l! Verzachting van vonnissen mogelijk De marechaussée controleert thans overal de militaire weggebruikers Wereldnieuws Roemenië kreea een nota 1 jps Tops De radio geeft vanavond: Klaprozendag op 10 November Moeder en zoon beschuldigd van verraad aan S.D. De veroordeelde politieke delinquenten Het is opgevallen dat de vonnissen van de Bijzondere Gerechtshoven in ons land den laatsten tijd in het algemeen milder zijn dan die in de eerste maanden na de instelling werden uitgesproken. Dit feit trekt zelfs algemeen de aandacht. Een ad vocaat, die veel in zulke zaken pleit, ver zekerde ons, dat in den laatsten tijd von nissen van 5 jaar zijn gegeven voor mis drijven die aanvankelijk wel met 10 of 15 jaar gestraft werden. Toen wij deze aangelegenheid ter sprake brachten op het directoraat-generaal voor de Bijzondere Gerechtspleging in Den Haag, werd het belangrijke verschil in be oordeeling toegegeven. Er is trouwens zoo werd vervolgens opgemerkt een aannemelijke verklaring voor. Kort na de bevrijding stonden wij dichter bij de fei ten. Bovendien is er sindsdien in verschil lende kringen een neiging om meer-ver- gevingsgezindheid te betoonen. De regee ring is in deze voorgegaan door een groot aantal politieke delinquenten op vrije voe ten te stellen, hoewel men aanvankelijk het voornemen had een zeer belangrijk deel daarvan te vervolgen. Er komt nog een om standigheid bij. Aanvankelijk miste men elke norm voor de straf die opgelegd moest worden aan een pol itieken delinquent. Stond een rijwieldief, inbreker of moordenaar voor een.rechter, dan kon deze series ar resten opslaan om na te gaan hoeveel an dere verdachten, onder ongeveer dezelfde omstandigheden, hadden gekregen. Dit zelfde was niet mogelijk voor de Bijzondere Gerechtshoven en Tribunalen. Die moesten in ons land nog maatstaven scheppen. Toen er meer vonnissen kwamen kreeg men langzamerhand gegevens voor vergelijkin gen. Die vergelijkingen toonen nu aan zoo vervolgde onze zegsman dat in het be- gin-stadium vonnissen zijn geveld die als de zaken nu nog berecht moesten worden vermoedelijk milder zouden uitvallen. Het is te verklaren dat in dezen gang van za ken een onbillijkheid wordt gezien. Er is bovendien nog een mogelijkheid om on billijkheden weg te werken. Allereerst vallen ook de veroordeelde politieke delin quenten onder de bepalingen van de voor waardelijke invrijheidstelling. Als iemand 2/3 van zijn straf heeft uitgezeten kan hij bij gunstig gedrag, op rapporten o.a. van den directeur van het Huis van Bewaring ontslagen worden. Er zou niet aan te den ken "zijn de zaken zelf aan een revisie te onderwerpen. Voor de, eerste jaren zitten de Bijzondere Gerechtshoven immers vol met werk. Maar er is nog wel een ander middel. Vrijwel alle veroordeelden heb ben een gratie-verzoek ingediend. Tot op dit oogenblik was er vrijwel alleen mogelijkheid om de gratie-verzoeken van de ter dood veroordeelden in behandeling te nemen. De andere gratieverzoeken der ongeveer duizend veroordeelden liggen er nog. Bij de afhandeling van die gratiever zoeken kan nu rekening gehouden worden met de inmiddels gewijzigde opvattingen over den tijdsduur der straffen. Een deel van de straf kan, als daarvoor termen zijn, worden kwijt gescholden. In enkele geval len is daartoe ook reeds overgegaan. On der anderen bij een oud vrouwtje, dat tot K.L.M.-machine op de Azoren beschadigd De K.L.M. Constellation PH-TAV onder commando van Evert van Dijk, die gisteren uit Amsterdam is vertrokken mét bestemming New York, is vannacht op het vliegveld van Santa Maria op de Azoren bij den uitloop na de landing beschadigd. Volgens binnengeko men telegrammen is het vliegtuig voorloopig niet in staat de reis voort te zetten. Geen der passagiers heeft eenige verwonding opgeloo- pen en allen verkeeren in goeden welstand. Siam annuleert de conventie van Tokio Men bevestigt in Parijs officieel, dat het Siameesche parlement met 91 tegen 29 stem men de annulatie van de conventie van Tokio van 1941 heeft aanvaard, volgens welke inder tijd vier provincies \^n Fransch Indo-China door Siam werden bezet. Aldus Nouvelles et Documents. Officieele Fransche kringen wijzen er echter op. dat het annuleeren van deze conventie niet noodzakelijkerwijs de onmiddellijke te ruggave der bedoelde provinciën behoeft in te houden, doch verklaren, dat de Fransche re geering slechts bereid is tot onderhandelen op basis van restitutie en Fransche herbezet ting van deze gebieden. 