c Half Om van Franken! De Effectenbeurs staakt als protest tegen uitlating van prof. Lieftinck Wereldnieuws Wie kan ons helpen' Tweede Kamer staat afwijkingen van de Dienstplichtwet toe Van Weert Tips en Korf en Ministerieele verklaring over de liquidatie van onze dollar-saldi De Ainsterclamsclic effectenbeurs heeft gistermiddag gestaakt. Er werden geen zaken gedaan en er kwamen geen notec- ringen tot stand. De aanleiding tot deze ongewone houding der effectenhandelaren was een verklaring, die minister Lieftinck op een persconferentie in Den Haag heeft afgelegd. De minister had. volgens de aanvanke lijke berichten ten aanzien van de liqui datie van het Amerikaansche effectenbezit gezegd dat er een toestand kan ontstaan, dat hij voor de meest rigoureuse maat regelen niet zal terugschrikken. Deze uitlatingen hebben op de beurs groote verontwaardiging gewekt en ge leid tot het besluit, dat er geen noteerin gen werden opgegeven. Volgens een hedenochtend verstrekte toelichting van bevoegde zijde, moet deze fceherpe reactie onder andere geweten wor den aan een onjuiste interpretatie van de mededeelingen van den minister, welke ten deele een gevolg schijnt te zijn van de verkorte weergave van prof. Lieftinck's woorden. De minister legde zijn verklaringen af op een persconferentie in zijn-departement die bijeengeroepen was omdat de minister het een en ander wilde mededeelen over zijn verblijf in de Vereenigde Staten en Canada. Hij was niet bijzonder optimis tisch wat dc mogelijkheid betreft credie- ten in de Vereenigde Staten te verwerven. De Export en Importbank is, onder in vloed van het Amerikaansche Congres, weinig geneigd credieten te verleenen en verwijst de aanvragers naar de Internatio nale Bank, die echter nog niet over ruime mogelijkheden beschikt Toch zal Neder land zich tot de laatste moeten wenden en wellicht in termijnen de bedragen toege wezen krijgen. Nederland komt stellig het eerste in aanmerking, omdat het van alle Europeesche landen het gunstigst beoor deeld wordt. Verder zal ons land van zijn Ameri kaansche investeeringen gebruik moe ten maken. De minister wilde geen misverstand laten heerschen over het feit, dat de verkoop van Nederlandsch bezit aan Amerikaansche effecten, waartoe sinds 20 September de ge legenheid is opengesteld, thans moet geschieden op een lagere New York- sche beurs en dus met dollarverlies. Amerika was niet bereid om de op brengst van effecten vrij te geven indien ïiict was vastgesteld, dat daarmee geen vijandelijk eigendom gemoeid is en dus geen opbrengsten in vijandelijke handen vloeien. De Amerikanen gaan in dat op zicht heel ver en deze certificatie, gekop peld aan de effectenregistratie heeft veel moer tijd gekost, dan men had verwacht. Het was een ontzaglijke taak 40 tot 50 mil- lioen stuks effecten te registreeren en te zuiveren. Dat inmiddels Wallstreet kelder de was een verschijnsel, waartegen geen voorzorgsmaatregelen genomen hadden kunnen worden. Vervolgens wees minister Lieftinck er ©p. dat de geleide economie in de V. St. steeds meer op den achtergrond raakt: hij maakte echter front tegen de opvatting hier te lande, dat Amerika niet alleen de politieke democratie, doch ook de econo mische «rljheid in het buitenland wenscht. Volgens de vanochtend verstrekte toe- De staf van tie Zweedsche defensie, die een onderzoek heeft Ingesteld naar de ge- heimzlnnl'ge lichtende projectielen, die den taatsten tijd boven Zwccdsch .grondgebied waren waargenomen, en waarvan werd ver ondersteld dat het projectielen waren af komstig van Russische bases, heeft thans be kend gemaakt dat men hier met natuurver schijnselen te doen heeft. De analyse van de gevonden overblijfselen heeft uitigemaakt dal het cokes of slakken waren. Er is niets gevonden dat op ontplofte projectielen wijst. Zondag a.s. wordt in Frankrijk het refe rendum voor de grondwet gehouden. De Fransche internationalistische communisti sche partij, die ongeveer 10.000 leden telt, beeft den arbeiders aangeraden zich van Stemming over het ontwerp te onthouden. Heeft Engeland een voorraad atoom bommen van Amerika gekregen? Dit is een vraag, die de hoogste Amerikaansche auto riteiten ontkennend beantwoorden doch welke Pearson, een bekend Journalist cn radiocommentator, koppig bevestigend blijft beantwoorden. Thans heeft zelfs president Truman officieel verklaard, dat de bewering van Pearson ongegrond is en dat Engeland geen atoombom-voorraden bezit. De commissie der U N O. voor oorlogs misdaden heeft medegedeeld dat sinds het einde van den oorlog reeds meer dan zeven honderd oorlogsmisdadigers zijn ter dood veroordeeld Van de 1018 verdachten, door Frankrijk, Engeland of Amerika berecht, kregen er 892 do doodstraf. 438 werdert tot gevanigenlstraffen veroordeeld en 188 wercfen vrijgesproken. In het Verre Oosten werden er 32fi Ier dood veroordeeld, 554 gevangen ge zet en 240 vrijgelaten. In Portugal ls een opstand uitgebroken. Volgens berichten uit Lissabon betreft het een oproer van burgers en soldaten ln het Noorden van het land, welke onmiddellijk In den kiem gesmoord ls. Er wordt gezwe gen over eventueele gevechten. Latere be lichten spreken van een opstand van officie ren te Coimbra en van relletjes te Oporto. Waarnemers houden rekening met het uit breken van troebelen te Lissabon. Verschil lende verbindingen van de hoofdstaf met andere plaatsen zijn verbroken. De bericht geving ls vertraagd en onbetrouwbaar. In Lissabon zijn miUUetroepen opgeroepen, meldt Reuter. lichting op 's ministers verklaringen ont wikkelde zich naar aanleiding van gestel de vragen een gedachtengang, waarin de minister toegaf, dat de uitbetaling van een doel der opbrengst van in Amerika te ver- koopen fondsen, waarvan het provenu in vrij geld wordt uitgekeerd, een inflatoir effect heeft. Hiertegenover stelde de mi nister echter dat door de aanschaffing van goederen tegen dollars in Amerika, dit inflatoire effect wordt geneutraliseerd. Immers, door verkoop van deze goederen in het binnenland worden de hiervoor te besteden vrije middelen weer geabsor beerd Mocht de faciliteit van een gedeel telijke beschikbaarstelling der opbrengst in vrij geld niet het gewenschte effect sor- teeren ter verkrijging van de noodige de viezen voor het herstel van ons productie apparaat, zoo verklaarde de minister, dan zou hij voor de meest rigoureuze maatre gelen-niet terugdeinzen. De landsbelangen zijn. of kunnen in de toekomst in een si tuatie geraken, waarin men zich moet af vragen war zwaarder weegt: de -belangen van een bepaalde groep effectenhandel ren en zelfs van de Amsterdamsche Effec tenbeurs als internationaal orgaan, of het herstel van Nederland. Uit 's ministers betoog kwam voorts tot. uiting, dat de goedwillenden uit financieele kringen, die het landsbelang, waar dit paral.el kan loopen met het groepsbelang, in het oog houden, de vereischte samen werking in het belang van een