De Radio geeft vanavond; Schoon geschenk voor de Handelsvereeniging Tips en Tops De bril van Sultan Sar V- Derksen wereldkampioen „Terwijl <le zon schijnt'" Het Zuid-Nedcrlandsch Tooneel, dat in het voorjaar door een goed gespeelde ver tooning van „Oranjehotel" de aandacht trok, heeft mei de Zaterdagavond in den Stadsschouwburg gegeven voorstelling van Rattlgan's nieuwe blijspel „Terwijl de zon 6chijnt" helaas weer een deel van deze reputatie verbeurd. Reeds de keuze van het stuk lijkt niet gelukkig. Dezt lichte comedie is van nog zwakker maaksel dan „French without tears" en „I.ove in idleness", waarvan de onvolmaaktheden door het kundige spel van het Centraal Tooneel en het Residen tie Tooneel werden weggespeeld. „Terwijl de zon schijnt" nadert bedenkelijk de klucht en de acteurs hebben het naar deze zijde nog meer doen overhellen dan de 6chr'jver vermoedelijk bedoelt. Dit spelletje deed het misschien voor een Engelsch soldatenpubliek in oorlogstijd, maar verdere waarde bezit het, althans naar Nederlandschen maatstaf, niet. Ook de vertooning op zichzelf verwekte den indruk, dat de nieuwe bezetting het peil, waarop de oude spelers van „Oranje hotel" stonden, nog niet hebben bereikt. Er haperde en rammelde teveel om de bleeke humor voldoende op te fleuren en wat élan te brengen in de ietwat lang dradige geschiedenis. Alleen het door den schrijver ook reeds in een zijner vorige blijspelen toegepaste procédé van Engelsch-Fransch kocter- waalsch hield den lach ui de zaal, die van de eentonige luidruchtigheid van den ouden hertog op den duur genoeg kreeg. Had men niet moeten aankondigen, dat deze acteur niet Nico de Jong was, zooate het programma vermeldde? Door een der gelijk verzuim belast men bij oningewijden een reputatie, ten gunste, of ten ongunste, maar :n elk geval ten onrechte! Ook overigens waren er blijken van on verzorgdheid. Een graaf met twee millioen pond krijgt zijn ontbijt van den butler xiiet opgediend op een stoel, maar ver moedelijk toch wel op een tafel! Erger was, dat de deur naar de slaapkamer op een wijde kier bleef, waardoor men den graaf zag paradeeren, die juist de woning verlaten had om zich naar het departement varf marine te begeven, een afwezigheid, op dat moment van centraal belang voor de intrige! Zulk een fout, die niemand van de acteurs een heel bedrijf lang bleek op te merken, verstoorde alles wat de .voorstelling nog aan illusie te bieden had. H. G. CANNEGIETER. Cabaretavond „Eensgezindheid" Zaterdagavond opende de Overijselsche Geldersche en Drentsche Amusementsver- eeniging „Eensgezindheid" haar winter seizoen met een cabaretavond in de tuin- fcaal van het Concertgebouw. Henk Stuurop wist als conferencier zijn toehoorders wel dra in een vroolijke stemming te brengen. Zijn „Geldersche boerencreatie" dient spe ciaal vermeld te worden. Mr. Lawoe toon de zijn talenten als goochelaar, xylofonlst en jongleur. Een bal onder leiding van den eere-voorzitter, den heer M. Helder en met medewerking van de „The Broad way Swingers" besloot den geslaagden avond DE VOLKSCONCERTEN DER II.O.V. Dinsdagavond 8 October zal in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem het eerste concert plaats-Vinden van de serie .Volksconcerten 