L Half Om van Franken! r~ Wereldnieuws -J De Radio geeft vanavond Tips en Kort en Bondig Twee desertiegevallen bij de 7 Decemberdivis/e voor den Krijgsraad Voor den krijgsraad te 's-Gravenhage hebben terecht gestaan J. van der G. uit Hilversum, sergeant bij de derde mobiele bad- en wuscheenheid te Grave en G. van A uit Utrecht, soldaat bij het eerste regi ment pioniers te 'a-Gravcnhage, beiden beschuldigd van desertie bij de 7 Decem- ber-d Den 29-jarigen J. van der G. was ten laste gelegd, dat hij van inschepingsverlof niet was teruggekeerd bij zijn onderdeel te Grave en eenigen tijd later te Hilver sum bij ..professor" Pootjes werd aange houden Beklaagde gaf deze feiten toe. Uit zijn verklaring, afgelegd voor den officier commissaris kwam vast te staan, dat hij principieele bezwaren had tegen uitzending naar Indië Aanvankelijk was hij zich er van bewust strafbaar te zijn als hij niet naar zijn onderdeel terugkeerde, doch „professor" Pootjes, met wien hij in con tact kwam. overtuigde hem van het tegen deel. Zijn uniform had beklaagde aan het departement gezonden om niet van ver duistering te kunnen worden beschuldigd. Ter zitting verklaarde Van der G. geen wijziging in deze verklaring te willen aan brengen De auditeur-militair, majoor mr. M. Lod der. zeide. dat beklaagde heeft geluisterd naar de propaganda van onverantwoorde lijke lieden, die zeiden, dat het wegblijven van zijn onderdeel niet strafbaar was. Hij had beter gedaan te luisteren naar de woorden van generaal Kruis, die zich od 10 September richtte tegen misleidende propaganda. Na deze rede heeft beklaagd' volhard in zijn verkeerde houding. Hij heeft samengewerkt met don zich noemen den „professor" Pootjes. Hij heeft tegen andere militairen gezegd, dat zij niet straf baar waren en slechts hun uniform hadden uit te trekken Op deze wijze heeft be klaagde getracht het prestige van leger en land in de wereld te schaden. Majoor Lodder vond dat beklaagde, die als sergeant voor den troep gestaan heeft, zeer streng gestraft moet worden. Hij vor- derde de maximum straf, 7 jaar en 6 maan- den met ontslag uit den militairen dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Do verdediger, mr. Benno J. Stokvis uit Amsterdam, lid der Tweede Kamer voor de C. P. N., merkte op, dat beklaagde eerst op het laatste oogenb^ik een raadsman kreeg toegevoegd en zeide. deze wijze van procedeeren ten sterkste af te keuren. Hij zou als Kamerlid den betrokken minister hierover vraeen stellen. Mr. Stokvis be toogde dat art. 192 van de Grondwet, waarin bepaald is, dat Nederlandsche dienstplichtigen uitsluitend met hun toe stemming naar de ovcrzeesche gebiedsdee- len mogen worden gezonden, nog van kracht is. De uitzending naar Indië berust op het Koninklijk Besluit E 45 er het staatsnoodrecht. Dit staatsnood- recht was verklaarbaar, toen er nog buitengewone omstandigheden waren. De raadsman zeide dan ook van oordeel te zijn, dat geen veroordeeling van verdachti zou kunnen volgen. In zijn repliek zeide de auditeur-militair dat voor het staatsnoodrecht nog geen an der recht in de plaats is getreden en dat men tot zoolang het noodrccht moet aan vaarden Vervolgens stond terecht de 21-jarige G. van A. Ook hem was ongeoorloofde afwe zigheid van zijn onderdeel en het zich niet melden toen dit onderdeel met de ..Bois- flevain" naar Indië vertrok, ten laste ge legd. Hij werd te Harlingen gearresteerd. Volgens de verklaring van verdachte had hij zich laten leiden door communistische lectuur. Nu hem een lange celstraf voor oogen stond zou hij toch liever naar Indië gegaan zijn. De auditeur-militair zeide, dat ook deze beklaagde de waarschuwing van generaal Kruis in den wind heeft geslagen Geleid door communistische lectuur, die hem hield dat hij zou moeten deelnemen aan een „koloniale oorlog", heeft hij zich van zijn onderdeel verwijderd De auditeur militair wilde niet de maximumstraf vra gen, doch voor eiken militair die zich than* nog aan desertie schuldig maakt, zou hij zich genoodzaakt zien. dit wel te doen Hij vorderde 4 jaar gevangenisstraf. Mr. Stokvis zeide, dat beklaagde zich niet had behoeven te laten leiden door Naar aanleiding van passage.