Jieemets Economisch functionaris der N.S.B. staat terecht Nieuw licht in Amsterdamsche moordzaak S> O. Sm Twee broers verdacht Kort en Excelsior-Stofzuigers Lampekappen-Atelier Bruiloften en Partijen? Stofzuiger-reparatie Groot bovenhuis te huur Fa. M. C. Hooie Het Haarlemsche Tribunaal onder presi dium van mr. Van der Goot, behandelde jedenochtend de zaak tegen den ex-voorzitter ran de Kamer van Koophandel te Amster dam, F. W. A. de K. van L Hij werd ervan beschuldigd, lid geweest te lijn van de N.S.B., sectieleider van het Eco- aomisch Front, commissaris van de Neder landsche Oost Compagnie, en voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, jevens zou hij een studiereis gemaakt heb ben naar de Ukraine en de economische mo- jelijkheden van het zoogenaamde „Oostland" bebben gepropageerd. Op de vraag van den president, hoe hij er i 1935 toe gekomen was, lid te worden van de N.S.B., antwoordde verdachte, dat hij ge dreven werd door nationale gevoelens en zijn ifkeer van de heerschende sociale misstanden gij had zich toen, na een paar bijeenkomsten rsr. de Oxfordgroep bijgewoond te hebben, langesloten bij de N.S.B. „Absolute liefde en absolute waarheid". Mr. Van der Goot hekelde de houding van verdachte, aan de hand van de beginselen der Oxfordgroep, waaronder „absolute liefde en absolute waarheid" en bracht daarbij Lun- teren en de Jodenvervolgingen in herinine- ng. Toen De K. van L. als reden voor zijn uit treden, in Augustus 1943, opgaf, dat hij het onbehoorlijk vond, uit te treden, voordat hij il het mogelijke had gedaan, om de partij- eiding van haar verkeerde koers te overtui gen, merkte de president op, dat wellicht El Alamein en Stalingrad hier het hunne toe hadden bijgedragen. Het gevaarlijke van dezen man was volgens r. Van der Goot, dat hij als een ontwikkeld .1 betrouwbaar mensch bekend stond en dus foor zijn figuur propaganda maakte. Dit naakte zijn verantwoordelijkheid des te groo- uw* ter. Dat hij door nationale gevoelens gedre- ■•■•ren werd, kon de president nauwelijks aan- 1011, semen en hij haalde eenige krantenartikelen JPfl'ian, waaru't bleek, dat verdachte niet chroomde de drogredenen van de Duitsche oofzucht na te praten Dit geschiedde onder indere op een persconferentie onder leiding tan den „Referent für Volksaufklarung". Hij joeg tevens bij tot het streven der Neder- andsche Oost-Compagnie om een deel der [ederlandsche industrie naar „Oostland" over brengen. Toen in 1941 de Kamers van Koophandel in ationaal-socialistischen zin werden gereor- aniseerd, werd de K. van L. door Seyss- nquart gebombardeerd tot voorzitter van de lamer in Amsterdam. „Dat hij deze functie p een ploertige wijze heeft uitgevoerd, kan liet gezegd worden", aldus de president, jnaar hij heeft zich ongetwijfeld als instru- ïent laten gebruiken. Zoo zou hij dan ook ïer weer hebben meegeholpen, evenals bij >en, viel dia Ex-voorzitter der Amsterdamsche K. v. K. voor het tribunaal Er is nog niet genoeg Maïzena fabrikaat Duryea. Vraag daarom Uw leverancier steeds weer, opdat hij li niet vergeet AGENDA DINSDAG 19 NOVEMBER. Gem: Concertgebouw: Volksconcert H.O V., uur; Eduard Verkade draagt voor „Hamlet" uur; Huis voor ouders: Lange Margaretha- ime}!raat' spreekster mevrouw W J. C. Blom berg—Zeeman, 8 uur; Rembrandt Theater: 1 Grijze oogen" (18 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; alace: „Zeebonken" (14 jaar) 2, 4.15, 7 en 15 uur; Luxor: „De man met het ijzeren "gil jasker", (14 jaar) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans ra«§»Is: „De blauwe sluier" (alle leeftijden) 2, 9.15 uur; City: „North of Shanghai" 14 jaar) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Verloren in de wildernis", 2.30, 7 en 9.15 u. WOENSDAG 20 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Opera- en operette- i sneert „Pro musica", 8 uur; Leger des Heils: 1 chagchelstraat, bijzondere samenkomsten 3 