Haarlems Dagblad I Verkeersweek Joodsche terroristen erkennen aanslag op Britsche ambassade Communiqué in Rome gepubliceerd Geen 25.000 maar nog 36.000 Eerste bijeenkomst der Vier „Strikt zakelijk" zonder besluiten Maarschalk Tito „JoegoSlavië is Churchill geen dank schuldig" Alleen Rusland steunde daadwerkelijk 61e Jaargang No. 18475 Bureaux: Groote Houtslr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. DïnscTag 5 November 1916 Verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE Vereenigingen voor Veilig Verkeer hebben een Landelijke Verkeersweek op touw gezet met officiëelen steun van de pverheid, zoodat velen in de weer zijn om het publiek de regels van den weg op nieuw in te prenten, de scholen verkeers- lessen geven, de politie een verkeerscou- rant uitreikt, borden en spandoeken den volke een slagzin toeroepen en zoo meer. Het was wel noodig, dat zooiets onderno men werd, want statistieken getuigen op alarmeerende wijs van de lengte der doo- denlijst op het Slagveld des Verkeers. Zoo heette het voor den oorlog al, toen derge lijke acties ook gevoerd werden en men al een eindje gevorderd was. Zooals in vele zaken, die voor den oorlog ondernomen werden, moet ook deze opnieuw beginnen. Er is bijvoorbeeld protest te wachten tegen den herleefden handel in oorlogsspeelgoed. Dat wekt ook herinneringen aan oude ac ties. Ik noem oorlogsspeelgoed met opzet, want het toont mede aan dat de geheele wereld behoefte heeft aan een Verkeers week, die de U.N.O. een beetje zou kunnen helpen. Haar verkeersregels hebben helaas geen succes, omdat er geen wet achter staat en evenmin de politieman, die voor de naleving waakt. Het is met het Veilig Verkeer tusschen de volleen waarlijk zoo droevig gesteld, dat het Haarlemsche slag woord voor onze bescheiden weg-verkeers week, hetwelk luidt: „Loopt en rijdt met verstand; de Dood loert aan den kant", met een kleine wijziging in den aanvang bruikbaar zou zijn voor de vergaderzaal der Nog-Steeds-Niet-Vereenigde Volken. „Spreekt en Stemt met Verstand, de Dood loert aan den kant", zou een bruikbare tekst zijn. Maar ik wil daarop niet doorgaan. Wel rijst bij mij de vraag, of de Verkeersweek ir» dit land niet eens door een Beleefdheids- of Beschavingsweek gevolgd zou .kunnen worden. Die zou dezelfde kern raken en een veel uitgebreider gebied bestrijken. En er is vooral niet minder behoefte aan. Zulke behoefte is er altijd geweest en na den oorlog is deze toestand erger geworden. Iemand heeft het begrip beschaving eens uitgedrukt in de woorden: rekening hou- dén met de gevoelens van anderen.#Er valt misschien meer onder, maar hij heeft een hoofdbestanddeel met treffenden eenvoud aangeduid. Ieder mensch schiet op dit punt soms tekort. Hoevelen evenwel hebben de gewoonte rekening te houden met de ge voelens van anderen alleen maar door hun gedrag in het openbaar? Ook zij schijnen een kleine minderheid te vormen. Wie de wilde benden ziet, die op stations de trei nen en in straten de trams bestormen, krijgt er een sprekend beeld van. Wie de uitin gen van baldadigheid en slechte manieren van een deel van onze jeugd ziet ontwaart een ander. En wie zich verwondert over het zonderlinge sarren van volmaakt-onbe- kende medemenschen, dat men zoo vaak in het wegverkeer kan waarnemen, heeft een derde verschijnsel te pakken. Onlangs is op deze plaats geschreven over de wenschelijkheid, het vreemdelin genverkeer eens goed te gaan ontwikkelen, als lucratieve bron van inkomsten voor dit verarmde land, welks buitenlandsche han del weinig uitzicht biedt, omdat zijn ach terland niet alleen verarmd, maar ook ver woest en uitgeput is en men zoo talmt met „het scheppen van een politiek" ten aan zien van de Duitschers. M^ar is een volk wel rijp voor groot vreemdelingenverkeer, dat onderling niet in staat is om in het openbaar de eenvoudige beleefdheids- regels van het onderling menschelijk ver keer na te leven? Als