Haarlems Dai Het Amerikaansche volk hielp ons land na de bevrijding PAVILJOEN Glas voor Nijmegen gevraagd De radio geeft Zaterdag 19 October 194(1 %r is thans een nieuwe organisatie gesticht In oen door Nederlands Volksherstel te Den Haag belegde persconferentie heeft mrs. E. W. Leonard, vice-presidente van de „United Service to Holland" een over zicht gegeven van de hulp, welke het Amerikaansche volk aan Nederland heeft verleend. Zij herinnerde aan de stichting van het „Queen Wilhelmina Fund", de eerste organisatie in" Amerika, welke de hulpverleening aan Nederland ter hand nam. Dot bij de bevrijding van ons land onmiddellijk hulp uit Amerika geboden kon worden, is te danken aan den practi- schen organisatiezin van het Amerikaan sche volk. Door het American Relief zijn in totaal 776032 kisten, inhoudende klee- ren, schoenen, voedsel, lakens enz met een totaal gewicht van 3000 Engelsche ton nen aan Nederland verstrekt. Het National War Fund stelde belangrijke geldsommen beschikbaar voor de hulpverleening aan Nederland. Doordat laatstgenoemd fonds heeft opgehouden te bestaan, verliest het American Relief vrijwel zijn gchecle bron van inkomsten Met uitzondering van een bedrag van 200.000 dollar zijn alle bedra gen van het American Relief omgezet in goederen. Deze 200.000 dollar zijn bestemd voor Nederlandsche kinderbeschermings instellingen en vormen het sluitstuk van de actie van het American Relief. Thans is in Amerika tot stand gekomen 'de „United Service to Holland", welke or ganisatie, zooals reeds eerder is gemeld, een op een bepaald object gerichte hulp verleening beoogt, volgens een systeem waarbij een organisatie of een kerk In Nederland door een zusterorganisatie of kerk in Amerika geadopteerd wordt. Mrs. Leonard, die geruimen tijd in Ne- Nog twee Nederlanders in Cronau veroordeeld De Engelsche rechtbank in Gronau heeft haar z.esdaagsche zitting besloten met de veroordceling van twee Nederlanders, die deel uitmaakten van het niet-officieele „Reconstruction Command of the Nether lands". G H. V. en C. B. Aan V. was ten laste gelegd, dat hij naar Duitschland was gegaan om te smokkelen. Hij werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf we gens overtreding van de Duitsche „Kriegs- wirtschaftvcrordnung" welke nog steeds van kracht Is en onder andere betrekking heeft op ongeoorloofde rulltransaeties. Bovendien kreeg V. een jaar gevangenis straf wegens ongeoorloofdcn aankoop van goederen in Duitschland. De beide straf fen, zoo werd bepaald, kunnen echter samengevoegd en tegelijkertijd worden uitgezeten. Do president vond de overtreding, welke C. had begaan, niet zoo ernstig als die van V-, C. kroeg een jaar gevangenisstraf voor waardelijk. Zoodra hij echter naar Neder land terugkeert, ls hij vrij. Ongeluk bij het vertrek van de „Indrapoera" Gistermiddag vertrok de „Indrapoera" uit Rotterdam naar Indië met 1555 man troepen aan boord. Even voor het vertrek gebeurde er een ongeluk doordat een der militairen aan oen touw trok, waardoor een reddingsvlot losraakte. Drie soldaten raakten bekneld en een van hen moest van boord worden gebracht om in een ziekenhuis te worden opgenomen. Minister Beel in Zeeuwsch- Vlaanderen Nadat de minister van Binnenlandsche Zaken, dr. L. J. M. Beel Donderdagavond in Goes was gearriveerd, heeft hij giste ren een bezoek gebracht aan Zceuwsch- Vlnanderen. Te Aardenburg werd een be spreking gehouden met alle burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaanderen over den weder opbouw en de financlecle regeling daar van. Korte staking bij de Haagsche tram Gistermorgen heeft het personeel van eenige Haagsche tram- en autobuslijnen tot ongeveer negen uur gestaakt uit protest tegen het feit. dat het college van rijks bemiddelaars een spaarregeling, waarover tusschen directie en personeel volledige overeenstemming was bereikt, niet heeft goedgekeurd. Het college van rijksbemid delaars heeft inmiddels toegezegd, deze aangelegenheid Maandag opnieuw te zul len behandelen. Het college had medegedeeld, de voor gestelde spaarregeling uit een sociaal oog punt te waardeeren. Zij beteekent ephter In feite een loonsverhooging, welke