Haarlems Dagblad Byrnes pleit voor goede trouw in de internationalebetrekkingen Radio-rede over de verhouding tusschen Amerika en Rusland Voorlichting door de overheid moet vereenvoudigd worden Slecht nieuws voor rookers Het rantsoen weer kleiner Vereenigde Staten richten protestnota's aan Joego-Slavië en Albanië Over behandeling van Amerikanen Ulo .Tnnrgang Xo. 18101 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Sóendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telefoon 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercboom Zaterdag 10 October 1040 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Postgiro 273107 Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15034 Ceen omsingeling der Sovjet-Unie Dc Amcrikaansciic minister van buitcn- landschc zaken, Byrnes, heeft gedurende een half uur over de radio tot het Amc- rikaanschc volk gesproken over de Aine- rikaansch-Russische betrekkingen. HU verklaarde zich ongerust over de „voort durende. zoo niet tocncmemende span ning tusschen de V.S. en de Sovjet-Unie". >,Wy kunnen gemakkelijk overeenstem ming bereiken", aldus Byrnes, „als een van beide bereid is aan alle cischen van den ander te voldoen. De V.S. zijn hiertoe niet bereid en willen het evenmin van een ander land vragen". Van de bittere aanvallen door Molotof en Wysinski in het laatste stadium van de vredesconferentie had Byrnes met ver bijstering kennis genomen. „Niet eens, doch vele malen heeft de Sovjet-delegatie de V.S. er van beschuldigd, dat deze zich tijdens den oorlog hebben verrijkt en trachten Europa economisch tot slavernij te brengen". Byrnes stelde hier tegenover, dat Ame rika gedurende den oorlog krachtens de leen- en pachtwet meer dan 10 milliard dollar heeft voorgeschoten aan de Sovjet- Unie, dat Amerika overal de vrijheid ver dedigt en dat naar zijn meening vrijheid en welvaart onafscheidelijk met elkander verbonden zijn. „Het Amcrikaansche volk wenscht vriendschap met het volk van de Sovjet-Unie en met alle andere volken van deze oorlogsmoede wereld". Zoolang er nog geen volledige overeen stemming is. bereikt ten aanzien van dc bevoegdheid van het Internationaal Ge rechtshof en de controle op de atoom energie, moeten internationale problemen tusschen souvereine staten bjj wederzjjd- sche overeenkomst worden geregeld. Daar toe moeten de betrokken landen echteree goeder trouw handelen en moeten zij A»ti recht van veto niet gebruiken als daar mede het belang van den vrede of het eco nomisch herstel in gevaar worden ge bracht. „Oorlog is alleen dan overmijdelijk in dien staten de rechten van andere staten op levenswijzen die de eerste niet deelen en kunnen deelen, tolereercn en rospectecren. Indien men een vredestem- pel wil opbouwen mag de idee van onver mijdelijke tweespalt de gedachten der mcnschcn niet beheerschen. Wij betreuren de neiging der Sovjet- Unie om staten, die vriendschappelijk je gens ons zijn gestemd als niet vriend schappelijk jegens de Sovjet-Unie tlf be- schouwen. Wij betreuren het gepraat over omsingeling der Sovjet-Unie Wij hebben van geen mindere autoriteit dan genera lissimus Stalin zelf, de verklaring, dat de Sovjet-Unie geen gevaar loopt omsingeld te worden". Daarna bestreed Byrnes de opvatting, dat de 6temmen-verdeeling op de vredes conferentie het resultaat zóu zijn ge weest van de vorming van een „Westcrsch blok". Hij verdedigde verder de V. S. krachtig tegen de beschuldigingen van „dollar democratie" en „economisch im perialisme". Hij verklaarde: „Wij wen- sehen bij te dragen tot den Europeeschen wederopbouw, aangezien wij gcloovcn, dat de Europeesche welvaart bij zal dragen tot de welvaart en vrede van de geheele wereld. De V.S. staan sociale en econo mische democratie in binnen- en buiten- land voor". Byrnes noemde de verdragen, zooals zij thans aan het eind van de vredesconfe