SANATOGEN Half Om van Franken! Wereldnieuws Tips en Tops He! en hemel in Dachau Voor een overvolle Groote Kerk sprak Vrijdag ds. J. Overduin uit Amsterdam over zijn verblijf in het vernietigingskamp Dachau. Een inleiding van den Haarlem- echen predikant ds. P. J. Mackaay be groette de vele genoodlgden, die in de oude kathedraal aanwezig waren. Na een tweetal liederen, voorgedragen door Helène Ludolph (mevrouw J. Vincent was verhinderd) vertelde de Amsterdamsche geestelijke over zijn arrestatie en den lij densweg van de duizenden, die een Duitsch concentratiekamp aLs bestemming vonden. In zijn gloedvol betoog gewaagde «preker van het schoolconflict in Arnhem, dat hem in 1942 een felle preek in den mond gaf. De daaropvolgende wegvoering, eerst naar Amersfoort en vandaar naar de Nazi-kampen, was voor den predikant aanleiding te verhalen van de onwankel bare geloofsovertuiging die velen in de zwaarste uren staande hield en in de erg ste hel een hemel schiep. Eenmaal in Dachau aangekomen, zoo vertelde ds. Overduin, werd den gevangenen geen marteling bespaard, maar nochtans beet het nationaal-sociallsme zijn tanden stuk op hun overtuiging enhun humor. Aan het einde van den avond, die door het comité „Eereschuld en Dankbaarheid" werd voorbereid, bracht een collecte f 1200 op. H.O. V.-ledenconcert Het eerste concert van Serie B was lang niet zoo druk bezocht als het uitverkochte, waarmee drie dagen tevoren Serie A geopend werd. Ten onrechte. De artistieke oogst bleek minstens even groot. Theo van der Pas, de solist, heelt, al was hij dan niet voor de „meesterserie" uitverkoren, zich weer een meester van den eersten rang getoond, wiens voordracht van Liszt's Concert in Es voor die van Gieseklng niet onderdeed. Alles daarin was even helder en doordacht, daarbij bril- lant en technisch feilloos. In begrijpelijke «;xtase riep men hem terug, totdat hij zich opnieuw aan den vleugel zette en uiterst fijn en poëtisch de nagelaten Nocturne, die Cho pin voor zijn zuster schreef en waarin een terugblik op zijn eigen 2de Pianoconcert voor komt. als toegift voordroeg. Kees Hartvelt liet het orkest voortreffelijk met den solist samenwerken. Dit was toch slechts een onderdeel van het vele goede dat deze avond bood, die begon met Tschaikbws. ky's fel dramatische Ouverture „Roméo et, Juliette" en eindigde met Brahm's 1ste Sym phonic. In de Ouverture onderscheidden zich de slagwerkers, in de Symphonie de hout blazers, van wie in 't bijzonder de hobo en de clarinet meewerkten om het Andante tot een hoogtepunt van 'schoonheid te maken. Doch de bezielende kracht was en bleef Hartvelt, die zich met geen sleur tevreden stelt, maar in al zijn vertolkingen blijk geeft van eigen visie, intelligentlegcvoel en vak bekwaamheid, Met dat al blijft het moeilijk het eerste deel van Bramhs' Symphonie een zorgenkind van den meester uit de hier cn daar wat dikke orkestratie te voorschijn te halen. Op den duur gelukt dat wel. De programmatoelichting had beter een analyse van den zeer eigenaardlgen vorm van Liszt's Concert kunnen brengen dan een overbodige herinnering aan Liszt als virtuoos. K. DE JONG De Haarlemmers en het Consumentencrediet Tot op dit oogenblik zijn in Haarlem ruim 5009 aanvraagformulieren voor het Consumentencrediet afgehaald. Er zijn ook al aanvragen ingediend, maar de termijn loopt tot 9 November. Er is evenwel een zeer groot aantal biljetten teruggestuurd moeten worden, omdat zij onvolledig ingevuld waren. Dit verwon dert ons niet, want zonder hulp is een belangrijk deel der mensc'hen niet in staat de zeer omslachtige vragenlijsten behoor lijk in te vullen. Amerikaansche onderscheiding voor ir. A. Paulen Op de Amerikaansche ambassade in Den Haag is de Medal of Freedom met de bronzen palm uitgereikt aan