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld was omdat zij Nederlanders voor den Arbeids inzet verraden had. Later was evenwel duidelijk geworden dat de vrouw door de Duitschers onder bedreiging geprest was namen te noemen. Dit was aanleiding om haar geval minder zwaar op te nemen, waardoor de straf langs den weg der gra tie-behandeling alsnog van 5 op 2 jaar werd gebracht. Op dit oogenblik zijn er op het directo- raal-generaal slechts twee ambtenaren, die zich aan de gratie-verzoeken kunnen wij den. Wil men dit middel op uitgebreider schaal toepassen om straf-correcties te verkrijgen, dan zal het noodig zijn het aantal ambtenaren te vermeerderen. Het is natuurlijk begrijpelijk dat met dit zeer verantwoordelijke werk alleen deskundige ambtenaren belast kunnen worden. Zij moeten alle processtukken doorworstelen, zich niet alleen op de hoogte stellen van de getuigenverklaringen maar ook van de overwegingen van het vonnis, want in zeker opzicht moet immers een nieuw von nis geveld worden. Het zou absoluut ver keerd zijn, zich er van af te maken doo~ een uniforme vermindering van straffen toe te passen, want dat zou natuurlijk een bespotting van het rechtsgevoel zijn. Alle zaken moeten afzonderlijk bekeken wor den. Utrechtsche distributie-fraude voor den rechter De Utrechtsche economische rechter heeft de in den zomer aan het licht gekomen fraude bij het Utrechtsche distributiekantoor belrandeld. Drie ambtenaren werden veroor deeld tot een gevangenisstraf, 750 gld. boete en vijf jaar ontzetting uit het recht om als distributie-ambtenaar werkzaam te zijn. Een andere ambtenaar werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maan den voorwaardelijk en 1000 gld. boete. Deze ambtenaren hadden door onderlinge samen werking 11 000 bonnen verduisterd. Een ambtenaar die niet in het complot was, kreeg één maand voorwaardelijk gevangenis straf en 25 gld. boete. Tegen de opkoopers werden vonnissen ge wezen van 2 tot 3 maanden voorwaardelijk en boetes varieerend van 100 tot 750 gld. Tegen den grootsten afnemer, een Utrecht- schen aardappelenhandelaar werd één jaar en 25.000 gld. boete geëischt: ONVEILIG VERKEER IN DE VERKEERSWEEK. De Veilig-Verkeer-week is in Amsterdam zeer ongunstig begonnen. Een 32-jarige café houder, die vermoedelijk onder invloed van sterken drank verkeerde, botste met zijn mo tor met zijspan op het Damrak tegen een ram. De motor sloeg om, waardoor de motor- jder onder de tram kwam en gedood werd. )e zijspanpassagier is na in het Binnengast- ïuis te zijn verbonden, naar huis vervoerd. Schepen van het Britsche tweede kruiser eskader in volle zee tijdens de herfst- manoeuvres van de „Home-fleet" op de Noordzee. J';. fcseq.- Overal langs de groote wegen patrouil-heid hebben dan 35 mijl per uur; voor 3- leert thans de marechaussée, om de ver- keerszondaars onder de militairen op htm fouten te wijzen. Dit gebeurt zoowel door staande patrouilles, die alle militaire auto's en motorrijders aanhouden, als door rijdende groepen, die met hun jeep achter de betokken voertuigen gaan rijden, om zich te overtuigen of er wel beschaafd ge reden wordt. Vooral aan de voorgeschreven maximum snelheden wordt streng de hand gehouden. Zoo mogen iy2-tonners geen hoogere snel- Joao Alberto. Braziliaansche minister en president van de maatschappij, die zich bezig houdt met de ontginning van een uitgestrekt grondgebleid in Centraal-Brazillë, heeft ver klaard. dat hij zijn regeering een plan heeft voorgelegd voor immigratie van duizend Neder- landsche gezinnen, elk met zes koelen. De minister voegde hieraan toe, dat deze ge zinnen reeds aanvragen hadden ingediend bij het Braziiiaansche consulaat te Amsterdam en dat hun vertrek «fhing van de bereidheid der regeering van Brazilië om de transportkosten van personen e vee die 25 millloen Cruzeitros beloopen, te dragen. Op 10 December zal in Stuttgart de eerste Duitsche vlag na de verdwijning van het haken kruis geheschen worden. Het betreft hier de zwart-rood-gele vlag van den staat Wuertemberg-Baden, die op dien dag met een bijeenkomst van den „Landtag" offi cieel zijn bestaan zal beginnen. De voor-Indische minister van voedsel voorziening heeft medegedeeld, dat Gandhi zal