Haarlems Dagblad Economische en territoriale eischen De Amerikaansche verkiezingen Nederland verlangt Duitsche kolenmijnen, grenscorrecties en monetaire waarborgen Radi Economische beteekenis der grenscorrecties is niet groot Groote overwinning der Republikeinen bij de Amerikaansche verkiezingen Meerderheid in Huis en Senaat verwacht 61e Jaargang No. 18476 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 6 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon-en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. eDirecteur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VOOR zoover de resultaten van de Ame rikaansche verkiezingen op het mo ment, dat dit geschreven wordt, bekend zijn bevestigen zij de al eerder uitgespro ken verwachting, dat het Huis van Afge vaardigden „om" zou gaan en de republi keinen er de meerderheid in zouden ver overen. Zelfs blijkt nu dat ook de kans op een republikeinsche meerderheid, zij het slechts een geringe, in den Senaat groot is. De voornaamste republikeinsche candidaat voor de presidentsverkiezing, die in 1948 gehouden moet worden, Thomas Dewey, is tot gouverneur van den staat New-York gekozen. Als dit mieirws definitief bewaarheid wordt, is het van groot belang voor de ge- heele wereld, belangrijker dan zulke ver kiezingen ooit tevoren zijn geweest, omdat de Vereenigde Staten nog nimmer zulk een machtspositie in de wereld hebben inge nomen als thans het geval is. Daarbij zal een voor ons Europeesch begrip zeer merk waardige, maar in Amerika geenszins on gekende toestand ontstaan, namelijk dat president Truman met alle leden van zijn Kabinet en de hoofden der regeeringsde- partementen die volgens de grondwet door den president benoemd en allen, even als hij, democraten zijn zal moeten voortwerken met een Congres, dat in meer derheid uit zijn politieke tegenstanders bestaat. Voor de wereld is dit in bijzon dere mate van belang ten aanzien van den Senaat, omdat uitsluitend dit lichaam de vraagstukken van buitenlandsche politiek behandelt. Het is te verwachten, dat in een dergelijke situatie de regeering her haaldelijk in conflict zal komen met de beide Huizen. De wet geeft hem de be voegdheid, onder zekere bepalingen van zijn veto-recht gebruik te maken, maar dit is natuurlijk een regeerings-middel van negatieven aard. In het algemeen moet verwacht worden, dat het Amerikaansche beleid door een politieke tegenstelling tus- schen de regeering en het Congres zal in boeten en aan velerlei vertraging worden blootgesteld. Het Huis van Afgevaardigden telt 435 leden. Het moest nu in zijn geheel opnieuw gekozen worden. De Senaat bestaat uit 96 leden en van hen trad slechts een deel af. Er is een belangrijk verschil in de samen stelling van de beide colleges. De acht-en- veertig Vereenigde Staten hebben ver schillende aantallen vertegenwoordigers in het Huis van Afgevaardigden, omdat die aantallen naar verhouding van de bevol kingstotalen worden vastgesteld. In den Senaat daarentegen heeft iedere staat, zelfs de kleinste, twee vertegenwoordigers en zooals gezegd is hij speciaal met de bui tenlandsche aangelegenheden belast. Het was juist dit verschil in de samenstelling en taak der beide lichamen, dat indertijd de moeilijkheden overbrugde, toen de der tien Staten die de V. S. oprichtten aan vankelijk niet tot overeenstemming konden komen. De groote Staten wilden overmacht doen gelden, de kleine aanvaardden die niet en toen kwam Connecticut met het voorstel, dat voor beide groepen aanvaard baar bleek en waarbij de groote Staten alleen in het Huis van Afgevaardigden een zeker stemmenoverwicht konden doen gelden. Het is van belang dit punt te ont houden, omdat in dezen tijd de mogelijk heid van nieuwe Federale Unies zoo sterk op den voorgrond treedt en Anterikaansch voorbeeld en ervaring bij zulke schepping natuurlijk van groot belang zouden zijn. Amerika wordt geregeerd volgens het presidentiëele stelsel, terwijl in Europa het kabinets-stelsel