H.B.S.:en en Gymnasium hebben ook dit cursusjaar nog alleen 's ochtends school Geen huiswerk-vrij iveek-einde Radio l^oors De radio geeft Voorloopig geen materialen beschikbaar voor het onderhoud van huizen Zaterdag 12 October 1946 Slechts na breedvoerige overwegingen heeft het gemeentebestuur van Haarlem besloten aan de gemeentelijke H.B.S.-en en het Gymnasium gedurende den thans aangevangen cursus alleen 's morgens les te laten geven. Dit is gedaan na advies van de directeuren en den rector. Een in gesteld onderzoek heeft aangetoond, dat er op dit oogenblik nog ernstige bezwaren zijn om ook 's middags school te houden. Er is nog een nijpend tekort aan fietsen. De tram en enkele autobussen rijden wol weer. maar het verkeer in de spitsuren is zoo druk, dat het moeilijkheden zou op leveren als de leerlingen in het middaguur nog op en neer moesten om thuis te gaan eten. De mogelijkheid is ook onder oogen gezien om op school gelegenheid te geven een twaalfuurtje te laten nuttigen, maar dit stuitte af op practische bezwaren. Ver scheidene ouders gaven te kennen, dat het, vooral in gezinnen tnet opgeschoten vcel- etende jongens, moeilijk is voldoende brood mede te geven. Verwacht wordt dat met den volgenden cursus, dus in September 1947, deze be zwaren vervallen zijn. Wat Haarlem thans doet is feitelijk in strijd met de wet, want die schf-ijft voor, dat er 33 schooluren moeten gegeven worden van 50 minuten. Hier zijn nu 33 schooluren van 40 minuten. Heeft zoo vroegen wij aan den rector van het Gymnasium de tegenwoordige toestand geen ongunstigen invloed op het onderwijs? Het antwoord van dr. C. Spoel- der was: neen. Wij hebben nu al 4 jaar lang alleen 's morgens school De ervarin gen zijn niet ongunstig. Zooals het bij mij Is, zoo is het, naar ik van mijn collega's hoorde, ook op de andere scholen. Alleen de leeraren in wiskunde hebben enkele bezwaren, die evenwel zooveel mogelijk worden ondervangen. De cijfers van do examens wijzen er trouwens op, dat de resultaten van het onderwijs goed zijn. Maar ieder zal begrijpen dat nu de les uren ingekrompen zijn, er intensief ge werkt moet worden en dat er ook thuis wat meer gedaan dient te worden. De leerlingen toonen dit te begrijpen. De resultaten van het huiswerk zijn in het algemeen beter dan in het verleden toen er ook 's middags school was. De ervarin gen zouden zelfs tot de conclusie kunnen leiden om in het vervolg ook alleen des morgens les te geven, maar dit zou dan gepaard moeten gaan met een wijziging van de wet. De leeraren toonen veel medewerking. Er zijn op enkele scholen kinderen die achter zijn. In het bijzonder geldt dit voor scholen waar veel Indische leerlingen zijn. Die worden thans 's middags op school bij gewerkt, natuurlijk zonder extra betaling aan de leeraren. Tenslotte vroegen wij naar het huiswerk- vrij weekend, dat de minister van Onder wijs heeft aanbevolen. Dit is zoo ver volgde de rector te Haarlem niet inge voerd. omdat daaraan geen behoefte be stond nu de kinderen eiken middag van school vrij hebben en dus op die dagen ook wel tijd kunnen vinden om zich aan sport of liefhebberijen te wijden. Dat dit inderdaad ook zoo is. blijkt wel uit het opgewekte schoolleven dat aan alle in richtingen gevonden wordt. Een enkelen keer als er bijzondere omstandigheden zijn, wordt geen huiswerk voor den Maan-' dag opgegeven. Bovendien wordt er steeds naar gestreefd om voor dien dag in den regel niet overmatig veel op te geven. tt Een „meevaller van f 20.500.