Engelsche, Fransche of andere bezoekers eenmaal terecht kwa men in de dringende, stompende benden op de stations, zouden zij gauw genoeg hebben van onze gastvrijheid. Den weini gen, die er nu zijn, poogt" men dit te be sparen. Als er meer kwamen zou dat niet meer gaan. En zij kennen zulke toestanden in hun eigen land niet. Deze en aanver wante verschijnselen schaden daarom on zen naam in het buitenland. Laat men nu niet beweren, dat wie deze dingen ronduit zegt „zijn eigen volk af valt". Dat doet veeleer degeen, die er de oogen voor sluit of ze poogt goed te praten. Er zijn gelukkig ook anderen. Een huis dokter, een man die dagelijks bij den weg is om zijn patiënten te bezoeken, heb ik hooren verklaren: „Het eerste dat ons volk behoeft is opvoeding tot een beetje be leefdheid". En pas vertelde mij een ander: „Ik was in een overheidskantoor en stond alleen voor een loket. Toen kwam een oude juffrouw binnen. Die liep op hetzelfde loket af en botste zoo hard mogelijk tegen mij op. Ik keek om en er moet groote ver bazing in mijn blik geweest zijn, wan't de juffrouw zei, ondanks zichzelf: „O p'rdon". Zij was alleen maar automatisch-onheb- belijk; er móest gedrongen worden, zelfs zonder queue". Dat gevalletje is kenmerkend En daarom vind ik die Verkeersweek wel mooi, maar zou willen dat er meer op volgde, al ware het zonder boekjes en onderwijs. Wij doen ir, dit land ontzettend veel aan onderwijs, maar veel te weinig aan opvoeding, waar mee niet bedoeld wordt paedagogie, uit dikke boeken vol moeilijk-verstaanbare taal onderwezen, maar gewone gemoede lijke raad om een beetje rekening te hour den met het feit. dat er ook andere men- schen bestaan. Het zijn er wat veel en men kent de meesten niet, maar men kan heel wel leven zonder hen ruw of sarrend te bejegenen. Eigenlijk heeft dat niet den minsten zin. Het is dus onzinnig. Misschien krijgen wij nog eens een Be schavingsweek. Het is maar een idée. Maai er zit heusch iets in. R. P. Roofoverval le Schagerbrug In den afgeloopen nacht hebben vier ge wapende mannen een roofoverval gepleegd op de boerderij van de familie Van Schaik te Schagerbrug. De indringers knevelden den boer. de boerin en een zoon en braken de brandkast open. waarna zij zich met 3000. een aantal gouden en zilveren voorwerpen en twee fietsen uit de voeten maakten. Weer een zware aardbeving geregistreerd De seismografen van het meteorologisch Instituut te De Bilt hebben gisteravond om 22.55 uur een zeer zware aardbeving gere gistreerd, waarvan de haard op 4000 km. in Oost-Zuid-Oostelijke richting, vermoedelijk tn de omgeving van de Perzische Golf ligt. In tegenwoordigheid van den Japanschen keizer, den eersten minister en Britsclie en Ame. rikaanschc vertegenwoordigers is in het Japan- sche parlement de nieuwe grondwet afge kondigd. Tweehonderdduizend nuitsche krUgsgcv geren zijn in F.gypte te werk gesteld om. onder leiding van Britsche militaire autoriteiten, n taire installaties in het gebied van het Suez- kanaal te böuwev Een in Rome gepubliceerd communiqué, dat den naam en de onderscheidingsteekens van de militante Joodsche nationalistische beweging „Irgun Zvai Leumi" draagt, ver klaart ronduit, dat „haar soldaten" den bomaanslag op de Britsche ambassade op 31 October hebben uitgevoerd, meldt Un. Press. In dit communiqué, dat via een bood schapper op het bureau der United Press bezorgd werd, wordt verklaard: „Gedurende den nacht van Donderdag, den zesden dag van de maand Cheshvan 5707 (Joodsche kalender), vielen troepen van de „Irgun Zvai Leumi" de bureaux aan van de Britsche ambassade te Rome, een van de centra van anti-Joodsche intri ges en- het belangrijkste lichaam bij de tenuitvoerlegging van de operaties, die er op gericht zijn de Joodsche repatrieering onmogelijk te maken". In een afzonderlijken brief aan den Ita- liaanschen premier Alcide de Gasperi, ver ontschuldigt de Irgun Zvai Leumi zich bij de Italiaansche regeering