Haarlems Dagblad Bestrijding van den zwarten handel Bodega Trefpunt Menschen, allemaal Maandag 21 Octo1>er 1940 Speciale rechercheurs te Haarlem in actie J De zwarte handel wordt, vooral in den laatsten tijd, met kracht tegen ge gaan. De C.C.D. en de gewone politie zitten de bedrijvers daarvan geducht achter de hielen en de rechters leggen zware straffen op. Van overheidswege wil men blijkbaar al het mogelijke doen om het kwaad uit te roeien, om dat men overtuigd is, dat liet herstel van normale verhoudingen er ernstig door belemmerd wordt. De Hoofdcommissaris van Politie te Haarlem, de hoer E. H. Tenckinck, deelde ons mede, dat bij zijn dienst thans recher cheurs speciaal belast zijn met de opspo ring van de zwarte handelaars. Er wordt samenwerkt met den C.C.D., maar toch ligt in het algemeen de taak van de re chercheurs der politie en de controleurs van den C.C.D. op 'n verschillend terrein. De C.C.D. richt zich in het bijzonder op de groote zaken, terwijl de politiemannen zich "bozig houden met het toezicht op den ver koop in winkels en op straat. Af en toe leidt het een natuurlijk tot het andere. •Een aanhouding van een man die op straat ■wordt gepakt wegens verkoop van eenige bonnen, kan leiden tot de ontmaskering ,van een groote distributie-zwendel. Onze menschen zoo vervolgde de Hoofdcommissaris controleeren gere geld winkels en markten. Herhaaldelijk blijkt dat boven den maximumprijs ver kocht wordt. Als het erg is, wordt niet zelden de geheele voorraad in beslag genomen. De winkeliers zullen op die ma nier moeten loeren, dat zij zich aan de Vastgestelde prijzen moeten houden. De rechter is den laatsten tijd niet malsch in zijn straffen, herhaaldelijk worden de zon daars tegen de Distributievoorschriften 'haar de gevangenis of naar Veeruhuizen gestuurd die er, lettend op vroegere von nissen die veel minder waren er op ge rekend hadden met een boete vrij te ko men. Daarvoor hadden zij in sommige ge vallen al wat van hun zwarte winst gere serveerd. Maar die vlieger ging dus niet op! De straathandel vermindert wel Het is dikwijls moeilijk de zwarte handelaars te pakken te krijgen, daar deze door de er varing geleerd hebben dat het gewaagd is de waren of de bonnen die zij kunnen aan bieden, bij zich te hcbb'en. Zij zijn nu zoo slim geworden op straat alleen contact aan te knoopen met gegadigden. De politie moet er nu zien achter te komen, waar later de artikelen en bonnen binnenshuis verhandeld worden. De zwarte straathan delaars hebben eerst de truc gehad dat zij hun voorraad hadden toevertrouwd aan een jongen die met een fiets met tasschen op een afstand stond, maar toen de politie daarachter gekomen was, verdween die wachtende fictsjongen gauw. De bonnenhandel wordt in de hand ge- Werkt door de omstandigheid dat er velen Donderdag 24 Oct. 4 uur Opening van Cr. Houtstraat 125-127 A. C. VAN AKEN Concert Harmonie Crescendo Reeds tijdens het spelen van het openings nummer, de nogal contrapuntJsch bewerkte Marsch „Hollands Glorie", bleek het dat onze bekende en populaire muziekvereeniglng in de laatste maanden niet op haar lauweren gerust, doch onder de kundige en nog steeds vitale leiding van haar dirigent H. W. Hof meester duchtig gestudeerd had. Dat was nog maar 't begin. Meer en meer bleek hoe de muzlekvereeniging haar naam eer aandeed- In mooie harmonie ging de waarde harer prestaties crescendo. Prachtig sonoor klonken de bassen, die de Ouverture „La Bohémien ne" inzetten, een niet onaardig sluk, echter zonder merkbare zigeuner-karaktertrekken. In de 4-dceIlge Ballctsulte „Dgyptien" trok ken eerst de bassen, daarna, in het Menuetto, de fluiten door hun goed werk de aandacht; In het 3de deel excelleerde de piccolo, In het 4de was de onderlinge zuiverheid, die on danks de modulaties steeds bewaard bleef, bijzonder te prijzen. Dan kwamen melodieën uit Mozart's „Zaubcrflöte": de Priestermarsch liet duel „Bel MUnnern welcke Llebe fllhlen" menlgen aanwezigen ongetwijfeld als uit het hart gegrepen!, „Das klinget so herrllch". „Der