sanatogen Haarlemsche verraad-zaak voor het Bijzonder Hof Wereldnieuws Comité BelgiëNederlandLuxemburg Afdeeling Kennemerland opgericht Kort en Bondig Tips en Tops Zestien medewerkers van een illegaal blad vonden den dood Het Bijzonder Hof in Amsterdam be handelt vandaag vijf zaken, die alle in verband staan met beschuldigingen van verraad, in November 1943 gepleegd aan de groep van Haarlemsche illegale wer kers, die het blad „Vrij Nederland" uit gaven. De voornaamste verdachten in deze zaak zijn de Haarlemmers J. C. M. B., destijds in dienst bij den „Wach- und Schutzdienst" en de Haarlemsche vrouw A. T. K. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij de nationaal-sociallstisch gezinde rechercheurs S. en W. van wat destijds den „inlichtingendienst" van de Haarlem sche politie heette, hebben medegedeeld dat exemplaren van het illegale blad op geslagen waren in een timmermanswerk plaats aan het Spaarne, zoodat de recher che op het spoor van de geheele Illegale organisatie kon komen en meer dan dertig Haarlemmers naar concentratie-kampen werden overgebracht. Zestien hunner hebben het leven verloren. Het heeft toen weinig gescheeld, of de geheele leiding van het in Amsterdam gedrukte blad was ontdekt. De recher cheurs slaagden er echter niet in den eenigen verbindingsman, mr. A H v. N. te vinden, zelfs niet toen ze zijn contact adressen hadden opgediept. De derde verdachte in deze reeks van zaken is de jonge Haarlemsche timmer man, E. M., in wiens werkplaats aan het Spaarne de politie een inval deed Hem wordt ten laste gelegd, dat hij de identi teit en het. adres van den leider, der Haar lemsche V. N.-groep heeft verraden en daardoor veler arrestatie mogelijk maakte. Een inval der politie bij dezen leider, den heer L., leverde behalve 500 pas ge arriveerde nummers van het illegale blad een lijst van de namen der medewerkers. De heer L., zijn bejaarde vader en zijn broer, werden gearresteerd en stierven in concentratie-kampen. Twee zoons ech ter bleven in leven en zij zijn de laatste verdachten in deze terechtzitting Hun wordt namelijk ten laste gelegd, dat ze, hoewel hun bekend was, dat de lijst der medewerkers in verkeerde handen was, de betrokkenen niet hebben gewaar schuwd, doch hen zelfs hebben gerustge steld met de mededeeling, dat er heele- maal niet zoo'n lijst bestond. Een der zoons wordt bovendien verweten, dat hij met enkele rechercheurs van den „in lichtingendienst" in Haarlem, Amsterdam en Hilversum heeft getracht den verbin dingsman van het illegale blad op te sporen. De zitting van het Bijzonder Hof be- Slapen ha-maar - Pijn des te meer! Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatische pijnen niet, maar juist die pijnen ver oorzaken Uw slapeloosheid. En zóó ver zwakt Uw gestel en weerstandsvermo gen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die weldadige Kruschcn-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De fpijnv wekkende onzuiverheden ver dwijnen, omdat 't bloed krachtiger Stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloos heid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Adv. De directeur-generaal van de UNRRA, Laguardia. heeft tot Trygve Lie de waarschu wing gericht, dat Oost-Europa, Italië en China in het begin van 1947, wanneer de TJNRRA opgeheven wordt, in kritieke en on zekere omstandigheden zullen verkeeren. Het rapport van Laguardia tot de Assem blee omvat een uiteenzetting van den econo- mischen toestand in Griekenland, Joego-Sla- vië, Albanië, Polen, Tsjecho-Slowakije, Italië. Oostenrijk en China. Een vliegtuig met Palestijnsche en andere Joden aan boord, dat van Parijs naar Cairo op weg was, is in een zandstorm in de woestijn ongeveer 140 km. ten westen van Cairo neergestort. Een vooraanstaand func tionaris van het „Jewish Agency". Josef Eliahoe Perlman, vond hierbij den dood. Vele der 21 Inzittenden werden gedood; zij wer den naar Cairo overgebracht Volgens enkele Egyptische dagbladen zou een overeenkomst bereikt zijn tijdens de onderhandelingen over herziening van het Anglo-Egyptlsche verdrag, doordat de Brit sche regeering het