onzen vroe- geren stadgenoot kolonel ir. A. Paulen, hoofdingenieur-bedrijfschef der Staats mijnen, voor zijn bizonder verdienstelijke daden tijdens de bevrijding der Limburg- «che mijnstreek, waarbij hij voor het Ame rikaansche leger in de voorste frontlijn als tolk en gids optrad. lXicuive vitaliteit, grooler uithouding vermogen I merkt heel goed, nog niet de oude bent, er moet iets extra's komen om de vroe gere werklust en kracht terug te krijgen. Ja, U moet Sanatogen nemen. Sanatogen vóedt de ze nuwen en geeft aan het geheele lichaam een grootere spankracht. Begin nog heden Sanatogen te gebruiken. Tal van doktoren bevelen het aan. Uw apotheler oj drogist heep het ia voorraad. Het saouwstwrltnj .owdswL De leider van de „Union Gnulliste". heeft verklaard, dat generaal de Gaulle zich niet candldaat zou stellen voor de presi dentsverkiezingen. De Britsche oud-Minister van buiten- landsche zaken, Eden cn negen Britsche parlementsleden zijn Woensdag in Brussel aangekomen voor een bezoek aan de voor naamste Belgische sleden. De Britsche minister van financiën heeft In het Lagerhuis medegedeeld, dat de bin- neniandsche 3 leening, groot 429 millioen pond sterling, op den komenden coupondag. 6 Januari 1947, zal worden afgelost, en dat er een nieuwe stantsleenlng. rentende 2'A zal worden uitgegeven, welke aflosbaar zal zijn na 7 April 1975. Radio München meldt, dat 44 Dultsehers, die verdacht worden van oorlogsmisdaden, in de Britsche zóne gearresteerd en aan een Poolsche militaire missie overgedragen zijn. Zij zullen in Stettin terechtstaan. Het Arabische Hooge Comité heeft be sloten op 2 November een algemecne staking ln geheel Palestina af te kondigen. 2 Nov. "is de 29ste verjaardag van de verklaring van Balfour. In vele groote zaken te Berlijn is een uur gestaakt. De stakers eischten bestraffing van oorlogsmisdadigers en nazi's en het ont nemen van macht aan de „heeren van de concerns". De uitvoer van steenkool en cokes be draagt ln de Britsche zóne van het bezette Duitschland meer dan 3.000.000 ton, gerekend over drie maanden tot en met 30 Septem ber. Nederland staat nis derde ontvangend land op de ranglijst (425.000 ton). Oostenrijk heeft bijna 600.000 ton gehad, Frankrijk 630.000 en Luxemburg 416.000 ton. Suikerhandel in Wild-West sfeer Verleden jaar had de ijshandelaar B. suiker noodig en hij kocht van den zwar ten handelaar W. J. E. twee suiker coupures van 1000 kg. E., die meer zoete winst in het verschiet zag, kwam her haaldelijk terug met suikercoupures, maar de ijsfabrikant werd bang voor ontdekking en staakte de aankoopen. De behoefte aan suiker deed hem echter naar een an der middel omzien en tesamen met twee vrienden J. P. E. en De G„ die Vrijdag voor den economischen rechter te Haar lem terecht stonden, ging hij naar zijn vroegeren bonnenleverancier. Verdachte E., die als P.O.D.-ambtenaar in het bezit was van een revolver en zich met allerlei gewichtige papieren legitimeeren kon, ont futselde den suikerhandelaar volgens zijn zeggen onder bedreiging met zijn wapen, een viertal coupures. Verdachte zou de „veroverde" coupures later onder zijn handlangers, de ijsman en De G. verdeeld hebben. Volgens zijn verklaringen ter zit ting was hij niet van plan den buit voor zwarten handel te gebruiken. De ijshandelaar en zijn suikerrelatie, die reeds eerder hun straf ontvingen, traden Vrijdag met hun echtgenooten als getui gen op en zij vertelden, dat er veel meer bonnen door verd'achte geroofd waren, dan de door hem genoemde vier. Na het requisitoir van den Officier van Justitie, die twee jaar gevangenisstraf tegen verdachte eischte, bekende verdachte onder tranen, dat hij in totaal dertien bon nen machtig was geworden. Het vonnis luidde l1/: jaar gevangenisstraf. De tweede verdachte. De G., die met den P.O.D.