Van gruis tot huis Misschien een idee om den woningnood te lenigen? wêm Uitzicht op verruiming van den effectenhandel Een nieuw ziekenhuis te Haarlem R.K. leeszaal en bibliotheek bestaat 25 jaar Kort en Bondig yr: Een aantrekkelijk beeld van de mogelijkheden, die de „Phoenixsteen" biedt. Vit deze teekening blijkt duidelijk, dat een dergelijke bouwwijze uitstekend zal passen in een landelijke omgeving. Vele knappe koppen hebben sinds de be vrijding hun hersens gepijnigd met hét vraagstuk van dezen na-oorlogschen tijd: „Hoe komt Nederland aan voldoende nieu we huizen?" De regeering zette een op- bouwplan ln elkaar. Maar tekort aan ma teriaal, aan deviezen en aan arbeiders 6pookten en spokën er om heen en dreigen het te vertragen. Reeds tijdens den oorlog hielden voort varende mannen zich in het geheim bezig met de problemen van den komenden wederopbouw. Zoo was er in een kleine schuur „ergens ln Nederland" één dezer voortrekkers aan het werk. Hij voelde, dat de vrede zou komen met een overvloed van puin, puin, dat nutteloos en in den weg zou liggen. Hij bedacht een methode, om dit gruis vrin Neerlands welvaren te veranderen in steenen voor den opbouw. Denkende aan de bewerking, die het zoo genaamde „trilbeton" moet ondergaan, wilde hij de afbraaksteenen tot gruis ver malen en dit onder spbciale bewerking tot groote bouwblokken samentrlllen, die dan vocht4icht moesten zijn en voldoende „trekvastheid" zouden moeten bezitten. Ook de esthetische kant van de zaak be keek hij en zijn conclusie was, dat de bouwwijze met deze blokken („Phoenix steen" was hun toepasselijke naam) uit schoonheidsoogpunt vooral op het platte land volkomen bevredigde. In gebombar deerde of afgebroken stadswoonwijken zouden de huizen, van deze abnormaal groote „steenen" gebouwd, uit den toon vallen en daarom projecteerde men het eerste huis van „Phoenixsteen" onder den wijden hemel van Limburg, als woning van den bedrijfsleider voor het fabriekje, dat de „Phoenixsteen" zou gaan vervaar digen Zou gaan want zoover kwam het nooit. Het krijgsgeweld schoot ook deze onderneming tot een ruïne, maar de vrede zag het idee weer. Grootste levcrancici uitgeput. •aakte De geallieerden gingen echter in het Zuiden van ons land met man en macht aan het puinruimen, daarbij begrijpelijker wijze de gevolgen wel eens vergetend. Met bulldozers en vrachtwagens werden ton nen steenen in bomkraters en op wegen gestort en de belangrijkste grondstof voor de Phoenixsteen: het puin raakte op. Er zijn toen plannen geweest, om een ver plaatsbare fabriek (een steenenbreker en een paar z g. „trlltafels") naar het nog aan wezige puin toe te rijden, maar ook deze denkbeelden leden schipbreuk Voor en tegen. Hierboven merkten wij reeds op, dat de Phoenixsteen in permanenten nieuwbouw voor steden moeilijk zal kunnen bevredi gen; een tweede, nog open vraag is,' in hoeverre op den duur de weersomstandig heden vat op een dergelijke steen zullen hebben. Daartegenover staat natuurlijk, dat het bouwen met Phoenix-blokken geen vakarbeiders vraagt, snel gaat en deviezen kwesties voor bouwmateriaal van de baan schuift. Door een speciale verbinding tus- schen de steenen, die met zoogenaamde „deuvels" aaneengevoegd worden, kan een Phoenixmuur groote trekkracht opnemen en worden metalen hulpbalken boven ko zijnen e.d. overbodig. Geruchten uit Zweden maken melding van een overeenkomstig procédé van bouw steen-fabricage, men schijnt de steenen ginds echter te persen inplaats van te ..trillen". In ieder geval verdient ook de Nederlandsche steen een plaats in de be langstelling van ons volk, dat zoozeer verlegen zit om een oplossing voor zijn woningproblemen. Men