ATA) .2.3 .4 .5 Hoe is de tram populair te maken De prijzen-actie blijkt te werken TEL. If ergrooting van Groenendaal? orr en Een expert over de facetten van het Haarlemsche vervoervraagstuk D IJ de beoordeeling van het vervoer- I straten van de binnenstad vraagstuk te Haarlem wordt door de haar langs breedere wege: daarbij betrokken instanties ook aandacht gewijd aan een door het Centraal Insti tuut voor Industrie-ontwikkeling in Den Haag ingesteld onderzoek over trolleybus sen. Dit rapport, dat samengesteld is door Ir. F. Bollot, bevat tevens belangrijke ge gevens over trams en autobussen. Het opmerkelijke is, dat de schrijver niet tot een bepaalde conclusie komt. Hij geeft toe, dat alle vervoermiddelen, tram, trolley en autobus, hun voor- en nadeelen hebben. Het hangt alleen van plaatselijke toestanden af aan welk van de drie voor keur gegeven kan worden. Wel is hij over tuigd, dat de trolleybus in verschillende groote steden van ons land toekomst heeft. Daarom heeft het Instituut een onderzoek ingesteld welke mogelijkheden op dit ge bied er voor de Nederlandsche industrie zijn. Daarbij is het tot de overtuiging ge komen, dat er in de toekomst zeker een 300, misschien zelfs wel 350 trolleybussen in ons land zullen rijden. Het onderzoek wees uit, dat de Nederlandsche industrie in staat is die wagens te maken. Gemeend wordt, dat het gebruik van trolleybussen op dit oogenblik ernstige overweging verdient in een aantal kleinere en middelgroote steden in Nederland voor het locale verkeer. Het is niet uitgesloten, dat op den duur ook in de groote steden j het gebruik er van op bepaalde routes gun stige resultaten zal kunnen opleveren, naast het gebruik van tram en autobus. Voor het interlocale buurtverkeer zullen in den regel de trams op eigen baan of de auto bus in aanmerking komen, tenzij dit ver keer een frequentie zou hebben, waarbij ook hier de trolleybus voordeelig zou worden. Arnhem heeft voor de trolleybussen ge kozen. Het is evenwel nog onzeker wanneer met de uitvoering van dit plan begonnen kan worden, want Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben besloten zelfstan dig een onderzoek in te stellen naar de vraag of dit besluit van de gemeente ver antwoord is, daar Arnhem financieel nood lijdend is. In het algemeen staat Ir Bollot, naar hij ons in een onderhoud mededeelde, op het standpunt, dat autobussen het aangewezen vervoermiddel zijn op lijnen die geen groot vervoer moeten verwerken. Zijn er wel veel passagiers dan kan de trolleybus in aanmerking komen. De tram heeft evenwel de grootste vervoercapaciteit. Wij vroegen Ir. Bollot hoe hij over de Haarlemsche vervoersproblemen dacht. Hij antwoordde geen speciale studie daarvan gemaakt te hebben, maar onze stad toch wel voldoende te kennen om eenige alge- meene opmerkingen te maken. Voor een goede organisatie is het absoluut noodig dat het vervoer in één hand is. (Toen wij dit onderhoud hadden, was de beslissing van de commissie Vergunningen Personen vervoer, om alle concessies aan de N.Z.H. te geven, nog niet bekend). Ir. Bollot kon zich indenken, dat Haar lem voor het verkeer Noord-Zuid de tram lijn in stand wil houden. Een feit is even wel, dat die nu door veel te smalle straten gaat. Feitelijk is een tram alleen goed op zeer breede wegen. Ik vind zoo zei hij, wijzend op den weg, waaraan zijn bureau gelegen isden Bezuidenhoutschen weg in Den Haag nog te smal voor een tram. Er zou dus alles voor te zeggen zijn als men de tram in Haarlem uit de smalle zou halen en langs breedere wegen (de Wilhel- minastraat en het Kenaupark) naar het Station zou leiden. Wil men vergelijkingen maken met mo derne auto- of trolleybussen, dan moet men het modernste trammateriaal nemen. In het buitenland bouwt men thans tramwa gens met slechts 23 zit- en 77 staanplaat sen. Met modern materiaal kan ook de tram groote populariteit verwerven, voor al wanneer het drukke vervoer gepaard gaat met zeer lage tarieven. In het algemeen is te zeggen dat de ta rieven in ons land te hoog zijn. Vele steden in het buitenland hebben door lage tarie ven weten te bereiken, dat daar door ieder een van de tram of de bus gebruik gemaakt kan worden. Men laat de fiets thuis, omdat het goedkooper is zich te laten rijden, voor al indien de fiets gestald moet worden. Zelfs de arbeider gaat daar steeds met de tram of de bus naar zijn werk. Dit intense vervoer maakt dan, dat de exploitatie toch loonend is. Een groot voordeel van dezen stand van zaken is, dat er bijna geen fiet sers op den weg zijn, wat de veiligheid van het verkeer zeer ten goede komt. In zulke steden heeft men de fiets alleen om voor zijn genoegen te gaan toeren. Daar kan het in ons land ook toe komen. De concentratie der gasbedrijven Haarlemsche fabriek blijft voorloopig produceeren De plannen voor de concentratie der gas bedrijven in Nederland maken vorderingen. Binnen afzienbaren tijd zal een groot aantal gasbedrijven worden stilgelegd. In Haarlem en omgeving zal er evenwel den eersten tijd geen verandering in den toestand komen. Het Haarlemsche gasbedrijf blijft in elk geval nog jarenlang produceeren en Haarlem