vasten tot zijn dood toe. indien de ongeregeld heden in de overwegend Hindoeschef provincie Bihar niet binnen 24 uur geëindigd zullen zijn. De Britsche commissie voor lijn-schepen van den algemeenen raad van de Britsche scheepvaart heeft aan den Britschen minister van vervoer, Alfred Barnes, een memorandum overhandigd, waarbij aangedrongen wordt op af schaffing van visa en vereenvoudiging van iden titeitsbewijzen en distributiebescheiden voor buitenlandsche bezoekers. Het memorandum wijst er op. dat op 12 Octo ber de Britsche en Fransche regeeringen be sloten hebben tot afschaffing van visa voor reizen tusschen de twee landen en geeft uiting aan de verwachting, dat een dergelijk voorstel gedaan is of ten spoedigste gedaan zal worden aan de regeeringen van andere naburige landen. Op grond van de berichten dat Leon Degrelle. leider van de Belgische rexistische (fascistische) partij, uit Spanje, waar hij na de nederlaag van de nazi's toevlucht had gezocht, naar het gebied van de Caraïbische Zee is ge- vluchf, heeft José Casado, de Cubaansche mi nister van binnenlandsche zaken, te Havana, de hoofdstad van Cuba, een bevel uitgevaardigd om Degrelle, mocht hij op Cuba aankomen, onmiddellijk te arresteeren. Degrelle verdween 22 Augustus uit San Sebastian aan de Spaansche noordkust na het bevel 4e hebben gekregen, Spanje b-.nnen acht dagen te verlaten. Sinds dien heeft men zijn verblijfplaats niet kunnen vaststellen. Op den vooravond van de nationale ver kiezingen op 10 November, wordt Frankrijk be dreigd met eer. journalistenstaking door het geheele land. Twee machtige afdeelingen van de nationale Journalisten-Unie hebben verklaard in siaking te zuilen gaan. indien de journalisten- conferentie. die voor heden 5 November door de regeering is bijeengeroepen, hun eischen om 30 procent salarisverhooging niet inwilligt. Strijd tegen te hooge prijzen Niet eerst betalen en daarna gaan klagen In Den Haag is thans ook de „prijzen slag" begonnen. Een legertje controleurs van den C.C.D. en de economische politie zwermde uit over de stad, nadat daags te voren in de omliggende plaatsen reeds 462 zaken waren bezocht, waarbij 130 overtre dingen van de prijzenbeschikkingen wer den geconstateerd. Er wordt speciaal zeer streng op gelet, dat winkeliers him artike len van een prijsaanduiding voorzien. Ge durende den oorlog had het publiek geeh maatstaf voor de vergelijking der orijzen meer. Het prijzen der artikelen in winkels dn étalages maakt deze vergelij kingen weer mogelijk. De controleurs zijn steeds weer ver- baasd over de geringe medewerking van het publiek. Telkens blijkt, dat men eerst de te hooge prijzen betaalt en pas daarna bij de officieele instanties gaat klagen. Het optreden van de prijsbeheersching geschiedt in de eerste plaats in het belang van het publiek. Ook het nationale belang is betrokken bij de handhaving van de door de overheid vastgestelde prijzen. Er werd in Den Haag niet alleen in winkels en bedrijven, maar ook op straat controle gehouden. Op de stations werden 3000 sigaretten, 116 pakjes Belgische shag, j 500 eieren en kleine partijen spijsolie en kaas in beslag genomen. Waarschuwing aan kippenlief hebbers De politie verzoekt ons het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen. In verschillende nieuwsbladen verschijnen advertenties, waarin kippen te koop worden aangeboden door J. Terpstra, Hooglanden te Utrecht, of door de hoenderfokkerij „de Oli fant" te Breukelen. Alvorens op deze adver tenties bestellingen te doen, wordt men aan geraden zich in verbinding te stellen met het bureau Recherche. Tolsteegbrug te Utrecht. tonners is de grens op 30 mijl bepaald. Jeeps mogen de 40 mijl en luxe militaire voertuigen de 50 mijl niet overschrijden, en motorrijders tenslotte mogen niet snel ler dan 45 mijl rijden. Een chauffeur, die deze maximum snel heden overschrijdt, heeft rekening te hou den met onaangename gevolgen. Immers, de marechaussée maakt een rapport op, dat toegezonden wordt aan den comman dant van den betrokkene, die dezen dan krijgstuchtelijk straft. In een ergerlijk ge val kan zelfs het voertuig in beslag wor den genomen. Voorts beschikt de marechaussée over een zeer opvoedend middel om een delin quent van zijn snelheids-manie te genezen: „Heeft u zoo'n verschrikkelijke haast? Goed, dan wacht u maar een paar uurtjes, dan