sanatocen Vermaat's Moderne Bakkerijen De Indische gerepatrieerden Een deel keert binnenkort terug Ons babyhoekje Van Weert demonstratie F. TUPKER Als het brood. I»e vortlcriiia; van Avr«> **1» de stichting Radio Nederland In het bericht over de staking der be talingen aan de Avro door de Stichting Radio-Nederland is ook sprake van een vordering van de Avro on de Stichting. De voorzitter van Radio-Nederland deelt mede dat deze vordering betrek king heeft on huur en onderhoudskos ten van de Avro-gebouwen Voor af doening hiervan zijn on het oogenblik de middelen niet aanwezig, mede als ge volg van het verscherpte toezicht, dat wegens den toestand van 's lands finan ciën op de financiering van den radio- omroep wordt gehouden. De Stichting poogt deze acute moeiliikheden zoo snel mogelijk op te lossen. De voorzitter verklaart met nadruk, dat deze kwestie niets heeft uit te staan met de reorga nisatieplannen van den radio-omroep, welke thans in bespreking ziin. Luitenant Van Hamel posthuum onderscheiden Wijlen de luitenant ter zee der 2de klasse. L. A. R. J. van Hamel, is inge schreven als Ridder der 4de klasse der Militaire Willemsorde. In de motivee ring wordt verklaard, dat luitenant Van HameJ zich op 27 Augustus 1940 vrij willig als eerste organisator-parachutist naar Nederland heeft begeven. Als ge volg van zijn per radio ingediende rap porten konden voor den viiand werken de fabrieken en andere belangrijke doelen worden gebombardeerd. Voorts is het aan hem te danken geweest, dat spoedig een organisatie in bezet Neder land kon worden opgebouwd om waar devolle inlichtingen omtrent den vijand uit bezet Nederland naar Engeland over te brengen. Zondag vertrekt de „Willem Barendsz" Zondag zal na ruim een eeuw weer een Nederlandsche expeditie ter wal- vischvangst gaan met de „Willem Barendsz". Aan boord van dit schip heb ben directie en commissarissen van de Eerste Nederlandsche Walvischvaart- maatschappij gisteren den minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, den minister van Economische Zaken. Dr. G. W. M. Huijsmans en den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor- z;ening. den heer S. L. Mansholt be groet. De president-commissaris, baron Colot d'Esquiry bracht dank aan de Neder landsche regeering voor de groote medewerking en verklaarde dat eerlang een beroep op de Nederlandscne kapi taalmarkt zal worden gedaan. Minister Mansholt juichte de nieuwe onderneming toe, omdat zij hopelijk 18 i 20.000 ton traan zal produceeren. welke voor de vetvoorziening van het grootste belang is. Minister Lieftinck herinnerde aan het crediet. dat de regeering een jaar geleden aan de onderneming heeft verleend. Minister Huijsmans verklaarde, dat drie departementen belang hebben bij de expeditie, welke hij weliswaar ris kant noemde, maar die toch vele goede kansen biedt •e burgemeester van Amsterdam, A. J. d'Ailly overhandigde hierna aan den heer A. Warnderink Vinke, directeur van de dirigeerende reederij der walvischvaartmaatschappij een vlag van de stad Amsterdam. 