Half Om van Franken! Interpellatie over ongelukken in het leger Kalgan gevallen Bioscopen NVALARMA W /- Tips en Tops Eertite Kamer In de Eerste Kamervergadering her dacht prof. Kranenburg eerst wijlen dr. Beumer (AR.) waarbij minister Fiévcz zich aansloot, om vervolgens prof. Anema (A.R.) ter gelegenheid van zijn 25-jarig eenatorschap welverdiende hulde te be tuigen. Een korte gedachtenwisseling, dank zij den heer Van Voorst tot Voorst (K.V P.) ontketend over een wijziging van de Bevorderingswet Zeemacht 1902 gaf minister Schagen van Leeuwen gelegen heid zijn ministerieele maidenspeech" in deze Kamer te houden De heer Koejemans (Comm.) lichtte zijn interpellatie over on gelukken bij militaire oefeningen toe, De interpellant bleek de EngeLsche opleidings methode om met scherp te oefenen, uit den booze te achten. Hij haalde er de taak bij, door onze troepen in Indonesië te vervul len en nog heel veel meer, waaronder den door hem ontdekten Engelschen toeleg om aan te sturen op een oorlog tegen de Sovjet-Unie en het verbod voor militairen om ,.De Waarheid" te lezen. Minister Fiévez diende van antwoord en zeide. dat er ook na het gebeurde te Utrecht nog meer ongevallen, waarvan eenige met doodelijken afloop, zijn voor gekomen Op 88000 man zijn 487 ongeval len gebeurd waarvan 380 dfenstongcval- len Van deze waren 22 met doodelijken afloop Dertig militairen lieten het leven door ongevallen buiten dienst. Door vuur wapenen enz. waren 85 ongevallen veroor zaakt De minister erkende, dat de oplei dingsmethode Engelsche import is, maar verklaarde dat er voor tal van veiligheids maatregelen zorg wordt eedragen Wan neer er toch nog dergelijke ongelukken voorkomen, is dit een gevolg van roeke loosheid In vier gevallen zijn tégen com mandanten. die orders omtrent het verbod tot oefenen met scherp niet hadden opge volgd, strenge maatregelen eenomen en is bovendien een strafrechtelijke instructie ingesteld. Men dient te bedenken, dat er aan de opleiding tot soldaat altijd eenig risico verbonden is Opleiding voor het gevechtsveld is noodig; dat ziet men ook Voor eert smakelijke brood maaltijd. (dam snijden) Adv. Met de verovering vnn het communisti sche centrum in Noord-Chlna, die heden gemeld word, hebben de regreerlngs- troepen van Tsjang Kul Tsjek het natio nalistische China oen vcrjaurdaffsffeschciik bezorgd, dut van liet grootste belang: kan Wijken. l)e Chinccsche republiek be stond dezer dagen vijf en dertig jaren, bU welke gelegenheid Tsjung Kul Tsjek een dringend beroep deed op de commu nisten om zich in een coalitie te scharen en zoodoende motie te werken aan de eenheid in China. De communisten ant woordden toon dat zij slechts tot onder handelen bereid waren Indien de aanval op Kalguii zou worden stopgezet wel een bewijs van de waarde vnn deze stad voor de militaire krachtsconccntratie der communisten. Kalgan Is nu cclitcr door de regccringstroeix'ii Ingenomen. Een krachtige oproep tot de vorming van een vreedzame democratie ging thans uit van J. Leighton Stuart, de Amerikaansche ambassadeur in China, die er bij de oprechte en vaderlands lievende elementen op aan drong de revolutie van dr. Sun Yat Sen, den grondlegger der republiek, in samen werking en vrede voort te zetten. DE DISTRIBUTIE Maandag 14 October Uitreiking bonkaarten. Haarlem: rest. L en Ma t.m. Meu Schoenenbonnen: A en C. Heemstede: TH—Verh 912. Verl—Vol 13.30—16 uur. Aanvragen voor rijwielbanden v. Merlen- laan 2. 