Haarlems Dagblad Het Croote Raadsel Bemoedigende woorden van Bevin en Molotof Militair standpunt Scherp protest tegen Soekarno „Schending der grondwet Russische meening over Palestina Opheffing van de tram Haarlem—Leiden? 61e Jaargang No. 18481 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. DinsHag 12 NovemEer 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon-en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „Het verbazingwekkendste is, dat de gansche maatschappij niet in opstand fcomt op dat woord: oorlog", heeft de .groo te Russische denker en auteur graaf Leo Tolstoi gezegd. Dit is op deze pagina onder jfet Woord is aangeciteerd en het jal menigen lezer tot overpeinzing hebben gebracht. Wat is de oplossing van dit raad- jel? Het doet zich in dezen tijd raadsel achtiger voor dan ooit. Twee wereldoorlo gen heeft de menschheid achter den rug. Na den eerste, die al tien millioen men- schenlevens had gekost en ontzaglijke ver woestingen, verarming en ontwrichting van de samenleving veroorzaakt, ontstond inderdaad hevig verzet tegen den oorlog. Maar het had toch te weinig overtuigden aanhang, om blijvende verbetering in de internationale verhoudingen te kunnen be merken. Wel veroorzaakte het de oprichting van den Volkenbond, maar toen die onvol doende waarborgen bleek te bieden, ont brak de kracht voor zijn reorganisatie. Een reeks pogingen, alle onder benamingen die een tijdlang indruk maakten, zooals Collec tieve Veiligheid, het Protocol van Genève, bet veelbelovende verdrag, dat den Geest van Locarno opriep en de Ontwapenings conferentie, leidde tot mislukkingen. Ook Briands groote streven bracht geen uit komst. Er stonden niet voldoende toegewij de medestanders achter. En de groote volks- massaas, aanvankelijk even beïnvloed door de groote gedachte van den Volkenbond, keerden zich spoedig af en toonden geen belangstelling meer. Op tal van conferen ties werden groote plannen langzaam maar zeker dood-geredeneerd. Hitier kwam toen en daarmee werd de weg naar den afgrond opnieuw geopend. De Spaansche burger oorlog was een vooroefening en de Ita- liaansch-Abessinische oorlog een experi ment. Gezamenlijk veroorzaakten zij on noemelijk leed en den dood van tiendui zenden. Daarop was de wereld gereed voor den ondergang van millioenen en voor nieu we afbraak der maatschappelijke orde Hebben wij nu, na den tweeden wereld oorlog, den geestes-staat bereikt waarop Tolstoi doelde? Volstrekt niet. Niemand zal kunnen beweren, dat de maatschappij an derhalfjaar na de tweede wereldramp, verkeerend in de misère en ontwrichting die zij gebracht heeft, eenige neiging toont om in opstand te komen op het woord oor log. Zij heeft genoeg van oorlogsboeken en oorlogsfilms, maar dat verschijnsel kennen wij bij ervaring. Het is tijdelijk van aard. Intusschen wordt er gelaten over oorlogs kansen gebabbeld, hebben de vredesver- eenigingen weer groote moeite om leden en eenig geld voor hun actie bijeen te krijgen ca wordt oorlogsspeelgoed alweer in groote hoeveelheid en verscheidenheid aange maakt, blijkbaar om het kind voor te be reiden op den buitengemeen aantrekkelij- ken levensloop, dien het te wachten staat als wij machteloos mochten afglijden naar Wereldoorlog nr. 3. Een oom, die zulk speelgoed cadeau doet, zou tot zijn neefje kunnen zeggen: „Kijk eens Jantje, dit zal je helpen te begrijpen wat wij groote men schen als den normalen loop van zaken be schouwen. Je ouders zullen natuurlijk alles doen om je een goede opvoeding te geven. De school zal je een boel