«MOTir Dag en nacht wordt thans in Schoonebeek de aard olie omhoog gepompt O uitmoet 3 mg De Amsterdamsche beurs contra den Minister Donau-conferentie in het vooruitzicht mn Kort en Bondig HET vinden van derlandschen bodem irdolie in den Ne- em is de grootste ,'rrassing sedert de ontdekking van het zout in ons land. De N.V. Bataafsche Petroleum Maat schappij kreeg in 1933 van de regeering een concessie, om in het Oosten van Nederland een onderzoek in te stellen naar ®lio. Ze deed meer dan vijftig bo lingen die weliswaar geen succes had den, maar toch belangrijke gegevens op leverden. Tijdens den oorlog werd in Oud- Schoonebeek, ten Oosten van het oude stadje Cocv orden, dicht bij de Duitsche grens, met succes geboord. Gedurende den oorlog maakte men geen haast de olie uit den grond te halen, maar na de bevrijding werd het werk krachtig ter hand genomen. In het begin waren vele moeilijkheden te overwinnen. Niet de minste was de tegenstand der boeren, die aanvankelijk weinig bereid waren hun land te verhuren voor het plaatsen der groote boortorens. Ook de aanleg van wegen en het aanvoeren van mate riaal, dulirdcn geruimen tijd. Tenslotte werd met drie installaties het boren van gaten ter hand genomen. Aanvankelijk duurde het weken, thans nog sjechts da- Frederick John Bellinger, eerst onder minister van Oorlog in het Engelsche kabinet is minister van Oorlog gewor den in plaats van J. J. Lawson. Droom bij dc roode auto Het glas en het rood glanzen om strijd. Het glas zit om het rood heen en er ver dringen zich een heeleboel begeerige menschenoogen in de onmiddellijke nabij heid van deze glans-symphonie. Het k geen glas wijn, dat deze begeerigheid op wekt, maar een automobiel super-de- super-de-luxe met een broeden grijns op zijn gelaal en een uitnoodigende open- deur-politiek, welke de toeschouwers in een zachtveercnd Interieur, van alle denk bare en ondenkbare gemakken voorz laat kijken. Met een zucht denk ik aan oude Ford waarin mijn oom zaliger ons door de Friesche klei naar de kerk van tweeën placht te zeulen en welks versnel lingshefboom op nóg lateren leeftijd via mijn speelsche vingers tot hevig gekraak in de catacomben van het voertuig aanlei ding gaf. Een andere zucht brengt mijn gedachten even ver in de toekomst, als ze daarnet in het verleden poosden, wat dus zoo om en de nabij de 1970 moei zijn. Zilvergrijs zal mijn haardos achterin de* atoomai^o, die op dat tijdstip ongetwijfeld mijn eigendom zal zijn, prijken. Tenminste als niet een ander atoomwerktuig deze luchtkasteelen ontijdig in ruïnes heeft veranderd. Een blik op het instrumentenbord: de plaats van bestemming is Parijs, en een druk op de juiste knop doet de torpedo-achtige wagen vooruitschieten met den neus naar het Zuiden, terwijl ik uitkijk over de lan douwen van het vaderland. Bij de Belgi sche grens is een atoomstation van drie en een halve kilometer, waar de noodige ener gie uit breede trottoirbanden onder in den wagen wordt gestraald. Even kijken, of er nog wat atomen op mijn abonnements- knipkaart voorkomen. Maar een snelle wending stoort mijn overpeinzing over de wonderen dezer wereld, want de neonbuis tegen het dak geeft een tegenligger aan. Gelukkig is dc radar in orde, zoodat het passeeren van een monster-bus voor drie honderd menschen, zoo eentje met inge bouwde bioscoop en telefonische verbin dingen door geheel Europa, zonder onge lukken verloopt. Het zijpaneel van mijn wagentje draait open 't loopt tegen twaalven en de lunch wordt automatisch geserveerd „Hé vader, sta daar niet te suffe, wij wille ook wel wat sienDit onver- valsche Haarlemsch brengt me met ont goocheling in de werkelijkheid terug. Als het niet anders kan, dan neem ik die rooie, maar liever wacht ik nog even op de atomic-car-mct-drukknop-afstemming-en- radar-passeerder. Je moet nog zoo vréé- sclijk schakelen in die ouwerwetsche kar retjes en