kunt u weer verder". En de overtre der is zoo goed niet, of hij moet wachten, tot hij van de marechaussée weer toestem ming krijgt om zijn reis te vervolgen. Een staande patrouille controleert alle papieren van den chauffeur, terwijl ook de lading niet aan een onderzoek ontkomt. Een veelvuldig voorkomend euvel, dat voor de marechaussée als overtreding geldt, is het medenemen van burgers in militaire wagens. Onder geen beding mo gen zich burgers in militire voertuigen be vinden, tenzij dit voor den dienst 'noodza kelijk is en zij in het bezit zijn van papie ren, waaruit dit blijkt. Luitenant-generaal mr. H. J. Kruis heeft in het programma voor de Nederlandsche strijdkrachten ter gelegenheid van de „Vei lig verkeer-week" voor radio Hilversum gezegd, dat hij met beide handen de ge legenheid heeft aangegrepen om deze vei lig verkeer-week ook van toepassing te doen zijn op onze militaire weggebruikers. Puntenwaardeering afhanke lijk van den leeftijd Het blijkt niet voldoende duidelijk te zijn, dat het aantal textielpunten, noodig voor den aankoop van onder- en bovenkleeding, niet afhankelijk is van de maat van het klee- dingstuk, doch uitsluitend van de soort tex- tielkaart, welke in het bezit is van dengene voor wie het kleedingstuk bestemd is. Bij de uitreiking van de textielkaarten, benevens bij de vaststelling der puntenwaardeering en het aantal punten, dat per kaart is aangewezen, werd destijds uitgegaan van den leeftijd per 1 Januari 1946. Dit beteekent dat een jongen, die op 1 Ja nuari 1946 den leeftijd van 15 jaar nog niet had bereikt en dus in het bezit werd gesteld van een textielkaart V.C (jongens 4-15 jaar) voor een costuum ook al is dit een heeren- maat slechts 35 punten verschuldigd is. Om gekeerd moet een jongen van 16 jaar, in het bezit van een kaart V.A. die nog een jongens- costuum draagt, voor dit costuum 60 punten afstaan. IN DE WERELDPOLITIEK: Engeland en Amerika, wakers over de democratische vrijheden in de wereld, heb ben bij de verrichting van hun taak heel wat teleurstellingen te slikken. Afgezien van de bijtende ironie waarmede men in Oost-Europa over de „dollar democratie" pleegt te spreken, worden er in denzelf den hoek daden gesteld, die in beteekenis ver boven die spottende woorden uitgaan, en die niet kunnen worden afgedaan op dezelfde wijze als de mondelinge disquali- ficatie der Westersche democratische op vattingen meestal wordt geïncasseerd: in een gelaten zwijgen. Er zijn sinds den wapenstilstand in Europa 'reeds zooveel waarschuwende en verwijtende nota's van West naar Oost ge gaan, dat het eigenlijk paradoxaal is. te spreken van een „ijzeren gordijn"Het diplomatieke postverkeer is zelden zoo druk geweest! De laatste nota, die Ameri ka en Engeland naar de „streek achter het gordijn" verzonden, was gericht aan Roemenië en hield de onverbloemde con stateering van een ernstig en laakbaar feit in: De Roemeensche regeering zou de verkiezingen voor het parlement reeds bij voorbaat op ongeoorloofde wijze hebben beïnvloed door politieke oppositiepartijen te verhinderen, bijeenkomsten te houden en de tegenstanders der communistische regeeringspartij in het algemeen in een na- deeliger verkiezingspositie te plaatsen. De beschuldigende nota werd met het gebrui kelijke trompetgeschal over „Britseh-Ame- rikaansche inmenging" ontvangen en het antwoord bevatte het eveneens gebruike lijke tegenverwijt, dat de Roemeensche souvereiniteit zich door deze vermaning beleedigd achtte. Afgezien van dat argu ment was er echter een merkwaardige en niet van diplomatieke spitsvondigheid ge speende manoeuvre in te onderkennen, die een geamuseerden glimlach waard zou zijn wanneer het niet ging om zeer ern stige problemen. De Roemenen verdedigden zich eenvou dig door, naast de ontkenning der veron derstelde wandaden, aldus te redeneeren: De Amerikaansche en Engelsche regee ringen beroepen zich bij hun aanmerkin gen op de democratische rechten der men- schen, zooals die in afspraken tusschen de groote geallieerden zijn vastgelegd. Deze afspraken zijn echter niet getroffen door Amerika en Engeland alleen; wanneer er dus aanmerkingen op beweerde inbreuken op deze afspraken moeten worden ge maakt, kunnen deze alleen ter harte wor den genomen als ze gemaakt worden door alle mogendheden, die de afspraken on derteekenden. De onderhavige