t'itm Naar den Vrede Republikeinen zullen overeenkomst zorgvuldig uitvoeren Fransche politie zegt een nazi-organisatie te hebben ontmaskerd m I i Jm, sir- '0 1 J4S Ste? •^ÊÊÊÊHBÊÊÊkMBÊÊm peea ajapuozfig ua>jejdsjin I -ujenjajoq atuezpaoA uaa jooa i ill* I Clo Jaargiuig Vo, 18460 11 1 Vrlj<ln« 18 OeU>l>er 1010 Bureaux: Groote Houtstr. 93 11 1 T^Oj Cf B ïS 3 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem ^<4L ^l/tT I 1- \j* J_ JL JL |j JL Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kenncmerlaan 154, .JJ Pcr kwartaal 4. Telefoon 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlrecteiu'-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel>: Redactie 10600. Dir-Hoofdred. 15054 jP\ AT de minister van Financiën Zoerov een vermindering van de Russische be grooting van defensie met vijftig procent heeft aangekondigd, is een merkwaardig bericht, dat indruk in de geheele wereld moet hebben gemaakt. Volgens de toelich ting is deze mededeeling gedaan in een vergadering van dertienhonderd afgevaar digden, behoorend tot de beide huizen van het Sovjet-Russische parlement. De be grooting van defensie beloopt nu 72 mil liard roebel. Anderzijds zullen vijf mil liard worden gebruikt voor de ontwikke ling der wetenschap in het belang van de economie en de militaire macht der Sovjets. „Juist: de militaire macht", zal menig lezer gedacht hebben, maar toch weer hebben moeten erkennen dat het ge heele bericht den indruk maakt, dat het leger tot vredïfc-sterkte wordt terugge bracht. Wij hebben twee wereldoorlogen beleefd en juichen niet spoedig over tijdingen, die wol eens een voor den vrede gunstige ont wikkeling zouden kunnen inluiden. Wij zijn ons ook welbewust van het feit, dat het Russische parlement geen democratisch gekozen volksvertegenwoordiging met vrije candidaat-stelling na vrije partijvor ming is, dat in Rusland geen persvrijheid bestaat en dat de berichtgeving aan cen suur is onderworpen. Het Russische pers- .burcau is een staatsinstelling. De oorlogs- begrooting; of die hoog of laa'g is, loopt volstrekt geen kans om verworpen te wor den en het ministerieèle beleid staat niet onder de controle, die de Westersche de mocratie oplegt. Dit zijn allemaal gedach ten die twijfel oproepen. Zou de oorlogs- begrooting werkelijk wel gehalveerd wor den? Zou, zal een ander vragen, wellicht het geheele defensie-apparaat in omvang worden verminderd, omdat men in de toe komst een gansch andere wijze van oorlog voering dan in het verleden voorziet en met name de groote legers niet meer noo- dig zullen zijn? Wij leven in een mist van internationale achterdocht; hetgeen sinds de bevrijding geschied is heeft haar helaas veeleer verdicht dan doen opklaren. En toch moet men bij verstandelijke overweging erkennen, dat deze geteisterde wereld en zeker ook het zwaar geteis terde Sovjet-Rusland, welks Westen het beeld van onafzienbare verwoestingen op roept alle redenen heeft om naar vrede te streven en zijn krachten te verzaipelen niet voor bewapening, maar voor weder opbouw. de schepping van goede levens voorwaarden en volksontwikkeling. Is er een regeering, die erop vertrouwen kan dat een derde wereldoorlog, indien die binnen weinige jaren uitbrak, nog voor het volk aanvaardbaar zou zijn en niet in een volkomen chaos zou eindigen? Het is nu bij herhaling gebleken dat ook de overwin naars enorme verliezen lijden en de uiter ste krachtsinspanning behoeven, om zich van een oorlog te herstellen. Men kan dezen tijd anders zien dan als de aanloop naar een volgenden oorlog, zooals zoovelen in hun zwartgalligheid doen. Mer kan erkennen dat in ieder land op zichzelf de wensch moet bestaan, om voort te gaan op den weg naar den vrede, maar dat juist door de verliezen, die allen geleden hebben, het streven naar een voor- deelige positie en naar waarborgen voor