Haarlems Dagblad Tito's compromis geweigerd Stemmingsbeeld Italianen wijzen ruil van Gorizia tegen Triëst af Molotof bij Truman Amerikaansch veto-voorstel Het rijk zegt hulp toe in tekorten der gemeenten Geen nationalisatie van de luchtvaart Nederlandsche Staatsschuld bedraagt thans 22.1 milliard De Franschen zijn stemmingsmoe «5* fW Truman blijft op zijn post 61e Jaargang No. 18478 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 8 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r>E Franschen gaan hun Zondag weer be- steden aan een verkiezing. Voor de zesde maal in dertien maanden tijds zullen zij ter landelijke stembus trekken. Zij zijn de meest stemmende kiezers geworden. In theorie zal dit de laatste stembusstrijd in de reeks zijn en moet het jaren duren eer zij opnieuw tenminste voor een lande lijke beslissing worden opgeroepen. Maar de practijk zou wel eens anders kun nen uitwerken. Eenmaal stemmende in dit tempo komt men niet zoo licht aan een eind. Er is nu een aangenomen Grondwet in Frankrijk. Het is dus zoover, dat de 619 afgevaardigden gekozen kunnen worden, die de Kamer van Afgevaardigden (Cham- bre des Députés) der Vierde Republiek moeten vormen. Maar op den achtergrond staat Frankrijks groote man, generaal Charles de Gaulle, die zijn zegen niet heeft willen geven op het compromis, dat Nieuwe Grondwet heet. Vandaar dat verscheidene partijen, zelfs alle partijen die rechts van de socialisten staan, voor de kiezers ver schijnen met een program tot herziening van de pas aangenomen Grondwet. Natuur lijk opent een dergelijke staat van zaken vooruitzichten op Kamerontbindingen in de toekomst. Het stemmingsbeeld heeft zich intus- schen weer eens gewijzigd. Er was, in die dertien stemmingsmaanden, een tijd waar in de communisten hoog genoteerd stonden. Ei- volgde een periode, waarin de M.R.P. (dë Katholieke volksbeweging, waartoe Bidault behoort) aan bod kwam. Op het oogenblik is zij nog de sterkste partij in het aftredende voorloopige parlement. Maar nu voorspellen waarnemers van den toe stand, dat evenals verleden jaar de com munisten weer de meeste zetels zullen be halen en hun vooruitgang boeken ten koste van de socialisten. Die loopen het gevaar, ook naar rechts stemmen te verspelen, om dat men hen te zeer verbonden met de communisten acht. Zij verkeeren dus, als de middengroep der drie groote partijen, in het gedrang en krijgen de verwijten van weerszijden te slikken, hetgeen vooral in bewogen tijd het onbenijdbaar lot des mid denmans pleegt te zijn. Dat het Fransche stemmingsbeeld ge prikkeld is blijkt duidelijk. Men bericht, dat de kiezers vermoeid zijn van het vele stemmen. Dat moet u niet letterlijk zoo opvatten. Het is niet erg vermoeiend, in dertien maanden tijds zesmaal heen en weer te wandelen naar een stemlokaal. Als men het vergelijkt met pogingen, om een pas-met-visum voor een buitenlandsche reis te bemachtigen, om maar te zwijgen van velerlei moeilijker ondernemingen op het bureaucratisch tournooiveld, is het een lichte opgaaf. Maar met die zes stembus gangen zijn evenveel verkiezingscampag nes gepaard gegaan. De Fransche kiezer moet verdoofd en eenigszins afgestompt zijn door het rumoer en de pogingen, om hem te beïnvloeden. Erger is dat hij er sceptisch bij geworden moet zijn. Het ge voel van onbehagen, dat in West-Europa leeft, het gevoel dat grooter politiek ver- eischt wordt en dat Europa op den ach tergrond is gedrongen zonder dat plannen worden ontwikkeld, om het weer naar vo ren te brengen, moet er door zijn versterkt. Wat Ortega indertijd zeide: „de Europeaan weet niet meer wat hij met zijn parlemen ten beginnen moet; hij voelt dat grooter beleid vereischt wordt dan hun taak ver tegenwoordigt", doet zich ongetwijfeld ook in Frankrijk gelden. Hij zou met meer animo en bereidwilligheid gaan stemmen als hij