Egyptische standpunt in zake de toekomst van den Soedan zou heb ben aanvaard. De Cubaansche eerste minister. Socarras heeft bekend gemaakt, dat een poging om de regeering door een revolutie in den nacht van Donderdag op Vrijdag omver te werpen, volledig gefaald heeft. Italiaansche fascistische vlaggen, ver bonden met ontplofbare stoffen, zijn gisteren op den toren van de cathedraal en het oor logsgoden kteeken te Triëst geheschen ter herdenking van den Fascistischen opmarsch naar Rome. Driehonderd van de zeshonderd arbei ders, die de ontmanteling van een vliegtuig fabriek In Stuttgart voor de Sovjet-Unie verrichten, zijn in staking gegaan uit protest tegen het wegvoeren van Duitsche arbeids krachten door de Sovjet-Unie. De Hurler" uit Hannover meldt dat de laatste 6000 Duitsche inwoners van Stettin binnen enkele dagen ln de Britsche bezet tingszone verwacht worden. In Stettin wo nen nu 120.000 Polen, aldus het blad. Naar verluidt zouden Britsche en Ameri- kaansohe vertegenwoordigers ln een heden te houden vergadering van dc coördinatie-com missie van den geallieerden bestuursraad den Sovjets opnieuw om een verklaring voor het overbrengen van Duitsche technici naar de 1 Sovjet-Unie verzoeken. i gon vanochtend met een zaak tegen den voornaamsten verdachte, J. C. M. B., die 6lechts zijdelings verband hield met het verraad der V. N.-groep. Hij stond name lijk terecht, in de eerste plaats, omdat hij dienst genomen had bij het bataljon „Nie- dersachsen" van den „Wach- und Schutz dienst" en verder, omdat hij op 24 Febru ari den Haarlemschen verzekeringsagent J. N. B. in zijn woning gelokt en over geleverd zou hebben aan twee recher cheurs van den „inlichtingendienst". DESERTEUR GEARRESTEERD. Het was de Militaire Politie bekend, dat zich in een perceel in de Generaal Botha- straat (Haarlem-Noord) een persoon op hield, die niet had voldaan aan een op roep van de autoriteiten, om zich te mel den voor de „Zeven December Divisie". Vergezeld van eenige politiemannen heeft de M.P. Zondag een inval gedaan. In het huis was de jongeman in kwestie, een zekere J. J. v. L. inderdaad aanwezig maar toen de politie hem sommeerde mee te gaan, dreigde hij met een paar schoenen, dat hij in de hand hield Daarop zijn hem de schoenen afgenomen en onder politiegeleide is v. L. op kousenvoeten naar de cel gebracht. Voor herstellenden en xwalsken "*Tn dien moeilijken tijd van her- I stel wanneer dc ziekte ge- X nezen is maar de krachten ■zoo langzaam terugkomen - is Sanatogen een heerlijke uitkomst. Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de zwakste maag verdragen wordt cn dat dc krachten ziendcroogen doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel met Sanatogen bespoedigen. Begin er vandaag nog mee. In de oude Raadszaal van het Haarlem sche stadhuis had Maandagavond de op richtingsvergadering plaats van het „Co mité van Belgisch-Nederlandsch-Luxcm- burgsche samenwerking", afdeeling Ken nemerland, in tegenwoordigheid van den voorzitter van het nationale hoofdbestuur, jhr. mr F. Beelaerts van Blokland, den commissaris der Koningin in deze provin cie, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en talrijke genoodigden. Burgemeester M. A. Reinalda fungeerde als voorzitter der bijeenkomst en als president van het voor- loopig comité, waarin tevens zitting heb ben de heeren L. A. J. van Weezei, secre taris; E Crone, penningmeester; dr. ing. F Bakker Schut en prof. dr. H. J. Pos, leden. De vergadering werd geopend door bur gemeester Reinalda, die een welkomst woord sprak en mededeelde, dat de aan gekondigde spreker, prof. dr. F. Baur, hoogleeraar aan de Gentsche universiteit, door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, en dat thans in diens plaats de heer H. R de Vleeschouwer een inleiding zou houden over het onderwerp „De samen werking van België en Nederland op eco nomisch gebied". De heer Reinalda bood vervolgens met instemming der vergade ring het eerelidmaatschap der vereeniging aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die deze attentie in dank aanvaardde. De heer L. J. Ph. M. Thole, secretaris