7 30 uur; Gebouw Ver. van» Vrqz. Herv.: Itureel contact, lezing prof. dr. J. Simons rer „Een Bijbelsche stad herrijst", 8 uur; uur; Bioscopen: middag- en avondvoorstel- tgen. zijn Oostland-propaganda, Nederland in te schakelen bij dc Groot-Duitsche economie. Uit verschillende getuigenverklaringen bleek, dat verdachte in 1943 steeds meer in conflict kwam met de N.S.B. en vervreemdde van zijn vroegeren vriend Rost Van Tonnin gen. met het gevolg dat hij 30 Augustus 1943 de N.S.B verliet en kort daarna ontslagen werd uit zijn verschillende functies. Tevens bleek uit deze verklaringen, dat ver dachte in het algemeen als mensch zeker niet slecht bekend stond. De verdediging. Verdachte's raadsman, mr. Veenstra, begon zijn pleidooi met te betoogen, dat de ten laste gelegde feiten, als het lid zijn van de N.S.B. en aanverwante organisaties, niet het essen- tieele van de zaak waren en dat verdachte als het alleen dit betrof, waarschijnlijk reeds buiten vervolging zou zijn gesteld. Het zijn de functies, die hij heeft aanvaard, waarvoor hij nu terecht staat. Om deze te beoordeelen, moet men het ka rakter van verdachte kennen en de wijze waarop hij deze functies heeft uitgevoerd. Verdachte is geen realist, maar idealist. Hij stootte zich aan de werkloosheid en andere sociale misstanden. Tevens had hij een diep respect voor het gezag. Zoo werd hij inge palmd door de leuzen der N.S B. De bezetting van Nederland door Duitsch- land vond hij afschuwelijk, maar hij zag het als een werkelijkheid, waar rekening mee moet worden gehouden. Hij kwam bovendien onder den invloed van de brochure van Colijn en volgens pleiter was het niet zoo vreemd, dat als een man als Colijn zooiets dacht en schreef, verdachte er een zelfde meening op na hield. Wat verdachte's voorzitterschap van de K. v. K. betreft, zei mr. Veenstra, dat verdachte dit meer als 'n economische dan als een poli tieke functie beschouwde. In deze functie was zijn streven er op gericht, de Nederlandsche belangen te behartigeVi. In het bijzonder ver zette hij zich tegen het onder beheer stellen der Indische maatschappijen. Uitspraak op 3 December. Marktcontröle leverde zeventien verbalen op De Maandag werd door de ambtenaren van de Prijsbeheersching in het kader van den Haarlemschen Prijzenslag, hoofdzakelijk be steed aan marktcontröle. De economische po litie maakte hier 17 processen-verbaal op. In totaal werden Maandag 30 strafbare overtredingen geconstateerd: het „zwaarste" geval was wel de in-beslagneming van 1068 haarnetjes, die door een winkelier in huis houdelijke artikelen tegen prijzen, 500 bo ven het normale, werden verkocht. Een kleine verschuiving deed zich voor bij de looncontröle: werden in de afgeloopen dagen de meeste overtredingen geconstateerd in de loonen der jeugdige personen, speciaal bij de kleine metaalverwerkende industrieën. Maandag werden vele waarschuwingen ge geven aan dezelfde groep ondernemers: de loonen waren echter thans voor de volwas sen arbeiders te hoog. C.C.D. controleerde clandestiene daden Door den C.C.D. werden voorts 9 processen- verbaal opgemaakt, waaronder één tegen een ciandestienen slager. Twee varkens konden achterhaald worden. Een partijtje suiker van 50 kilo viel den ambtenaren in handen; ver der kwamen zij geringe hoeveelheden „zwart" vet, onwettige koek en speculaas, plus wat peulvruchten tegen, die in beslag werden ge nomen. T eraar debestelling E. M. M. J. van Vlijmen Hedenmorgen had op het kerkhof van de parochie van O.L. Vrouwe Onbevlekte Ont vangenis te Overveen de begrafenis plaats van een der slachtoffers der vliegtuigramp op Schiphol. Onder groote belangstelling werd het stoffelijk overschot van den heer E. M. M. J. van Vlijmen, in leven directeur van de Boldoot-fabrieken te Londen, na een plech tige mis, die werd opgedragen door pastoor G. van Niekerk, ter aarde besteld. Een weelde van kransen en bloemen overdekte de