spoedig nationaal herstel stinjuleeren. Zestien jaar dwangarbeid voor Aartsbisschop Stepinac Aartsbisschop Stepinac van Zagreb is hedenmorgen door het Joegoslavische gerechtshof tot zestien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor den tiid van vijf jaar veroordeeld. Lijst van geïnterneerden Op onze bureaux te Haarlem en IJmui- den is lijst G. 12 aangekomen, bevattende de namen van geïnterneerden, op Java ge-, evacueerd naar Geallieerd gebied. De vermelde personen zijn op den 27en Sep tember te Batavia aangekomen. In het Notarishuis te Haarlem zijn Don derdag de volgende perceelen geveild Jan Luykenstraat 15 f 5400 Th. Breed; Van Vollenhovenstraat 23 f 5100 E. Honderdos q.q.; Van Vollenhovenstraat 25 f 5100 W. Breed, Regulierstraat 24 f 3924 K Offen- berg; A. L. Dyserinckstraat 93 f 4200 W. C. Snoek; Brouwersstraat 140 f 2925 C. J. L. Tack; Oranjeboomstraat 68 f 1685 A.« van der Putten; De Cfercqstraat 144 f 3170 J. W. Heukerman; M. van Heems kerkstraat 7 f 7725 N. van Beem; Spaan- schevaartstraat 113 f 4050 R. P. Jurgens. Record-score in Engeland In een competitiewedstrijd voor de tweede divisie heeft Newcastle United (thans no. 2 in de ranglijst) met 13—0 gewonnen van Newport County, no. laatst. Sinds het bestaan van de Football League heeft noch in de eerste, noch in de tweede divisie ooit een elftal dit aantal goals bereikt. In de derde divisie is het ln al die jaren tweemaal ge- beu rd. Newcastle had drie dagen tevoren den voorhoedespeler Shackleton van Bradford voor een zeer hooge som overgenomen, Hij maakte ln dezen eersten wedstrijd voor zijn nieuwe club vijf goals, waarbij* de hattrick: drie goals binnen zes minuten. De linksbin nen Wayman, die voor het eerst als midden voor beproefd werd, maakte er vier Engelsche competitiestanden In de eerste divisie heeft Blackpool de leiding met 16 punten uit 10 wedstrijden. Tweede is Manchester United met 14 uit 9, derde Sunderland met 12 uit 9. vierde Liver pool met 11 uit 8 Charlton Athletic en As ton Villa zijn zevende en achtste, beide met 10 punten uit 9 wedstrijden. Everton maakt het niet best (vijftiende plaats, 7 punten uit 8 wedstrijden) en met de Cupwinners, Derby County, gaat het neg minder goed (zeven tiende plaats, 6 uit 8). Maar het seizoen is nog Jong; er moeten 42 wedstrijden gespeeld worden en er kan nog zooveel veranderen. Daar moet ook The Arsenal op hopen, want de eertijds vermaarde club staat nu no. 21, op een na laatst, met 5 punten uit 9 wed strijden. Manager George Allison ls op jacht naar nieuwe spelers, maar beschikt niet over veel geld. In de tweede divisie leidt Barnsley met 16 punten uit 10 wedstrijden. Tweede is New castle United met 12 uit 9, derde West Brom- wlch Albion met 12 uit 9. vierde Manchester City met 11 uit 8. één kind (4 jafir) mUgiheclien 2 KA- cnlieid Lij mldden- 50.p. m. 5896 of tol. 21769 „De Waarheid" voor militairen verboden (Van onzen -parlementairen Yedacteur) Minister Schagen van Leeuwen heeft gisteren in de Tweede Kamer een verkla ring afgelegd naar aanleiding van het vUcgtuigongeluk te Apeldoorn. Hij zeide dat dit veroorzaakt is door de roekeloos heid on gemis aan verantwoordelijkheids gevoel van den jeugdigen sergeant-vlieger die in strijd met de hem gegeven schrifte lijke opdracht naar Apeldoorn was gegaan. Het had den verongelukten jongeman overigens niet aan een goede opleiding en aan bekwaamheid ontbroken. Het was dan ook, naar de minister verklaarde, op