Veldmaarschalk Smuts in de Staten Generaal ontvangen De Radio geeft vanavond: Plannen in Haarlem-Noord Haarden- en Kachelsmid HAZEVOET Veldmaarschalk Smuts, dié Bisteren een bezoek bracht aan Walcheren en die des avonds de eeregast was 'op het diner, hem door de Nederlandschc regeering in Den Haag aangeboden, is hedenmorgen in vereenigde zitting van beide Kamers der Staten-Generaal ontvangen, waar hij be groet werd door den voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. dr. R. Kanenburg. In zijn rede zeidfe prof. Kranenburg dat veldmaarschalk Smuts steeds op post heeft gestaan voor het rechtsgenootschap der volken. Hij heeft zijn invloed aangewend om aan een nieuwe grootsche gedachte voor de schepping van een betere samen leving der staten vorm te helpen geven. Nergens ter wereld is deze conceptie met meer geestdrift begroet dan in ons land. nergens was de bereidheid tot medewer king grooter- dan in Nederland. Nergens was dan ook de teleurstelling dieper, toen die organisatie gebreken vertoonde, welke h£ar functioneering tot staan hebben ge bracht Na de vreeselijke ervaringen der laatste jaren zijn wij met nog dieper over tuiging bereid mede te werken tot de vor- ming van een werkelijk rechtsgenootschap der volken en met diepe bekommering, maar niet apathisch zien wij, welke ge breken de organisatie der Vereenigde Na ties aankleven. „Wanneer gij naar Uw land en Uw volk terugkeert," zoo besloot prof Kranenburg, „breng dan de boodschap mee, dat dit volk bij de lage landen aan de zee bereid i: zijn volle aandeel te nemen in de ver wezenlijking van het grootsche doel dat U bezielt, de vestiging van het. rechtsgenoot schap der volken', omdat ook onze ziel hongert en dorst naar gerechtigheid". Hierna was het woord aan veldmaar schalk Smuts,' die in het Zuid-Afrikaansch een rede*hield, waarin hij zeide. dat Zuid- Afrika, dat zich zoo nauw met Nederland verbonden voelt, de eer welke hem van daag bewezen wordt, op hoogen prijs zal stellen. Na de smartelijke geschiedenis en de taaie volharding der Nederlandschc be volking onder de bitterste verdrukking van den laatsten oorlog is de sympathie voor Nederland veel sterker geworden In Zutd-Afrika is nog veel wat sterk aan Nederland herinnert. En Zuid-Afrika zal zich altijd met dankbaarheid de dien sten herinneren welke Nederland aan den Nederlandschen stam heeft bewezen. Hoewel er tusschen de Afrikaners groote meenjngsverschillen bestonden ter zake van het oorlogsbeleid der regeering, bestond er volkomen eenstemmigheid, toen op 10 Mei 1940' in het parlement een voorstel tot het verleenen van financiec- len steun aan Nederland werd ingediend. Toen heeft het ware hart van Zuid-Afrika V.V. „Hercules" vierde feesl Een gezellige stemming heerschte Woens dagavond in het gebouw van den Haar- lemschen Kegelbond, waar de voetbalver- eeniging „Hercules" (V.V.H.) het veertig jarig bestaan vierde met een cabaret avond. Eigen krachten traden voor het voetlicht en dat zullen de bezoekers ge waardeerd hebben. De l.eiding van het non stóp-cabaret „De Herculanen" berustte bij het eere-lid der jubileerende vereeniging, Henk Bakker. Óp vlotte wijze werd een programma van negentien nummers afge werkt, dat begon met het optreden van „Hercules", die naar den H.K.B. was ge komen. om medewerking te verleenen. Deze Hercules (Jan Eizema) bleek in den loop van den avond een uitstekende confé rencier te zijn en verder bracht hij aardige liedjes ten gehoore. Enkele nummers wa ren gewijd aan het voetbalspel. „De kapot te bal", voorgedragen door Anneke de Wilde bn „Het huwelijk van den dag", waarbij Jacques Timmerman op geestige wijze de rol van ambtenaar van den bur gerlijken stand vervulde, sloegen in. Henk Bakker was als Sinterklaas, daarbij goed gesteund door Ot Keyzer als Zwarte Piet, geweldig op dreef en hij vermaakte