gebruikelijk is. Het eerste stelsel brengt mee dat aan den president zeer groote bevoegdheden zijn toegekend, waarbij overigens in voldoende remmen is voorzien om machtsmisbruik zijnerzijds te beletten. Worden de verwachtingen om' trent den uitslag der verkiezingen defini tief bewaarheid, dan zullen die remmen zich nog sterker doen gelden. In het alge meen kan men zeggen, dat het van de per soonlijkheid van den president afhangt of hij een groote, beslissende rol speelt of niet. De Amerikaansche constitutie is een voorbeeld van vernuftige oplossing van de vraag, hoe men het voordeel van beslis singen door één man gebruiken kan zon der daarbij groote risico's te nemen. Zij heeft evenwel niet kunnen voorzien in de nadeelen. die ontstaan als de persoon van den president niet aan de verwachtingen beantwoordt. De New York Times zegt vandaag naar aanleiding van de overwinning der repu blikeinen bij deze verkiezingen, dat de V.S. naar rechts zijn gezwenkt in een wereld, die op links aanhoudt en dat de uitspraak van het volk de kloof tusschen president Truman's regeering en het Congres zal verbreeden. Het blad meent dat een kleine kans bestaat, dat vóór 1948 een republi keinsche president in het Witte Huis zou opvolgen en zinspeelt daarbij kennelijk op de mogelijkheid van een vrijwillig tus- schentijdsch aftreden van Truman, wiens beleid toenemende bittere critiek in de V.S. ondervindt. Zulk aftreden zou zeer ongebruikelijk zijn. Maar de mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten in de twee jaar, die nog resten voor de volgende pre sidentsverkiezing. P- Memorandum aan de Groote Vier Dc Nederlandsche regeering heeft aan de regeeringen van Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie aangeboden het memorandum betreffende de Nederlandsche territoriale en economische eischen ten aanzien van Duitschland. De regeering verklaart dat het, wil Nederland in staat zün om zijn nationale welvaart eenigermate te herstellen, een onontbeerlijke vereischte is, dat de beschikking ver kregen wordt over compensaties van Duitsche zijde. Tevens zal het noodig zijn waar borgen te scheppen, die de Nederlandsche economie zullen vrijwaren tegen Duitsche maatregelen, die in het verleden ten nadeele van Nederland werden genomen. io-musici staken Het hoofdbestuur van den Nederland sehen Toonkunstenaarsbond heeft de al- gemeene staking afgekondigd van alle musici, die in dienst zijn van de Stichting Radio Nederland in Overgangstijd. De musici weigeren op te treden onder leiding van eenige nieuwe dirigenten. Het conflict is begonnen bij het omroep orkest, dat als eerste onder een der nieuwe dirigenten, den Haarlemmer Anton Kre- lage, moest optreden. Ook het kamerorkest nam eenzelfde houding aan. Het conflict kreeg een scherper karak ter. doordat het hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond, toen aan het omroeporkest, na zijn weige ring om op te treden, de verdere toe gang tot de studio-gebouwen was ont zegd, de algeheele staking der betrokken musici heeft afgekondigd. Alle orkesten, die in dienst zijn der Stichting hebben di rect hun arbeid gestaakt. Gistermiddag moest in plaats van een concert door het omroeporkest een gramot'oonplaten-pro- gramma worden uitgezonden. Alleen de „Romancers" hebben nog hun medewer king verleend aan den bonten Dinsdag avond, omdat deze werd gehouden ten bate van de actie „Help Limburg". De schade aan de nationale economie toegebracht heeft zoodanige afmetingen aangenomen, dat een herstel in den vorm van toewijzing van Duitsch gebied, ten gevolge van den omvang, die deze annexa ties zouden aannemen, practisch niet te verwezenlijken zou zijn. Derhalve heeft de regeering gemeend de compensatie in hoofdzaak op andere wijze te -moeten zoe ken. Zij heeft zich daarbij tevens laten leiden door de gedachte, dat het Neder landsche volk traditioneel tegen annexio- nisme gekant is, terwijl de regeering bovendien geen oplossing wenscht na