Haarlems Dagblad Stalin antwoordt „Churchill is een oorlogsophitser" „Vijandelijk vermogen" in de Bollenstreek Opleiding van Nederlandsche soldaten Russisch plan voor Duitsche economie Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Socndaplcin 37. Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telefoon 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 icteur-Hoofdrcdacteur: Robert Pcerebooni TMnsOac; M Octolxïr lo»« Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Ook Duitschland's politieke eenheid moet worden hersteld ieft IjrciLs Rndic leftover <lc Een Amêrikaanseli persbureau niet niet iinn Moskou iinn maarselinlk Stalin een vragenlijst v versehlllende gestelde vraagstukken zijn meenliiB te «even. Stalin's ant wooruc zijn hedenmorgen, naar Reuter meldt, door tie Moskotiselie radio omgeroepen. IJ de beantwoording der vragen deed Stalin uitkomen dat hij Churchill en zijn geest verwanten als oorlogsophitscrs beschouwt verder dat Idj voorstander is van re economische zoowel als een politieke eenheid in Dullsehlniid en tenslotte dat h misbruik van liet vetorecht niet erkent. Bovendien gal' Stalin te kennen dat li het niet eens Is niet de meening van Byrnes over een toenemende spanning ttissclic Amerika en Rusland. Tenslotte gal' stalin cijfers over tie Russische militaire sterkt Stalin zeide te hopen, dat er vredes verdragen tot stand zouden komen, die vriendschappelijke betrekkingen tus- schen de geallieerde landen, welke te gen het fascisme hebben gevochten, waarborgen. Verder, dat den vroegcren asmogendheden verhinderd zal worden een nieuwen oorlog te beginnen. Wat betreft de Joegoslavische beslis sing het vredesverdrag met Italië niet te teekenen. zeide Stalin. dat Joego slavië reden heeft tot ontevredenheid. Op de vraag: „Als er een nieuwe oor log zou dreigen, welke stappen zouden dan allereerst moeten worden geno men?" zeide Stalin: ..de ophitsers zou den moeten worden ontmaskerd en in toom gehouden". „Is de organisatie der Vereenigde Volken een garantie voor de veiligheid der kleine landen?" luidde een volgen de vraag. Het antwoord was: „Dat is op het oogenblik moeilijk te zeggen". Op een vraag met betrekking tot Duitschland's toekomst luidde het ant woord: „Niet alleen de economische, doch ook de politieke eenheid van Duitschland moet worden hersteld". „Acht u het thans mogelijk een soort centraal bestuur door Duitschers. doch onder geallieerd toezicht, in te stellen, dat den raad van ministers van Buiten- landsche Zaken in staat zou stellen een vredesverdrag voor Duitschland uit te werken?" zoo werd Stalin verder ge vraagd. Hij antwoordde: „Ik acht zulks mogelijk". In 1944 moest de handel in bloembollen zich noodgedwongen richten op Duitsch land. Het was toen de gewoonte van do Duitsche importeurs om de Nederlandsc-ho zendingen vooruit te betalen, maar door allerlei omstandigheden is er van vele leveranties voor het reeds betaalde, niets gekomen. Deze gelden werden na de be vrijding door het Nederlandsche Beheers instituut als vijandelijk vermogen gequa- lificeerd. De bollenhandelaren werden hier van overheidszijde op attent gemaakt, maar slechts weinigen lieten blijken, dat zij de aanmaning verstaan hadden. Thans zijn, naar wij van de contröle- afdeeling van het Beheersinstituut te Leiden vernemen, eenige accoun tants van den Economisehen Dienst van het departement van Economische Zaken bezig met het opmaken van de balans in de bollenstreek. Bij eiken betrokkene wordt vastgesteld, hoeveel er aan Duitschland geleverd en hoe veel er betaald is. Alleen de posten die volkomen on betwistbaar zijn (verpakking, werke lijke leverantie, e.d.) ontsnappen aan de confiskatie; de restcerende gelden ver vallen als „vijandelijk vermogen" aan het Rijk. Het