Haarlems Dagblad n" Ondergronds Stuntvlucht van jeugdigen vlieger kostte 21 menschenlevens m „Triest'' in de plenaire zitting )UGUUlUOUl tJ3DUapOO(('( jBIc .Tnnremner No, I8<S1 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37. Haarlem IJmulden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom IHiiHflns 8 October lOtd Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. DIr.-Hoofdred. 15054 7 N do staalkaart van min of meer schok- kond nieuws, die de voorpagina van dit blad gisteravond bood, heeft het bericht onder do titels „Amerikaansche industrie moet onder den grond Advies van mili taire zijde" misschien niet de volle aan dacht geoogst, die het verdiende. Er was zooveel meer. Admiraal Raeder, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, vraagt de doodstraf. Seyss-Inquart daarentegen heeft zich (volgens Agence France Presse) tot de Koningin gewend om haar voor spraak bij zijn gratieverzoek te verwerven. E'-n inbreker in onze onmiddellijke om geving die Interesseert toch altijd meer: de afstand heeft grooten invloed op de be paling van nieuwswaarde is bij een ont vluchtingspoging in Heemstede verdron ken. En een-hooge ambtenaar van het de partement van Handel heeft verklaard, dat Nederland aan den rand van een fail lissement slaat. De onderhandelingen in Batavia zijn geopend, hetgeen een nieuwe periode van Indische spanning inluidt. En een jonge militaire vlieger heeft zoolang kunstjes boven Apeldoorn gemaakt, daar bij telkens rakelings over een schoolge bouw scherend, tot hij het raakte, zijn nek brak. brand in de H.B.S. veroorzaakte en een aantal kinderen met zich meesleepte in den dood, anderen zwaar verwondend Ja, he; was een pagina met velerlei schokkend nieuws en bij het omslaan werd men cok nog gewaar, dat een militaire auto cp den weg van Monster naar 's Gra- venzande drie jongens had doodgereden. Er kan aai worden toegevoegd dat twee van hen negentien jaar waren, beiden eenlge zoons, en dat de derde zestien was. De militaire chauffeur gaf op, dat hij ver blind werd door een tegenligger. Dat over komt iedere» automobilist tegenwoordig, als hij 's avonds rijdt. Maar als hij goed rijdt, vermindert hij zijn snelheid, zoodra hij een tegenligger mcf volle lichten ziet naderen. Als de tegenligger niet dimt, stopt hij desnoods. Dat wil zeggen: als hij eerbied heeft voor het leven van zijn medemenschen. Is het flinker een hoop gas te geven, of kunstjes te maken in een vliegtuig vlak boven een stad? Misschien mag dit volk, in ruil voor de fantastische belastingbedragen die het voor leger en luchtmacht moet opbrengen, bcscheidenlijk vragen om meer orde. Ja. er was gisteravond zooveel nieuws, da\ ons direct betrof, dat het licht de aan dacht van het Amerikaansche bericht af kon leiden. Toch was ook dat schokkend en raakte het eveneens den eerbied voor het leven. Hooge functionarissen van het Amerikaansche leger en de vloot hebben immers de Amerikaansche zware industrie gewaarschuwd, zich voor te bereiden op de mogelijkheden van een atoom-oorlog door het uitspreiden van de groote industricele concentraties, zooals die zich rondom De troit en Pittsburgh bevinden, of zelfs door het onder den grond brengen der installa ties. De industrieelen antwoordden voor zichtig. Het is zoo'n reusachtig werk De staat zal het initiatief moeten nemen en een deel van de kosten dragen, zeiden zij. De staat dat wil dus zeggen: de belas tingbetalers, die in massa's samengepropt ln steden wonen. ITirosjima was ook oen stad, voor een enkele atoombom het trof, die er een eind aan mankte.