dan: het verschil tusschen gas pedaal en rem is wel eens moeilijk te vin den. Nog even wachten maar. J. F. Als vervolg van de reeks artikelen, gewijd aan de bodemproducten van ons land, geven wij hier een beschou wing over de olie-winning in Dren the, waarheen het Ministerie van Economische Zaken een excursie voor vertegenwoordigers van de Ne- derlandsche pers organiseerde. alvorens de putten zóó diep zijn, dat de olielaag meestal op 600 m. diepte wordt aangeboord. Tot dusverre zijn 22 putten geboord, waarvan er op het oogenblik twaalf in gebruik zijn. Ge brek aan buizen en ander materiaal is de oorzaak, dat nog niet meer putten in werking kunnen worden gesteld. De installatie van een boortoren is betrekkelijk eenvoudig. De boor, voor zien van een beitel, welke per minuut duizend omwentelingen maakt, wordt met grooten druk den grond in gedre ven. Het geboorde gat wordt met buizen bekleed, en in de aarde vastgecemen- teerd. Wanneer het oliehoudende zand is bereikt, wordt een zeefpijp aange bracht, die het zand tegenhoudt. Ten slotte wordt voor het omhoog komen van de olie een stijgbuis omlaag gelaten. Spuit de olie niet met kracht naar boven, dan wordt in den boortoren een pomp gebouwd, waarvan de zuiger door middel van stangen en een balans op en neer wordt bewogen. De olie, die uit de leiding omhoog komt, heeft een temperatuur van 20 graden c. De ruwe olie is zwaar, traag vloeiend met een hoog gehalte aan pa raffine. Daalt de temperatuur van de olie beneden de 10 graden, dan is de olie niet meer vloeibaar. Daarom moeten de reservoirs, waarin de olie wordt ge pompt, voortdurend worden verwarmd. Dag en nacht wordt in Schoonebeek doorgewerkt. Per put wordt per dag on geveer 35 ton ruwe olie geproduceerd. De totale hoeveelheid te Schoonebeek gewonnen olie bedraagt dagelijks 300 tot 325 ton. Zou deze hoeveelheid uit sluitend tot smeerolie worden verwerkt, dan zou de productie de binnenlandsche behoefte overtreffen. Nu wordt de olie gedeeltelijk als brandstof gebruikt, ge deeltelijk „gekraakt", dat wil zeggen verhit, opdat de lichtere en zwaardere bestanddeelen kunnen worden geschei den. De verwerking van ruwe olie tot eindproducten geschiedt in de installa ties te Pelnis bij Rotterdam. In economisch opzicfit is de oliewin ning in Schoonebeek verantwoord, al worden de productiekosten op het oogenblik nog niet geheel gedekt. Voor de verdere uitbreiding van het Nederlandsche oliegebied wordt ge hoopt op een grenscorrectie van enkele honderden meters waardoor de beschik king over het Duitsche oliegebied wordt verkregen. De Duitschers hebben op het oogenblik van hun elf putten slechts vier in bedrijf. Zij zijn door het ont breken van materiaal en technisch ge schoold personeel niet in staat méér olie uit den grond te halen. Zou de grens correctie niet dot stand komen, dan is de B.P.M. voornemens vlak langs de grens een „gordijn" van boorinstalla ties te leggen, zoodat dan toch de waar devolle olie kan worden opgepompt. Wonderlijk is het altijd iemand te ontmoeten, dien gij lang niet gezien hebt. Vele jaren vervloden. En ieder is zijns weegs gegaan, door eigen vreugde en door eigen smart. Plotseling kruisen die wegen zich op een geheel onver wacht punt en op een geheel onver wacht tijdstip. „Jij hier?!" „Kerel, hoe gaat het?" Het zijn twee werelden die elkaar ontmoeten. Gij herinnert U, helder als kristal, kleine dingen van hem en van uzelf. Een avond aan zee. Een morgen op een boschpad op de Veluwe. Een gesprek voor een boerenherberg in de volle zomerzon. Gij ademt er de geuren nog van. En ge herinnert u het mulle zand en de vliegen, die zwermden om de li monade. Altijd zijn het de kleine dingen, die ge nog weet. De groote dingen zijn nog maar vaag. Van de examens, die de groote dingen van vroeger waren, her innert ge u niets. Maar ge ziet nog wel de witte strik in Corrie's haar. En de regels van