zich zelf volkomen verantwoord geweest, dat men hem een solovlucht had laten maken. De Kamer besprak vervolgens het wets ontwerp. waarin de regeering machtiging vraagt, voorloopig de vrije hand te krijgen bij het treffen van velerlei voorzieningen ten aanzien van den dienstplicht, welke geen uitstel kunnen leiden, doch die af wijkingen van de Dienstplichtwet inhou den. Deze machtiging geldt tot het .oogen- blik, waarop de regeering een herziening van de Dienstplichtwet aanhangig maakt. Het wetsontwerp ontmoette veel staats rechtelijke bezwaren. Mr. Stokvis (Comm.) vestigde zelfs de aandacht op de bepalin gen in het Wetboek van Strafrecht tegen ministers die ongrondwettelijke maatrege len voor hun verantwoording nemen. Met hem hadden de heer Van Sleen (P.v.d.A.), di Bierema (P.v.d.V.) en tot .op zekere hoogte ook mr. Roosjen (A.R.) en jhr mr. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) principieel hetzelfde staatsrechtelijk bezwaar: een noodeloos ver-gaande, niet meer oirbare delegatie van wetgevende bevoegdheid Alleen de heer Tilanus (C.H.) wilde den minister wel een ruime blanco-machtiging geven. Minister Fiévez zag zelf ook wel in, dat het te- ver ging, maar beriep zich ten opzichte van het verleden eenigermate op overmacht Een amendement-Ruys de Bee renbrouck, dat wettelijke bekrachtiging binnen veertien dagen der algemeene maat regelen van bestuur beoogde, werd met 53 tegen 12 stommen aangenomen. Flen deel der C.H. en alle Communisten stemden tegen Daarna ging het wetsontwerp er met 57 tegen 8 stemmen, die der Commu nisten. door. Uit het betoog van den minister zij nog vermeld, dat hij „De Waarheid" voor mi litairen verboden heeft en voorts dat er van het oproepen der oudere, zoogenaamde ..bezettingslichtingen" wel niets zal ko men. Daaraan zijn namelijk veel te veel bezwaren verbonden. Alleen zal in 1947 de lichting 1944 gekeurd worden om daaruit eventueel bepaalde krachten als tandart sen. technici, enz te recruteeren. ARBEIDERSZANGVEREENIGING „MORGENROOD". Donderdagavond ls onder groote belang-, stelling de oprichtersvengadering gehouden van de arbelderszangvcreenlglng „Morgen rood" te Haarlem, aangesloten bij den Bond van Socialistische Zangvereeniglngen. In een voorloopig bestuur hebben zitting de heeren Vermaat (voorzitter), de Groot, Gerritsen en Stray en mevr. Maglelsc (secretaresse. KI. Heiligland 27), mevr. v. d. Linden, (penning meesteres se) en mevr. Koopman. Er zijn al besprekingen met een dirigent gehouden. Binnen enkele weken hoopt men met de repe tities tc kunnen beginnen. Voor flinke broodeters. (daim snijden) Adv. Veteranentoumooi van de Heemsteedsche Poloclub Ter gelegenheid van het dertig-jarig be staan zal de Heemsteedsche Poloclub Zon dag 13 October om halftwee een veteranen tournooi organiseeren, waarvoor reeds tien ploegen hebben ingeschreven. HPC verschijnt met twee zeventallen, w.o. een ploeg, welke bestaat uit oud HPC-spelers, die uit Indlë zijn gerepatrieerd. De nog actieve spelers Braam en Leyenaar van HPC nemen ook deel. Van de Haarlemsehe vereenlgingen noemen wij HVGB waarin de heer Hoogland Sr., die onlangs zijn 40-jarig jubileum als waterpolospeler vierde, is opgesteld, en DWR De receptie zal Zaterdagmiddag van 3—5 uur in hotel-restaurant „Boekenrood©" te Heemstede worden gehouden. Na afloop zullen de HPC-leden, het bestuur van den KNZB en genoodigden, aanzitten aan een maaltijd. Honkbalzege voor de H.B.S. a In Amsterdam