alleen aanvaardbaar is, indien het loon lager is dan dat voor soortgelijken arbeid. Dit is echter bij de Haagsche Tramweg Maat schappij niet het geval. derland heeft gewoond, verklaarde dat Nederland in Amerika het meest populaire land is. De heer F. A. Broekmans, adjunct-direc teur van de H A.R.K., deelde nog mede, dat van alle reliefgoederen, die de H.A.R. K. mocht ontvangen, een derde deel af komstig was van het „American Relief for Holland". Via het American Relief zijn 15 millioen 6tuks textielgoederen verstrekt. Met de thans nog voorradige goederen kan de H.A.R.K. tot medio Maart met de distri butie doorgaan. Uitgebreider handelsverkeer met Frankrijk In een bespreking tussohen een Fran- sche en een Nederlandsche delegatie zijn eenige moeilijkheden, welke bij de uit voering van het Nederlandsch-Fransch handelsaccoord waren gerezen, uit den weg geruimd. Tevens zijn eenige con tingenten aangevuld. Frankrijk zal wol len garens, huiden en vellen, machines, ijzererts, gereedschappen en wollen stoffen invoeren. Nederland levert land bouwproducten en electrotechnische ar tikelen. Lijst van geïnterneerden Wederom zijn op onze bureaux te Haarlem en IJmuiden lijsten aangekomen van perso nen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden, en wel in de beschermings kampen „Panka" (Tegal), „Kallbendo" (Ban- joe'wangie). „Glenmore". (idem), „Sewoega- loer" (Djocja), „Songgorltl", „Passoeroean" en „Probolinggo". ZANDVOORT NOORD BOULEVARD TEL. 2870 Blijft den geheelen winter geopend CAFE DANCING BAR Hoe het permanente centrum van Zandvoort er in de toekopist zal uitzien bewijst onderstaande foto, welke een maquette voorstelt van het ontwerp van ir. G. Friedhoff. In het midden op den voorgrond staat het badhotel. Ach ter het hotel bevindt zich een winkel galerij.. Links de arbeiderswoningen en flats en rechts een restaurant, waar achter een parkeerterrein. Voor hulp aan Indië is veel geld noodig Oud-minister Weiter, voorzitter van de stichting „Nederland helpt Indië" heeft gisteravond over beide zenders een be roep gedaan op het Nederlamdsdhe volk, de komende inzameling voor hulp aan Indië krachtig te steunen. De heer Weiter zeide, dat reeds zes millioen was uitgegeven van de zeven, welke bijeen was gebracht. Er kon bijna vierduizend ton voedsel en versterken de middelen naar Indië gezonden wor den. Dit is 33 procent van al het in In dië ingevoerde voedsel en bijna 80 pro cent van de hoeveelheid Voedsel, welke aan Indië geschonken is. Door het zen den van honderden kilo's speciale kjn- dermelk konden vele kinderlevens wor- dermelk konden vele kinderlevens worden gered. Repatrieerenden ont vingen dekens, kleeren en huisraad en thans moeten eenige duizenden van hen voor den wipter warme kleeding heb ben. Getracht wordt, ieder een wollen trui te verschaffen, maar hiervoor is f 175.000 noodig. En er komen nog vele duizenden uit Indië terug. Zij, die nog een jas. een warme jurk of ondergoed te missen hebben kunnen een goede daad doen door dit aan de plaatselijke afdeeling van „Nederland helpt Indië" te zenden. De stichting wil ook verbe tering brengen in het eentonig en som ber bestaan van de duizenden landge- nooten, die nog gedwongen zijn in kam pen op Java te leven. Zij zou ook gaarne de intellectueele bovenlaag der inheem- sdhe bevolking in haar zorg willen be trekken. Sociale zorg voor de massa dier bevolking valt helaas buiten haar financieele kracht. De heer Weiter verzocht tenslotte, door een daad van barmhartigheid den grooten nood en het vele lijden in Indië te helpen lenigen en verzachten. Giften kan men ook storten op giro 500500. Volksherstel" is 300.000 vierkante meter noodig verzuimen om bij -- J- het ophalen te hel pen. De directeuren door de inwoners van Haarlem en omgeving in staat gesteld veel te doen voor de geadopteer- de steden Nijmegen en Venray Ter af sluiting van deze actfè wordt a.s. Dins dag 22 October nog een grootsch opgezette glasinzameling gehouden. Voor Venray Is dit gelukkig niet noodig, daar zijn de huizen dicht, maar in Nijmegen ontbreekt daaraan nog veel. Deze stad heeft nog 300.000 M2_ glas noodig. De Haarlemmers worden nu in