kennis mpompen. Je zult hard moeten werken. En als je dan braaf je eindexamen haalt mag je in dienst, waar je met ditzelfde soort speelgoed maar dan echt, in het groot kunt leeren omgaan en in de pas loopen met Pietje en Klaasje. Dat is erg nuttig, want er bestaa. veel kans dat er dan weer oorlog komt en dan schieten ze je dood of blazen je op of verpulveren je, als je nauwelijks twintig bent. Maar misschien heb je eerst zelf nog wat kunnen schieten en daarom moet je nu maar vast goed oefenen met dit kanonne tje. Er zit een veer in; er zijn aardige knik kertjes bij. Niet mikken op de poes, want wij doen aan Dierenbescherming. En ik vergat nog te zeggen, dat je misschien al leen maar krijgsgevangen wordt gemaakt of gedeporteerd. In dat geval, na wat hongerlijden en dwangarbeid, heb je de kans om de veertig te halen en onder je instortend huis te sterven". Ja, het is aardig, oorlogsspeelgoed. Maar als graaf Tolstoi zich in een minder bewo gen tijd erover verbaasde, dat de wereld niet in opstand kwam op het woord oorlog, verwonderen de strevers naar den vrede zich nu nog meer. Is zelfs de gruwelijkste oorlog wel bij machte, voldoenden mdruk op de menschheid te maken om haar den strijd te doen aangorden voor gemeenschap pelijk zelfbehoud? Men zou daaraan moe ten twijfelen, tenzij wellicht nog een paar jaar van bezinning vereischt worden om de volle beteekenis van het gebeurde m 1940- 1945 te beseffen. Maar als het verzet tegen den oorlog daarna komt, zal het dan krach tig genoeg zijn? Of zal het, evenals in de periode 1918-1940, bezwijken bij gebrek aan steun? H. G. Wells heeft de menschen indertijd vergeleken bij de pinguins: intelligente vo gels, zelfs niet zonder zekere sentimenten en heel nieuwsgierig van aard, maar volko men verstoken van den drang naar collec tief zelfbehoud. Men ziet hen zitten, zei hij, op een breed strand, terwijl hun slachters naderen. Sommigen zien belangstellend toe, roerloos en plechtig, andere klappen zacht jes met hun vleugels. Alle blijven waar zij zijn en laten zich afslachten. Zoo ziet men ook de menschen naar parades, vlootrevues en dergelijke trekken, om nieuwsgierig de middelen te bewonderen, waarmee men hen om zeep zal brengen. Het is waar dat Wells een toekomst voor zag, waarin de menschheid tenslotte den oorlog zou hebben afgeschaft en een einde gemaakt aan haar zelfvernietiging. Moge hij gelijk krijgen. Men moet de hoop niet opgeven, al verflauwt zij wel eens bij oogenblikken in dezen tijd. Er zijn lieden, die heelemaal niet naar den blijvenden vrede der volken verlangen. Zij vreezen dat die vervelend zou zijn, bij gebrek aan conflicten en tegenstellingen. Dit heb ik nooit begrepen. Is er geen ruzie genoeg, zonder dat geheele volken el kaar te lijf gaan? Ontbreekt het in het po litieke en maatschappelijke leven aan con flicten en tegenstellingen? Men zou zoo zeggen, dat het er nogal ruim in is gesor teerd. Ook de jeugd pleegt er al wat aan te doen en daarom lijkt het des te overbodiger en gevaarlijker, haar met oorlogsspeelgoed op te voeden tot excessen. Want oorlogen zijn excessen: uitwas en ontaarding van menschelijke geschillen. Federale Unie, hier al menigmaal te ber de gebracht, beoogt niet alleen de welvaart der volken te bevorderen op motieven, die van zeer nuchteren en zakelijken aard zijn, maar heeft tegelijkertijd ten doel, den wede tusschen de betrokken volken te waarborgen. Alleen de vrede kan trouwens welvaart brengen. Wat de oorlog brengt zal nog duidelijker worden dan het nu al is. R. P. Zondagochtend