en om geving van gas voorzien. Hoe het na jaren zal gaan is nog niet te zeggen. Er zijn wel plannen om door den tijd ook Haarlem in de concentratie te betrekken, maar zekerheid daarover bestaat nog niet. DE VERMISTE DISTRIBUTIEKAARTEN VAN POLITIEKE DELINQUENTEN. Dezer dagen meldden wij dat een ambte naar van het Distributiekantoor te Haarlem door de Haarlemsche rechtbank veroor deeld is wegens geknoei met distributie kaarten, afkomstig van politieke delinquen ten. Het blijkt ons evenwel nader, dat het hier afgewerkte bonnen gold. Dit veran dert niets aan het feit, maar is toch wel van beteekenis om mede te deelen. Als die gedupeerden aan het Distributiekantoor komen, Verwijten zij de Haarlemsche amb tenaren dat hun kaarten verdwenen zijn. Dat verwijt is evenwel ongegrond. Te Haarlem zijn op het Distributiekantoor geen kaarten van politieke delinquenten verdwenen. Dit is wel elders in het land gebeurd, ook ten nadeele van de Haarlem sche belanghebbenden. De stoffelijke oorlogsherinneringen aan de Dreef, de schuilkelders, worden thans op geruimd. Dit is geen gemakkelijk werk. Met een hijschblok van 500 kg worden de betonnen massa's bewerkt om ze klein te krijgen. De geestelijke oorlogsherinneringen blijven, de moorden door de Duitschers op een groot aantal goede vaderlanders. Op ie plaats van den eersten schuilkelder wordt over eenigen tijd een monument opgericht. (Adv.) Den tweeden dag van den prijzenslag in Haarlem is bij den dienst der Prij zenbe scherming de indruk gewekt, dat de winke liers met de ervaringen van den eersten hun voordeel hebben gedaan. Hoewel er Vrij dag ongeveer 60 verbalen werden uitge deeld, waren de gevallen, waar ingegrepen werd, niet zoo „fout" als die van Donder dag. Van de 306 zaken, die gisteren be zocht werden, sloegen de handelaren in leerartikelen verreweg het slechtste figuur, ook in de afdeeling „boeken en papier" vie len vrij wat slachtoffers en verder moesten er weer een aantal fotografen boeten voor te hooge prijzen. De levensmiddelenzaken en de fruithandelaren maakten het tesa- men met de drogisten niet beslist bont, maar toch zullen diverse dezer onderne mers hun prijzen drastisch moeten herzien. In vele gevallen wordt nog een nader on derzoek ingesteld naar de herkomst van het kwaad der te hooge prijzen, niet altijd is direct vast te stellen, of de eigenlijke fabrikant dan wel de wederverkooper in overtreding is. werd ook Vrijdag veel aandacht besteed aan de loonen in onze stad en hier bleven den tweeden dag de overtredingen in de zelfde groep als den dag tevoren: verschei dene zilversmeden betaalden soms tot 50% loon te veel en gingen derhalve onherroe pelijk op den bon. De dameskappers, die Vrijdag op het lijstje van de controleurs stonden, bleken eveneens een paar overtreders in hun rijen te tellen en onder de fabrikanten van het zoete der aarde, in quaestie de banketbak kers, waren er ook weer een aantal prijs- opdrijvers. Moesten wij in ons vorig nummer mel den, dat de meeste fouten geconstateerd werden in de textielbranche, vandaag mo gen we, sprekend over de actie van Vrij dag, de Haarlemsche manufacturiers een pluimpje op den hoed steken: er was in deze groep een aangename verbetering te bespeuren. Koppen met een staartje. De CCD hield zich vooral bezig met straat- en stationscontröle. Een persoon, die twee schaapskoppen bij zich had, werd ingerekend en toen de controleurs op het geval doorborduurden, kwam ook het vleesch, dat vroeger aan de koppen had vastgezeten, te voorschijn. Een belangrijke clandestiene slacht-affaire kon op deze wijze worden opgerold. Verder leverde straatcontröle 150 pakjes sigarettenvloei, een 80-tal eieren en een partijtje rookwaar op. en onafhankelijk van de bovenvermelde schapenhistorie werd 100 kilo worst en vleesch in beslag genomen. MUZIEK Caecilia-Trio Onderhandelingen duren voort Indertijd hebben wij medegedeeld, dat er door de gemeente Heemstede onder handelingen werden gevoerd met den eigenaar van het nog niet verkochte stuk van „Meer en Berg". De bedoeling was, dat Heemstede dit terrein zou koopen ter vergrooting van het wandelbosch „Groe nendaal". Sindsdien zijn vele maanden verloopen. Wij vernemen dat de onderhandelingen nog steeds gaande zijn. Deze eischen zooveel tijd omdat getracht wordt een ruiling van grond te krijgen met de R.-K. stichting, die zooals bekend is, het huis met omliggend land aankocht. Komt die ruiling tot stand, dan zou de gemeente, als het inderdaad tot aankoop komt, een terrein krijgen dat beter aansluit bij „Groenendaal". Het is te verwachten dat thans een beslissing in deze zaak aanstaande is. DE DISTRIBUTIE Maandag 18 November Haarlem: Restant C en Da t.m. Du (Vleeschhal). (Donkerelaan, Jeugd- Actie voor de dieren Waf „Dierenbescherming" doet De dieren zijn 's menschen trouwste metge zellen. Ze helpen hem onbaatzuchtig bij zijn arbeid, of houden hem vol aanhankelijkheid gezelschap. Maar in de verhouding tusschen mensch en dier is vaak iets mis en menigeen, die ten volle profijt trekt van de capaciteit der dieren, geeft zich er geen rekenschap van, dat er van hem óók iets gevraagd wordt, het