te streven, die de kiem in zich zou kunnen bergen van toekomstige conflicten. De regeering beoogt derhalve ^ïare territoriale eischen te beperken tot grenscorrecties en zou de vergoeding van het toegebrachte nadeel in hoofdzaak op het economisch terrein willen nastreven. Dat van volledige vergoeding van de rechtstreeksche door Duitschland aan Nederland veroorzaakte schade op deze wijze geen sprake kan zijn, ziet de regeering niet voorbij. Evenzeer is zij er van doordrongen dat, hoewel hier door een zware last op de huidige genera tie van het Nederlandsohè volk wordt ge legd, dit bezwaar, hoewel ernstig, ver antwoord is, mits bepaalde voorwaarden voor het toekomstig herstel der nationale economie worden geschapen. Bij de behan deling van het Duitsche vraagstuk in het algemeen, zullen nog meer problemen van Nederlandsche zijde aan de orde dienen te worden gesteld. Mijnconcessies Als eerste specifieke eisch wenscht Nederland voor een tijdvak van voorloopig 40 tot 50 jaren de beschikking te verkrijgen over een aantal Duitsche mijnconcessies, in hoofdzaak op den linkerrijnoever, zooveel mogelijk liggend tusschen de Oostgrens van de provincie Limburg en den Rijn. Over het gebruik, dat van deze conces sies zal worden gemaakt, zal de Staat der Nederlanden de beslissing dienen te heb ben. Zoowel concessies, die in exploitatie zijn, als dezulke, die nog niet worden ont gonnen, zoomede eventueele terreinen en velden, waarvoor nog geen concessies zijn uitgegeven, zullen onder deze regeling moeten worden gebracht. Hierdoor wordt de mogelijkheid gescha pen de Nederlandsche importbehoefte te •dekken en de Nederlandsche kolenbasis te verbreeden, hetgeen noodzakelijk is voor de verdere industrialisatie van het land, wegens de steeds toenemende bevolking. Afdoende regelingen zullen moeten wor den getroffen met betrekking tot de ta rieven van vervoer op de Duitsche spoor- wegèn, wegen en kanalen, alsmede de haven- en opslagtarieven, zoodat deze geen oneerlijke concurrentie meer zullen kunnen inhouden tegenover de Nederlandsche ha vens. Zulks zal waarschijnlijk slechts in praktijk zijn te brengen door voor een nader vast te stellen periode geallieerd toezicht uit te oefenen op deze tarieven. Nederland zal bij deze organen van toe zicht nauw dienen te zijn betrokken. Ook dient het aanleggen van nieuwe kanalen, die het vervoer van den Rijn zouden kun nen aftappen verboden te worden. Nederland maakt aanspraak op waar borgen, dat de Duitsche monetaire politiek zoodanig zal worden gevoerd, dat Neder landsche vitale belangen zullen worden ontzien. De regeering is zich bewust, dat van een vrij betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland voor geruimen tijd geen sprake zal zijn, doch acht het een gerechtvaardigd verlangen dat, indien de natuurlijke weg van den Duitschen uit voer of van den Duitschen invoer over de Nederlandsche havens loopt, de verrichte diensten werkelijk worden betaald. Dit geldt eveneens voor den Nederlarfdschen transitohandel. Grenscorrecties De grilligheid van de Nederlandsch- Duitsche grens heeft in het verleden her haaldelijk tot moeilijkheden aanleiding ge geven. Thans dient die situatie afdoende te worden gewijzigd. De verlangde grensrectificaties zullen o.a. ten gevolge hebben, dat de grenslijn tusschen Nederland en Duitschland van 525 km tot 340 km zal worden terugge bracht. Dit resultaat wordt bereikt door een oppervlakte van 1750 vierkante kilo meter bij Nederland te voegen. De regeering heeft er naar gestreefd, dat een zoo gering mogelijk aantal Duit- schers binnen het Nederlandsche staats verband zal worden gebracht. Daarom wordt in het gebied ten Oosten van Dinx- perlo en Nijmegen met een geringe grens correctie genoegen genomen op grond van de dichtbevolktheid van die streek. Volgens statistische gegevens van 1939 wonen ongeveer 119.000 personen in het af te scheiden gebied. Deze bevolking is meerendeels Duitsch. Naast Nederlanders bevinden zich