van het nationale comité, gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting van de structuur, de werkwijze en het doel van de organi satie en deelde daarbij mede, dat nog 32 plaatselijke afdeelingen in den lande bin nenkort zullen starten Over het doel van het comité zij het volgende gereleveerd: De steeds grooter wordende behoefte aan een nauwe samenwerking tusschen België, Nederland en Luxemburg heeft al diegenen, die voor en tijdens den oorlog hiervoor ijverden, doen besluiten om ge zamenlijk met den in Londen gevormden Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgschen Kring te komen tot de oprichting van een organisatie, welke in volledig overleg met verschillende instanties, zooals Kamers van Koophandel e.a., alle activiteit op dit gebied zal coördineeren. Te dien einde werd het „Comité van Belgisch-Nederlandsch-Luxemburgsche Samenwerking" in het leven geroepen met het doel de cultureele, sociale en eco nomische banden tusschen de drie staten nauwer aan te halen. In elk der drie landen is reeds een na tionale afdeeling van het Comité opgericht. Om zijn doel te bereiken zal het Comité voor lederen tak van de nationale bedrij vigheid een commissie van deskundigen samenstellen, waarin de drie landen even redig vertegenwoordigd zullen zijn. Er is hiermede een aanvang gemaakt door in Nederland. België en Luxemburg een cul tureele-, een economische-, een techni sche-, een sociale-, een sport en touristi- sche- en een jeugdsectie op te richten. Vooraanstaande krachten op deze gebieden hebben zich in de drie landen reeds hier voor beschikbaar gesteld. Dit werk moet gezien worden als een 6tap naar de een heid in Europa, die van de kleine weste lijke landen uit moet worden uitgebreid. De heer H. R de Vleeschouwer, adjunct secretaris van de Belgisch-Nederlandsche Tolunie, kwam na de pauze aan het woord en gaf een gedetailleerde, historische uit eenzetting van de economische betrekkin gen tusschen de beide Lage Landen, zooals die zich door de tijden heen ontwikkelde. Hij besprak de mogelijkhedefi van de Tol unie, die voorziet in een wegvallen van alle tolgrenzen tusschen de beide landen togen eind 1947, als eerste stap naar een volledige economische unie, die uiteinde lijk ac- verwezenlijking van de vrije markt op het grondgebied van België, Nederland en Luxemburg mogelijk zal maken. Dit is een vredeswerk bij uitstek, dat als zoo danig meermalen gekenschetst werd door koningin Wilhelmina en koning Leopold. De heer Reinalda dankte den spreker voor zijn interessante uiteenzetting. Het hierboven genoemd voorloopig bestuur van de afdeeling Kennemerland werd door de vergadering tot verder optreden gemach tigd. Talrijke aanwezigen gaven zich als lid van de afdeeling op. Bellamy De „Internationale Vereeniging Bella my" opende gisteravond haar winterpro- gramma met een openbare vergadering in „De Leeuwerik", waar als spreker optrad de heer J. Horsmeier, landelijk voorzitter dezer vereeniging. In het kort schetste spreker mistoestan den in de huidige maatschappij, waarna hij de noodzakelijkheid aantoonde van eco nomische gelijkheid, wil men den wereld vrede bereiken. Hij maakte daarna de aanwezigen vertrouwd met de ideeën der Bellamy-organisatie. Na de pauze was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen. AGENDA DINSDAG 29 OCTOBER Stadsschouwburg: tooneelgroep Comedia mot „Jor»genslyceum" (Haarlemsche Tooneel- krlng). Gem. Concertzaal: Volks-concert H. O. V.. 20 uur. Ged. Oude Gracht 47: Lezing, „Indrukken van een Soefi uit Indlë over Oost en West", 20 uur. Spekstraat 8: Psychometri sche avond. 20 uur. Itcmbrandt: De Slag om Arnhem. Palace: Jongenskazerne. Luxor: Het Executiepeloton. Deze drie: 2. 4.15. 7 en 9-15 uur. Frans Hals: De Dief van Bagdad 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Safia's Leugen 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Woeste ling 2.30. 