een vers. En het geluid van een motorboot op de Kagerplassen, dien middag, dat ge ongelukkig waart om de wereld. Jij hier?! Kerel, hoe gaat het? Dan komt het wederkeerig levens verhaal. Een heel leven van twintig jaar. In tien, minuten is het verteld'. Waar wij waren. Wat wij zijn. Over het eigen geluk praat ge niet. En over de eigen smart nog minder. Twee minuten worden gewijd aan de familie. En twee minuten aan de carrière. Er is nog wat over verre maken? Hoger inko men? Presteer méérl Dan verdient U ook meer! Studeer bij Resa. Oplei ding voor erkende exa mens. Vraagt ons pro spectus: Midden- standsdipl. Staats- praktijkdiploma. Boekhouden M.O. Praktijkdiploma Boekhouden. Bekende Schriftelijke Cursus wand hing: de ets van een molen in een weidsch landschap, met een gebogen mannenfiguurtje op den voorgrond. Maar hoe lang woonden wij er ook weer? En herinner jij je nog in welk jaar dat was? Zoo- blijft het kleine wel. Maar het Tienden "die1 se 'ontmoet groote vervaagt in de zee van het leven, lienaen, aie ge ontmoet H t H iemand te nntmnpfpn rlion hebt en over de stad'waar"Êfe woont Het is goed iemand te ontmoeten, dien Alléén de buitenkant dus en Alleen dé B,la.nA„m.et_S5_e? omtrekken. Neen, wij zijn niet meer zoo jong als dien avond aan zee, dat wij alles uit zegdon, elkaar alles toevertrouwden. Er was die wandeling over het smalle pad door het bosch op de Veluwe. Wij waren beiden verdrietig, beiden zwel gend in 't verdriet en overgudsend van diepe vertrouwelijkheid. Hebben wij onze harten niet blootgelegd, dien tra gen, heeten middag voor dat boeren- kroegje midden in het bruin-en-gouden Brabantsche land? Waarover al die vertrouwelijkheid ging is allang vergeten. Maar de ver trouwelijkheid zelve herinnert gij u nog als den herfstdag van gisteren. Wij zijn vrienden geweest. Goede vrienden. In één stad nebben «wij ge woond. En later nog eens in één huis. aan een gracht, 's Winters zaten wij bij de kachel; ieder met een boek en 's zo mers voor het open raam, waar de geur van water-in-de-zon door binnen voer. Dien geur herinnert ge u nog. En de stemming. En een ding dat aan den nemen. wèl twee werelden geworden, jij en ik. Amice. ELIAS. Woningbouw door particulieren Op vragen van het lid der Eerste Kamer, den heer Kraayvanger heeft de minister van Openbare Werken en Wederopbouw medegedeeld, dat er een financieele rege ling is te verwachten, welke het bouwen van woningen door particulieren weer mogelijk maakt. Deze regeling zal binnen enkele weken bekend worden gemaakt. Poolsche arbeiders bij „De Schelde" De directie van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, heeft toestemming gekregen, 100 ongehuwde cn 25 gehuwde Poolsche arbeiders, die als „diplaced persons" uit Duitschland naar Nederland zijn gekomen, in dienst te Effecten- en mar Het tafellaken tusschen Minister Lieftinck en de Amsterdamsche Effectenbeurs schijnt doongesneden te zijn. Men heeft althans Don derdag J.l. op het Damrak het bijltje er bij neergelegd, op grond van de verklaringen van den minister over ons bezit aan Ameri- kaansche waarden, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat dc Minister van een vrijen handel in Amerikanen niet wil weten, maar aan het „eenrichtingsverkeer" wil vast houden. Hij vreest dat bij vrijen handel niet genoeg fondsen zullen worden verkocht de noodige deviezen voor de regeering- vrij te LANDEN WELKE BELANG HEBBEN BIJ DE VRIJE VAART OP DE DONAU TSJECHO-! ili- 1 IIIJlGAliuU Ongeveer op denzelfden tijd als op de Vredesconferentie Amerika en Engeland den wensch te kennen gaven tot het houden van een Donau-conferentie waar tegen Rusland en Joegoslavië protesteerden heeft Trygve Lie, Secretaris- Generaal van de UNO, tot zeven landen vragen gericht terzake van hun bereid heid om deel te nemen aan de conferentie over het vraagstuk van de scheepvaart op de Donau. De geraadpleegde