194G/'47. Als solist zal optreden de violist Jan Keessen, die zal uitvoeren Poème van E. Chausson en de Symphonic Espagnole van Ed. Lalo. Het orkest, dat onder leiding staat van Kees Hartvelt, opent met de Fantasie pour Orchestre sur deux airs populaires Angevins van G. Lekeu, gevolgd door Viviane voor orkest van Chausson en Poème voor viool en orkest van denzelf den componist. Na de pauze volgt een uitvoering van de derde Symphonie van Bob van Marken, waarna de solist besluit met de reeds ge noemde Symphonie Espagnole van Lalo. Nader onderzoek gelast in de zaak-Blank Vandaag heeft de Groningsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden een nader onderzoek ge last in de zaak tegen den 53-jarigen Ph. Blank, die in den bezettingstijd eerst in Haarlem en daarna in Gro ningen waarnemend politiepresident is geweest. Hem was ten laste gelegd dat hij mede verantwoordelijk was voor de arrestatie van drie Grorupgsche politie mannen, waarvan er twee in een con centratiekamp zijn omgekomen en van de aanhouding van een brandweerman, die in het politiebureau t£ Groningen door den S.D. is doodgeschomn. De advocaat-fiscifal had 18 jaar ge vangenisstraf geëischt met verlies aer beide kiesrechten en ontzegging van het recht een openbaar ambt te bekleeden voor het leven. Ds. J. G. Frericlis met emeritaat Heden 7 October is het 40 jaar geleden, dat ds. J. G. Freriehs in zijn eerste stand plaats Ternaard in Friesland, tot predi kant bij de Ver. Doopsgezinde Gemeente werd bevestigd. Zondagmorgen heeft hij in zijn laatste Gemeente, die van Haarlem, afscheid ge predikt In de tot in den uitersten hoek gevulde kerk waren o.m. aanwezig: de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius, leden van de Doopsgezinde Broederschap en vele leden uit de ge meenten. waar ds. Freriehs het ambt heeft bediend. De predikant zeide in zijn predikatie, die handelde over Jesaja 40 vers 8, dat achter het „va et vient" der menschep, het alles beteekenende element, 't eeuwig blijvende God's Woord staat dat hij in geringheid, maar naar zijn beste weten heeft gebracht. Op dezen dag van be zinning voor hem, kon hij toch alleen op de vele zegeningen zien en daarvoor God danken! Een terugblik werpende op de 40 jaren, die voorbij zijn gegaan, memo reerde de scheidende predikant, dat hij 14 jaar gearbeid heeft in Friesland, 4 jaar in Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaande- ren, 5 jaar in Zaandam en als eindpaal 14 jaar in Haarlem, waar hij het goed ge troffen had met stadsgemeente en kerk. Voortgaande, sprak hij den wensch uit, dat de band niet verbroken zal worden, nu hij als emeritus in de gemeente blijft. Een woord van dank bracht ds. Freriehs aan zijn ambtsbroeder ds. Leenderts, den Grooten Kerkeraad, de gemeente van Haarlemmermeer, die hij als Wijkpredi- kant vele jaren heeft bezocht en aan de Doopsgezinde Broederschap. Aan het einde liet ds. Freriehs zingen het „Halleluja, eeuwig dank en eere". Mr. W. Cnoop Koopmans t In den ouderdom van 81 jaar is te Heemstede overleden mr. W. Cnoop Koopmans, die vroeger in het openbare leven in Haarlem een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De overledene, die 18 Februari 186? in Amsterdam ge boren- is, bezocht