echter, in het bijzonder bij Zuid-Limburg, niet-Duitschers onder de bevolking. De regeering stelt zich op het standpunt, dat de bevolking in bedoeld gebied, die kan aantoonen dat zij op 10 Mei 1940 ter plaatse was gevestigd, daar zal kunnen blijven worttn. Slechts personen, wier houding tijdens het nationaal-socialistische regime opneming in het Nederlandsche staatsverband onmogelijk maakt, zoomede de als zoodanig geïdentificeerde oorlogs misdadigers, zullen moeten worden uitge wezen. De Nederlandsche regeering wenscht er den nadruk op te leggen, dat de beide aan gelegenheden in één enkel verband dienen te worden gezien, met dien verstande, dat mochten hare economische wenschen in het bijzonder diegene, die op mijnconcessies betrekking hebben onverhoopt niet die mate van bijval vinden, die de regeering verwacht, zij zich het recht uitdrukkelijk voorbehoudt verder strekkende eischen van territorialen aard te stellen. Kolenmijnen op den rechter Rijnoever In enkele bijlagen van het memorandum j zijn de wenschen der Nederlandsche regee ring nader geformuleerd. Ten aanzien van den mijnbouw wordt verlangd, dat aan Nederland worden overgedragen een aan tal Duitsche mijnconcessies in het gebied op den linkeroever van den Rijn, bij voor keur liggend tusschen de Oostgrens van de Nederlandsche provincie Limburg en den Rijn. Het zal daarbij echter noodig zijn, dat bij een tweetal complexen ook concessies op den rechteroever van den Rijn worden overgedragen, omdat de ko- lenlagen daartegenover, op den linker. Rijnoever gelegen, van den rechteroever af worden geëxploiteerd. Deze regeling zal moet omvatten con cessies, die reeds in exploitatie zijn en nog onontgortnen concessies. Loopende exploitatie-uitgaven in Duitschland, die contant dienen te ge schieden, zooals de loonen voor mijnwer- wers, zullen in marken worden betaald. Indien deze niet in voldoende mate gedekt kunnen worden door ontvangsten in Duitschland, zou Nederland eventueel de Botsing zet auto in brand Twee menschen omgekomen Dinsdagavond is ter hoogte van het viaduct, dat deel uitmaakt van den rijksweg, onder voormalig Overschie (gemeente Rotterdam), een ontzettend ongeluk gebeurd, waarbij twee slachtoffers zijn te betreuren. Door totnutoe onbekende oorzaak is daar een met steenen beladen vrachtauto in botsing gekomen met een luxe wagentje. Door den schok vloog de luxe-auto in brand. Weldra was het wagentje één vlammenzee. De inzittenden moeten wan- hopige pogingen hebben aangewend om het portier te openen en zoodoende te ontsnappen Vermoedelijk heeft de steenenlast van de vrachtauto dit belet De bestuurder van den vrachtwagen moest lijdelijk toezien, hoe" de opgesloten menschen een zekeren dood tege moet gingen. Toen de Geneeskundige Dienst met een tweetal wagens arriveerde, vond men niets anders dan de verkoolde resten van twee vermoedelijk jonge menschen, van wie men niet eens de identiteit meer kon vaststellen De luxe auto was blijkens de letters uit Zuid- Holland afkomstig. noodige Duitsche valuta beschikbaar kun nen stellen. Deze zouden verkregen kun nen worden door den verkoop van Neder landsche levensmiddelen aan de mijnwer kersbevolking. Waarschijnlijk zal het noodig zijn nieuw kapitaal in deze mijnen te steken. Voor zoover dit kapitaal van Nederlandsche zijde wordt beschikbaar gesteld, zal dit als preferent moeten worden beschouwd. Met betrekking tot den duur van deze regelingen wordt gedacht aan een tijdvak Het is bekend, dat nog niet geëxploi teerde kalilagen bestaan in de nabijheid van Wesel en Xanthen. Voor zoover deze concessies in Duitsche handen zijn, wenscht de Nederlandsche regeering op deze concessies aanspraak te maken. Oneerlij'ke concurrentie De Nederlandsche havens ondervonden oneerlijke mededinging van de Duitsche havens Hamburg, Bremen en Emden. Thans is de tijd aangebroken aan deze on redelijke mededinging voorgoed een einde te maken. De spoorwegen zullen alleen de normale tarieven mogen berekenen voor het vervoer naar en van de Duitsche ha vens. