Haarlems Dagblad Fransche communisten winnen twintig zetels Dr. van Mook hoopt op Cheribon „Realiteit der republiek kan niet willekeurig worden ontkend Joodsch extremisme in Engeland „Wat is het doel U.N.O.-zetel niet naar Europa Verlies der socialisten M. R. P. blijft gelijk Uitslaande brand aan het Spaarne Uranium-race naar de Zuidpool Coed nieuws voor rookers Amerika wil over de douane-tarieven praten file Jaargang No. 18480 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10800, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 11 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem In een Zondagavond te Batavia uitgesproken radiorede heeft dr. van Mook o.a. gezegd: „Wij moeten ons ervan bewust zijn dat het bereiken van een overeenkomst niet het einde van onze moeilijke taak beteekent. In zekeren zin is het slechts een begin. De toestand te Batavia is uiterst moeilijk. De invoering van republikeinsch geld, gepaard gaande met de stopzetting van den voedseltoevoer uit de omliggende streken, heeft een noodtoestand doen ontstaan, die binnen enkele dagen moet worden opgelost. Inmiddels is er gegronde hoop, dat de bijeenkomst te Cheribon deze oplossing zal brengen, omdat beide partijen van de nood zakelijkheid ervan overtuigd zijn. Indien iemand vrede wenscht te bereiken, niet gebaseerd op overwinning en nederlaag, dan is een groote mate van geduld en we- derzijdsch begrip noodig. Dit kan niet wor den verkregen door een enkele daad en in een enkelen dag, omdat altijd de mogelijk heid bestaat, dat een plaatselijk of indi vidueel conflict uitbreekt, dat in zulke ge spannen tijden ernstige gevolgen kan heb ben, indien de opwinding op anderen over slaat. Toen onlangs de politieke onderhande lingen werden hervat, moesten verschil lende ernstige psychologische moeilijkhe den overwonnen worden. Het was voor de Indonesiërs moeilijk te begrijpen, waarom op dat oogenblik groo te contingenten Nederlandsche troepen naar Indonesië gingen ter vervanging van de Britsche en Britsch-Indische bondge- nooten. Aan Indonesische zijde werd ech ter wel begrepen, dat het zenden van Ne derlandsche troepen onvermijdelijk was en niet moest worden beschouwd als een begin van den aanval, en ook, dat het niet beslist nadeelig voor het bereiken van een overeenkomst behoefde te zijn. De wapenstilstand Wat het bestand betreft, inderdaad is op de meeste fronten het vuren gestaakt, ter wijl de overneming van Palembang door Nederlandsche troepen zonder incidenten is verloopen. Eveneens is de waterkwestie van Soerabaja zonder moeilijkheden tot een oplossing gekomen. In de besprekingen, die op het bestand volgden, kon de Commissie-Generaal ver klaren, dat de oplossing van onze proble men bevredigend en eervol voor beide partijen is. In Cheribon zal de commissie generaal waarschijnlijk Soekarno en Hatta ontmoe ten, op welk punt veel ongerustheid en ver warring bestaat. Maar na eenig dieper na denken moet men wel tot de conclusie ko men. dat de realiteit van de republiek niet willekeurig kan worden ontkend. De be oordeeling van de leidende figuren van een volk berust uiteindelijk bij dat volk zelf. Als wij mogen uitgaan van het feit, dat de leidende figuren aan beide zijden eer- Ernstige bedreigingen Volgens een verslaggever van de „Daily Mail" hebben" Joodsche extremisten ge dreigd, veldmaarschalk lord Montgomery te zullen dooden en het Engelsche ministe rie van buitenlandsche zaken te Londen te zullen opblazen, tenzij de Britsche poli tiek ten aanzie^ van Palestina wordt gewij zigd. Men gelooft, dat dit eerète groote drei gement van een Joodsche verzetsgroep in Engeland afkomstig is van leden van de Stemgroep die in het geheim Engeland zijn binnengekomen. Volgens den corres pondent zijn hedenmorgen vroeg detectives uitgezonden naar alle Engelsche havens en wordt een