wist dat de groote problemen, van welker oplossing het lot van Europa af-- hangt, aan de orde zouden worden gesteld en dat zijn parlement althans tot die op lossing zou kunnen bijdragen. Want onder de oppervlakte der politieke gebeurtenis sen leven grooter gedachten en wenschen, dan in dezen tijd aan den dag treden. Het is een kwestie van tijd; zij zullen naar bo ven komen en zich doen gelden. De opkomst van de Fransche kiezers zal Zondag wel niet best zijn. Het lijkt een zonderlinge gewoonte, den rustdag voor verkiezingen te bestemmen. Principiëele bezwaren ertegen zullen weinig Franschen hebben. Maar als men de vermoeiende week achter den rug heeft, die ook in dezen tijd veler ervaring pleegt te zijn, wil men gaarne de rus' de bezinning, de stilte van den Zondag beleven. In plaats daarvan wordt men op het opgewonden gedoe en de lawaaiigheid van verkiezingen onthaald. Velen zullen niet de richting van hun stembureau inslaan, maar de tegen overgestelde koers zoeken en de steden ver laten om zich in de vrije natuur te ver meien, die vrediger stemmingsbeeld op roept. De afwezigen waren bijzonder talrijk bij de jongste volksstemming over de grondwet. Het zal een zware taak voor de gangmakers der politieke partijen zijn, te beletten dat het percentage wegblijvers ditmaal nog aanmerkelijk stijgt. Zal op plichtsgetrouwe kiezers de uit slag der Amerikaansche verkiezingen, die een verschuiving naar rechts beteekent, eenigen invloed doen gelden? De kans schijnt niet uitgesloten. R. P. Nationalisatie der Nederlandsche Bank De minister van Financiën heeft mede gedeeld dat een wetsontwerp wordt voor bereid, strekkende tot nationalisatie van de Nederlandsche Bank. De commissie, welke den minister omtrent de daarbij noodzakelijke wijzigingen in het statuut der bank zal adviseeren, heeft haar werk zaamheden bijna voltooid, zoodat indiening van het wetsontwerp binnen eenigen tijd kan worden tegemoet gezien. In voorbereiding is een Wetsontwerp, dat de strekking heeft een wettelijke re geling tot stand te brengen inzake het toe zicht op het kapitaalverkeer. Beoogd wordt een zekere controle op dat deel van de be drijf spolitiek der banken, dat gericht is op het verstrekken van credieten van zekeren omvang of bemiddeling te verleenen bij het opnemen van kapitaal door uitgifte van effecten. Met St. Nicolaas en Kerstmis geen verlichte etalages De Haarlemsche Middenstandscentrale heeft zich gewend tot het Rljkskolenbureau met ver zoek binnen het raam van den toegewezen stroom, toestemming- te geven tot het verlich ten van de winkel-étalages, in verband met St. Nicolaas en de Kerstdagen, van 28 November tot 5 December en van 15 December tot 31 December. Het kolenbureau heeft hierop geantwoord, dat het tot zijn spijt niet aan het verzoek kan vol doen, daar de kolenpositie zulks nog niet toe laat en de uiterste zuinigheid in het gebruik van electridtelt geboden blijft. De Italiaansche communistische leider Palmiro Togliatti heeft, na zijn terugkeer van een onofficieel bezoek aan Belgrado, aan het blad der Italiaansche communisten, Unita, verklaard dat maarschalk Tito bereid is Triëst aan Italië af te staan in ruil voor Gorizia. De eenige voorwaarde, die Tito stelde, was dat Triëst een autonome status van üemocratischen aard zou krijgen, zoodat de bevolking haar stad zelf kan rcgeeren in overeenstemming met de democratische principes, aldus Togliatti. Naar officieel wordt gemeld, heeft de Italiaansche ministerraad het door maar schalk Tito aan Togliatti gedane aanbod om Wriëst tegen Gorizia te ruilen, catego risch van de hand gewezen. In het regeeringscommuniqué wordt gezegd: „De Italiaansche regeering kan een af stand aan Joegoslavië van Gorizia, dat een integreerend deel van het Italiaansche grondgebied vormt en als zoodanig una niem door de vier ministers van buiten