een ieder door zijn grappig spel. Ook in andere stukjes boekte hij veel succes. Eki Oost- waldBouwer liet in enkele sketches goed spél zien en zong cabaretliedjes, Leni van Bakel, die als Cornelia in „De Stille Ven noot" goed acteerde, Aad Strooman, Henk Eizema, Dirk Vring, Henk van der Wolk en Anneke de Wilde droegen bij in het succes van dezen avond. Verder noemen wij nog Dini van Zuthem (zang) en Jaap Pape (aan den vleugel), die veel bijval oogstten. Een bal met medpwerking van Jan van Ake en de Harlem Swingers" besloot het feest, dat op Woensdag 22 October in het zelfde gebouw herhaald zal worden. Als voorzitter van de feestcommissie had de heer E; Rijpma de gasten, onder wie leden van het bestuur van den Haarlemschen Voetbalbond, afgevaardigden van vereeni- gingen en eereleden, welkom geheeten. IIIEVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 0.00, 13.00, 10.00, 20.00. 22.00 Nieuws, 17,00 Sweetness and Rhythm. 17.25 Muzikaal Bab beltje. 18.15 Piano-duo. 18.30 Nederl. Strijd krachten. 19 00 Denk om de bocht 19.15 Gr. muz. 19.30 Ned. Roode Kruis. 20.08 Kamermu ziek 20.30 Lezing. 21.00 Dolf van der Linden. 21.30 Men vraagten wij draaien! 22.00 Le zing. 22.15 Jazz-uitzending. 22.40 Avondwij ding. 23.1524.00 Symphonisch Concert. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19 00 20 00, 23.00 Nieuws. 17 00 Meisjeskoor. 18.10 Muzikale parade. 18.30 Ma rinierskapel. 19.15 „In Holland staat een huis". 19.30 Marinierskapel. 19.45 Lezing. 20.05 Geref. Jeugdavond. 21.30 Gewijde muziek. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nwe Vader- landsche muziek. 23.3023.57 Oude Fransche muziek. I gesproken. Toen Nederland vijf jaar later aan het einde van zijn lijdensweg was ge komen heeft de tusschenkomst van Zuid- Afrika er toe bijgedragen, de duivelsche plannen van den bezetter, het land onder water te zetten, te verijdelen. Uitvoerig besprak generaal Smuts vervolgens het nieuwe immigratieplan der Zuid-Afrikaansche regeering. Eerstdaags zal ook in Nederland de mogelijkheid geopend worden, een keuze te doen uit de geschiktste immi granten. Een dergelijke immigratie kan aan beide landen onschatbare diensten bewijzen. Veldmaarschalk Smuts sprak hierna over een punt, dat hem met bezorgdheid vervult: het vraagstuk Europa. Een oplos sing hiervan zal tevens de oplossing vor men van alle andere vraagstukken der toekomst. Churchill heeft voorgesteld een „Raad van Europa", een statenbond te vosmen en daarmee den weg gewezen naar de verwezenlijking der Europeesche eenheid. Hij heeft Frankrijk uilgenoodigd. de leiding te nemen en stelde als voor waarde de- verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland hetgeen in Frankrijk veel tegenstand heeft ontmoet. Het inzicht van het genie is echter anders dan dat van gewone menschen met hun langzamen ge- dachtcngang. „Ik vrees", zoo zeide veld maarschalk Smuts, „dat Europa niet zal kunnen wachten op de groote verandering in de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Misschien zal deze verande ring eerder op den Europeeschen staten bond volgen dan er aan voorafgaan". Waarom zou Groot-Brittannië niet zelf de leiding nemen? In den opbouw van het Britsche gcmeenebcst van vrije, onaf hankelijk staten heeft het reeds een voor beeld BORCven van internationale samen werking. Als schuchterheid dit land doet aarzelen, waarom zouden dan niet ecnige van de kleine staten, die overtuigd zijn van de belangeloosheid van Groot-Brit- tannic hel tegemoetkomen? De toe stand van alle kleine staten is precair ge noeg om spoedig ondragelijk te worden en deze staten vroeger of later te dwingen, zich als aanhangers of satellieten aan te sluiten bij een of andere groote mogend heid. Kan dit niet worden voorkomen door tijdig handelen, dat hun onafhankelijkheid zal verzekeren in een Europcesch