteerd, dat de toeschouwer de hel derheid en ongekunsteldheid als een open baring ondergaat. Men raakt onder den indruk van de wel sprekendheid der filmbeelden, wanneer men ziet hoe eenvoudig en simpel de mid delen zijn, waarmede hier een lyrische zoowel als een didactische hoogte wordt bereikt. Film is inderdaad een verschijn sel met velerlei aspecten, doch men raakt ervan overtuigd dat de natuurlijke een voud een van haar meestbelovende as pecten voor de toekomst is, wanneer men „Gekooide Jeugd" aan een objectieve be oordeel Lng onderwerpt. Onderwijs te Haarlem tot vaste leeraren (essen) in de Engel sche taal mevr. W. H. P. M. van Es Jacobs te Haarlem, in de Fransche taal mevr. B. P. H. Drubcl KetnerEsser te Haarlem, in de wiskunde G. van Wa- mel, in de staatswetenschappen H. Wie- benga te Bloemendaal. Tot tijdelijk leer- ares in de Ned. taal en geschiedehis mej. A. C. v. Tol te 's-Gravenbage. Aan de HBS B tot leerares in de Ne- derl. taal mej. M. H. Mulder te Aerden- hout, tot tijd. leeraar(es) in de Ned. taal H. Roose te Haarlem, in de Engel sche taal H. F. van Boven te Haarlem, in de Duitsche taal mej. M. J. E. Nies ten te Haarlem en in de natuurkunde J. Schroder te Heemstede. Aan de Midd. Meisjesschool tot tijde lijk leeraar(es) in de Ned. taal mej. M. C. Plomp te Heemstede, in dé Engelsche taal D. Scheffener te Heemstede, in handwerken mej. L. W. E. van Hezel te Haarlem, in de wiskunde G. J. v. d. Berg te Haarlem. Tot leeraar in de handels wetenschappen J. van Veller te Haar lem. Aan de HBS A tot leeraar (es) in de wis- en natuurkunde J. Thomassen te Haarlem, in de aardrijkskunde G. G. M. Tjaden te 's-Gravenhage, in de Malei- sche taal A. Bakker te Heemstede, in de Spaansche taal G. P. Ridder te Amster dam, in stenografie H. W. Fris te Haar lem. Tot tijdelijke leeraren (essen) in de wis- en natuurkunde Dr. A. C. Zaa- nen te Heemstede, in de plant- en dier kunde mevr. de wed. A. W. Berkelbach v. d. Sprenkel-van 't Hoff te Haarlem, in de Fransche taal A. v. d. Zanden te Haarlem, in de Engelsche taal R. A. G. Davidson te Haarlem, in de Duitsche taal Dr. J. C. Buisonje te Amsterdam, in het teèkenen E. de Kat te Haarlem, in de lichamelijke opvoeding P. Rol te Haarlem, in de Duitsche taal Dr. J. Hoekstra te Driehuis, in de Staatsweten schappen Ti. Wijbrandus te Amsterdam. Voordracht voor onderwijzeres aan de Weltevredenschool: 1. mej. D. W. Gerhardt te Amersfoort; 2. mej. R. W. Weide te Eindhoven; 3. mej. L. M. Jon ker te Bennebroek. Een Amerikiianscli marinevliegtulg la Vrijdag ten Zuiden van Kopenhagen neer gestort. De bemanning van drie personen werd gewond. Een Spaansch driemotorig militair vlieg tuig „Savoia" ls na opstijging van het vlieg veld bij Madrid, neergestort. Een kapitein weid gedood, acht andere officieren en on derofficieren werdtn gewond. BURGERIJJKE STAND HAARLEM, 4 October 1946 BEVALLEN2 Oct., J. H. v. d. Burg—Ulten- daal, d.; 3 Oct., A. C. v. d. Molen—Twisk, z.; A. H. RlenstraLijnzaat, d R. R. Worms— de Solln, d.; G. dc RuijterVlaanderen, d.; A. II. v. Galen—v. Leeuwen, d.; E. Bogaart v. Dijk, d.; H. G. Geursen—Blaauw, z.; M. C. MolenaarBouwhuis, z.; A. M. Luske— Elfering, z.; 4 Oct., M. M. v. ZeistOtten, z.; J. M. Goossens—Zonneveld, d.; M. C. P. Casseev. Zijp, d. GEHUWD: 4 Oct., A. F. Boomgaard en A. A. Verjaal; D. Lussemburg en Ei; G. v. Walen. OVERLEDEN: 2 Oct., C. M J. v. d. Geest Heilker, 45 J„ Delftstraat 10 zw.; 3 Oct M. C. Woudenberg— v. Gelder, 67 J., Slachthuis straat 106 zw A. J. E. Paulen, 78 J., M. v. Heemskerkstraat 11 rd; C. M. de Graaff, 83 J.. Coornhertstraat 14; J. Smils. 