veiligheid zoo groot is, "dat daaruit de voortdurende moeilijkheden ontstaan. En de achterdocht. Als men zoo denkt is men, geloof ik dichter bij de waarheid, dan men met vage pessimismen over oorlogs gevaar komt Ook is het %^ag en onge motiveerd, te veronderstellen dat een der de wereldoorlog binnen twintig of vijfen twintig jaar zal komen. Dat tusschen wereldoorlog I en II zulk kort tijdsverloop lag bewijst volstrekt niet, dat het op deze wijze voort zal gaan. De oorlog heeft millioenen graven, een ontzaggelijke verwoesting en bovendien een chaos in het maatschappelijk bestel en wat nog erger is in de gedachten der mcnschen nagelaten. Dit alles moeten zij te boven zien te komen. Het valt zwaai en het vordert veel meer tijd, dan menig een in de eerste vreugde na de bevrijding in de juichende stemming van „alles sal reg kom" heeft kunnen vermoeden. Wat vcreischt wordt, in ieder land, is hard werken, met onuitputtelijke volhar ding om moeilijkheden te overwinnen en geduld. Er is veel behoefte aan geduld en deze tijd onderscheidt zich daar niet door. Wij hebben al zooveel doorgemaakt. Wij maken er eigenlijk aanspraak op, dat het nu eens goed zal gaan, dat goede tijden zonder verwijl zullen aanbreken En nu blijkt dat het eerst noodig is, daarvoor een nieuwen grondslag te leggen en dat er eindeloos meeningsverschil is en tal— looze moeilijkheden ontstaan over de vraag, welke die grondslag zal zijn. Het valt niet mee Maar het is verkeerd te zeggen: nu komt er gauw weer oorlog. Want zoo is de toestand in wezen niet. Er is geen gebrek aan verlangen naar vrede. Er is gebrek aan orde. Wie dit ovecwecgt zal rustiger slapen en minder zwartgallig zijn. Hij zal ook met meer plezier en dus harder werken. R. P. Zv/^re tol aan het verkeer Dit jaar reeds meer dan 700 d&oden en 3900 zwaar gewonden. Het wegverkeer in ons land heeft, naar de N. R. Ct. meldt, in de eerste acht maan den van dit jaar 742 dooden en 3931 zwaar gewonden geëischt. Over dezelfde periode van 1938 waren de cQfers resp. 426 en 2945. Sjahrir's ministers verklaren: Sjahrlr is met zijn gezelschap te Batavia teruggekeerd. Op de kabinetszitting te Djokjakarta waren Soekarno, Soedirman en andere republikeinsche militaire auto riteiten tegenwoordig» De plaats van Soe- darsono (minister zonder portefeuille) in het wapenstilstandscomité zal worden in genomen door mr. Amir Sjarifoedin, mi nister van defensie, die in Batavia zal blijven. Soedarsono is vrijgemaakt voor andere werkzaamheden; welke deze zijn, is nog niet bekend gemaakt. De kabinetszitting was voornamelijk ge wijd aan besprekingen over den wapen stilstand. Volgens de republikeinsche mi nisters uit het gezelschap van Sjahrir, was besloten de voorwaarden van de wa penstilstandsovereenkomst zorgvuldig uit te voeren. Persstemmen. In een hoofdartikel juicht „Het Dag blad" dat in Batavia verschijnt, de wa penstilstandsovereenkomst in Indië toe. Het blad verwacht, dat deze een middel zal zijn om Indonesiërs en Nederlanders tot elkander te brengen en meent, dat wij bij stipte naleving snel voorwaarts gaan op den weg tot verzoening.Van nog groo- ter beteekenis wordt geacht, dat de geest, die aan deze overeenkomst beiderzijds ten grondslag ligt, haat en afgunst uitbant. Twee dingen moet men onderscheiden: de oprechte gevoelens van de onderteeke naars en de sentimenten van de opge zweepte massa's. Alles hangt af van de vraag, of het gezag van de republikeinsche regeering zoo krachtig is. dat het in 6taat zal zijn de massa's te kalmeeren. In de meevste gebieden op Java zal dit waarschijnlijk mogelijk zijn, hoewel de rede van Soetomo maant tot gereserveerd heid. Het blad twijfelt aan de houding op Sumatra, waar het Volksfront verklaard heeft, dat het zich niet gebonden zou ach ten door een eventueel te sluiten wapen stilstand. De consequentie hiervan