Geen compromis in Griekenland Haarlems TDatgTbladl Nederland gaat weer ter Walvischvaart Willem Barendsz" vertrokken Prinses Juliana dankt de Amerikanen voor hun hulp aan Nederland Een speciale radio-rede Opzienbarende arrestatie in Tiel uaojdtue>j jeecu uojjuoBon [30UA01 q3K[KH[)IIi)IU90({{ j i AfHciMi.i ,is. wtj.wp Zondagavond heeft ds. L. Blijdorp af scheid genomen van de Geref. Kerk te Overveen, welke gemeente hij drie jaren heeft gediend en waarvan hij de eerste predikant was. Het kerkgebouw was ge heel bezet. Ds. Blijdorp hield zijn af- scheidspredikatie naar aanleiding van 1 Cor. 2 2. Daarna volgden toespraken tot den kerkeraad en tot de deputaties van andere kerken. De heer Stouthamer, ouderling, sprak een woord van afscheid namens den ker keraad en dankte ds. Blijdorp voor zijn trouwen arbeid. Ds. Brussaard te Bloemendaal, namens de classis Haarlem sprekende, wees er op dat ds. Blijdorp geen gemakkelijke jaren in zijn eerste gemeente had gehad, door den oorlog en doordat hij een tijdlang de plaats van den zoo jong overleden ds. Waning te Zandvoort moest innemen. Spr. zeide verheugd te zijn, dat een groo- tere gemeente nu zijn arbeidsveld zal worden. Heden, Maandagavond, nemen de Ver- eenigingen enz. afscheid van ds. Blijdorp. De „Sibajak" aangekomen In den afgeloopen nacht, omstreeks drie uur, is het m.s. „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam j aangekomen met 784 repatrieerenden aan boord, deels uit Indië, deels uit Australië. Hedenmorgen om 9 uur is Scliccpslading tmnuncn bedorven Te Rotterdam arriveerde een Noorsch schip met ruim 600 ton bananen aan boord uit Panama. Toen men met de lossing wilde beginnen, bleek de koel installatie onderweg niet gefunctioneerd te hebben, met het gevolg, dat zoo goed als de geheele lading oedorven was. Slechts enkele trossen, bestemd voor België, waren nog geschikt voor con sumptie. De rest is naar de Rotterdam- sche vuilverbranding overgebracht. Van de lading was niets bestemd voor Neder land. Haarlemsch meisje getuigt tegen haar ex-verloof de Na de Meidagen van 1940 nam de toen 17-jarige N. T. uit Amsterdam dienst bii de Wafl'en SS. Na een opleiding van zes maanden keerde hij uit Duitschland terug en werd. via Schalkhaar, weldra tweede luitenant bij de marechaussee. Tijdens de oorlogsjaren was hii in ver schillende plaatsen van ons land gede tacheerd. Hij had zich thans voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te verant woorden wegens verraad. Hem was ten laste gelegd, dat hii in 1944 in een brief aan den Ortskommandant te Gouda een inwoonster had aangegeven wegens be- leediging van Hitier. De dame is hier- MflRnflof; SR OotnTior 1f)4n INlERtooANrt BIJZONDERHEDEN Een walvit weogl gemiddeld 130.000 kg. en bestaat voor 25°/o uit vet. Van één walvis verkrijgt men evenveel vet als de boter productie van 350 koeien in één jaar Op de OU Amsterdam EUROPA W. BARENDSZ V mLANTISCHE oceaan! AFRIKA llNDlfCHE OCEAAN; Z.-AMERIKA Hei fabriekjjchip „WILLEM BARENDSZ" meet 15.000 werkt zelf de go ar,gen wal aapstaci Hier worden 8 lager, jchcpon toegevoegd Om do 20.000 ton traan Ie bemachtig moet de expeditie gemiddeld 100 dag lang II walvissen per dag vangen Do expeditie hoopt 20.000 traan naar Nederland te breng |ZÜ[DÊLIJK31J$ZEE - .3 Seizoen der walv 8 Dec. - 8 Maart ZUIDPOOL I CARTO 4620 Zondag 27 October 1946 is een be langrijke datum geworden in de ge schiedenis van Nederland en de zee. De dagen van 1870 zijn herleefd: toen vertrokken de laatste schepen uit Pur- merend en Ilarlingcn ter walvischvaart en gisteren is ons land, na een onder breking van meer dan 75 jaren weer een walvischvarende mogendheid geworden. De aanwezigheid van Amsterdams burgemeester, mr. A. J. d'Ailly en het Amsterdamscne politiemuziekcorps, dat ons volkslied speelde, waren de eenige factoren waaraan uiterlijk zichtbaar werd, dat de overigens zich in echt Hol- landschen eenvoud voltrekkende ge beurtenis het vertrek