staat gesteld nog eens de helpende hand te bid den. „Volksherstel" is wel overtuigd dat het glas door de vorige inzameling ook te Haarlem sterk verminderd is, maar toch wordt gehoopt dat wanneer ieder wil' medewerken er toch nog een flinke partij bij elkaar te halen is. Dan zullen er even wel offers gebracht moeten worden. Als leuze wordt gesteld: in ieder huis ten minste een schilderij zonder glas! Bovendien zullen velen op den zolder nog ongebruikte schilderijen met glas heb ben staan, of andere dingen waaraan glas zit. Groote stukken glas worden natuur lijk het liefst ontvangen, maar ook kleine stukjes (tenminste 10 bij 15 cm) zijn welkom, omdat daarvan glas in lood of in zink wordt gemaakt. De militaire autoriteiten te Haarlem hebben alle medewerking toegezegd. Bij den ophaaldienst zullen 300 a 400 militai ren met 100 autos worden ingedeeld. B. en W. hebben goedgevonden dat de jonge lui van de twee hoogste klassen der H. B. S.-en Voor hoeveel kunnen de Haarlemmers zorgen Gymnasium dien dag voeren. van de bijzondere Middelbare scholen hebben denzelfden steun toegezegd. De actie zal zoo worden georganiseerd dat alles in één dag is afgeloopen. Al het verzamelde glas wordt meteen naar de Rlpperdakazerne gebracht waar «deskundig personeel (kos teloos beschikbaar gesteld door de vier Haarlcmsche glashandelaren) aanwezig is om het te sorteeren. Dus Haarlemmers ga ln uw huls op de glas-jacht. Laat niemand achterblijven. In elk huls is nog wel Iets te vinden! Elke ruit helpt mee om dezen winter do koude te weren uit de huizen der zwaar- getroffen Nijmegenaars. Wie zal in Haar lem dezen winter willen genieten van het gezicht op een gravure, ets of plaat achter glas, als hij weet, dat met datzelfde glas een landgenoot geholpen had kunnen zijn die men in de kou zit? Wij hebben nog eenige dagen den tijd om ons glas te verzamelen. Alles moet klaar staan om af te geven als Dinsdag de ophalers komen. „Volksherstel" gaat nu meteen de actie NijmegenVenray besluiten. De glas- inzameling moet een slot zijn dat klinkt als een klok. Een klok met een glashelderen klank! Woensdagavond is in Nijmegen een samenkomst georganiseerd om dit slot plechtig te herdenken. Bij die gelegenheid zal het tooneelgezelschap Comedla „Tar- tuffe" opvoeren. De burgemeesters van Haarlem en Nijmegen zullen het woord Distributieschandaai te Utrecht Ambtenaren hebben jarenlang bonnen verduisterd Te Utrecht is een bonnenzwendel van grooten omvang aan het licht gekomen Reeds zijn zeventien personen, waarbij zeven ambtenaren van het plaatselijk dis tributiekantoor, in arrest gesteld. De ambtenaren verduisterden op groote schaal bonnen en deden het bij de ver antwoording voorkomen alsof ze waren verstrekt aan personen die in het huwelijk traden of een jubileum vierden Zij pas ten deze methode reeds eenige jaren toe en uit een voorloopig onderzoek is ge bleken, dat zij op deze manier ongeveer 45000 rantsoenbonnen voor diverse artike len in eigen zak hebben gestoken. Aan den verkoop van deze bonnen verdienden zij tienduizenden guldens. Tien personen, dio tot de vaste afnemers behoorden, zijn eveneens gearresteerd. Talrijke goederen, zooals een zeilboot, radiotoestellen, stof zuigers en ameublementen, welke de amb tenaren van de opbrengst der verduisterde bonnen hadden gekocht zijn in beslag genomen. Nadat de heeren in arrest waren gesteld, kwam aan het licht, dat een.hun ner aan een bewaker in het Huis van Bewaring te Utrecht voor het doorgeven van briefjes, en dergelijke bedragen van twintig tot dertig gulden per keer be taalde. De bewaker is daarop zelf inge sloten. Thuiswedstrijd voor Stormvogels Van de eerste klassers uit dit rayon heeft Stormvogels een thuiswedstrijd en wel tegen Excelsior, dat dit Janr zijn rentree in de lste klas heeft gemaakt Tijdens een vrlendschap- pclljken wedstrijd wonnen de Rotterdam mers. Thans verwachten we een zege aan de zijde der IJmuidenaren. Haarlem kan in Delft tegen DHC zijn tweede overwinning boeken, hetgeen tevens de eerste nederlaag voor de thuisclub zou beteekenen. EDO krijgt het ln Schiedam tegen Hermes veel moeilij ker. Het wordt tijd, dat de Haarlemmers pun ten