het gymnasium aldaar en studeerde vervolgens aan de Leidsche Universiteit in de rechten. In 1891 pro moveerde hij op een proefschrift over art. 967 van het Burgerlijk wetboek. Na zijn promotie vestigde mr. Cnoop Koopmans zich te Haarlem als advocaat. In 1910 werd hij tevens directeur van de Haarlemsche Brandverzekeringmaatschap pij, welke functie hij vele jaren vervulde. De overledene was vroeger lid van den Raad van toezicht en discipline der advo caten, maakte deel uit van den raad van beroep /der belastingen en van commis sies van hot departement van het Nut van 't Algemeen. Ook werkte hij op so ciaal terrein en gaf zijn krachten aan eenige besturen. Tot zijn dood is mr. W. Cnoop Koopmans een der directeuren geweest van Teyler's Stichting. Vele jaren geleden had hij zich uit het openbare leven teruggetrokken. Bij oudere stadge- nooten zal zijn nagedachtenis in dapkbare herinnering voortleven. Dinsdagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijke overschot op de Algemeene begraafplaats te Heemstede worden ter aarde besteld. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 October 1946 BEVALLEN: 2 Oct., A. Krol—Snel, d,; 4 Oct., C. Grootveld—v. Es, d.; J. Spreeuw— Stroomer, z.; A. C. v. AssemaBulters, d.; A. v. RiessenBeilschmidt, z.; J. M. v. d. Eijkhof—Winter, d.; M. H. Buijs—v. d. Horst, d.; 5 Oct., G. de NieuweLoeraker, z.; J. H. v. Krimpenv. Burkum, d.; A. M. J. jfest- steijnVerheul, z.; M. VroolijkMees, 2 d. GEHUWD: 5 Oct.. W. Sas en M. C. Koele- meljer; C. Spierdijk en W. J. v. Leeuwen; J. L. Jvangean en M. Wielart. OVERLEDEN: 3 Oct., P. Derks, 7 d., Wi- chersstraat 9; J. v. d. Berg, 58 J., Adr. de Jongestraat 20 A; J. M. de Ridder, 82 j., v. Egmondstraat 15; J. C. SchellSpies, 57 J.. v. Zeggelenstraat 2 J. M. Wiechmann—v d. Pol, 66 j Duvenvoordestraat 53 zw.; J. P. Cramer, 58 j., Spruitenboschstraat 5; P. de Feber, 33 J., M. v. Heemskerkstraat 2. HILVERSUM I. 305.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 18.15 Gra- mofoon; 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Be nedict Silberman. 19.15 Urgentie-program Partij van den Arbeid. 19.45 Departementale uitzending. 20.20 Omroep-orkest. 21.00 Voor dracht Willem van Capellen. 21.45 The Ram blers. 21.45 Omroep-kamerkoor. 22.10 Viool en plano. 22.45 Ds. Buskes. 23.15 Nieuwe Amc- rikaansche platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.35 Celesta En semble. 18.15 „Pennies from heaven". 18.45 Sportpraatje. 19.15 Gramofoon. 19.45 Lees- lamp. 20,05 Evangelisatie-avond te Rotter dam. 21.15 Orgelspel Valentijn Schoonder- beek. 21.30 Gramofoon. 22.30 Gramofoon. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Zangrecital Erna Spoorenberg. 23.30 Gramofoon. Hedenmorgen werden in het bijzijn van burgemeester M. A. Reinalda de wand schilderingen in de gerestaureerde verga derzaal van de „Haarlemsche Handels vereeniging" in de Wilhelminastraat met eenige plechtigheid aan het bestuur dier vereeniging overgedragen. De decoratie was vervaardigd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de H.H.V., dat door oorlogsomstandigheden in 1942 niet gevierd kon worden. De heer B. W. Lasschuit sprak als voor zitter zijn waardeering uit voor de belang stelling