'e heer Warnderink Vinke dankte Een zeer groot deel van de Indische ge- repatrieerden verblijft in het Westen des lands. Dit is een van de redenen van de overbevolking die hier gevonden wordt. Haarlem heeft er al ruim 3500 (de verwach ting is dat de 5000 bereikt zal worden) ei Eloemendaal 1800 De moeilijkheid is. dat de overheid het niet in haar hand heeft om een goede ver- deeling over het geheele land te organi- seeren. Er kon alleen aandrang uitgeoefend worden, maar men stond eenmaal voor het feit, dat de gerepatrieerden een voorkeur hebben voor het Westen, omdat zij meestal uit die streek afkomstig zijn Het ligt in de bedoeling dezen aandrang wat te versterken. Het is namelijk een feit, dat de Noordelijke provincies veel minder met woningproblemen te kampen hebben Daar is dus gemakkelijker woonruimte voor de gerepatrieerden beschikbaar te stellen. Zoo noodig kan tot vordering wor den overgegaan. Verder vernemen wij dat de rcgeering tot de overtuiging gekomen is, dat het gewenscht is. dat de Indo-Europeanen zoo spoedig mogeljjk weer naar Indië zullen terugkeeren. Daartoe worden dan ook al voorbereidingen getroffen. Eigenlijk zijn dit zoo werd ons gezegd geen gerepatrieerden, maar evacués. Zij zijn immers niet uit Nederland afkomstig. Terugkeer naar Indië wordt gewenscht ge acht omdat deze menschen zich hier in het algemeen niet thuisgevoelen en zich slecht kunnen aanpassen bij de omstandigheden die hier zoo geheel anders zijn. De terugvoering naar Indië zal tactisch geschieden Indo-Europeanen die een zoo bijzondere positie hebben ingenomen, dat er grond is voor de vrees, dat extremisti sche elementen rancunes tegen hen ne men worden voorloopig niet teruggezon den 20 November zal het eerste schip met Indo-Europeanen naar Indië varen. Wim Sonneveld's Cabaret Wim Sonneveld heeft met zijn gezelschap gisteravond in den Stadsschouwburg een voorstelling gegeven, waarbij hij zelf als con ferencier en als liedjeszanger optrad In de laatste hoedanigheid zong hij behalve enkele Fransche chansons o.a. een der populaire nummers van wijlen Louis Davids, ,,In het bosch", en een Engelsche song van Noel Coward „Matelot". Ook in enkele sketches had hij als zanger het hoofdaandeel. De tekst had meermalen een serieuzen Inslag; zoo herinnerde de prentbriefkaartenkoopman aan het roekelooze spel. dat de militairen met deze mooie aarde spelen, en het Piere ment aan de rol van het geld, de gerechtig heid en dén dood in de levenstragedie. Ilct best geslaagd was de scène in dc poppenkast; het lied van Pierrot muntte uit door een fijn gehalte, zoowel wat vorm als Inhoud betreft. Ook Péronne Hosang en Conny Stuart lie ten zich als Uedjeszangeressen van formaai kennen; van eerstgenoemde trof „A 1'autre cöté de la rue" door zuiverheid van toon, en de potpourri van populaire Fransche wijsjes stal de harten der liefhebbers. Tn Péronne Hosang herkende men de actrice, vooral in het dramatische „Yvonne de Spionne", dat gesecundeerd werd door een ondeugend nummertje tn het lichtere genre over een ontspoorden echtgenoot. Albert Mol en Truuk Doyer gaven blijk van smaak en vakkennis ln hun gedanste ta fereeltjes; na een charmante circus-scène kwamen zij uit met een geestige nabootsing van de ouderwetsche film. Een vrouwelijke komiek, die op één lijn staat met haar mannelijke kunstbroeders, is een zeldzaam verschijnsel; het was een voor recht, zoo iemand te ontmoeten in Sophie Stein, die inzonderheid als de Amerikaan- sche milliardaire een proef gaf van fijn- parodistische kunst. Van de ensembles was vooral het luid ruchtige Mexicaansche intermezzo vermake lijk. H, G CANNEG1ETER