landsche zaken is erkend, niet in over weging nemen". In het regeeringscommuniqué wordt nog gezegd, dat de minister van buitenland sche zaken, Pietro Nenni, een langdurig en gedetailleerd rapport heeft uitgebracht aan den raad der ministers, in verband met Nenni's onderhoud met Togliatti, nadat deze communistische leider was terug gekeerd uit Belgrado. Byrnes is particuliere besprekingen be gonnen met Joegoslavië teneinde te pro- beeren een compromis over de kwestie- Triëst te bereiken. Staking bij wederopbouw op Walcheren Bij den wederopbouw op Walcheren is een staking uitgebroken. De staking is een ge volg van de verleden week afgekondigde nieuwe reisregeling en den korteren winter- werktijd. Reeds verleden week keerden ongeveer 200 arbeiders uit Noord- en Zuidholland niet naar Zeeland terug van hun wekelijksch verlof, omdat zij geen genoegen wenschten te nemen met vertrek naar hun woonplaats op Zater dagmorgen in plaats van op Vrijdagmorgen, hoewel hun Leisuren worden doorbetaald. Zoowel in Middelburg als Vlissingen de monstreerden honderden arbeiders yoor de bureaux van den wederopbouw. Tot inciden ten kwam het nergens. Het N.V.V., het R-K. en het Christelijk Vakverbond hebben de ar beiders aangeraden den arbeid te hervatten teneinde financieele nadeelen te vermijden. gistermiddag gehouden vergadering hebben de stakers besloten, heden weer aan het werk te gaan. In een telegram aan mi nister Ringers is geprotesteerd tegen de win- terregeling, welke volgens het oordeel der arbeiders loonsverlaging en het vervallen van den vrijen Zaterdagmiddag beteekent. Den minister is verzocht Dinsdag een depu tatie van de arbeiders te ontvangen. Stroomverbruik thans gelijk aan dat van 1938 Het electriciteitsverbruik in Nederland be draagt thans 100 pCt. van dat in het basis jaar 1938. Er zou dan ook kunnen worden over gegaan tot opheffing der rantsoeneering, in dien er voldoende kolen en gas voor verwar mingsdoeleinden beschikbaar zouden zijn. Bij opheffing van de stroomrantsoeneering zouden zeer velen electriciteit voor verwar ming gaan gebruiken, waardoor het verbruik enorm zou stijgen. De kolenpositie laat dit echter niet toe. Tabak van beroeps-telers is thans bonvrij Tabaksproducten vervaardigd uit door be roepstelers gewonnen tabak mogen thans zon der bon worden gekocht en verkocht. Het Rijksbureau voor Tabak zal een verbod uit vaardigen deze inheemsche tabak te vermen gen met de door haar aan de fabrikanten toe gewezen importtabak, bestemd voor de ver werking tot rookartikelen voor de distributie De aandacht wordt er op gevestigd, dat het bovenstaande slechts geldt voor de inheem sche tabak en de daaruit vervaardigde pro ducten, afkomstig van oogst 1946 en volgende jaren. Voor de amateurstabak blijven de bestaan de bepalingen van kracht. Belangen van steden en omliggende gemeenten De minister van Binnenlandsche Zaken acht het, ook om de behoefte aan grenswijziging zooveel mogelijk te beperken, wenschelijk een oplossing te zoeken voor de vraagstukken, voortvloeiende uit de nabuurschap va., de groote stedelijke gemeenten en de in de on middellijke nabijheid liggende kleinere ge meenten. Hij heeft daarom ingesteld een com missie, welke tot taak zal hebben op korten termijn te adviseeren omtrent de wijze, waar op zal moeten worden voorzien in belangen, welke gemeenschappelijk zijn voor de groote stedelijke gemeenten en de in haar onmiddel lijke omgeving liggende kleinere gemeenten Voorzitter van deze commissie is prof. mr. A. Koelma, burgemeester van Alkmaar: mr. M. A. Stufkens, griffier der staten van Noord holland maakt als lid deel uit van deze com missie. Prins Bernliard leidt de N.I.W.I.N.