zou in zekere gevallen om vrij belangrijke sommen gaan. Nieuwe protesten tegen het Veto Bii de voortgezette vergadering van de Vereenigde Volken in Flushing Meadows kwamen herhaaldelijk nieuwe protesten tegen het vetorecht en eischen tot wijziging van dit recht tot uiting. Egypte. Nieuw-Zeeland. Arabië en Frankrijk deden voorstellen tot wijzi ging van het vetorecht doch de afge vaardigde van Wit-Rusland, Kiselef. laakte de pogingen ..om oneenigheid tusschen de groote vijf te zaaien" en bepaalde landen een overheerschende rol te geven door het vetorecht te ver zwakken. Jan Masaryk. de afgevaar digde voor Tsiecho-Slowakiie. verklaar de dat in ziin land van een ijzeren gor dijn niets te bespeuren viel. doch dat Spanje misschien op een dergelijke ma nier was afgeschermd. Hij drong aan op aandacht voor het Spaansche pro bleem en legde tenslotte den nadruk op de goede betrekkingen van zijn land met Rusland In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Stalin. dat hij, te oordeelen naar den uitslag der verkiezingen in do verschillende zones van Duitschland. er niet van overtuigd was. dat Duitschland reeds zoodanige vorderingen op den weg naar democratie had gemaakt, dat men de hoop zou kunnen koesteren, dat het voortaan een vredelievend land zal ziin. Ten aanzien van de besluiten van Potsdam verklaarde Stalin. dat deze niet steeds worden uitgevoerd, in het •bijzonder niet wat de democratiseering van Duitschland betreft. Rusland's militaire sterkte Op een desbetreffende vraag ant woordde Stalin. dat de Sovjet-Unie op het oogenblik in het Westen, d.w.zr in Duitschland. Oostenrijk. Hongarije, Bul garije. Roemenië en Polen totaal 60 di visies heeft, waaronder infanterie- en pantserdivisies. De meeste dezer ziin niet volledig. In Joego-Slavië zijn geen Sovjet-troepen, aldus Stalin. Binnen twee maanden, wanneer het 22 October 1946 uitgevaardigde bevel van den op persten Sovjet aangaande demobilisatie van de volgende groep ten uitvoer zal zijn gebracht, zullen nog slechts 40 di visies in de bovengenoemde landen over ziin. Andere vragen over de meening van de Sovjet-Unie leidden tot de volgen de verklaringen van Stalin: De Sovjet-Unie is nog geïnteresseerd bij het verkrijgen van een leening van de Vereenigde Staten. De Sovjet-Unie heeft nog geen eigen atoombom of soortgelijk wapen. Een strenge internationale controle op atoomenergie is noodzakelijk. Het woord is aan. Coleridge: Een schilderij is iets. dat tusschen een gedachte en een ding in ligt. S i m o n i d e s De schilderkunst is zwij gende poëzie en de poëzie sprekende schilderkunst. Jenever goedkooper Met ingang van 1 November worden de jenevertoevvijzingen aan cafés en restau rants verhoogd en de prijzen verlaagd tot 22, 25. 35 en 40 cent voor de vier klassen, waarin de cafés zijn ingedeeld. Voor oude jenever mag 5 cent per glas meer worden, berekend De toeslag voor niet-mechani- sche muziek wordt eveneens verlaagd. Voor dancings, bars en cabarets is de maximumprijs voor een glas jenever vast gesteld op 50 cent voor de volksbedrijven en 75 cent voor de eerste klas bedrijven. Om den zwarten handel tegen te gaan overweegt de overheid binnenkort de toe wijzingen aan cafés tot boven honderd procent van den omzet van 1939 te ver- hoogen. De prijzen voor koffie en thee worden verlaagd tot 16. 20, 25 en 30 cent en voor limonade tot 20, 25. 