Smuts over Europa Donau-Dilemma ingeleid te Parijs De Russen blokkeeren het Oost-Europeesch luchtruim Neurenbergsche vonnissen ongewijzigd Beslissing van den geallieerden bestuursraad Twee Dardanellen-nota's voor Rusland *le .Taarjranff No. 18454 TT J jl 1 1 J Vrljaop; 11 Octol»OP 104O Bureaux: Groote Houtsu 93 l"™l Ml[ jj Csü Jfl i ^"ll Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem I I. i i J 5 I^IlltJ I VV 1 V J L I I V i 1 i Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154. Wfc A dh V"^" ^B" per kwartaal f 4.- Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccrcboom TeJRedactie 10600 Dir._Hoofdred. 15054 V/ELDMAARSCHALK Smuts, Zuid-Afri- ka's „Slim Jannie", de groote bouwer van de Unie van Zuid-Afrika en een der belangrijkste mannen in het Britsche Ge- meenebest, heeft vandaag in de Ridderzaal, bij zijn ontvangst door de Staten-Generaal, over Europa gesproken. Zijn woord bevatte meer, maar het was voor het leeuwendeel aan Europa gewijd. En de kern van zijn geestdriftig betoog, dat geheel aansloot op de rede, onlangs door Winston Churchill in Zürich voor de Universiteit gehouden, was: Vereenig Europa. Het leeft nog, maar het slaapt. Europa, ontwaak! Smuts is zoowel openhartig als uitvoe rig in zijn betoog geweest. Hij heeft ver schillende mogelijkheden uiteengezet. De tekst van zijn rede heeft ons pas kort voor het afdrukken van dit nummer bereikt; ik moet dus vandaag volstaan met voorloopig commentaar. Er zal meer over te zeggen zijn. Laat men daarbij wel begrijpen dqj generaal Smuts, zooals wij hem plegen te noemen, niet slechts een politicus uit het verre Zuid-Afrika is, die zijn stamverwan ten eens een bezoek komt brengen. Hij heeft verklaard, dat Churchills in zichten in wijden kring gedeeld worden, zelfs door hooge autoriteiten, die echter voor hun verantwoordelijkheidsgevoel niet voorbarig kunnen spreken. Churchill heeft Frankrijk uitgenoodigd om de leiding te nemen door een verzoening met Duitsch- land. Dit lokte een koor van tegenwerpin gen in Frankrijk uit. Toch zou zulk een verzoening den loop van de geschiedenis veranderen. Smuts vreest, dat Europa niet zal kunnen wachten op de groote veran dering in de Fransch-Duitsche verhouding. De zaak is te dringend. Misschien zal die verandering volgen op de schepping van den Eyropeeschen Statenbond inplaats van eraan vooraf te gaan. Waarom zou Groot-Brittannië niet de leiding nemen in de vorming van een Europeesche eenheid? Smuts heeft op dit punt diplomatieke taal gesproken. Hij heeft gewezen op Groot-Brittannië's groote prestige onder de kleinere Europeesche democratieën en op die groote schepping van internationale vrije samenwerking: hei Britsche Gemeenebest. Hij heeft eraan toegevoegd: als schuchterheid dit land doet aarzelen, waarom zouden dan niet Cciiige van de kleinere staten, die over tuigd zijn van de belangeloosheid van Groot-Brittannië, het tegemoet komtn? Het is de vraag, die al zoo vaak op deze plaats naar voren is gebracht: waar blijft het initiatief van de kleine landen in de groote politiek, waar blijft het initiatief van Nederland, dat een historische repu tatie en een niet gering moreel gezag in de wereld heeft? Want er zijn beslissende oogenblikken in dé wereldpolitiek, waarop juist het conflict tusschen de groote mach ten het noodzakelijk maakt dat kleinere, wier woord niettemin indruk maakt door hun vanouds erkende qualiteiten, het ver lossende woord spreken. Smuts heeft er ons aan herinnerd, dat de •toestand van de kleine staten zorgelijk genoeg is om spoedig ondragelijk te wor den. Dit zou hen tenslotte kunnen dwin gen, zich bij een of andere groote mogend heid als aanhangers of satellieten aan te sluiten. Kan dit niet worden voorkomen door tijdig handelen, dat hun onafhanke lijkheid zal verzekeren in een Europeesch stelsel, waarin hun vrijheid en veiligheid gewaarborgd zullen zijn? Welk stelsel? Ik herinner aan de uiteen zettingen over Federale Unie, reeds ver leden jaar op deze