minste dat elk levend wezen noodig heeft: een goede verzorging voldoende voedsel, behoorlijke legering, geen overbelasting van de krachten van het dier, geen mishandeling Degenen, die zich tot taak gesteld hebben er tegen te waken, dat dieren onjuist behan deld worden, kunnen veel vertellen van het in menig geval werkelijk ongeloofelijke wan begrip. dat diereneigenaars aan den dag kun- leggen. Slordigheid, gedachtenloosheid en onkundigheid zijn nog niet de grootste euvels de behandeling van de dieren is soms zóó erbarmelijk, dat men er zich voor zou gaan geneeren een mensch te zijn. Er is veel verbeterd in dit opzicht en het toezicht, dat „Dierenbescherming" overal houdt, heeft in dit opzicht zeker mede bijgedragen, maar nog lang niet iedereen is doordrongen van de vele tekortkomingen, die zich nog dagelijks voordoen. Ten bewijze daarvan heeft de Vereeniging tegen het mis handelen van dieren voor Haarlem en om streken. gistermiddag in Hotel De Leeuwerik de, speciaal als propagandamiddel voor de dierenbescherming samengestelde film „S O.S. voor het Dier" doen vertoonen en toelichten. Zelfs al neemt men aan, dat ten behoeve van het effect in deze film het meest opvallende kwaad aan de kaak is gesteld, dan maakt zij in elk geval toch duidelijk, dat er ten be hoeve van het dier veel gedaan kan worden veel dat bovendien zonder veel moeite tot stand kan worden gebracht Het door de pianiste Miep van Luin. de violiste Renate Zwaardemaker en de celliste Hendrica Hoekstra gevormde „Caecilia-Trio" begon Vrijdagavond in het gebouw van den Protestantenbond te Heemstede met Beet hoven's Op. 70 no. 1, (het z.g. „Gespenster- Trio"), een veel gespeeld werk, waarvan de matte vertolking niet voldeed aan de ver wachtingen, die men na het optreden van dit ensemble eenige maanden geleden te Haar lem, mocht stellen. Meer interesseerde het in 1939 geschreven Trio van Hendrik Andriessen, een verheugende terugkeer tot gezonde mu zikale expressie na zijn cacophonische Piano sonate. Cantabiliteit zoowel als frischheid en geestigheid ontmoet men in dit werk, dat wel als een aanwinst beschouwd mag worden naar herhaling doet verlangen. Brahms' Op. 8 schijnt niet favoriet bij de trio-ensembles te zijn: ik hoorde het ditmaal voor 't eerst in het openbaar. Brahms schreef zijn Op. 8 in 1853'54; het schuimde over van geniale gedachten, maar ook van ongebonden heid, en het bevatte een paar herinneringen aan Schubert en Mendelssohn In 1890 be werkte hij het opnieuw, behield het voor naamste thematische materiaal doch schrapte veel, voegde nieuw toe en verkortte ook. Naar zijn eigen meening: „ik heb het geen pruik opgezet, maar zijn haar wat uitgekamd". Intusschen is dit niet in elk opzicht een ver betering geworden: jeugdlust en wijsheid van den ouderdom laten zich niet vereenigen. De meeningen er over zijn en blijven uiteen loopend. Het Caecilia-Trio speelde de 2e uit gave: het eerste Allegro wat te langzaam en met te weinig stijging aan het slot, de overige hoofddeelen zoowel in muzikaal als in tech nisch opzicht zeer goed. Piano-avond van Iskar Aribo Een pianist van middelbaren leeftijd, sym pathiek van uiterlijk, bescheiden in zijn op treden en zeer onevenwichtig in zijn vertol kingen trad Vrijdagavond in de Tuinzaal op. Daar wisselden momenten van ontroerende verstilling en spannende contemplatie met andere, waar hij onbeheerscht doorsloeg, maat, rythme en tempo-eenheid verwaarloosde en alle lijnen verdoezelde Nimmer tevoren heb ik het Prestissimo van Beethoven's Op. 109 in zoo'n absurd tempo, zelden het thema der variaties en de eerste twee daarvan zoo mooi gehoord. Zoo ging het ook in Schubert's Wan- derer-Fantasie. In de 16e en 17e-eeuwsche werkjes, waarmee hij begon overheerschte de delicatesse van zijn toongeving en was zijn technische uitvoering der snelle passages te bewonderen, al bleven de omtrekken niet I steeds duidelijk. Zijn voordracht van Mous- sorgsky's „Tableaux d'une Exposition" kon ik niet meer bijwonen. GLANZENDE VLOEREN Cementen vloeren, met een glans als van het mooiste linoleum. STUOADOORSBEDRT.7F SAJLA maakt ze. SOPHIA STRAAT 4 (Adv.) Burgerlijke Stand HAARLEM, 15 November 1946 BEVALLEN: 12 Nov., J. M. v. Roode—v. d. Raadt, d.; 13 Nov., J. J. JansenKollaart, d J. A Oxener—Vliegen, d.; J. M. Verhoog—Wor tel. z.; 14 Nov.. H. ZuyderduinBakker, z F. C. Janssen—Klooster, z.; E. M. Cornet—Cornet, d.; A. T. Stam—Nieste, d.; E. P. Prins—Verheij- de. z.; M. F. A. v. d. Valk—v. Dijkman, z.; A. L. Hoogendoorn—Schenk, z.; A. H. M. d. Bruin— Swartjes, d.; M. H. Zwarts—Poulen, d.; D v Brummelen—Elfers, d.; C. M Meinders—Berg man. z.; 15 Nov., G. Smit—Vledder. z.; E A Visser—v. Huis, d.; J. Wipprecht—Johannes 7 OVERLEDEN: 12 Nov., N. C Hin, 75 J.. Lo- rentzkade; 13 Nov., E. v. LooiJ—v. Essen. 