is Woensdagmiddag een honkbalwedstrijd gespeeld tusschen' de ploe gen van de HBS a te Haarlem en de Tweede Openbare Handelsschool te Amsterdam, die eerst de plaatselijke schoolhonkbaltournooien gewonnen hadden. De Haarlemmers behaal den een overwinning van 93 en kwamen daardoor in het bezit van een fraaien wissel- Haarlemsche boksers in Engeland In de tweede reeks wedstrijden tusschen boksers uit Derby en Haarlem, welke Don derdagavond in Mattlock gehouden is, hebben de Haarlemmers vier partijen ge wonnen en vier verloren. HAARLEM EN HET STRANDSCHAP ZANDVOORT. Indertijd gaven wij uitvoerige bijzon derheden over de instelling van het Strandschap Zandvoort. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor aan deze gemeenschappelijke regeling deel te nemen. De raad van Haarlem zal dan een lid in het bestuur moeten benoemen. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 12 October Uitreiking Bonkaarten. Haarlem: La t.m. Liz. Heemstede: T—Tre 9—11 uur. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft bekend gemaakt, dat een handels-- en credietovereenkomst tus schen de Sovjet-Unie en Zweden te Moskou is tot stand gekomen. Koning Gustaaf heeft de Zweedsche delegatie gemachtigd»de over eenkomst te teekenen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 October 1940 BEVALLEN: 8 Oct., M. J. Prins— Wijkhuij- zen. z.; 9 Oct.. P. v. d. Reept. Horst, d.; M. L. BeunOut, z.; A. v. d. Steenv. Oos ten, z.; E. P. Peters—Luijsterburg, z.; C. M. v. Berk—Hirs, d.; B. M. v. d. Wilden—Lok, z.; 10 Oct., J. M. UitermarkWittendorp, d.; M. Freijer—Dijkstra, d. GEHUWD: 10 Oct., J. v. Kampen en M. Kooy; G. Ruisbroek en H. M. Snel; M. J. M. Mes en P. v. Breugel; W. H. Sherwood en L. Boeree: L. v. d. Werft en F. Hartsuiker; A. G. L. Krijnen en J. v. Looij; H. t. Borg en A. v. d 'Velde; G. Morlang en C. d. Zaaijer; F. J. Luitjes en J. J. H. Zoetemeijer; H. W. E. Tuijten en H. C. Bakker. Ons babyhoekje Zóoails U weet zijn de Baby- pakkcttein vwvaillen. "Wij '/ui len gaarne Uw liulermachtlglng aannemen. Mogelijk wordem wij bevoorraad en kunnen wij U direct van dienst Zijll. voor de baby AGENDA VRIJDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: Sp. dansavond, 2<f uur. Begijnhofkapel: Liederen- en pianoaVond, 20 uur. Ged. Oude Gracht 5759: Lezing „Het Teeken van het Beest". Rembrandt: Marie Louise: Palace: De zevende sluier. Luxor: De gevangene van Zenda. Deze drie: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Baccara, 2, 4.30, 7 en 9,15 uur. City: Rio, 2.15, 4.30. 7 en 9,15 uur. Spaarne Theater: Jagers van Texas, 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg: „Jongenslyceum", too- neelgroep Comedia. 20 uur. Begijnhofkapel: Piano-recital, 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag. De bral van Soltan Sar V- 77. Tips had nog maar enkele zinnen met den Sultan gewisseld, toen een oude Iraniër verschrikt kwam aanrennen. „Wat is er aan de hand, burgemeester"!" vroeg de Sultan verbaasd. „Heer Sultan, het is verschrikkelijk! Mijn dorp.... „Wat is er met Uw dorp?" „Mijn dorp Ashbir is plotseling door een roovers- bende aangevallen en totaal geplunderd. De roovers hebben dc huizen in brand gestoken nadat ze alle bezittingen der inwoners hadden geroofd". „Hm, hm", zei de Sultan, „dat is ernstig. Wij zul len de zaak officieel onderzoeken". Dit is geen zaak om te onderzoeken", riep nu de Sirdar, die paars was aan- geloopen. „Te paard, jongens en naar