heeft de Engelsche koning een nieuwe inscriptie onthuld op de ceno taph in Londen, ter herdenking van de gevallenen in de oorlogen van 1914'18 en 1939—'45 Ontwapening onder leiding der U.N.O. Zoowel Bevm als Molotof hebben opbeu rende woorden gesproken bij een diner van buitenlandsche persvertegenwoordigers te New York, dat Maandagavond gegeven werd. Zij spraken over de ontwapening en gaven daarbij de standpunten hunner re geeringen weer. Bevin legde den nadruk op de noodzakelijkheid tot handhaving der orde en veiligheid, Molotof verklaarde zich voor een algemeéne ontwapeningsactie on der leiding van de UNO. Bevin zeide o.m.: „Groot-Brittannië streefde reeds voor den laatsten oorolg naar ontwapening en zijn eenzijdige actie had bijna een ramp veroorzaakt. Wanneer thans echter een algemeene ontwapening bereikt zou kun nen worden, zal de Britsche regeering niet achterblijven", aldus verklaarde hij. „Wan neer ik tot nog toe over dit onderwerp weinig gesproken heb, moet dit met ver keerd worden uitgelegd. Ik wil namelijk practische en bruikbare plannen uitge werkt zien. „Ontwapening" is, juist als „democratie" een woord, dat op de ver beelding werkt en enthousiasme verwekt. Wanneer wij dit woord gebruiken, moeten wij echter meer doen dan dat alleen, en tevens iets constructiefs naar voren bren gen, door middel waarvan orde en veilig heid onder de volkeren gehandhaafd zal kunnen worden. Wanneer de UNO haar doel wil bereiken, moet zij in feite in staat zijn iederen persoon in eiken staat te be schermen tegen agressie en oorlog en wel op een meer effectieve wijze dan de be trokken regeeringen dit zelf zouden kun nen doen". Molotof verklaarde op zijn beurt: „De Sovjet-Russische delegatie heeft bij de UNO een voorstel tot algemeene bewape nings-beperking ingediend. Het is bekend, dat de delegatie der Vereenigde Staten ter algemeene vergadering dit voorstel onder steunde. De Amerikaansche delegatie is reeds aan het Sovjet-Russische voorstel tegemoet gekomen en ik wil hier verklaren, dat de Sovjet-delegatie van haar kant ook aan de Amerikaansche delegatie tegemoet wil komen. Wij behooren allen te werken aan de voltooiing van deze groote taak. Geen enkele delegatie heeft tegenwerpingen Stalin redde Weenen" Oostenrijk vraagt alleen te worden gelaten doen hooren tegen bespreking van alge meene bewapenings-beperking. Ik hoop, dat wij thans in staat zullen zijn dit pro bleem aan te vatten en een begin te ma ken met de oplossing van het probleem der algemeene bewapenings-beperking in den loop van de huidige zitting der UNO". „Wij moeten", aldus verklaarde Molo tof tenslotte, „een algemeene bewape nings-beperking ten uitvoer brengen vol gens één plan en onder rechtstreeksche leiding van de UNO". In een redevoering ter gelegenheid van den Wapenstilstandsdag, heeft de vroegere commandant van de 3de Amerikaansche Pacific-vloot, admiraal Halsey, er op aan gedrongen, dat de Ver. Staten weerstand zouden bieden aan „de bekoring tot vol ledige ontwapening". Hij vervovlgde: „Laten wij de atoombom onwettig verklaren, maar nooit de vergis sing begaan het geheim aan iemand anders te geven. In onze handen is het veilig". Socialistische conferentie in Engeland Uit negentien landen arriveerden in het afgeloopen weekeinde de socialistische lei ders in Bournemouth voor een geheime in ternationale socialistische conferentie, die Maandag geopend werd. In Britsche Labourkringen heerscht eenige bezorgdheid dat deze conferentie een splitsing in Westelijke en Oostelijke „blokken" zal veroorzaken, gelijk