- Vrijdag behandelde de economische politie rechter te Haarlem in hooger beroep de zaak tegen een plaatselijke pyjamafabriek, die de prijzenbesehikking 1940 had overtreden en op eigen initiatief na de bevrijding haar winstmarge verhoogd had. Toen het proces verbaal in deze aangelegenheid reeds een feit was, kwam een nieuwe prijsvaststelling, die niet belangrijk afweek van de, door de pyjamafabrikanten zelf ontworpen prijzen. Inmiddels was de onderneming door den Tuchtrechter voor de prijzen tot f 21.000 boete veroordeeld, van welk vonnis de vennoot schap in hooger beroep ging. De economi sche rechter nam aan, mede met het oog op de gunstige getuigenverklaringen van prij- zencontroleurs en accountants, dat hier geen kwade trouw in het spel was en verminderde den eiseh van den Officier van Justitie, (f 1000 boete) in het vonnis tot f 500. Voor de be trokken N.V. dus een verlaging van f 20.500. Glazcnwasscher gooide eigen ruiten in. De strijd tegen ,,de zwarte sigaret" gaat onverminderd voort en dat het geduld van de economische rechtbanken uitgeput raakt, moest de glazenwasscher D. S. uit Haarlem ondervinden, die het versjacheren van siga retten zonder bon met 2 maanden gevan genisstraf en 6 maanden Veenhuizen zal moe ten boeten. Dit vonnis werd mede veroorzaakt door 's mans overbelaste zondenregister, dat niet minder dan 21 vonnissen vermeldt. Inlichtingen bij: ALPH. ETMANS •Tan T/u y ekens trant 102, Nederlandsche Handel» Maatschappij N.V. Nu voor belostingdoeleindien g-roote bedragen aan het bedrijfsleven ont trokken worden en dikwijls op kor ten termijn botaard moeten worden, komt voor menig zakenman de wen- schelijkheid naar voren zich van een bankcredlet te voorzien. Wij staan gaarne ten dienste om dit probleem met leder, die daar toe den wensch te kennen geeft, te besproken. AGENTSCHAP HAARLEM GR. HOUTSTRAAT 1, TEL. 13990 l»jsiïuTI Van ou<,a bekend. Tel. 14609 vf ifiHS/ Officieel Plilllps-rcpnrnteur Kruisstraat 38 - Haarlem HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 22,00 Nieuws. 17.30 Filmland. 18.15 Jan Corduwener. 18.30 Nederl. Strijdkr. 19.00 Vioolmuziek. 19.30 Uitz. voor de rijpere jeugd. 20.08 En nuOké. 21.50 Ramblers. 22.15 Hoorspel. 22.45 Wlm Kan. 23.15 Koorzang. 23.45—24.00 Johan Jong. orgel muziek. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20 00 23.00 Nieuws. 17.00 Kiosk. 17.45 „Jonge kunstenaars stellen zich voor", 18.00 Dinermuz. 18.15 Journalistiek wcekoverz. 18.35 Hawaiian Music. 19.15 Orgel concert. 19.35 Lichtbaken H de Greeve. 20.15 Volksmuziek 20 40 Pa Pinkelman. 21.00 Orkest 22.15 Kath. Nieuws. 22.35 Avondgebed. 22.50 Vioolmuziek. 23.00 Charles Trenet met orkest 23.30—24 00 Instrumentale soli. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00 20 00 en 23 uur Nieuws. 8.15 Voor het platteland. 9.00 Poëzie. 9.15 Men vraagt wij draalen. 9 45 Geestelijk leven. 10.00 VPRO Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 32.00 Russische balletmuziek 12 30 Do Zon- da^club. 12.40 Koorzang. 13 15 Jetty Cantor. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.00 Ellen Joyce. 14 05 Boekenhalfuur. 14.30 Muzlek-mozalck. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Stafmuzlek. 16.10 Volksliedjes 16.00 Reportage. 17.00 Het eigen vers. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17 30 Oome Keesje. 18 30 Str.kr.pr. 19.00 Potpourri van radio-successen. 20,15 Operaconcert. 21.15 Paul Vlaanderen grijpt In (II). 21.55 The Romancers. 22 30 Cabaret. 23,15 Skymasters. 23.45 Kentueky-minstrels. HILVERSUM II. 415.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 22.00 Nieuws. 8.1S Van man tot man. 8.30 Kerkdienst. 10.00 Hoogmis. 11.30 Trio. 12.00 Angelus. 12.15 In 't Boeckhuys. 12 30 Kareol Septet. 12.55 Zonne wijzer 13.30 Apologie. 13.50 Gr.pl. 14.00 Chan sons Madagasques. 14.30 Nieuwe platen. 16.00 „Franco". 16.30 Zlekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Cantate. 19.45 Sportflitsen. 20.00 De ge wone man20.05 Koorzang. 20 15 „De ver raderspoort" (luisterspel). 22.15 Katholiek Nieuws. 23.00 Klaas van Beeck. Concert te Bloemendaal Te Bloemendaal is een contactkring van dames gevormd, voor welken de initiatief neemsters een zestal voordrachtsmiddagen op verschillend gebied georganiseerd hebben. De eerste daarvan werd dezer dagen in het Jeugdhuis gehouden en was aan zang en klavierspel gewijd. Mevr. J. A ten Cate— Stheeman zong aria's cn liederen van Han del, Schumann, Fauré, Duparc. Poulenc en Hans Schouwman. Zij is, voorzoover ik weet, geen vakmusicienne, hiaar haar mooie stem is goed geschoold en haar voordracht toont gevoel en inzicht, al had die bij Duparc's „Lamento" en „Chanson trlste" dieper kun nen gaan. Liefelijk klonk daarentegen „O sleep" uit Hdndel's „Semcle", fijn en aardig Schumann's „Der Sandmann". Ook „Tou- Jours" van Fauré zong zij goed, diens „Adieu" zeer bekoorlijk. „Air champêtre" en „Bleuet" gaven me éen beter idee van Poulenc's talent dan enkele zijner werken voor klavier; het eerste is een aardig, lichte lijk op het verleden teruggrijpend lied. Ook Schouwman's liederen behalve het wrange Meylled I zijn aangename verschijningen, tintelend en sprankelend in „De Minnebode" en Meylled II, in „Dans der Maegdekens" I herinnerend aan het slot van Mahler's 4de Symphonie. Hans Schouwman zelf begeleidde alles en deed dit als steeds ullstekend. Ook gaf hij korte toelichtingen. Zijn solo-voordrachten waren Mozart's Fantasie (K.V. 475, 1785) en Sonate (K.V. 457. 1784), beide in c kl t. en Debussy's trits „Pour ie piano". Volgens Schouwman heeft Mozart de Fantasie als inleiding der Sonate bedoeld, volgens de groote Mozart-biografie van Abert juist niet; ik voor mij vermoed dit laatste, want elk werk vormt een afgerond geheel. Schouw man's Mozartspel bevredigde me minder dan zijn Debussy-vertolklng: het was oppervlak kig, het was in de vele dubbelslagen ruw en onafgewerkt. Maar Debussy's Prélude, Sara bande ct Toccata speelde hij voortreffelijk. Mevr. Ten Cate werd met bloemen gehul digd. K. DE JONG BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 October 1946 BEVALLEN: 9 Oct., M. v. Duinv. d. Ploeg, d.; N. C. Bellschmidtd. Jong, z.; 10 Oct., J. v. Wijk—Vos. z.; J. F. v. Santen— Stals, d.; C. Regenboog—Stiphout, d.; S. G. T. SteffensCrombeen z.; H. Hugtenburg Schiller, d.; M. v. d. Horst—cl. Visser, d J. J. Rootllebt. Horst, d.; A. C. W. Doorgeest Kleinhout. d.; 11 Oct., E, M. Huissen— Hazen berg, d.; C. E. Prinsen—Essenberg, z.; G. C. GrootRljntjes, d.; M. Witjesv d. Meer, z. GEHUWD: 11 Oct., J. L. Seriier en C. A. Mertens; L G. Klaus on G. C. v. Riet Paap. OVERLEDEN: 7 Oct., K. Govers, 3 J., Mid denweg 120; 9 