streng onderzoek ingesteld naar vreemdelingen te Londen en in de groote provinciesteden. Volgens een telegram van een correspon dent van de „News Chronicle" te Jeruza lem zullen keurtroepen politie-agenten uit Palestina met het oog op de dreigementen der Joodsche verzetsgroepen aan de Brit sche ambassades in Frankrijk, Italië en el ders worden verbonden. „Radio gezelliger dan ooit" Het gezamenlijk personeel "der Refa- industrie te Rotterdam, een industrie in feestartikelen heeft Zaterdag naar aanleiding van de staking van musici bij de stichting Radio-Nederland een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Eischen staking radio-musici perma nent te maken. Radio gezelliger dan ooit, Anders opzegging lidmaatschap". „Observer" over Nederlandsche eischen Het Britsche Zondagsblad „Observer" merkt onder het opschrift „Teveel ge vraagd" het volgende op: „Het Nederlandsche verzoek om een strook grondgebied langs de Duitsche grens, in de afgeloopen week officieel bekend ge maakt, staat in ongunstige tegenstelling tot de verstandige Deensche zelfbeperjrini ten aanzien van Zuid-Sleeswijk. De bedoe ling van dit soort aanspraken op grens correcties is in deze twintigste eeuw moei lijk te onderscheiden. Geen Nederlander zal in ernst willen beweren, dat dit toe te voegen grondgebied de veiligheid van zijn land zou verhoogen. Ook kan dit gebied niet beschouwd worden als vervanging voor den Nederlandschen landbouwgrond, welke door de inundaties van de Duitschers verloren is gegaan, want dit gebied zal het voedsel moeten opleveren voor zijn eigen tweehonderdduizend Duitsche bewoners, die de Nederlanders willen inlijven. Het gevraagde gebied wordt niet bewoond door een verdrukte minderheid, noch werd het ooit door de Duitschers aan de Nederlan ders ontnomen. Alles wat deze stap schijnt te zullen gaan opleveren is een noodelooze complicatie meer bij de regeling van het vredesverdrag met Duitschland en een chronische wrijving verwekkend element in de toekomstige betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland. lijke menschen zijn, bezield van den op rechten wensch om tot een behoorlijken en duurzamen vorm van samenwerking te ko men, dan meen ik veilig te mogen verkla ren dat wij op een gunstig resultaat kunnen hopen". Soekarno en Hatta zijn Zondagavond om 6 uur plaatselijken tijd in Cheribon aange komen. In gezelschap van Sjahrir heeft Lord Killearn een bezoek gebracht aan Soekarno en Hatta te Keeningan (ten Zui den van Cheribon), de plaats waar de bei de laatsten verblijf houden. Het republi- keinsche persbureau Antara doet uitko men, dat Soekarno en Hatta de bespre kingen slechts als waarnemers zullen bij wonen en dat Sjahrir het hoofd der Indo nesische delegatie blijft. De commissie- generaal is hedenochtend naar Cheribon vertrokken. Duifschland's economie Anglo-Amerikaansch plan in voorbereiding De komende week zullen op het Ameri- kaansche ministerie van buitenlandsche zaken door Britten en Amerikanen bespre kingen worden gevoerd over Duitschland's economische eenwording, waarvoor een van ministers van de groote vier, wanneer plan zal worden opgesteld, dat later zal worden voorgelegd aan de vergadering zij het vredesverdrag met Duitschland be spreken. Engeland kostert de hoop dat een zoo danig plan tot stand zal komen, dat de Russen en Franschen bereid zullen zijn mede te werken. Het 100ste KJL.M.-vliegtuig vertrok Zaterdag van Schiphol naar New York. De jongste passagiers worden door stewardessen aan boord van de P.H.