van de „Wil lem Barendsz" in waarheid een be langrijke historische gebeurtenis was. Betrekkelijk weinigen meerendeels familie en vrienden van de opvarenden waren ervan getuige, toen om tien minuten voor negen Zondagmorgen een viertal sleepbootjes het 16.000 ton groote varende fabriekscomplex van de kade der Amsterdamsche Droogdok maatschappij lostrok. Op de gezichten van de leden der di rectie, den heer A. Warnderink Vinke, van de reederij Vinke en Co., van den president-commissaris C. J. baron Col- lot d'Esquiry en eenige commissarissen, die met hun echtgenooten de ..Willem Barendsz" tot IJmuiden uitgeleide de den, was duidelijk de voldoening te lezen over het feit, dat de eerste regels werden geschreven van het belangrijk ste hoofdstuk dezer eerste Nederland- sche expeditie. Statig stoomde het schip, de vaderlandschc driekleur, de naam- vlag, de reederijvlag, de „Wij groeten U" seinvlaggen en ook de Amsterdam sche stadsvlag, die de burgemeester dezer dagen de directie ten geschenke heeft gegeven, hoog in de masten op eigen kracht Westwaarts het Noordzee kanaal op. In IJmuiden. In IJmuiden was de belangstelling, niettegenstaande den regen, die gestadig uit den grauwen hemel neerviel, vrij wat grooter dan in de hoofdstad. Even voor vier uur sleepten krachtige sleepbooten den kolos, die een record diepgang had van ongeveer negen me ter, de Noordersluis binnen en spoedig was er contact met den wal, niet alleen door middel van een stel zware trossen, maar ook een persoonlijk contact tus- schen opvarenaen en hun familie en vrienden op de sluis. Er waren geen tranen en wanneer er al zakdoeken voor den dag kwamen was het alleen om daarmee te wuiven. En tegelijk met het hemelwater regende het kwinkslagen. „Komen jullie gauw terug, want m'n vet is op!" En zooals vanzelf spreekt, ontbraken, zooals vroeger bij de Suez- booten, de bestellingen niet. Het waren natuurlijk geen aapjes, die ze mee moes ten nemen. De een wenschte een zee hondje, een ander een pinguin, een derde een jong ijsbeertje. Het zoontje van een der opvarenden was wel wat erg veeleischend, die wenschte.... een autoped! Tegen vijf uur gingen de trossen los. Langzaam brachten de sleepbooten de „Willem Barendsz" in beweging. Daar klonk het door den luidspreker: „We danken jullie allen hartelijK voor jullie belangstelling". Op deze woorden volgde een hoera geroep en gewuif. De radio aan boord speelae een vroolijk wijsje. Korten tijd daarna was de „Willem Barendsz" in den nevel van regen en mist verdwenen, op weg naar South ampton, de eerste haven welke het schip zal aandoen. men in de Schiehaven, waar het schip door een jaar gevangen gehouden. ligt. met de ontscheping begonnen. Er waren weinig zieken aan boord. Ver wacht wordt, dat allen nog vandaag de plaats hunner bestemming zullen be reiken. HEEMSTEDE Naar meer samenwerking met Bennebroek De Raad dezer gemeente zal op 31 October des avonds te 8 uur bijeenkomen. De agenda bevat een voorstel om de ge meente Bennebroek toestemming te verlee- nen, gebruik te maken van de technische diensten van Openbare Werken en Bouw- en Woningtoezicht, omdat een dergelijke dienst in laatstgenoemde gemeente geheel ontbreekt. De eventueelc overeenkomst wordt bij wijze van een proef voor een Jaar aangegaan en voor de vergoeding wordt van de gemeente een bedrag van f 2500 gevraagd Het feit. dat de gemeente-architect van Bennebroek met ingang van 1 Januari a.s. zijn functie neerlegt. Is wel de voornaamste oorznato- geweest, dat het gemeentebestuur van laatstgenoemde gemeente zich met dat van Heemstede in verbinding heeft gesteld. Daarnaast bevat de agenda een voorstel tot het Inrichten van een speelterrein aan de Herman Heljcrmanslaan, dat een bedrag van f 4500 zal vragen en het verleenen van een renteloos voorschot aan de IJsvereeniging „De Volharding" alhier. Aulo reed te water; drie slachtoffers Zondagavond omstreeks kwart over elf ls in de hoofdstad een kleine