9—12 uur. Overvccn: gebouw Doml NS 91, 24 uur. in de Sovjet-Unie in. De regeering zal den slachtoffers en hun nabestaanden vol ledige schadevergoeding verleenen. Tot het oude voor-oorlogsche opleidingsstelsel zal de minister niet terugkeeren. Gaarne zegde hij toe waar noodig in het kader de door den oorlog teweeggebrachte mentali teit, waarbij een menschenleven weinig telt. met kracht te zullen bestrijden. Nieuw lid van de Prov- Staten In de vacature, ontstaan door het over lijden van mej. Dr. M. J. W. Hillen te Amsterdam, is voor de K.V.P. tot lid der Provinciale Staten van Noordholland aan gewezen de heer E. J. J. Pouw te Am sterdam. PREDIKBEURTEN HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. Tromp, Avondgebed. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Bijzon dere Dienst. Nieuwe Kerk 10: Ds. P. J. Mackaay, H. Av. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds. W. J. van Êlden. Oosterkerk 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Bake- nesserkerk. 9.30: Kinderkerk Kapel Bethel 9 30: Dhr. N. Dijkstra, Kinderkerk. 10.45: Ds. v. d. Waal Stads Evangelisatie 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist, Gouda. Zul- derkapei 10: A. Vries. Evang. te den Helder 4: K. Rozendal, Evang. te 's Gravenhagc. Gelegenheid tot het stellen van vragen. 7.45: Jeugdsamenkomst. Opwekkirtgssamen- komsten. Donderdag 8: Ds. C. J. Hoeken dijk, Baarn. Vr(je Evang. Gemeente 10 en 5: Ds. J. Bos, van Bussum, 10: Kinderkerk. Zaterdag 8: Bidstond. Broedergem.. Ripper- dastraat 8. 3: Ds. Prinsen. Geb. Waalsche Kerk. 10.30: Ds. A. R. de Jong Christian Science. 10: Ned. taal. 11.15: Engelsche taal Evang. Luth. Gemeente 10.30: Ds. J. de Graat.' Ver. Doopsgez. Gem. 10.30" Mej. Ds. Soutendljk'. Intrede. 9.15: Jonge Jeugdkerk Mej. Schepers. Vrijz. Christ. Jeugdgemeen schap. 4.30: Ds. J. de Graaf. Rem. Geref. Ge meente 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. In geb. N. P. B. H.-N. 10.30: Ds. C. B. Heyn. Ver. van Vrijz. Herv. 10.30: Ds. D. A. Vorster van Arnhem. In geb. N. P. B„ H.-N. 7: Ds. J. Hetdlnga. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk li): Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. IJ. v. d. Zee Wilhelminakerk 10: Ds.' A. M. Boeying'a. 5: Ds. S. J. Dokter, van Vogelenzang. Zuld- Oosterkerk 10: Ds. S. J. Dokter, 5: Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 5: Ds. B. A. Bos, van Voorburg. Oud-Gerei'. Gemeente Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Ger. Gem. Parklaan 21 Dins dag 7.30: Ds. P. Honkoop. Chr. Ger. Gem. 10 en 4.30: Ds. Joh. Prins, uit Apeldoorn. Baptlste Gemeente 10: G. J. v. Rekum. 5: Geen dienst. 8: Jeugddienst. Pinksterge meente. 10 en 7.30: Openbare samenkom sten. Gemeente des Heeren 10 en 5: Openb. Godsdienstoefening. Gem. Gods. 9.30: Sa menkomst. Vergadering van Geloovigen 11: Samenkomst (Broodbreken) Hersteld Apost. Zendlngsgemeente Wilhelmlnastraat 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente, Jacobijnestraat 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. van Spirit. „Ilarmonia" 10.30: H. C. L.v. d. Laan, Hrl. Soefi-Beweging (Unlverseele Eeredlenst) Ged. Oude Gracht 47. 10.30: J. W. L. v. Spengler Het Rozekruisers Genootschap. 7.15: Tempeldienst. J. Leene. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- llanakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zon dag 10: Dr. M. v. d. Vaet 7: Dezelfde. Im- manuëlkerk 10: Ds. G. Koch, H. Av. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Doop. Evang. Luth. Gem. Noor derkapel, Mlnahassastr. 10.30: Ds. W. Spllet- lioff. Gerer. Kerk. Noord-Schbterkerk 9 en 10.30: Ds. N. Dlemer, em, pred. 5: Ds. A. M. Boeylnga. Chr. Ger. Gem. 10 en 5: Ds. J. C. Marls HEBMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wllhelminaplein. 10: Ds. Barger, H. Av. 7: Dr. H. v: d. Loos. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Brlët. 