61 J„ Kamperlaan; A. M. A. Veltmeyer, 51 j„ Kamper laan; M. A. Kramer—v. Ekeren, 65 j.. Kamper laan; 14 Nov., S. Spreeuw, 80 J„ Hagestraat K DE JONG. Tooneel „Paulus onder de Joden" Een voorbeeld ter navolging voor andere vereenigingen van cultureelen aard heeft Geloof en Wetenschap gegeven, toen het Werfel's „Paulus onder de Joden" door het Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneelge- zelschap liet spelen, en hiermee het Haar lemsche schouwburgpubliek, althans een deel daarvan in de gelegenheid stelde, zoo kort na Goethe's „Iphigenêia" voor de tweede maal een grootschen tooneel- avond te genieten. De vorig jaar in ballingschap overleden auteur heeft in deze dramatische recon structie van Bijbelsche gegevens het be slissende tijdstip voor oogen gebracht, waarop in den persoon van Paulus het jonge Christendom zich van de Joodsche Wet losmaakte. Hij heeft aanschouwelijk gemaakt, hoe de onderscheiden geloofs- stroomingen zich in menschen belichamen. In een echt-menschelijke sfeer open baart zich hier het verhevene, en het is de moeilijke taak der spelers, zich in de gees- tes- en gemoedsgesteldheid dezer verschil lende representanten te verplaatsen. On der de voortreffelijke leiding van Defresne en in een décor, dat ons nogmaals het on tijdig verscheiden van Eduard Veterman deed betreuren, heeft het talrijke gezel schap acteurs Werfel's drama, waarin het noodlot van het Jodendom juist thans zoo sterk tot ons spreekt, indrukwekkend ver tolkt. Inzonderheid Saalborn's hoogepries- ter en Van Dalsum als Gamaliël zullen on vergetelijk blijven. Alleen om het prach tige masker van laatstgenoemde in de smartelijke scènes tijdens het derde en zes de tafereel was de avond reeds rijk. Huf speelde den sluwen landvoogd met fijne ironie en Van Gasteren, die vroeger voor Paulus gespeeld heeft, was nu de bezweer der. Na Johan Schmitz is Jacques Snoek de derde Paulus; met vrouwelijke gevoelig heid beeldde hij den emotioneelen bekeerde uit, die zijn genade moet betalen met in nerlijke en uiterlijke conflicten, waaraan hij bijna ten gronde gaat. Het imponeeren- de van zijn rol leed wel eens onder een overmaat aan pathos; eenige tempering zou zijn gloedvol spel ten goede komen. H. G. CANNEGIETER. Thalia: „Onze Vrouwen" De voorstelling, welke de Roomsch- Katholieke Tooneelvereeniging Thalia deze week voor haar leden en donateurs heeft gegeven, heeft dezen een paar avonden van vermaak geschonken. Wij misgunnen de menschen in deze moeilijke tijden een gullen lach niet, maar vragen ons toch af. of er in het blijgeestige genre niet eens iets beters en frisschers is te vinden dan de oude kluchten, waarmee Von Moser, Schönthan, Blumenthal, Kadelburg Co. aan het einde der vorige eeuw de kermis- gangers zooveel plezier hebben bezorgd. Worden onze dilettanten en dit geldt niet alleen Thalia! die Xantippes van schoonmoeders en die pantoffelhelden, die zich als ouwe snoepers in hun eigen listen verstrikken, nooit eens moe? Het recept van zoo'n grappigheid is bo vendien allengs zoo overbekend, dat de spanning er uit is. Wat de vertooning door Thalia op zich zelf betreft, het valt te betreuren, dat het aardige spel van zulke goede krachten niet aan iets van beter gehalte besteed is. Al leen dunkt ons de rol van de schoon moeder voor een in het samenspel passen der opvatting vatbaar. H. G. CANNEGIETER. Herman de Man Verteller met een oprecht simpel gevoel TO/'IE Herman de Man pseudoniem voor y* S. H. Hamburger die onze litteratuur bij het rampzalig ongeluk op Schiphol is ont vallen wil verstaan, moet het Zuidholland- sche boerenland liefhebben, het land van Polsbroekersdam en Oudewater, de Man's jeugdland, waar hij met zijn koopmanskrui wagen van boer tot boer trok en van die streek leerde houden en van haar menschen. Of ook het land om Vianen en. later, om Ber- licum in Brabant, waar de Man zijn woonstee had gevonden, al heeft het onheil der tijden, ook hem. kind van Joodsche ouders, er niet kunnen doen terugkeeren. Wilt ge de Man's werk letterkundig indeelen dan dient hij gerangschikt te worden onder de „regionale" auteurs, aan wie we de schrijf kunst der streekromans te danken hebben, die zoozeer zijn hart had omdat hij, roman ticus eer dan naturalist, nog den weerklank hoorde van eenvoud, kinderlijkheid, simpel maar oprecht gevoel Ook omdat hij met zijn natuurdrang de taal herkende, die eens in Arcadië, in het onvertroebeld buitenleven tot het hart het woord sprak, waarin land schap en ziel elkaar ontmoeten. Aan heel de regionale litteratuur, hier sterker, daar zwakker, is dat vertroostende element ver gund: de mystiek, het wonderbaarlijk gevoel van één-zijn met wat eeuwig is. Antoon Coolen, Aart van den Werfhorst. Anne de Vries hebben er van getuigd, niet altijd even gaaf, niet altijd zoo sterk, dat er kunstwer ken uit voortkwamen. Maar toch is er. on danks het menschelijk leed dat zelfs een ge droomd Arcadië niet bespaard blijft, een stille, goede vrede: óók bij de Man. Is dat terug verlangen naar het arcadisch landelijk leven niet al te wel te begrijpen in een moderne cultuur, die door het stadsleven eer geschon den dan verheven wordt? Wat rest er daar van dit stilzwijgend samenzijn met de natuur, dat ons zoo wél doet in de Man's roman figuren? Het is dié intimiteit die leeft in zijn men schen nu nog Dat was de Man's kracht: vertellen van zijn boeren, vertellen zóó. dat we luisteren moesten. Ik denk terug aan zijn „Rijshout en Rozen". Die rozen ze waren