het ge val was met de Parijsche vredesconferen tie. Teneinde dit te vermijden is men van plan voor te stellen dat de vergadering slechts besluiten zal nemen met algemeene instemming en geen meerderheidsbesluiten. De eerste dag der conferentie was in hoofdzaak gewijd aan de bespreking van de vraag, of de Duitsche sociaaldemocra tische partij onmiddellijk mag worden toegelaten. Uit besprekingen der gedele geerden bleek dat de oppositie hiertegen grooter is dan men aanvankelijk ver wachtte. Sommige Europeesche socialisten waren er zelfs huiverig voor de Duitschers als waarnemers toe te laten. Met name de afgevaardigden van Zwitserland en België verklaarden dat toelating op dit tijdstip voorbarig genoemd kon worden. Nader onderzoek in de „Vrij Nederland"-zaken Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zou heden uitspraak doen in de zaken tegen de verdachten in de „Vrij Nederland"-zaak, J. C M. B.. mej. A. Th. K., E. M., J. L. en T. L. Het Hof heeft echter alle zaken terug verwezen naar den raadsheer-commissaris voor het instellen van een nader onderzoek. De besprekingen te Cheribon zijn Maan dagmiddag om 3 uur plaatselijken tijd be gonnen. De leden van de commissie-gene raal werden ontvangen door dr. A. K. Ga- ni en mr. Sjarifoedin, aldus meldt AFP. De Unie van Indonesische politieke par tijen te Sydney heeft een protest opgesteld tegen de wijze, waarop Nederland de on derhandelingen met de Indonesische repu bliek voert. In het manifest, geteekend door dr. Satoerdinata, wordt verklaard, dat het verleden van den heer Soekarno voor de Nederlanders reden behoorde te zijn hem te verwerpen. Dit protest werd in latere berichten ech ter in twijfel getrokken. De stichtingen „Indië in nood" en „Rijkseenheid" hebben het volgende tele gram gezonden aan den minister-president Dr. L. J. M. Beel: „Geven namens tienduizenden loyale Nederlanders tevens Indië-kenners uit drukking aan diepe verontwaardiging over gepubliceerde Nederlandsche voorstellen betreffende erkenning republiek opder den fascistischen oorlogsmisdadiger Soekarno stop Protesteeren krachtigst tegen politiek commissie generaal voortgaande in de lijn politiek Schermerhorn-Van Mook die tot gevolg heeft een vernietigd koninkrijk waardoor millioenen ingezetenen van In dië worden prijsgegeven aan fascistische onderdrukking ellende en ondergang en de welvaart van Nederland wordt ondermijnd stop beschuldigen dit kabinet en in het bij zonder commissie generaal schending grondwet en ontrouw ambtseed waartegen straf bedreigd is". Prof. Schermerhorn heeft gisterenmiddag afzonderlijke besprekingen met Soekarno en Hatta gevoerd. De politieke onderhandelingen werden gisteren om 17 uur plaatselijken tijd ver- daagd, zonder dat de voornaamste kwesties In een toespraak tot burgerlijke autori- bij de besprekingen aan de orde waren ge- teiten in Zürich heeft de burgemeester van komen; er was zeer geringe vordering ge- Weenen, dr. Körner, verklaard, dat Weenen „ingesloten was als een vesting en de zóne-grenzen zoo onbarmhartig gesloten waren, dat een normale distributie van goederen onmogelijk te organiseeren is". In feite heeft men den indruk dat Oosten rijk niet meer bestaat. Volgens dr. Körner kan Oostenrijk geen democratie zijn, want het is niet vrij. Hij ging voort met te zeggen, dat Oostenrijks tegenwoordige toestand zoo is, dat het land niet verder vooruit kan komen. Dr. Körner verklaarde, dat „Weenen verhon gerd zou zijn, indien generalissimus Stalin, op wien in een kritiek oogenblik een be roep was