-Maar over de verspreiding van de stadsbevolkingen (of zelfs het onder den grond brengen van die bevolkingen) hebben de hooge functiona rissen het nog niet gehad. De zware indu strie-installaties gaan voor. Dat zal al ge weldig veel geld kosten en minstens vijf tien jaar werk. Zullen de belastingbetalers nog genoeg over hebben om zich zelf on dergronds in te richten? Want wat zou men eigenlijk willen beginnen als zij er, na den veronderstelden derden" wereld oorlog, niet meer zouden zijn? Allemaal dood? Andere Amerikanen.zullen deze vraag aan de orde stellen en het vroolijke tafe reel van een ondergronds-levende mensch- •heid doemt in onze verbeelding op. Jules Verne heeft er niet aan gedacht, toen hij zijn jongensboeken schreef. Zelfs zijn fan- taisic, bevangen door de wonderen der techniek, kon niet voorzien hoe gek de twintigste eeuw in haar „vooruitgang" zou worden. Misschien hebben de hooge Amerikaan sche functionarissen In de eerste plaats de bedoeling, de Russen te imponeeren. door de zaak dreigend voor te Astellen Als de bedoeling van schrikaanjaging, van het voeren van „zenuwen-oorlog" dus, erin zit, is het nog erger. liet zal de Russen aan sporen tot verhaasting van hun eigen atoombommcn-fabrlcage. Het is het oproe pen van kwade geesten, dat al zoo vaak tot oorlog gevoerd heeft. Een gevaarlijk beleid. Do Hemel moge deze verdwaasde wereld van haar technischen waanzin verlossen En van haar blindheid voor het gevaar van totale zelfvernietiging. R. P. Verdrag IJsland—Amerika Het IJslandsche parlement heeft een verdrag geratificeerd, waarbij de Vcr- eenigde Staten gebruik mogen blijven maken van de luchthaven Keflavik voor de communicatie tusschen de Vereenig- de Staten en de bezettingstroepen in Duitschland. Tweeëndertig leden stem den voor de ratificatie, 19 waren er tegen. Het verdrag houdt verder in. dat Keflavik een internationale vlieghaven voor de civiele luchtvaart wordt en dat de Amerikaansche troepen IJsland bin nen zes maanden ontruimen. Zijn moeder die het ongeluk zag gebeuren overleed door den schrik 0 Het aantal slachtoffers van het vliegtuigongeluk te Apeldoorn Is thans tot 21 ge stegen, doordat behalve de piloot en diens moeder, 19 leerlingen van de dir. H.B.S. in de Jachtlaan, die met zware brandwonden in het Jullana-ZlekonJiuls waren opgenomen, zijn overleden. De toestand van de overige 7 leerllugen Is naar om standigheden redelijk wel, hoewel hieruit niet mag worden opgemaakt, dat zij allen buiten levensgevaar zijn. De Koningin liecft door den burgemeester van Apeldoorn, mr. A. Ij. des Tombe, Haar deelneming laten betuigen aan de ouders van de omge komen leerlingen. De piloot van het vliegtuig, ramp geschiedde, was de 21-jarige 6ergeant-vlieger M. W. D. Christern uit Apeldoorn. Hij was gisteren met een „'Fire fly" van het vliegveld Valkenburg bij Leiden opgestegen om zijn eerste solo vlucht te maken en had order gekregen een half uur in de omgeving van het ter rein te vliegen, om vertrouwd te raken met het toestel. Hij is echter op eigen ge zag naar Apeldoorn gevlogen en heeft boven de ouderlijke woning eenige stunts gemaakt, onder andere ook een z.g. „rol". Hierbij kon hij echter het toestel niet snel genoeg omhoog krijgen, waardoor de lin kervleugel in aanraking kwam met het dak van de school en afknapte. De ben zine uit de vleugeltank vloog in brand en stroomde door het gat, dat de vleugel in het dak geslagen had, naar binnen, waar door de er onder gelegen gymnastiekzaal in een oogwenk in lichter laaie stond. De 26 leerlingen die daar aan het turnen waren, werden volkomen door de vlam men ingesloten Sommigen werden direct gedood, anderen trachtten met zware brandwonden overdekt, den uitgang te be reiken. Slechts twee hunner wisten vrij wel ongedeerd uit de vuurzee te ontsnap pen. Reeds enkele minuten na de ramp "was hulp aanwezig en even later De zwaar beschadigde linkervleugel van de Chr. H.B.S. te Apeldoorn in vlammen op. Het lijk van den bestuur der werd in de nabijheid gevonden. De moeder van