Haarlems Dagblad Onderhandelingen in Batavia geopend Vliegtuig stort op een school Seyss Inquart richt zich tot Koningin Wilhelmina Bij ontvluchtingspoging verdronk een inbreker Naianaa-aiaaad I >5H" UI iSuiz uiqjna auueaa 'A.XID I 6 Jo Jaargang No. 18450 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcbooin MniiiHlag 7 October 194G Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Beslissende stap naar een overeenkomst Na maandenlange voorbereidingen Is in liet afgeloopen weekeinde te Batavia de eerste stap gezet voor de liervuttlng van het overleg tussclien de Nederlandsche en Indonesische delegaties in tcgeuwoordiglióid van den Engelsclien bemiddelaar J»ord Killearn. I»rof. Sehernibrhorn. voorzitter van de commissie-generaal hield een uitvoerige rede, nadat Lonl Killearn de belde delegaties had toegesproken. Ten slotte sprak Sjahrig, de leider der Indonesische delegatie, een redevoering uit. Ixml Killearn zeide o.a. „Thans is het oogenblik gekomen voor een volgende, en naar ik vurig hoop een beslissende, stap in de richting van een overeenkomst." T ord Killearn begon zijn toespraak J-' als voorzitter van deze eerste bij eenkomst niet uitdrukking te geven aan zijn hoop en geloof, dat deze dag zou be wijzen van historische beteekenis te zijn. „Het is een hooge eer die u mijn land bewijst", aldus Lord Killearn, „door mij uit te noodigen als voorzitter op te treden van deze bijeenkomst. Hij wees vervolgens op zijn wensch, alles te doen om als goed vriend van beide par tijen te helpen een rechtvaardige, blij vende en vriendschappelijke oplossing van de huidige moeilijkheden te berei ken. „Op 30 November zal iedere Brit- sche verantwoordelijkheid ophouden te bestaan en zullen wij geen andere rol meer te vervullen hebben dan die van vriend en goede buur", zoo zeide Lord Killearn, die den nadruk legde op het feit dat de commissie-generaal het ge- heele Nederlandsche volk vertegen woordigt en dat beide delegaties^ils hun wensch te kennen hebben gegeven, een overeenkomst te bereiken. „Waar een goede wil is, is een snelle weg," zoo drukte Lord Killearn zich uit en hij voegde er aan toe te hopen, dat de dele gaties de ongelukkige voorbeelden die in de veelbewogen wereld van vandaag te constateercn zijn ter harte zullen nemen. Hij besloot: „Indien gij succes hebt zult gij een lichtend voorbeeld zijn voor vele andere volken, die zich in moeilijkheden en verslagenheid bevin den". Prof. Schcrmcrliorn. Prof. Schermerhorn begon zijn rede met zijn dank te betuigen voor de Brit- sche bemiddeling en herinnerde vervol gens aan het doel waarmede de Britsche troepen naar Indonesië zijn gekomen: vernietiging van den vijand en herstel der geallieerde volken. „Ofschoon de Nederlanders van tijd tot tijd wellicht voorkeur voor een andere manier heb - ben getoond, wil de commissie-generaal gaarne uitdrukking geven aan de waar- aeering van het Nederlandsche volk voor onzen grooten Britschen bond genoot", zoo ging prof. Schermerhorn voort. Hij wees daarna op de oorzaken waardoor de „teere draad die op de Hooge Veluwe was geweven" werd ver broken: een zeer uitccnloopende reeks van omstandigheden aan beide zijden, waarbij de kabinetscrisis in Nederland en de onzekerheid bij de vorming der rcpublikeinsche regecring vertragend werkten op de hervatting. Schermer- h9rn zeide vervolgens: „De commissie-generaal kan be schouwd worden als een vertegen woordiging van de twee regeerings- partijen in het parlement. Nog meer aan dat, de commissie-generaal wordt, in haar huidigen vorm, ge steund door een overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk. Maar niet alleen onze liberale in structie doch ook de wetenschap, dat deze commissie-generaal uit politiek