gedaan, de stad niet had gered". De burgemeester vermeldde verder moor den en aanrandingen, die bedreven wor den door vreemdelingen, die dikwijls in Russische uniformen verkleed zijn en hij besloot zijn rede met te zeggen, dat „als Oostenrijk alleen gelaten zou worden het zich spoedig genoeg zou herstellen". maakt. Weerbericht TI.TDEIjIJlv HARDE WIND Verwachting geldig tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Langs de Waddeneilanden tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige wind tusschen Zuidwest en Noordwest. Morgen overdag iets kouder. Ravensbrück „De hel der vrouwen" Op drie December zal te Hamburg het pro ces beginnen tegen de beulen van het vrou wenkamp Ravensbrück. Voor het gerechtshof, dat zal bestaan uit een Britschen generaal, drie andere opperofficieren, een Franschen en een Poolschen rechter, zullen negentien beschul digden verschijnen, van^wie de S.S. kolonel Fritz Suhren, dr. Rosenthal, de 24-jarige Theodora Binz bij wie vergeleken Irma Greese uit Belsen een zacht meisje was en Carmen Mory de belangrijksten zijn. Onder de getuigen bevinden zich Odette Samson, wier schuilnaam Churchill was een pseudoniem dat haar het leven redde Geneviève de Gaulle, nicht van den generaal, miss Laguardia, zuster van den directeur der UNRRA en gravin Razynski, familielid van den vroegeren Poolschen minister van Buiten landsche Zaken. De verdachten staan terecht wegens hun verantwoordelijkheid voor den dood van honderdduizend vrouwen. Zoo zullen de gebeurtenissen, die dit kamp zelfs bij de Duitschers den naam van „de hel der vrouwen" hebben bezorgd, nog eenmaal uiteengerafeld worden en zal het onbeschrijfe lijk lijden van tienduizenden en tienduizen den vrouwen van alle nationaliteiten her leven. SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. Mary Churchill is verloofd. Dit bericht Op de lijn Parijn—Straatsburg is een trein- heeft den bodem ingeslagen van de geruch- botsing gebeurd. Vijf en twintig personen zou- ten over een op handen zijnde verbintenis *2 ?m het 1,even et*0™" zUn en een twin- van Churchill's dochter met Prins Kerel 'sHat gebeunle op het s,atlon vaI van Belgie. De gelukkige blijkt een Revjgny sur Ornain, waar hedenmorgen te Engelsch kapitein te zijnChristopher Soa- haif zeven een goederentrein op een stil— mes genaamd. etaanden personentrein inreed. Truman en de Republikeinen President Truman heeft heden in een verklaring gezegd, dat de huidige Ameri kaansche politiek door hem en den minis ter van buitenlandsche zaken, Byrnes, als een nationaal program met den steun van zoowel de democraten als republikeinen zal worden voortgezet. „De leden van beide partijen, zoowel binnen als buiten het congres, hebben in raden deelgenomen aan het voorbereiden en het uitvoeren van de buitenlandsche politiek van onze regeering. Dit was een nationaal en geen partijprogram", aldus Truman, „en het zal een nationaal pro gram blijven, zoover het den minister van buitenlandsche zaken en mij betreft. Alleen door de voortdurende vastbeslo tenheid om de belangen van het land bo ven andere te stellen kunnen de proble men worden opgelost. Onze groote innerlijke kracht en onze vooraanstaande positie in de wereld zijn niet, zooals sommigen te gemakkelijk aan nemen, onvernietigbaar". In antwoord op vragen zeide Truman, dat hij niet het voornemen heeft veran deringen in de regeering aan te brengen. Republikeinsche leiders hebben verklaard, dat zij het aanbod van Truman om samen te werken, gaarne aanvaarden. Graaf van Bylandt gezant in