zou natuurlijk zijn, dat (je Indonesische troe pen van Sjahrir gezamenlijk met de Nc- derlandsche troepen zouden moeten op treden. De Britsche „Manchester Guar dian" zegt: „De wapenstilstand is nog slechts een begin, doch het is een soort begin, dat alles wat er na komt definitief kan beïnvloeden". De Amerikaansche „New York He rald Tribune" schrijft: „De wapen stilstand gaat vooraf aan het ontstaan van een nieuwe natie in dit werelddeel". Het Moskousche blad „I z v e s t i a" be vat een artikel, volgens hetwelk de Brit ten op Java pogen de nationale vrijheids beweging van de Inaonesiërs te vernie tigen en de heerschappij van Nederland- sche imperialisten te vestigen. Door de Indonesiërs als bondgenooten begroet, „brachten de Britten een nieuwen oor log, welke met tommy-guns, tanks en vliegtuigen tegen een slecht bewapend volk wordt gevoerd", aldus de „Izvestia". Het woord is aan. Een Latijnsch spreekwoord: Wie wat kennis betreft vooruit en mat karakter be treft achteruit gaat, gaat meer achteruit dan vooruit. Nederlandsche aanvraag bij Wereldbank verwacht Uit Quebec wordt gemeld, dat mr. J. W. Beyen, een der directeuren van de Wereld bank, verklaard heeft, dat vijf verzoeken om leeningen reeds binnengekomen zijn, onder andere uit Frankrijk, Polen en Chili. Een zesde wordt vooi het eind van de maand uit Nederland verwacht. Linksche pers geeft de zaak een politieke tint De Fransche veiligheidspolitie heeft tot nu toe 37 arrestaties verricht in de zaak van een nazi-verzetsorganisatie, die dezer dagen werd ontmaskerd. De Parijsche bla den beweren dat de organisatie deel uit maakt van een weerwolf-groep, die over heel Europa vertakkingen heeft, zoo meldt United Press. Onder de arrestanten bevinden zich de 33-jarige Réné Binet en zijn vrouw Marie. Binet. een voormalig lid van de S.S.. zou de president van de organisatie zijn. Hij heeft de S.S.-sabotageschool in Duitsch- land bezocht en is na den oorlog in Frank rijk teruggekeerd, waar hij de „Europee- sche Socialistische Unitaristische Bewe ging" vormde, die volgens de politie ge wijd was aan de wedergeboorte van het nationaal-socialisme. De groep hielp van collaboratie beschuldigde Franschèn en organiseerde ontsnappingswegen voor Duitsche krijgsgevangenen. Het blad der groep, „Le Combattant Européën" zou in het huis van Binet zijn uitgegeven. Er verschenen acht afleverin gen van ongeveer 1000 exemplaren elk. De organisatie werkte volgens het voor- Groote drukte heerscht er op Java aan de treinen, die de geïnterneerden uit het binnenland weg voeren. Ook zelfmoord-poging van Keitel Kolonel Burton Andrus, de commandant van de Neurenbergsche gevangenis heeft verklaard, dat de bewakers, die de 21 be klaagden uit het Neurenbergsche proces gadesloegen wanneer zij zich voor en na de zittingen van het tribunaal verkleed den, tenminste één van de thans terccht- gestelden van het middel beroofd hebben om zich van kant te maken, aldus Un Press. Toen Wilhelm Keitel van kleeren ver wisselde, rolde uit een van zijn zakken een voorwerp, dat hij snel weer op zijn plaats bracht. Het bleek een stukje metaal te zijn. iets dar de verdachten niet bij zich mochten hebben. Het zou gebruikt kunnen worden om slagaderen door te snijden Andrus liet er zich niet over uit. of Keitel ooit een zelfmoordpoging had gedaan. Meer doorgaande treinen naar Amsterdam gevraagd Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft aan de Nederlandsche Spoorwegen verzocht in de winterdienstregellng meer doorgaande treinen naar Amsterdam in te voegen. De oorlogsmisdadigers gecremeerd Na een bijeenkomst van de vier gealli eerde generaals, die met het toezicht op de terechtstelling van de Duitsche oor logsmisdadigers belast waren, is officieel het volgende medegedeeld: „Het lichaam van Hermann Wilhelm Göring en de lichamen der andere