Oct., P. M. Luijken, 72 J Ted. v. Berkhoutstraat 64; .1. K. Smit. 47 j.. G. Huygensstraat 66; G. Nolst Trenlté, 76 J., Ged. Oude Gracht 31; 10 Oct., C. Broertjes, 83 j., J, Luijckenstraat 37; C. Molendijk, 19 J„ Korteweg 14. R ia in ons land nog een groot tekort aan bouwmaterialen. Voorloopig wordt wat or is, bestemd voor den „Wederop bouw". Dit is zoo zei ons een makelaar te Haarlem, die veel woningen voor eige naren in beheer heeft in zeker opzicht te begrijpen, maar er zijn toch ook ernstige nadeelen aan verbonden. Het noodzakelijke onderhoud der huizen komt namelijk lee- lijk in het gedrang Op dit oogenblik is er geen 6tukje hout of glas en ook vrijwel geen verf voor onder houd te krijgen. Toch is de toestand van veel woningen zoo slecht, daf herstel drin gend noodzakelijk is. In verschillende huizen zijn er niet alleen gaten in de vloe ren gekomen, maar de balken zijn ook vermolmd. De bewoners vragen aan de huiseigenaars met klem om spoedige re- paratic. In sommige gevallen heeft zelfs het gemeentelijke bureau voor Bouw- en Woningtoezicht herstellingen voorgeschre ven. maar langs officieelen weg kan de eigenaar zelfs daarvoor geen materialen krijgen. Het zonderlinge geval doet zich evenwel voor, dat op de zwarte markt alles te koop is wat men noodig heeft, doch Ir. het algemeen gaan de eigenaars daartoe niet over. Bovendien kunnen de meesten die hooge prijzen die daar ge vraagd worden, niet betalen, want de ex ploitatie van huizen is in den laatsten tijd verre van rooskleurig. Alle repara ties, ook al behoeft het materiaal niet zwart gekocht te worden, zijn duur. Evenzoo zijn andere lasten hoog. Het is niet zonder reden dat van vele zijden aangedrongen is op een huur- verhooging. Iemand die in dezen tijd zijn huls behoorlijk laat onderhouden, krijgt heel weinig, rente van zijn geld. Voor eigenaars die van hun huizenbezlt moeten bestaan, is het heelemaal een slechte tijd. In het algemeen laten die dan ook In het geheel niets aan de hulzen doen Het onderhoudswerk is een probleem ge worden. Nemen wij alleen reeds het schil derwerk. Daaraan is in de laatste Jaren heel weinig gedaan. Wie op straat wandelt ziet het aan de huizen. Meer dan de helft heeft een nieuw verfje, zoowel van voren als achter, om van binnen nog maar niet te gewagen, hoog noodig. Er wordt wel hier en daar geschilderd, maar ik ben overtuigd, dat het meest met „zwarte" verf gebeurt. Een schildcrsbaas die naar Den Haag getogen was om verf aan te vragen, kreeg op het.officieele bureau te hooren, dat hij niets kon krijgen, maar hem werd de raad gegeven naar een be paald café te gaan, daar kon hij verkoo- pers vinden die alles konden leveren! En dan is,er behalve de kwestie van het materiaal ook nog het tekort aan werk krachten. Hoewel er nu niet veel in deze omgeving geschilderd wordt, kan men toch slechts met moeite een aannemer van schilderwerk vinden. Blijkbaar werken er vele schilders uit Haarlem elders. Als er over eenlgen tijd voor Haarlem en om geving weer verf beschikbaar komt. zal het een groot gedrang van gegadigden worden. Dan zal het ongetwijfeld een heele tijd duren voor alle huizen weer het verfje hebben dat gewcnscht is. En in dien tus- schentijd staan vele hulzen er haveloos bij, wat ook zeer slecht Is voor hot inwateren van het hout. Ook het nalaten van ander dringend her stelwerk aan de huizen is nadcelig voor de duurzaamheid der