stelsel, dat hun vrijheid en veiligheid zal waar borgen? En ingeval jaloezie onder de groote mo gendheden hen verhindert de leiding op zich te nemen, kan dan niet een groep kleine Europeesche staten zelf een staten bond vormen? Het Handvest der Ver eenigde Naties voorziet de vorming van dergelijke groepen onder oppertoezicht van de organisatie. In Oost-Europa ont wikkelt zich een Slavische statengroep Waarom zou dit gevreesd worden als een bedreiging voor andere staten? Is het niet verstandiger en veiliger om zulke groepen op wettige basis te plaatsen? De organisatie van de Vereenigde Naties heeft dergelijke steunpilaren voor fcaar breedere wereldorganisatie noodig. Klei nere statengroepen zouden doeltreffend over plaatselijke situaties kunnen waken. New York is ver weg van een Europa vol van stokoude problemen en een vruchtbare bron van toekomstige twisten. Decentralisatie Is een machtig wapen in nationale aangelegenheden, en decentrali satie op basis van statengroepeeringen kan een bruikbaar wapen worden in in ternationale zaken. Ik kan mjj geen dringender geval voor het instellen van zulk een statengrocpce- ring en raad voorstellen als juist Europa. Hier vinden wjj de in ontwikkeling verst gevorderde groep van het hcele mcnschen- ras. De totale hulpbronnen, wat betreft arbeidskrachten, natuurlijke hulpbronnen, industrlcele uitrusting en communicatie, zjjn ongeëvenaard. Thans zijn die staten verdeeld in een groot aantal kleine onaf hankelijke nationale eenheden, die in vre destijd elkander in de wielen rijden en in oorlogstijd hun veiligheid ten zeerste on zeker maken. Tezamen zouden die stalen een enorme industrieele en economische eenheid kunnch vormen, met een gebied van niet te overtreffen omvang. Alle elementen voor een groote industrieele en economische herleving liggen voor het grijpen. De herleving zou niet tot materi eel of economisch gebied bcperltt blijven. Er zou een nieuwe bloei van het Europee sche genie kunnen tot stand komen, welke alle glorierijke tijdperken van het ver leden zou overtreffen. Wanneer niemand het durft te wagen om de leiding van zulk een politieke groep op zich te nemen, blijft er nog een vierde weg open. Laat men een Europeesche Eco nomische Raad instellen om de algemeene economische belangen en de ontwikkeling van Europa te coördineeren en te regelen. De economische verwarring in Europa en het voortduren daarvan is een van de grootste struikelblokken op den weg naar een algemeen Europèesch herstel. Bij den huldigen toestand van de wereld is het economisch herstel veel belangrijker dan het verkrijgen of verliezen van kleine stukjes grond hier of daar. De problemen van voeding, kleeding, behuizing en vooral van werkverschaffing zijn veel dringender dan de kwesties, welke zooveel tijd van de leidende staatslieden in beslag genomen hebben. Dit werk moet door Europa zelf ge^aa- worden. Zie voor uw redding niet te veel uit naar andere continenten. Europa kan zichzelf redden en zoodoen'de eigen zelf respect bewaren. Europa zal dit ook doen. Veldmaarschalk Smuts eindigde met het sleutelwoord van het beroep van Churchill: „Laat Europa opstaan I" Scholen en bioscoop B. en W. van Haarlem hebben aan den raad een ontwerp-uitbreidingsplan voor Haarlem-Noord gezonden. Een ter rein begrensd door Korteweg, Planeten- laan, Ambachtstraat en de Schotervlie- landstraat zal gereserveerd worden voor scholenbouw. In de toekomst zal de Dag-openluchtschool naar een gunstiger terrein worden verplaatst. De huizen die ten N. van dit terrein liggen en die op last der Duitschers zijn afgebroken, willen B. en W. niet laten herbouwen. Er is een aanvraag gedaan om daar een bioscooptheater, annex café en vergaderzalen te mogen bou wen. Daarvoor is nu de grond bestemd. „Nederland-Canada" Een volbezette luinzaal van het Concert gebouw was het