sanatogen Haarlems Dagblad Dakota tot dalen gedwongen Heerlijk geslapen!* Twee bekroonde Fransche oorlogsromans Maandag 7 Oetófier 1040 t Joegoslavië geeft het toestel weer vrij Naar uit Rome wordt gemeld zijn alle Vluchten tusschen Italië en Belgrado, Sofia en Boekarest Zondgg gestaakt. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat een Dakota van de RAF Vrijdag op de Vlucht van Boekarest naar Bari (Italië) te Nish in Joego-Slavië tot landen ■werd gedwongen. Men neemt aan, dat de Joegoslavische regeering om staking Van deze geregelde vluchten heeft ver zocht. maar dit „verzoek" direct van kracht ligt worden, door de RAF-ma- chine te laten landen. De bemanning en de passagiers schij nen gearresteerd te zijn, er zijn echter bij het tot dalen brengen van de En- Eelsche machine geen gevechtshandelin gen voorgekomen. Nadere berichten over dit incident vermelden, dat de Joegoslavische regeering bevolen heeft,, het.-toestel vrij te geven. De Joegosla- .vische jagers zouden de machine tot dalen gedwongen hebben, omdat men er niet in geslaagd was, de identiteit van het vliegtuig vast te stellen. Zweedsche premier overleden De Zweedsche eerste minister Per Albin Hansson is op 61-jarigen leeftijd overleden. Hij was eerste minister van 1932 af, met uitzondering van een on derbreking van drie maanden in 1936. Hansson was de zoon van een arbeider, werd journalist en later leider der Zweedsche sociaal-democratische par tij. Hij was in verscheidene socialisti sche regeeringen tusschen 1920 en 1926 minister van Defensie. De „Edam" vliegt naar Zuid-Afrika In den nacht, van Zaterdag op Zon dag is om half een de,„Edam" van de K.L.M. onder commando van Parmen- tier met 42 passagiers van Schiphol ge start voor een vlucht naar Johannesburg in Zuid-Afrika. Bij het vertrek was o.a. de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwiik aan wezig. Deze eerste na-oorlogsche Zuid-Afri- ka-vlucht gaat langs een geheele nieu we route, namelijk Amsterdam-Algiers- Kano-Leopoldsville-Johannesburg. Op don terugweg wordt in plaats van Al giers Tripolis aangedaan. Een regeeringscommissie onder lei ding van den Nederlandschen ambas saderaad, den heer A. J. D. Steenstra Toussaint vliegt met deze DC 4 naar Johannesburg, om een luchtvaartver drag tusschen Zuid-Afrika en Neder land tot stand te brengen. De totale afstand van 9300 K.M. wordt volgens de dienstregeling afge legd in ruim 31 vlieguren. Men ver wacht dat het toestel morgen 8 October om 17.20 plaatselijken tijd te Johannes burg zal aankomen. Het vliegtuig zal op 14 October plaatselijken tijd Johan nesburg verlaten voor de terugvlucht. Het wordt, op 15 October om 23.30 op Schiphol terug verwacht. Aan boord van de .Edaro" bevindt zich 160 K.G. vracht en 170 K.G. post, bestemd voor Johannesburg. Distribu tieambtenaren congresséeren De vereeniging van Distributie-amb tenaren heeft in Amsterdam een twee- daagsch congres gehouden, dat door ruim 400 afgevaardigden werd 'bezocht. Er werd een motie aangenomen waarin bij den minister van Binnenlandsche Zaken werd geprotesteerd tegen het feit. dat de wachtgeldregeling nog steeds uitblijft, terwijl geen antwoord werd ontvangen op een schrijven aan den minister over een uniforme salaris regeling Bovendien drong het congres, dat 11000 leden vertegenwoordigde, er op aan dat geen Ontslag aan distribu- tieipersoneel zou worden verleend voor dat een gelijkwaardige werkkring elders is gevonden. Het congres zond een te legram aan H.M, de Koningin van den