rentie zijn: „Zoo goed als wij ze door algemeene overeenstemming nu of binnen redelijken tijd kunnen hopen te verkrij gen". Hij zeide dat hij ernstig hoopte, dat Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Roemenië oplossingen mochten vinden voor hun ge compliceerde nationaliteitsproblemen op basis van samenwerking als vrienden en buren en „dat Joego-Slavië zich bij nader inzien zal realiseeren, dat het evenals andere landen concessies moet doen om den vrede tot stand te brengen". Resultaat verwacht vóór 21 October Optimisme in Batavia Zoowel in Nederlandsohe als in In donesische kringen te Batavia wordt de verwachting uitgesproken, dat, alvorens de plenaire zitting van de voltallige de legaties op 21 October zal plaats heb ben, ten aanzien van den wapenstil stand eenige positieve resultaten zullen ziin bereikt. Met andere woorden: beide partijen spannen zich tot het uiterste in om de maatregelen te bespoedigen, zoodat een formeele „staakt het vuren"-order kan worden uitgevaardigd. Weliswaar werd reeds op 14 October de wapenstilstand gesloten, doch men verwachtte, dat de uitvoering nog wel eenigen tijd in be slag zou nemen. Het Italiaansche schip „Risveglio" is ter hoogte van I.ivorno op een mijn geloopen en gezonken. Alle leden der bemanning op twee na werden gered. Weerbericht IKTS MFiEK BEWOLKING Verwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Geleidelijk wat toene mende bewolking, voornamelijk met wol kenvelden in de hoogere lagen, later in het Zuid-Westen van het land hier en daar eenige lichte regen. Matige wind tusschen Oost en Zuid. Iets zachter. In Londen houden de Egyptische pre mier Sidky Pasja (links), en de Engel- sche minister van buitenlandsche za ken, Bevin, op het oogenblik bespre kingen over de tegenstellingen in de betrekkingen tusschen beide landen. Goedingelichte Egyptische kringen te Londen beschouwen deze besprekingen als de laatste kans om een basis te vor men voor een hervatting der officieele onderhandelingen. Het woord is aan. Prof. Thorndike: Men verwart een tekort aan verlangen met een tekort aan vermogen om door te werken. Zeven zelfmoordpogingen in Neurenberg Volgons Reuter is te Neurenberg thans onthuld, dat 6inds Januari j.l. zeven be schuldigden voorbereidingen troffen om eventueel zelfmoord te plegen. Een gevan genisautoriteit heeft medegedeeld, dat op 27 Januari een veiligheidsspeld in het over hemd van Keitel werd gevonden. Op 31 Januari ontdekte een bewaker een glazen ampul met inhoud in Ribbentrop's cel. Bij Schacht trof men een stuk touw van 60 cM. lengte aan. alsmede vijf papierbinders. Keitel hield een aantal moeren en bouten verborgen. Op 10 Februari vond men in de cel van Göring een stukje ijzerdraad van 15 cM. Verder trof men scherpe voorwer pen aan in de cellen van Sauckel, von Schirach en Dönitz. Albanië richt zich tot de V.N. In een brief aan Trygve Lie, den secre taris-generaal der Vereenigde Naties, heeft dc regcering van Albanië verzocht de kwestie van het lidmaatschap van dat land op dc agenda van dc algemeene vergade ring der V N. te plaatsen. Rapport van adviescommissie verschenen Bij de in Januari van dit jaar gehouden debatten in de Tweede Kamer over het regceringsbeleid zijn scherpe aanvallen go- daan op den Regecringsvoorlichtingsdicnst. Dc toenmalige minister-president vond hierin aanleiding een commissie in te stel len, welke een advies moest uitbrengen over hot beleid der overheid inzake de voorlichting. Het rapport van deze com missie is thans aan de Tweede Kamer aan geboden. In een begeleidenden brief ver klaart de minister-president, dat de aan bieding van het rapport niet impliceert, dat de regeering zich met het daarin ge stelde in alle opzichten kan vcrecnigen. De commissie stond aanvankelijk onder voorzitterschap van jhr mr. H. F. L. K. van Vredenburgh, die wegens vertrek