voor den bom aanslag op de Britsche ambassade en wordt aan het Italiaansche volk uiteenge zet, waarom men zich genoodzaakt zag tot de terroristische actie over te gaan. Het communiqué zegt verder: „De soldaten van de Irgun Zvai Leumi, pioniers van den bevrijdingsoorlog van het Joodsche volk, zullen hun strijd tegen den Britschen onderdrukker voortzetten. De aanslag op de Britsche ambassade te Rome is het symbool van de opening van het' Joodsche militaire front in de gehèele we- Regeeringsverklaring over de grenscorrecties Wij vernemen, dat het in het voornemen van de regeering ligt, in den loop van deze week, waarschijnlijk morgen of Donder dag, een verklaring te publiceeren, waarin nadere bijzonderheden èekend gemaakt zullen worden over de plannen inzake de grenscorrecties. Volgens den New Yorkschen correspon dent van de „Daily Telegraph" js de vol ledige tekst van een memorandum der Nederlandsche regeering inzake haar eco nomische eischen aan Duitschland en haar wensch tot grenscorrecties per vliegtuig te New York aangekomen. Het zal gelijktijdig in Washington, Londen en 's-Gravenhage worden gepubliceerd, zoodra minister Van Kleffens de afschriften aan Byrnes, Bevin en Molotof heeft overhandigd. Volgens de zen correspondent bevat het^nemorandum de volgende verzoeken: 1. Steenkoolmijnen en concessies in het Zuiden en tot nog toe ongeëxploiteerde kaliummijnen in het gebied van den Wezer. 2. Herziening van haventarieven en con trole op de scheepvaart in Duitsche kanalen. 3. De Duitschers mogen geen monetaire politiek voeren, die strijdig is met de belangen van Nederland. 4. Inkorting van de grenzen van ongeveer 480 tot 320 kilometer. 5. Afstand van het eiland Borkum voor de interneering van politieke gevange nen. Volgens den Haagschen correspondent van de „Daily Telegraph" zijn de plannen van de Nederlandsche regeering in de ge heime Kamerzittingen gunstig ontvangen. Weerbericht KOUDE NACHT. Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Koude nacht en ochtend met hier en daar mist. Overdag op vele plaatsen tijdelijk zonnig weer en onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Droog weer. Meest matige wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen. reld. Engeland heeft een vernietigings oorlóg in de geheele wereld tegen ons volk verklaard. Laat het dan den Britten, die ons land bezet houden, gezegd zijn, dat de gewapende hand van het eeuwige volk met oorlog zal antwoor4en, waar ook en mét alle mogelijke middelen, tot het oogenblik dat ons geknecht land vrij en ons volk be vrijd zal zijn" De terroristische organisaties blijven ac tief in Palestina. Gisteravond ontspoorde een trein nabij Ras el Ain, terwijl in de afgeloopen 23 uur twee vrachtauto's op wegversperringen reden. Op het laatste oogenblik werd een poging verijdeld om den trein Jeruzalem-Tel Aviv tot ontsporen te brengen. Een groot aantal landmijnen werd op de baan ontdekt. Documenten gestolen van prof. Schermerhorn? Het Fransche persbureau A.F.P. meldt uit Londen het volgende: „Men verneemt, dat toen de voorzitter der commissie-generaal, prof. Schermer horn, in het begin van de vorige maand te Batavia aankwam, het geheele dossier met de documenten en de instructies, wel ke hij bij zich had, hem is ontstolen en aan de republikeinsche regeering is overhan digd. Het dossier werd, ongetwijfeld na aandachtige bestudeering, vervolgens aan den eigenaar teruggegeven. Dit zou den Indonesiërs de gelegenheid hebben gegeven volledig kennis te nemen van de instruc ties, welke de Nederlandsche regeering aan haar vertegenwoordigers had gegeven en een inzicht te krijgen in den omvang van hun bevoegdheden. Men verwacht in Londen, dat de Indonesische eerste mi nister Sjahrir zal trachten bij de onder handelingen het maximum van den „do- minionstatus" te verkrijgen, die de repu bliek is aangeboden in het kader van het Nederlandsche gemeenebest". Bij informatie te bevoegder