Vogelfanger bin lch Ja". „In diesen heU'gen Hallen" en zoo meer. Ik boud niet van potpourri's, maar de parelen, hier tot een snoer geregen, bleven toch pa relen. Strauss' „Gcschichtcn aus dem Wiener Wnld", die nog wat meer „Schwung" hadden kunnen verdragen en een mooi gespeelde Cultcadens brachten, besloten het program ma, op den onvermljdelljken marsch na. Na de pauze trad Lou Martl's Klein Caba ret op, waarvan vooral de snel-caricatuur teekenaar en de imitator verbazing en vroo- lijkheld verwekten. De acrobatiek van een klein meisje was wel „ver"wonderllJk, maar een gevoel van deernis belette me „bewon dering. Een bal besloot den avond. K. DE JONG zijn die niet in staat zijn voor al hun bon nen zelf waren te koopen. Vooral snoep en rookersbonnen worden verhandeld. En den laatsten tijd ook textielpunten. Op de zwarte markt gelden de laatste 50 cent per punt. Herhaaldelijk blijkt dat de zwar te handelaars die bij 50 of 60 tegelijk ver handelen. In het algemeen kunnen wij zoo be sloot de Hoofdcommissaris niet bogen op medewerking van het publiek. Iemand die zwart koopt, is blijkbaar gesteld op de goederen of de bonnen, die hij weet mach tig te worden en heeft er het geld voor over dat hem gevraagd wordt. Hij zwijgt dus over zijn transactie. Het zou voor de politie heel wat gemakkelijker zijn om den zwarten handel den kop in te drukken als de menschen die ergens te veel betaald hadden, daarvan opgaven deden. Nu komt er slechts zelden een „tip", zoodat de re chercheurs er op uit moeten om de daders op heeterdaad te betrappen. Het is bekend, dat de regeering er thans op uit is om ook het publiek meer in te schakelen in den strijd tegen den zwarten handel. In de verschillende gemeenten worden daarvoor raden in het leven ge roepen. Ook te Haarlem is zoo'n raad in voorbereiding. Daarbij zal ook de mede werking worden ingeroepen van de vak- vereenigingen, organisaties van huisvrou wen. enz. Langs dien weg hoopt men het publiek warm te krijgen voor het streven om ook zelf den strijd tegen den zwarten handel ter hand te Residentietooneel: Arsenicum en oude kant Het griezel-blijspel van Kesselring be gint den weg op te gaan van Mary Dugan, wier strafzaak in 1928 door drie verschil lende gezelschappen tegelijk ten tooneele werd gebracht. De „ouwe dametjes" Brewster zijn aan de tweede ronde bezig, en het was interessant, de vertooning van het Residentietooneel met die van het Vrije Tooneel te vergelijken. Het blijkt, dat beide gezelschappen zich vrijwel aan denzelfden tekst hebben gehouden en dat ook de regie minder afweek dan men, ge geven den uiteenloopenden aard van Cor Ruys en Bets Ranucci-Beckman, zou hebben gedacht. Zelfs heeft eerstgenoem de bij zijn improvisatie van den tooneel- minnenden politie-agent zich nog al be scheiden gedragen. Merkwaardig was, dat het ook in den zelfden trant ontworpen décor van Willem Deerling links had wat Arend Hauer rechts opstelde, waardoor de toeschouwer, die de vorige vertooning nog in zijn her innering bewaarde, de effecten van toen thans in spiegelbeeld vóór zich kreeg. Over het algemeen heeft het Residentie tooneel deze uiterlijke effecten meer na druk verleend en het spel een meer dras tisch relief gegeven; de lugubere tafe- reelen, welke bij Ruys in het donker bleven, werden thans door het licht van de open kelderdeur zichtbaar. Het gesleep met de lijken, de achtergelaten schoen, de dokter, die als Jan Klaassen in de kist viel en boven wien het deksel dichtklapte, de bloediger aangezette tatouage van Jo nathan geven hiervan enkele voorbeelden. Daarentegen gedroeg Teddy (Gerard Hartkamp) zich minder luidruchtig en zijn mimiek was fijner geschakeerd. Hij zoowel als de zusters (Marie Meu nierNagtegaal en Fie Carelsen) waren naar het eendere model geboetseerd als hun dubbelgangsters van den vorigen keer. Een geheel nieuw beeld brachten daarentegen de beide boeven op het tooneel. De vondst om de stoere figuur van Hans Kaart's Jonathan te doen con trasteeren met het minne mannetje, waarin Luc. Philips dr. Einstein