Haarlems Dagblad Spaak keert zich tegen de hegemonie der groote landen Dr. G. Nolst Trenitéf Baruch verdedigt zijn controle-plan „Deze vrede is intermezzo tusschen oorlogen" Geen uitstel van executie Aantal slachtoffers van de ramp te Apeldoorn tot 24 gestegen Weerbericht K33CMVHaN3XHOnHA-OHHH »lc JnnrCT'lfi! No. 18452 «Bureaux: Groote Houtstr. 93 fen Soendaplein» 37, Haarlem ilJmuiden: Kennemerlaan 134, ■.Telef. 5437. STeL: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 VANMORGEN om elf uur is Trenité in het St. Elisabeths Gasthuis gestorven. Charivarius was een oud man geworden: 76 jaar. Maar zijn geest was nog spits en levendig, zijn merkwaardige oorspronke lijkheid had hem niet verlaten en tot voor enkele dagen bleef hij aan het werk: de voorbereiding van den herzienen herdruk van een van zijn vele boekjes. Toen deden zich onrustbarende lichamelijke sympto men voor; hij ging naar het ziekenhuis om onderzocht te worden en een operatie zou geschieden. Maar daar kwam het niet meer toe. Na langen tijd buiten bewustzijn te zijn geweest, is hij vanmorgen vredig heengegaan. Het is niet alleen Charivarius, die in hem herdacht zal worden, <maar ook de mensch, en de leeraar. In zijn jonge jaren, na zijn studie, was Trenité naar Indië ge gaan en had daar in Batavia zijn eerste lgcraarstaak vervuld. Hij verbleef ook eenige jaren in Amerika, als huisleeraar: gouverneur van de zoons in een Holland- sche familie. Later werd hij aan de Haar- lemsche H.B.S. leeraar in Engelsch en in Staatswetenschappen, hetgeen een onge wone samenvoeging is. Ons, zijn oud-leer lingen uit dien tijd, is deze docent onge twijfeld allen helder bijgebleven. Hij was klaar, precies en streng; hij wisselde zijn onderwijs af met uitingen van humor en van een speelschen geest, die ons jongens boeide en soms verwonderde. Zijn afkeer van het gebruikelijke „spieken" was spreekwoordelijk. Hij maakte daar een eerezaak van. Het was unfair, oneerlijk, onsportief. Dus werd bij Trenité niet ge spiekt. De orde in zijn lesuren was onaan tastbaar. Tot zijn vrienden behoorden de latere prof. dr. J. Iluizinga, toen ook leeraar aan de Haarlemsche H.B.S. en ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, die weldra haar directeur werd. Deze namen getuigen van het feit, dat fijne geesten elkaar ontmoet hadden. Trenité legde zijn leeraarschap neer toen hij pas in de veertig was. Hij woonde toen nl aan de Gedempte Oude Gracht no. 31; in dat huis zou hij verder zijn leven door brengen en zijn ongewonen publicistischen arbeid verrichten. Als Charivarius, mede werker van de Groene Amsterdammer, werd hij do grootc beschermer van de Nederlandsche taal, de onvermoeide strij der voor zuiver taalgebruik, die zijn pijlen - vooral op ons, haastig-werkende journa listen. afschoot. Wij hebben alle reden om hem daarvoor dankbaar te zijn. Hij heeft do romanschrijvers evenmin gespaard en zelfs zonder versagen tegen taal en stijl van officieele publicaties gestreden. Al moge dit laatste weinig gebaat hebben, in het algemeen heeft hij ontzaglijk veel gedaan voor onze taal. Hij zag haar als een prachtig, verfijnd en levend instru ment, dat men met eerbied en groote zorg hanteeren moet. Dat is waar; zij verdient het. Charivarius was niet de eenige, die dezen strijd voerde. Maar hij was de voornaam ste. Zijn oorspronkelijkheid, geest en distinctie gaven zijn werk zeldzame be- teckenis en daflrom verwierf hij, die zich een taak had opgelegd die alleen voor vakmenschen waardeerbaar scheen, op den duur toch algemeene bekendheid. Bij Tjeenk Willink, zijn Haarlcmschen uitgever, publiceerde hij een reeks boek jes, alle van ongemeencn inhoud. Zij be vatten velerlei. Er waren zijn bundels „Ruizerijmcn", waarin speclsehe vondsten op taalgebied in aantrekkelijkheid wed ijverden met rijmen betreffende politiek, kunst, sport en meer levenszaken. Tij dens den eersten wereldoorlog gaf hij in de Groene zijn berijmde critiek op de men taliteit van het „Deutschtum", die in •cherptc en geest