nota is slechts afkomstig van twee der mogend heden en heeft dientengevolge geen recht op erkenning. Dat een is gewiekst antwoord ge wiekst en tegelijk veelbeteekenend. Want hier wordt, weliswaar in bedekte termen doch goed verstaanbaar, gewezen op het feit, dat de Roemeensche regeering tewerk gaat volgens Russische inzichten en alleen op aanmerkingen van de Sovjet-Unie wenscht te reageeren. Wat haar geraden zal zijn Russische nota's plegen nl. zeer gehoorzaam ter harte te worden genomen door de naties, die onder den rook van Moskou liggen en wel uit de simpele overweging, dat voor- Ticeeduizend bergplaatsen voor den landbouw Sinds de bevrijding zijn, ter vervanging van de duizenden, door den oorlog ver nielde boerderijen, ongeveer 500 nood- boerderijen gebouwd. Ook zijn ongeveer 4500 noodstallen op gericht, en men is nog hard bezig een groot aantal noodstallen op korten ter mijn op te trekken met behulp van pak ken geperst stroo. Om in het tekort aan bergruimte voor landbouwwerktuigen, te voorzien, heeft de regeering uit Engelsche dumps in België 1500 munitie-bergplaatsen van gegolfde ijzeren platen, 500 nissenhut- ten en 'n aantal „romney"hutten aange kocht. De nissenhutten zijn vorige week te Rotterdam aangekomen. Politieke delinquenten bij Ministeries De Minister beantwoordt vragen Op vragen van het Tweede Kamerlid Koenen betreffende het aangekondigde ontslag van ongeveer 50.000 ambtenaren en de tewerkstelling van politieke delin quenten op rijksbureaux .heeft de mi nister-president geantwoord, dat van re- geeringszijde alles wordt gedaan om, zon der het dienstbelang te schaden, de belan gen van de betrokkenen, in het bijzonder van degenen, die een relatief langen dienst tijd hebben, te dienen. De miriister heeft de overtuiging, dat de verplaatsing der vrijgekomen arbeidskrachten naar het vrije bedrijf zonder moeite verloopt en ontkent, dat de werkgevers op deze krachten een loondruk uitoefenen. Er zijn inderdaad, in verband met de schaarschte aan vrouwelijke typisten, op het oogenblik bij of voor het ministerie voor openbare werken en wederopbouw (departement en rijksgebouwendienst), als ook bij of voor het ministerie van econo mische zaken (rijksbureaux voor metalen, chemische producten en keramiek), enkele tientallen politieke delinquenten als zoo danig werkzaam. Zij verrichten die werk zaamheden steeds onder controle, hetzij op de bureaux, hetzij in de kampen en/of ge vangenissen. In geen geval naar van zelf spreekt dragen die werkzaamheden een vertrouwelijk karakter. De vastgestelde belooningen vertoonen in verband met de varieerende omstandigheden geringe schom melingen, doch geen opvallende afwijkin gen. De bril van Sultan Sar 99. „Die beer is niet minder wonder lijk dan mijn bril'zei Sultan Sar, „ik ben maar blij dat ik mijn kleedje heb qestuurd om deze deskundigen te ha len". Inmiddels had de Siraar, zij het met tegenzin, het bosch al op eenige plaatsen in brand gestoken. Er woed den nu twee branden op het eiland. De Sultan en zijn vrienden bevonden zich tusschen de twee vuren in. Maar door de droogte van den grond grepen de vlammen snel om zich heen en in een oogwenk stond het lichte hout in vlam men. Wanneer ze de plekken, waar zware boomen stonden, vermeden, konden onze vrienden rustig achter hun eigen vuur aanloopen, gevolgd door een tweede vlammenzee. Die zou echter niet verder kunnen komen dan tot de hoogte waar de Sirdar het bosch in brand had gestoken. Het leven van onze vrienden was dus gered. „Het gaat sneller dan ik dacht", brulde één van Joessoef's volgelingen, „de beren zullen wel gauw verschijnen". En de boos doeners legden hun geweren al aan. komen beter is dan genezen, waarbij „ge nezing" een pijnlijk proces beteekent. Intusschen is gebleken, dat de Engelsche en Amerikaansche opvattingen over hun taak als wakers der democratie ruimte la ten voor bepaalde concessies, die conse quent volgen uit de letterlijke beteekenis van het woord „democratie". In Grieken land Hebben zij den premier openlijk aan gespoord, de 1 i n k s c h e oppositie in de regeering op te nemen, opdat onrust worde vermeden. Dit gebaar steekt gunstig af bij de onverzettelijkheid, waarmede in het Oosten de alleen-heerschappij der com munistische groepen wordt geforceerd, en bevordert in niet geringe mate het ver trouwen in de „wakers", al zijn zij dan ook maar met tweeën! Intusschen blijkt de ~<?rieksche premier het vermaan nog niet ter harte te hebben genomen, want hij heeft een uitsluitend rechtsche regeering gevormd waardoor wordt aangetoond dat hij in ieder geval vrij is gebleven in zijn besluiten, al is het twijfelachtig of hij niet verstandiger had gedaan, eveneens het „voorkomen" te kie zen voor het „genezen". J. L. Groentewinkel scheen niet „geluiddicht" Winkeliers vrou w vrij gesp roken In Augustus van het jaar 1943 moest de Haarlemsche N.S.B.