Rome? Uit Batavia wordt vernomen, dat mr. W. K. F. graaf van Bylandt omstreeks 1 De cember zijn functie van politiek adviseur van den luitenant gouverneur generaal zal neerleggen en naar Nederland zal vertrek ken in verband met het feit, dat hij een benoeming van gezant te Rome kan ver wachten. Het woord is aan. Bernard Shaw: Vrijheid beteekent verant woordelijkheid. Daarom vreezen de meeste men schen haar. Engelsche Troonrede In de rede van den Engelschen Koning, welke heden bij de opening van de nieuwe zitting van het Britsche parlement ls uitgesproken, is de nationalisatie van het blnnenlandsch vervoer en van de electrlclteltsvoorzlenlng ln het vooruit zicht gesteld. De koning zinspeelde ook op verlenging van den militairen dienstplicht wanneer de huidige regeling ten einde loopt. De koning deelde mede. dat de Britsche minis ters binnenkort besprekingen zouden voeren met vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk over de toekomst van Duitschland, welke een ware democratie zullen bevorderen en de wereld waarborgen zul len bieden tegen verdere pogingen tot wereld- overheersching. Roergebied onder controle van zeven? Volgens een Londensch correspondent van het leidende Engelsche conservatieve dagblad „Yorkshire Post" is Engeland be reid toe te stemmen in het deel nemen van de Sovjet-Unie aan de internationale controle en supervisie van dc Duitsche industrie in het Ruhrgebied. Hij schrijft: „Wanneer de ministers van buitenlandsche zaken 20 November hun besprekingen over Duitschland zullen aan vangen, zal Bevin, naar mijn meening, voorstellen, de industrieën in het Ruhrge bied onder controle van de groote vier plus Nederland, België en Luxemburg te plaat sen. „Onafhankelijkheid of onder U.N.O.-beheer" Er werd overeengekomen dat de politieke besprekingen hedenochtend vroeg voor het begin van de plenaire zitting zouden w den hervat. Botsing met goeden afloop Hedenmorgen had op den hoek Wagenweg Jordensstraat een botsing plaats, die verwon derlijk goed is afgeloopen. Een autobus van Maarse en Kroon, die met matige snelheid uit het Florapark kwam, verleende geen voor rang aan een vrachtwagen, die met grootere snelheid van het Houtplein kwam en onvol doende afremde bij dit gevaarlijke kruispunt- De autobus was den Wagenweg reeds half overgestoken, toen zij door den vrachtwagen van opzij werd aangereden en tegen de pui van het reisbureau, hetwelk zich daar bevindt, knel werd gezet. Tot ieders groote verbazing kwamen alle passagiers ongedeerd uit de behoorlijk inge deukte autobus, op een paar kinderen na die eenige zeer lichte schaafwondjes hadden op- geloopen. Ook de chauffeurs van beide wagens kwamen met den schrik vrij. De bestuurder van den vrachtwagen bleek geen rijbewijs te hebben". De UNO - commissie voor de beheerskwestie is Maandag: opnieuw in vergadering ge weest, thans om de Sovjet-Russische mee ning over dit onderwerp te hooren. De Rus sische vertegenwoordiger, Nikolai Novikof, verweet de mandaat-hebbende landen dat zij gefaald hebben in het samenstellen van een beheersraad, ofschoon zij er tijd ge noeg voor hebben gehad. „Een jaar is reeds verloopen sinds de conferentie van San Francisco en nog is geen regeling voor alle \Toegcre mandaatgebieden ontworpen", al dus Novikof. Hij betoogde verder: „De kwestie dient niet langer te worden uitgesteld en de Sovjetdelegatie zal er zorg voor dragen, dat de beheersraad zal worden gevormd tijdens de zitting van de algemeene vergadering". „Eén ding is zeker, zoo ging Novikof voort, de poging van de Britsche