verboden verloksters omdat de schoonheid der zinnen terwille van het geloof des harten verworpen moest worden door zijn Calvinis tische boeren, aan wie het leven-zelf het on derscheid tusschen genade en verdoeming moest leeren. Ik denk aan den daggelder Koot en aan zijn liefde voor de verworpen vrouw Maria, in Marie of Hoor ook de Wederpartij". Maar bovenal gaat mij de liefelijke Tonia. die na zooveel leed in het huis van de „Zonen van den Paardekop", dien stuggen paarde- handelaar, de zachtzinnigheid bracht en de toegewijde liefde en die Tonia's vergeet men nu eenmaal niet. Ze kregen immers een stukje van den hemel mee! Natuurlijk, ik weet ze wel, de Man's zwak kere zijden: zijn compositie leed onder zijn vertelkunst en aan deze laatste was soms de I traagheid van zijn plattelanders niet vreemd. De Man was nog geen Streuvels; maar zijn openheid van hart was de belofte, dat eens ln zijn taal een zoo groote zuiverheid te hoo- ren zou zijn als in die van zijn grooten Vlaam- schen broeder, in wien enkel nog de natuur sprak. De Man Is heen; zijn „Wassende Wa ter", zijn „Scheepswerf de Kroonprinces" en zijn Tonia bleven ons. We zijn dankbaar voor wat hij ons gaf. C. J E. DINAUX. Haarlemsche Prijzencommissie De samenstelling Het Haarlemsche gemeentebestuur heeft twee prijzencommissies benoemd, een voor het Centrum en een voor Noord. De samenstelling is als volgt: Centrum: voorzitter: G. A. Groenewoud, Kleverlaan 145 (Coöperaties); secretaris: A. Mars, Diepenbrockstraat 71 (Vakbe weging); le lid: G. J. H. Kriek, Aelberts- bergstraat 23 rd. (Vakbeweging); 2e lid: S. J. Warmer, Gen. Cronjéstraat 115 rd. (Middenstandscentrale); 3e lid: mevr. C. A. M. SchotelHeijink, Pijlslaan 136 H u isvrouwenorganisaties Noord: voorzitster: mevr. M. C. D. Wes- straMackay, Van Eedenstraat 1( Huis vrouwenorganisaties); secretaris: A. van der Veldt, Van 't Hoffstraat 296 (Vakbe weging); le lid: B. W. Lasschuit, Koning straat 39 (Middenstandscentrale); 2e lid: L. Salie, Talmastraat 22 (Vakbeweging); 3e lid: L. J. Raadersma, Ramplaan 6 (Co- operaties). De installatie van de prijzencommissies heeft plaats op Vrijdag 22 November des namiddags 4 uur ten Stadhuize. Bij deze gelegenheid zal de heer Meijer de Vries, administrateur in algemeenen dienst bij het Ministerie van Sociale Zaken, een in leiding houden over een onderwerp, het welk betrekking heeft op de prijspolitiek. Algemeene vergadering van „Bloembollencultuur" De algemeene vereeniging „Bloembollen cultuur" te Haarlem komt den 16en De cember in algemeene vergadering bijeen in den Kegelbond. Als belangrijkste agendapunten noemen wij de verkiezing van een voorzitter wegens het bedanken van dr. A. J. Verhage, de behandeling van een voorstel der afdeeling Uitgeest tot al- geheele afschaffing der saneeringsmaat- regelen in het bollenvak en een voorstel van de af deelingen Andijk, Lutjebroek en Enkhuizen om een nieuw plan voor be- drijfsmaatregelen te ontwerpen, waarin vooral voor de jonge en kleine kweekers een kans zou moeten schuilen, om zich te ontplooien. Wij teekenen bij het Uitgeester voorstel aan, dat het hoofdbestuur m zijn prae- advies aanneming ervan ontraadt, wegens de gevaren voor de binnen- en buiten land- sche markt, die er volgens dit hoofdbe stuur uit zouden voortvloeien. STRIJD TEGEN ZEDENVERWILDERING. De minister van Justitie is voornemens op korten termijn een veelzijdig samengestelde commissie in het leven te roepen, die het geheele complex van vraagstukken samen hangende met het zedelijk verval in studie neemt en op korten termijn aan de regeering rapport uitbrengt omtrent intensiveering van den strijd tegen de zedenverwildering. BIOSCOPEN REMBRANDT THEATER. „Grijze oogen" laat aanvankelijk twijfel bestaan om trent zijn waren aard. maar blijkt op den duur een geschiedenis te zijn uit een klein bergdorp, waar de verhoudingen tusschen een aantal der bewoners in den loop der jaren zijn vergroeid tot wonderlijk kramp achtige situaties Het gegeven is beslist niet een van de traditioneele bioscoop-verhaaltjes. Weliswaar heeft het melodramatische trek ken en een aarzelend begin, maar de téeke- ning der karakters en de geleidelijke onthul ling van het oude leed. dat de eigenlijke grond der verwikkeling is. zijn van goed gehalte. Het is jammer, dat de filmische ver wezenlijking van dit drama, ondanks een boeiende rol van Fernand Ledoux als een verloopen dorpsdokter, beneden het peil van het scenario blijft. Niettemin onderscheidt deze Fransche film zich in menig opzicht gunstig van vele harer oppervlakkige zusters. In SPAARNE-THEATER draait deze week het vervolg van „Verloren in de wildernis", hetgeen voor het eerste deel in spanning niets onderdoet. In het voorprogramma zien we George O'Brien in een scenario van Zane Grey „Het doode Ravijn", twee namen die voldoende garantie geven, dat de liefhebbers van de „Wild and woolly West" hun harten kunnen ophalen In PALACE kan men deze week in „Zee bonken". Stan Laurel en Oliver Hardy weer hun gebruikelijke grollen zien verkoopen, tot groot vermaak van het publiek, dat van deze grapjassen nooit genoeg kan krijgen. Het voor-programma, dat