30 en 35 cent. De prijs van bier wordt niet veranderd, wel die van chocolade- en melkproducten, soep en ijs. Port. sherry. Fransche cognac, whiskey en cocktails, voor zoover daarin geen bin- ncnlandschc jenever is verwerkt, worden in prijs vrijgelaten. Regeling oorlogsschade. In de financieele regeling voor den her bouw of herstel van woningen die dooi den oorlog schade hebben geleden, zijn eenige wijzigingen gebracht, welke in het belang zijn van hen. die eigenaar zijn van een woning, al dan niet met bedrijfs ruimte. Velen durven niet tot herstel fo herbouw over te gaan, omdat de toekomst zoo onzeker is. De wederopbouw zal de belanghebbenden hierbij ter wille zijn. In enkele gevallen werden rcnteloozc voor schotten verleend, welke een ongunstige regeling inhielden Bij den herbouw werd een rentclooze hypotheek van ten hoogste 120 der waarde verleend. Deze grens zal hooger worden gesteld, omdat in de praktijk gebleken is, dat de belanghebben den een te groot bedrag moesten bijleggen. Bij herstel van woningen was het over- bruggingscrediet afhankelijk van de groot te der woningen. Ook deze bepalingen on- --- ---- -- dergaan een wijziging, waarbij de regeling ,,a^en n'et hetzelfde gezegd i' T-Int ,c rl„t i- r\r\rt'i 1 gunstiger wordt voor den betrokkene, die niet de dupe behoeft te worden. Verwacht wordt, dat door deze wijzigin gen de belanghebbenden meer zekerheid zullen verkrijgen en meer vertrouwen in den wederopbouw zullen stellen Deze wijzigingen worden opgenomen in het wetsontwerp over den wederopbouw, dat nog in de Tweede Kamer aanhangig gemaakt moet worden. Verboden loontoeslagen Ongewenschte gevolgen Het streven der regeering is de loon- en prijspolitiek te beheerschen door de loonen aan vaste normen te binden. Aan. de werknemers is dan ook verboden meer te betalen dan hetgeen vastgesteld is. Ons werd evenwel verzekerd, dat in de praktijk door vele werkgevers tegen deze bepaling gezondigd wordt. Er zijn bazen, vooral in het particuliere bedrijf, die veel meer betalen. Dit wordt in velerlei vorm gedaan. Het loon, vast gesteld in de collectieve arbeidsover eenkomst die voor de bouwvakken geldt, is voor bouwvakarbeiders te Haarlem 90 cent per uur, zoodat het bij een werkweek van 48 uren 43,20 wordt. Daarvan moet dan de loonbelas ting door den patroon worden ingehou den. Er zijn evenwel bazen die de loon belasting uit eigen zak betalen. Anderen geven loonen van 50,Om dit te kunnen doen, wordt voorgewend dat de arbeiders een grooter aantal uren wer ken. Dit wordt gedaan omdat het moei lijk is werklieden te krijgen en te hou den die voor de vastgestelde loonen werken. Uit aannemerskringen wordt ons medegedeeld, dat het inderdaad soms moeilijk is om voldoende werkkrachten te krijgen. In het algemeen bestaat de overtuiging, dat „gezeten" patx-oons zich aan dc bepalingen van de arbeids- ereenkomst houden. Van alle kleine >rden. :rloop Weerbericht TIJDELIJK OPKLAREND. Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog enkele verspreide buitjes, later half tot licht be wolkt. koude nacht met plaatselijk ne vel of mist en hier en daar lichte nacht vorst. Overdag zelfde temperatuur. Weinig wind. Het gevolg is, dat er nogal onder het personeel is. De ervaring is, dat meermalen werk lieden bij Haarlenische bazen weg gehaald worden, dooi-dat zij bezwijken voor hoogere aanbiedingen, die hen ge daan worden, om te gaan werken in de geteisterde gebieden, waar door som mige patroons zelfs loonen tot 55 gul den per week aangeboden worden. Deze aangelegenheid is onlangs dan ook in de Haarlemsche afdeeling van den Aannemersbond besproken. Met klem is er op aangedrongen zich aan de bepalingen te houden, omdat werk gevers, die er van afwijken, het gevaar loopen in moeilijkheden te komen. In ernstige gevallen dreigt zelfs van over heidswege sluiting van de bedrijven voor korten of langen tijd. Tenslotte deelde onze zegsman mede, dat de moeilijkheden in den laatsten j tijd verminderd zijn, omdat door de sohaarschte aan bouwmaterialen te Haarlem de werkgelegenheid is inge krompen. Daardoor is de wet van vraag en aanbod van arbeidskrachten z.ooda- nig