onderzoekt thans in regeeringskrin gen, in hoeverre het „Phoenix-plan" voor verwezenlijking vatbaar is. werkzaamheden om het Eerekerkhof aan den Zeeweg een waardig aanzien te geven, vorderen. Men heeft daarbij met moeilijkhe den te kampen, omdat het materiaal uit andere deelen van het land moet komen. Steenen voor het doel zijn bij de Limburg- sche mijnen'gezocht en naar deze omgeving getransporteerd. Dat is Inmiddels geschied en begonnen is met het klooven van de stee nen. stratenmakers zijn bezig paden aan te leggen. Verder moeien de randen van de graven nog gemaakt worden en grafsteenen worden geplaatst. Omnibus Haarlem-Bloemendaal begon 60 jaar geleden den dienst Het is thans 60 jaar geleden dat de om nibus HaarlemOverveenBloemendaal begon te rijden. De bus (met twee paarden bespannen en ook voorzien van zitplaat sen op het dak) reed van de Groote Markt af, om via de Raaks en den Zijlweg naar Overveen te gaan en vervolgens over den Bloemendaalschen weg naar het dorp Bloemendaal. Het was een vervoermiddel dat vooral door de Bloemendalers op prijs gesteld werd. Oude Haarlemmers herin neren zich de bus nog wel, alsook het feit, dat er zelden een bus reed zonder een der steunpilaren van de onderneming, de ech te Bloemendalers, zooals de heeren Kool hoven, Bispinck of notaris Ter Hofstede, onder de passagiers. Lang heeft de omnibus het niet uitge houden, want toen de E.N.E.T. in 1900 haar eiectrische tramlijn naar Bloemendaal opende, moest zij de concurrentie opgeven. 3800 gerepafrïeerden te Haarlem Zal de 5000 bereikt worden? Bij het begin van de repatrieering uit Indië,- in December van het vorige jaar, werd ver wacht, dat er in Haarlem 5000 geplaatst zou den moeten worden. Op dit oogenblik zijn er hier 3800 gekomen. Er zijn er in de komende maanden nog velen te verwachten, zoodat, al wordt het aantal van 5000 misschien niet ten volle bereikt, er toch niet veel aan zul len ontbreken. Het aantal inwoners van Haarlem met inbe grip van de gerepatrieerden, is thans 152.000. Op 1 Januari 1946 was het aantal 150.400, zoodat er slechts 1600 bijgekomen zijn. Schijnbaar klopt deze rekening niet, maar men moet bedenken, dat er in den loop van dit jaar een zeer groot aan tal personen moest worden afgeboekt, omdat zij in de oorlogsjaren naar elders vertrokken waren en niet teruggekeerd zijn. Degenen waarvan bekend is dat zij in het buitenland gestorven zijn, werden als overleden afge schreven. De overigen waarvan niet bekend is wat-er met hen gebeurd is, of die in het buitenland zijn blijven wonen, moesten ten slotte ook afgevoerd worden van het Haar- lemsche bevolkingsregister. NEDERLANDSCHEJEUGD GEMEENSCHAP Het Dagelijksch Bestuur van den Dis trie ts- raad Haarlem van de Nederlandsche Jeugd Gemeenschap wordt thans gevormd door de heeren J. C. Kloek, Mr. J. Th. M. van dei- Vaart en H. Stapel, die onderscheidenlijk de functies van voorzitter, secretaris en pen ningmeester vervullen. Het con espondentic- addes luidt: Prins Mauritslaan 20 te Haarlem. Effecten- en mar Het is de vorige week op de Amsterdam- sche beurs bit een proteststaking van één dag gebleven. Het in allerijl uit Brussel terug gekeerde dagelijksch bestuur der Vereeniging heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat zoo'n spontane actie niet in overeenstem ming Is met de waardigheid en den goeden naam van de Effectenbeurs en al ging het niet van harte, de leden hebben zich ten slotte door den voorzitter laten bezweren om den handel te hervatten. Intusschen is de actie der effectenmenschen tiiet t ever gee f se h geweest. Minister Lieftinck heeft niet alleen een nadere, meer soepele omschrijving gegeven van het