-T.A.W. („Wal cheren") gebracht. Program der Republikeinen Volgens den Amerikaanschen radio-om roep is het program van de Amerikaansche Republikeinsche partij bekend gemaakt. Volgens dit program zullen, onafhankelijk van den huidigen staatsvorm, met alle lan den vriendschappelijke betrekkingen on derhouden worden. De vakvereenigingen moeten voor hun handelingen verantwoor delijk gesteld worden. De staatsbegrooting moet van 43 milliard dollar tot 25 milliard teruggebracht worden, waardoor een ver mindering van de belasting met twintig procent mogelijk zou worden, waarna dan zes milliard dollar voor de verzorging van de oudstrijders ter beschikking gesteld zou kunnen worden. Verder eischt het program, dat de Amerikaansche bezettingslegers in Duitschland en Japan niet ingekrompen zullen worden. Russen zetten ontmanteling stop Sovjet-Russische autoriteiten hebben aan de leiding van de socialistische eenheids partij in Duitschland medegedeeld, dat de optiekfabrieken van Zeiss en Schott te Jena niet verder meer zullen worden ont manteld of naar Rusland vervoerd. De overgebleven technische installatie zou toereikend zijn om aan de Duitsche bin- nenlandsche consumptie te voldoen. Geallieerde gevallenen in Bloemendaal herdacht Op de Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal liggen de lichamen van een Franschman en twee Engelschen, die in de oorlogsjaren aan het strand zijn aange spoeld en op het „Sint Adelbertus Kerkhof" is een Canadees begraven. Ter gelegen heid van de actie der plaatselijke commissie van het Oorlogsgravencomité zijn Maan dagmorgen aan de graven bloemen gelegd. Nadat pastoor L. Beune in de kerkhof kapel van het Adelbertus Kerkhof een H. Mis had opgedragen, begaf men zich naar het graf van den Canadees, waar me vrouw Pulle een bloemstuk neerlegde. Détachementen van de Stormschool, van de Territoriale troepen, van de Koninklijke Marechaussée en van de Marva's waren op de algemeene begraafplaats bijeen, waar om elf uur een plechtigheid gehouden werd. Schout bij nacht N. J. Rost van Ton ningen, adjudant-generaal, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, zette het doel van het oorlogsgravencomité voor Nederland uiteen. Elk graf, waarin een sol daat uit de geallieerde landen rust, zal ge adopteerd worden. Op het oogenblik ver zorgt de gemeente de graven in Bloemen daal. Om gelden te verzamelen wordt van daag in vele gemeenten een collecte ge houden. Mochten er gelden overblijven, dan worden ze bestemd voor nagelaten be trekkingen. Na de gevallenen, die in Bloe mendaal rusten, herdacht te hebben, noo- digde de heer Rost van Tonningen de da mes Schor, Elshof en Pulle, die deel uit maken van het plaatselijk comité, uit bloe men bij de graven te leggen. Op verzoek werd een minuut stilte be tracht, waarna ds. J. C. van Dijk met het bidden van „Het Onze Vader" de plechtig heid besloot, welke werd bijgewoond door den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex en kolonel A. M. M. van Loon. Op de Wester-begraaf plaats in Velsen heeft burgemeester Kwint namens de ge meente een groote krans gelegd op het'graf van een der in den tweeden wereld-oorlog gesneuvelde geallieerde vliegers. Rusland wil nu ook San Francisco Het antwoord, dat de federale Zwitser- sche regeering aan den secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, gegeven heeft en waarin Zwitserland zich bereid verklaarde de volkenbondsgebouwen aan de Vereenig- de Volken ter beschikking te stellen, echter op voorwaarde dat van Zwitserschen bo dem af geen militaire operaties zouden worden ondernomen, sluit zoo goed als zeker de mogelijkheid uit, dat de zetel der Vereenigde Volken van Amerika naar Ge- nève zal worden overgebracht. Door deze door de Zwitsers gemaakte be perking, zou het den Veiligheidsraad en de daarmede verbonden militaire commissie onmogelijk worden gemaakt een preven tieve of strafactie te ondernemen met be hulp van de internationale strijdkrachten, gelijk voorzien in het Handvest ter hand having van den vrede. Naar United Press verneemt zou Rus land, dat thans de onmogelijkheid van een terugkeer naar Genève inziet, besloten heb ben