9 m., Hazepa- terslaan 24; II. Alders, 77 J., Rijksstraatw. 286. Rectificatie, De huwelijken tuschen G Warring en J. A. H Kinjet; P. J. Verver en J. J. Rlemens zijn niet voltrokken (abusieve lijk vermeld ln de krant van 3 Oct. J.I.). PREDIKBEURTEN ZONDAG C OCTOBER IIAARLF.M. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7.30: Avondgebed. Ds. P. J. Mackaay. Zondag 10: Ds. G. J. Waarden burg, H. Doop. 4: Liturgische dienst doof stommen en slechthoorenden. 7: Bijz. dienst Ds. D. Veldkamp, uit den Haag. Nieuwe Kerk 10: Ds. W. J. v. Elden. Noorderkerk. 9 en 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk 10: Ds. J. J. Ket, Giethoorn. 7: Ds. E. Dijkhuis. Ba- kenesserkerk 9.30: Ds. I. P. v. d. Waal. Ka pel Bethel 9.30: Mej. J.'A. Raskfér, Klnder- kerk. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Stads Evangeli satie. 10: J. Kal, Haarlem. 7.30: Jac. Buiten, Evang. te Haarlem. Zuiderkapel 10: H. C. van der Flier, Evangelist te Enschedé. 4: H. Avondmaal, vrij voor alle geloovlgen. 7.45: Jeugdsamenkomst o.l.v. H C. van der Filer OpwekkingssamenKomsten Donderdag 8: J. J. Stoltenhof, Redacteur van Ziekentroost, den Haag. Vrjje Evang. Gemeente 10: Ds. D. J. D. du Fossé. 5: Bed. Heilig Avondmaal. 10: Kinderk. Zaterd. 8: Bldst. Egllsc Wnl- lonne. Dimanche 6 Oct. Past. Marc. Jospin. 10 h. 30: Service de rentrée, Salntc céne. Anglican Church: Sunday. Oct. C th. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuls singel: Evensong, Rev. J. Mollneux C. F. Christian Science. 10: Njfl. taal; 11.15: En gelsche taal. Evang. Luw. Gemeente 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgcz. Gemeente 10.30: Ds. Frerichs, Afscheidspreek. Ver. v. Vrjjz. Ilerv. 10.30: Ds. J. Hcidinga. Rem. Ger. Gemeente 10.30: Ds. C. B. Heyn. Gercf. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Dr. S U. Zul- dema, miss. pred. 5: Ds. A. M. Boeylnga. Wllhelminakerk 10: Ds. L. Hoorweg 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. W. Siertsema, 5: Dr. S. tJ. Zuldema. Geref. Kerk. (Art. 31) 10.30 en 5: Ds. A. Bos.Oud- Geref. Kerk. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk van den Haag. Chr. Geref. Gemeente. 10 cn 4.30: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente 10: N. v. Beek. Theol. Student 5F. Oostcr- w(jk, H. Av. 8: Jeugddienst. Pinksterge meente 10 en 7.30: Openbare samenkomsten Gemeente des Ileeren 10 en 5: Openb. Gods dienstoefening. Gemeente Gods 9.30: Sa menkomst. Vergadering van Geloovlgen, 11: Samenkomst (Broodbreken)Hersteld Apostolische Zendingsgemeente, Wllhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Vereen, -van Spiritisten „Hnrmonla" afd. Haarlem. 10.30: W(Jdlngsmorgen. Dhr. Borman, Amsterdam. Het Rozekrnlscrs Ge nootschap. 