oogpunt minstens zoo sterk is als het huidige Ncderlandsch kabinet, geeft de zekerheid van het feit, dat de verwachtingen en innige wenschen van millioenen -onzer landgenoóten ons bij onze poging om het conflict op te lossen verge- zeilen. Dat feit zal het voor ons mogelijk maken om de besprekingen langs directe en rechte banen te voeren met eenvoudige voorstellen, zonder verborgen zijwegen en zon der voorbehoud." Na gewezen te hebben op het voor deel van de ervaringen en het inzicht van dr van Mook. die als lid der com missie aanwezig is, zeide prof. Scher merhorn: „Dat wij den minister-pre sident van de republiek aan het hoofd der andere delegatie hier aanwezig zien. houdt een belofte in van weder- Raeder vraagt doodstraf Admiraal Erich Raeder, vroeger op perbevelhebber van de Duitsche mari ne. die door het internationaal tribu naal te Neurenberg tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld werd. heeft een verzoek aan den geallieerden be stuursraad te Berlijn gericht om zijn vonnis in doodstraf te veranderen. Admiraal Raeder is thans zeventig Jaar oud. Shiraz in handen der Perzische rebellen Radio Teheran heeft indirect de val ^van Shiraz toegegeven. Er is namelijk '•bekend gemaakt, dat de regeering troe pen heeft gestuurd om de stad op de Oasjqai te heroveren. Deze troepen zijn Shiraz thans genaderd en hebben een fort veroverd, aldus de radio. zijdsch begrip en voor zakelijke be handeling". Prof. Schermerhorn gaf daarna zijn overtuiging te kennen dat de delegaties niet-orthodoxe oplossingen zullen moe ten zien te vinden met eigen verbeel dingskracht. om een juisten weg te ont dekken naar overwinning van egoïsme en valschen trots, als' bijdrage tot her stel van de menschheid, die zoozeer ge leden heeft. Soetan Sjahrir begon met een dankbetuiging aan Lord Killearn voor zijn bemiddeling en zeide, dat over de rol der Britsche troepen veel misvattingen hebben bestaan onder de Indonesiërs. Naar zijn inzicht heb ben die troepen echter na de Japansche overgave een juist inzicht getoond voor de nationale revolutie. Sjahrir vervolg de: „Op liet oogenblik komt onze kwes tie met de Nederlanders op een nieuw plan. Evenzoo beginnen wij de huidige onderhandelingen met nieuwe hoop. Het Nedcrlandsch-Indonesisch vraag stuk is in de afgeloopen maanden voor de betrokken partijen, ook voor de Ne derlanders. duidelijker geworden. Met de aankomst van de commissie-gene raal onder leiding van professor Scher merhorn, welke commissie volgens de persoonlijke verklaring van haar leider, met groote bevoegdheden is bekleed, mag verwacht worden, dat het Nedcr- landscli-Indonesische vraagstuk tot be vrediging van beide partijen vreedzaam kan worden opgelost. Wij gevoelen, dat beide partijen op den drempel van zulk een oplossing staan. Sjahrir gaf uitdrukking aan zijn over tuiging. dat. geweld en kracht nimmer in de geschiedenis een oplossing en nooit iets goed hebben gebracht. „Als wij ons alleen maar door gezond ver stand en niet door hartstocht zouden hebben laten leiden, zouden wij reeds een paradijs op aarde hebben". Hij wees er op dat de weg van onderhall- delingen een vooruitgang beteekent, die waardiger en beter is dan geweld. Hij hoopte dat de onderhandelingen tot een oplossing van alle vraagstukken zouden mogen, leiden. Een militair vliegtuig, waarvan de be stuurder boven zün ouderlijke woning te Apeldoorn kunststukjes uithaalde, is van morgen op het gebouw van de Christe lijke H. It. S. neergestort. De machine vloog in brand en de benzine vloeide over het gebouw, waardoor dit spoedig in lichter laaie stond. Onder het onderwijzend personeel en de leerlingen ontstond een paniek. Verscheidencn holden m/ct bran dende klceren naar buiten. De gevolgen