-slager, De G., voor zijn vrouw een bqodschap doen in een groente winkel. Met eenTekere mevrouw v. d. V was hij de eenige klant. Toen bleek, dat de groen te, zooals gewoonlijk, uitverkocht was, zou mevrouw v. d. V. gezegd hebben: „Die Moffen halen ook alles weg Dat deze uitlating niet binnen de muren van den groentewinkel is gebleven, bleek eenige dagen later, toen de S. D. de dame kwam arresteeren. Haar echt genoot verdacht %en slager De G. en diens vrouw van verraad en bedreigde hen met een gevoelige afrekening. De slager verschool zich achter zijn vrouw volgens de getuigen verklaring van den echtgenoot van mevrouw v. d. V. voor het Amsterdamsche Bijzondere Hof van Dinsdag zeggende dat zij de anti- Duitsche loslippigheid van de dame in kwestie aan den S. D. had overgebriefd. De slagers vrouw stond Dinsdag terzake van dit verraad terecht. Zij ontkende het ten laste gelegde echter hardnekkig en ook haar man, die zich in plaats van in de getuigenbank op de pu blieke tribune bleek te bevinden, zeide thans, dat noch zijn vrouw, noch hijzelf iets met deze zaak te maken hadden In zijn requisitoir wees de procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier, op de zwakke verklaringen van de getuigen en hij kwam tot de conclusie, dat de echtge- noote van den slager, bij gebrek aan bewijs moest worden vrijgesproken. Na raadkamer deed het Hof direct uitspraak conform den eisch en gelastte de onmiddellijke invrijheids- stelling van de verdachte. HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.15 Gramo- foon. 17.30 Ned. Volksherstel. 17.35 Jan Vogel en zijn accordeonorkest. 18.15 Gramofoon. 18.30 Ned. Binnenlandsche strijdkrachten. 19.00 Carlo Buti. 19.20 De student en het democratisch-secialisme. 19.30 De groei van de kerk door de eeuwen. 20 08 Dingen van den dag. 20.20 The Ramblers. 20.50 Hoorspel „Retour derde klas". 21.20 Orgelspel Johan Jong 21.35 „The new style singers". 2Ï.55 Radio Phtlharmonisch orkest. 22.30 Heropvoeding der mensche. 22.15 „Op vluegelen v. muziek" met Jean Antonietti, piano. 23.25 Dansmuziek, gram. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00. 20.00 en 22.00 uur. Nieuws. 17.30 Carillon- bespeling te Sneek. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Marinierskapel. 19.30 Engelsche les. 20.05 Dank dienst voor het gewas (Gereformeerde Kerk te Rotterdam). 21.30 Orgelconcert. 22.30 Max Zimo- long. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Zangrecital door Mea Naberman. 23.30 Yehudi Menuhin, viool. Herdenking van de dooden uit den oorlog Sind% 1918 zijn klaprozen in Engeland het symbool van eerbetoon aan de gevallenen in den eerstén oorlog. Het denkbeeld is van den Schotschen dichter John MacCrea. die de klaprozen heeft bezongen, die tusschen de kruisen op de kerkhoven in Vlaanderen bloei den. Het heeft zeer snel ingang gevonden en iedere Engelschman noemt thans 11 November „poppyday". In ons land is thans een actie gaande om ook hier den elfden November tot „klaprozen- dag" te maken, den dag van de oorlogsgraven, waarop de gevallenen uit. ons midden en van onze bondgenooten worden geëerd. Er liggen 40.000 geallieerde soldaten in ons land begraven: Amerikanen, Engelschen. Ca. nadeezen, Franschen, Polen en Joegoslaven. Van deze graven zijn er thans 30.000 geadop teerd door Nederlandsche families Er zijn zeer vele aanvragen voor de overige 10." maar die moeten eerst nog geïdentificeerd worden. De graven worden gefotografeerd en de foto's worden, samen met afbeeldingen van de omgeving naar de familieleden in het bui- tenland gezonden. Het ligt in de bedoeling van het „Nederlandsch Oorlogsgravencomité" ook een briefwisseling tusschen de Neder landsche families, die een graf hebben ge adopteerd, en de buitenlandsche families van de gevallenen te bevorderen. Voor degenen, die