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat vooral Bremen en Hamburg een deel van hun natuurlijk achterland verliezen. Het moet voorkomen worden, dat Duitsch land kunstgrepen zou toepassen om het verkeer zooveel mogelijk op Bremen en Hamburg te concentreeren. Het Dortmund-Eemskanaal en het „Mit- tellandkanaal" werden indertijd ten na deele van het Nederlandsche vervoer ge bouwd. Het zal derhalve moeten vast staan, dat deze kanalen niet verder ont wikkeld mogen worden. Het aanleggen van het Hansakanaal van Osnabrück naar Hamburg zal niet verder voortgezet mogen worden. Duitschlands monetaire politiek De Nederlandsche eischen ten aanzien van de Duitsche monetaire politiek zijn eveneens nader geformuleerd. De beschikbaarstelling van buitenland sche betaalmiddelen uit het Duitsche ex portprovenu zal zoo dienen te geschieden, dat, indien de natuurlijke weg van den Duitschen uitvoer of den Duitschen invoer over de Nederlandsche havens loopt, alle daarop betrekking hebbende diensten wer kelijk worden betaald. De betaling van deze diensten zal Nederland in staat stel len zijn economie en in het bijzonder zijn havensteden te herstellen. Dit houdt in, dat Nederland aan de Duitsche industrie weer een afzetgebied kan verschaffen. Ook de Nederlandsche transito-handel zal bin nen het kader van dezen eisch tot zijn recht moeten komen. De positie van Nederland als transito- land en internationaal handelsland is vóór den oorlog aangetast en gedurende den oorlog vernietigd door Duitschland. Thans zal deze positie weer hersteld moeten wor den. K.L.M.-Dakota maakt noodlanding in Engeland Een ernstig gewonde Een Dakota-toestel van de K.L.M. is vanochtend bij een noodlanding in Enge land ernstig beschadigd. Er waren geen dooden te betreuren. Het toestel, dat om kwart voor negen van Schiphol vertrokken was met bestem ming Londen, moest tusschen Guildford en Dorking een noodlanding maken, waar bij de stewardess mej. C. Kans uit Am sterdam ernstige kneuzingen kreeg. De piloot Kappehneijer en een der vijftien passagiers liepen lichte verwondingen op. Het woord is aan. Molière De dingen zijn slechts waard, wat men ze waard doet zij-n. (Uit: Les Précieuses Ridicules). De Engelschen zullen met Kerstmis ln de gelegenheid zijn buitenlandsche likeuren op tafel te brengen, waartoe de minister voor de voed selvoorziening in beperkte mate toestemming verleend heeft. Uit Nederland, Frankrijk en Denemarken zullen resp. 12.000. 18.500 en 3500 kisten likeur worden ingevoerd. Op het baanvak Utrecht-Geldermalsen is gisteren een locomotief tegen een voor deze machine uitrijdenden trein gebotst. De achterste wagen, een bagagerijtuig werd ver nield. Het dak en de zij-wanden schoven over* de locomotief heen. Ofschoon de totaalcijfers van de Amerikaansche verkiezingen voor het Congres nog niet bekend zijn, geven de voorloopige uitslagen grond voor de stellige verwachting, dat de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden het grootste aantal zetels heb ben behaald, en volgens de laatste berichten de Republikeinen eveneens op weg zün om de leiding in den Senaat te veroveren - zoodat het te verwachten valt dat de Democratische regeering der Vereenigde Staten in de komende twee jaren een Repu- blikeinscb Congres zal krijgen. De stemming werd ongunstig beïnvloed door het slechte weer ln sommige staten, zoodat er wellicht een naar. verhouding groot aantal thuisblijvers zal moeten wor den geconstateerd. De republikeinsche can didaat voor het presidentschap, Thomas Dewey, is tot gouverneur van den staat New York gekozen. Zijn overwinning met meer dan 500.000 stemmen beteekent dat zijn kansen bij de presidentsverkiezingen in 1948 aanzienlijk zullen zijn. Om zes uur hedenochtend hadden de Republikeinen in het Huis van Afgevaar digden 82 zetels veroverd en leidden zij bij den strijd om 136 andere zetels. Twin tig zetels die zij reeds veroverd