plaatse te 's-Gravenhage deelde men A.N.P. mede, dat van gebeurtenissen als door A.F.P. gemeld niets bekend wag. De moord te Amsterdam Van der H. meldt zich bij' de Haagsche politie De Amsterdammer L. M. van der H„ die er van verdacht wordt, betrokken te zijn bij den moord op de logementhoudster in de Warmoesstraat te Amsterdam, heeft zich gisteren bij de politie in Den Haag aangemeld. Volgens zijn verklaring vertoefde hij in den nacht van den moord in het logement. Omstreeks den tijd. waarop de moord is gepleegd, kreeg hij een slag op zijn hoofd, waardoor hij volkomen buiten kennis zou zijn geraakt. Hij herinnert zich alleen nog, dat hij gistermorgen ietwat versuft bij Rotterdam uit een auto werd gezet. Hij is toen met een auto meegereden naar Den Haag, waar hij op het Stationsplein de krantenverkooper den moord hoorde mel den, waarbij zijn naam eveneens uitge roepen werd. Verwonderd, zoo vertellen ook de kran- tenventers, stapte Van der H. naar hen toe en liet zich het heele moordverhaal vertellen. Daarna zei hij:.„Die Van der H„ wel, dat ben ik. Zoeken ze mij?" Hierop is hij naar het politiebureau gewandeld, arg wanend gevolgd door krantenventers. Hij is naar Amsterdam overgebracht. Abonnementen voor militairen in Indië Samenwerking tusschen de desbetref fende instanties heeft het mogelijk ge maakt dat binnenkort aan in Indië verblijvende militairen Nederlandsche dagbladen per luchtpost worden toe gezonden. Zij die dit wenschen, kunnen ten behoeve van vrienden of verwanten, die.in Indië in het Nederlandsche leger dienen, een jaar- of kwartaal-abonne ment op ons blad afsluiten tegen den normalen abonnementsprijs zonder ver hooging voor vervoerskosten. Vijftig procent van den abonnements prijs zal door ons aan de betrokken in stanties worden afgedragen ter tege moetkoming in de algemeene kosten van het vervoer. Aanvragen voor een dergelijk abonne ment kunnen tot 10 November a.s. wor den ingediend bij de administratie van dit blad, onder duidelijke en volledige opgave van naam, rang, onderdeel, legernummer en postadres van den militair, waarvoor het abonnement be stemd is. Daar het vervoer der couranten naar Indië per vliegtuig zal geschieden, zal uiteraard slechts een beperkt aantal abonnemènten door ons kunnen worden geaccepteerd en zal voorrang moeten worden gegeven aan die aanvragen, die het eerst bij- onze administratie binnen komen. Sabotage in de Sovjet-zóue Het door de Sovjets gelicensieerde dagblad „Leipziger Zeitung" meldt heden, dat Duit sche ondergrondsche groepen van saboteurs en brandstichters vier fabrieken in Saksen in de Sovjet-zóne in brand hebben gestoken. Deze zjjn door het vuur verwoest. Groote branden woedden in de Aschaffenburger Zell- stoffwerke, de Hoesch werke in Pirna, de Os car Koek Karton-fabriek te Zwoentiz en de Freiberger papierfabriek te Weissenborn. Dit zijn de eerste bevestigde berichten over sabo tage in de Sovjet-zóne. Hef woord is aan. Emerson: Het is voor ons allen mo gelijk een waar succes in nel leven te behalen, als wij bijtijds een sfeer kie zen en daarin met volhar ding werken. Nog meer politieke delinquenten in vrijheid Het is bekend, dat het de wensch der regeering was, dat op 1 November nog slechts 25.000 politieke delinquenten in de kampen zouden zijn achtergebleven. Zoover is het evenwel niet gekomen. Er zijn er op dit oogenblik nog 36.000. Op het directoraat-generaal voor de Bij zondere Rechtspleging vernemen wij, dat de verklaring van dit feit gezocht moet worden in een verschil van opvatting tus schen de procureurs-fiscaal en den minis ter van Justitie. Er zijn aan de procureurs- fiscaal, toen de wensch der regeering ken- baar gemaakt werd over de 25.000, meteen richtlijnen verstrekt over de in vrijheid stellingen. Zij verklaren thans, dat zij alle politieke verdachten, die onder bedoelde digd om deel te nemen aan de besprekin gen. Bulgarije eischt. Officieel wordt door U.P. gemeld