zijn steun te geven aan het Ameri kaansche plan om San Francisco te bestem men voor permanenten zetel, dit in ver band met de toenemende Russische belang stelling voor de situatie in de Pacific. De verkiezingen der Fransche volksver- tegenwoordiging hebben tot resultaat gehad dat de communisten 20 zetels wonnen. De socialisten moesten 27 zetels afstaan, het zetelaantal der M.R.P. bleef ongewijzigd op 160. De grootste partijen hebben thans het volgende zetelaantal in het parlement, dat in totaal 618 zetels telt: Communisten 168 zetels (vroeger 148) Socialisten 93 zetels (vroeger 120) M.R.P160 zetels (vroeger 160) Links-Republikeinsche Unie 59 zetels P.R.L. en GauUistische Unie 82 zetels Andere groepen 12 zetels Het aantal niet opgekomen stemmers bedroeg minder dan men met het oog op de „stemmingsmoeheid" van het Fransche volk verwachtte: 21.9 procent der stemgerech tigden bleef thuis. De bovengenoemde uitslagen betreffen 574 zetels van de 618. Het verschil wordt ingenomen door de Koloniën, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn. 28.2 procent 17.9 procent 26 procent 11.1 procent 15.5 procent 1.3 procent Weerbericht KKDEPBXDE WIND. Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Geleidelijk toenemende en naar West- of Zuidwest krimpende wind. Meest zwaar bewolkt met hier en daar eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Drie nieuwe U.N.O.-leden De algemeene vergadering van de Ver eenigde Volken is Zaterdag in plenaire zit ting bijeengekomen om over de toelating als lid van Zweden, IJsland en Afghanistan te stemmen. Met algemeene stemmen wer den de drie landen als lid van de UNO aanvaard. Groote schadeniet door verzekering gedekt Zondagochtend brak brand uit in de speel goedfabriek van A. Zoet ,en Kooy aan den Spaarndamscheweg te Haarlem. Het vuur vond een overvloed van voedsel in den voor raad afgewerkte producten en materialen en de brandweer, die om tien minuten voor twaalf met twee motorwagens en een ladder wagen uitrukte, kon niet voorkomen, dat het fabriekje en een aangrenzende werkplaats van den houthandel W. Nieuwdorp een prooi dèr vlammen werd. Spanning in Duitsche steden Het Britsche hoofdkwartier in Duitsch land meldt, dat de atmosfeer in de groote steden van Duitschland gespannen is naar aanleiding van het nieuws over de ern stige voedselpositie. De politie is waakzaam met het oog op mogelijke ongeregeldheden. Leiders van vakvereenigingen hebben verklaard, dat zij geen verantwoordelijk heid op zich kunnen nemen voor de „re actie" der arbeiders indien de berichten nog slechter worden. Tot dusver zijn nog geen demonstraties gemeld, doch in de verwoeste steden Ham burg en Düsseldorf kan men op de hoeken der straten groepen burgers zien die den toestand druk bespreken. Berichten uit Keulen zeggen, dat de be volking aldaar deze week een rantsoen van 962 calorieën ontving inplaats van de vast gestelde 1500. In het noord-westen van Duitschland is een periode van koude ingetreden. Uit Stuttgart wórdt gemeld, dat Britsche en Amerikaansche deskundigen op voed- selgebied waarschijnlijk deze week te Ber lijn de ernstige '-^edselcrisis in de Brit sche zóne zullen spreken. Te Karlsruhe in de Fransche zóne is de voedselpositie zoo ernstig, dat de vakvereenigingen over wegen een algemeene staking uit te roepen Van de drie ondernemingen, die in bedoel de loods waren ondergebracht, bleef slechts de carrosseriebouw-onderneming van J. Boonakker en Zn. gespaard, hoewel een klein gedeelte van haar zolder eveneens door de vlammen werd aangetast. De groote schade voor de twee speelgoed fabrikanten, wier onderneming nog maar en kele weken oud is, wordt niet door verzeke ring gedekt, evenmin als die van de belenden de houtfirma. De 6chuur zelf was wel ver zekerd. Een nieuwe machine van Zoet en Kooy is zwaar beschadigd en