van het stadsbestuur. Hij wees op de aansporing, die de toekomst ook voor den Haarlemschen Middenstand in houdt om door harden arbeid te trachten het hoofd boven water te houden. Namens de Haarlemsche afdeeling van de vereeni ging van Schilderspatroons schetste de secretaris, de heer D. van Loenen daarop het ontstaan der wandschilderingen, die door den Utrecbtschen kunstenaar T- Meyer werden vervaardigd. Met een kort woord van dank nam de heer Las schuit het fraaie geschenk officieel over. Burgemeester Reinalda zag in zijn toe spraak de muurversiering als een geslaag de symboliek van het nijvere leven, waar in de Middenstand, als schakel tusschen producent en consument zulk een belang rijke taak vervult. Hij drukte de midden standers op het hart, verantwoordelijk heidsgevoel als wapen tegen het na-oor- logsch verval te gebruiken en achtte zich gelukkig te kunnen vaststellen, dat het den middenstand in onze stad niet aan* dit gevoel ontbreekt. De gevaren van een economische omwenteling, zooals we deze thans beleven, aanstippend, stak de heer Reinalda den middenstand een hart onder den riem door de kracht van deze groep in hot hedendaagsche leven te teekenen. Hierbij aanknoopend zeide spr. dat vooral de vakopleiding in nieuwe, van geldelijke invloeden onafhankelijke banen geleid moet worden. Tenslotte bood de heer Swagerman, secretaris van den Kon. Nederlandschen Middenstandsbond na mens deze organisatie in een korte toe spraak zijn gelukwenschen aan, daarbij de hoop uitsprekend, dat de vernieuwde zaal een warm kloppend hart'van den Haarlemschen Middenstand zal worden. De Haarl. Bestuurdersbond voert actie tegen de duurte De Haarlemsche Bestuurdersbond hield een drukbezochte ledenvergadering. Met groote instemming werd kennis genomen van de mededeclingen aangaande de ac tie, die zal worden gevoerd door het NVV, tegen de steeds nijpender wordende duurte der levensbehoeften. De actie zal op 15 October a.s. ingezet worden met een bui tengewoon congres, onder de leuze: „Met het NVV tegen de duurte". De op 14 Oc tober verschijnende „Vakbeweging" zal in een oplaag van 500.000 exemplaren ver schijnen en geheel aan deze actie gewijd zijn. Ook zal getracht worden, voor de VARA-microfoon, drie of viermaal tot het land te spreken over de noodzakelijk heid om tot prijsverlaging te komen. Tevens zullen in verschillende plaatsen van hot land, tusschen 15 October en 1 Januari groote openbare vergaderingen worden gehouden. Ook zal, ter ondersteu ning van deze anti-duurte-actie, een raambiljet worden gemaakt. Verder werd de a.s. winterpropaganda besproken. Bloemendaalsche forensen zijn verheugd De Bloemendaalsche forensen hebben hun vreugde over de her-electrificatie van de spoorlijn HaarlemIJmuiden en HaarlemUitgeest Zaterdagmiddag tot uiting gebracht op het station te Bloe- mendaal, waar de heer A. B. J. Schoema- ker namens zijn medeforensen hulde bracht aan de Nederlandsche Spoorwegen en aan het stationspersonecl. Na zijn van veel waardeering getuigende toespraak bood hij eenige geschenken aan. De sta tionschef, de heer J. Verveld heeft hem daarvoor namens de Nederlandsche Spoorwegen en het personeel bedankt. Vanmorgen, toen de eerste electrische treinen weer langs de