groeve. Namens de ouders dankte de heer J. van Vlijmen, als oudste broer van den overledene, voor de belang stelling. DE DISTRIBUTIE Nieuwe bonnen. Haarlem: Restant E en F (Vleeschhal 8.30—12.15 en 14.00—16.45 uur). Spaarndam: C t.m. U en V t.m. Z (Dienstge bouw v. d eemeente-secretarie 9—12 en 1416 u.) Bloemen daal: I t.m. M (Jeugdhuis Donkerelaan 9—13 en 14—16 uur). Heemstede: N, O en P (9—12) Q en K (13.30— 16.00 uur) Binnenweg 160. Zweedsch Danstheater Het Zweedsch Danstheater, dat gisteren in den Stadsschouwburg zijn eerste uitvoering heeft gegeven, vertoont alle kenmerken van de jeugd, welke tegelijk zijn kracht en zwak heid zijn. Boven alles uit gaat de bekoring van het frissche en prille en van de zuivere toewijding aan eerlijke kunst. Het program van dezen eersten avond, dat Vrijdag as. door een tweede met geheel nieuwe nummers zal worden gevolgd, bood een bonte afwisseling. Na een veelbelovende inleiding typeerde Birgit Cullberg de bewe gingen van een drietal dieren, waarvan die van de spin het origineelste was. In haar zwart tricot openbaarde zich al dadelijk de voorliefde voor het silhouet, welke zich later uitte in het nummer „1945", waarin de massa liteit der zwarte figuren tegen het blauwe achterdoek een even teekenachtig effect maakte. Een ietwat krasse overgang voerde ons naar de geschiedenis van Jezus: de kribbe met het voor de hand liggend wiegen-thema; Herodes. een prachtige solo-dans van Ivo Cramér; de kindermoord en de Lijdensge schiedenis. In deze serie was aan de plastiek veel plaats ingeruimd; niet ten onrechte heette het nummer Bijbelsche „tafereelen". Standen, kleur en belichting, maar ook de gelaatsmimiek maakten sommige dezer tafe reelen tot een fraaie reproductie van de drie luiken der primitieven. Een der bekoorlijkste choreografieën was de Sage van de zon en den wind, een eenvou dig thema, dat meer direct aansprak dan de nadrukkelijke en toch niet altijd doorzichtige symboliek van de boerendansen. Boeiend door de kaleidoscopische kleurenmengeling was de groep verleidelijkheden, waartegen Hercules cp den tweesprong zich moest pant seren. Verdienstelijk was in alle groepsdan- sen, dat de pantomime er nooit overheerschte ten koste van de danskunst, welke individueel veel bekwaamheid en charme gaf te genieten, maar massaal wel eens leed aan gebrek aan synchronisms en ruimteverdeeling. In sommiger oog zullen de voorbeelden van deugdzaamhe'd misschien wel wat té gedetail leerd zijn aangegeven en is de nederlaag van het aldus getypeerde puritanisme een té pes simistisch slot geweest! H. G. CANNEGIETER. Socialistische Cultureele Vereenigingen De rubriek „Muziek" is van nature een vol strekt on-politieke; in haar behooren dus muzikale demonstraties uitsluitend op haar artistieke waarde of op haar beteekenis als propaganda voor kunstbeoefening in 't alge meen getoetst te worden. En als ik nu begin met te vermelden, dat de marsch, die na de openingsrede van den voorzitter van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling door de Arbeiders Muzlekvereeniging „Excelsior" ge speeld werd op rozeroode liedmelodieën ge componeerd was, en dat de daaropvolgende Ouverture zoo niet van, dan toch in den trant van Rossini was, dan is dat alleen om de uit voering ervan als voorbeelden van beschaaf de en mooie toonproductie te stellen, die in zich zelve propagandistische waarde hebben, al was het samenspel in de snelle figuren nog lang niet volkomen. Dirigent J. M. Peters zal dit ook wel in orde brengen. „De Kleine Stem" onder Jan Hensen pro duceerde in verband met haar stemmenaantal een groot geluid, waarin uitspraak en timbre nog gecultiveerd dienen te worden. Onder de kleine solistjes, die meest gedrieën naar voren kwamen, waren er enkele: een jongen en twee meisjes, wier prestaties toekomstbelof ten bevatten, en een mtniatuurdeclamatrice vervulde haar taak vrijmoedig. „De Stem des Volks" zong