bewijs van de groote belang stelling die de vereeniging „Nederland— Cafiada" in Haarlem geniet en gaf tevens uitdrukking aan de verwachtIngen die men ten aanzien van de lezing en films van mr Kinneard koesterde. Deze verwachtingen werden beantwoord, niettegenstaande het feit dat de geluidsprojectie den spreker in den steek liet waardoor mr. Kinneard zich genoodzaakt zag zijn films uitvoeriger mon deling toe te lichten. Een interessante beeldenreeks over de Es kimo's uit Canada's Noordelijk territorium, de aanleg van een vliegveldenketen in het Westen en de zalmvangst in Britsch-Colum-, bia vormden het spectaculaire gedeelte, waarbij de heer Kinneard vele Interessante bijzonderheden wist te vertellen over Canada in het algemeen en zijn geboorteland Britsch- Columbia in het bijzonder. Het publiek toonde zich zeer geïnteresseerd en dankbaar. EX-RECHERCHEUR UIT ZANDVOORT VEROORDEELD. Het gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde conform den eisch van den advocaat-generaal den 41-jarigen J W. S„ rechercheur van politie te Zand voort, voormalig hoofd van de POD te Draphten tot een gevangenisstraf van een j'aar en zes maanden. Verdachte had zich in de periode van 1942 tot 1945 schuldig ge maakt aan verduistering van een cas sette met waardevollen inhoud en zich de opbrengst toegeëigend van een gesto len lederen jas. Ook had hij sieraden ge stolen welke bij geïnterneerden in beslag waren genomen. Asaph is vermolmd Nieuw beeld voor het orgel der St. Bavo kost f6700.- Het wapen van Haarlem, dat het orgel in de St. Bavo bekroont, wordt gedragen door twee houten beelden, voorstellend David en Asaph. Nu is het beeld van Asaph geheel vermolmd. De figuur van David is nog gaaf. B. en W. stellen nu aan den raad voor een nieuw beeld van Asaph te laten maken. De kosten zijn geraamd op f 6700, Collectanten gevraagd voor de Prins Bernhard Stichting Ook in Haarlem zal op Zaterdag 19 Octo ber een collectie worden gehouden ten bate van de Prins Bernhard Stichting, aan welke slichting de Prins zijn naam heeft willen verbinden en waarvan hij het beschermheer schap heeft aanvaard. De stichting stelt zich len doel het behartigen van de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke belangen van de militairen van Land- en Zeemacht met inbegrip van de oud-leden der Binnenland- sche Strijdkrachten, van hen, die zich vrij willig voor den-dienst hebben gemeld even als van de nagelalen betrekkingen. Voor het collecteeren zijn vele dames en heeren noodig Ztj kunnen zich aanmelden aan het bureau van het U.V.V., gevestigd, in het Stadhuis ingang Zijlstraat op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (Zaterdag al léén van 9 tot 12 uur). Voor «Ie schoolvrije jeugd Belangrijke steun van de gemeente B. en W van Haarlem willen het stre ven van de Haarlemsche Jeugdwerkbe- sturen om ontwikkelingsmogelijkheden te scheppen voor de schoolvrije jeugd (om vattende ongeveer 2/3 der kinderen die de lagere school verlaten) steunen. Zij stel len den raad voor over 1946 een subsidie te geven van f 9150, zoo noodig finan- cieelen bijstand te geven bij de aanschaf fing van leermiddelen, meubelen, enz., ter vervanging van hetgeen in den oorlog verloren gegaan is. tot een maximum van f 7500. alsook de noodige schoollokalen (verlicht en verwarmd) kosteloos ter be schikking te stellen. Verwacht wordt dat 1000 leerlingen aan ^0 cursussen zullen deelnemen. Net Dagmeisje Wordt gevr. NET MEISJE leeftijd 30 tot 40 J. om bij Holl fam. in Londen de huish. te doen. Loon 2 pond p. w. Zich te verv. de Clercqstr. 