7, en 9.15 uur. WOENSDAG 30 OCTOBER Stadsschouwburg; Charlotte Köhler ln „Oompjes Droom", 20 uur. Heercnweg 141: Lezing ..Het eenige geneesmiddel", 20 uur. Begijnhofkapel: Lezing, Un è-cóté du grand drame". Concertgebouw (Tuinzaal), Piano recital, 20.15 uur. Brlnkmann: Lezing over J. C. Bloem. Bioscopen: als Dinsdag. Ruiten was méér dan troef, ruiten was overweldigend Volksherstel te Haarlem kan thans het groote succes van de glasactie voor Nijmegen aan de openbaarheid prijsge ven. Er werd door onze stad een enor me hoeveelheid glas gegeven, sinds vo rige week is er door personeel van Haarlemsche glashandelaren hard ge werkt. om de zaak te verpakken en tot heden konden reeds 250 kisten naai de stad aan de Waal verstuurd worden. Een fabriek offerde 100 kilo stopverf, een schildersbedrijf stond vier deskundige menschen af om in Nijmegen de glazen in te zetten en dagelijks komen er nog telefoontjes bij Volksherstel binnen, om glas te laten halen. Maandag waren 5 wagens en 60 scholieren op pad, om „na te oogsten". Het adres van Volks herstel blijft: Kenaupark 29-31, het te lefoonnummer 17410. De spoorwegwerken in Haarlem-Oost Aankoop en onteigening van gronden In het voorjaar 1946 werd vastgesteld het uitbreidingsplan ..Omgeving Oude Weg". Daarbij is rekening gehouden met j de verplaatsing van het goederensta! on van de Westergracht naar een terrein ten Zuiden van den Oude Weg, een verschui ving van de spoorlijn HaarlemAmster dam en een uitbreiding der Centrale Werkplaats Tusschen het gemeentebestuur en de directie der Ned. Spoorwegen is overeenstemming bereikt over de uit voering van deze werken. Om de beschikking te krijgen over den grond die bij de uitvoering van deze plannen betrokken is, zijn door de Ge meente onderhandelingen met de eige naars begonnen. Daar de mogelijkheid be staat dat niet in alle gevallen overeen stemming wordt verkregen, stellen B. en W. den raad voor reeds thans met de onteigeningsprocedure te beginnen. Pseudo-gerepatrieerde De Haarlemsche politie waarschuwt tegen een 27-jarigen persoon, zich noemen de P. Drenth, die in onze omgeving aan de kost tracht te komen, door een verhaal op te hangen van een broer, die in Davos verpleegd zou worden en wien hijzelf (zoo genaamd gerepatrieerd uit Indië) niet vol doenden financieelen steun kan geven. Ver scheidene goedgeloovigen hebben D. gold gegeven, maar de politie brengt ter open bare kennis, dat het verhaal van begin tot eind verzonnen is. WERELDSPAARDAG. Op den sluitingsdag van het eerste wereldspaarcongres te Milaan, 31 October 1924. besloot men, over de geheele wereld op den 31sten October de aandacht te ves tigen op het sparen als bron van volks welvaart. Tijdens de bezetting en ook verleden jaar, toen de Spaarbanken door de geldzuivering overstelpt waren met werk, is dit niet gebeurd. Dit jaar behoe ven de spaarbanken geen aansporing tot sparen te geven, nu de regeering en alle economen dit reeds met nadruk hebben gedaan. De huisvrouwen zullen verklaren, dat sparen tot de onmogelijkheden behoort doch de spaarbanken willen ook haar op den Wereldspaardag doordringen van het besef, dat sparen dringend noodzakelijk is. ONDERDUIKERS VERRADEN. Wegens het verraden van onderduikers was Johanna G. R. uit Santpoort door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis zij in cassatie ging Dc Bij zondere Raad van Cassatie beeft haar thans veroordeeld tot vier jaar rijkswerk inrichting. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 28 October 1946 BE.VALLEN: 25 Oct.. E. G. Meijer—Kooien, z.; 26 Oct., A. Mica—Gaus, z.; G. Hommei v. Bentum, d.; J. JansenWillemse, z.; M d. VriesMeijers, d S J. B Rtp—d. Braban der, z.; C. C. M. OdekerkenAnink, d.; J. Huttenv. Woorung, d.; M. C. Hoollerook Umans, d.; E. v. Bockhoovend. Jong, z.; S. Maatman—Philips, z.; M. v. d. Heuvel—Men sa, z.; G. C. Leeuwerked. Vries, z.; M M. C. KampZwaanswijk. z T. Snoeks— Bles graaf, d.; J. C. M. MiddeldorpPaanakker, z.; 27 Oct., J. Matthijssev. Oosten, d M. Dekkerv. d. Voet, z,\ M. VisserTemezys- zyn, z.; C. M. Gortzak—Spruit, d.: E. G d. BuckJansen, d 28 Oct., A. B. v. Heljningen v. d. Hoeven, z. O VERLEiDEN25 Oct., A. Verstegen—d. Grijs, 77 j., Badhuisstraat; 26 Oct., A. G E<. Hartog, 15 J., Kerkhofstraat: J. B. v. Brugge, 26 J., Spaarrrhovenstraat; M. L. W. v. Iiui- venboden, 23 d., Du ven voordestraat; G M. Schlichting—BrSter, 63 j., Kamperlaan; 27 Oct.. H. Dol—Kooijman. 