van Nieuwdorp's bout- handel werd een lintzaag grootendeels ver nield. Tegen één uur had de brandweer met zes stralen (één motor- en de ladderwagen konden reeds eerder inrukken) het gevaar bezworen en een half uur later was ook de nabiussching afgeloopen. De politie deelde ons mede dat de oorzaak van den brand gezocht wordt in transforma tor-kortsluiting in de speelgoedfabriek. Het woord is aan. Leo Tolstoi: Het verbazingwekkendste is, dat de gansche maat schappij niet in opstand komt op dat woord: oorlog. De Daily Herald verneemt, dat Groot-Brit- tannië deelneemt aan een wedloop van zes landen om een uitgestrekt gebied in de Zuid pool, dat vermoedelijk uranium bevat. Een Britsohe expeditie van 30 man, die spoedig door een groep uitgekozen Engelsche geleer den zal worden vervangen, heeft zich reeds aan de Marguérite Bay (vlak ten Zuiden van Kaap Hoorn) genesteld Een semi-officieele Amerikaansche expedi tie zal naar men verwacht, begin Januari naar Marguérite Bay vertrekken. In Washington verluidde, dat admiraal Byrd eventueel de expeditie zelf zal leiden. Naar verluidt, overwegen de Sovjet-Unie, Noorwegen, Argentinië en Chili eveneens de uitzendingen van een expeditie. Naar men zegt, is uranium het voornaamste doel van de expedities. Haar programma be vat echter tevens een onderzoek naar olie houdend gesteente en andere mineralen, kosmische stralen en weersomstandigheden. Deze belangstelling voor het onderzoek naar uranium in de Zuidpool wordt toege schreven aan een rapport van sir Douglas Awson, den Austral.ischen onderzoeker, die verklaart, dat de Zuidpoolgebieden gelijkenis vertoonen met het uranium-houdende gebied van Canada, aldus de Daily Herald. De volgende week beter brood Wij hebben Zaterdag medegedeeld, dat het brood iets beter zou worden doordat met ingang van heden vijftig in plaats van 20 procent buitenlandsche tarwe in de broodbloem zal worden verwerkt. Dit be teekent, dat de meelfabrieken en maalde rijen vandaag beginnen met de productie van meel volgens deze nieuwe samenstel ling. Het zal ongeveer een week duren, voordat alle bakkerijen dit meel ontvan gen zullen hebben, zoodat eerst dan de kwaliteit van het brood zal verbeteren. Men make er den bakker dus geen ver wijt van, dat hij deze week nog brood van oude samenstelling aflevert. Een overzicht vait de ravage, die de brand aan den Spaarndamscheweg Zondagochtmd aanrichtte. PASSAGIER UIT AUTOBUS GEVALLEN. Te Vogelenzang is een bus der N.Z.H. T.M. van de lijn HaarlemNoordwijk, op een hoek van den Zilkerweg tegen een boomstronk aangereden, waardoor het por tier open sloeg en een der passagiers uit den wagen werd geslingerd. De passagier had, behalve verscheidene schaafwonden, zijn arm gebroken, en is naar de Maria- stichting te Haarlem overgebracht. De bus werd ernstig beschadigd. Nieuwe denkbeelden in het onderwijs Cursussen op de Kweekschool De heer J. Jonges, kweekschooldirecteur te Den Haag, heeft voor een aantal leerkrachten van de Lagere School te Haarlem een be knopte theoretische beschouwing ten beste gegeven over een nieuwe leerwijze voor de eerste en tweede klassen. De jonge kinderen zijn nog in den kleuterleeftijd en volgens spreker is het wenschelijk, dat de leerkrach ten zich anders instellen op hen en op de leerstof. Ook den ouders moet deze noodzake lijkheid worden bijgebracht. Het uitgangspunt moet zijn: het kind zelf, zijn gedachten- en gevoelswereld en zijn expressiemogelijkheden. Daarin zijn spreken, teekenen. taal, schrijven en lezen en ook rhythmiek één geheel. Op deze basis heeft de heer De Boer, de tweede spreker op deze bijeenkomst, reeds een tiental jaren de didactiek in een gewone volksschool in praktijk gebracht. In een werk- cursus van zes middagen zal deze practicus nu zijn ervaringen en zijn overvloedig mate riaal, waarvan reeds een deel werd