beïnvloed, dat er minder neiging is gekomen boven de loonnormen uit te gaan, Biiincnlundscli nieuws In het Tuschlnsky-theater tc Amsterdam gisteravond een galavoorstelling gegeven Ier gelegenheid van het zilveren Jubileum. Zelfs de zwarte handelaren in bioscoopkaart jes hadden bloemen gezonden De Legervoorlichtingsdienst waarschuwt tegen pseudo-mllltairen, die zoogenaamd aan familieleden van militairen in Indlë groeten komen overbrengen en dan trachten geld te leenen. De toestand van den gymnastiekleernar en vier leerlingen der Chr. H.B.S. te Apel doorn, die bij de vliegtuigramp zeer ernstig gewond weiden is thans zoodanig verbeterd dat levensgevaar geweken is. De Engclschc minister van Buitenland- sche Zaken, Bevin, is in het afgeloopen week-einde per schip naar New York vertrokken om de ÜNO-vergaderingen bij te wonen. Minister Bevin met zijn cchtgenoote aan boord van de Aquitania, in gezel schap van den commandant van het schip, kapitein I. C. Snow. Waarschijnlijk niet meer in Engeland na 30 November De bladen Daily Mail cn Daily Express melden uit Washington, dat Amcrikaan- sche en Russische vertegenwoordigers een door de Russen ingediend plan bespreken betreffende het maken van Duitschland i houdt, tot een economisch ceheel met een een- no I Rees Williams (Labour) heeft in het Britsohe Lagerhuis den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd, welke regeling met dc Nederlandsche regee ring getroffen is ten aanzien van de opleiding van Nederlandsche troepen in het Vereenigde Koninkrijk en welke verplichtingen er bestaan inzake een dergelijke opleiding na 30 November den datum waarop de Britsche militaire verantwoordelijkheid in Indonesië op- tot een economisch geheel met een cen traal bestuur. Naar verluidt zouden de Sovjets deze concessie hebben gedaan in ruil voor 25 procent van dc loopende productie van het tot de Britsche zone behoorende Ruhrge- bied en Rijnland. De correspondent van de Daily Mail te Washington zegt. dat het Russische aan bod. dat oen groote wijziging van dc bui tenlandsche politiek van dat land betee- kent. een gevolg is van de nederlaag der door de Russen gesteunde socialistische eenheidspartij bij de recente Berlijnsehe verkiezingen De nederlaag zou te Moskou diepen indruk hebben gemaakt. De Britsche staatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken. Mayhew. antwoord de hierop: „In Januari van het vorig jaar heeft de Britsche regeering de Ne derlandsche regeering aangeboden, be hulpzaam te zijn bii de opleiding van Nederlandsche troepen. Dit was een verlenging van tijdens den oorlog te de zer zake getroffen regelingen. De Ne derlandsche regeering aanvaardde het aanbod en aan het grootste deel van haar behoeften is tegemoet gekomen. Nieuwe verzoeken van de Nederland sche regeering zullen onderzocht moe ten worden in verband met onze be schikbare opleidingsinrichtingen. Mayhew achtte het zeer onwaar schijnlijk. dat na 30 November nog Ne derlandsche manschappen in Engeland zouden worden opgeleid. Hij trekt in twijfel of de Nederlandsche regcering in de toekomst nog soldaten ter opleiding naar Engeland zal zenden. Koffie en thee nog niet van den bon Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn de eierendi6tributie in het vroege voorjaar op te heffen. Opheffing van de cacao-, thee- en koffiedistributie kan bin nen afzienbaren tijd niet worden verwacht. Wel bestaat het plan een kcuzebon voor koffiethee in te voeren. Het is niet uit gesloten, dat een enkele maal een extra- taritsoen kan worden verstrekt. In November zullen de suikerbonnen weer in de eerste week van een veertien- daagsche periode worden aangewezen* Deze maatregel houdt geen rantsoenver laging in.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1