*, In het boek „Diner op het Wille Huis" heeft Winston Churchill een aanklacht wegens smaad inge diend tegen Harper Bros., uitgevers te New York en Londen, en tegen den auteur Louis Adamic. Aan vele leden van het Brltsehe parlement werden exemplaren van het boek toegezonden. De Mosley uitgeversmaatschappij waar van Sir Oswald Mosley (vroeger leider van de fascisten in Engeland) directeur is, maakt bekend, dat zij een maandblad, getiteld „Mosley News Letter", zal uitgeven, waar van het eerste nummer in November-Decem ber zal verschijnen. Van de hand van Sir Oswald zal in dit nummer een artikel voor komen over „de dreiging van het Russische communisme en de noodzakelijkheid het te voorkomen, daar het de atoombom zal ge bruiken ter verovering van de wereld". Volgens radio Belgrado hoeft maarschalk Ti to. Joego-Slavisch premier, in een rede tot de groep Polen, die onder leiding van den Poolschen president. Blerut. Joego-Slavië beozeken, gezegd, dat Joego-Slavië zal blij ven vechten voor zijn rechten op Tritst en Venezia Julia. Daar te Parijs met meerder heid van stemmen beslist Is. aldus Tito, kunnen we thans niets aan den toestand ver anderen, maar wat niet ls, komt. „De grootc mogendheden hebben de zijde van Italië ge kozen, omdat Itallë's belangen de hunne *«n". communistische lectuur en verwees verder naar zijn pleidooi in de eerste zaak. De krijgsraad veroordeelde J. van der G. tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Tevens werd hij uit den militairen; dienst ontslagen. Ook werd hem de bevoegdheid ontnomen, bij de ge wapende macht te dienen. Het vonnis tegen G van A. luidde 6 maanden met aftrek van voorarrest. De krijgsraad was van oordeel, dat de rechtskracht van het staatsnoodrecht niet in het geding is. Bij de vaststelling van de strafmaat in de zaak tegen Van der G. is overwogen, dat deze den rang van onder officier bekleedt en dat hij over voldoende ontwikkeling beschikt om de draagwijdte van zijn handeling te overzien. Ten aanzien van Van A. heeft de raad rekening gehouden met diens jeugd en ge ringere ontwikkeling. Voorts heeft de raad hier doen gelden de verklaring van be klaagde. dat hij alsnog naar Indië wil. in het timmervak Voor het Haagsche tribunaal heeft zich te verantwoorden gehad mr. J. P. de P. die, na werkzaam te zijn geweest op het departement van Landbouw, tij dens de bezetting benoemd is tot rech te: in de Amsterdamsche rechtbank. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich had aangesloten bij de N.S.B. en bij het instituut voor rechtsvernieuwing en dat hij vrijwillig naar Duitschland is gegaan waar hij aan een ambachtsschool en in een fabriek gewerkt heeft. Ook heeft hij medegewerkt aan de uitgave in het Duitsch van het Nederlandsche Burgerlijk Wetboek. Beschuldigde, die niet gedetineerd is geweest, erkende de hem ten laste ge legde feiten. Hij was in Augustus 1944 uit de N.S.B. getreden en op 17 Sep tember naar Duitschland gegaan. Op een Duitsche ambachtsschool werd hij leer ling in het timmervak. Dadelijk na de aankomst van H.M. de Koningin in Brussel werd namens haar door haar ambassadeur mr. B. Ph. Baron Harinxma Thoe Slooten een krans gelegd bij het monument voor den Onbekenden Soldaat. De ambassadeur was veigezela van den militairen attaché, Generaal-Majoor Sas, en het Bel gische leger werd vertegenwoordigd doo~ Generaal Toulon, sous-chef van den Belgischen Generalen Staf. t Het invasievoorschot aan onderwijzers Op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Van Velthoven over onbillijk heden bij de uitbetaling van het invasie voorschot aan onderwijzers bij het Lager Onderwijs heeft de minister van Onder wijs geantwoord, dat de toekenning van het invasievoorschot het karakter heeft van een gunst, welke beperkt is tot het onderwijzend personeel, dat op 15 Oc tober 1945 bij het Lager ónderwijs werkzaam was. Het stellen van een grens zal steeds het ontstaan van grens gevallen ten gevolge hebben. Verlegt men de grens, dan komen er nieuwe grensgevallen en bij hernieuwde correc tie bestaat de kans, dat het aanvanke lijk gestelde doel volkomen wordt over schreden. Boter nog niet duurder De In de regeeringsverklaring van 4 October aangekondigde verhooging van den maximumprijs voor boter met 30 cent per pond zal niet doorgaan, zoo lang het nog niet mogelijk is op den bon voor boter desgewenscht