door hem te- Voor het St. Elisabeth 's Gasthuis zou een goede bestemming zijn Op 21 November 1921 werd do R.K Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem in het perceel Jansstraat 49 ge opend. Op 21 November a&. zal het dus een kwart eeuw geleden zijn dat dit werk begon. De boekenvoorraad telde in die dagen niet meer dan een paar duizend banden. Nu ls de boekenschat gegroeid tot 30 000 werken; gemiddeld werden in de afgeloopen jaren 2000 deelen (boeken en tijdschriften) per maand uitgeleend. Over de afgeloopen 25 jaren dus een totaal van 600.000. De groei van den boekenschat dwong in 1928 te verhuizen naar een ruimer pand. Hieuwe Gracht 70. reeds mede, dat er stemmen opgaan om zich te bezin*«n over de vraag of het niet noodzakelijk iTin de toekomst over te gaan tot den bouw van een nieuw ziekenhuis, ter vervanging van het St. Elisabeth's Gasthuis. Uit de beschouwingen bleek, dat de exploitatie van deze inrichting duur is, omdat de verbouwingen, die zich over een lange reeks van jaren uitstrekten, natuur lijk tot gevolg hadden, dat de practische bruikbaarheid in het gedrang kwam. Een onderzoek heeft indertijd uitgewezen, dat een modern ziekenhuis van denzelfden om vang met 100 personeelsleden minder toe kan. Wij hadden over deze kwestie een ge sprek met den directeur van den Genees kundigen dienst te Haarlem. Dr. W. B. Smit verklaarde oris, evenals dr. P. A. Heeres, de directeur van het Gasthuis, overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid een nieuw ziekenhuis te bouwen. Natuur lijk is er zoo vervolgde dr. Smit geen denken aan daar in den eersten tijd toe over te gaan, maar het is van belang ons nu reeds voor oogen te stellen welken weg wij betreden moeten. In het verleden is ook de vraag onder oogen gezien, of voort gegaan moest worden met het besteden van groote sommen voor de vergrooting van het oude Gasthuis. Toen hebben de voorstanders van die meening het gewon nen, maar nu is men toch in breeder kring overtuigd geworden, dat niet op dien weg moet worden voortgegaan. Een punt waarop dr. Smit in het bijzon der de aandacht vestigde, was de kwestie in hoeveel jaren een nieuw te bouwen ziekenhuis moet worden afgeschreven. Hij was het niet eeris met den deskundige, in ons vorig artikel aan het woord, die meen de. dat de afschrijvingstermijn op niet meer dan 40 jaar gesteld «ou moeten wor den. Hij is overtuigd, dat die termijn aan zienlijk langer te nemen is en wees daarbij op de ervaring in de Mariastichting opge daan. Daar staat een deel van het ge bouwencomplex' al langer dan 40 jaar en niemand zal zeggen dat het niet meer bruikbaar is. Die kwestie van de afschrij ving is voqr den financieelen opzet na tuurlijk van groot belang. Het is niet te zeggen hoeveel een nieuw ziekenhuis, als eenmaal de mogelijkheid van bouw ge komen is, zal kosten. Op dit oogenblik zou met den bouw, berekend op 600 bedden, 8 millioen gemoeid zijn, maar niet onmo gelijk is. dat de kosten over enkele jaren belangrijk minder zullen zijn. Maar in elk geval kost het vele millioenen en het 19 voor den opzet der exploitatie-rekening van enorme beteekenis of dit bedrag in 40 of 60 jaar moet worden afgeschreven. Bij het opzetten van- die rekening is natuurlijk ook van veel belang hoeveel op personeels uitgaven bespaard zal worden. 