gaan verzamelen. Van VSV ls het te ver wachten, dat het op RFC een overwinning behaalt. In de tweede klas komen oude tegen standers tegenover elkaar. Velsen krijgt be zoek van HBC, dat nog geen punt heeft na drie wedstrijden. Verder dan een gelijk spel zullen de Heemstodenaren het niet brengen. RCH-HVC zal een aardige strijd worden die in het voordeel van de Racing kan eindigen. Van de derde klas wedstrijden noemen wij BloemendaalHelder. Na de twee overwin ningen staat Bloemendaal er goed voor. IIFC krijgt bezoek van Wassenaar en moet win nen. om tot de bovenste groep gerekend te blijven. Sport in 't kort KEGELCOMPETITIE BEGINT, —«bondag worden ln het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond de eerste wedstrijden gehouden der competitie van den H. K. B. Ongeveer twintig tientallen nemen deel, die in twee afdcelingen zijn ondergebracht. OM DEN ST. BAVO BEKER. Nadat de eindstrijd om den St. Bnvo-beker tusschen de R.K. Damclub „St. Bavo" en de Hanrleinsche Damclub 2 gelijk was geëindigd (1010) volg de een beslissingswedstrijd, welke een over winning van 11—9 voor HDC 2 opleverde. UAMCl.un DVS JUBILEERT. Ter gele genheid van het vijfjarig bestaan van de R.K. Damclub Is een nederlaagwcdstrljd ge houden. welken HDC 2 won door van DVS met 18—2 te winnen. Verder wonnen HDC 3 en damclub „Cruqulus" ^(Haarlemmermeer) ln andere klassen den eersten prijs. HILVERSUM I, 301.5 M. 18 00 20.00, 23.00 uur Nieuws. 14.00 Chopin. 14.30 Sporlpraatjc. 14.15 Radio-Phllharmonisch orkest, 15 30 Van boek tot boek 15 45 De Kre kels. 18.15 Een nieuwe wereld. 16.30 Miller sextet. 17.00 Een blik vooruit (AJC) 17.30 Jan Corduwencr. 18.15 „De sociale verantwoor delijkheid van don wetenschapsman". 18.30 Strljdkr. pr. 19.00 Ilaagsch Tram-mannenkoor. 19.30 Voor de Rijpere Jeugd 19 45 Wcde.-op- bouwrubrlek. 20 05 Weerpraatje. 20.20 Tho Ramblers. 20.45 Socialistisch commentaar. 21,00 Brieven aan iedereen. 21.30 Jane Eyre (hoorspel). 22.00 Gevarieerd progr. 23.15 Metro- pole orkest. 23 45 Oude en nieuwe schlagers. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00. 22 00 uur Nieuws. 14.00 Eddie Carroll. 14.15 Engelsche les. 14.45 BIng Cros by. 15.00 Hand In hand door kinderland. 16.30 De schoonheid van het Gregorlaanseh. 17.00 KRO kiosk. 17.15 Jonge kunstenaars. 18.00 Ha- walan music. 18 15 Weekoverzicht. 18.35 Rus sisch orkest. 18,35 Henrt de Groeve. 20.05 Buf falo BUI. 20.45 Zangdeclamatie. 2100 en morgen is het Zondag. 22.20 Opvoedkundige problemen. 22.35 Avondgebed 22.55 Parijsclie symphonic van Mozart. 23.15 Klaas van Beeck. 23.45 Orgelspel. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20 00 en 23 00 uur Nieuws. 8.15 Gramofoon. 8.30 Voor den tuin. 8.45 Jan Corduwencr. 9.15 Lezing door natuurvriend. 9.30 Gramofoon. 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Cantate no. 96. In den tuin der poëzie. 11.00 Zondagochtendprogramma 12 00 Gramo foon. 12.30 De Zondagclub 12 40 Gcm. koor. 13.15 The Romancers 13.50 Dc Spoorwegen spreken. 14.50 Boekenhalfuur 14.30 „Bach met eigen transpiratie»". 15.15 Filmpraatje, 15.30 Nederlandsche en Zuid Afrlkaansehe compo nisten. 16.10 Skymasters. 16.40 Sportflitsen. 17 00 G.G. Cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sport. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Prot. Studiodlenst. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operet. te-programma 21.00 Hersengymnastiek. 21.30 Hroadway-rhythm". 21.50 Paul Vlaanderen grijpt ln. 22.30 Lichte muze. 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415.5 M. 8.00, 9 30. 13.00, 19 30 en 22.00 uur Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9 45 Gewijde muziek. 10.30 Ge reformeerde kerkdienst. 12.15 ..In 't boeck- huys". 12 30 Karcol-septet 12.55 Zonnewijzer. 13.30 Apologie. 13.50 Opera „La Bohème". 15.30 Pianokwartet. 16.00 R.K. Boeren- en Tulndersbond. 16.15 Zlckenlof. 17.00 Hervorm de Kerkdienst. 18 45 Fransehc orgelmuziek. 19.15 Ds. A K. Straatsma 20.00 Biddend leger Nederland 20.15 Maastrlchtsch Stedelijk or kest 22 00 Gezinsmnnnd van de Katholieke actie 22.35 Avondgebed. 22.50 Gramofoon.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5