huizen Op den duur en het duurt helaas al een heele tijd! leidt dit tot verwaarloozing cn verkort het ook den levensduur der panden. Als ik •een schatting zou móeten maken, weet ik dat ik aan den vciligen kant ben als U» zeg. dat op dc 38.000 huizen die Haarlem heeft, elk huis gemiddeld ten minste 100 gulden in noodzakelijk onderhoud ten ach ter is. Dat wil zeggen 3 800.000. Als men daarnaast nog rekent dat de helft der huizen geschilderd moet worden (ongeveer 250 per huis) beteekent dit dus nog 4 750 000 daarenboven. Ik heb zoo besloot onze zegsman den Indruk, dat er ln Haarlem op dit mo ment nog al wat hout ls. Blijkbaar wordt dat gereserveerd voor den huizenbouw Maar daarmee vordert men nog niet snel. Zoo het niet beter zijn op dit moment al thans een deel van dit hout te bestemmen voor onderhoud Wat zou men er aan heb ben als men over een reeks van jaren veel nieuwe huizen heeft, maar daarnaast een groot aantal oude hulzen dat door onvol doende onderhoud verarmd ls? Verklaring van de Vereenlglng voor den Effectenhandel Naar aanleiding van de beursstaking op Donderdag heeft het dagelijksch bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhan del de leden in een verklaring er op ge wezen. dat het karakter van de Amster- damsche beurs als instrument in dienst van het publick, en de goede naam, welken de leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel tegenover- hun opdracht gevers hebben te handhaven, niet toe staan, dat de beurs tot een terrein van spontane acties wordt gemaakt, waardoor zij in strijd met haar aard en traditie de belangen van het publiek zou schaden. Derhalve verwacht hot bestuur, dat de ieden, voorzoover zij onder dc tegenwoor dige omstandigheden opdrachten hebben uit te voeren, daartoe op de gebruikelijke wijze zullen overgaan. Vandaag zal in een ledenvergadering de algemeene situatie worden besproken. Vier boksoverwinniiigeii voor de Haarlemmers Tweede reeks wedstrijden in Matlock Voor den tweeden keer kwamen Donder dagavond Haarlemsche boksers tegen Engel- schen in den ring. Gebokst werd in Mat lock, een plaats in de omgeving van Derby. Evenals Maandag was het resultaat, dat Haarlem vier partijen won en vier verloor. De tegenstanders waren boksers uit Der byshire. De beste wedstrijd was die tusschen den voormaligen weltergewlcht-knmpioen D. Tho mas uit Derby en P. Derkinderen. Laatstge noemde beschikte weliswaar over een gevaar lijken linkschen stoot maar hij kon het toch niet tegen de superieure techniek van den Engelschman bolwerken, die de. partij dan ook op punten won. De Haarlemmer Hessols zegevierde gemak kelijk over G. Parker, die reeds in de tweede ronde door technisch knock out verloor. De Engelschman was in het geheel geen partij voor den veel te sterken Nederlander. Twee jonge vedergewichten uit Derby A. Malkin en K. Davison deden het beter. Mal- kin won op punten van B. Rljsdljk en Da vison van J. Brouwer. Er was over het alge meen weinig verschil tusschen dc ploegen. De Haarlemmers boksten sneller en de En- gelschen beter. De 'verdere uitslagen waren: middenge wicht: W. Smith (Derby) won op punten van Deys (Haarlem); M. Post (Haarlem) won in de eerste ronde van G. Stubbs (Derby); licht gewicht; Th. Terstal (Haarlem) won op pun ten van J. Kelly (Derby); C. Roclofs (Haar lem) won op punten van K. Grcasley (Derby). Heden, Zaterdag verlaten de boksers na een