zeer de moeite waard is, geeft onder andere een teekenfilmpje van een negerjongetje, dat pertinent weigert zich door spoken te laten intimideeren en een in drukwekkende kleurenfilm van de Londen- sche ..Victory Parade". CITY. In ..Bommen op Sjanghai" beleven een journaliste en een cameraman van het wereldnieuws spannende en vaak sensatio- neele avonturen als. zij temidden van het oorlogsgeweld betrokken raken bij een spion- nage-complot. Zij slaan zich echter door alle moeilijkheden heen en weten met assistentie van een geheimzinnig Chineesch genootschap de spionnen onschadelijk te maken, nadat deze nog juist kans gezien hebben het arse naal in de lucht te laten vliegen. Vooraf wordt een zeer uitgebreide fraaie gekleurde filmreportage vertoond van een massaal sportfestijn, dat op 12 Augustus 1945 op het Roode Plein in Moskou is gehouden en waaraan tienduizenden meisjes en jonge mannen uit de verschillende Sovjet-republie ken medewerkten Onder de toeschouwers ziet men behalve Stalin en andere leidende personen in de Sovjet-Unie ook generaal Eisenhower. Niet alleen door hetgeen men op het gebied van sport en volksdansen te aan schouwen krijgt, maar ook door de bijzondere manier waarop de twintig cameramannen zich van hun taak kweten, is het een opmerkelijke film geworden. LUXOR THEATER. „De man met het ijzeren masker". De romantiek en de sug gestieve sfeer van Fairbanks' films over de avonturen der vier musketiers, weleer de hartstocht van jong en oud. zijn herleefd in de nieuwe Amerikaansche productie, <tie films van dezelfde vaart en spanning met alle toepassingen van de gemoderniseerde filmische mogelijkheden bevat. Bovengenoem de is er een van en zeker niet de minst- geslaagde. De historische décors waartegen het verhaal van heldenmoed, wreedheid, di plomatie. liefde en gerechtigheid zich afspeelt, doen het volle recht wedervaren aan de ro mantische geschiedenis rond den Zonnekoning dien Dumas te bode stelde. Een film met kwaliteiten. FRANS HALS. Een Fransche film met Gaby Morlay, die een uitstekende creatie geeft van de met vele gecompliceerde ont wikkelingen omgeven figuur van een jonge weduwe, die als de „vrouw met den blauwen sluier" in de opvoeding van andermans kin deren een levensvervulling zoekt en vindt, nadat de oorlog haar moedertaak verhinderde. PREDIKBEURTEN HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed (in het Koor). Zon dag 10: Ds, W. J. van Elden 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doofstommen en Hardhoorenden in de Consistoriekamer der Gr. Kerk. 7: Bijzondere Dienst Nieuwe Kerk 10: Ds. Van Rhljn. Noorderkerk 9 en 10 45: Ds. I. P. van der Waal. 7: Ds. E. Dijkhuis. Ooster- kerk. 10: Ds. Molenaar te Halfweg 7: Ds. P. J. Mackaay. Bakenesserkerk 9.30: Kinderkerk. Ka pel Bethel. 9.30: Kinderkerk Hr. Plantlnga, Amsterdam. 10 45: Ds. Waardenburg, Stads Evangelisatie. 10: J. Kal. Haarlem 7.30: A. J Besselaar, Amsterdam Zuiderkapel 10 en 4: P. D. Bardelmeyer, Noordwljk a. Zee. Zang door Adr. Pape. 7.45: Jeugdsamenkomst o.l.v. den heer Bardelmeyer. Opwekkingssamenkomsten. Donderdag 8: Ds. B E. J. Bik. Hersteld Evang. Luthersch pred. te Amsterdam Vr(je Evang. Gemeente. 10 en 5: Ds. A Boschma, 10: Kin derkerk. Broedergemeente. Rlpperdastr. 8. 10.30: Dhr. Boon Eglise Wallonne. Dimanche 17 Novembre a 10 h. 15: Service présidé par mr. le pasteur M. Jospin Christian Science. 10: Ned taal. 11.15: Engelsche taal. F.vang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. W. Spllethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Leendertz. Ver. v. Vr(Jz. Hervormden 10.30: Ds. J. de Graaf Rem. Geref. Gemeente. 10.30: MeJ. Ds W S. Wlardi Beekman, Rem. Pred. te den Haag, Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds L. Hoor weg. 5: Ds. J. W Slertsema. Wilhelminakerk 10: Dr. S. P. Dee. van ..Eudokla". R'dam. 5: Ds A. M Boeyinga Zuld-Oosterkerk 10: Ds. A M. Boeyinga. 5: Ds L. Hoorweg Geref. Kerk (Art 31) 10.30 en 5: Ds. J. den Ouden van Harkstede Geref. Gemeente. Dinsdag 7.30: Dhr. Wijting. Oud-Geref. Gemeente. Maandag 10 en 7.30: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Dankdag voor het gewas. Clir. Geref. Gemeente 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. Bapt 1ste Gemeente. 10 en D: Dhr. H de Boer. 8: Jeugddienst. Leger des Hells. 10 en 3: Ds. C J Hoekendijk, van Baarn. Pinkster gemeente. 10 en 7.30: Openbare samenkom sten Gemeente des Heeren. 10 en 5: Openb. Godsdienstoefening. Vergadering van Geloovl- gen. 11: Samenkomst (Broodbreken) Hersteld Apost. Zendingsgemeente. Wllhelmlnastr. 10 en 5: Godsdienstoefening Hersteld Apost. Zen- dingsgemeente, Jacobijnestr, 10 en 5: Gods dienstoefening. Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmonla". 10 30: Wijdingsmorgen Mevr. Ser- vaas Smits Peletler RozekruLs Genootschap 7.15: Tempeldienst Mevr. H Stok-Huizer HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Ds. G. Koch Immanuëlkerk 10 en 7: Dr M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond. 10.30: Da J H. Bethe te Beverwijk. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30- Ds J, W. Siertesema 5: Ds L Kuiper Jr., van Amsterdam-Z Chr. Geref. Gemeente. 