7: Ds van NieuwenhutJze. Ned. I'rot. Bond. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem den Haag, Geref. Kerk. Koedlefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. J. J. Bouwman, Camplaan 10: Ds. J. J. Bouwman, v. Almelo 5: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 8.15 en 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. C. de Ru, Zandvoort. Relig. Kring 10.30: Ds. J. F. van Royen, Rem. pred. Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C, van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. W. Banning, Hv„ Driebergen. Vrije Katho lieke Kerk 10.30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: H. M Stratlng, ber. pred. van 's Heer-Abtskerke. 7: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Av. West. Kon. Emmaschool 10: Ds. G. H. van de Woord. H. Doop. PALACE. Salomé behaagde aan ko ning Herodes, naar de legende vertelt, door gedurende haar dans zeven sluiers af te leggen. Gelijk zij is de menschelijke geest in sluiers gehuld, die hij soms ge neigd is af te leggen, echter op de laatste na. Daarin hult hij schroomvallig zijn laatste geheim, ook voor degenen, die zeer na staan. „De zevende sluier" nu, is het verhaal van pogingen, die een arts doet om den weerstand te onderzoeken, die een zieke geest biedt aan de genezing. De patiënte is een befaamd pianiste en naarmate de psychiater dieper in haar wezen kijkt, zien wij de geschiedenis van haar carrière opgebouwd worden en de innerlijke span ning ontstaan, die naar een schijnbaar hopeloos conflict leidt. Regisseur Compton Bennett heeft in deze film geen opzienbarende nieuwe mo gelijkheden gegeven, maar vrijwel alle fouten vermeden, die de gangbare rol prenten aankleven. En dat is veel gepre zen. Met zuiver camera-werk voert hij ons naar gebieden, voor welker Weergave de film wel het medium bij uitstek is. Alleen de rijkheid der decors is soms wat al te nadrukkelijk. Ann Todd is een nieuwe actrice, die belangstelling ver dient. LUXOR. Jaren geleden schreef de Brit Anthony Hope een fantastisch ver haal over een persoonsverwisseling, dat hij liet afspelen in Ruritania een imagi nair Balkanland, waar een argelooze En- gelschman met het gezicht, dat als een spiegelbeeld lijkt op dat van den regee renden vorst, in een amusant en soms spannend avontuur verstrikt raakt. Ame rika maakte er een film van met Made leine Carroll en eenige andere acteurs met klinkende namen in de hoofdrollen. De rolprent is als pretentieloos amuse- mentswerk uitstekend geslaagd en ver plaatst den toeschouwer in de intrigue rond een koningstroon zonder de humor van het geval uit het oog te verliezen. Zelfs de toekomstige gade van den „ech ten" koning vergist zich en wordt ver liefd op zijn dubbelganger. De keuze tus- schen kameraadschap en een gelukkig huwelijk valt den pseudo-koning bijzonder moeilijk, maar hij kiest den eenigen mo gelijken weg, een weg dien we over het algemeen in Amerikaansche films niet gewend zijn. Geestig, vol aardige vond stenden met het noodige wapengekletter is „De gevangene van Zenda" een werk, dat velen een prettig uurtje ln de wereld der verbeelding zal bezorgen. CITY-THEATER. Hoewel het spel der Engelschen in de in Frankrijk spe lende film „Rio" niet bepaald Fransch aan doet en het slot den toeschouwers geen bevrediging schenkt, heeft de film toch vele goede kwaliteiten. In de eerste plaats boeit zij door Basil Rathbone. den man, die door zijn .oplichterspraktijken voor een aantal jaren in een Fransche strafkolonie terecht komt. Daar heeft hij het zwaar te verantwoorden door de wijze, waarop de gevangenen behandeld worden, maar eveneens doordat hij na verloop van eenigen tijd geen post