den vlieger, die bij haar woning in de Ribeslaan de stunts van haar zoon had gadegeslagen, zag het ongeluk gebeuren. Zij kreeg door den hevigen eedood schrik een hartverlamming en overleed enkele oogenblikken later, zoodat de ramp tot dusverre in totaal 21 menschenlevens heeft geëischt. De leerlingen waren allen 14 a 15 jaar. Hei woord is aan. Hello Als de menschen wisten in hoe oneindige male zij el kander noodig hebben, zou de weldadigheid hun min der moeilijk worden. Vreemde troepen op niet-vijandelijk gebied Een Sovjet-woordvoerder heeft mee gedeeld, dat de Sovjet-regcering in een. brief aan Trygve Lie, secretaris-gene raal der UNO. heeft verzocht de kwestie der vreemde troepen op niet-vijandelijk territorium aanhangig te maken bij de algemeene vergadering. Lie, zoo zei de woordvoerder, heeft reeds besloten de kwestie op de agenda te zetten. Brandstof voor bloemisten en bollenkweekers Voor bloemisten cn bollenkweekers zul len vaste brandstoffen beschikbaar wor den gesteld, uitsluitend aan die bedrij ven, "welke geen stookolie kunnen ge bruiken. Hoofdzakelijk zullen Amerikaan sche kolen worden verstrekt. De toewijzingen voor stookolie zooals deze aan de daarvoor in aanmerking komende bedrijven zullen worden verstrekt, zijn in hot algemeen vastgesteld op ongeveer 40 pCt. van de totaal benoodigde hoeveel heid. Hoewel de bedrijven zich nog wel eenige beperking, zullen moeten opleggen beteekent deze maatregl een verbetering ten opzichte van den vorigen winter. Dr. Th. W. Beeker overleden Te Heemstede is 82 Jaar oud overleden dr. Tli. W. Beeker, arts, die een belangrijke rol heeft vervuld bij de Noordhollandsche Ver- eeniglnifi „Het Wille Kruis". Als arts in de plattelandsgemeente Sclicrmerhorn, waar hij tallooze Jaren zijn praktijk heeft uitgeoefend, zag hij het nut van deze vcreenlging ln. Ge- ruimen tijd was hij voorzitter van het hoofdi- bestuur. Donderdagmiddag om twee uur zal zijn stof felijk overschot op de algemeene begraaf plaats te Heemstede worden ter aarde besteld. ONGKI.UK TF. IJMUIDF.N Door het breken van een staaldraad ls een ketel, die men in de Visschershaven te IJinuiden wilde ophalen, op een trawler te rechtgekomen. De 66-Jarige B. uit IJmulden- Oost werd door het gevaarte getroffen en I)e Nederlandschc violist Dick de Reus heeft op het Internationaal muziekconcours te Genèvc den derden prijs, een gouden me daille, behaald. De laatste dagen der Vredesconferentie ook de brandweer, die met schuimblusch- apparaten zeer snel de vlammen wist te dooven. Alle leerlingen werden terstond naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek dat vier hunner reeds waren overleden. Het vliegtuig, dat enkele tientallen me ters naast de school was neergestort,' ging Rusland wil Hirohifo veroordeeld zien Van de zijde van het internationaal mi litair tribunaal voor het Verre Oosten heeft men toegegeven, dat de Sovjet-JJnie in een verklaring aan het tribunaal den eisch heeft gesteld, dat keizer Hirohito tot oorlogsmisdadiger wordt gebrandmerkt. Ook wil de Sovjet-Unie het groote Japan- schc industrieele en financieele syndicaat „Zaibatsoe" als misdadige organisatie ver- oordeelen. Donderdag valt de beslissing te Neurenberg De beslissing over de door de te Neu renberg veroordeelde oorlogsmisdadi gers ingediende verzoeken om clemen tie zal aanstaanden Donderdag door den geallieerden bestuursraad genomen wor den, indien althans de raad niet tevo ren in bijzondere zitting bijeen komt, aldus heeft generaal Clay, de plaatsver vangende Amerikaansche militaire be velhebber in Duitschland. op een pers conferentie medegedeeld. De Sunday Times meldt, dat de Brit- sche beul Pierrepoint, die door den ge allieerden bestuursraad belast is met de terechtstelling van de door het Neu- renbergsche tribunaal veroordeelde