dat Bulgarije een memorandum heeft gezon den aan de Groote Vier, waarin verlangd wordt: 1. erkenning van Bulgarijë's deel neming aan den oorlog aan de zijde van de geallieerden; 2. een uitweg naar de Aege- ische Zee door westelijk Thracië; 3. het recht om torpedobooten te bezitten; 4. steun voor Bulgarijë's financieele herstel en een maximum-herstelbetaling van 20 millioen dollar en 5. wijziging van het vredesverdrag wat betreft de voorwaarde tot demilitarisatie van de Gneksche grens, welke grens volgens Bulgarije reeds ge demilitariseerd is. De heeren E. H. Tenckinck, hoofdcommissaris van politie, J. B. Brauckmann, inspec teur van politie, AJ. Schalekamp, secretaris en A. M. M. vaji Loon, voorzitter van de vereeniging Veilig Verkeer waren bij het postkantoor te Haarlem tegenwoordig, waar ter gelegenheid van de Verkeersweek de s patborden wit geschilderd kunnen worden. Maandag heeft maarschalk Tito ten overstaan van een uit 200.000 menschen bestaande meni|fe een belangrijke verkie- zfngsrede te Belgrado gehouden. Na er op gewezen te hebben, dat het nationale front van Joego-Slavië, in tegenstelling tot de partij-coalities in het buitenland, een per manent verbond van de arbeiders was voor een betere toekomst, begaf Tito zich op het gebied der buitenlandsche politiek. „Het bondgenootschap van Joego-Slavië met de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slo- wakije en Bulgarije is geen tijdelijk bond genootschap, maar een bloed-verbond, dat op economisch gebied weerstand biedt aan den druk, dien de tegenstanders van. Joego- Slavië op het land uitoefenen. Op politiek gebied is dit bondgenootschap opnieuw ge bleken bij de vredesconferentie", aldus zeide Tito. Tito zeide vervolgens, dat de diploma tieke betrekkingen met Hongarije zouden worden hersteld. Met Roemenië ^varen de betrekkingen uitstekend; Joego-Slavië koestert groote genegenheid voor Albanië. Hierna sprak Tito over de „bondgenoo- ten tijdens den oorlog". „Onze betrekkin gen kunnen niet door phrasen en diploma tieke hoffelijkheden, maar door daden ver beterd worden". Als voorbeelden van vijan dige houdingen haalde Tito het vasthou den van bijna 200 Joego-Slavische rivier schepen door de Amerikanen en het bewa- De vier ministers van buitenlandsche zaken zün gedurende vier uren in bespre king bijeen geweest. Het eenige besluit, waartoe zij kwamen was, Italiaansche en Joegoslavische afgevaardigden uit te noo- digen tot bijwonen van de bespreking. Dc ministers kwamen overeen de volgende kwesties achtereenvolgens in behandeling te nemen: Het verdrag met Italië, rechten van de bevolking van afgestane gebieden, schadevergoedingen voor Albanië, Abessy- nië. Joego-Slavië en Griekenland, en de ItaliaanschOostenrijksche overeenkomst 'er grenscorrectie. Tijdens de bespreking van hef verdrag met Italië kantten Bevin en Bymes zich beiden tegen heropneming van de kwestie der ItaliaanschJoegoslavische grens, zoo als door Molotof werd voorgesteld. Op dit punt werd geen overeenstemming bereikt. Molotof verzette zich tegen bespreking van het ItaliaanschOostenrijksche ver drag. Ook hieromtrent werd geen beslis sing genomen. Ook verzette Molotof zich tegen opne ming van voorzieningen betreffende „fun- damenteele menschenrechten" in verdrags clausules over de bevolking van afgestane gebieden. Wat de schadevergoedingen betreft eischte Molotof, dat Joego-Slavië het dub bele van het aan Griekenland toegestane bedrag zou ontvangen. Hiertegen werd stelling genomen door Bevin, die zeide, dat Griekenland het „slachtoffer was van een niet-uitgelokten aanval". Volgens een woordvoerder van de Fran sche delegatie was de sfeer ter conferentie „strikt zakelijk". Dinsdagavond zouden de ministers weer bijeenkomen. Het Fransche standpunt ten opzichte van een deelnemen van Nederland, België en Luxemburg aan de besprekingen der vier ministers van buitenlandsche zaken over Duitschland blijft zooals 'in Juli