7.15: Tempeldienst: Mevr. E. A. Roland-Retera, HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zon dag 10: Ds. G. Koch. H. Doop. Immanuël- kerk 10: Dr. M. v. d. Voet, Voorber. H. Av. 7: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschool Raafstr. 10: Ds. G. H. van Deth. 5: Ds. G. H van de Woord, H. Av. Ned. Prot. Bond. 7: Ds. S. M. A. Daalder. Geref. Kerk Noord-Schoter- kerk 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeylnga. 5: Ds. L. Hoorweg. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5: Ds J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelmlnaplein 10: Ds. Bartlema, 7: Ds. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Briët. H. Av. 7: Ds. van Nieuwcnhuyze. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. T. Jansma, Geref. Kerk Koediefslaan 10: Ds. A Don- dorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk Onderh. Art. 31. 8.15 en 3: Ds J. Keizer. AERDENIIOUT N'ed. Ilcrv. Kapel. 10: Ds. Th. J. Tomon, A'dam. Rellg. Kring 10.30: Mej. Ds. E. B. A. Poortman, Rem. Predikante Leiden. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30: Mevr. Dr. A. E. A. Wenut-v, d. Vrlng, Rem- Pred. te Bloemendaal. Soefl-Bewcglng, Unl- verseele Eerdedienst. 4.30: Onderwerp: „Do verloren Zoon. OVERVEEN Ned. Ilerv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. BENNEBROEK. N'ed. ïlerv. Kerk. 10: Ds. J. G. Lekkerkerker. Bed. H. Doop. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk Oost. Oude Kerk. 10: Ds. H. J. Plaggemars. H. D. West. Kon. Emmaschool Raafstraat 10: Ds. K. H van Deth. 5: Ds. G. H. van de Woord. H. Avondmaal. De Amerikaansche militaire politie to Luik is sinds Donderdagavond aan het zoe ken naar een Amerikaansch vliegend fort, dat volgens ooggetuigem»ln de buurt van het toeristenplaatsje Baraque Michel In de hoogo Ardennen zou zijn neergestort. Men heeft nog niets van het vliegtuig kunnen vinden. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM AANVRAAGFORMULIEREN TRANSPORT-RIJWIELBANDEN Ten behoeve van handelaren en bedrij ven, werkzaam in het belang van dc voed selvoorziening ls een zeer beperkt aantal transportrijwielbanden beschikbaar. Aanvraagformulieren kunnen worden af gehaald op Maandag 7 October a.s. aan mijn kantoor Zijlstraat 79, Jokct 15. De formulieren dienen eveneens uitslui tend aan het kantoor Zijlstraat 70, op 8 en 9 October d.a.v. te worden Ingeleverd. HAARLEM, 5 October 1946. De Directeur, A. VAN DRTEL. in De bril van Sultan Sar 72. Ditmaal zullen toe je beter ver bergen", zei Halef oneerbiedig tegen Sultan Sar die machteloos, niet dc handen op z'n rug gebonden, in het rooversschip lag-. ÜPoe", zei de Sultan minachtend, „wij hebben pech gehad, maar de kansen zullen keerenl „Je hebt het al verloren, Sultan" zei Halef sarrend, „dc bril hebben wij nu in handen cn daarom was alles begon nen". ,Jiu niet antwoorden", dacht Sul* tan Sar, ndeze man probeert iets uit mij te krijgen dathij zelf niet weet". Hij deed daarom alsof hij zich volko men verslagen voelde. Intusschen wa ren onze vrienden op het eiland geland.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2