auto, welke uit de Chasséstraat kwam, in het water van de Baarsjes gereden. Het wagentje 6loeg over den kop en kwam met het dak op den bodem van de vaart te liggen. De drie inzittenden hebben geen kans gezien naar buiten te komen en zijn verdronken. Het zijn de 20-jarige chauffeur J L. uit de Keizerstraat, de 37-jarige H. K., wo nende op de Ceintuurbaan en de schoon zuster van den heer L, de 46-jarige me vrouw L. geb. H. In hot radio-programma „Een half uur Nederland", dat Zaterdag in het kader van den Nederlandschen dag der Vereenigde Volken door de National Broadcasting Corporation over het geheele gebied der Vereenigde Staten is uitgezonden, heeft Prinses Juliana een toespraak gehouden De rede werd door een kortegolfzender der P.T.T uitgezonden en door de N.B.C. overgenomen. Prinses Juliana verklaarde, dat de her innering aan de groote ellende, welke het Nederlandsche volk heeft doorstaan tege lijkertijd een^cvoel van warmte oproept. De stroom van hulp, welke toen begon te vloeien en nog voortduurt, ontsproot uit de groote sympathie der Amerikanen. Dank zij de handels- en financieele be trekkingen met de Vereenigde Staten heeft Nederland krachtig aan zijn herstel kun nen werken. Echter verkeert nog een groot deel van het land In nood. Er zijn gebie den, waar door gebrek aan zeep. lakens en linnengoed de strijd tegen scabies ho peloos is. Vele gezinnen leven in een te kleine ruimte, waardoor de tuberculose toeneemt. „Bij mijn bezoeken aan de noodlijdende gebieden ben ik vaak getroffen door de wijze, waarop de hulsvrouw er In geslaagd was van een kippenhok een gezellig kam- pecrverblljf te maken. Er waren bloemen op de vernielde muren geschilderd en papleren gordijnen brachten een huiselijke sfeer. Maar kampeeren heeft slechts een tijdelijke bekoring. Het vraagt teveel van Iemands energie, dan dat men jarenlnng in zulk een primitieve en nauwe ruimte ge lukkig kan zijn. Het hulzentekort zal waar schijnlijk gedurende eenigen tijd uiterst acuut blijven. Ondanks de prachtig *V krachtsinspanning van de sociale werkers zijn de levensomstandigheden in vele plaatsen verre van hygiënisch. Indien de bevolking slechts genoeg woningen en meubelen, genoeg zeep, klceding en bed dengoed kon krijgen, zou in alle primaire nooden werkelijk voorzien zijn. In de leniging van al deze nooden heeft de Amcrikaansche organisatie voor hulp verleening aan Nederland zeer veel bijge dragen. Ofschoon dit Instituut als algc- mccne hulporganisatie ls opgeheven, juich ik het warm toe, dat ln do Vereenigde Staten een centrum voor hulpverleening aan Nederland ls blijven bestaan. Het ont- Holland" bewijst, hoe groot het nog is om hulp te bieden. Aangezien de hulpverleening thans geschiedt van groep tot groep cn van gezin tot gezin, wordt het te duidelijker, hoe zeer de Amerikanen van ganscher harte met ons volk mede leven. Ik hoop, dat vele persoonlijke vriendschappen uit deze contacten zullen voortkomen. Moge dit nieuwe bewijs van medeleven in de nooden van ons volk bij dragen tot dc versterking der banden tus- schcn onze beide landen." Ook de oud-minister van buitenlandsche zaken. mr. J. H. van Royen heeft voor den Amerikaanschen omroep gesproken De heer Van Royen zeide, dat het Nederland sche volk vast besloten is alles te doen wat in zijn vermogen ligt om een volgen den oorlog te voorkomen. Het heeft zich voorgenomen de organisatie der Vereenig de Volken met alle kracht te steunen. „Deze organisatie staat nog in de kinder schoenen". aldus de oud-minister, ..maar met geduld, vasthoudendheid en bovenal verdraagzaamheid zal deze instelling tot een voortreffelijk en doelmatig bolwerk voor het behoud van den vrede uitgroeien ontkende, den brief geschreven te hebben. Als getuige werd daarop ge hoord de 26-iarige mei. E. V.. thans als typiste werkzaam te Haarlem, die wel iswaar geen lid der N.S.B. was. maar die doordat zij met een later gesneu veld Duitsch officier verloofd was ge