hadden waren op de Democraten buit gemaakt. Zes Senaatzetels die voordien in het bezit der Democraten waren, bevonden zich op dat tijdstip reeds in Republikeinsch bezit, terwijl de Republikeinen de leiding hadden bij den strijd om zes andere Senaatszetels. Verreweg de belangrijkste gewenschte verbetering met het oog op plaatselijke mis standen is de vaststelling van de grens in den Dol- lard en den Eemsmond. In het verleden is het, ondanks herhaalde pogingen van Ne derlandsche zijde nimmer gelukt om met Duitschland tot een bevredigende oplos sing van de Dollard-Eems- kwestie te komen. Wegens de planner 'ot inpoldering van den D rd voorbe reidende werken van dien aard zijn reeds in uitvoering komt he't gewenscht voor dit gebied bij Nederland te voegen en den zeedijk, loo pende van Emden over Knock naar Pilsum, tot Ne derlandsche territoir te ma ken. De stad Emden blijft Duitsch gebied. Gezien de plannen tot inpoldering en het verleggen van de vaar geul van de Eems komt het logisch voor, het eiland Borkum, dat de monding van de Eems beheerscht, bij Nederland te voegen. De overige plaatselijke misstanden langfe de Neder- landsch-Duitsche grens, 24 in aantal, zijn van ondergeschikten aard. Voor het meerendeel bestaan zij uit de doorsnijding van wooncomplexen door de grens, verkeersbelemmeringen en omstan digheden, die den smokkelhandel in de hand werken. Voorts acht de regeering het gewenscht het Bourtanger veengebied, gelegen ten Oosten van het Zuidelijk deel van de pro vincie Groningen en van de provincie Drenthe, aan het grondgebied van Neder land toe te voegen. Dit gebied, dat dun be volkt is, werd door Duitschland economisch steeds verwaarloosd. Het Bourtanger- moeras is voor een deel reeds Nederlandsch bezit. Het veen wordt bijna uitsluitend door Nederlandsche arbeiders bewerkt. Door de grenslijn in de Bentheimer bocht recht te trekken, wordt de mogelijk heid geopend te komen tot een verbete ring van den waterstaatkundigen toestand aan de grens. Ook dit gebied is dun be volkt. Deze grenscorrectie is één van de weinige, die tevens eenige economische be teekenis hebben, aangezien in het te ver werven gebied aardolie voorkomt. Ten einde een zoo gering mogelijk aantal Duit- schers in het Nederlandsche staatsverband op te nemen, zal de stad Nordhom, die c.a. 24.000 inwoners telt, Duitsch territoir blijven. De kleine grenscorrectie bij Glanerbrug i DE GRENSCORRECTIE PLANNEN VAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING 1 zal ten gevolge hebben, dat de spinnerijen „Eilermark" en „Deutschland", waarin respectievelijk voor 100 pet. en 75 pet. Ne derlandsch kapitaal is geïnvesteerd, op Nederlandsch gebied komen te liggen. De correctie bij Vreden beteekent een aanzienlijke verkorting van de grenslijn. Van economische beteekenis is zij niet, ter wijl er bovendien weinig Duitsche bevol king mede gemoeid is. De grenscorrecties bij Dinxperlo en ten Oosten van Nijmegen hebben een punt van vele overwegingen van uiteenloopenden aard uitgemaakt. Vooral van verkeerstech nisch standpunt waren er redenen te over om een meer Oostelijke grenslijn te ver langen dan thans is geschied. Een werke lijk bevredigende oplossing van het ver- keersvraagstuk zou echter slechts mogelijk zijn geweest door een gebied op te ne men, waarvan de bevolking c.a. 115.000 zielen telt. Op grond dezer overweging echter heeft de regeering gemeend te moe ten volstaan met het verlangen van een bescheiden grenscorrectie, die ten minste de voordeelen biedt, dat de grens aanzien lijk wordt bekort en de voornaamste be zwaren van waterstaatkundigen aard wor den verholpen. De economische beteekenis van dit gebied moet niet hoog worden aangeslagen, aangezien het „Reichswald" grootendeels vernietigd is. In Limburg vertoont, van Tegelen tot Vaals, de Nederlandsche grens een uiterst grillig verloop, terwijl het Nederlandsche territoir ten Noordoosten van Sittard slechts een breedte van enkele kilometers heeft. Deze