DE DISTRIBUTIE Zaterdag 26 October Haarlem: Na-uitreiking 8.3012.15 uur. Van de babyzaken Is Van Weert zeiker de mooiste en het ruimst gesorteerd. Wat betreft speelgoed raden wij U aan reeds nu uw Inkopen te doen voor St. Nicolaas. U slaagt zeker in Anegang 4G voor de baby Burgerlijke Stand HAARLEM, 24 October 1940 BEVALLEN: 23 Oct., W. Wittekock—Frans- sen, d,; C. M. Pel—Kramer, d.; H. J, v. Zut- phen—Grapendaal, z.; G. Cornet—Hennlng, <1.A Stoffer—Kers, d.; 24 Oct., F J. Hen stra—Spanjaard, z.; R. Hoekstra—Geertsema, z.; A. C. M. Reiber—Zonneveld, z.; J. T. Ha- brakenBijsteri d.; M. v. d. Bogaard—Kloos terman, z.; L. P, Leijdekkers—d. Haan, d. GEHUWD: 24 Oct., K. d. Jonge en W T. II. Bakker; F. Pouw cn A. C. Hendriks; F. Draaisma en N. Burghout; A. Koer en W. Cival; H. J. H. v. Ei en Y. Elzinga; G Guf- froy en F W. Riphagen; W. F Kolder en M. M Timmerman; H. Cohen en S. C. d. Vries, P. d. Regt en S. Verbraeck. OVERLEDEN: 21 Oct., J. W. M. Blanken- daal, 4 m,. Wilgenstraat; 22 Oct., J. J. Schol ten—Jansen, 86 j., Westerhoutpark; 23 Oct.. P. Stapel, 88 j., Hazepaterslaan. In Haarlem en omgeving Naar wij vernemen wordt thans een onderzoek ingesteld naar het aantal Indo- Europeanen onder de gerepatrieerden Haarlem en omgeving. Volgens schatting zijn er ongeveer 1000, vermoedelijk zelfs nog wat meer Met het eerste schip gaan er uit deze omgeving ongeveer 200 terug. In het algemeen zal de terugzendin; naar Indië geschieden van Indo-Europe anen die 4 5 maanden in het land zijn geweest. Jubilarissen NZH gehuldigd Reeds vele jaren organiseert het jubi- lcumfonds van de Noord Zuid Hollandsche Tramwegmaatschappij feestavonden waar op gelegenheid bestaat de jubilarissen in het „zonnetje te zetten". Donderdagavond was er weer zoo'n bijeenkomst in het Con- certgebouw. waar behalve de leden van het bedrijf, die 40 of 25 jaar hun krachten aan de N Z.H hadden gegeven, een groot aantal leden van het „NZH-gezin" bijeen waren. De oud-directeur, ir. W J. Bur- gersdijk cn de familie Immink gaven door hun aanwezigheid blijk, nog veel belang stelling te toonen in het leven der maat schappij Het muziekcorps van de tram. onder lei ding van den heer Reinier van 't Hoff. zette het programma in. Op vele feestelijke bijeenkomsten heeft de heer Van 't Hoff zijn medewerking verleend doch dit jaar het voor het laatst, omdat hij nemens is op 1 Januari a.s als dirigent af te treden De voorzitter van het jubileum fonds. de heer J. van IJsendijk bracht hem dank en bood een geschenk onder envelop pe aan Nadat de jubilarissen met hun familie leden waren ontvangen en de heer A Eize- a de gasten welkom had geheeten. sprak de heer J van IJsendijk, namens het ju bileumfonds. In het bijzonder richtte hij zich tot hen. die dit jaar gejubileerd heb ben Hij wenschte ailen nog goede jaren bij het bedrijf Ir. J J Jurissen. onder directeur. deelde mee. dat jhr ir. J Röell verhinderd was aanwezig te zijn. waarna hij de jubilarissen toesprak Uit naam van den heer Houtman, die lederen dag met de tram naar Amsterdam reist, liet de heer Jurissen aan de jubilarissen een taart aan bieden. Deze attentie werd op hoogen prijs gesteld. Met programma werd verzorgd door het gezelschap Herman Thoolen. dat de cagaret revue „Niets zwartalles wit" ten tooneele bracht Tinl Lavall, die op vlotte wijze een aan il liedjes