-ambtenaar naar het huis van den ijsfabrikant was gegaan, zette in de rechts zaal zijn pogingen voort, om door middel van teekens de getuigen te beïnvloeden. Reeds eerder had hij, naar op de zitting bleek, getracht een getuige met een auto om te koopen. Conform den eisch werd Do G. veroordeeld wegens medeplichtigheid tot een jaar met aftrek. De „Boissevain" in Priok Hedenochtend VToeg is de „Boissevain" de haven van Tandjong Priok binnenge- loopen. Generaal Spoor en het stafmuziek corps van het K.N.I.L, gingen aan boord en werden enthousiast door de ruim 2000 soldaten ontvangen. Een cantinewagen met bier, bananen en cigareten verschafte na de debarkatie, welke om kwart over negen plaatselijken tijd geschiedde, verfrissching. TOONEELAVOND „DENNENHEUVEL". Om meer bekendheid aan haar werk te ge ven organiseerde ..Dennenheuvel", Vereerd- ging tot het exploiteeren van herstellings oorden cn Sanatoria Vrijdag in Hotel Dc Leeuwerik een gezellige bijeenkomst. De Tooneel- en Reciteerclub „Jan van Boers" maakte dezen avond tot een succes. De leden gaven een voorstelling van ,,'n Wespennest", een aardig nierQandalletje vol persoonsver wisselingen en complicaties. Het uitstekende spel en de goed geslaagde typeeringen vielen op. De medewerkenden oogstten grooten bijval. De heer J. Breuk, voorzitter van de afdee- Hrtg Haarlem wekte de bezoekers ln de pauze op, het werk van de vereeniging te steunen. „De slag om Arnhem" „Als ge ooit later iemand tegenkomt, die tegen U zegt, dat hij bij Arnhem heeft gevochten neem dan Uw hoed af en geef hem een borrelmet deze, van Engclschen humor doortrokken simpele woorden, heeft een van de verslaggevers der B.B.C., die den strijd van de mannen van Arnhem meemaakte, dc gevoelens ver tolkt die elke herinnering aan die span nende Septemberdagen moet opwekken. Deze film is de meest treffende herin nering die mogelijk is. Ze maakt ohs, juist omdat alles zoo nabij is geweest, bewust van het bijna huiveringwekkende vermo gen dat de film bezit om gedachten tot leven te brengen. Weliswaar zien we nu den befaamden strijd van een kant, die toen voor ons afgesloten was, maar al de vele uiteenloopende emoties van die dagen worden weer opgewekt als deze ongenoem de acteurs cn camera-lieden hun eigen belevenissen uitbeelden. „De slag om Arnhem" is geen filmisch meesterwerk, al getuigt beeld voor beeld van toegewijd vakmanschap. Dat is ook het belangrijkste niet. Wij zijn met veel betrekkingen verbonden aan deze her leefde werkelijkheid en daarom sleept ze ons mee in haar beklemming. Deze strijd en de vele duizenden dooden, die hij heeft geëischt, waren noodig om onze vrijheid te winnen. En de minnen, die den strijd voerden, waren „allen heel gewone men- schen". zooals het gesproken commentaar zegt. Die waarheid vervaagt in de span ning der gevechten, maar ze wordt aan het eind simpel en treffend in beeld ge bracht en in haar ligt eigenlijk tooh het belangrijkste besef van de beteekenis der verfilmde gebeurtenissen besloten. LUXOR. Wie indertijd de film „Blithe Spirit" gezien heeft, zal daaraan ongetwijfeld herinnerd worden bij het aanschouwen van „Het onzichtbare echt paar", want ook hierin leven twee jonge menschen na een auto-ongeluk als „gees ten" verder. Vorder gaat de analogie ech ter niet. De „geesten" die zich naar ver kiezing zichtbaar of onzichtbaar kunnen maken, veroorzaken de dolzinnigste situ aties, waarvan vooral eep pantoffelheld, die nooit eens uit de plooi durft te komen, de dupe wordt. In een deftig hotel zetten zij de boel op stelten en maken er een waar gekkenhuis van. Constance Bennett en Cary, Grant zijn de zichtbare onzichtbaren en natuurlijk is de pantoffelheld weer Roland Young, die zijn bekendheid aan dit genre rollen heeft