meer ontvangt van haar, die hij nog steeds lief neeft. Sigrid Gurie is de vrouw, waarmee de gevangene getrouwd is, doch die door de lange afwezigheid niet trouw kan blij ven. Spannend wordt de film, als de man pogingen in het werk stelt uit de strafkolonie te vluchten en belangwek kend is tenslotte de wijze, waarop de. con flicten ontstaan door zijn vrijheid, worden uitgewerkt FRANS IIALS THEATER. „Baccara", een titel die geheimzinnig aandoet en waarvan de bedoeling onopgehelderd blijft is de vlag van een lading die min stens verouderd moet heeten: Zoowel het type verhaal als de verfilming ervan ver raden den leeftijd van deze film, die jaren geleden misschien do belangstelling kon wekken doch waarvan de tendenzen thans geen sprekende kracht meer hebben. Filmliefhebbers, die er een gewoonte van maken rolprenten met meer dan geamu seerde aandacht te bekijken en een weinig aan „filmwetenschap" doen, moeten niet verzuimen deze film' te gaan zien omdat zij een goed voorbeeld vormt al is het dan een negatief voorbeeld van den vooruitgang die niet alleen de film als zoodanig maar ook de appreciatie van het publiek heeft doorgemaakt. Als zij ,de moeite nemen om hun indrukken te ana lyseeren zullen zij bemerken dat zij aan den greep van deze soort films zijn ont snapt en dat hunne waardeering zich op een ander, edeler peil beweegt De avonturen van de in weelde badende jongedame, wier inkomsten van twijfel achtige herkomst zijn en van het verloo- pen Montmartre-type, mogen in bepaalde Fransche opvattingen de aandacht waard zijn deze tijd eischt positiever en waar- Autodieven worden werkeloos door opzienbarende vinding. In alle stilte werden, een jaar lang, uit gebreide experimenten gedaan met alle soorten proefwagens, die onomstootelijk hebben aangetoond, dat elke auto af doende tegen diefstal beschermd kan worden Want de bekende Alarma-instal- latie, sinds 1933 alom in gebruik als de feillooze beveiligingsmethode, is thans pasklaar voor personen- en vrachtwa gens. Voortaan kan men zijn autosleu teltje gerust thuis laten... het dichtslaan van het portier schakelt namelyk auto matisch de Alarma-installatie in. En niemand dan Uzelf kan haar weer uit schakelen. Stel U het rustige gevoel voor, dat U Uw wagen overal zult kun nen neerzetten, zonder dat een onbe voegde er de hand aan kan slaan. Want dan weerklinkt onmiddellijk een door dringend claxongeloei, dat straten ver voorbijgangers, politie en Uzelf waar schuwt. Niemand zal Uw wagen kunnen wegrijden (zelfs niet wegsleepen met een kraanwagen). Geen dief zal Uw bont jas of Uw actetasch kunnen stelen door het portier te forceeren, een ruit in te slaan of het schuifdak te 'openen. Ook voor- en achterruit en de motorkap zijn beveiligd. Ja, zelfs het reservewiel begint een ontzaggelijk misbaar te ma ken als iemand het er af wil schroeven. AUTODIEFSTAL-BEVEILIGING Fooiprooi voor elke wagen onder alle condities. Orders worden uit gevoerd in volgorde van ontvangst. Vermeldt bij Uw aanvraag: merk, model, bouwjaar en welke deelen van de auto('s) U in het bijzonder beveiligd CT\ wenscht te zien 0.1. Voorburgwal 161, A dam, Tel 34076 r\r\» in De bril van Sultan Sar VV 78. Hassan had tranen in z"n oogen van woede toen ze over de heuvels reden en in de verte het rookende dorp zagen liggen. Hij maakte een paar vreemde sprongen op z'n paard, meer uit ongeduld clan om te dansen. „Ze denken dat ze nu heer en meester in het land van Sar zijn en ongestraft kunnen plunderen en rooven", gromde de Sirdar. „En wij hebben ons beet la ten nemen zei Tips. Spoedig had men het dorp bereikt. Het bood een trooste- loozen aanblik. Enkele huizen waren door de roovers in brand