volgenden inhoud: De vereeniging van Distributieperso- neel in Nederland, in congres op 4 en 5 October 1946 te Amsterdam bijeen, be tuigt hare verknochtheid aan Uw Huis. De Distributie-ambtenaren vertrou wen en verwachten, dat uwer Majesteits regeering al die maatregelen zal nemen, die uit sociaal oogpunt bij de afvloeiing van Distributiepcrsoneel noodzakelijk zijn. De „Van Oldenbarneveldt" met 2000 man naar Indië Zaterdagmiddag vertrok de „Johan van Oldebarneveldt" met ongeveer 2000 man van de 7 December-divisie uit de Amster- damsche haven naar Indië. Met dit schip ls de eerste zending sport- en rocreatj?- artikelen, waarbij een volledige uitrusting voor bokswedstrijden, kisten boeken en gramofoonplaten. ingezameld door het co mité „Rotterdam en de mariniers", en be stemd voor de eerste mariniersbrigade te Soerabaja, verzonden. Correspondentie voor militairen aan boord van de „Johan van Oldebarneveldt^' behoort resp. op 9 en 23 October ter post te worden bezorgd. De postkantoren ver strekken nadere inlichtingen. Volkshuisvesting en Stedenbouw Heden begint te Hastings (Engeland) het eerste na-oorlogsche congres van de internationale federatie voor volkshuis vesting en stedebouw. Er is in bijna alle landen van Europa en ook buiten Europa een groote belangstelling voor deze bij eenkomst. Een week lang zullen de onge veer duizend deelnemers aan dit congres zich diepgaand bezig houden met de pro blemen welke samenhangen met de volks huisvesting en den stedenbouw. De groote deelneming aan het congres vindt onge twijfeld haar oorzaak in het feit, dat de woningnood in bijna alle landen der we reld zoo groot is. Men koestert de ver wachting bij de besprekingen, op dit con gres iets van anderen te kunnen leeren bij de voorbereiding van de groote weder- opbouwprogramma's die moeten worden uitgevoerd. Van Nederlandsche zijde zijn voor dit congres verschillende prae-adviezen uit gebracht n.l. over: techniek van den we deropbouw, economische aspecten der volkshuisvesting,' decentralisatie en het voorbereiden der plannen. Gelijktijdig met het congres zal een m- ternationale tentoonstelling plaats vm- den waaraan ook Nederland deelneemt met een inzending van het ministerie van openbare werken en wederopbouw. Deze inzending zal o.a. toonen: De in Neder land aan gebouwen aangerichte schade, de ter noodvoorziening getroffen maat regelen, het bouwplan 1946 en Nederland sche woningtypen. Verder zullen op de tentoonstelling afbeeldingen en maquet tes aanwezig zijn van de wederopbouw- plannen van Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, Arnhem en Petten. De vraag naar Maizena Duryea stijgt met den dag. Maar de productie is nog beperkt; er is geen grondstof genoeg Hel oude vermaardmerk Gelukkig mensch die dat I gen kan. Maar U sliep weer slecht, omdat U te moe was en zoo nerveus. Neem eens een tijdje Sanatogen. Zoo velen von den er reeds baat bij, omdat het sterker maakt en de zenuwen al lengs kalmeert. Begin nogvandaag deze weldadige kuur. Uw apo theker of drogist heeft Sanatogen in voorraad. H«l »nu»itarkand yoadttl Janvier in vlammen 4 a 5 ton schade Zondagmorgen tegen 5 uur is brand uitgebroken in het Lunapark, dat, met een maritieme tentoonstelling van het Algemeen Nederlandsch Comité „Onze Marine" op het Malieveld te 's-Gra- venhage is opgesteld. Waarschijnlijk is een, tusschen ser pentines geworpen brandende sigaret tenpeuk de oorzaak geweest van dezen brand, die ontstond in de groote stoom- carrousel van de kermisexploitante