misdadigers, te Neurenberg is aangeko men. Hii zal worden bijgestaan door twee Amerikaansche sergeants. Smuts acht geen fundamenteele meeningsverschillen aanwezig sten <lo afgevaardigden der 21 landen die in liet Parljselie I'alala len vrede lieraadslagen, om de besprekingen over dc vorschllleii- tot oen zoo mogelijk goed einde te brengen. Morgen Is het dc laatste dag van Italië: dan moot liet Italloanscho verdrag door de plenaire zitting bekrachtigd zijn en worden, doorgezonden aan den raad van ministers. Gis teren ls de voltallige vergadering begonnen met de kwestie Triest, waarvan bet ontworpen aocoord door de Amerikaansche delegatie bij monde van senator Conally vurig verdedigd werd. Na hem sprak veldmaarschalk Stuurs een rede uit, waarin bij oen algemeen overzicht van dc resultaten der conferentie gaf en tevens •een oplossing voor Triest, zooals «Ie commissie die lieeft ontworpen, bepleitte. Nog acht dagen Luxembourg ovt erscheen tle vredesvcrdragei Senator Conally sprak als lid van dc commissie, die Triest heeft bestudeerd, en noemde dit probleem het moeilijkste van de geheele conferentie. Hij zette de regeling die de commissie als de meest doelmatige achtte uiteen en zeide over de taak van den gouverneur het vol gende: „De macht van den gouverneur is be perkt. Door het volk zal een wetgevende vergadering worden gekozen, die op haar beurt een bestuursraad kiest Deze raad kan bij den Veiligheidsraad pro testeeren tegen handelingen van den gouverneur. Er zullen onafhankelijke rechtbanken in het leven worden geroe pen". Veldmaarschalk Smuts noemde de teleurstellende en ontmoedigende trek van de conferentie het feit. dat de Sla vische en Westerscho volken voortdu rend tegengesteld hadden gestemd. De conferentie is echter geen mislukking geworden, aldus Smuts. „Er is grooter succes behaald, dan men voorspeld had. Er was geen fundamenteele vcrdeelingsliin tus schen Oost en West. Er zijn geen verschillende meeningen, die niet met elkaar verzoend kunnen wor den. geen tegenstellingen, die niet overbrugd kunnen worden". Hij noemde vervolgens de twee „moeilijkste en oogenschiinliik onop losbare problemen" voor welke confe rentie dan ook waarvoor thans echter een oplossing was gevonden: de kwestie Zuid-Tyrol en Triest. „Indien de voltallige conferentie het plan voor Triest goedkeurt en de groote vier het aanvaarden, zal het een der interessant ste internationale experimenten zijn, die tot nog toe beproefd werden, en van Triest maken, waartoe de natuur het bestemd heeft de groote uitgang naar de Middellandsche Zee". Smuts zeide tenslotte: „In wat wer kelijk noodig is zijn wij het allen eens. De mensch moet gevoed, behuisd en gekleed zijn en tegen werkloosheid, ziekte en alle andere ellende in ons da- gelijksch leven -beschermd ziin. In dit alles is er geen Oost of West. zijn er geen ideologieën. Er zal noch Oost, noch West zijn", aldus besloot Smuts, „en ieder zal in vrede het bijzondere geloof of ideologie kunnen aanhangen, welke hem past. Laat deze conferentie den weg naar dien grooteren vrede aange ven". Manoeilsky. dë Oekrainsche afge vaardigde. protesteerde vervolgens te gen de voorgestelde oplossing voor Triest en zeide, dal den aanvaller Italië dezelfde rechten ziin toegekend als den aangevallenen. „Ook Nederland zou pro- tcsteeren als men Rotterdam tot vrij haven wilde verklaren", zoo zeide hii. De voltallige verandering zal bij de bijeen^ komst van hed«m onder presidium van Molo- tof staan, die gisteren uit Meskou is terug gekeerd. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Overdrijvende wolken banken. afgewisseld door perloden van helderen hemel Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind, overdag matig. Droog, vrij koud w«ïer.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1