te danken. SPAAR NE THEATER. Er is eerst een reisverhaal, dat den toeschouwer mee voert naar de tropische wildernis, om avonturen te beleven, waar zeer uiteen loopende wilde dieren, die op menschen- viecsch belust blijken te zijn, het een ex peditie moeilijk maken. De film is opgezet als een documentaire, maar is uiteinde lijk een echt sensatiewerk geworden. Daarna volgen nog meer avonturen, niet met wilde dieren, maar met menschen, die soms nog onbetrouwbaarder zijn dan dieren. Bob Steele zingt, speelt, vecht en rijdt de hoofdrol in „De wrekende zoon". FRANS HALS. „Dédé ie Mont- martrc" is een sombere film met een on herroepelijke drang naar het noodlot in alle personen, die door haar worden voor gesteld. Het verhaal van het meisje dat door een liefde den zelfkant des levens ontmoet, en haar hartsvriend ten prooi ziet vallen aan zijn oude zonden is niet nieuw, maar het wordt in dit werk, hoe knap van montage en sfeer-aanduiding soms ook, wel wat al te melodramatisch voorgedragen. In het voorprogramma draait een bewonderenswaardige kleuren- reportage van de Engelsche aardewerk industrie. CITY. „Zijn laatste vlucht". Het drie- hoeksgcval is een thema, waarop vele films gebaseerd zijn. In City kan men zoo'n geval in zijn oude glorie bewonde ren. „Zijn laatste vlucht" verplaatst ons naar het Frankrijk van 1917, waar ondanks het krijgsrumoer het Parijsche cabaret leven doorgang vindt en de hartstocht even vurig is als de oorlog. Het geheel heeft een gedwongen 6feer, doch het goede spel der hoofdrolvertol kers en enkele geslaagde filmische effec ten maken de film aanneembaar. Het voorprogramma bestaat uit een aardig kleurenteekenfllmpje, waarin Krijtkrab- bels tot leven gewekt worden, terwijl Mickey Mouse in een ander filmpje een robot tegen een gorilla laat boksen. Ook zonder belegginq een tractatie Bloembollencultuur Verkiezing van hoofdbestuursleden In de ln December te houden vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zullen niet alleen een nieuwe voorzitter gekozen moeten wor den wegens het bedanken van dr. A. J. Verhage, maar ook twee andere leden van' het hoofdbestuur, daar de heeren G. van Rijn Jzn. en P. F. Seignette periodiek af treden De afd. Haarlem van Bloembollencul tuur vergadert Dinsdag 22 October. Er moet een nieuwe voorzitter gekozen wor den wegens het aftreden van den heer J. M. C. Hoog. PREDIKBEURTEN ZONDAG 20 OCTOBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kork Zaterdag 7.30: Dhr. H. Wallenburg, Avond gebed in de Brouwerskapel, lng. Klokhuis- plein. Zondag 10: Ds. I. P. v. d. Waal. 4: Ll- thurglsche Godsdienstoefening voor Doof stommen en Hardhoorenden. 7: Ds. I. P. v. d. Waal, Bijz. Dienst. JJieuwe Kerk 10: Dn. E. Dijkhuis. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk 10: Ds v. Eldcn. 7: Ds. Dijkhuis. Bakenesserkerk 9.30: Kinderk. Ds A. J. v. Rhijn. Kapel Bethel 9.30: G. Smit, Klnderkerk. 10.45: Ds. G. J. Waar denburg. Eglise Wallonne. Dimanche 20 Octobre a 10 h. 30: Service présidé par mr. Ie pasteur Marc. Jospin, a 11 h. 30: Ecole de Dimanche. Stads Evangelisatie. 10 en 7.30: J. Spierenburg, Alphen a d. Rijn. Zui derkapel 10: J. Sevensma, Evang, te Am sterdam en H. v. d. Brink, Bloemendaal. 4: H. v. d. Brink, Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdsamenkomst. Opwekkingssamén- Jcomsten. Donderd. 8: J. Sevensma, Evang. te A'dam. Vrjje Evang. Gem. 10: Ds. D. J. D. du Fossé, Bevestiging Ouderl. 5: De zelfde. 10: Klnderkerk. Zaterdag 8: Bidstond Christian Science. 10: Ned. taal. 11.15: Eng. taal. Evang. Luth. Gem. 10 30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gem. 10.30: Ds. Hoekema. Ver. van Vrij/.. Herv. 10.30: Ds. J. de Graaf, Rem. Geref. Geni. 10.30: Prof. Dr. G J. Heerlng, Hoogleeraar te Lelden. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds L. Hoor weg. 5: Ds. J. W. Slertsema. Wllhelmlnakerlc 10: Ds. J. Mulder, em. pred. 5: Ds. A. M. Boeylnga Zuld-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerlc (Art. 31) 10.30 en 5: Ds. A. Bos Oud-Geref. Gem. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptiste Gemeente. 10 en 5: Ds. L. de Haan. 8: Jeugddienst. Pinksterge meente. 10 en 7.30: Openb. samenk. Gen», des Heeren 10 en 5: Openb. Godsdienst oefening. Gem. Gods 9.30: Samenkomst. Vergadering van Geloovigen. 11Samen komst (Broodbreken). Hersteld Apost, Zen- dingsgemeente, Wilhelmlnastraat. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen- d.ingsgemeente, Jacobijnestr. 10 en 5: Gods dienstoefening. Ned. Vereen, van Spiritis ten „Harmonia". 10.30: Mevr. A. dc Jong de Koning, den Haag. Het Rozekrulscrs Ge nootschap. 7.15: Tempeldienst. J. Leeno. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Jn- •UMiakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zon dag 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Avondmaal- Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. H. v. d. Loos. Dankzegging. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. H. J. Plaggemars. 5: Ds. A. J. van Rhijn, van Haarlem. Ned. I'rot. Bond 10.30: Ds. H. J. D. R. Theeslng, te Middelie. Ver. Doopsgez, Gem. In dc Noordcrkapel, Minahassastr. 10.30: Ds. Leendertz. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds. J. W. Slertsema. 5: Ds. J. Mulder, em. pred. C'lir. Geref. Gem. 10 en 5: Ds. J. C. Marls HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelmiifapleln. 10: Ds van Nleuwen- huyzen. 7: Ds. Barger. Kapel Nicuw-Vrc- denhof. 10.30: Dhr. H. M. Stratlng, Beroe pen pred. te 's Heer Abtskerke. Jeugdkerk- dienst. 7: Ds. Koch, van Haarlcm-Nrd. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. K Wybenga, Hv., Bergen op Zoom. Geref. Kerk. Koedicfslaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds. A- Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 8.15 en 3: Ds. A. Bos van Haarlem. Ver. Doopsgez. Gem. Heemst. Dreef 20. 10.30: Mej. Ds. Soutendljk. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. A. Adrlani, Delf6haven. Kellg. Kring, 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem. pred. te Am sterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 101 Ds. J. C. van Dijk, H. Av. 7: in het Jeugd huis: Ds. Plaggemars, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Hv., Haarlem Vrije Katli. Kerk. 10.30: Gezon gen H. Mis. Soefl-Beweglng. Unlverseela Eeredien6t. 4.30: Dienst. Ver. Doopsgez. Gem. Hartenlustlaan 12 10.30: Ds. Daalder. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. G. Lekkerkerker, H. Av. 5: Dezelfde, dankzegging. SPA A RNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Dhr. Riemens, ven Nleiiw- Vennep. West. Kon. Emmnschool 10: Da. H. J. Plaggemars. 5: Ds. A. J. van Rhijn, van Haarlem in De bril van Sultan Sar vJ 84. De Sultan, die achter zware ijze ren staven in een cel van de onaer- aardsche gang was opgesloten, was buiten zichzelf van vreugde. Dat jul lie mij hier hebben gevonden!" riep hij. ..We moeten U eerst bevrijden, Sultan!" riep Tips, de kleine, man van de daad en hij begon ijverig aan een van de dikke ijzeren staven te rukken, na tuurlijk zonder dat er Verwikken aan was. „Ga maar even opzij, jongens", riep nu de Sirdar, „dat is een kar weitje voor mij!" De Sirdar klemde zijn tanden op elkaar, trok zijn krom zwaard. haalde uit en maaide met één geweldigen slag alle ijzeren staven doormidden. „Ge zijt vrij, doorluchtige spie.gcl der gerechtigheid", zei hij tot den Sultan. „Dank je, opgaande zon van Perzië's heldendom", antwoordde de Sultan even plechtig

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2