mevrouw Janvier. De carrousel stond spoedig samen met de cakewalk en een danstent van Janvier in lichterlaaie. De brandweer, gewaarschuwd door den heer Hommerson. die den brand ont dekte, arriveerde om kwart over viif met drie spuiten. Door dat de nabiistaande tenten vlug van hun zeildaken werden ontdaan, is de brand tot de drie Janvier-tenten be perkt gebleven, ondanks den storm wind. Behalve de stoommachine van de carrousel zijn de drie kermis-installa- ties volkomen verloren gegaan. De schade wordt op 4 a 5 ton geraamd. Haarlem krijgt wjper eigen Kamer van Koophandel Naar de heer jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel tijdens een vergadering van de Haarlem- sche Handelsvereeniging mededeelde wordt ln 1947 verwacht, dat Haarlem weer een zelfstandige Kamer van Koophandel zal bezitten. Daarmee zal dus een einde komen aan den toestand, dat de Noord- hollandsche Kamer een kantoor in Haar lem heeft. Bovendien deelde dc heer Mol lerus mede, dat thans het Handelsregister de namen van 19.000 Haarlemsche bedrij ven bevat, terwijl het aantal verstrekte inlichtingen een jaargemiddelde van 24.000 beloopt. Een nieuwe schouwburg in Amsterdam In het „Gebouw voor den Werkenden Stand" op de Kloveniersburgwal te Am sterdam is de „Doelenzaal" als schouw burgzaal van het Nederlandsche Volks- tooneel ingewijd. Deze zaal ls wat grootte betreft dp tweede zaal na den Amsterdam- schen Stadsschouwburg. De openingsceremonie door burgemees ter d'Ailly verricht, bestond uit het door knippen van een band die twee kokardes verbond, één in de Amsterdamsche en één in de Nederlandsche kleur. Als openingsstuk werd gegeven „Vech tend Volle" van den Russischen auteur Konstantin Simonov. „Kunst Zij Ons Doel™ Feesttentoonstelling en -receptie „De stad Haarlem prijst zich gelukkig, ljct genootschap „Kunst Zij Ons Doel" ln haar midden te hebben." Deze woorden van burgemeester Reinalda teekenden Zaterdagmiddag in het Frans Halsmuseum de belangstelling, welke het stadsbestuur heeft voor de cultureele waarden hier ter stede in het algemeen en voor die van het 125- jarige K.Z.O.D. in het bijzonder en zij vormden tegelijk het kernpunt van de rede, waarmee de heer M. A. Reinalda de openingstoespraak van den voorzit ter, den heer A. Arens beantwoordde. Voor een klein, select gezelschap, dat In den nieuwen vleugel van het Haarlemsche museum bijeen was, om de feestelijkheden ter gelegenheid van den 125sten verjaar dag van het schilder- en teekencollege in te luiden, sprak de heer Arens oen openingsrede uit, waarin hij allereerst bur gemeester Reinalda en een deputatie der Federatie van Kunstenaarsverenigingen een welkom toeriep. Na een beknopt histo risch overzicht van het verjarend genoot schap uitte hij zijn dank voor de mede werking, verleend door gemeentebestuur, museumdirectie en den dienst van Hout en Plantsoenen, zonder wier hulp de jubileum' tentoonstelling niet had kunnen plaats hebben. Tenslotte bood hij uit naam van de leden een. door den heer F W. Kloeke ontworpen legpenning den burgemeester aan, met het verzoek, deze een plaatsje in, het museum te geven. De penning toont co Pegasus, het gevleugelde paard van de schoone verbeelding. Namens het gemeentebestuur sprak bur gemeester Reinalda zich waardeerend uit over het jubileerende college, hij wees op de waarde van de kunst als tegenwjcht van de dagelijksche beslommeringen, nfët alleen aanwezig in het geschapen kunst werk, maar ook en vooral in het streven naar het schoone. Hierna