gestoken om verwarring onder de bevolking te zaaien. De brand was klaarblijkelijk op andere huizen overgeslagen en zoo was bijna het geheele dorp een prooi van de vlammen geworden. Dit is ken nelijk het werk van Joessocfs bende", zei de Sirdar, „terwijl we op het eiland zochten, hebben zij den Sultan wegge sleept en een dorp aangevallen, ze moe ten dus van dat eiland hierheen zijn gegaan." „En de valsche Sultan is naar het paleis teruggekeerd om ons op te vangen en onschadelijk te maken", voegde Hassan eraan toe. diger inhoud om een kunstvorm te laten apeelleeren aan de intuïtie der massa. REMBRANDT. „Marie Louise". Voor de tweede week draait in Rembrandt de Zwitsersche film „Marie Louise'' en het feit dat 'n dergelijke „menschelijke" film geprolongeerd kan worden geeft ons weer hoop, dat er toch nog mcnschen zijn die het natuurlijke en eerlijke in de film kunnen waardeeren. Want er verschijnen geen knappe filmactrices en slanke man nen met snorretjes op het doek en cr is ook geen liefde-op-het-eerst o-gezicht. Deze film eischt van ons dat wij haar be leven; zij brengt ons in contact met echte, levende menschen. Marie Louise" herinnert ons aan een fijn uitgewerkt schilderij of aan een zuiver muziekwerk; wel realistisch, maar gaaf en vooral: levend! Diepe menschelijk- heid, fijne humor en een groote eerbied voor het leven zijn samengevlochten tot één prachtig geheel dat bezielt. Het Fran sche évacuétje in Zwitserland, dat de hel van de bombardementen voor een paar maanden ontvlucht; Papa Rüegl, die door het meisje open komt te staan voor het leven rondom hem; André, die in den ouden heer Rüegl de „kerel" vindt, „waar mee hij kan praten", en die vele andere fijne trekjes maken deze film tot een waarlijk genot en doen haar uitsteken boven zooveel, óndere films van dezen tijd. SPAARNE THEATER. Twee films van uitzonderlijk-spannend allure vormen het programma van deze week: „De jagers van Texas" en „De straat der vermisten" zijn titels die eigenlijk voor zich zelf spreken. De van ouds bekende sfeer van rancji en prairie en de boeiende avontu ren van de mannen van ijzer en staal vieren hoogtij in de eerste film, die be halve een reeks sensaties van het ka rakter dat gewoonlijk zeer in den smaak valt, een gelukkig einde brengt. De tweede film heeft een ingewikkelder doch niet minder spannende intrige, die op deskundige wijze is verfilmd. Het hoog tepunt wordt gevormd door den strijd tegen de corruptie, waarbij een dagblad het middelpunt is en gedurende het ver loop waarvan heel wat misverstanden moeten worden opgehelderd ^en wandaden voorkomen. Wat tenslotte in olie op zichten gelukt, zoodat ook het eind van deze geschiedenis datgene brengt wat men ervan verwacht. Vermeldenswaard is het optreden van den kleinen Tommy, die een belangrijke rol in de ontwikkeling van het verhaal speelt, tezamen met zijn hond. Het feit dat de hoofdpersoon Cash aan het einde om het leven komt, past ln het kader van het verhaal en stoort geens zins de tendens van overwinning der rechtvaardige zaak, die deze geschiedenis beheerscht DE HEER C. BROERTJES OVERLEDEN. In den hoogen ouderdom van 83 jaar is overleden de heer C. Broertjes, die vroe ger conducteur is geweest op de paarden tram. Oudere stadgenooten zullen hem nog herinneren. Toen de paardentram in 1913 opgeheven werd, heeft de heer Broer tjes tot zijn 65e jaar al6 conducteur op de electrische tram SoendapleinDen Hout, welke lijn vier jaar later naar Heemstede werd doorgetrokken, gewerkt. Maandag om twaalf uur zal zijn stoffelijk overschot op de Algemeene begraafplaats aan de Kieverlaan worden ter aarde besteld.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2