-actie De minister-president dr. L. J. M. Beel. heeft gisteren in Den Haag Prins Bernhard als voorzitter van het comité „Nationale in spanning Welzijnsverzorging Indië" (NI.WI. N.) geïnstalleerd en ir. P. F. S. Otten als tweede voorzitter. Gerechtelijk onderzoek tegen jhr. De Geer In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het algemeen regeeringsbeleid deelt de regeering mede, dat een gerechtelijk onderzoek gaande is naar de gedragingen van den eersten minister-president der Londensche regeering, jhr. mr. De Geer. Zoodra dit onderzoek afgeloopen is, zal de regeering nadere mededeelingen aan de Kamer verstrekken. Dan kan worden over wogen of de wet inzake de zuivering der Nederlandsche ridderorden ten aanzien De Sovjet-minister van Buitenlandsche Zaken, Molotof, heeft Donderdag in het Witte Huis gedurende tien minuten een bezoek aan president Truman gebracht. Het eenige com mentaar van Molotof na het bezoek was: „Ik had een goed onderhoud met den president." Charles Ross, president Truman's perssecre taris, verklaarde later, dat er geen politieke aangelegenheden werden besproken, maar dat het onderhoud zuiver informeel was. Van gezaghebbende zijde te New York wordt medegedeeld, dat <^e V. S. een con creet voorstel zullen doen om het recht van veto der groote mogendheden te be perken, wanneer deze kwestie door de po litieke commissie, mogelijk Zaterdag, zal worden behandeld. Men meent te weten, dat het voorstel de volgende punten bevat; De Veiligheidsraad zal trachten een In een memorie van antwoord der re geering op het afdeelingsverslag der Twee de Kamer over de regeeringsnota wordt gezegd: Werd de toestand der gemeente- financiën bij een vroegere gelegenheid de plorabel genoemd, ook thans is deze nog niet rooskleurig. Doordat thans alom een belangrijke verlevendiging in de gemeente lijke activiteit is ingetreden en allerlei dringende voorzieningen dienen te wor den getroffen, die gedurende den bezet tingstijd noodgedwongen moesten blijven rusten, vertoont het uitgavenpeil der ge meenten in het algemeen nog steeds nei ging tot stijgen. De inkomensvermeerde ring, die eveneens kan worden verwacht, kan eerst later tot uitdrukking komen. De nog steeds bestaande achterstand in de gemeentelijke financieele administratie maakt het moeilijk om concrete cijfers over te leggen omtrent de huidige situatie. Des- Ondanks heeft de regeering den indruk, dat de begrootingstekorten der gemeenten over 1946 nog weinig zijn verminderd ten opzichte van de vorige jaren. Van regee- ringswege wordt evenwel zoo krachtig mogelijk aandrang uitgeoefend, dat de ge meentelijke uitgaven zich beperken tot wat strikt verantwoord is. In afwachting van de komende herzie ning der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is de regeering voorne mens den gemeenten de behulpzame hand te bieden bij het overbruggen der tekorten. De Spaansche Coupe-Degrelle De Spaansche regeering heeft een uit vier punten bestaande nota aan België ge zonden, waarin gezegd wordt dat men weet duidelijker definitie te vinden ten aanzien naar weIk jand de rexistenleider Leon van de vraag over welke geschillen het Degrelle gevlucht is, doch dat men niet veto kap worden uitgesproken. weet waar hij zich momenteel bevindt, al- 2. De groote vijf moeten overeenkomen, dus kringen die nauwe betrekkingen met dat een negatieve stem of onthouding niet 0ffjcieele instanties onderhouden, meldt noodzakelijk als een veto wordt beschouwd. jjn press_ 3. De groote vijf moeten mogelijke amen dementen op het reglement van den Vei ligheidsraad opstellen. De voltallige vergadering der algemeene vergadering der U.N.O. welke vandaag zou worden gehouden, is tot Zaterdag 17.00 uur Nederlandschen tijd uitgesteld. Kinderen van Flora voor Britsche mijnwerkers Lord Citrine, de Britsche president van hei Wereld-Vakverbond, heeft dezer dagen de eerste bloembollen geplant de eerste van het geschenk van het Nederlandsche Bloembollen Comité aan de Britsche mijnwerkers. De