werd eep rondgang door de twee expositiezalen gemaakt, waarbij de meer dan honderd werken een voorkeur zeer moeilijk maakten. C. J. Laan is o.m. ver tegenwoordigd met een kloek stilleven; van W. Steyn hangt een stemmig en in prachtige bruinen geschilderd naakt; ver der ls een fijn gepenseeld stemmings stukje von Mandersloot aanwezig, dat de gesluierde lichtval tusschen een groep oude hulzen treffend waargeeft. P Veen liet zich bewonderen ln een klein, precieus doekje, waarvoor een paar fleschjes met een distel model stonden. Van de aanwe zige beeldhouwwerken noemen wij een monniksfugur van J. P. Hooghout, die met zijn geheven armen als kaarsdrager fun geert. Over het algemeen is deze keuze- tentoonstclljng een goede manifestatie van Haarlemsche schilderkunst, die met ver scheidene aantrekkelijke doeken de twee zalen vult. Tegen vieren begon de receptie van het bestuur in het oude Waaggebouw aan de Damstraat. Velen maakten van de gelegen heid gebruik, het jubileerende genootschap te eomplimenteeren en de dames van de leden hadden hun gelukwenschen in een stoffelljken vorm gegoten Mevrouw E. HcllooSmit bood het bestuur een aantal boekwerken en een door mevrouw Kamp—1 Delcourt vervaardigde oorkonde aan welke geschenken bij het bestuur kennelijk in goede aarde vielen. De societeltszaal van het oude gebouw vertoonde ln den avond het gewone Zaterdagsche toonoel: ter ge legenheid van het jubileum had de „soos" ditmaal echter een bijzonder feestelijk karakter. David Rousset: Univers Concen- trationnaire. Francis Ambrière: Les grandes vacances. De Fransche oorlogsliteratuu- is, even als de Nederlandsche, hoofdzakelijk docu mentair. Zij beschrijft den taaien, dikwijls verborgen moed en het nerveuse, gespan nen leven der Résistants, de verschrikkin gen, de martelingen en de beestachtigheid der concentratiekampen, het verraad der Vichyisten en collaborateurs. Slechts en kele schrijvers hebben getracht de gebeur tenissen als verschijnsel te begrijpen en begrijpelijk te maken. Tot hen behoort David Rousset. wiens roman: „Univers Concentrationnaire", met de Prix Théo- phraste Renaudot bekroond is. David Rousset, vóór den oorlog correspondent van Time en Fortune, is in October 1943 door de Gestapo in- Parijs 'gearresteerd wegens anti-fascistische propaganda in de Duitsche weermachf en hij heeft daarna de kwelling van verschillende concentra tiekampen doorgemaakt. Hij verhaalt in zijn Univers Concentrationnaire echter niets van het lijden van den gedeporteer de, van zijn hoop, zijn vertwijfeling en in tieme verlangens, maar geeft, als socioloog, koel. logisch en zonder te vervallen in literaire welsprekendheid een verklaring van het verschijnsel „concentratiekamp" Van het geheele mechanisme van dezen 20e-eeuwsche hel toont Rousset ons het verfijnd en verdorven raderwerk. Neuengamme. Helmstadt. Buchenwald e a. vormen een afzonderlijke, beangsti gend grotesk heelal met eigen geographie. eigen wetten, riten, goden, samenzwerin gen. geheimzinnige woorden, waarin de tegenstander van het Nationaal-Socialisme tot een volledig lichamelijk, moreel en geestelijk verval gebracht wordt. Wat ligt ten grondslag aan de geniale verfijning der kwellingen, aan de ingewik kelde Inrichting der kampen? Volgens den schrijver: een philosophic der boetedoening. De S.S. beschouwt den tegenstander niet ais een normaal mensch. Zijn „philosophic" doet hem den vijand zien als de inteliectueele en physiekc be lichaming van de macht van het kwade Polen, Russen, Joden