be lichaamde, werkte bijzonder komisch. Toch heeft de andere Einstein, die ook de parodistische gelijkenis met meer zorg had behandeld, de suggestie van een ver- loopen medicus beter benaderd dan dit wel zeer sjofele en armetierige ventje. Jack Gimberg boeide als een levendige Mortimer. H. G. CANNEGIETER. Dodsworth: een uitblinker Haarlem zag Zaterdagnacht door be middeling van „Haarlems Kunstcentrum" een van de beste Amerikaansche filmwer ken van voor den oorlog terug en het was jammer, dat niet heel Haarlem naar het Luxor Theater gekomen was, om dit weerzien te vieren. Hoewel het dan een beetje te vól was geworden. Dodsworth; het verhaal van Sinclair Lewis met zijn ontelbare fijne trekjes en zijn kostelijke menschelijkheid. Ook het verhaal van de vrouw, die zich met hand en tand tegen den haar besluipenden ouderdom verzet en daarin gesteund wordt door haar aanvankelijk niet-be- grijpenden man, later door een drietal minnaars die ervoor zorgen, dat den recht- matigen levensgezet de schellen van de oogen vallen. In dit korte bestek kan deze doorwrochte Amerikaansche schepping geen recht wedervaren, laat de opmerking, dat we meer zulke films noodig hebben, voldoende zijn, hetgeen tevens het hoog staand spel van Mary Astor, Walter Huston en Ruth Chatterton voldoende complimenteert. De groeiende tegenstelling tusschen Dodsworth, de schatrijke, maar kinderlijk gebleven Amerikaan en zijn weelde-vrouw lost zich tenslotte op in een scheiding, waarbij de beste van de twee, in dit geval de man, een passende partner vindt Nogmaals: Zaterdagnacht hadden de af wezigen falikant ongelijk. Comité „lndië in nood" In een openbare vergadering van het co mité van actie voor Haarlem en omstreken der Stichting „Tndlë ln nood, geen uur te ver liezen", welke ln de geheel bezette tulnzaal van het Concertgebouw ls gehouden, sprak de heer C. Maathuis, notaris in lndië over „De erkenning van de Repoebllk Indonesia beteekent verraad". Hij ging na hoe de toe stand ln lndië ln den loop der Jaren gewor den is, wat er gedaan ls voor de lnheemsche bevolking, om vervolgens mededeelingen te doen over de situatie van de laatste Jaren. Spr. zelde van meening te zijn, dat Indtö geen eenheid zal worden, als er geen Neder- landsch „cement" bijkomt, dat bindt. Er zul len vele staatjes komen met groote tegenstel lingen. Volgens den heer Maathuis zullen corruptie en uitbuiting niet achterwege kun nen blijven. Om dit te voorkomen, is het van belang, dat er naar lndië mannen gaan, die daar beschermend zullen optreden, vrede zul len stichten, benevens rust en vrede zullen geven ln het zoo geteisterde deel van het Koninkrijk. Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, die het onderwerp „Indtë ontredderd" behandelde, merkte op, dat nu de wapenstilstand gesloten ls, dit ln feite niets anders beteekent dan de erkenning van de republiek. Het eenige land. dat lndië redden kan, is Nederland en het eenige land, dat Nederland redden kan, ls lndië. Hij was van meening, dat de republiek door Engeland gesteund wordt, o.a. door het leveren van wapens. Engeland speelt ln deze zaak een belangrijke rol. Het moet ook ons land van wapens voorzien en dan tracht zij den export in lndië bijzonder uit te breiden, om het economisch evenwicht weer te her stellen. Een gevolg ls, dat een chaos is ont staan. Na de feiten van den laatsten tijd ge memoreerd te hebben, besloot spr. met te zeggen, dat het vaderland ln gevaar is cn hij sprak een opwekkend woord, om mee te werken aan het bouwen van de rijksecnhcld'. Dezen avond werden nog lichtbeelden ver toond, welke betrekking hadden op lndië. WAARSCHUWING VOOR GEBAK MET EENDENEIEREN. De Keuringsdienst van Waren te Haar lem vestigt er de aandacht op van het publiek en in het bijzonder van bakkers, dat eendeneieren, wanneer deze worden verbakken, meestal ziekte veroorzaken. Dergelijk gevallen hebben zich kort ge leden nog voorgedaan. Slechts wanneer eendeneieren tien mi nuten hard gekookt worden, zijn ze on schadelijk. De schadelijke werking