plaats gegeven en later herhaald. In een Federale Unie worden niet regeeringen maar Volken samenge bracht. Niettemin staan zij in een Staten bond, op dezen grondslag gevormd, slechts een deel van hun souvereiniteit aan het groote geheel af dat deel, dat zij In de huidige wereld in waarheid niet meer souverein kunnen uitoefenen en blijven hun zelfbestuur, hun eigen bewind, hun eigen wetgeving toepassen. Smuts ziet als andere mogelijkheid (als de leiding der groote staten nog mocht uitblijven) een groepeering van kleine Europeesche staten: ook een statenbond onder een Raad, om „de zaak op gang te brengen." Hij heeft geen vrees voorde Sla vische statengroep, die zich in Oost- Europa vormt. Europa herbergt de verst ontwikkelde groep volken der mensch- heid. Nu is het verdeeld in kleine een heden, die elkaar in vredestijd in de wielen rijden en wier veiligheid in oorlogstild door hun verdeeldheid bedreigd wordt. Waarom zou dat zoo moeten blijven? Alle elementen voor een groote indu- strieele en economische herleving liggen voor het grijpen als men zich vereenigt. Als men het politiek niet durft, kan men het economisch nog doen. „Als Europa nog verhinderd wordt van het ziekbed op te staan, laat het dan tenminste leven", zei Smuts hierbij. De uitwerking van een betoog als dit. gehouden voor de Staten-Generaal, moet zijn dat eindelijk de gedachtenwisseling over de groote politiek, over de vraag stukken die de hoofdzaak vormen en wel ker oplossing ook voor ons land beslissend is, algemeen zal worden. Men kan de feiten niet langer ontgaan. Een Tcdo nis deze stelt tyederland voor de vraag, of het inderdaad actieve buitenlandsche politiek zal gaan voeren of blijven aarzelen en af wachten, zooals in den neutralen tijd. Er is geen kans om het eens een jaar of wat aan te zien. De toestand van Europa spreekt duidelijke taal. De vraag is nu of wen durft. R. P. Molotof spreekt van „dollar-democratie* De voltallige vergadering der vre desconferentie heeft gisteren het ont werpverdrag- voor Roemenië goedge keurd. De Amerikaansche afgevaardig de Vandenberg verdedigde den En- gelsch-Amerikaanschen eisch, dat de Donau voor alle schepen open moet zijn. Hü drong er op aan, dat binnen zes maanden na de onderteekening van het verdrag een conferentie van de groote vier plus de Donauslaten bijeen zou komen voor het opstellen van een Do- nauconventie. Vervolgens sprak de Joegoslavische afgevaardigde Kardelj, die zeide, dat de Donaukwestie niet onder de be voegdheid van de conferentie valt. Tijdens de middagzitting wees de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin.op het belang van vrije scheepvaart op de Donau. Hij achtte in dit verband een internationaal beheers- lichaam noodzakelijk, daar het hier den handel van acht Donaustaten met de rest van de wereld betreft. „Hier ligt de mooie kans de verdeeldheid tusschen Oost en West die Molotof gisteren ab surd noemde, te verwijderen", zoo be sloot Bevin. Vervolgens nam Molotof het woord. ..Onder de Donaustaten". aldus Molo tof. „zijn er die als geallieerden hebben meegevochten in den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand. Wij heb ben -niet het recht dergelijke landen bindende voorschriften te geven met betrekking tot hun eigen Donau". Als voorbeelden haalde Molotof het Suezkanaal en het Panamalcanaal aan, waarbij ook meer landen zijn betrok ken. Sprekende over herstelbetalingen zeide Molotof: „Wij zijn ons er van be wust, dat de Vercenigde Staten gedu- renden den oorlog hun eigen belangen zoowel als de onze hebben verdedigd, waarvoor wij allen zeer dankbaar zijn. Toch kan men niet zeggen, dat Amerika evenzeer van den oorlog te lijden heeft gehad als andere landen. Als wjj kleine landen dezelfde rechten als Engeland en Amerika geven, zullen zij geen on afhankelijke politiek kunnen voeren en spoedig leven bij de gratie van de dol lar-democratic van kapitalisten. De Vereenigde Staten hebben ver klaard, dat zü achthonderd Donausche- pen