- llilL De Muur o; Churchill zegt bewijzen te hebben Melk wordl een cenl duurder Hel woord is aan. Schoenenbon op 7 De Koningin in Brussel 0 rrrlp i m k w Lie vestigt de aandacht op Spanje Verschil van meening over het veto Ten«« •No. IBlflff "f T m k T T| "B VrlJAun 25 Bureaux: Groote Houtstr. 93 H*"» j^^fT T* 1 fs&Sk "Ifll C5 I I ff^9 Uitgave stichting Voorlichting en Socndaplein 37. Haarlem M V S I J R 8 B 1 J I J I. i i J i J Abonnementen: p. week 31 ct. I.Tmuiden: Kennemerlaan 154, XsULi A. A A Bna#' ^mzjs^ 'W». dfW7 JL Xsrik per kwartaal 4.—. .Telefoon 5437 Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel.: Redactie 10600. Dir-Hoofdred. 15054 )VER het IJzeren Gordijn, dat Rusland van het Westen scheidt, wordt niet meer gesproken, maar het is helaas alleen de term die in onbruik is geraakt en men heeft het nu over den Muur. Het is een muur van wantrouwen; wie zal zijn bestaan willen ontkennen? Het baat niet veel of Molotov na de welkomstrede, door president Truman tot de vergadering van de Vereenigde Volken gericht, hem com plimenteert en zegt, dat het een schitte rende rede was. Want nauwelijk zijn deze woorden geuit, of de strijd om het veto recht der Groote Vijf begint op de be kende wijze. De Sovjet-Unie laat de andere mogendheden weten, dat zij tegen een debat over het recht van veto is, ofschoon een aantal mogendheden zich heeft uitgesproken voor algeheele af schaffing van dit recht, of voor wijziging door opneming van nieuwe clausules in het Handvest. Hoe kan de U.N.O. werken als zij niet "vrij debatteeren kan over dee- len van haar statuut, welker werking in de practijk niet blijkt te slagen? De Ame rikanen aanvaarden het Sovjet-verzet dan ook niet en de anderen zullen dat even min doen. De Amerikanen protesteeren tegen pogingen om kwesties, waarover debat verwacht kan worden, van discussie uit te sluiten. Er zijn 51 mogendheden vertegenwoor digd. In 1945 hebben zij te San Francisco, na maandenlange beraadslagingen, een Handvest ontworpen dat sindsdien door de groote meerderheid der parlementen geratificeerd is, zij het niet met groote verwachtingen. Maar wat baten Hand vesten, wat zou zelfs een veel beter Hand vest dan het bestaande kunnen baten, als instede van den wil tot samenwerking de muur van wantrouwen verrijst? Kunstige juridische constructies brengen geen op lossing, tenzij zij een levenden wil be lichamen. Hot is niet het statuut dat voorop moet gaan, maar de wil. Als men in arren moede de omgekeerde volgorde beproeft, kunnen daarbij wel schoone woorden geuit worden en vrome hoop uitgesproken, maar die hoop wordt niet verwezenlijkt. Men ziet het telkens weer. De Russen wantrouwen het Westen. Minister-president Attlee heeft er een triest beeld van gegeven voor het congres van Britsche vakvereenigingen. Opnieuw stolt hij vast, dat de Sovjctregeering „blijkbaar opzettelijk" het verkeer tus- schcn het Russische volk en de buiten wereld belet. Het mag niet weten wat anderen denken. De Russi sche bladen geven er een ongelooflijk valsch beeld van. „Wij kunnen de ver ontrustende trekken in het wereldgebeu ren niet voorbijzien en moeten, tot wij grooter resultaten hebben bereikt ten aanzien van wereldorganisatie, de strijd krachten onderhouden die noodig zijn om onze verplichtingen te vervullen", zegt Attlee. Dit is blijkbaar het antwoord op Chur chill's dramatische vraag tijdens het bui- tenlandsche debat in het Lagerhuis: „Is het juist dat de Sovjet-Unie in Oost- Europa tweehonderd divisies op oorlogs sterkte heeft?" McNeil antwoordde na mens de regcering, dat zij niet wist of het er tweehonderd waren, maar wel op do hoogte was van de aanwezigheid van een groote troepenmacht. Overigens was zij er niet bevreosd voor en liet zich niet imponecren door dreigementen. Churchill is tegenwoordig voortdurend aan het waarschuwen tegen Russische