geen vreemde taal machtig zijn, is het comité bereid de brieven te vertalen. Op Zondag 10 November, den dag vóór „pop pyday", zullen op alle graven van gevallenen in den laatsten oorlog, Nederlanders zoowel als geallieerden, bloemen worden gelegd, die bijeen zijn gebracht door de bevolking. Er zal naar gestreefd worden, dat de inzameling van deze bloemen plaatselijk wordt georganiseerd. Op verschillende kerkhoven zullen dien dag herdenkingsdiensten worden gehouden. Verder zal men door den verkoopkan klap. rozen geld bijeen brengen, dat onder meer be. steed wordt om niet kapitaalkrachtige familie, leden van in Nederland begraven geallieerde militairen, die de graven van hun dooden wil. len bezoeken, financieel tegemoet te komen. Om deze actie te stimuleeren, zal generaal H. G. Winkelman op 10 November over de radio in het programma der Nederlandsche strijd krachten enkele woorden over „poppyday" spreken. Het aantal vossen in Engeland is gedurende den oorlog zoodanig toegenomen, dat er eer speciale brigade is aangewezen voor de bestrij ding van dè vossenplaag Zij treedt tevens op tegen eekhoorns, ratten, wespen houtduiven. Nederlandsch voetbalelftal vliegt naar Huddersfield Het Nederlandsch elftal zal op Maandag 2J November per vliegtuig naar Engeland reizen. De terugreis geschiedt eveneens door de lucht, op Vrijdagochtend na den wedstrijd. Gymnastiekvereeniging „Bato" De jaarlijksche onderlinge wedstrijden, wa van de gymnastiekvereeniging BATO 1 eerste deel verwerkte, hadden een vlot verloop. Bij de jongens behaalde Cees de Wolf den eersten, Piet van Amstel den l weeden en Bob Vooistra den derden prijs met respectievelijk 44'i, 4m. 41 punten. De resultaten bij de meisjes waren: 1. Jopie Hogerweij 42'i punt, 2. Corrie Jansen 42 pnt. en 3. Nieske de Vries 41 punten. Oudste meisjes: 1. Rietje van der Hurk Annie Castens beide 44'.pnt; 2. Suze Deen 4! pnt.; 3. Willy Rozenhart 40 punten. De wedstrijden voor dames en heeren zijn der vastgesteld op Zondag 17 November in gebouw aan de Badhuisstraat. Herkuleijiis slaagde niet In Ostende heeft Hans Herkuleijns getracht wereldrecords te verbeteren, echter zonder succes. Over de één kilometer me; stilstaanden start deed hij 29.15 seconde (gemiddelde 123,499 km.) en over de één mijl met stilstaanden start 42.26 seconde. De wereldrecords voor deze klas (1150 c.c.) staan op naam van den Engelschman Appleton met resp. 132,100 km. en 146,900 kra. per uur. Haarlemsche zaken voor Bijzonder Hof* Onder presidium van mr. J. M. Vught heeft het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam een groot gedeelte van den Dinsdag doorgebracht met de zaken tegen R. de V.S. en haar zoon J W. de V., beiden uit Haarlem. De moeder was ten laste gelegd, dat zij in 1943 en '44 den zoogenaamden „Inlichtingendienst", en met name het beruchte lid Fake Krist, voor hem waardevolle, tips heeft verstrekt. Voorts ver meldde de tenlastelegging dat zij meermalen brieven voor politieke gevangenen, die in het Haarlemsche politiebureau zaten opgesloten, aan N.S.B.-agenten heeft afgegeven. Verdachte ontkende. Uit het getuigenver hoor bleek, dat verdachte, die bij de Haar lemsche illegaliteit als „gevaarlijk" was ge brandmerkt, in den zomer van 1944 werd ge schaduwd door Hannie Schaft en Truus Over steegen. Deze laatste vertelde als getuige, dat verdachte meermalen door de meisjes ge volgd i^op haar weg naar het bureau van den Inlichtingendienst en dat zij zelfs gezien is in de kamer van Krist. Verdachte antwoordde op een vraag van den president, wat ze in dat hol van den leeuw moest doen, dat zij ten gunste van haar gearresteerden zoon en later van haar gevorderde radio bij Krist op bezoek kwam. De 23-jarige secretaresse, mej. G. E uit Den Haag, die haar gearresteerden patroon briefjes wilde doen toekomen, toen ook hij in de Smedestraat was opgeborgen, vertrouwde het binnensmokkelen hiervan aan verdachte toe. Uit haar verklaringen bleek, dat haar vrienden en kennissen haar zelf verdacht hebben van het onderscheppen dezer briefjes omdat personen, waarover zij en verdachte samen hadden gesproken, enkele dagen later in Duitsche gevangenschap terecht kwamen. Ook de pensionhoudster van Krist, de 43- jarige A. M K., legde voor verdachte bezwa rende verklaringen af. Zij vertelde van het herhaalde bezoek, dat haar commensaal aan mevrouw De