66 J.. Esschilderstr. in Dc bril van Sultan Sar 92. „Ditmaal gaan ze eraan! gromde Halef, aan het hoofd van zijn mannen, „als we ze niet in de gang al onscha delijk knnnen maken, hebben we nog een andere verrassing voor den Sul tan". En hij lachte met hooge uit halen. Een tijdlang holden de roovers zwijgend voort. „Kijk", riep Halef plot seling, „in de verte beweegt iets". De anderen zagen het nu ook. „Als ik me niet vergis is het één van die beren. We zullen den bemoeial even opfris- schen!" Tops, die de stoet van den Sul tan sloot, hoorde aan de uitroepen cler roovers, dat hij gezien was. „Wij moe ten dekking zoeken!" riep hij, maar de anderen hoorden niets. BINNENLAND Het directoraat-ge neraal van vorming bui ten schoolverband van het ministerie van On derwijs ls thans geves tigd Nieuwe Uitleg 28 te 's Gravenhage en telefo nisch te bereiken onder no. 183060. Het Luxor-theater te Rotterdam ls voor f 800.000 aan de gemeente Rotterdam gegund, om dat er ln Rotterdam een ernstig gebrek aan zalen voor cultureele doelein den bestaat. Een andere voormalige Ufa-bloscoop, hel Asla-theater te 's Gravenhage wordt aan de Rotterdamsche Bank- vcreeniglng gegund voor V/i millioen gulden, on der voorwaarde, dat de statuten en de kapitaals- verhoudingen van de N.V. Nationale Bioscoop- onderneming (in oprich ting) door de ministers van Justitie, Onderwijs en Financiën moeten zijn goedgekeurd. Te Amsterdam ls onverwacht overleden de heer G. J. Nljland, oud-sportredacteur van het Algemeen Handcis- blad. die een bekende persoonlijkheid in sport kringen was. De burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Mnochy heeft we gens overschrijding van de voor het burgemees tersambt gestelde leef tijdsgrens tegen 1 Ja nuari 1947 ontslag ver zocht. BU de glasactle voor Walcheren is te Amster dam 15.000 vlerkante me ter glas en f 20.000 op- gehaald. De 37-jarlge vlsscher J. J. C. B. cn de 23-Jari- ge E. W., belden te Rot terdam, zijn ter dood veroordeeld wegens ver raad en het neerschic- ten van door de Duitsche politie gearresteerde burgers. Haarlem cn Omgeving De buurtvcrecniging „Het Garcnkokerskwar- tlcr"viert op 5 November het eenjarig beslaan met een feestavond in het gebouw van den Haar lemschen Kegelbond. Het programma wordt ver zorgd door Lou Marti. Na afloop is er bal met medewerking van „The Moonlight Serenaders", onder leiding van J. Davids. I)s. H. J. Plaggemars te Spaarndam, voorgan ger van de Ned. Herv. Gemeente aldaar, is be roepen te Groningen in de vacature van Dr. W. Aalders. Ged. Staten hebben bezwaar tegen het be sluit van den Haarlem schen raad om de pre sentiegelden voor leden der Schoonheidscom missie van f 8 op f 10 te brengen. Tegen f 7,50 heeft het college geen bezwaar. B. en W. stel len den raad voor zich daarbij neer te leggen. Twee schilderijtjes van Bakker Korff zijn door mej.T. C. C. Haak man aan het Frans Hals museum gelegateerd. B. en W. stellen den raad voor die te aanvaarden. De inrichting van het sanatorium aan de Westcrlann te Aeiden- hout heeft het St. Elisa.- beths-Gasthuis f71.588 gekost. De gemeente Haarlem had aanvanke lijk f 50.000 ter leen ver strekt, nu stellen B. en W. den raad voor dit be drag nog met f21,568 te verhoogen. Vier Engclsche wa- terleldingdcskundigen, die ln ons land vertoe ven, hebben een bezoek gebracht aan het Pro vinciaal Waterleiding bedrijf van Noordhol land. De Ned. Herv. Kerk te Haarlem houdt Don derdagavond 34 October (Hervormingsdag) een dienst in de Groote Kerk om 7Vii uur. Voorganger Is Ds. A. J. v. Rijn. Het Bavo-koor werkt mede. Ds. E. T. v. d. Born te Amersfoort, (vroeger te Heemstede) is beroe pen als predikant van de Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te Rotterdam-Krallngen. Aan den heer J. Rood, adjudant der par ketwacht bij de arron- dissements-rechtbank te Haarlem ls wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leef tijd met Ingang van 1 November eervol ontslag verleend.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2