verschijn selen. Maar Mc Neill wou zich niet uit zijn tent laten lokken en zei dat ook. Attlee heeft het blijkbaar nuttig geacht, iets meer te antwoorden en dat op het Trades Union Congress te Brighton ge daan. Het klinkt niet opwekkend. Maar er valt wel opwekkender commentaar bij te geven. De Manchester Guardian zegt: „Churchill schijnt bezeten te zijn met de „Russische bedreiging". Rusland is een koppige moeilijk* en door zijn kracht ge vaarlijke natie, maar wij gelooven niet dat het thans oorlog wil of kan onder nemen. Rusland heeft wellicht, zooals Churchill zegt. tweehonderd divisies in Oost-F.uropa. maar zijn die werkelijk op oorlogssterkte? Is het niet mogelijk, dat deze soldaten or.der de wspenen zijn om dat z'j nog niet kunnen worden opgeno men in Ruslands versplinterde bedrijfs leven'' Het zcu niet voor het eerst zijn, dit werkloosheid !n uniformen werd ver borgen. Het is tergend dat wij tengevolge van Ruslands belachelijke angsten en dog ma's geen vorderingen kunnen maken met de organisatie van een rationeele samen leving. maar er is niets aan te doen. ïn- tusschen, terwijl wij wachten op den te rugkeer van het gezonde verstand, kunnen wij veel doen. door te pogen zulke gebie den als de Britsche zóne van Duitschland en West-Europa te organiseeren." Dit is gezonde taal. De Times doet een direct voorstel ten aanzien van West- Europa. Bevin heeft zijn voldoening geuit over het geregeld overleg tusschen Brit sche en Fransche deskundigen over econo mische zaken. Waarom zouden ook de economische experts van Nederland. Bel gië en Luxemburg daar niet bij betrokken worden? Een economische overeenkomst zou toch jegens niemand vijandig zijn! Neen, dat zou men zoo zeggen. En het zal spoedig genoeg blijken dat West-Europa niet kan blijven wachten op Russische goedkeuring om tot samenwerking en da rmee tot duurzaam herstel te geraken. 'ntusschen blijft dc muur tusschen West en Oost zich verheffen. En Attlee zegt: voor Russische militaire ste rkte in Oost-Europa Winston Churchill heeft gister avond in een bijeenkomst te Lough- ton in zijn kiesdistrict in Essex ver klaard. dat het antwoord op zijn vraag aan Attlee in liet Lagerhuis over de aanwezigheid van meer dan 200 Sovjet-divisies op oorlogssterkte in de bezette gebieden van Oost- Europa bevestigend moet luiden en dat hij de bewijzen voor de juist heid daarvan aan de regeering heeft overgelegd. Hij zeide deze vraag 11a rijp overleg en onder overlegging van bewijzen te hebben gesteld en de rogecring tevoren te hebben in gelicht. Verder gaf hij antwoord op de be schuldiging, die generalissimus Stalin op 13 Maart na zijn (Churchill's) te Fulton gehouden rede, waarin hij pleit te voor een Engelsch-Amerikaansch verbond, tot hem gericht had. Volgens radio Moskou zou Stalin namelijk aan een correspondent van de „Prawda" ge zegd hebben, „Churchill heeft nu de po sitie ingenomen van een oorlogsophitser; het lijdt nu geen twijfel, dat Churchill oorlog wil, oorlog met Sovjet-Unie". Churchill gaf hierop thans het volgende antwoord: „Ik ben geen oorlogsophitser. Ik doe, wat ik denk. dat mijn plicht is. Wat al deze schimpscheuten betreft, die men mij mogelijkerwijs naar het hoofd zal slingeren, ik heb ze allemaal al eens ge hoord. Er is bijna geen woord, dat Stalin mü enkele maanden geleden heeft toe- De volgende Neurenberg-rechtzaak In het paleis van justitie te Neuren berg zullen de volgende maand 23 Duit- sche medici worden berecht wegens misdaden tegen de menschheid. Drie Amerikaansche rechters en een plaatsvervanger ziin gisteren per vlieg tuig te Neurenberg aangekomen. Hoewel de berechting door Amerika nen zal geschieden, kan de militaire gouverneur van de Amerikaansche zóne, indien hem zulksdienstig voor komt, met de commandanten van de andere zones in overleg treden inzake geza menlijke procesvoering in de toekomst. Op