naar het buitenland werd opgevolgd door mr. G. .7. van Heuven Goedhart. In dc alge meene beschouwingen zot zij uiteen, dat De tabakspositie voor Nederland, die aanmerkelijk ruimer lijkt, nu iedereen, die zulks wenscht. weer twee pakjes sigaretten op zijn bon kan krijgen, is zoodanig, dat gevreesd wordt, dat het in Januari of Februari spaak zal loopen. Er is geen voorraad in ons land aanwezig en op de Amerikaansche markt kan geen tabak worden gekocht, omdat er geen deviezen voor zijn. De industrie, die op veertig pro cent van haar vooroorlogsche productie De Amerikaansche ambassadeur in Joego-Slavië, Richard Patterson, heeft aan het Joego-Slavisch ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota over handigd. waarin critick wordt geleverd op de Joego-Slavische regeering. De nota zegt. dat personen, die verklaren dat ze Amerikaansche onderdanen zijn en wegens ..geen enkele misdaad" ver oordeeld ziin. in kampen ziin gedeti neerd, waar tien hunner, als gevolg van de behandeling, gestorven ziin. De nota beschuldigt er de Joego- Slavisdfce regecring verder van. dat zij 165 overlevenden uit deze kampen uit besteedt voor het verrichten van zwa- ren arbeid, zonder dat de betrokkenen eenige betaling ontvangen. Joego-Slavië wordt er van beschuldigd personen, die beweren Amerikaansche burgers te ziin, slechter te behandelen dan men krijgs gevangenen krachtens de Geneefsche conventie mocht behandelen. Zii wor den allen vastgehouden, op de beschul diging van Duitsche afkomst te ziin en daarom vermoedelijk schuldig aan col laboratie met de nazis tijdens den oor log. Nota aan Albanië. Een paar uur na het publiceeren van de nota aan Joego-Slavië heeft het Amerikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken een verklaring uitge geven. waarin de Albaansche regeering er van wordt beschuldigd aan personen, die naar de V.S. wenschen te'repatriee- ren, vergunningen hiervoor te weigeren en het onmogelijk te maken dat fond sen. die voor de repatrieering uit Al banië bestemd zijn, door deze personen worden opgenomen. In de nota wordt hieraan toegevoegd, dat het ministerie bereid is fondsen in de V. S. voor de repatrieering van Amerikaansche bur gers in Albanië te gebruiken, maar al leen. indien het zeker is. dat derge lijke personen vergunningen van Alba nië hebben ontvangen. werkt, zal nog verder moeten inkrimpen. In verband hiermede wordt thans over wogen om in dc toekomst den sigaretten- bon voor dames af te schaffen, omdat dit een aanzienlijke besparing zou betcekenen j in te stellen op het tabaksverbruik. De hopelooze situa tie, waarvoor het Rijksbureau al sinds een jaar is gewaarschuwd, zal hiermede een feit zijn. Het ziet er niet naar uit. dat nog maatregelen kunnen worden genomen om het érgste te voorkomen, want binnen enkele weken is de tabaksvoorraad, die in Amerika aan de markt wordt gebracht, verkocht. Dan zal ons land alleen kunnen koopen tegen prijzen. die twintig tot veer tig procent hooger liggen. De handel im mers kent schillende 1 kpopt, redeneert men. komt het wel over een paar maanden. De speculatie kan koo pen zonder cenig risico, want er is over heel de wereld een tekort. Maar Nederland koopt op dit -oogenblik niet, want er zijn geen deviezen beschik baar en de regeering wenscht van een crc- diet. dat aangeboden is om tribak te koo pen. geen gebruik te maken. Bovendien is de oude oogst totaal verkocht en dc nieuwe oogst komt pas in Juli aan de markt Van Januari tot diep in den zomer van '47 komt Nederland dus voor- een fnuikend tekort aan tabak te staan. Terug naar Rhodesia Maar dit is nog niet alles! Om het tabakstckort voor 1946 weg te werken, heeft mpn nog zooveel mogelijk oude tabaksvoorraden in Amerika gekocht Dat waren restanten die dc industrie niet beliefde, maar Nederland heeft ze geko men om die te verwerken met betere ta bakken