waren ontzettend. De circa 25 jongens die in het brandende gym nastieklokaal aanwezig waren, liepen allen min of meer ernstige brandwonden op.Vier van hen zijn inmiddels overleden, ver schillende anderen verkecren in levens gevaar. De piloot werd op slag gedood. Amerikaansche industrie moet onder den grond Advies van militaire zijde Hooge funclionarissen van hel Ameri kaansche leger en de vloot hebben de Amerikaansche zware industrie gewaar schuwd zich voor te bereiden op de mo gelijkheden van een atoomoorlog door het spreiden van de groote industrieclc con centraties, zooals die zich nu rond'Detroit en Pittsburgh bevinden, of zelfs door het onder den grond brengen der installaties. Dc industrieelen hebben slechts voor zichtig gereageerd: men wees erop, dat het hier om een reusachtig werk gaat, waarbij de regeering het initiatief dient te nemen en een gedeelte van de kosten dragen. Men vroeg zich ook af of het project binnen 15 jaar voltooid zou kun nen zijn. De journalist Drew Pearson heeft voor de radio verklaard, dat de Vereenigde Staten aan Engeland een voorraad atoom bommen hebben toegewezen, welke voor raad in Noord-Engeland zou worden op geslagen. Hij voegde er aan toe: *Dit is zeer belangrijk. Het is voor 't eerst, dat Engeland atoombommen in voorraad krijgt, ofschoon het deelgenoot was bij de fabricage ervan". Een cycloon, die zich in Noord-Westelijke richting voortbewoog, heeft 24 uur lang op de Azoren gewoed en groote schade aange richt. De visschers weiden er door verrast en meer dan 150 slachtoffers zijn te be treuren. Het woord is aan. Pope: Lof is als amber: een klein vleugje ervan, met Uis- schenpoozen, is aangenaam maar als iemand een heele klomp onder uw neus houdt, stinkt het en slaat het u neer. Op plechtige wijze is in de strafgevangenis te Schcveningen het „Oranje-hotel" de doodencel 601 als gedenkteeken ingewijd, in tegenwoordigheid van Mej. J. C. M. Geldens, vertegenwoordigster van H.M. de Koningin, (op voorgrond) den Minister-President, Dr. L. J. M. Beel den Minister van Justitie, Mr. J. H. van Maarsevecn (4de en 5de links van de vertegenwoordigster van H.M. de Koningin) vele genoodigden en oud-gevangenen. Naar het einde der Vredesconferentie De algemeene vergadering van de conferentie te Parijs heeft Zondag avond het vergaderingsreglement, zoo- als dit werd voorgesteld door de groote vier. goedgekeurd. De conferentie zal op 15 October ein digen. A.F.P. meldt, dat op Australisch verzoek een tekstverandering van on dergeschikt belang werd aangebracht. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Matige Noord- Oostelijke wind, overdrijvende wolken velden. Overwegend droog weer, vrij Nieuwe texfielbonnen geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van heden de vol gende bonnen van de in omloop zijnde textielkaarten VA 605. VB 605, VC 605, VD 605, VE 605 geldig worden: de letterbonnen B en C, elk ter waarde van 5 punten, de nummers 121 t/m 130, elk ter waarde van 1 punt. Het ligt in de bedoeling in de eerste maanden van 1947 wederom een be perkt aantal textielpunten geldig te verklaren, ten einde de bevolking in de gelegenheid te stellen met gebruikma king van de reeds geldige gespaarde en nog te sparen punten ook zoogenaamde groote stukken aap te schaffen. Hierbij zij opgemerkt, dat de reeds aangewezen punten van de textielkaart geldig blij ven. Volgens ccn bericht van het Agcnce France I'rcsse heeft Seyss-Inquart, door het Ncurenbergschc tribunaal ter dood ver oordecld, een beroep gedaan op Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina, om te inter- venieeren bjj den Geallieerden bestuurs raad, die op het opgenblik te Berlijn be raadslaagt over diPdoor dc veroordeelden ingediende