het paleis van justitie te Neuren berg wappert thans alleen nog de Ame rikaansche vlag. gevoegd, dat ik niet meer dan eens van wülen Hitier en Goebbels heb gehoord". Naar aanleiding van Attlee's rede op het congres van vakyereenigingen te Brighton verklaarde Churchill, dat de regeering een belangrijke daad had verricht door met de communistische partij te breken. Het feit, dat de com munistische partij door de Labourpartij en het congres van vakvereenigingen is uitgebannen en buitengesloten, aldus Churchill, vormt een belangrijke bij drage voor de stabiliteit van Europa. Joego-Slavië geïsoleerd Gisteren is te Berlijn bekend gemaakt, dat het geallieerde bestuur de stopzetting van alle postverkeer met Joego-Slavië heeft bevolen. Alle post, die uit Joego- Slavië komt, zal worden teruggezonden. De post van de Duitschc krijgsgevangenen die in Joego-Slavië zijn geïnterneerd, zal over Oostenrijk gaan. In overeenstemming met het voor nemen van de regeering, over te gaan tot de verhooging van den melkprijs voor de consumenten, zullen met ingang van 27 October a.s. alle maximum-con sumentenprijzen van melk en melkpro ducten over het geheele land met een cent per liter worden verhoogd. Plutarchus: De maat van den levens duur is het schoone, niet de tijd. Volksherstel en de Imporfsigaretlen Dc Vakgroep Detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten deelt mede, dat de groote ontevredenheid van de leden van de vakgroep over de aflevering van Zuid- Amcrikaansche sigaretten nog is toege nomen door de mededeeling van den mi nister van Economische Zaken, dat Neder lands Volksheretel importsigaretten zal gaan verkoopen ten bate van de noodge- bieden. Aan den minister van Economische Za ken is een telegram verzonden van den volgenden inhoud: „Verzoeke ten spoedigste in audiëntie te worden ontvangen wegens de houding der leden van de Vakgroep Detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten over den aankoop van sigaretten gefabriceerd van Zuid-Amerikaansche tabak en aflevering van Importsigaretten aan Nederlands Volksherstel. De ontevredenheid der leden stijgt ten top. Wij vreezen zeer ernstige onregelmatigheden". Zij, wier stamkaartnummer op het cijfer 7 eindigt komen in November in aanmerking voor een schoenenbon. Nauwelijks is de vergadering der Ver eenigde Volken bijeengekomen, of de strjjd om het vetorecht der „groote vijf" begint zich reeds af te teckenen. De Sovjet-Unie heeft de andere mogendheden reeds laten weten, dat zij tegen een open debat is over het recht van veto, terwijl een aantal an dere landen zich heeft uitgesproken hetzij voor algeheele afschaffing van dit recht, hetzij voor wijzigingen door middel van nieuwe clausules in liet Handvest. Uit de door president Truman gehouden KWji/V rede viel op te maken dat de Vereenigde Staten zich uitspreken ten gunste van een open debat over het recht van veto Het standpunt van Engeland is blijkens de ver klaring van Attlee In het Lagerhuis als volgt samen te vatten: Groot-Brittannië is voor een herziening, welke het vetorecht terugbrengt tot de proporties, zooals zij door dc ontwerpers van het Handvest zijn bedoeld, aldus Un. Press. De Amerikaansche delegatie heeft een bijeenkomst gehouden voor de zitting van dc algemeene vergadering der UNO en hierop besloten, dat zij zich zal verzetten tegen pogingen, die ondernomen zouden kunnen worden om bepaalde kwesties, waarover een discussie verwacht wordt, van bespreking uit te sluiten. De Ver eenigde Staten zijn van meening, dat de vertegenwoordigers der 51 naties dc ge legenheid dienen te hebben over het veto recht van de „vijf grooten" te discussiee ren. Franco gesignaleerd. De secretaris-generaal van de organisatie der Vereenigde Volken, Trygve Lie, heeft den gedelegeerden verzocht zich bezig te houden met Franco-Spanje, „dat een bron zal blijven