in ons land niet over troffen is. Zijn berijmde Vaderlandschc Geschiedenis, in twee deelen, verscheen en boeide de fijnproevers van geestig taalge bruik en verrassende commentaar. Al dat werk was helder, zuiver en eindeloos ge polijst eer hij het aan de openbaarheid prijsgaf. Hij herschiep de gedachten van groote schrijvers der Oudheid en van mo derne philosofen. Hij begaf zich op too- ncelgebied en schreef merkwaardige paro dieën. Ook als regisseur trad hij op bij de fïhnrlem'sche Tooneelclub. welker voorzit ter hij jarenlang was. Zijn taalliefde, die zich in zijn laatste levensjaren nog eens uitte in een boekje over goed Ncdcr- landsch, dat vele lezers vond, strekte zich eok tot Engelsch uit. Vermaarde riimen getuigen daarvan en niet minder het boek je „Drop your foreign accent", dat ook in Engeland opgang maakte en daar werd uitgegeven. Zijn andere oude leervak vergat hij niet: samen met C. J. E. Dinaux, thans onze litteraire medewerker, schreef hij enkele jaren geleden een nu welbe kend boekje: De Grondwet, met Korte Aanteckeningen. Zijn leven en werk verdienen eerbiedige herdenking. Hetgeen hij schiep was zuiver «n eerlijk. Hij hoeft de Nederlandsche taal en de Nederlandsche beschaving waardig gediend en bevorderd. Anderen zullen zijn werk voortzetten, maar het zal anders tijn. Want dit was niet alleen goed, maar droeg ook sterk het kenmerk van een bij zondere en ongewone persoonlijkheid. Trenité bleef, zijn leven door, vrijgezel. Vooral in zijn ouderdom moet hij veel een zaamheid gekend hebben. Met groote zorg en hartelijkheid heeft hij menigmaal menschen, die ziek waren en leden, tal- Jooze bezoeken gebracht en hen voorge- lezen en gesteund door zijn sympathie. Weinigen weten dat. Hij zou niet goed ge vonden hebben dat het bekend werd. Maar Atoom-discussies in Engeland en Amerika: In het Britsclie Lagerhuis zijn de debatten begonnen over hot wetsontwerp inzake de controle op de atoomenergie, welk ontwerp voorstelt dat de regeering de uit sluitende controle op de ontwikkeling van de atoomenergie zou krijgen. Tegelijk heeft de U.N.O.-commissie voor de atoomenergie liet onderwerp der controle nog eens besproken, waarbij Baruch, de ontwerper van het bekende Anieriknaiischo controle-plan, zijn voorstellen verdedigde tegen critiek in Amerika zelf en daar buiten. ZooalsJiekend hebben vooral de Russen zich tegen het plan Baruch verzet, en ook de onlangs afgetreden minister van Handel, Wallace, heeft het plan dezer dagen als „egoïstisch" gekwalificeerd. De Britsche premier, Clement Attlee, heeft het atoom-wetsontwerp in het Lager huis ingeleid met toe te geven, dat er be zwaren aan verbonden waren, waarvan het voornaamste wel is: Engeland moet tenvolLe bereid zijn een volledig aandeel te nemeiv in een eventueel internationaal atoomplan. Er zullen voorts groote bedra gen mee gemoeid zijn. Van conservatieve zijde werd het plan toegejuicht door Richard Law, die de opmerking maakte dat het ontwerp in zekeren zin een aan sporing tot een nieuwen bewapenings wedloop zou kunnen zijn, doch dat zulks niet zoo verontrustend zou zijn als het vooruitzicht, dat Engeland in zulk een be wapeningswedloop achteraan zou komen. Zonder stemming ging het wetsontwerp in tweede lezing over. In de U.N.O.-commissie voor de atoom energie, die te New-York bijeenkwam, heeft de Canadeesche afgevaardigde een voorstel gedaan tot instelling van een niet-officieele werkcommissie van geleer den, ter bestudeering van veiligheids maatregelen welke noodig zijn bij de op wekking van atoomenergie, welk voorstel werd aangenomen. Bernard Baruch, permanent lid der atoomcommissie, als afgevaardigde voor de Vereenigde Staten heeft het Amerikaansche atoomplan verdedigd tegen de Russische critiek, dat dit plan de souvereiniteit der staten zou scha den. Hij zeide: „Het schaden van de souvereiniteit is te verkiezen boven een internationale ramp. Amerika is bereid zich te onderwerpen aan een onderzoek door een internationale commissie. Ons plan doet geen af breuk