Ashbir!" Een minuut later stoven Tips en Tops, Hassan en de oude vechtjas over den ouden heirweg en deels door woest heuvelland naar Ashbir, dat een eind verder aan het meer lag. BINNENLAND De nationale toonecl- prijsvraag, uitgeschre ven door de Centrale Rederijkers Studiebiblio theek is verlengd tot 1 Maart 1947, In de Jury hebben o.a. zitting de heeren C. J, Pieters en J. B. Schuil te Haarlem. Dc Koningin heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de geteister de gebieden ln Noord- Limburg. Dc K. L. M, heeft de tarieven voor enkele reis- en retourvluchten tusschen Europa en Amerika verlaagd. Leeuwarden krilgt een garnizoen. Op het vliegveld worden lucht strijdkrachten gedeta cheerd en de Frederiks- kazerne zal A.A.T.-troe- pen herbergen. Dc „Schagcr Cou rant" moet van naam veranderen volgens een beslissing van den pre sident der Alkmaarsche rechtbank omdat deze naam ook gebruikt wordt voor de Schager- editie van de Noord- hollandsche Courant. Te Helmond Is de twUneri) van de ven nootschap Terwlnd en Holtus uitgebrand. Ma chines cn een partij ga ren gingen verloren. Op een onbewaak- ten overweg bij Steen- wijk is mevrouw H. die met haar man naar huls fietste, door een trein overreden en gedood. Tegen den 30-Jarigen bankwerker P. V. te Rotterdam die op 27 Ja nuari van dit Jaar de 20- jarige dochter van zijn hospita had vermoord, ls 15 jaar gevangenis straf geëischt. Ten Oosten van Nij megen zijn weer hevige ontploffingen waargeno men. In de om van Gennep en Groes- beek werden granaten waargenomen, wciice vermoedelijk ln het Relchswald zijn afge schoten. Van 4 tot en met 9 November zal door het Verbond van Vereenl gingen voor Veilig Ver keer een groote lande lijke actie voor Veilig Verkeer worden gehou den. Met het KLM-vlieg- tulg uit Paramaribo is gistermiddag op Schip hol aangekomen minis ter mr. E. N. van Klef- fens, Nederlands verte genwoordiger bij de U. N. O. Mr. van Klerfens zal besprekingen «>eren met het kabinet. In dc Jaarvergade ring van de Vereenlging voor Facultatieve Lijk verbranding is medege deeld, dat de regeering hel wetsontwerp voor de regeling der crematie heeft ingetrokken. Haarlem en Omgeving Ir. P. A. den En gelse, directeur der Chr. Landibou w win terschool te Hoofddorp is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau Dc politie te Bcn- nebrock heeft aange houden Th. de K. die textiel te koop aanbood, zonder dat daarvoor punten moesten worden Ingeleverd. De man is overgebracht naar Haar lem en aldoor inge sloten. De heer A. P. v. d. Haak, v. Keulenstraat 51, zal 15 October zijn 40- jarlg Jubllé vieren in dienst der firma Fr. Pcrquln te Haarlem. Aan de Economische Hoogeschool te v Rotter dam zijn geslaagd voor het candldoatsexamen economische wetenschap pen de heeren J. C. Neomagnus cn J. G. Wackwitz te Heemstede en P. L. van Driel te Hoofddorp. De Zandvoortscho raad vergadert Maan dagavond 14 October, o.a. om een wethouder té kiezen m de vacature A. J. v. d. Moolen. Dc motorreddings boot „Dudok de Wit" te Zandvoort vaart morgen Zaterdagmiddag te 2Va uur uit voor de eerste oefening na den oorlog. Het saldo van de uit voering die de Commis sie voor de ontspan ning van P.T.T.-perso neel te Haarlem gaf. ten bate van de stichting „Puttens Jeugd" was f 1030,80. MeJ. D. T. Slebenga uit Velsen is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare ingere school te Purmerland.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2