baan snelden, wap perde van het stationsgebouw en van vele woningen de driekleur. AGENDA Hotel De Leeuwerik: Lezing Strljbos, 20 uur. Rembrandt: Marie Louise. Palace: Nacht boot naar Dublin. Luxor: Made for each other Deze drie 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: Het begon met Eva 2.15, 4.30, 7 00 on 9.15 uur. Frans Hals: Gekooide Jeugd 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Het Wapencom plot 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 8 OCTOBER Hotel De Leeuwerik: Lezing Strljbos, 20 uur. Parklaan 34: Lezing „Waar zijn onze dooden?", 20 uur. Stadsschouwburg: Too- neelst. „Spel met het noodlot", 20 uur. Gem. Concertzaal: Volksconcert, 20 uur. Biosco pen: als Maandag. in 73. De bevolking, door het plotselinge vertrek van onze vrienden opgeschrikt, had begrepen dat alles nog niet in orde was in het land van Sar. Met een lange rij booten werd de achtervolging tan de roovers ingezet. „Ze spelen J..ISST valsch!" zei de Sirdar, ,,'s nachts ver kleed binnenkomen, dat kunnen ze! Laten ze maar eens tegenover m'n kling gaan staan". Op dat oogenblik meende Tips in het bosch iets te hoo- ren. „Vooruit jongens", riep Tips en vloog het bosch in. ,^Iisschien hebben ze een hinderlaag gelegd", fluisterde Hassan, maar hij holde dapper mee. ,,Nou vallen er slachtoffers", schreeuw de de Sirdar heesch. Het lemmet van zijn kromzwaard glansde. Drie jongens bij aanrijding gedood Doordat de bestuurder van een militaire auto verblind werd door een tegenligger reed hij op den verkeersweg tusschen Monster en 's-Gravenzande op drie jon gens in, die vrijwel op slag gedood werden, DE DISTRIBUTIE Dinsdag 8 October Uitreiking bonkaarten. Haarlem: Rest. H. en I. Heemstede: Oq—Pig 9—12 Pih—Pz 13.30—16. Aanvragen voor rijwielbanden: v. Merien- laan 2, 912 uur. EXAMEN GODSDIENSTONDERWIJZER De heer A. Boschma te Haarlem is geslaagd voor het examen godsdienstonderwijzer der Ned. Hervormde Kerk. Hedenochtend is in Ziirich de finaio verreden om het wereldkampioenschap sprint voor beroeps-wielrenners De Nederlander Derksen slaagde er in van den Franschman Senffilcben te winnen en behaalde daarmee den titel. De wedstrijd zou eerst gisteren gehou den worden, maar moest uitgesteld wor den wegens het slechte weer. Lustrum wedstrijden H.P.C. Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van HPC werden in het Sportfond- senbad nationale zwerhwedstrijden gehou den. die een buitengewoon sportief verloop hebben gehad. Vele prominente zwemmers en zwemsters hadden voor dezen wedstrijd ingeschreven. Verder verleenden CobI Floor, de Nederlandsche kampioene schoon springen en Adri van Dongen, kampioen heeren medewerking. De Haarlemscho zwemvereeniging „De Watervrienden" gaf met haar dames een prachtige demonstra tie figuurzwemmen, die bij het publiek in den smaak viel. Tot slot speelde het zeven tal van HPC eerf waterpolowedstrijd tegen de Haagsche Zwem en Poloclub Deze wed strijd, welke een zeer enerveerend verloop had, eindigde in een gelijk spel (33). De uitslagen waren als volgt: 66 M. borstcrawl meisjes-adspiranten: M. Marsman (HVGB) 46 2 sec. 2 A. de Jon ge (ADZ) 46.8 sec. 3. M. de Hoog (ODZ) 48 sec. 66 M. borstcrawl jongens-adspiranten: 1. J. Overeem (HPC) 