j.l. door Bidault is uiteengezet, dat wilt zeggen uit gesproken gunstig, aldus het Fransche persbureau A.F.P. Men twijfelt er niet aan, dat deze drie landen, evenals de andere nabuurstaten Het centraal station van Jeruzalem is vernield door bommen, die door terroristen van Duitschland, zullen worden uitgenoor j waren neergelegd. De foto toont het station na de explosie. émigrés in aldus Tito, volk er\ pen van Joego-Slavische Oostenrijk en Italië aan. „Het Joego-Slavische volk' „bemint het Amerikaansche het bijzonder de aldaar gevestigde Joego- Slaven. Het erkent, dat de hulp van de UNRRA zeer belangrijk is, maar die hulp is onontbeerlijk en wij hebben haar ver diend door onze trouw aan de geallieerde zaak tijdens den oorlog. Ons land is 't meest verwoeste van alle landen. Reactionnaire lasteraars in Amerika en zelfs hier te lande willen echter een eind maken aan deze hulpverleening". Toen Tito over Churchill begon te spre ken riep de menigte uit: „Weg met Chur chill". Tito verklaarde, dat noch hij, noch het Joego-Slavische volk Churchill en zijns gelijken dank verschuldigd waren, omdat de Joego-Slavfen gedurende 21/2 jaar een strijd op leven en dood voerden zonder eenigerlei hulp ontvangen te hebben, ter wijl Churchill Mihailovitsj steunde. „De geallieerden hebben ons gehol pen, maar hun steun kon zes maal grooter geweest zün. Van de Sovjet- Unie hebben wij daadwerkelijken steun gekregen. Churchill heeft een hart van steen en ziet slechts zijn imperialis tisch belang, wanneer het om de vrü- heid der volkeren gaat. Hij verteedert, wanneer het om koningen gaat. Hij houdt zeer veel van ons Petertje. Chur chill haat ons land oindat het zich Pe ter niet als koning liet opdringen. Wü willen hiermede echter niet te kennen geven, dat wij Churchill's verdiensten niet zouden erkennen. Na Stalin heeft hij aan de geallieerde zaak de grootste diensten bewezen.. Maar het is niet onze schuld als zijn verdiensten verbleeken uit hoofde van zijn trouw aan de reactionnaire politiek, die hij na twee oortogen nog steeds voert". Tenslotte zeide Tito: „De volksmassa in de V. S„ Groot-Brittannië of eenig ander land wil geen oorlog. Er zal geen oorlog komen, want men kan geen oorlog voeren zonder menschen. Wij moeten waakzaam zijn en ons niet laten verleiden door kui perijen van oorlogsstokers". Tito hield bovenstaande rede in zijn kwaliteit van candidaat voor Belgrado bij de verkiezingen voor de Servische consti tuante, die op 10 November gehouden zal worden. Het Bormann.spook duikt weer op In de nabijheid van Stuttgart is een man gearresteerd, die het volledige uniform van een luit.-kolonel van de S.S. droeg. Hij vertelde» de politie, dat hij het uniform ge kregen had van Martin Bormann, den vroegeren plaatsvervanger van Hitier, bij verstek door het Neurenberger tribunaal ter dood veroordeeld. 's Mans toerekeningsvatbaarheid wordt onderzocht richtlijnen vielen, in vrijheid gesteld heb ben, maar er toen nog 11.000 te veel heb ben overgehouden. Intusschen wordt toch nog getracht op nieuw een aantal politieke verdachten m vrijheid te stellen en wel uiterlijk tegen 16 November. Met belangstelling wordt afgewacht of dan inderdaad de grens van 25.000 bereikt zal worden. Bijzondere Gerechtshoven cn Tribunalen. Ons werd op het directoraat-generaal verzekerd, dat de politieke verdachten die in bewaring blijven zonder uitzondering als „zwére gevallen" kunnen worden aange merkt. In het algemeen zijn dit dus alle maal zaken die voor de Bijzondere Ge rechtshoven behandeld móeten worden. Bij die hoven zijn thans zooveel zaken in voorbereiding dat wel verwacht wordt, dat met de berechting een jaar of drie gemoeid zouden zijn. Daarentegen zijn er heel wei nig zaken voor de Tribunalen overgeble ven. Dit komt omdat zeer veel van de „lichtere gevallen" die men aanvankelijk ter berechting aan de Tribunalen wilde geven, nu onderhands zijn afgedaan. De verdachten zijn door de procureurs fiscaal namelijk onder verschillende voor waarden in vrijheid en bovendien buiten vervolging gesteld. Er wordt nu gedacht over de wen- schelijkheid een nieuwe schifting te maken in de zaken die men aanvanke- lijk ter berechting aan de Büzondcrc Gerechtshoven had toebedeeld. De minst-zware wil men dan aan de Tri bunalen geven. Daardoor zou bereikt worden dat de Bijzondere Gerechtshoven verlicht worden en de berechting vlugger kan verloopen. Nicagulden minder waard In een bekendmaking van het Ned.