10 en 5: Ds J. C Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wilhel- mlnapleln. 10: Ds. Bartlema. Jeugdkerkdienst. 7: Ds Barger Kapel Nieuw-Vredenhof 10 30: Ds v. Nieuwenhuvzen 7: Ds. de Ru. v. Zand- voort Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds G Westmijse. Voorg Vrijz. Herv.. Rotterdam Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel Camplaan 10: Dr P J Richel 5: Ds A Dondorp. Geref. Kerk. (Art. 31) 8.15 en 3: Ds J. Keizer AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel 10: Ds F. L. van Duykeren. A'dam. Relig Kring. 10 30: Ds A R de Jong, Haarlem BLOEMEND AAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30" Ds S M. Daalder. Dg. Haarlem Vrije Katli. Kerk. 10 30: Gezongen H Mis. Soefl-Beweging Universeele Eeredlenst 4 30: Dienst met zang. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds P. J Mackaay. van Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J G. Lekkerkerker H. Doop. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: F Salverda, theol cand. West Kon Emmaschool, Raafstr. 10: Ds Bannlnk. van Purmerend. Jeugddienst. 5: Ds H. J. Plagge- mars. Sport In het kort OVERWINNING VOOR VAN DAM. - Tijdens bokswedstrijden ln Amsterdam won Luc van Dam van Dorus Elten. De partij nam een ontij dig einde, toen Elten den strijd on medisch advies moest staken. Van Dam stond toen al op punten voor. Van Hoogstraten won van Schoen WOODCOCK WON VAN MARTIN. De En gelsche zwaargewichtkampioen Bruce Woodcock heeft in een gevecht te Manchester door knock out in de derde ronde van den Franschen titel houder Georges Martin gewonnen. BINNENLAND Na de bevrijding is een nauwe samenwer king ontstaan tusschen de A.N.W.B., K.N.A.C., K.N.M.V., de Vakgroepen Goederenvervoer en Personenvervoer langs den weg en de Algemeene Verladers en Eigen Vervoerders-organisatie. Dit overleg zal bestendigd worden onder den naam „Centraal Overleg Wegverkeers- en Vervoers organisaties". De volledige zelfstandigheid van deelnemende organisaties blijft gewaarborgd. De groote veerboot „Gorinchem" een der belangrijkste schakels in het verkeer Noord- Zuid. is weer ln dienst gesteld tusschen Gorin chem en Sleewijk. Op 28 October 1944 werd deze boot in den grond geboord. ZIJ heeft tot Mei 1945 als wrak in de Merwede gelegen. Tot advocaat-fiscaal b(J het Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage zijn benoemd mr. U. J. W. Sibmacher van Nooten. officier-fiscaal te 's Gravenhage en mr. P S. de Gruyter, Ne- derlandsch-Tndisch rechterlijk ambtenaar met verlof, werkzaam ten depnrtemente van Over- zeesche Gebtedsdeelen te 's Gravenhage. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorloopige cijfers bedroeg de Invoer In October 1.138.009 ton (v. m. 1.188.283) tegen een waarde van 212.4 millioen gulden (v. m. 198,?) Dc Nederlandsche Kring van Beeldhouwers heeft in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling georganiseerd van ontwerpen voor oorlogsmonumenten. Met een rede over de ontwikkelingstenden- zen in het arbeidsrecht heeft prof. mr. B C. Slotemaker het ambt van buitengewoon hoog leeraar ln het arbeidsrecht aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam aan vaard. Op 29 November vertrekt uit de Merwede haven te Rotterdam het m.s. ..Stbajak" met het laatste contingent van de 7-Decemberdivisie naar Indië. In de Oranje NassaumUn te Heerlen ls de 42-jarige gehuwde arbeider J. Jansen tusschen een wagen en een wand bekneld geraakt en op slag gedood. In de Rotterdamsche diergaarde is thans voor de vierde maal een nljlpaardje geboren. Het N.V.V. heeft telegrafisch aar. den mi nister van Landbouw verzocht, onmiddellijk een maximumprijs voor aardappelen vast te stellen. In het telegram wordt gezegd, dat door hamste ren en prijsopdrijving door tusscher.handel, grossiers en detaillisten de prijs ln dc groote steden reeds van f8 tot f 14 per hl. is gestegen. Bü Oosterbeek Is een vracht-auto met fa brieksmeisjes van de Hevea fabriek gekanteld, waardoor 15 meisjes min of meer ernstig ge wond werden. In diplomatieke kringen In Den Haag ver luidt, dat Dr. A H. J. Lovink, thans ambassa deur te Tsjoengking. benoemd zal worden tot ambassadeur in Moskou. De verstrekking van rantsoenbonnen voor lijnolie aan schilders ls tijdelijk stopgezet. De bisschop van Londen van de Anglicaan- sctae kerk zal binnenkort ons land bezoeken. Een vaandrig, die met verlof bij zijn broer in Streefkerk vertoefde, bracht een meegenomen projectiel tot ontploffing. Hij zal nu zijn rech terhand en waarschijnlijk belde oogen moeten missen. De 52-jarige ex-N.S.B.