marga rine te betrekken. Na 21 November wordt geen bloenihon meer aangewezen Door dat de invoer van tarwe uit de Vereenigde Staten als gevolg van de stakingen aldaar reeds geruim en tijd stagneert, zullen inlandsche tarwe en rogge in ruimer mate moeten worden gebruikt voor de broodvoorziening. Met ingang van 21 November zal voorloopig geen bon voor bloem of zelfrijzend bak meel worden aangewezen. Er komt na den thans aangewezen bloembon nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bak meel, waarvan nog voorraden bij den handel aanwezig zijn. Ook de bonvriie artikelen koekjes, gebak, biscuits, beschuit, vermicelli e.d. zullen in mindere mate beschikbaar kunnen worden gesteld. De toewijzin gen aan tarwebloem voor deze artikelen worden voorloopig met een kwart ver minderd. 18.00, 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 17.30 HARK; 17.35 Muzikaal babbeltje door Wouter Paap. 18.15 Harry James en zijn orkest. 18,30 Neder landsche strijdkrachten. 19.15 Gramofoon. 19.30 Hoorspel „Waarvoor vochten wij". 19.50 Vrijz. Prol. nieuws. 20.08 „Drie divertimen- ten". 20.30 Dr W, Sikken over „Het com promis als zedelijk vraagstuk". 21.00 „Men vraagten wij draaien". 21.30 Buitenlandsch weekoverzicht. 21.45 Dansmuziek rond 1900. 22.15 Janzz-ultzending. 23.00 VPRO Avondwij ding. 23.15 Symphonlsch concert. HILVERSUM II, 401.5 M. 19.00. 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 18.00 „Vrij en blij". 18 40 Goede bekenden van vroeger. 19.15 Departementale uitzending. 19.30 Orgel concert. 20.05 De Bijbel in do muziek. 20-40 Moeillljke teksten uit den Bijbel. 21 00 Pro menade-orkest. 22.15 Vragen aan voorbijgan gers. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nieuwe vaderlandsche muziek. 23.30 Gramofoon. van hun trainin mensen moeten meeleeft rekent daarbij AGENDA VRIJDAG.25 OCTOBER Gent. Concertzaal, Leden-concert H. O. V., 1 uur. Rembrandt: De Slag om Arnhem. Palace: Jongenskazerne. JLuxor: Het Execu tiepeloton. Deze drie: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De Dief van Bagdad 2, 4.30 7 en 9.15 uur. City: Safla's Leugen 2.15, 4.30, 7 1.15 uur. Spaarne Theater: De Woesteling 2.30, 7, en 9.13 uür. ZATERDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Comcdla" met „Fonkelende Stroom", 20 uur. Nieuwe Kerk: Concert Leger des Heil-, Muziekkorps, ur. Bioscopen: als Vrijdag. De bril van Sultan Sar „Zij hebben zichzelf schaakmat gezet", herhaalde Joessoef. Toen gaf hij zijn bevelen. „Iialef gaat met de helft van zijn mannen door de onder- aardsche gang achter de beren aan en hij moet zoo snel mogelijk beginnen te schieten. Wat geraakt wordt is mee- genomen! Zij zullen dan trachten zich op hel eiland te verbergen. Ook daar op heb ik gerekend. De wind is Noord. IVanneer de beren en hun trawanten het bosch zijn ingedrongen, steekt Ha- lef dit bosch in brand. De beren en hun gevolg worden dan door het vuur gedwongen naar de Zuidkant van het eiiand te vluchten, waar wij ze met de vereischte beleefdheid zullen ont vangen. Vooruit, op marschi De groep roovers, die onder leiding van Iialef stond, galoppeerde naar den steen. Nog 39000 politiek verdach ten in bewaringskampen Volgens een mededeeling van het Di rectoraat-generaal voor Bijzondere Rechtspleging bedroeg het aantal poli tiek verdachten in bewaringskampen op 15 October nog 39.044. Op 1 Juli. enkele dagen voor het optreden van het nieu we kabinet, beliep dit aantal 59.093. Hoewel de vermindering niet. onaan zienlijk is, beantwoordt zii niet aan de verklaring, die de regeering op 10 Juli in de Tweede Kamer heeft afgelegd, blijkens welke het in haar voornemen lag het aantal politieke delinquenten in de kampen vóór 1 October te reduceeren tot omstreeks 25.000. De parketten der procureurs-fiscaal hebben hun schiftingsarbeid nog niet voltooid, zoodat met een aanzienlijke vermindering van het aantal van 39.044 in de naaste toekomst kan gerekend worden. De minister van Justitie heeft den procureurs-fiscaal verzocht door tastende maatregelen te nemen, opdat de toestand, zooals de regeering zich dien per 1 October gedacht had. uiter lijk per 15 November a.s. bereikt zal zijn. Buiten de gedetineerden, die in de bewaringskampen vertoeven, bevonden zich op 1 Juli nog 1250 dergelijke per