getoond, overdragen aan belangstellende leerkrachten van Haarlem en omgeving. Er bestaat groote animo voor het volgen van dezen practijk- cursus, die Zaterdag 16 November aanvangt in de Rijkskweekschool te Haarlem. In hetzelfde gebouw is een werkcursus be gonnen, geleid door mej. Buys, die de prakti sche didactiek voor de middel- en hoogere klassen uitwerkt om een z.g belangstellings centrum. Vrijdag 15 November vangt een cur sus aan in Volksdansen, bestemd voor onder wijskrachten en geleid door den heer H. v. d. Wateren. Ook voor deze cursussen bestaat een verheugende belangstelling, zoodat de initiatieven, genomen door het Haarlemsche Comité voor Onderwijsvernieuwing in combi natie met de Afdeeling C der Rijkskweek school, op gunstige wijze zich blijken te ont wikkelen. Haarlemsclie gemeentezaken Voor dc polikliniek voor de bestrij ding der geslachtsziekten is geen ruimte meer in het gebouw van den Geneeskundi gen Dienst. Zij moet overgebracht worden naar het oude schoolgebouw in de Sophia- straat. Voor de inrichting daar vragen B. en W. een crediet aan den raad van 3795. Het gebouw in de Kleine Houtstraat waar de Volkscredietbank gevestigd is werd te klein. Voor een uitbreiding vra gen B. en W. een crediet van 5500. Voor aankoop van slangen voor de Brandweer (een deel der slangen is voor- lodpig onbruikbaar, omdat er geen repa ratiemateriaal is) vragen B. en W. een crediet van 11.000. De Raad vergadert Woensdag 13 No vember te 2 uur. De agenda bevat 23 pun ten. Doopsgezind Zangkoor In het gebouw Zang en Vriendschap te Haarlem hield „Doopsgezind Zangkoor" zijn 52ste jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer C. Overbeek. In het jaar verslag werd de overleden secretaris, de heer J. v. d. Berg, in warme woorden herdacht. Op 13 Maart van het volgend jaar zal met de Doopsgezinde Zustervereeniging te Beverwijk aldaar een .gezamenlijke uitvoering worden gegeven van de Mattheus Passion De pen ningmeester, de heer H. G. Zeilmaker, stelde de vergadering in kennis met het financieele jaaroverzicht Het aftredend bestuurslid de heer J. Schouten werd herkozen Als nieuwe leden kwamen in het bestuur mej. S. van Zanen en de heeren J. Jongkind en D. Hen- sen. Na 42 jaar lang lid te zijn geweest, ver laat mevr. E. H GroenDe Jongh om ge zondheidsredenen het koor. Afschaffing der visa vordert Uit goedingelichte Britsche bron verneemt Un. Press dat de besprekingen zijn begonnen over een afschaffing der visa tusschen Enge land eenerzijds en België en Nederland ander zijds. Deze onderhandelingen worden gemoti veerd door dezelfde overwegingen, die golden voor de pogingen tot afschaffing der visa in het verkeer tusschen Engeland en Frankrijk. De onderhandelingen over dit laatste zijn bijna voltooid. Men hoopt dat de afschaffing der visa het toeristen- en handelsverkeer tusschen de ver schillende landen aanzienlijk zal aanmoedigen. In dc toekomst denkt men dergelijke onder-j handelingen ook op te nemen met de Scan dinavische landen meldt Un. Press. 1 De Haagsche correspondent van de Zwolsche Courant verneemt, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, in zoo ruime mate goede sigaretten te gaan im porteeren, dat het einde van de zwarte sigarettenmarkt en van de legale zwarte Zuid-Amerikaansche sigaret in 't zicht is. Eduard Flipse gerehabiliteerd De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft in hooger beroep de uitspraak van den Eereraad voor de Muziek, waarbij aan Eduard Flipse, dirigent van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest de bevoegd heid was ontnomen voor den tyd van drie jaar als zoodanig op te treden, vernietigd. De Centrale Eereraad heeft den heer Flipse volkomen gerehabiliteerd en als zijn oordeel uitgesproken, dat er zelfs geen aanleiding voor een berisping bestaat. Salarisverhoogirig voorjiet