aan de nationale waardigheid of veiligheid van welk land ook. In dien wij er in slagen de atoomenergie te controleeren, zullen wij, logisch ge dacht, ook probeeren het gebruik van V4,V Uit dank voor hetgeen Winston Chur chill voor Jersey deed, hebben de vee fokkers van dit eiland den voormaligen premier een Jersey koe ten geschenke gegeven. Miss Mary Churchill heeft Jersey de eer aangedaan het geschenk voor haar vader in ontvangst te nemen. andere wapens die voor massavernie tiging kunnen worden gebruikt, te verhinderen." Baruch zei verder: „De vrede van vandaag is een intermezzo tusschen oorlogen De Amerikaansche voorstel len strekken tot afschaffing van niet alleen een oorlogsinstrument, doch van den oorlog zelf." Het woord is aan. Gustave le Bon: De meerderheid van het menschdom verlangt geleid te worden en niet oproer te maken. Plannen van Pan-American- Airways met Ned.-lndië Een Skymaster van de Pan-American Airways zal, met een bemanning van tien koppen cn voorts ambtenaren van het Amerikaansche departement van buiten- landsche zaken, het Amerikaansche leger en de Amerikaansche marine aan boord, omstreeks 10 November ccn verkennings vlucht naar Nederlandsch-Indië maken. Het docl van de vlucht is het bestudee- ren van de mogelijkheid een luchtverbin- ding tusschen Amerika en Nederlandsch- Indië to openen. Een aantal Amerikaan sche correspondent zal vermoedelijk den tocht meemaken. Op de plenaire zittingen van de» vredes conferentie van Dinsdag was de eerste spreker de Belgische minister Paul Henri Spaak. Deze oefende scherpe critiek uit op de procedure, bij deze conferentie ge voerd en liet weten dat zijn land en andere landen een andere procedure zullen verlangen voor de vredesconferen tie met betrekking tot Duitschland en Japan. In het bijzonder koerde Spaak zich tegen de methode, volgens welke de groote vier de ontwerp-verdragen opstellen om zich daarna gezamenlijk te keeren tegen eenige wijziging daarvan. Hierdoor wordt de mo gelijkheid tot wijzigingen op wensch van de kleine landen vrijwel uitgesloten. Daar om is deze conferentie eigenlijk niet veel meer dan een proces tot goedkeuring van de tevoren door dc grootc vier genomen besluiten. Het verdrag met Italië noemde Spaak veel te hard. Te weinig is rekening ge houden met de Italiaansche oorlogsbijdragc in de laatste phase van den strijd, aldus Spaak. In de middagzitting sprak Bevin als lei der der Britsche delegatie. Hij verklaarde, dat de conferentie in elk geval over de noodige feiten beschikte. Het was een goed ding geweest, dat de voormalige vijandige landen ten volle de gelegenheid hebben gehad zich uit te spreken. De raad van ministers van Buitcnlandsche Zaken zou veel nut van de besluiten cn nanbevelin- gen van de conferentie ondervinden. De meeningsvcrschillen tusschen dö ge allieerden schreef Bevin toe aan de oor- Seyss komt aan gesloten deur De Koningin heeft besloten, het verzoek oin interventie, gedaan door den verdediger van Scyss Inquart, niet in overweging te nemen. logsjaren, de teleurstellingen gedurende de jaren tusschen de twee wereldoorlogen en dc verschillen in levensopvatting. „Men moet de geallieerden niet beoordeelen naar de harde woorden, die tusschen hen geval len zijn", zoo zeide hij. Na Bevin heeft dc Fransche premier Bi- dault gesproken. Hij richtte zich o.m. tegen den Duitschcn geest van agressie. Ten aan zien van Italië had Frankrijk zijn cischen gematigd, maar het Italiaansche volk, of schoon van nature vreedzaam, heeft toch medc*schuld aan dc rampen, die het over zich gebracht heeft/ Dc militaire gouverneur van dc Ame rikaansche bezettingszone in Duitsch land, generaal McNarncy, heeft volgens A.N.1V bevestigd, dat dc executie van de zestien te Neurenberg ter dood ver oordeelde nationaal-socialistische lei ders op zestien October zal plaats hebben. Mevrouw Schacht heeft Dinsdagavond verklaard, dat zij vernomen heeft, dat haar man naar de gevangenis in de Archiv strasse te Stuttgart is overgebracht. Reu ter meldde