landen zijn: Tsjecho Slowakije, Frankrijk, Griekenland, de Sovjet Unie, Engeland, Amerika en Joego Slavië. De Conferentie werd aanbevolen door den Economischen en Socialen Raad van de UNO in zijn slotzitting van vorige week op grond van een voorstel van Amerika om een conferentie over het Donauverkeer te houden voor 1 November in Weenen. Als basis van bespreking op de voorgenomen conferentie deed Lie de volgende aanbevelingen: Dat het handelsverkeer op de Donau zal worden hervat van Regensburg naar de Zwarte Zee; Dat vrijdom van inbeslagname wordt gegarandeerd voor alle schepen, hun be manningen en ladingen; Dat het aan alle Donau-vaartuigen, behalve de Duitsche, geoorloofd zal zijn onder hun eigen nationale vlag te varen; Dat afdoende exploitatie-overeenkomsten worden gearrangeerd tusschen de be- langheobende staten, zoowel als tusschen de nationale en particuliere scheep vaartmaatschappijen onder de algemeene supervisie van de bezettende mogend heden, om het maximum gebruik van de beperkte scheepvaartfaciliteiten te veroorloven; en Dat vrije uitwisseling van inlichtingen plaats vindt omtrent de scheepvaart omstandigheden en dat verantwoordelijkheid wordt aanvaard voor het onder houd van de rivier over de geheele lengte van de Donau, maken. De Vereeniging van haar kant had ook methoden aangewezen waarbij zoowel het een als het ander kon worden bereikt. Zij meent, dat de Minister van weinig defe rentie jegens den effectenhandel blijk geeft. De weg naar een vrijer kapitaalverkeer blijft nog in vele opzichten versperd, maar dat men bezig is de hinderpalen geleidelijk uit den weg te ruimen, is in elk geval be moedigend. Minister Lieftinck heeft de Ame rikanen gepolst over een nieuwe lccnlng van S 400 milliocn, waarvoor,»naar het heel wel belangstelling bestaat en waarop- mogelijk ook in Nederland zal kunnen worden inge schreven. Ook de handel in buitenlandsche fondsen aan de New Yorkschc beurs zal wor den vergemakkelijkt, hetgeen, zoodra hier te lande de valulamaatregelen worden opge heven, tot een verlevendiging van de Am- steroamsche beurs kan bijdragen. Terwijl nog steeds gewacht wordt op een regeling van het kapitaalverkeer met Engeland, schijnen er thans besprekingen gaande te zijn met België voor de betaling van rente en dividenden op Belgische fondsen, zoo mede voor het Nederlandsche tegoed, dat tij dens den oorlog wegens aflossing van obli gaties, in België is gevormd. Voorts verdient het de aandacht dat enkele kleine emissies bij de Nederlandsche regee ring blijkbaar geen tegenstand ontmoeten. De Maatschappij tot vervaardiging van Staf- materiaal geeft f 175.000 aandeelen uil. 5 100 Men heeft hier met een nieuwe Neder landsche industrie te doen de vervaardi ging van metalen staven, moeren, schroeven, etc. welke in het buitenland reeds velo jaren met succes is gedreven en die ons, als de bestaande plannen worden verwezenlijkt, op dit punt minder afhankelijk zal maiken van het buitenland en een deviezenbesparing van ca. f4 millioen zal beteekenen. Een oude industrie, van 1914 dateerend, de 4'laatwcilcrij te Velsen, komt met een emissie van 590.100,— aandeelen 115 voor dc uit breiding en verbetering van haar bedrijf, dat in het recente verleden zeer gunstige resul taten kon behalen. Zooals we reeds opmerkten, het betreft hier kleine ondernemingen, welke betrekke lijk kleine bedragen noodig hebben. Groo- tere bedrijven zullen straks ongetwijfeld vol gen, omdat ook zij voor de verbetering en de vernieuwing hunner installaties en in verband met de prijsstijging van materialen nieuw geld noodig hebben. Dit is bijvoorbeeld ook bij Van Berkel's Patent het geval, die boven dien haar structuur aan de gewijzigde Inter nationale verhoudingen zal moeten aan passen. Van Berkel heeft in Nederland een verlies geleden van f916.418, maar de buitenland sche dochters hebben het ruimschoots