re geering om de Palestijnsche kwestie op te lossen door middel van onderhan delingen met de V.S. en Joodsche en Arabische groepen buiten de Vereenig de Volken om is in strijd met de prin cipes van het Handvest. Het lot van Palestina mag niet langer onbeslist blijven. Er zijn twee mogelijkheden: het land moet onafhankelijk worden of onder- beheer der UNO komen". Er zullen dan autobussen voor in de plaats komen Er wordt door de N.Z.H. over gedacht de electrische tramlijn Haarlem-Leiden op te heffen. Het vervoer op de lijn is, wat de normale tijden betreft, niet zoo groot, dat het voortbestaan van een tramlijn gewet tigd wordt geacht. Gemeend wordt, dat in het algemeen in de vervoersbehoeften ook voorzien kan worden door autobussen. Het rijdend materiaal op de lijn is van een uitstekende kwaliteit. Dit zelfde kan niet gezegd worden van het baanvak. Bo vendien wordt het moeilijk geacht dit baan vak zoo te verbeteren dat het aan de eischen kan voldoen. Voor de tram zou dan in de plaats komen een autobusdienst. Deze zal in elk geval zoo ingericht worden, dat voorzien wordt in de vervoersbehoefte van deze streek. Er kan met groote autobussen gereden wor den (er zijn wel bussen voor 80 passagiers), terwijl bovendien het voornemen bestaat voor de autobussen een kwartiersdienst in te voeren. Nu rijdt de tram om het half uur. Toch zijn wij overtuigd, dat velen in de streek de tram met leedwezen zouden zien verdwijnen, omdat de algemeene ervaring is, dat bij een zeer druk vervoer op be paalde dagen en bij bijzondere gelegenhe den, een tram op meer vervoer berekend is dan een autobus. Soms worden met de twee aan elkaar gevoegde Leidsche wagens, plt^ een vervolg wagen, meer dan 400 pas sagiers vervoerd. Dat beteekent dus de be zetting van 5 groote autobussen van 80 per sonen! Intusschen moet men bedenken dat dit nog niet meer dan plannen zijn. Een be slissing is nog niet gevallen. De quaestie wqrdt nog aan alle kanten bekeken. Bo vendien is aan te nemen dat ook andere instanties die bij dit belangrijke verkeers vraagstuk betrokken zijn, hun meening openbaar zullen maken. Zoo het tot een opheffing van de tram lijn zou komen, zal het materiaal van de lijn in den Haag gebruikt worden. In ruil daarvoor zal dan materiaal uit den Haag gebruikt worden ter verbetering van het wagenpark op de lijn Zandvoort-Haarlem- Amsterdam. Waarschuwing werkt averechts De waarschuwing van generaal Lucius Clay, militair gouverneur in de Amerikaansche be zettingszone. tot de Duitsche autoriteiten die belast zijn met de denazificeering. dat het Amerikaansche bestuur zelf de zuivering zal overnemen indien de Duitsche overheid niet met meer verantwoordelijkheid tewerk gaat, heeft tot gevolg gehad, dat in twee staten der zöne, n.l. in Wurttemberg-Baden en Beieren, de ministers voor de denazificeering hun ont slag hebben ingediend. Ten aanzien van het verzoek van Z. Afrika om Z.W. Afrika te mogen inlijven zeide Novikof, dat zulks een inbreuk op het hand vest zou beteekenen. Lidmaatschapsaan vragen Maandagavond is de politieke commissie van de algemeen# vergadering der UNO opnieuw bijeengekomen ter beraadslaging over de resolutie vap de sub-commissie om de afgewezen lidmaatschapsaanvragen van Albanië, Eire, Portugal, Trans-Jordanië en Buiten-Mongolië weer voor den Veilig heidsraad te brengen N Tsjecho-Slokawije stelde een amende ment voor, dat de opname van die landen „strikt van hun respectievelijke verdien sten, vooral in den loop van den tweeden wereldoorlog" zou afhangen. Met 42 tegen 0 