-hoofdredacteur van de ..Gooi- en Eemlander", A. A. L. G. uit Hilver sum is conform den eisch tot 7 jaar gevangenis straf veroordeeld Hem werd het recht ontzegd, een journalistieke functie te bekleeden. Hij werd ontzet uit belde kiesrechten. HAARLEM EN OMGEVING Haarlems Chr. Mannenkoor geeft Woens dag 27 November, onder leiding van Jac. Zwaan, een concert ln de Gem Concertzaal, waarbij medewerken de solisten Jaap Stotljn. hobo en Herman Hulsmann. bariton, Jac. Zwaan zal aan den vleugel begeleiden. Een zeer aantrekkelijk programma is samengesteld. Op de onder leiding van den heer L. J. van Mechelen gehouden ouderavond van de Wet houder Westerveldsehool zijn als nieuwe leden van de oudercommissie gekozen: de heeren E. Hanekroot en J. Paalman. De voorzitter der Oudercommissie richtte woorden van dank tot het afgetreden lid, den heer J. Veen voor het vele werk door hem sedert 1933 verricht als lid, voorzitter en penningmeester. Daarna hield de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs, een causerie over „De Openbare school en de Ouders". Dr. C. Schravensande te Haarlem Is aan de Leldsche Universiteit geslaagd voor het candi- daatsexamen godgeleerdheid. Dc Wereldjeugd-organisatles YMCA en YWCA heeft voor de week van 10—16 November een wereldbond-gebedsweek georganiseerd. Als besluit van deze week wordt Zondagavond 17 November ln de Groote Kerk een bijzondere samenkomst gehouden, welke onder leiding staat van ds. I P van der Waal Sprekers zijn MeJ. M. Fortgens en ds. A. A. Wildschut. Onderwerp: „Eén Heer voor de geheele wereld". Het orgel wordt besDeeld door Egbert Vos. Zwemcompetitie trekt groote belangstelling De Vrijdag gehouden tweede ontmoeting voor de zwemcompetitie van den kring Haarlem heeft zich ln een.stljgende belangstelling van de zijde der zwemmers en zwemsters mogen verheugen. Onder de heeren nieuwelingen waren enkele goede krachten, waarvan nog veel kan worden verwacht. Bij den rugslag voor dames onder- scheide zich J. Wlsker van DWR en Wimmey Eysker van HPC nam op keurige wijze de 50 m. schoolslag meisjes voor haar rekening. De uitslagen waren: 50 m. borstcrawl heeren nieuwelingen: 1 D. Brokken (HVGB) 30.4 sec 3 H. v. Dooremalen en R. Fabriek (belden Haarlem) 30,5 sec.; 4. J. Tjebbes (HPC) 30.6 sec. 50 m. sugslag dames: 1. J. Wlsker (DWR) 39.1 sec.: 2. I. Smit (HPC) 42.4 sec.; 3. N. Kint (HVGB) 43 sec 3 x 50 m wisselslagestafette heeren Nieuwelin gen: 1. Haarlem 1 I m. 40.2 sec.; 2 Haarlem 2 1 m. 45.6 sec. 3. en 4. HVGB 1 en HPC 1 beide 1 m. 46.7 sec. 50 m. schoolslag meisjes: 1. W. Eysker (HPC) 41 sec.; 2 T v, Meel (Haarlem) 43.8 sec.; 3. L. Wensing (HPC) en J. Wlsker (DWR) belden 44.7 sec. 100 m. rugslag heeren Junioren: 1. A. v. d. Boogaerde (DWR) l m. 18 4 sec 2. J Hoekstra (HVGB) 1 m 19.4 sec.; 3. H Holster (Haarlem) 1 m. 20.2 sec. De volgende ontmoeting zal op Dinsdag 17 December ln het Sportfondsenbad worden ge houden onder leiding van DWR. DISTRIBl'TIEDIENST HAARLEM Mcdedceling No. 170. UITREIKING SCHOENENBONNEN. In het tijdvak van 18 t m 30 November a.s. zullen volgens onderstaande letterindeellng uit sluitend :n het Centraal Ultrelklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, alhier schoenenbon nen worden uitgereikt. In dit tijdvak komen thans uitsluitend voor een bon ln aanmerking diegenen, wier nummer van de Tweede Distributiestamkaart als laatste cijfer een 7 aanwijst. Aan personen die echter ln Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone- Amerikaan sche- en of beroepsschoenen hebben ontvangen, mag thans geen bon worden verstrekt" deze be paling geldt niet indien in genoemd tijdvak een bon voor werkschoenen werd uitgereikt. Degenen, die noodschoeisel hebben ontvangen komen thans wel in aanmerking. KINDEREN. Kinderen, geboren na 3! Mei 1944. doch voor 1 Februari 1946 komen onmiddellijk voor een schoe nenbon in aanmerking, ongeacht het feit of het laatste cijfer van hun T D een 7 ls. indien blijkt, dat zij nog geen bon hebben ontvangen. Aan kinderen geboren op 1 Februari 1946 of later mag. ook al Is het laatste cijfer van hun T D, het cijfer 7. geen bon worden verstrekt. Het publiek is vrij een keuze te maken tusschen de bestaande bonsoorten. A F KRUISING T. D. De T. D waarop als laatste cijfer een 7 voor komt. wordt ln de categorie ..schoenen" geco deerd en wel in het vakje Ka eventueel Kb met 611/A. IN A ME BON. De verstrekking van de schoenenbonnen ge schiedt uitsluitend teigen Inname van bon R14 van het inlegvel Ga tot Ge 605 (nieuw inlegvel); losse bomen zijn ONGELDIG De letterlndeeling ls als volgt: Maandage 18 November '46 Dinsdag 19 November "46 Woensdag 20 November "46 Donderdag 21 November '46 Vrijdag 22 November '46 Zaterdag 23 November '46 Maandag 2S November '46 Dinsdag 26 November '46 R en S Woensdag 27 November '46 T. U V Donderdag 26 November '46 W Vrijdag 29 November '46 x. IJ. Z Zaterdag 30 November '46 Na-uiirelkin* Geopend voor het publiek. Maandag t.m Vrijdag van 8.30—12.15 uur en van 14.00—16.45 uur 's Zaterdags van 8.30—12 15 uur ,J,1?.J'erban<?. meL het foit" dat bét hier een lan delijke regeling betreft, kan aan verzoeken om afwijking e. d van de gestelde bepalingen nim mer worden voldaan. Correspondentie kar. hier over dan ook niet worden gevoerd. De distributiebescheiden zullen sléchts worden uitgereikt aan diegenen, van wie dc T D Nood T D van een cootrólezegel T.D. 2 en dienststem- pel ls voorzien. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden worden mede gegeven. HAARLEM. IS November 1945. De Directeur, A. VAN DRIEE. A en C B D. E. F G. H. I J. K. L. M en N

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3