oorlogsmisdadigers, die op 16 October zijn terechtgesteld in overeenstem ming met het vonnis van het inter nationale militaire tribunaal, zijn ge cremeerd en de asch is op een geheime plaats verstrooid". Vandaag en morgen fruit nog zonder bon Voor fruit, dat vandaag en morgen in winkels, op markten of waar ook te koop wordt aangeboden, mogen- geen consu mentenbonnen worden aangenomen. Met ingang van Maandag is het fruit uitslui tend op den bon verkrijgbaar. beeld van de Fransche verzetsbeweging In den oorlog. De leden kwamen hoofdzake lijk uit de Fransche politieke gevangenis sen en zij .beloofden de nazi-idealen uit ta dragen in ruil voor de verleende hulp door de organisatie. Financieelc bijdragen kwa men van welgestelde collaborateurs. De internationale vertakkingen der or ganisaties leidt men af uit de arrestatie ta Rouaan van een zekeren Alfonso Colombo, die zeide ag?nt te zijn van een te Belgrado gevestigde geheime organisatie De politia hecht niet veel geloof aan zijn verklaring, en meent dat hij deze slechts aflegde om het onderzoek te rekken. Het socialistische blad „Le Populaire" schrijft echter dat de organisatie vertakkingen heeft in Duitsch- land, Zwitserland en Spanje en dat een vroegere officier van Rommel's Africa- korps de internationale verbindingsman was. De linksche pers van Parijs geeft een politiek tintje aan de zaak door te bewe ren dat nazi-agenten waren doorgedrongen in de rechtsche republikeinsche vrijheids partij. Zij wijst op de milde vonnissen voor collaborateurs, waardoor deze in de ge legenheid werden gesteld na hun korten gevangenistijd hun nazi-activiteit te her vatten. Van de gearresteerde personen werden de meesten of onschuldig ver klaard of veroordeeld tot lichte straffen door de Fransche collaboratie-tribunalen. Vergif gesmokkeld in Duitsche pijp Veronderstellingen omtrent den dood van Göring Een psycholoog, Gilbert ge naamd, die in de gelegenheid geweest is de Duitsche oorlogsmisdadigers gedurende het Neurenbergsche proces voortdurend gade te slaan, heeft een veronderstelling geuit over de wijze, waarop Göring de ampul met vergif in zijn cel heeft kunnen krijgen. Het was Gilbert, zoo meldt United Pre.-s, opgevallen, dat Göring vaak een groote Duitsche pijp. waar hij zeer aan gehcchf scheen te zijn, ter hand liet stellen aan een jongen Duitscher die de functie van bibliothecaris in de Neurenbergsche ge vangenis vervulde. Dit was een kleine gunst, die Göring was toegestaan, omdat hij, naar zijn zeggen, in zijn cel geen ma teriaal had om de pijp goed schoon te maken. De jonge Duitscher had vrijen toegang tot alle gevangenen en het is mogelijk, dat hij de ampul met vergif in de pijp, die daarvoor groot venoec was, heeft verborgen Een andere mogelijkheid om te verkla ren hoe Göring in het bezit van vergif kwam, is, dat hij kort geleden zijn bezit tingen wilde inspccteeren Het kan zijn, dat hij kans gezien heeft het buisje met vergif, dat misschien tusschen zün bezit tingen was verstopt, te bemachtigen. „Toen ik van Görlngs zelfmoord hoor de". aldus Gilbert. ..dacht ik echter het eerst aan de Duitsche pijp en aan den jongen bibliothecaris. Ik had trouwens al eerder aan de mogelijkheid gedacht, dat Göring op die manier contact met de bui tenwereld onderhield, maar had meer aan: propagandistische bedoelingen gedacht." Dr. V. J. Zimmerman en J E. Stokvis, belden van de Partij van den Arbeid, hebben bedankt als lid der Tweede Kamer. Weerbericht VKIJ ZONNIG Verwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Voor het Zuiden: meest licht bewolkt droog weer. Koude nacht. Overdag zelfde temperatuur. Matige tij delijk vrij krachtige Oostelijke w#-.d. Voor het Noorden: geleidelijk verder af nemende bewolking Zwakke tot matige Oostelijke wind. Overdag lets zachter.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1