stemmen en 7 onthou dingen besloot de commissie de afgewezen aanvragen opnieuw aan den Veiligheids raad voor te leggen. Frankrijk zal spoedig vrij rooken In het begin van het volgend jaar, vermoedelijk ln Februari zal de verkoop van tabak ln Frank rijk vrij zijn van distributie Bij navraag bij het ministerie van financiën bleek, dat Frankrijk al zoo spoedig dit rookers- ldeaal bereiken kan, omdat het voor een zéér groot deel tabak van Inlandsche teelt gebruikt. Voor den oorlog kwam van de totaal verbruikte hoeveelheid ruwe tabak van ca. 60.000 ton per jaar, 31.000 ton uit Frankrijk zelf. 11.000 uit Algiers en 18.000 ton uit het buitenland. Momenteel krijgen de Fransche mannen 8 pakjes van 20 sigaretten per maand op de bon en tuwen 2 pakjes. Wanneer men bedenkt, dat 13 millioen tabakskaarten voor mannen in omloop zijn en ca. 14 millioen kaarten voor vrou wen. is het niet verwonderlijk dat men aan neemt, dat een goed deel van de zwarte markt via deze dameskaarten voorzien wordt. De offi- cieele prijs voor een pakje Fransche sigaretten Is thans fr. 25, op de zwarte markt kosten zij ongeveer 100—120 fr. en Amerikaansche sigaret ten 180—200 ft. Indien de productie en bevoor rading aan de verwachtingen beantwoorden, neemt men aan. dat met het vrijgeven van den verkoop, de zwarte markt voor Fransche siga retten zal verdwijnen en voor buitenlandsche merken zeer in belangrijkheid zal afnemen. Hoogere uitgaven voor buitenlandsche zaken In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de rijksbegrootingen voor Buiten landsche Zaken wordt de aandacht gevestigd op de zeer sterke verhooging van de uitgaven voor Buitenlandsche Zaken, vergeleken met den toestand voor den oorlog. In werkelijk heid zullen de uitgaven nog hooger zijn. om dat een post als het aandeel van Nederland in de kosten van de Vereenigde Volken pro memorie geraamd Is. Men zou in elk geval gaarne nadere inlichtingen ontvangen, waar uit ongeveer kan blijken van welke orde van erootte het Nederlandsche aandeel zal zijn. Men begreep, dat de werkzaamheden op in ternationaal gebied in belangrijke mate zijn toegenomen Een vermeerdering voor de uit gaven van onze vertegenwoordiging in het buitenland achtte men dan ook onvermijde lijk. doch men meende de vraag te mogen stellen of bij de bepaling van de verblijfsver goedingen niet hier en daar te royaal te werk gegaan is. Verscheidene leden vestigden voorts de aan dacht op de hooge kosten, verbonden aan de militaire missies in verschillende landen en in het bijzonder op die van de missie te Ber lijn Wapenstilstanddag in België Ter gelegenheid van den verjaardag van den wapenstilstand van 1918 heeft in Brus sel een indrukwekkende plechtigheid, plaats gehad voor het graf van den onbe kenden soldaat, waar tevens een rouw kapel was opgericht voor de slachtoffers van den tweeden wereldoorlog. De prins-regent legde een krans op het graf, terwijl een minuut stilte in acht genomen werd. Verschillende afvaardigin gen van het leger, het Roode Kruis, de verzetsbeweging, enz., defileerden. Ook in andere steden van België hadden herden kingsplechtigheden plaats. VOOR HET HERSTELLINGSOORD TE HEEMSTEDE De Tooneelvereenlging Postaal Genoegen, be staande uit P.T.T.-personeel, geeft a s. Zondag avond 17 November een uitvoering ln Hotel Vreeburg te Bloemendaal, waarvan het batig saldo ten goede komt aan het herstellingsoord voor oorlogsinvaliden te Heemstede. Dc muzick- vereentging De Kruidnoten verleent haar me dewerking.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1