148. Z pr. get. onn. zich te melden. Net Meisje gevr. voor winkel en huish. Bakkerij Smit, Nagtzaamstr, 12. Hrl. Mevr. De Jong, Hartenlust- laan 11, Bloemendaal, vraagt tegen 1 November Keukenmeisje en tweede meisje van goede getuigen voorzien. Mevr. Kas, Leidschevaart 76. vraagt per 1 Nov. MEISJE Net Meisje gevr. v. d. en n. zelfst. kunnende koken en werken. De Jong. Hooge Duin en Daalscheweg 23. Bloemendaal. NETTE HUISHOUDSTER gez. (50-60 J.) bij heer met dochter, die buitenshuis werkt. Br. no, 9, Boekh. D. Spaan der N.V. Wormerveer, Gevraagd: een meisje als IIULP IN DE .HUISHOUDING van 8.30-4 Mevr Hulsman, v Dortstraat 38. Gevraagd: betrouwbare, pret tige HULP ln goedgeregeld huishouden. 3 gr. schoolg. kin deren. aangen. werkkr., ruim salaris verz. Laken koopersstr no 18. GEVRAAGD. Nette Werkster Iedere morgen van 89 uur. Vernhout en v. Sluyters, Druk kerijen N.V. Haarlem, Bake- nessergracht 3. gevraagd. Alleen zij welke vol komen zelfst. kunn. werken gelleven te soli, met opg. ver langd sal. en refer. Br. No 4079 Wenslng's Adv. Bur„ Tempe liersstraat 32. Bekw. Schoenmakersknecht gevr. Zoo noodig leiding op zich te nemen. Prettige werk kring, loon naar prestatie. Br. no. 5890. Flinke werkster gevr. GEVRAAGD: Nette 3e of aank. 2e bediende >or banketbakkerij. Aanmel den: J. VAN DRIL. Anegang 8 Haarlem. WONING RUIL Rotterdam-Haarlem. Aangeb. rij huls (Overschie) 6 kam., badk. zolder, zonn. tuin aan Schie, tel. radiodlstr. Voor: vrij huls in H'lem of omg. bij bus of tram. (ev. Zandvoort). Huur prijs pi.m. f 45. Van Ditmarsch Zestienh. kade 252, Overschie. Dellcatessenliandel M. Hoogen- dljk, Jan van Goyenstr. 17. vr. met spoed nette bediende WONINGRUIL Wie, die krachtens zijn func- tle ln Amsterdam aanspraak kan maken op toewijzing wo- lng, wil zijn tegenwoordige oning in omgeving van' den Haag of Haarlem ruilen voor mooi, dubbel benedenhuis huur f 750) ln Amsterdam-Z. Brieven no. -1910 ANALYSTE met eenige Jaren Röntgen- praktUk zoekt lialfsdng w Blieven lip. 5892. MED GE DIPL. SCHOON 1IE1 DSSPECIA1.ISTE zoekt werkkring voor hele of halve dagen. Brieven no. 4893. B z. a. SECRETARESSE 'OKKESPONDENTE dipl. HBS Jarenlange ervaring in Eng corresp. Brlev enno. 5889. Door gerepatr. gezin wordt ge zocht In Haarlem of omstr KLEINE WONING Brieven no 5882. Echtpaar z. k. uit zeer goeden stand, geen evacués, door oorl handel, huls verloren, zoekt ONGEM. DEEL v. e. WONING met kookgel. Onigcv. Haarl Event,, zolderverdieping. Brie- no 5887, WONINGRUIL ARNHEM. Gevr. een kl vrU huls te Zand voort of Kennemerstrcek f 40 a f 60 p. m. Agb. aan kl. gez een etagewoning te Arnhem, best. uit 3 kamers m vrije keuken, alsmede gr zolderverd Gel. op g. st bij bushalte ln bosrijke omg. Tel aanw. Br Brederoodscheweg 95 te Santp MODERNE WONING In Haar lem (Noord) ln ruil aangebo den tegen dito woning met Hinken tuin tusschen Bever wijk en Haarlem. Huurprijs f 35 a f 40 p, m. Adres Polder weg 61, Den Helder. Welke Hulselg. ruilt een MOOI IIEEREMIUIS in den Haag op lsten st. voor 1 of 2 huizen ond. een kap ln omg. Heemst of 't Gooi, m. b. bet. Br. M v Dijk, Rembrandtlaan 38, Hst WONINGRUIL R'dam-IInarlem of omgeving Aangeb. Benedenh. 3 kamers, keuken etc. tuin en schuurtje, in nieuwe wijk R'dam-Z. dicht bij tunnel tegen huls ln Hrl. oX omgeving, Br. no. 5881^g, WONINGRUIL Amsterdam-Haarlem e.o. Agb. benedenh, 4 gr. 1 kl. en badk. gr. kelder, Oud Zuid teg. huls Hrl. of omstr Br. ltr. B Adv.. Bur Max R, Nunes Paleisstraat 19. A'dam-C, Te huur of te koop gevr. een MODERN HUIS bev. 6 of 8 kam Br. no. 5888 Te koop gevr. KASREGISTER Groote Houtstraat 48 rood. Te kcÉ?) aangeboden: HOTEL FORNUIS in 1939 gekocht en practlsch niet gebruikt; nieuwste syst. (steenkool, cokes) merk „Esso Major" van The Esse Cooker Co. Scotland. Nw. gekost 3 mille. Brieven no. 5880. Te koop Toch geeft nog altijd het meest voor Inboedels zolderopruimingen koperwerk en kunstvoorwerpen Hazevoet koopt alles en overal KONINGSTRAAT 48. Nu weer volop BEZEMS LUIWAGENS BOENDERS KWASTEN PENSEELEN OPZEELAND ZIJLSTRAAT 24—30.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3