plechtigheid geschiedde te Chislet. niet vei van Canterbury (Kent), daar had zich op het ontspanningsterrein van de zich daar bevinden de kolenmijn een groot gezelschap verzameld. Aanwezig waren o.m. de heeren B. D. Rijnveid uit Hiilegom, voorzitter van het bloembollen comité en W. Roozen, lid van dit comité, ver tegenwoordigers van de „National Coal Board", leiders van het sociale werk voor de mijnwet--"1 kers. plaatselijke autoriteiten en vele mijn werkers. De heer Rijnveid overhandigde Lord Citrine een partijtje bollen, die symbolisch de half mil- lioen tulpenbollen vertegenwoordigen, welke deze week in vijf Engelsche havens zijn aange komen, om over niet minder dan 25 mijndistric- ten te worden verdeeld. Het komende voorjaar zullen zij in de meerendeels sombere mijnwer kersplaatsen hun schoonheid tentoonspreiden. In de nota wordt opgemerkt dat 1. De- grelle het Spaansche grondgebied verliet binnen vier-en-twintig uur nadat de Franco-regeering hem zijn uitwijzing be richt had. 2. Dat hoewel de Spaansche re geering wist naar welk land Degrelle zich begeven had, zij het „van het standpunt van internationale hoffelijkheid niet rid derlijk vond" om bekend te maken welk land dit was. 3. Zal elke Belgische offi- cieele persoonlijkheid die hiertoe door zijn regeering wordt aangewezen, vrijelijk in Spanje naar Degrelle kunnen zoeken. 4. In dien Degrelle ooit naar Spanje zou terug- keeren, zal hij onmiddellijk aan de Bel gische regeering worden uitgeleverd. Bestrijding van den zwarten handel De regeering heeft in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het algemeen regee ringsbeleid medegedeeld, dat het voor de bestrijding van den zwarten handel bevor derlijk kan zijn een ruimere voorziening van die goederen tot stand te brengen, welke geliefkoosde objecten zijn voor het maken van zwarte winsten. Maatregelen welke daarop betrekking hebben zijn in voorbereiding. Het stemt de regeering tot voldoening, dat haar streven tot scherpere bestrijding van den zwarten handel van alle kanten wordt toegejuicht. Door haar prijspolitiek zal de regeering dit streven niet door kruisen. Het ligt geenszins in de bedoeling prijzen vast te stellen, die voor efficiënte bedrijven geen redelijke winst zouden Het woord is aan'. Vosmaer: Het is eigenlijk verdrietig dat wij zoo weinig en zoo slecht kunnen vertellen wat dat schoone is, dat wij in een werk zien. De regeering overweegt voorshands geen nationalisatie van de Nederlandsche bur gerlijke luchtvaart in dien zin, dat het luchtvaartmaterieel staatseigendom zou worden en het personeel rijksambtenaren. Wel is een wetsontwerp in een ver gevor derd stadium van voorbereiding, om de egeering te machtigen voor een zoodanig laten. Het denkbeeld van de gelegaliseerde bedrag in het kapitaal der K.L.M. dat zwarte markt heeft verschillende tegen- sterk zal worden vergroot deel te nemen, strijdige aspecten. De regeering heeft deze dat het rijk de meerderheid in dat kapitaal aangelegenheid nog in overweging. zal behouden. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer een overzicht van de staatsschuld verstrekt. Daaruit blijkt, dat de netto-schuld, dus na aftrek van de banksaldi en andere vorderingen, is toe genomen van f 21.5 milliard per 30 Juni 1945 tot f 22.1 milliard volgens de laatst- bekende gegevens. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de vermogensaanwas- belasting in de Kamer heeft de minister van Financiën verklaard, dat de schuld op dat moment f 27 milliard bedroeg en in de eerste jaren wel zou stijgen boven de f 30 millard. Deze bedragen hadden be trekking op de bruto-schuld zonder aftrek van den post banksadi en andere vorde ringen. Weerbericht LICHTE VORST Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt, later hier en daar opklarend. Geen neerslag van beteekenis. Matige wind tusschen Noord en Oost. Langs de Noordzeekust tem peratuur eenige graden boven het vries punt, in het overige gedeelte van het land vannacht lichte vorst en overdag temperatuur om het vriespunt. Aanstaanden Zondag weer verkiezing Zondag zullen de Fransche kiezers op nieuw ter stembus gaan, ditmaal om de 619 afgevaardigden te kiezen, die voor de vol gende vijf jaren Frankrijk's parlement zul len vormen. De meeste waarnemers geven den communisten een goede kans om als De resten van het K.L.M. Dakota-vliegtuig, dat bi} Guildford in Engeland in een bosch een noodlating maakte. Bij het ongeval werd slechts een persoon ernstig gewond. Aftreden zou ongrondwettelijk zijn In welingelichte kringen te Washington wordt verklaard, dat president Truman niet zal aftreden. „De president heeft een dergelijken stap zelfs niet ernstig overwo gen", aldus werd medegedeeld. Een lid van Truman's staf zeide tegen over een correspondent van Reuter, dat het volgens de constitutie onmogelijk zou zijn, dat de president zijn opvolger be- nbemt. Het Amerikaansche volk moet den president kiezen. Personen, die met Truman hebben ge sproken, verklaren, dat hij zeer bezorgd is over een mogelijke reactie in het buiten land tegen de republikeinsche overwin ning en dat hij waarschijnlijk alles, wat in zijn vermogen ligt, zal doen om er de aandacht op te Vestigen, dat de gevolgde buitenlandsche politiek den steqn heeft van beide partijen. De invloedrijke Washington Post, die de democratische regeering altijd sterk heeft gesteund, heeft vandaag voorgesteld, dat Truman een nieuw kabinet van republikeinen voor alle portefeuilles, behalve die van buiten landsche zaken, zal samenstellen. De Amerikaansche afgevaardigde Luther Patrick uit Alabama (democraat) heeft zich vereenigd met het voorstel van se nator Fulbright, volgens hetwelk presi dent Truman zou moeten aftreden en een republikein als opvolger aanwijzen. In een telegram aan president Truman van den heer De Geer moet worden toege- zegt Patrick het volgende: past. I „Aan de hand van het program van de overwinnende partij kan men een spoedi- gen terugkeer voorspellen naar de moei lijkheden, waarvan het volk sinds 1932 gevrijwaard is gebleven. Er blijft slechts een uitweg over: het openstellen van de functie van president, in de plaats waar voor een republikein benoemd moet wor den". De Washington Post geeft naar aanlei ding van het voorstel, dat Truman af zou moeten treden, o.m. het volgende com mentaar: „Een dergelijke stap zou een schending van de grondwet zijn. Wij ge- looven geen oogenblik, dat de president aan dezen oproep gehoor zal geven. Het zou getuigen van kleinmoedigheid, waar van men .Harry Truman nooit heeft kun nen betichten". Onze handelsvloot weer op 75% van haar vooroorlogsche sterkte Tjjdens eerj plechtigheid in Rotterdam, ter gelegenheid van de in gebruikne ming van een nieuwe loods van de Hol- land-Amerika Lijn, heeft mr. J. P. Vos namens den minister van Verkeer het woord gevoerd en gezegd, dat wij, na onze aankoopen in Amerika dit jaar in ieder geval kunnen zeggen, dat 75% van de voor-oorlogsche sterkte van onze handelsvloot weer op de zeeën vaart Zoodra alle schepen, die nog .op stapel staan, in gebruik zijn genomen, zal dit percentage tot 85 gestegen zijn. sterkste partij uit den strijd te voorschijn te komen. Zij baseeren die meening op him vermoedens, dat vele socialistische kiezers naar de communisten zullen overloopen, omdat zij hun oude partij te weinig pro gressief en agressief vinden. Men rekent dan ook op een verzwakking der socialisten, die bovendien de kans heb ben ook naar rechts stemmen te verliezen door aanhangers die ontevreden zijn over dë te nauwe betrekkingen met de commu nisten. Alle partijen, die rechts van de so cialisten staan, zijn den stembusstrijd ingegaan met een programma tot „her ziening van/de