100 perso neelsleden minder zou een besparing van uitgaven beteekenen van, ruw geschat, f 150.000 per jaar. Dr. Smit verklaarde ons tenslotte dat er, als het zou komen tot den bouw van een nieuw ziekenhuis, een uitstekende be stemming te geven zou zijn aan het tegen woordige Gasthuis. Zoowel het Haarlems Kindertehuis als het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel hebben te kampen met een tekort aan ruimte. Als nu het Tehuis voor Ouden van Dagen in het Gasthuis zou worden ondergebracht de gebouwen zijn daartoe uitstekend in te richten dan zou het Kindertehuis over de geheele inrichting aan den Schotersin gel de beschikking krijgen. Dan waren beide geholpen! Op iederen Nederlander rust de plicht het onzen menschen in Indië zoo goed mogelijk te geven DEN HAAG GIRO 511000 genover de journalisten' uiteengezette stand punt, hij heeft ook enkele toezeggingen ge daan. welke het uitzicht openen op een ver ruiming van den effectenhandel en een ver dere uitbreiding van de vrije kapitaalssfeer. Dat Vrijdag 18 dezer Amerikaansche en an dere dollarobligaties tot den handel zijn toe gelaten. met dien verstande dat alleen leden der Vereeniging. die op zich nemén de stuk ken in Amerika te zullen veikoopen. als koo- per mogen optreden, is niet het voornaamste. Het was trouwens reeds bekend dat dit ln het lag. Van meer belang is de mededeeling dat twee maanden na het einde van den termijn, binnen welken de aanmelding voor de effec tenregistratie moet zijn geschied, de geheele opbrengst van verkochte effecten vrU zal zijn. Daardoor wordt een groote hinderpaal voor den fondsenhandel opgeheven en de vrije kapitaalssfeer aanmerkelijk uitgebreid. Aangezien de fondsen met vrij geld worden gekocht, is hier van inflatoire gevolgen ook geen sprake, gelijk de Minister nog onlangs zelf heeft toegegeven. Het ligt voor de hand dat de neiging om te verkoopen dooi deze ministerieele toezegging wordt geremd. In verband daarmede is reeds voorgesteld ook de thans nog uit verkoop van effecten geblokkeerde bedragen twee maanden na de effectenregistratie vrij te geven. Terwijl men zich er over verheugen kan, dat de Minister tot de overtuiging komt dat de Amsterdamsche beurs bij den wederop bouw van onze nationale en internationale financieel® positie geen quantité négllgeable is. zal de hier en daar gekoesterde hoop dat de regeering van de effectenregistratic zou af zien, nu wel moeten woeden opgegeven. De kantoren zijn dan ook met het uiterst om vangrijke werk van het gereedmaken der aanmeldingsformulieren begonnen, waarbij ze uiteraard thans een sterken prikkel hebben in de concessies, waartoe de Minister zich bereid verklaarde. Niettemin moet worden betwijfeld of men met de aanmelding der ca. 40 millioen stukken voor het einde van den termijn 1 Dec. 1946 gereed zal zijn. Er zullen vermoedelijk wel een paar maan den bijkomen, wat wil zeggen dat verkoop van effecten m vrij geld ook eerst zooveel later mogelijk zal zijn. Was de Minister niet gelukkig met zijn uit latingen. over de Amsterdamsche beurs, ook met hetgeen hij over de opvattingen van Ante rikaansche bankiers opmerkte, heeft hij geen onverdeeld succes gehad. Hier niet, maar blijkbaar ook' in Amerika niet. Van daar wordt namelijk gemeld dat bankiers en hooge ambtenaren allerminst gekant zijn tegen een herstel der economische vrijheid, zooals de Minister zich had laten ontvallen en dat zij unaniem een groote leening bij de Herstel- bank voor Nederland heel wat logischer zou den vinden dan geforceerde verkoopen van Amerikaansche waarden. Intusschen is het de vraag of de noodlge credieten verkregen kunnen wordenDe markt voor buitenlandsche leeningen ln (le V. S. is ndet gunstig en de buitenlandsche vraag naar crediet groot. Dit is het model van de taxi van de toekomst, zooals een Engelsche technicus het op de tentoonstelling „Engeland kan het maken" in Londen demonstreert. Het wordt een ruime wagen volgens stroomlijn model gebouwd en met de motor 7taast en onder den bestuurder. De passagiers hebben