Overheidspersoneel Quaestie in verband met de loonstop Reeds maanden geleden is ook in den Haarlemschen gemeenteraad medegedeeld, dat besprekingen gehouden werden over een nieuwe salarisverhooging van het Overheids personeel Daarna kwam de mededeeling van 'het ministerie dat er een „loonstop" was af gekondigd. Het Overheidspersoneel is thans zeer nieuwsgierig hoe het met de reeds eerder aangekondigde loonsverhooging gaat. Ons kwam ter oore dat in de Stichting van den Arbeid alsnog besprekingen over deze kwestie worden gehouden. Het vermoeden werd ge uit, dat er thans alleen sprake kan zijn van loon-correcties. Met belangstelling wordt in- intusschen de beslissing afgewacht, omdat die eventueel zou kunnen inhouden, dat ook in bepaalde gevallen looncorrecties zouden kun nen worden toegestaan voojj particuliere be drijven Reuter meldt dat het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken of ficieel aan achttien landen kennis heeft gegeven van het plan, op een conferentie in het aanstaande voorjaar een verlaging van douane-tarieven in bespreking te bren gen. De achttien landen zijn: Australië, Groot-Brittannië, België, Brazilië, Canada, Chili, China, Cuba, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, India, Libanon, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika en de Sovjet-Unie. De bespre kingen zullen bovendien betreffen de ge bieden, ten aanzien waarvan de genoemde staten volmacht bezitten. Beroep op den Engelschen koning V Ondanks het Nederlandsche protest bij de Engelsche militaire autoriteiten in Ber lijn duren de hevige munitie-ontploffingen in het Reichswald ten Zuid-Oosten van Nijmegen nog steeds voort, waardoor in de dorpen in den omtrek telkens honderden ruiten worden vernield. In Milsbeek moest de school, doordat alle ruiten gesprongen waren, gesloten worden. Het schoolbestuur heeft nu, naar de Volkskrant meldt, een telegram aan den Engelschen koning ge zonden met het verzoek, maatregelen te doen nemen, opdat de ontploffingen, welke zooveel schade aanrichten, ophouden. „Triëst" officieel opgeschort De groote vier hebben Vrtjdagavond on verwachts besloten de behandeling van de kwestie-Triëst voor onbepaalden tijd uit te stellen. Men gelooft echter dat buiten den raad van ministers onofficieele be sprekingen over dit moeilijke vraagstuk voortduren. Het voorstel tot verdaging van het debat kwam van minister Byrnes, die den dag tevoren had geconfereerd met den Joego- slavischen minister van buitenlandsche za ken Simic en met den Joegoslavischen am bassadeur te Washington. Geen der andere ministers verzette zich tegen het voorstel, meldt United Press. PETROLEUMSTEL VIEL OM. Zaterdag ontstond in het perceel Maas straat 41 in Haarlem Noord brand in de keuken, doordat een brandend petroleum stel omviel. De keuken brandde geheel uit. Met één straal wist de brandweer het vuur te bedwingen. Er deden zich geen persoon lijke ongévaUen voor. ZANDVOORTSCHE LANDWACHTER KRIJGT TWINTIG JAAR. De Zandvoortsche land wachter J. P., die door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam ter dood was veroordeeld voor het feit dat hij had deelgenomen aan krijgs verrichtingen tegen eigen volk door met een patrouille de Waal over te steken, werd heden door den Bijzonderen Raad van Cassatie veroordeeld tot twintig jaar, waarvan vijftien jaar Rijkswerkinrichting. Bloemendaals tekort over 1945: 539.000 De rekening der gemeente Bloemendaal over 1945 Is opgemaakt. Zij wees voor den ge wonen dienst een tekort "aan van 539.000. De directeur van een melkinrichting te Breda, die 80 000 blikjes melk aan de distributie had onttrpkken. volle melk met taptemelk had gemengd en boter en margarine /.onder bon had afgeleverd is veroordeeld tot f20.000. Zyn bedrijf wordt een Jaar gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1