zullen vasthouden, tot dat zekere eischen met betrekking tot de regeling De éénmansbup, geconstrueerd van oud metaal en afval door een vernuftig Londenaar, trok veel belangstelling in Londens straten, vooral toen een van de 'digc passagiersbi kwam meten. van de Donauscheepvaart door bepaal de landen zouden zijn aanvaard. Deze methode van druk oefenen op kleine landen, die hun onafhankelijkheid en hun belangen hebben willen verdedi gen. strookt niet met de beginselen van de democratie", aldus de Russische minister. Roemeensch verdrag goedgekeurd De laatste stemming over het Roe- meensche ontwerp-verdrag geschiedde Vrijdagochtend. Er volgde een daverend applaus op dc woorden van Molotof: „Wij hebben een min of meer bevredi gende goedkeuring van de artikelen van het Roemeensche verdrag bereikt". De conferentie zal heden weer bijeenko men voor een slot-discussie over het Bulgaarsche verdrag. Byrnes zal haar presideeren. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend dat de Russische generale staf in Boe dapest ieder luchtverkeer boven Hon garije tusschen 9 en 14 October heeft verboden. Tevens werd het luchtverkeer van Weenen over Tsjechoslowaaksch grondgebied stopgezet. Een Clipper der Panamerican Airways, op weg naar Praag, werd te Weenen tegengehouden en via Frankfort naar Londen terugge zonden. De Tsjechische luchtvaartmaat schappij heeft allo vluchten op Belgrado en Boekarest tot 14 October gestaakt. Intusschen hebben de Pan-American Anrways besloten alle diensten op Euro pa niet verder dan Brussel te laten vlie gen,daar van de Amerikaansche militaire autoriteiten bericht was ontvangen dat geen vliegtuigen boven door de Russen bezet gebied in Hongarije, Tsjechoslo- wakije of Roemenië mogen vliegen. Door Rusland bezette gebieden in Duitschland en Oostenrijk vallen niet onder dit verbod. Amerikaansche autoriteiten van het vier-mogendheden luchtdirectoraat te Berlijn hebben hun verbazing over deze Russische maatregelen uitgesproken, waarover het directoraat niet van te voren is ingelicht. De reden van het ver bod is volkomen onbekend, doch men houdt rekening met de mogelijkheid dat Russische manoeuvres er de aanleiding toe hebben gevormd. Zuurstofcylinder ontploft twee dooden In de plaatwerkerij van dc firma Stork aan den overkant van het IJ te Am sterdam is gistermiddag een cylinder met zuurstof, welke onder een druk stond van 150 atmosfeer, met een daverenden slag gesprongen. Twee plaatwerkers, de 21- jarige J. M. en de 17-jarige J. B., beiden uit Amsterdam werden op slag gedood; twee anderen liepen zeer ernstige kwetsu ren op. De plaatwerkerij werd in een ravage herschapen De Arbeidsinspectie heeft een onderzoek naar de oorzaak der ontploffing ingesteld. Hef woord is aan. Pascal: Deze brief is wat lang uit gevallen, omdat ik geen tijd had om hem korter te maken. Weer telefoneeren met Batavia Er komt een goedkoop tarief Naar wij van het hoofdbestuur der P.T.T, vernemen, is men er in geslaagd de telefo nische verbinding (door middel van de radio) tusschen Nederland en Batavia tot stand te brengen Binnenkort kan er al ge telefoneerd worden. Het tarief moet nog vastgesteld worden, maar ons werd ver zekerd, dat het laag zal zijn. De P.T.T. gaat in dit geval niet uit van het streven om winst te maken, omdat er een landsbelang in gezien wordt om het gebruik zoo alge meen mogelijk te maken, vooral ook voor het contact tusschen Indië en de gerepa- trieerden. De telefonische radio-verbindin» Neder landCurasao ging tot heden over Ame- rika. Over eenigen tijd komt er een direct contact. Daardoor zullen de tarieven ver laagd kunnen worden. Locale telefoongids niet voor April 1947 gereed Haarlem heeft dringend behoefte aan een nieuwe locale telefoongids. Maar zoo als het hier is, zoo is het ook in andere steden. Bovendien zit men met technische moeilijkheden en papierschaarschto. Het hoofdbestuur van de PTT deelde ons mede 'dat het werk zooveel mogelijk bespoedigd zal worden, maar er werd