veel ruimte en gemakkelijke handgrepen bij het in- en uitstappen. Een speciaal apparaat stelt hen in staat het oploopen van den vrachtprijs nauwkeurig te volgen. Dengenen, die op straat een taxi willen aanroepen, wordt dit gemakkelijk gemaakt door een op de kap aangebrachte herkennings-licht. Over de prijzen der ritten heeft de uitvinder zich niet uitgelaten. BINNENLAND Luitenant-generaal W. Schilling van de Ne derlandsche militaire missie in Japan, is uit Amerika op Schiphol aangekomen. Op 14 No vember gaat hij via Ba tavia en Manilla naar Tokio terug. In Amsterdam,-waar bij verkeersongevallen gemiddeld per week twee personen gedood en vijftien zwaar ge wond worden, begint binnenkort een groote actie voor veilig verkeer. De ex-N.S.B.-wet- houdcr van NUmegen lr. Hondius die ook tij delijk commissaris der provincie f Gelderlahd was, ls opnieuw gear resteerd, nadat hij on langs op vrije voeten was gesteld. Tijdens de afwezig heid van minister Van Boctzelaer van Ooster hout, die ln New York zal optreden als hoofd der Nederlandsche dele gatie ter algemeene ver gadering der Vereenig- de Naties, znl minister president dr. Beel minis ter van Buitenlandsche Zaken ad Interim zijn. Er is een commissie lot bevordering van den export geïnstalleerd, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de hoofdgroepen in dustrie, handel en am bacht en van de ministe ries van Economische Zaken, Landbouw en Financiën. Tot directeur van de Stoomvaartmaatschap pij Nederland is be noemd ir. J. Verschoor, sinds 1933 chef van den teehnischen dienst. De Nederlandsche Militairen Bond en „Pro Rege" hebben een fusie aangegaan. Amateurs op variété-, cabaret- of revuegebied komen 21 October in Leeuwarden bijeen om een vereeniging op te richten. Telefonecren met New Eoundland is in dringende gevallen mo gelijk tegen f 18,65 per minuut. Post voor militairen, die jnet de Indrapoera naar Indtë gaan moet respectievelijk op 22 Oc tober en 6 November op de postkantoren worden bezorgd. Haarlem en Omgeving Hans Osieck zal Maandag 28 October een plano-recital geven in het Jeugdhuis aan de Donkcrelaan. Uitgevoerd zullen worden werken van Schumann. Chopin, Fauré en Osieck. Bloemen daal sch Toonecl zal Zaterdag 26 en Zondag 27 October in Hotel Vreeburg het winterseizoen openen met twee uitvoeringen. Er zal worden opge voerd ,.De Grond", spel uit 't Groningsch boeien- leven. van Geert Teis Pz. Muziek zal er zijn van De Kruidnoten onder leiding van A. Groote- goed. De Tooncelgroep „Comedia" heeft de vol gende stukken in studie genomen „Iphlgenia in Taurls" van Goethe, in de vertaling van Dr. p. C. Boutens. „De Fon kelende Stroom" van Charles Morgan en „Een Maand op het Land" van Tourgcnjew, ln de ver taling van Jan Spierdijk. Mevrouw M. K. La- gro—LlndeUer te Drie huis (Veleen) is aan de rijksuniversiteit te Gro ningen bevorderd tot arts. Uitgaande van het Centraal Instituut voor Chr. Socialen arbeid wordt dezen winter hier ter stede een cursus ge organiseerd voor allen die in maatschappellj- ken arbeid werkzaam zijn of daarvoor belang stelling hebben I)c Ned. Chr. Rels- verceniglng afd. Haar lem opent het seizoen met een filmavond op Donderdag 24 October in „De Leeuwerik". De heer P. Stigter te Aalsmeer is benoemd tot leeraar aan de rijks- tuinbouwschool te Hoorn. Het Haarlemsclie Revue- en Cabaretgezel schap „de Zoldermui- zen" geeft hedenavond een uitvoering ln hotel Vreeburg te Bloemen daal. De band „La Bo hème" zorgt voor de mu ziek bij het bal dat den avond besluit. De Hoofcommlssa- rls van Politie te Haar» lcm. de heer Ei H. Tenckinck, wordt 4 No vember 65 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6