weest. veel in nationaal-socialistische kringen vertoefde. Zij had T. in Maart 1944 ontmoet. Nadat zii officieus ver loofd waren, nam zii haar intrek in het zelfde hotel te Hoorn, waar T. vertoef de. Zij verklaarde thans met groote zekerheid, dat T. haar een copie van den gewraakten brief had getoond Zii had onmiddellijk geprotesteerd tegen het noemen van namen en verzocht den brief te verscheuren. Het origineel was toen echter reeds verzonden. Sindsdien had zii bii de veelvuldige ruzies haar verloofde telkens voor oogen gehouden, dat zij aan iedereen, die haar hierover ooit zou ondervragen, deze voor T. be zwarende wetenschap zou mededeelen. Verdachte was voorts als chef der politie te Edam betrokken geweest bij do beruchte affaire Jannetje de Boer, die de illegale ontvoerders van den N.S.B.-burgemeester aldaar bii den S.D. had aangegeven. Ook had hii 12 ton brandstoffen in Rijnsaterwoude, die be stemd waren voor distributie onder de burgerbevolking, in handen der Duit- schers gespeeld. De advocaat-fiscaal, mr. J. Besier, eischte 7 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontzetting voor het leven uit de kiesrechten Uitspraak oo 8 November. Weer een record in de mi jnen De Limburgsche mijnen hebben Vrij dag voor het eerst na de bevrijding een productie bereikt, die boven de 32.000 ton lag. Bovengebracht werd 33.783 ton erlangen steenkolen. Aan alle arbeiders is bij het bereiken van dit resultaat een pakje tabak van 40 gram uitgereikt. De leider van den distributiekring Tiel, hoofdcommies ter gemeentesecretarie en lid van het Ticlsche tribunaal V is in opdracht van den officier van justitie te Arnhem door de Tielsche politie ge arresteerd. Deze opzienbarende arrestatie is het gevolg van een onderzoek dat in gesteld is naar aanleiding van vermeende onregelmatigheden bij den Tielschen dis- tributiedienst. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat V aan den Tielschen radiohandelaar Van B een rijwielbon had verstrekt, hoewel Van B kort te voren een bon voor een rijwiel had ontvangen. Als tegenprestatie kreeg V. tegen betaling een radiotoestel. Ook Van B is gearres teerd maar na een bekentenis op vrije voeten gesteld Ook V.. die in Arnhem gedetineerd is, heeft een bekentenis af gelegd. Tsaldaris gaat niet heen De Grieksche oppositieleiders hadden Vrijdag aan minister-president Tsalda ris medegedeeld, dat zijn aftreden de eerste voorwaarde is voor hun deelne ming aan een nationaal coalitiekabinet op breede basis, dat in staat zal zijn aan den huidigen moeilijken toestand het hoofd te bieden. De oppositieleiders gaven unaniem te kennen, dat hun zienswijze niet belang rijk afwijkt van de verklaring, die Tsal daris Vrijdag aflegde. Het was echter hun opvatting, dat de thans in Grieken land bestaande moeilijkheden een wis seling van het premierschap noodzake lijk maakten, waardoor een nieuw tijd perk in de Grieksche politiek kon wor den ingeluid. De Grieksche premier Tsaldaris heeft volgens Un. Press, gisteren den clseh van de oppositie afgewezen, waardoor de mogelijkheden der vcrbrecding van de Grieksche rcgcering te niet werden gedaan. Officieel is aangekondigd dat het ver schil tusschen de standpunten van de regeering en de oppositie Iiot onmogelijk heeft gemaakt dat deze laatste aan de rcgecring deelneemt. Sigaretten van Volksherstel via de winkeliers Minister Huiismans heeft Woensdag in een radiorede medegedeeld, dat aan Nederlands Volksherstel 200.000 pakjes Engelsche, Amcrikaansche en Egypti sche importsigaretten verstrekt zullen worden, om deze ten bate van de nood- gebieden te verkoopen. Nederlands Volksherstel pleegt thans overleg met de betrokken vakgroepen, teneinde den tabakshandel bij dezen verkoop volledig in te schakelen. De „Nieuw Holland" met militairen naar Indië Morgen vertrekt het m.s. ..Nieuw Holland" met onderdeelen van de 7 De cember-divisie van de Sumatrakade te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5