zoo juist aanvaarde grondwet". Zij komen daarmede dus in de lijn van generaal de Gaulle, die zijn zegen heeft gegeven aan elke par tij, die deze constitutie wijzigen wil. Bij deze verkiezingen staat één "ding on- omstootelijk vast: de vermoeidheid van het kiezerscorps, dat nu binnen dertien maan den zes maal heeft moeten stemmen en luisteren naar verkiezingspropaganda. Po litieke vergaderingen zijn dan ook slecht bezocht in den laatsten tijd. Hoe genoeg de Franschman krijgt van al die tochten naar het stemlokaal, blijkt uit een carica- tuur in „la Bataille". Daarop ziet men een man bewusteloos uit een stemlokaal dra gen. Het onderschrift luidt: „De arme kerel is uitgeput door zooveel verkiezingen". Stakende radio-musici' hebben nog andere grieven De staking der radiomusici is nog in vollen gang. Het stakingscomité heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt geconstateerd, „dat de eerste dag der sta king zeer goed geslaagd is. Er was vrijwel geen „lévende muziek" in den aether, dank zij ook de sympathiestaking van vele or kesten en artisten, die in dienst der om- roepvereenigingen zijn.of voor de micro foon zouden optreden. De radioprogram ma's worden vrijwel geheel voor het muzi kale gedeelte gevuld met gramofoonpla- ten". Het ligt m de bedoeling van de stakende musici om de uitzendingen voor de solda ten in Indië, kerkelijke uitzendingen en ziekenuurtjes niet te verhinderen. In haar communiqué verklaart de sta kingsleiding, dat er behalve het op non- actief stellen der vier dirigenten nog een andere grief bestaat: de collectieve zuive ring met een schorsingsstraf van 5 maan den, zonder hoor en wederboor met alle tornen ning voor ouden van dsifen zullen, afge zien van de kosten der administratie, ver moedelijk f 150 millióen per jaar bedra gen. De minister verduidelijkt, wat hij met zijn vrij weergegeven uitlating in Ameri ka, dat hij binnen vier jaar een sluitende begrooting hoopt te bereiken, heeft bedoeld. Hij heeft daarbij op het oog gehad de ver wachting dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, het mogelijk zal zijn om het dan resteerende deel der buitengewone uitgaven, met uitzondering van die uitga ven, die niet naar haar aard van jaar tot jaar gedekt behooren te worden, te kun nen bestrijden uit den gewonen dienst. Hoewel de minister van Financiën er kentelijk is voor de opmerking, dat ten aanzien van zijn eigen departement het verwijt van geldsmijterij niet mag worden gemaakt, kan hij niet inzien dat door hem te lang zou zijn gewacht met het tegen gaan van de oorlogspsychose, dat geld geen rol speelt. Hij heeft integendeel de be doelde psychose van het begin van zijn op treden af met alle kracht bestreden. Dat in verschillende onderdeelen van het regeeringsapparaat gedurende het eer ste halfjaar na de bevrijding met een te groote royaliteit is gewerkt, wordt niet be twist. Veel van hetgeen op dit oogenblik voor te groote royaliteit wordt aangezien behoorde echter in de omstandigheden van 1945 tot een onweerstaanbaar uitvloeisel van de denkbeelden en omstandigheden van dien tijd en was tot op zekere hoogte voorwaarde om noodzakelijke psychologi sche resultaten te bereiken ,die op zich zelf ten volle verantwoord waren Meevaller voor Haarlem van f 200.000 Thans zijn vastgesteld de verschillende uitkeeringen die het Rijk over het tijdvak 1943 aan de Gemeenten zal doen uit het Gemeentefonds. Haarlem krijgt in totaal f 3.491.885. Er waren al voorschotten aan de gemeente gegeven.'Nu de afrekening komt blijkt die een meevaller voor Haarlem op te leveren van f 200.000. Dit komt de begrooting voor 1946 ten goede. Het tekort op deze begrooting is niet minder dan f 5.600.000, zoodat men begrijpen zal, dat hier het bekende beeld van den droppel en de gloeiende plaat van toepassing is! Haarlem blijft noodlijdend! Een