gratieverzoeken, ter verkrijging van verzachting van zijn vonnis. Seyss-Inquart beroept er zich op, dat hij door persoonlijk ingrijpen het Nederland sche volk rampen zou hebben bespaard. Voorts beroept hij zich op menschlievcnde maatregelen, die onder zijn bewind ten bate van het Nederlandsche volk zouden zijn genomen. Toen dc Hccmslccdsche politie Zondag avond twee inbrekers, die in ccn roei bootje in de vaart achter het Ilecmstecd- selie Sportpark zaten, wilde arrestecren, sprongen deze te water. Een van hen, de 34-jarige P. S. is verdronken, omdat hij de zwemkunst niet meester was. Dc ander is later aangehouden. De mannen waren voornemens wielen met banden, welke zij onder een hoop vuil ver borgen hadden, te halen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hadden zij een inbraak gepleegd in een woonschuit, liggende in de Jachthaven. De buit bestond uit een fiets. Zondagmorgen was iemand aan hel vis- schen achter het Sportpark en hij vond twee wielen met banden. De visschcr waarschuwde de politie, die vaststelde, dat de wielen afkomstig waren van het gestolen rijwiel. In de verwachting, dat de dieven het gestolene zouden komen halen, posteerden zich twee agenten van politie in de omgeving. Hun moeite van het wach ten werd tegen half elf des avonds be loond. Uit een roeibootje stapten twee mannen. Spoedig bemerkten zij onraad en sprongen in de boot. De politiemannen som meerden hen zich over te geven, doch daar aan gaven zij geen gehoor, ook niet na het lossen van waarschuwingsschoten. De mannen sprongen te water en het gelukte één van hen den overkant te bereiken. Later is hij echter aangehouden. Deze was J. S., een bekende van de justitie, die reeds eenige vonnissen op zijn strafblad heeft. De andere, zijn 34-jarige broer P. S. kon echter niet zwemmen en is verdron ken. Onmiddellijk waren pogingen in het werk gesteld den man te redden, echter zonder succes. Maandagmorgen is het dreggen voortgezet, maar om twaalf uur was het lijk nog niet gevonden Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee kinderen. J. S. legde een, bekentenis af en zal aan de justitie worden overgeleverd. Nederland aan den rand van een faillissement Op het congres van het departement Zeeland van de Nederlandsche maat schappij van Nijverheid en Handel heeft drs. G. A. Kohnstam, -chef van de af- deeling technische en economische vraag stukken van het departement van Han del. Nijverheid en Scheepvaart een rede gehouden over'de mogelijkheden op in dustrieel gebied. De heer Kohnstam zeide, dat ons land economisch aan den rand van een faillissement staat. Al leen uiterst™ inspanning kan ons na redelijken tijd wedeV terug voeren tot het welvaartspeil van 1938. Beperking van eigen consumptie, verhooging van de productie en uitbreiding van den export zijn de eenige middelen om dit faillissement te voorkomen. Het herstel van den export is een enorme taak. De tijdens den oorlog weggevallen markten beteekenen een verlies van 3 a 400 mil- lioen gulden. Indië levert niets op en ook dit scheelt ons 3 a 400 millioen gul den. De structuur-verandering geduren de den oorlog heeft ons eveneens groote schade toegebracht. Onze kapitaalbalans is volledig ver anderd. Wij hebben zooveel geleend in het buitenland, dat Nederland geen di videnden meer trekt maar rente moet betalen. Deze schade kan alleen door export worden vergoed en export is al leen mogelijk door het fabriceeren van kwaliteitsproducten. Onze sociale eco nomie heeft industrialisatie noodig om aan onze groeiende bevolking overschot aan werk te geven. Lukt dit niet dan zal Nederland in de jaren 1950 tot 1955 wederom drie a vierhonderd duizend werkloozen tellen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1