wordt te niet gedaan, wanneer zij in beschuit verbakken worden, niet in alle andere gebak, zooals beschuitbollen, cake, taar tjes en dergelijke. Kennemer Tooneel Club Dezer dagen werd opnieuw opgericht de „Kennemer Tooneel Club"; de heer Frans van Emmerik heeft de artistieke leiding. De vereeniging beschikt over een uitste kend tableau de la troupe. Het repertoire bevat o.m. twee zeer moderne stukken, de comedie van Leen Karssemeyer „Wie kust de mummie?" en het Amerikaansche werk „Hope for a Harvest" van Sophie Tread- well, dat in de vertaling en bewerking van Bob Bosma zijn première voor Nederland zal beleven Internaat „De Beyaard" Op een der hoogste punten van Bloe- mendaal, n.l. In de villa „De Beyaard" aan den Hooge Duin en Daalschcweg is een internaat gevestigd voor gerepatri eerde meisjes en jongens, die leerlingen zijn van het Kennemer Lyceum. Het ini tiatief daartoe hadden twee leeraresscn en twee leeraren genomen, die thans de leiding hebben en veel medewerking ge nieten van den rector, dr. A. de Vletter. Deze heeft de vestiging er van toege juicht en speciaal na een reis naar Zwit serland, waar hij een internaat bezocht heeft. Het in Bloemendaal ingerichte ver blijf voor de leerlingen is echter uitslui tend bedoeld voor gerepatrioerden cn mocht in de toekomst blijken, dat het internaat in een behoefte voorziet, zal be sloten worden het ln stand te houden, dan voor hen, die daartoe den wonsch te kennen geven. De leiding van „De Bey aard" heeft vele moeilijkheden moeten overwinnen. De villa was in de oorlogs jaren gedeeltelijk vernield, maar dank zij het Districtsbureau voor oorlogsslacht offers, het comité „Nederland helpt ln dië" en anderen is zij bewoonbaar ge maakt en 25 meisjes cn jongens hebben er een prettig verblijf. Toezicht wordt ge houden op huiswerk en de leerlingen, die door hun verblijf in kampen achterop zijn geraakt, worden extra geholpen. Groente cn grachtwater De Haarlemsche grachten vertonnen op de dagen, dat er aan den Koudenhorn groentenmarkt Ls, een fleurig beeld. Dan worden platte schuiten met worteltjes, bloemkool en andijvie door de stad ge boomd om straks hun kostelijke last langs den kademuur aan het Spanrne te lossen. Een onzer lezers, die dit tafereel van varende groente-schepen blijkbaar van de Houtbrug af met welgevallen gade sloeg, wreef zijn oogen uit, toen de man-met- den-boom wat grachtwater opschepte cn dit over de in zijn bootje opgetaste groente sprenkelde. Of de groenten-transporteeur dit deed, om zijn waar een frisschcr aanzien te geven en of hem bekend was, dat ln de Gasthuisvest verscheidene riolen uitmon den, vermeldt het verhaal niet, maar on smakelijk is deze manier van „verfris- schen" in ieder geval. Hoewel in geen enkele wet staat, dat het verboden ls, groente tc wasschen, zal het een ieder en hopelijk ook de groentekweekers duidelijk zijn, dat deze wasschcrij niet in het grachtwater van onze binnenstad gebeuren moet Hoe het ook zij, dit voor val zal de huisvrouwen een aansporing zijn, hun groenten grondig te reinigen en te koken. ZEVEN FIETSEN De fietsendieven zijn Zaterdag ln Haarlem actief geweest. Zij stalen zeven fietsen. In de Londensche Sunday Express stond een artikel van Frances Perkins, de vrou welijke minister van Arbeid onder F. D. Roosevelt. Zij vertelt wat Roosevelt haar vertelde over de Conferentie der Groote Drie hijzelf, Winston en Joe Stalin indertijd in Teheran. Ge herinnert u mis schien dat Churchill toen Stalin een prach tig zwaard aanbood: huldeblijk van de Britten aan den oppersten legeraanvoer der der Russen. „Churchill zelf was diep aangedaan, toen hij de bewondering van het Britsche volk uitsprak, zoowel voor hun dapperen strijd als voor Staiins prachtige leiding. En toen Stalin opstond om het zwaard in ontvangst te nemen, had hij een kleur van emotie, die heelemaal echt was; dat kon je zoo zien. Hij strekte zijn handen uit en nam het zwaard van het purperen kussen. Er waren tranen in zijn oogen. Ik heb ze zelf gezien. Hij boog van de heupen uit en kuste