gevreesd, dat men Haarlem niet eerder zal kunnen helpen dan 1 April 1947. De nieuwe gids krijgt een oplaag van 20.000 exemplaren. Drie notarissen benoemd Te Haarlem waren drie vacatures van notaris, waarin thans voorzien is. Tot opvolger van den heer N J. Iloef- lake is benoemd de heer .T. C. Stuart, die candidaat-notaris is op het kantoor van den heer Hoeflake. Wij herinnoren eraan dat aan notaris Hoeflake op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer G. Wolzak is voorzien door de benoeming van mr M. G. Krans, candidaat-notaris te Goes. De heer P. A. de Ruig uit Heemstede, sedert 1929 werkzaam als candidaat-nota ris bij wijlen den heer T. Bruyn Pzn. is benoemd in deze vacature. Weerbericht EINDE VAN HET ZONNIGE WEER. Weersverwachting geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Tijdens den nacht vorming van mist en gesloten be wolking, die morgen overdag aanleiding geven tot somber, kil weer. Geen neerslag van boteekenis. Zwakke of matige naar Noord of West terugloopende wind, Reuter meldt uit Berlijn, dat de Geallieerde Bestuursraad alle ver zoeken om gratie inzake de vonnis sen tegen de nazilciders verworpen heeft. Alle vonnissen blüvcn zooals zij zijn uitgesproken. De verzoeken van Goring, Jodl en Keitel om te worden doodgeschoten in Amerika en Turkije eischen breede basis" Volgens diplomatieke kringen te Washington heeft de Turksche regee ring een krachtig en uitgebreid ant woord opgesteld op de laatste Sovjet- nota, waarin de Sovjet-Unie gemeen schappelijke verdediging van de Turk sche zeeërtgten (Dardanellen en Bospo rus) voorstelt. De. nota is ter goedkeu ring aan het kabinet voorgelegd. Ook de Amerikaansche regeering heeft een Dardanellen-nota opgesteld, die reeds aan de Sovjet-regeering is toegezonden. Naar men te Washington verneemt beteekent het Turksch antwoord een duidelijke bevestiging van het reeds ingenomen Turksch standpunt en is het een echo van de Engelsche en Ameri kaansche opvatting. Dat men bereid is bilaterale besprekingen over de Darda nellen te voeren, maar dat men over een wijziging van het verdrag van Montreux (over het recht van door tocht door zeeengten) alleen op een algemeene conferentie, waarop alle be langhebbende partijen vertegenwoor digd zijn,, wil onderhandelen. Het antwoord verwerpt eveneens elk voorstel om Sovjet Russische militaire bases op Turkschen bodem te vestigen. In diplomatieke kringen te Washing ton wordt verklaard, dat de V. S. een nieuwe nota aan de Sovjet-Unie heb ben gezonden, waarin wederom wordt bevestigd, dat de Amerikaansche re geering gekant is tegen de gezamen lijke verdediging der Dardanellen door Turkije en de Sovjet-Unie. plaats van opgehangen, werden even eens door dën bestuursraad verwornen. Het verzoek van Riider om den dood door den kogel in plaats van levens lang werd eveneens afgewezen aange zien de Bestuursraad een door het tri bunaal uitgesproken vonnis niet kan verzwaren. De Sovjet-Russische afgevaardigde in den Bestuursraad verklaarde het als zijn plicht te beschouwen om zijn volle dige instemming te betuigen met de meening van het Sovjet-Russische lid van het tribunaal, dat er genoeg bewij zen zijn Schacht, von Papen en Fritsche ook te straffen, tegen Hess het dood vonnis uit te spreken en te erkennen, dat de regcering van Hitler met zijn generalen staf en militair opperbevel misdadige organisaties waren. De geallieerde bestuursraad be vestigde dat alle te Neurenberg ter dood veroordeelden 16 October in het bijzijn van een viermogendhe- dencommissie zullen worden opge hangen. Twee persvertegenwoordi gers van elk der vier bezettende mogendheden en een officieele fo tograaf zullen de executie mogen bijwonen. Volgens majoor Fred Teich. beambte van de gevangenis te Neurenberg, heb ben de Amerikaansche autoriteiten be sloten. de hersenen van de ter dood veroordeelden na de executie niet voor pathologisch onderzoek naar Ame rika te zenden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1