halve ton boete voor meubelfabrikanten Hedenmorgen verschenen voor den Econo- mischen Politierecht r te Haarlem de vier firmanten van een Haarlemsche meubel fabriek A. J. H C, H. G. S., F. J. C. en J. N. N. C. De tuchtrechter voor de prijzen ver oordeelde de firma indertijd tot 22.000. boete, tegen welk vonnis appèl werd aange-, teekend. De meubelfabrikanten hebben in bezettingstijd gedwongen voor de Duitschers gewerkt, in den hongerwinter en ook daar voor hielden zij echter slaapkamerameuble menten achter en verkochten deze volgens de tenlastelegging voor prijzen, varieerende van 550.tot 1000.per stuk. hoewel cr maar 275.voor gevraagd mocht worden. De politierechter, mr C. G Bijleveld. wees op de bezwarende omstandigheid gelegen in het feit, dat de firmanten tijdens het onderzoek in deze kwestie hebben geweieerd namen van hun klanten op te geven. Was dit wel gebeurd, dan zouden de opsporingsambtena ren wellicht nog hebben kunnen vaststellen, in welke mate de prijsopdrijving was geschied. De Officier van Justitie, mr. G W F v. d. Valk Bouwman, wees nog eens op den beden- keliiken indruk, dien deze prijzenaffaire heeft gemaakt en achtte de boete van den tucht rechter te laag. Hij vroeg, de beschikking van den tuchtrechter te vernietigen en elk der vier firmanten tc verooraeelen tot een boete van 15 000 Voorts eischte hij open baarmaking van het vonnis in een tweetal Haarlemsche bladen en in een aantal lande lijke organen Mr. S Groen bracht als raadsman den moei- nadeelige gevolgen van dien voor alle lijken toestand van 't bedrijf van zijn cliënten hiusici, onder wie velen belangrijk illegaal '"JJ J~~ werk hebben gedaan en anderen, die door gedwongen deportatie naar Duitschland al voldoende geleden hebben. Van vele zijden ontvangen de stakende musici, naar zij meedeelen, betuigingen van sympathie. Zoo hebben verschillende schouwburgexploitanten hun zalen reeds gratis aangeboden, opdat de stakende mu sici er concerten kunnen geven voor het steunfonds van de stakingsactie. Roozen heeft een gekneusde rib Tijdens den Woensdag in het Olympisch Stadion gespeelden voetbalwedstrijd Voor loopig Nederlandsch elftal—De Volewijckers heeft de Haarlemspeler Wim Roozen een rib gekneusd Vermoedelijk zal hij Zondag niet met Haarlem tegen Excelsior kunnen meespe len Hij hoopt echter spoedig hersteld te zijn, om bij een verkiezing in het Nederlandsch elftal de reis naar Huddersfield te kunnen maken. Sport in het kort DR. MAX EUWE NAAR WEST INDlë. Don derdagmiddag is dr Max Euwe per vliegtuig naar Curagao vertrokken. Op uitnoodiging van den aldaar gevestigden schaakbond zal hij simul- taan-seances spelen en lezingen houden en ver moedelijk ook in omliggende landen. tijdens den oorlog naar voren, in welk ver band hij beweerde, dat een oniuiste opgave en dus een ongeoorloofde verkoop van de ameublementen de eenige uitweg voor het zwaar belaste bedrijf was. Toen in 1944 de fabriek stil werd gelegd, wilden de firman ten hun arbeiders niet zonder meer op straat zetten en zij betaalden de loonen door. De verdediger vroeg, om de straf tot het uiter ste te beperken. In zijn uitspraak haalde mr. Bijleveld nogmaals de bezwaren teeen het verzwiieen van namen naar voren en hii ver oordeelde elk der verdachten tot een geld boete van f 12 500 Tot publicatie van het vonnis, als boven vermeld, zal worden over gegaan De beklaagden kregen het recht van cassatie. Nieuwe president-directeur der Nederlandsche Spoorwegen In de te Utrecht gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen is besloten aan ir. W. Hupkes. op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari 1947 als president-direc teur en hem te benoemen tot commissaris. Met ingang van 1 Januari 1947 is tot presi dent-directeur benoemd ir. F. Q. den Hollan der.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1