41.7 sec 2. G. Dikstaal (IJ) 42.2 sec. 3. H. Kettler (HZ&PC) 42.8 sec. 200 M. schoolslag heeren: 1 B Bonte (ZAR) 2 min. 49.6 sec. 2. A Slikker (DAW) 2 min. 54 sec. 3. J v. Daatselaar (AZ) 2 min. 57.3 sec.) 4. H. Bakels (Robben) 3 min. 2 8 sec 100 M. borstcrawl dames: 1 M Vaesscn (ZON) 1 min. 10.4 sec. 2. Th. Snoeks (ADZ) 1 min. 11.5 sec. 3. W. Larigerveld (ADZ) 1 min. 15.8 sec. 4. M. Marsman (HVGB) 1 min. 17.4 sec. 100 M borstcrawl heeren: 1 Zindorf (IJ) 1 min. 0.6 sec. 2. W. van Dijk (HZ&PC) 1 min. 6.2 sec. 3. W. Zweers (DJK) 1 min. 6.8 sec. 4. M. v. Daatselaar (AZ) 1 min 6.9 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. N van Vliet (Robben) 1 min. 22.1 sec. 2. W Havering (Robben) 1 min. 23.1 sec. 3. J. de Gro.ot (AD Z) 1 min. 26.2 sec. 4 M. Laven (Robben) 1 min. 27.4 sec. 100 M. rugslag heeren: 1. F Maus (Haar lem) 1 min. 12 8 sec. 2. A. Slikker (DAW) 1 min. 13.2 sec. 3. J. C. Scheffer (DJK) 1 min 14 2 sec. 4 C. Rol (DJK) 1 min. 15 sec. 100 M. rugslag dames: 1. A. Wagemaker (Meeuwen) 1 min. 21.2 sec. 2. A v, Duyl (ODZ) 1 min. 22 sec. 3. J. Boshuis (IJ) 1 min 23.5 sec. 4. L. Seur (ADZ) 1 min. 24.6 sec. Schoonspringen dames: 1. C. Floor (ADZ) 63.95 pnt. 2 R. v. Dongen (NZC) 61.94 p. Schoonspringen heeren: 1. A. van Don gen (NZC) 60.40 p. 2. R. van Teeseling (AZ) 54.50 p 3 J Paanakker (Haarlem) 35.04 p. Districtswedstrijden roeien Onder-leiding van de Roeivereeniging De Schie zijn Zaterdag en Zondag in de Delfs- havensche Schie te Rotterdam de jaarlijk- sche roeiwedstrijden van het district „Het Westen" gehouden. De ploegen die dit jaar voor het eerst zijn gaan roeien of nog nooit in „een wedstrijd zijn uitgekomen, namen deel Het hoofdnummer overnaadsche vier be ginnelingen heeren, dat tevens voor het totaal klassement de beslissing moest brengen, werd met een halve bootlengte verschil op „De Schie" door de Delftena ren gewonnen. De voornaamste uitslagen luiden: Overnaadsche skiff beginnelingen heeren over 1000 M.: 1. De Schie 4 min 2.9 sec. 2. De Laak 4 min. 4.4 sec. Overnaadsche skiff dames stijl over 2 x 500 M.: 1. DD.S, (Delft) 126 punten; 2. Het Spaarne 113 p.; 3. De Schie 100 p. Overnaadsche vier dames stijl over 2 x 500 M.: 1 Het Spaarne 125 p., 2 Die Leijthe 124 p., 3. De Schie 116 p. Overnaadsche vier beginnelingen heeren over 1500 M 1. D.D.S. 5 min. 24.1 sec., 2. De Schie 5 min. 26.6 sec. Het totaal klassement luidt: 1. De Dclft- sche Sport 7 punten, 2 Het Spaarne 3 p., 3. De Schie 2 p. In een der vrije nummers, n 1. gladde heeren acht over 1800 M. werd De Maas eerste in 6 min. 7.9 sec en Het Spaarne tweede in 6 min. 14 sec. Sport in 't kort HAARLEMSCHE RACE-CLUB „EXCEL SIOR". Zondag hield bovengenoemde ver- eeniginig een wedstrijd om het lange afstand kampioenschap. Er verschenen 14 renners aan de start. De eindspurt bracht de beslissing: 1. L. Kie kens (kampioen 1946); 2. K. Neeft; 3. J. Jou- by; 4. J. Ekel (deze won de prestatie-prijs); 5. B. Groenveld. DISTRICT II. Derde klasse A: VCS—Hllll- nen 2—1; LFC—Wassenaar 3—5; Blauw Zwart TYBB 11; HFC—Lugdunum 2—1. Vierde klasse A: Teljlingen—DOSR 1—5; BodegravenAlphensche Boys 93; DOCOS— Alphia 4—4; Hlllegom—LDWS 2-2; VVSB— Lisse 3—4.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2