van achterdocht cn mcenings- verschil zoolang Franco aan het bewind blijft." Lie verzoekt den gedelegeerden naar de middelen te zoeken, die het vrije en democratische Spanje'zullen herstellen. Deze interventie van Trygve Lie zal ver moedelijk een uitgebreide discussie over Spanje tot gevolg hebben, want de secre taris-generaal hoeft hier gebruik gemaakt van zijn speciaal recht de aandacht der Vereenigde Volken te vestigen op een si tuatie, die volgens hem een bedreiging van den wereldvrede en de Internationale vei ligheid vormt. In een gesloten auto reed HM. de Koningin vergezeld van prins-regent Karei, naar het Koninklijk Paleis te Brussel. Om half vijf gistermiddag is de trein, waarmede H.M. de Koningin zich naar Brussel begaf, aan het Brusselsche Gare du Nord aangekomen. De prins-regent van België was ter begroeting in de fees telijk versierde hal van het station aanwezig, waarna het gezelschap zich in gesloten auto's naar het koninklijk paleis begaf. De gevels van winkels en waren huizen in Brussel waren kwistig opge smukt met oranje en portretten van dc koninklijke gast, en talrijke Brusselaren hadden zich langs de straten opgesteld om de koningin toe te juichen. Te Brussel woonachtige Nederlanders hadden zich getooid met het oranje en rood-wit-blauw en zwaaiden met Nederlandsch vlaggetjes, toen de stoet passeerde Ofschoon aan het koninklijk bezoek geen officieele toon is gegeven en het slechts met sobere plechtigheid is omgeven „Ieder, die de bevelen der communisten niet opvolgt, wordt door de communisten een fascist genoemd". Van de U.N.O.-ver- gadcring moeten wij maar niet veel ver wachten. R. P. heeft de Belgische pers In geestdriftige bewoordingen uiting gegeven aan de Bel gische erkentelijkheid voor dit bezoek cn aan de vriendschapsbanden, die beide landen verbinden cn welke door dit be zoek nauwer worden aangehaald. In Mei 1939 bezocht de koningin België voor het laatst, waarbij haar een luisterrijke ont vangst werd bereid. Thans Is koningin Wilhelmina naar België getogen om onze Zuidelijke buren te danken voor de hulp en den bijstand, die zij ons land in de moeilijke dagen na den oorlog hebben verleend. Hedenmorgen heeft H.M. de koningin in de Nederlandsche ambassade te Brussel een groot aantal onderscheidingen uitge reikt. Onder de onderscheiden personen be vinden zich leden van de verzetsbeweging, van de buitenlandsche hulpvcrleenlng, het Roode Kruis, de repatrieering en evacu atie. in het algemeen personen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandsche zaak. De Brussel sche correspondent van de Maasbode Theo Bogaerts, ontving het commandeurskruis van Oranje Nassau. Weerbericht OOSTENWIND Verwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Matige. In het Zuiden en Westen van het land nu en clan krachtige Oostelijke wind. In den nacht lichte vorst en op beschutte plaatsen flinke grond- vorst. Overdag vrij zonnig weer. Droog. Handelsverkeer met Fransche bezettingszone in Duitschland In Den Haag zijn bosprekingen gehou den tusschen vertegenwoordigers van het militair bestuur van de Fransche bezet tingszone van Duitschland en een Neder landsche delegatie over het handels- en betalingsverkeer tusschen deze zone en Nederland. Dc besprekingen zullen wor den voortgezet in Baden-Badcn, nadat de Nederlandsche regeering haar standpunt ten aanzien van enkele principieele pun ten heeft bepaald. Intusschen zijn afspra ken gemaakt, waardoor het reeds loopende handelsverkeer voortgang kan hebben. Doodstraf geëischt Dc doodstraf Is geëischt tegen den ex-land- wachter G. J. T. uit Rmmcr-Erfscheiderveen. T. had tijdens de bezetting een Amerikaan- sehen piloot, die met een parachute uit een getroffen vliegtuig was gesprongen, met een bajonet doodgestoken, na hem eerst de hand te hebben gedrukt.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1