V.S (Krist noemde haar kort weg mevrouw Es) bracht. Krist zou verder zich meermalen hebben uitgelaten tegenover zijn hospita in den zin van: „Ik heb die tip van mevrouw Esen „Ik moet nog even naar mijn tipgeefster Toen verdachte's zoon na een maand vrij kwam en bij zijn vrijlating beloofde, den S.D te zullen „helpen", zijn de telefoontjes van verdachte met het hoofdkantoor van den S.D in Den Haag veelvuldig geworden, hetgeen mr. Van Vught staafde, door een stapel tele foonbriefjes over te leggen Wijzende op het belang van deze zaak wilde de procureur-fiscaal, mr. B. J Besier inf zijn requisitoir de twee mogelijkheden, die zich voordoen, naar voren brengen. Of verdachte is iemand, die ten onrechte wordt vastgehou den óf zij is een regelrechte spionne voor den S.D geweest. Hij achtte het onderzoek van den voormaligen Haarlemschen P.O.D. niet volledig en zou het op prijs stellen, in dien het Hof de zaak naar de instructie terug verwees. Ook mr. O. H van 'Wijk. de ver dediger, stipte de onvolledigheid van het voor-onderzoek aan en hij meende, dat alle objectiviteit verloren is gegaan. Het Hof achtte tenslotte het onderzoek eveneens on voldoende en wees de zaak terug naar de instructie. De president deelde mede, niet te kunnen ingaan op het verzoek van den ver dediger om den procureur-fiscaal te advisee- ren, verdachte vrij te laten. Arrestatiebewijzen en „arbeidsinzet' Min of meer samenhangend met deze zaak was de behandeling van de aanklacht tegen den 24-jarigen Haarlemschen kantoorbediende J. W. de V., een zoon van verdachte R. de V.— S. Hij zou, volgens de tenlastelegging in 1943 en '44 als ambtenaar van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Haarlem zoogenaamde arres tatiebewijzen hebben uitgeschreven; deze werden doorgegeven aan de beurspolitie, die er mee naar de, voor den „arbeidsinzet" te arresteeren jongelui ging. Vervolgens hem ten laste gelegd, dat hij de dienstbode van zijn moeder, tegen welk meisje hij een wrok koesterde, voor Duitschland had opge geven. Gelukkig is het zoover nooit gekomen, want ze werd tewerk gesteld in een Bever- wijksche conservenfabriek. Daar verdachte ook illegaal werk deed op het Arbeidsbureau, was hij in de gelegenheid, sommige jonge menschen van stempels op hun „Ausweis" te voorzien. Dit liep spaak, zoodat werd omgezien naar een ander middel. Een zekere v d. W wist aan valsche „Ausweisen" te komen; verdachte zou dan voor een stem pel zorgen. Door onvoorzichtige uitlatingen van verdachte zelf lekte het geval echter uit en werd hij gearresteerd. Volgens zijn zeggen zou hij tijdens het verhoor aan het Nassauplein niet direct den naam van v d. W. genoemd hebben, maar eerst na groote pressie van Krist. Later noem de hij ook andere namen, zoodat er eenige arrestaties volgden. Volgens een inmiddels gedetineerden politie man. die eertijds het verhoor bij Krist had meegemaakt, was verdachte gaan praten op aandrang van zijn moeder. Verdachte zei ver der nog, dat hij bij zijn vrijlating had moeten beloven, dat hij den S.D zou bijstaan. Voorts bleek uit het verhoor, dat de ver dachte in den zomer van 1914 den jeugdigen J., die bij hem kwam om valsche „Ausweise" te laten stempelen, in handen van Krist had gespeeld, naar zijn zeggen onder sterken drang van Krist. Deze J had echter weten te ontsnappen met den stoel waarop hij was vastgebonden. Overeenkomst met >,Vrij Nedcrland"-zaak. De procureur-fiscaal ontdekte eenige over eenkomst met de. verleden week behandelde, Haarlemsche Vrij Nederland-zaak. Al was De V. niet in den beginne fout, hij heeft met zijn verkeerde handelingen al zijn goede daden weten weg te vagen. Mr. B. j. Besier conclu deerde, dat de feiten den verdachte zwaar moeten worden aangerekend. Hij zag in De V. een figuur, die van ftvee wallen wilde eten en eischte 5 jaar met aftrek Mr O. H. van Wijk, die ook dezen verdachte verdedigde, zag de hoofdzaak van het falen van zijn cliënt in een karakterfout en 'n milieu-kwestie. Een zwak karakter is volgens hem naar den ver keerden kant uitgeslagen. PI.wees er op, dat de namen, die verdachte bij den Inlichtingen dienst noemde, daar reeds lang bekend waren en dat het „doorslaan" geen misdaad, maar slechts een vergeeflijke zwakheid mag heeten. Mr. Van Wijk drong aan op de uiterste cle mentie.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2