goed- gemaakt, mede dank zij de devaluatie van den gulden, zoodat nog flVi millioen voor belas tingen kan worden gereserveerd en de balans zonder verlies sluit. Men krijgt den indruk dat Van Berkel, die haar oorlogsschade in Rotterdam voor een groot deel hersteld heeft, haar positie op de verschillende mark ten zal kunnen herstellen en bevredigende resultaten zal kunnen behalen. Dergelijke symptomen van industrleele recuperatie zijn in dezen tijd bemoedigend, maar hebben toch niet kunnen verhinderen dat voor Industrieele aandeelen deze week ter beurze doorgaans een ongeanimeerde stemming de overhand had. BINNENLAND Een van de lan dingsbooten bij Westka- pelle. welke bij de lan ding' der geallieerden op Walcheren in 1944 strandde cn dezen zo mer veel belangstelling trok van toeristen is door den stroom van de kust weggeslagen en in zee verdwenen. Binnenkort wordt een wetsontwerp inge diend, waarin voorzien wordt in het bestuur der gemeente Opster- land (Friesland), nu de raad en de wethouders dier gemeente collectief ontslag hebben genomen. Dc minister van Onderwijs heeft de herfstvacantie voor de Rijks Hoogere Burger scholen. die dit Jaar op 31 October, 1 en 2 No vember gegeven wordt, uitgebreid met Woensdag 30 October. „Professor" Pootjes, die onlangs in Hilver sum is gearresteerd, ver. dacht van aansporing tot desertie en hulpver leening aan ondergedo ken deserteurs, is in vrijheid gesteld, nadat hij belpofd had zijn ac tie te zullen staken. Het onderzoek wordt echter voortgezet. In Doctincliem is opgericht de gezond heidsdienst van de Ver eeniging van Werkge vers in den Achterhoek. Dit is de eerste districts bedrijfsgeneeskundige dienst in ons land. De Staatscourant van 11 Octob'cr bevat een beschikking van het College van Rijksbemid- delaars. waarbij loonen en andere arbeidsvoor waarden in het dorsch- bedrijf bindend zijn. vastgesteld. Haarlem en Omgeving Tc Amsterdam slaag de voor het artsexamen le deel onze stadgenoot dc heer Li A. Cats. DC heer A. van Dricl heeft thans eervol ontslag gevraagd als directeur der Gemeente- reinigirvg te Haarlem. Door den heer P. C. v. Eerden Is eervol ont slag gevraagd als onder wijzer aan de school voor ulo letter C te Haarlem. De Haarlcmsche raad vergadert a.s. Woensdag te 2 uur. I)c klok in dc Ned. Herv. Kerk aan de .Ramplaan te Overveen werd door de Dudtschers gestolen. Lr is thans een comité opgericht, met het doel geld bijeen te brengen voor een nieu we klok. Dc Gereformeerde Kerk (Onderli. art. 31 K O) te Santpoort zal overgaan tot het beroe pen van een eigen pre dikant. Voor de Hervormde bewaarschool wordt een bazar gehouden op 15 en 16 October in dc school aan de Lange Laken- S ré Heemstede wordt op Woensdag 16 en Don derdag 17 October door de Commissie voor Huis houdelljke Voorlichting in dc Cantine van den Volksbond tegen Drank misbruik een tentoon stelling gehouden onder den titel „Onze voeding in dezen tijd". Er bestaan plannen te Heemstede een dames koor op te richten on der leiding van den heer A. Herckenrath. I>e Blocmcndaaische raad vergadert a.s. Don derdag te 2.15 uur. B. cn W. van Bloe- mcndaal stellen den raad voor aan den heer P. v. d. Vuurst de Vries eer- vól ontslag te verleenen als schooltandarts en in zijn plaats te benoemen mej. I. van Dorsser te Bloemendaal. Hoogere instanties hebben beslist, dat aan de openbare school te Vogelenzang slechts één leerkracht mag werken, daar er slechts 29 leer lingen zijn. B. en W. van Bloemendaal stellen daarom voor aan de bo ventallige onderwijzeres die daar thans nog werkt, wachtgeld te ver strekken. Het Kcnncmcr Ly ceum heeft aan de ge meente Bloemendaal een vergoeding gevraagd voor haar I.V.O.-afdee- llng (die Inmiddels is opgeheven). B. en W. stellen den raad voor dit verzoek af te wijzen, omdat niet aan alle wet telijke eischen vol daan is.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6