hedenmorgen, dat Schacht als gevangene Stuttgart ;,met onbekende be stemming" heeft verlaten. Robert Jackson, eerste aanklager der Vereenigde Staten in het Neurenbergsche proces, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat Schacht, hoewel vrij gesproken door het tribunaal, geen reden tot klagen of verbazing heeft, indien hij voor een Duitsche zuiveringsrechtbank wordt gebracht. Jackson vestigt namelijk de aandacht op ccn schriftelijke verkla ring van Schacht, in den zomer van 1945 aan de militaire autoriteiten overhandigd, waarin Schacht het volgende over de schuld van het Duitsche volk schrijft: „Laten alle werkelijk schuldigen v«»r- den gestraft. Indien de vreemde mogend heden er niet voor zorgen, moet Duitsch land do schuldigen door middel van eigen gerechtshoven vcroordeclen en straffen." Beroep van graaf De Marcliant verworpen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen graaf M. V. E. H. J. M. de Marchant et d'An- sembourg, de ex-N.S.B.-commissaris der provincie Limburg, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch tot 15 jaren gevangenisstraf was veroordeeld. De Raad verwierp zoowel het beroep van ver dachte als dat van den procureur-fiscaal bij het Hof tc 's-Hertogenbosch, zoodat het vonnis van het Hof, 15 jaar gevangenis straf, gehandhaafd blijft. De procureur fiscaal bij den Raad van Cassatie had tot de doodstraf geconcludeerd; Ook de procu reur-fiscaal bij het Hof had de doodstraf geëischt. het n\ag nu wel gezegd worden, in een streven om het beeld van een goed en fijn mensch, die is heengegaan, vollediger te geven. Dit leven van een eenzaam man is goed besteed geweest. R. P. Vrijdag begrafenis Weer zjjn drie jeugdige slacht offers van de vliegtuigramp te Apel doorn in het ziekenhuis overleden, waardoor het aantal dooden tot 24 is gestegen. In overleg met het gemeentebestuur van Apeldoorn, het schoolbestuur der Chris telijke H B.S. en de ouders der slachtoffers is besloten, dat, voor zoover de ouders althans geen afwijkende wcoschen heb ben, de begrafenis der omgekomen leer lingen gemeenschappelijk zal geschie den. B. en W van Apeldoorn hebben daartoe een stuk grond op een der ge meentelijke begraafplaatsen aangeboden, waarop de stoffelijke resten naast elkaar zullen worden ter aarde besteld Het staat nog niet vast, welke begraafplaats dit zal zijn. Twee katholieke scholieren zullen op een der katholieke kerkhoven worden be graven. Voorts zullen enkele slachtoffers wier ouders elders woonachtig zijn, aldaar ter aarde worden besteld. Donderdagavond zal een dienst in de Groote Kerk aan dc Loolaan worden ge houden, uitsluitend voor de familieleden en degenen, die bij het reddingswerk be trokken zijn geweest Vrijdagochtend wordt in dezelfde kerk een rouwdienst gehouden, welke voor een ieder toegan kelijk is. Des middags om" drie uur vertrekt de rouwstoet van de Christelijke H B.S. aan «dc Jachtlaan, waar de dooden te voren zullen worden opgebaard, naar de be graafplaats. Slechts dc leerlingen der school en hun ouders zullen op het kerk hof kunnen worden toegelaten. Commandant zeemacht betuigt deelneming Aangezien de sergeant-vlieger van de Nederlandsche luchtstrijdkrachten Chrls- tern tijdelijk bij den Marine-luchtvaart dienst was gedetacheerd, heeft de Com mandant Zeemacht Nederland de schout bij-nacht J. A. Gauw, zich, vergezeld van: zijn adjudant en een vertegenwoordiger van den Marine-luchtvaartdienst naar Apeldoorn begeven om de deelneming van de Koninklijke Marine te betuigen aan den burgemeester van Apeldoorn, het hoofd van de getroffen school on aan de ouders van dc omgekomen leerlingen. Het ligt in de bedoeling naar de begrafenis van de slachtoffers een detachement van de Koninklijke Marine af te vaardigen. ZWAAR JJF.WOLKT. Verwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Meest zwaar be wolkt. Vrij koud weer met plaatselijk eenige lichte regen of motregen. Matige tijdelijk vrij krachtige Noord-Oostelijke

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1