zijn niet aan te pas sen vormen van het Kwade. Ook zonder dat zij tegen het Nationaal-Socialisme strijden zijn zij voorbestemd verdelgd te worden. De Communist, de Socialist, de revolutionnair en de buitenlandschc ver zetsgroepen zijn- de actieve vormen van het Kwade Voor hen is ee"h eenvoudige verdelging niet voldoende. Zij moeten overtuigd worden van hun verachtelijk heid. Zij worden in den dood gedreven met een geraffineerd berekende vertraging, opdat zij door hun geleidelijk lichamelijk en geestelijk verval zich ervan bewust worden, dat zij slechts vervloekten zijn, uitdrukkingen van het Kwade en geen mensehen. Zoo zijn de kampen eenzame oorden der boete, welke alleen de S.S.- eoden kan bevredigen en waar nice de dood, maar de martejing een pijnigende angst onderhoudt. Dat apocalyptisch heelal zou bijna het onze zijn gejvorden. Was het slechts een product vaq een verbijsterend misdadige afwijking en is het concentrationnaire tijdvak voorgoed afgesloten? De schrijver is van meening. dat dergelijke ervaringen helaas steeds mogelijk blijven, tenzij en hier spreekt de partij-politicus de economische en sociale verhoudingen, die tot kapitalisme en imperialisme voeren, verdwijnen en daardoor crises, die tot het Univers Con centrationnaire leiden, op de juiste wijze opgelost kunnen worden. De volkomen eerlijkheid en oprechtheid, die aan Rousset's werk en aan andere oor logsliteratuur hun menschelijke, doch ook ontzettende klank geven, kenmerken even eens de met de Prix Goneourt bekroonde roman van Francis Ambrière. Zijn ..Gran des Vacances" is het beste document over de Stalags. de krijgsgevangenkampen, dat verschenen ls en hot zal als zoodanig niet makkelijk overtroffen 'worden. De gevangene ln oen concentratiekamp Is slechts slaaf; de krijgsgevangene geniet nog een zekere mate van vrijheid en dat juist schopt dc bron voor martelende In nerlijke conflicten Zoo bevatten Ambrfè- re's „herinneringen" aan de periode 1939— 1945 prachtige bladzijden over den voort- durenden, dikwijls tragischen strijd tegen het gevaar van geestelijke afstomping, tegen moreele verslapping tengevolge van het nlets-doen. tegen den fnuikenden in vloed van Vichy en „Europecsche" propa ganda: over hot verzet tegen het werken voor den vijand; over de pogingen tot ont vluchting; over de verbetenheid, waarmee getracht wordt hot gevoel van mensche- lljlfr waardigheid te behouden en de zui verheid der ziel te redden in de verwor ding van het lichaam De auteur verzwijgt echter niet de nederlagen: de verbroede ring met den vijand; het défaitisme; de slaafsehheid en lafheid van hen. die om materieel voordcel zich tot de bourgeoisie van een kamp wilden opwerken: de zwak heid van hen. die bezweken voor de ver leiding van Iets meer comfort, iets betere voeding. De lange duur der gevangenschap heeft den geest en de ziel der slachtoffers vol komen blootgelegd. ZIJ heeft velen doen afglijden naar laagheid en onteerende on derworpenheid; doch zij heeft ook de gele genheid geschonken den waren innerlijkert rijkdom en natuurlijke heroïek der men- schen te leeren kennen. Deze kleine en groote menschen en de omstandigheden, waarin hun leven jaar na jaar verliep, heeft Francis Ambrière beschreven in een rrrtlde, zeer vaak uiterst gevoelige en be wogen taal. doorflitst door die tintelende ironie, die een Franschman zelfs in ongeluk niet verlaat en, zooals beide boeken be wijzen, dikwijls geestelijk rfedt. E.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5