bezoek van een week Derby en worden Zon- dagochtênd op het Haarlemsche station ver wacht. „Haarlem" kan winnen van Xerxes Morgen krijgen de roodbroeken de kans zich te herstellen. Op het terrein aan de Spanjaardslaan komt Xcrxcs uit Rotterdam op bezoek. De tegenstanders hebben een over winning geboekt, doch hun spel stond niet op een hoog peil. EDO heeft een vrijen Zon dag. In Beverwijk kan VSV de derde over- winnifig boeken tegen Hermes-DVS, dat dit seizoen nog niet op dreef is. Stormvogels trekt naar DOS en te verwachten ls. dat minstens een gelijk spel behaald z.al worden. Van de tweede klassers uit dit rayon hebben HBC en Velsen vrij. De Racing trekt naar Alkmaarsche Boys, een niet gemakkelijke tegenpartij. Toch vermoeden we, dat do Haarlemmers zullen winnen. De Kcnnemers zijn den afgeloopen Zondag In goeden vorm geweest, maar de kans, om tegen AFC in Amsterdam te winnen, Is niet groot, Wij deel den reeds mee, dat Schoten—Zandvoortmeeu- wen op het terrein van EDO gespeeld zal worden. Ripperda, dat Aalsmeer op bezoek krijgt, kan de leiding blijven behouden. Bloemendaal maakt de reis naar het noorde lijk deel der provincie, waar Succes dc te genpartij ls. Het resultaat zal vermoedelijlc een gelijk spel worden, Schaaktoumooi te Praag Vier afgebroken partijen zijn geëindigd zonder te zijn voortgezet: Opochensky gaf zijn partijen tegen Sajter en Golombek op, Rochachek won van Zlta Gulmard moest het tegen Golombek opgeven. De uitslagen van de zesde ronde luiden: Opochensky—Tri- funovlc 01; Kottnauer—Foltys V4V4. De stand van de kopgroep is thans: Foltys 5 punten; Gllchorlch 4',4 punt en een afgebroken partij; Nnjdorf 4 punten én een afgebroken partij; Golombek 3V4 punt en een afgebrpkpn partij; Trifunovic 3Vt punt;. Katetov cn Sajtar 3 punten en een af gebroken partij. Basket-bal te Haarlem Op enkele onderwijsinrichtingen te Haar lem beoefenen leerlingen reeds basketbal, waarvoor groote belangstelling bestaat. Bij particulieren ls eveneens animo voor deze Amerikaansche sport en verwacht wordt, dat zich verschillende clubs zullen vormen Dezer dagen deelden we mee, dat de handbalver- eeniging HOC het spel ls gaan beoefenen. Het bestuur van de Sportclub „Haarlem", de oudste honkbalvereeniging in deze ge meente, koestert reeds eenigen tijd plannen. Nadat een demonstratie In Amsterdam was bijgewoond, besloot het bestuur op 16 Sep tember J.l. een ondcr-afdecllng op te rich ten. Materiaal bezit de vereeniging niet, maar de leden zijn zoo enthousiast, dat zij zelf aan het werk zijn getogen, om het Ie maken. Binnenkort hoopt de club in „De Doelen" de oefeningen te beginnen, onder leiding van den heer K. Wulfhorst. Sport in 't kort HANDBALPLOEGKN OEFENEN. Ter samenstelling van de Nederlandsche dames- ploeg, die Zondag 27 October het Internatio nale contact zal herstellen met een wedstrijd tegen Frankrijk, zal Zondag a.s. op het ter rein aan de Laan van Poot in Den Haag een oefenwedstrijd gespeeld worden tusschen een sterk bondselftal en de eerste klnsscr Athene. In het bondselftal is inej. T. Hand- graaf van Concordia als rechtsbinnen opge steld. Na dezen wedstrijd speelt het Nederland sche heerenelftal een oefenpartij tegen het Haagsche elftal, als laatate training voor den interlandwedstrijd tegen Zwitserland, welke Zondag 20 October te Aarau zal plaats vinden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5