- Indisch departement van Economische Za ken wordt verklaard, dat door geruchten over de koers van het Republikeinsche geld, de prijzen in Nicaguldens aanzienlijk zijn gestegen. Er wordt nogmaals op gewe zen, dat in de gebieden, die onder Neder landsche controle staan, de Nicagulden het eenige wettig betaalmiddel is. In afwach ting van besprekingen met de financieele autoriteiten van de Republiek, zal het N. I.-gouvemement nog geen maatregelen nemen tegen het Republikeinsche geld. Mocht echter van deze situatie misbruik worder\, gemaakt, dan zal men niet nalaten, in het belang van de geheele bevolking, in te grijpen. 0 Parlementair contact met België en Luxemburg Op 30 November en 2 December zal in den senaat te Brussel, onder voorzitterschap van graaf Carton de Wiart, president der inter parlementaire unie, een bijeenkomst worden gehouden van Belgische, Nederlandsche en Luxemburgsche parlementsleden. De Nederlandsche delegatie zal uit 21 per sonen bestaan, waarvan twee leden van de Eerste Kamer en 19 van de Tweede. De heer A. B Roosjen zal het Nederland sche parlementaire standpunt over het vraag stuk der cultureele betrekkingen uiteenzetten, terwijl de heer Hofstra een verhandeling zal houden over de gangbare opinie zijner land- genooten inzake de economische overeen komsten. Russische radar-deskundigen verdwenen Vier Sovjet-Russische radar-deskundigen, die .te Montreal waren aangekomen om de conferentie van de Picao (voorloopige inter nationale organisatie voor de burgerlucht vaart) bij te wonen, zijn „verdwenen" na den eersten dag de besprekingen te hebben bij gewoond. De Sovjet-Russische bezoekers heb ben hun hotel verlaten zonder een adres ach ter te laten. Op den openingsdag van de con ferentie werden zij als waarnemers inge schreven en woonden zij technische demon straties van Britsche. Amerikaansche en Ca- nadeesche toestellen bij. Het doel van deze conferentie, waar 150 deskundigen uit 28 lan den aanwezig zijn. is het vaststellen van een wereldnorm voor toestellen met radar-acco- modatie. Zware schade door explosies aan onze Oostgrëns Het ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft de Nederlandsche militaire mis sie te Berlijn verz.ocht zich in verbinding te stellen met de Britsche autoriteiten met het doel een einde te maken aan de z.ware schade, die in de grensgebieden van Zuid- Oost-Nederland wordt veroorzaakt als go- volg van het opblazen van munitie aan de Duitsche zijde van de grens. Door de kracht van de explosies storten bijna da gelijks zolderingen en muren van de toch reeds zoo zwaar beschadigde huizen in. Zuivering in Beieren onvoldoende Generaal Lucius Clay, plaatsvervangend1 militair bestuurder van de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland, heeft heden tijdens een persconferentie ver klaard, dat hij niet tevreden was over het resultaat van de zuivering in de Ameri kaansche zóne. Wel was hij tevreden over de technische procedure, die gevolgd werd, maar niet over de resultaten van de zui vering, voornamelijk in Beieren. Het Amerikaansche militaire bestuur, aldus Clay, zou niet aarzelen om de zui vering zelf weer in handen te nemen, in dien de Duitschers zich daartoe niet in staat zouden toonen. Het onderwerp zui vering zal de hoofdschotel vormen van een conferentie, die heden met de staatsraden in de Amerikaansche zóne gehouden zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1