van den nieuwen oogst. Nu de goede tabak uitblijft, zal dc industrie tmen kans hebben een eenigszins behoorlijke sigaret te fabricecren. die on merk kan worden verkocht. We vallen dus weer te rug op de eenhcidssigaret. de Rhodesia of de Superbe. Als men nu bedenkt, dat de Zuld-Ameri- kaanschc tabak nog op merk wordt gefa briceerd. hoewel de 6igaret zeer slecht wordt ontvangen hier te lande, dan be hoeft men verder niets te vragen, 't Wordt slechter dan thans. onder normale omstandigheden het pro pagandistisch clement der voorlichting achterwege moet blijven. Slechts mag pro paganda voor het regceringsbeleid worden toegelaten in kwesties, welke buiten de beslaande controversen van politieken, religieuzen en cultureelen aard liggen. Propaganda in dc buitenlandsche voorlich ting dient gericht te zijn op land, volk, in dustrie en dergelijke en op het aankwee- ken van „goodwill" voor Nederland. De politieke aansprakelijkheid behoort te be rusten bij den minister van Buitenlandsche Zaken. De commissie verwerpt de gedachte van een afzonderlijke politieke verant woordelijkheid voor de voorlichting. Het is haar overtuiging, dat geen minister af stand zou doen van de politieke aanspra kelijkheid voor de van zijn departement uitgaande voorlichting. Dit behoeft en mag echter niet leiden tot versplintering der technische apparatuur der voorlichting. Deze dient in één apparaat geconcentreerd te worden onder verantwoordelijkheid van den minister-president. De voorlichting in het buitenland is zoo primair, dat daarbij niet in de eerste plaats op de kosten zou moeten worden gelet. Zuinigheid zou hier dc wijsheid bedriegen en de commissie meent, dat de thans voor dit doel uitgetrokken twee millioen gul den beneden het minimaal noodzakelijke ligt. De commissie heeft voorts bezwaren legen dc afzonderlijke Voorlichtingsdienr sten der verschillende departementen en adviseert een centralen voorlichtingsdienst met contactorganen bij do departementen en een regeeringsadvis voor de voorlichting aan het hoofd. Deze vereenvoudiging is dringend noodzakelijk, niet alleen, uit een bezuinigingsoogpunt. maar bovenal omdat het gevaar reeds zichtbaar aanwezig is, dat een teveel aan overheidsvoorlichting tegenzin opwekt bij het publiek. Als bijlage is aan 't rapport een kostenbe rekening voor dbn overheidsvoorlich' ngs- dienst gevoegd, waarin een eindcijfer van precies de behoeften der ver- i negen millioen gulden is gecalculeerd. Dc anden. Als Nederland nu niet commissie meent dat dit bedrag nog bij de werkelijkheid ten achter blijft. COMITé VAN BELGISCH— NF.DERLANDSCH—LUXKMBURGKCHE SAMENWERKING. Om de cultureele, sociale en economi sche banden nauwer aan te halen is op gericht het „Comité van BelgischNcdcr- landschLuxemburgschc samenwerking". Tel comité gaat van het principe uit, dat te dien behoeve een wederkeerig ver trouwen, ja zelfs, voor zoover noodig, on derlinge vriendschap moet groeien als waarborg voor het bereiken van praeti- sche resultaten. In elk der drie landen is reeds een nationale afdeeling van het comité opgericht. Reeds is een aanvang gemaakt met het vormen van een cultu reele, een economische, een technische, een sociale, een sport en touristische en een jegudsectie Om de gedachte van samenwerking te propagceren, is overgegaan tot de oprich ting van.plaatselijke afdeelingen. In Ken- nemerland staat de afdeeling onder lei ding van den heer M A. Reinalda: secre taris is dc heer L. A J. van Weezei: pen ningmeester de heer E. Crone Leden van het bestuur zijn verder prof dr H. .7. Pos en dr. ing. F. Bakker Schu:. Maandag 28 October wordt op het Stadhuis tc Haarlem de openingsvergadering gehou den. waarop prof. dr. F Baur, hoogleeraar te Gent zal spreken over „Hoe ziet de Vlaming Nederland en wat verwacht hij er van".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1