zong: Ferry, een geestig acteur, Pim Tholen die zich op vele wijzen verdienstelijk maakte; de twee Annabelles, die eenige dansjes ten beste gaven en enkele liedjes zongen en Co van der Heide Wijma. een begaafd musicus zorgden met Herman Tholen voor een vroolijken avond In de pauze werd Tho len. die dit jaar 25 jaar op de planken staat, gehuldigd Na afloop was er bal tot twee uur Opera in Haarlem Naar wij vernemen, komt het gezel schap van de Nederlandsche Opera (dat den Amsterdamschen .Stadsschouwburg bespeelt) op 13 November naar Haar lem om in onzen Stadsschouwburg een uitvoering te geven van Mozart's mees terwerk: „De ontvoering uit het Serail". De ooera wordt in een Nederlandsche tekstbewerking gegeven. Weer 2 keer per week vuil ophalen te Haarlem Wij deelden reeds eenigen tijd ge leden mede. dat de Gemeentereiniging te Haarlem voorbereidingen trof om het mogelijk te maken weer twee maal per week vuilnis op te halen. Deze maatregel, waar de huismoeders verlangend naar uitzien, zal nu de vol gende week ingaan. „ECHTGENOOT GEVRAAGD". De Haarlemsche Geheelonthouders- vereeniging „Nieuw Leven" geeft op Vrijdag 1. Woensdag 6 en Donderdag 7 November des avonds om acht uur. een uitvoering van het blijspel „Echtgenoot gevraagd" in den Stadsschouwburg. Wereldkampioenschap schaken De internationale schaakfederatie (F.I.D.E.) heeft zich teruggetrokken van de organisatie van den wedstrijd, waaraan de titel van we reldkampioen schaken zal worden verbon den. Sovjet-Rusland is niet aangesloten bij de F.I.D.E. Na het congres In Zwitserland werd bekend, dat Rusland gaarne een deel van het tournooi zou willen organlseeren. het andere deel zou dan in Nederland plaats vinden. Ook de Amerikanen kunnen zich niet in alle opzichten met het plan vereenigen. Zij wilden een voorwedstrijd organlseeren ten einde de schakers aan te wijzen, die recht hebben op het deelnemen aan het tournooi. Deze en andere m llijkhedcn zijn oorzaak van het feit, dat de F.I.D E. besloten heeft zich op het oogcnhllk teru" te tVekken. De zes aaangewezen spelers dr. Euwe, de Russen Bot.winnik, Keres en Smyslov cn de Ameri kanen Reshevsky en Fine zullen onderling moeten uitmaken, hoe de match zal moeten worden georganiseerd. Sport in 't kort DAM COMPETITIE. - De damcompetitie eerste klasse (groep Haarl. Districts Dambond) zal op 4 November beginnen In deze afdee- Ilng nemen deel: R.K. Damclub „T.E.P."; irl. R.K. Damgenootschap; Haarlemsche Damclub II cn Damclub „Haarlem" (allen te Haarlem); Damclub „IJmuldcn" II; Damclub .Stnblei" I (Santpoort); R.K. Damclub „St. 3avo" II (Heemstede) en de Beverwijksche Damclub I. 'j Maag. heswaren? Bij maag- cn darmbczwarcn is het gevaar van ondervoeding niet denkbeeldig. Daarom is Sanatogen zoo doeltreffend als aanvulling van het dieet. Sanatogen is zoo licht verteerbaar cn wordt geheel door hei lichaam opgenomen, daar het geen afval stoffen bevat. Met Sanatogen kunt gij Uw kraehten behouden en doen toenemen. Begin nog heden met Sanatogen. tenslotte allen die de expeditie hebben mogelijk gemaakt, waarna baron d'Es quiry de maatschappijvlag heesch en men een rondgang over het schip maakte. Handel met Duitschland Oprichting van een Ned. Trustmaatschappij Op initiatief van de Nederlandsche Handelmaatschappij en de Rotterdam- sche Bankvereenigine is een vergade- rina gehouden ter bespreking van de oprichting van een Nederlandsche Trust- maatschappii voor den handel met het buitenland. In deze vergadering waren vertegenwoordigd een aantal Neder landsche banken, organisaties van han del. industrie en landbouw, alsmede of- ficieele instanties. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Eco nomische Zaken, die de opvatting der regeering uiteenzette. Het ligt in de be doeling te komen tot de oprichting van een naamlooze vennootschap voor den handel, met name met Duitschland. Deze zal niet tot taak hebben den ge wonen handel te vervangen, doch zii zal veeleer het handelsverkeer moeten bevorderen en het bedrijfsleven moeten helpen. Zii zal een overzicht houden over de voor den handel met Duitsch land beschikbare dollars volgens de richtlijnen der overheid. Tevens helpt zii het bedrijfsleven door contact met de autoriteiten in Duitschland en het afsluiten van contracten. Het is de be doeling dat al naar gelang het handels verkeer met Duitschland normaler wordt, de naamlooze vennootschap zich daaruit zal terug trekken. Te huur gevr. In Haarlem of omstreken een groot vr\i huls of huls met werkplaats v. zelfbew en lichte hulsindustrie. In ruil agb mooi vrij huls te Heemstede garage dicht bij trein en tram. tuin met vrij uitzicht op het Zuiden, Br. no. 6014. GEVRAAGD; twee kamers voor spreekkamer en wachtka mer voor dokterspraktijk, on gemeub. doch gestoff. Brieven 6012. Aangeboden: eest. zit- ep slaapkamer met stook- en kookgel. voor 2 pers Brieven no 6011. Woningruil Amsterdam Gevraagd te Haarlem op goede stand zonnlg-gelegen woning ln ruil v. huls te Amsterdam Zuid (Pieter de Hooghstraat) bev 2 kamers, keuken, tuin. z boven 3 kamers plus badk ."no. 6007. WONINGRUIL Aangeb.: Beverw^k Gevraagd: Haarlem of Heemstede. Brie ven no. 6009. sinds Jaren be- timmerzaak met woonhuis en werkplaats. In marktplaats in Noordholland. Liefst met woningruil omtrek Haarlem. Brieven no. 6013. Fotocopieën beter, sneller en goedkooper Foto Hilarius Groote Houtstr. 102, cel, 10860 OE EVER YOURS SCHOONHEIDSSPECIALISTE M evrou w DINSDAG hot geven Dreese, zal a.s. MAANDAG ln onze zaak aanwezig zijn vi van een met de alom bekende EVER YOURS BEAUTY PRODUCTS Op deze dagen kunt U zich op het gebied der huid verzorging en der make-up deskundig door haar laten voorlichten, waarbij U tevens de gelegenheid wordt geboden voor een gratis behandeling. Dameskapper - Purfumerieën Zijlstraat 73 Tel. 12784 Haarlem dat Uw bakker U binnenkort zal leveren niet best Is, moet U niet onverwijld van bakker veranderen. Dit zou o-nredelljk zijn. Vele bakkers zullen moeilijkheden hebben met de bereiding van hun brood. Dat ls hot gevolg van de samenstelling van het meel dat voor de broodbakkerij beschikbaar wordt gesteld, namelijk tarwemeel, gemalen van tarwe waar schot ln zit, gemengd met een vrij groot percentage roggemeel. Van dit roggemeel smakelijk brood bereiden Ls uiterst moeilijk. Hot zou daarom niet redelijk zijn dadelijk maar van bakker te veranderen als hot brood slecht is uitgevallen, zie het tenminste een weekje aan. I-Tot beste brood dat er te Haarlem gegeten wordt bakt Vermant, ook van het moeilijkste meel. Paul Krugerkade 31 Telefoon 11496 C. VAN NESTE iJraiuLstoffeiilinndel, Brouwersstraat 17, Tel. 16423

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3