toestand dient op afdoende wijze te worden verbeterd. Het economisch belang dezer grenscor rectie dient niet te worden overschat. Weliswaar zullen enkele concessiegebie den en steenkolenlagen binnen het Ne derlandsche grondgebied komen, doch daarop bevindt zich slechts één mijnon derneming, terwijl de moeilijkheden welke op mijnbouwkundig gebied worden onder vonden, door het grillige tracé langs de Zuidgrens van Limburg slechts zeer ten deele worden ondervangen. Bovendien zijn door hun ligging diverse steenkolenvelden thans onontginbaar. (Melanie, Nordstern, Hillenswehr). De Nederlandsche importbehoefte aan kolen voor de toekomst zal ongeveer 7V2 millioen ton per jaar bedragen. In beginsel is de Nederlandsche regeering er echter tegen gekant door middel van een verder gaande grenscorrectie dan thans wordt overwogen een complex van mijnonderne mingen te verkrijgen, waaruit deze im portbehoefte zou kunnen worden gedekt. Daarbij bevonden zich vier zetels die zij voordien niet hadden. Republikeinsche functionarissen voor spelden dat hun partij in het Huis van Afgevaardigden vijftig zetels meer zal verkrijgen dan voor de ver kiezing en dat zij in den Senaat min stens tien zetels zal winnen boven het thans bezette aantal. De situatie in het thans zitting hebbende Congres was als volgt: In het Huis van Afge vaardigden hadden de Republikeinen 192 zetels en de Democraten 237. In den Senaat bezetten de Republikeinen 39 en de Democraten 56 zetels. Als men daarbij bovenaangehaalde voor spelling in aanmerking neemt zou de nieuwe situatie dus worden: Republi keinen 242 en Democraten ongeveer 180 in het Huis, terwijl de Senaat een meerderheid'der Republikeinen te zien zou geven van drie zetels. Daarmee zouden de Republikeinen ook in den Senaat de meerderheid van de helft plus een (49 zetels) verkrijgen. Roode Kruis vraagt gegevens over geïnterneerden in Indië Om een nauwkeurig overzicht te krijgen van het aantal personen, dat zich momenteel ln het binnenland van Java bevindt en hun evacuatie zoo veel mogelijk te bevorderen, verzoekt het Nederlandsche Roode Kruis ver wanten van deze mannen, vrouwen en kin deren ten spoedigste schriftelijk den naam en voornaam voluit (bij gehuwde vrouwen ook den meisjesnaam) zoomede den geboortedatum en de vermoedelijke verblijfplaats van hun familie, voor zoover die zich nog in het bin nenland bevindt, op te geven. Wanneer het een gezin betreft, dan moet van elk der ge- zinsieden een dergelijke opgave volledig wor den ingediend. De opgaven moeten woraen toegezonden aan het informatiebureau van het Nederland sche Roode Kruis, Vlamingstraat 2. 's-Gra- venhage. onder vermelding van volledige naam en adres van dengene. die de opgave indient, alsmede van zijn familieverhouding tot de betreffende geïnterneerden. Om den zetel der UNO Wit-Rusland heeft Dinsdag het voorstel gedaan Amerika als permanenten zetel van de organisatie der Vereenigde Volken prijs te geven en Europa, bij voorkeur Genève, als nieuw permanent hoofdkwa- tier der UNO aanbevolen. In dit voorstel der Wit-Russen ziet men het begin der Russische campagne om de UNO uit de Vereenigde Staten weg te krij gen. Het voorstel werd bekend gemaakt, juist toen de commissie voor het regle ment een voorstel van de Vereenigde Sta ten in beschouwing wilde nemen om het permanente hoofdkwartier In New York of San Francisco te vestigen. Weerbericht Verwachting geldig van Woensdagavond tot DonderdagavondPlaatselijk nevel of mist, overigens meest zwaar bewolkt met hier en daar een tijdelijke opklaring. Droog weer. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Konde Decembermaand. Br zijn enkele aanwijzingen, dat de tem peratuur in December beneden normaal zal zijn. Echter werden enkele berichten uit het buitenland, die lot het opmaken van deze verwachting moeten dienen, niet ontvangen-. Toch meent De Bilt voor een koude Decembermaand te mogen waarschuwen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1