sonen in Huizen van Bewaring en ge vangenissen. Het betreft hier over het algemeen de zwaarste gevallen, wier aantal sinds 1 Juli niet noemenswaard verminderd is. Onder de 39.044 op 15 October in kampen gedetineerden be vonden zich 1609 personen onder de 21 jaar en 5679 personen van 21 tot 23 jaar Hoofdstedelijke prijzen voor literatuur en tooneel toegekend De proza-prijs van f 2000 van de gemeente Amsterdam voor 1946 is toe gekend aan den heer S. Vestdijk voor zijn roman „Pastorale 1943". De poëzie prijs voor 1946 van 1000 is toegekend aan den heer Jan H. de Groot voor zijn bundel „Moederkoren". De tooneël- prijs voor 1946 van f 1000 is toegewezen aan den heer G. Gonggrijp voor zijn tooneelspel „Hier is Londen". VALSCIIE STEMBILJETTEN Tegen C. J. en A. H. te Tilburg, beiden ann- hangers van de partij van Arnold Meyer, die tijdens de Tweede Kamerverkiezingen vnl- sche stembiljetten hadden ingeleverd, Is een jaar gevangenisstraf geëischt. BINNENLAND Te Rotterdam heeft een baggermolen in de Maashaven een lucht- torpedo van 1000 kg. aan de oppervlakte gebracht. Gelukkig is het gevaar te niet ontploft. Er moest een kraan aan te pas komen om het pro jectiel op den wal te deponeeren, waar het door deskundigen ts ge demonteerd. Prins Bernhard Is per vliegtuig te Aber deen aangekomen voor een particulier bezoek. Dc prins zal eenige da gen in Schotland ver toeven en deelnemen aan een jachtpartij. Het ligt in zijn voornemen Maandag naar Neder land terug te keeren Prins Bernhard zal op 31 October geïnstal leerd worden als „Zwa- nenbroeder" van de Lie ve Vrouwen broeder schap ln Den Bosch waarvan alle leden van ons vorstelijk huls lid zijn. Het Initlatiefcomité „Vrouwen van Ravens- brück" keert zich in 'n oproep aan alle Neder landsche vrouwen tegen dc vrijspraken in Neu renberg en roept de vrouwen op, deel te ne men aan een op 2 en 3 November ln Amsterdam te houden congres. BU een grosslerderU ln rijwielen en banden aan de Stadhouderskade te Amsterdam hebben Inbrekers 450 bandenbon nen en f2230 gestolen. In de hoofdstad zal een anti-lawaaicampagne worden gehouden. Er komt een „stilte-briga de" van de politie in actie, welke speciaal te gen al te luidruchtig claxoneercnde automo bilisten zal optreden. TUdens dc behande ling van een zaak voor het gerechtshof te Leeuwarden is mr, dr. J. Bolt uit Groningen, die ln deze zaak moest plei ten, plotseling over leden. In Noord-West- Overltsel ts men weqr bevreesd voor waters nood. daar de bescha digde dijken van de Vecht in Duitschland nog niet hersteld zijn. Haarlem i Omgeving Dr. A. I). de Groot. WIJ hebben melding ge maakt van de promotie tot doctor ln de wis- en natuurkunde van den heer A. D. dc Groot te Santpoort, den bekenden schaakmeester, aan de Amsterdamsche Univer siteit en van zijn proef schrift over Het Denken van den Schaker. Er dient aan toegevoegd te worden dat deze promo tie cum lande is ge schied. Dr. de Groot had tevens de psychologie tot studievak gekozen, De classis Haarlem der Gcr. Kerken heeft praeparatolr geëxami neerd en beroepbaar verklaard den heer L G. Pleysant, cand. aan de Vrije Universiteit. Voor het ex; „Aantcekenlng Kraam- verpleglng" slaagden in het Dlaconessenhuis te Haarlem de zustere: K. Goedegebuur, E. J. Schuyt, C. A. Simons. us. L. Blijdorp, pre dikant der Geref. Kerk te Overveen, zal a.s. Zondagavond 5 uur af scheid van zijn gemeen- trek naar Hlllegersberg Terbregge. De Pcrsoncelsveree- niglng der P. R. A. te Haarlem belegt Maan dagavond 28 October in de H.K.B. een solrée- dansante met medewer king van de Politieband. Een splinternieuwe Plymouth werd Woens dagnacht uit de garage van den heer F. te Hil- legom gestolen. Er rij den nog maar enkele de zer wagens In ons land; de politie heeft dus hoop den dief spoedig te kun nen vangen. Haarlem's Christelijk Mannenkoor geeft 27 No vember een concert in het gemeentelijk con certgebouw, onder lei ding van den heer Jac. Zwaan. Medewerken- ruilen Jaap StotIJn (ho bo) en de bariton Her man HUlsmann I)e kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft een com missie benoemd om con tact te nemen - met de Kerk van Heemstede naar aanleiding van kerkbouw bij de Haar- lemsche grens ln de toe komst.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2