het zwaard; een ceremonieel, plech tig gebaar in groolen stijl, dat niet vooruit was bedacht. Het was echt prachtig, in drukwekkend en ernstig. Ja, hij had tra nen in zijn oogen, Oom Joe." Ik vind deze eene passage uit het artikel, van Frances Perkins In de Sunday Express óók indrukwekkend en ernstig, want ge staat ineens voor twee menschen. Niet voor den minister-president van het groote Britsche volk en niet voor den voor ons raadselachligen en wc! een beetje be nauwenden leider van het reusachtige Rusland. Maar voor twee menschen. De een heeft tranen in zijn oogen om een eerbewijs en de ander is om die tranen ontroerd. Menschen, allemaal. Ach ja, ik ben er eens bij geweest, dat een groot man nóg een ridderorde kreeg. Hij had er al vijf. Maar de zesde maakte hem precies even blij als de eerste en de goedzak begreep niet, dat het glanzende ding bedoeld was als lokaas voor te be wijzen diensten. En ik heb een vriendelijken dwaas met grijze haren heelemaal in de war gezien, omdat iets blonds op hooge beenen hem een glimlach toezond. Een meisje was vriendelijk tegen een heer-op-lceftijd, maar de heer dacht dat hij nog op een jongeling leek. Menschen. allemaal: met een hart als andere menschen en een gemoed als andere menschen, met de ontroeringen, de stem mingen. het verdriet, de vreugde, de Ijdel- held en de eerzucht, den trots en de be scheidenheid van alle andere menschen, die onopgemerkt en anoniem langs u gaan, wanneer ge door de Houtstraat loopt. Jawel: Vadertje Stalin had tranen in zijn oogen om een symbool. En Winston Churchill was ontroerd om dc tranen van Vadertje Stalln. Menschen. allemaal En ik weet niet of dit troost is. of reden om bang te zijn. wanneer het lot van de wereld van die mcn9chclijke menschen afhangt. ELIAS. Er is wel Maizena fabrikaat Duryea, maar gemakkelijk I I te krijgen is ze nog niet. De vraag i; groot, maar wij doen ons uiterste best. Hel oude vermaarde De „Zoldermuizen" In het hotel Vreeburg te Bloemendaal heeft Zaterdagavond het Haarlemsche Revue- en Cabaretgezelschap „De Zolder muizen" een gevarieerd program ten boste gegeven. Een conférencier, een sneltceke- naar, musicalc en humoristische virtuosen cn een tapdanseres hielden het dankbare publiek bezig, dat voornamelijk uit dans- lustige jongelieden bestond, en dat ook de komische scènes, welke het ensemble vertoonde, bijzonder op prijs stelde. DR. W. G. N. VAN DER 8LEEN SPRAK OVER JAVA EN SUMATRA. In een Interessante en leerzame causerie, welke mot films en lantaarnplaatjes werd toegelicht, heeft Dr. W. G N van der Sleeu voor leden der Haarlemsche afdeeling van. de Nederlandsche Relsvereeniglng veel we tenswaardigs verteld over het natuurschoon, het loven der lnheenischcn en de sociale toe standen op Java en Sumatra en daarbij ook datgene belicht, wat de Nederlanders In deze gebieden tot stand hebben gebracht. De starre fotobeelden op het doek worden door zijn boelende toelichting tot een bijna leven- do werkelijkheid. Zijn films toonden velerlei facetten van het Indische leven. Dr. Van der Sleen gaat In December weer naar lndië, maar voordien zal hij voor de relsvereeniglng ook nog over Curasao en Suriname spreken. AGENDA MAANDAG 21 OCTOBER Parklaan 21: (Oud-Gcreforeerdc Gemeen te), Ds. E v. Wijk, 19.30 uur. Hrlnkmann: Psychometrische séance. 20 uur. Rembrandt: De slag om Arnhem. Palace: De zevende sluier. I.uxor: Het onzichtbare Paar. Deze drie: 2. 4 15. 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: Dédé van Montmartrc. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Zijn laatste vlucht 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Roepstem der Wil dernis. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 22 OCTOBER Stadsschouwburg: „Spel met het noodlot", 20 uur. Huls voor Ouders: iL. Margarethastr. 19). Lezing: Waarom onderwiJsvcrnicuwingT Groote Houtstr. 70: Tentoonstelling „Onze voeding ln dezen tijd". Concertgebouw: i»as- quler trio, 20 uur. Bioscopen: als Maandag.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5