uitsluitend lie deren. Maurice van IJzer voert als opvolger van Antoon Krelage hier sinds kort den staf We zullen in het a.s. voorjaar gelegenheid krijgen het resultaat van zijn arbeid in groo- ter werk te hooren. De „Cultureele Sportbond" voerde gezamen lijke oefeningen uit, waarvan vooral het knotszwaaien door sierlijke bewegingen en prompte samenwerking uitmuntte en blijk gaf van het geoefende geheugen en rythmisch gevoel der deelneemsters. Weer andere oefe ningen toonden de waarde dezer sport voor lichaamscultuur en behoud der lenigheid. Wethouder D. Geluk woonde dezen avond bij. K. DE JONG. „Rigoletto" In Haarlem Naar aanleiding van het succes van „De ont voering uit het Sérail", zal de Amsterdamsche Opera op 4 December a.s. een uitvoering geven van de opera „Rigoletto". Het fruit en de Prijzencontröle Van de zijde van de Prijzencontröle werd ons medegedeeld (men zie ons vorig num mer), dat een onaangenaam uitvloeisel van de Prijzenactie te Haarlem is, dat de gros siers in fruit weinig of niets willen afle veren zoolang de actie duurt. De Vereeni- ging van fruit-, groenten- en aardappelen groothandelaren „Eendracht maakt macht" te Haarlem ontkent dit. In de afgeloopen week is zoo verklaart het bestuur 58 ton fruit op normale wijze aan den klein handel verstrekt. Maandag was er geen aanvoer, dus dientengevolge ook geen uit gifte. Er is eenig licht gekomen in den moord op de 61-jarige logementhoudster uit de Warmoesstraat te Amsterdam, gepleegd in den nacht van 1 op 2 November. Aanvan kelijk werd van dezen moord verdacht de 23-jarige L. van der H., die zich twee dagen later bij de Haagsche politie aan meldde en toen verklaarde, dat hij, na den nacht in het logement te hebben door gebracht, bewusteloos geslagen en met een auto naar Rotterdam gebracht was. Van daar ging hij naar Den Haag, waar hü van krantenverkoopers vernomen had, dat de logementhoudster vermoord was en dat men hem van den moord verdacht. Hij had zich toen terstond bij de politie aan gemeld. De Amsterdamsche recherche geloofde dit onwaarschijnlijke verhaal niet en na dagenlang verhoord te zijn legde Van de H. een geheel andere verklaring af. Hij deelde mede, dat de logementhoudster is ver moord door den 22-jarigen J. H. en diens 24-jarigen broer C. H. Beiden leefden van zwarten handel en straatroof en waren bekende figuren op den Nieuwendijk te Amsterdam. J. H., die een maand geleden kans zag uit het Huis van Bewaring te Den Haag te ontvluchten, kwam in den nacht van den moord het logement in de Warmoesstraat te Amsterdam binnen en vroeg onderdak. Hij kreeg een kamertje en ging naar bed. Ook Van der H. begaf zich ter ruste in zijn kamer op de derde verdieping. Volgens zijn verklaring hoorde hij eenige uren later gestommel en toen hij ging kijken, bleek hem dat J. H. de oude vrouw had overvallen. Hij wilde haar te hulp komen, doch op dat oogenblik was C. H. de kamer binnengekomen en had hem een slag op het hoofd gegeven, waar door hij bewusteloos raakte. Twintig mi nuten later kwam hij weer bij. De broers dreigden, ook hem te zullen vermoorden, als hij hen verried. Hij was met hen in een taxi naar Den Haag gereden en daar uitgestapt. De anderen reden door naar Rotterdam. Des middags was Van der H. ook naar Rotterdam gegaan. Uit het onderzoek der recherche is ge bleken, dat het drietal ia Rotterdam tal- Bloembollencultuur en de gemeente Haarlem Een proeftuin op het terrein der kiveekerij Het „Krelagehuis" aan de Leidsche vaart te Haarlem zal zoo spoedig mogelijk her steld worden, opdat de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur het weer zal kunnen gebruiken. Er is evenwel zooveel in te doen, dat wel eenige maanden met het werk gemoeid zullen zijn. Wij vernemen dat de gemeente Haarlem en het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur tot overeenstemming gekomen zijn om een terrein bij de gemeentelijke kweekerij aan de Kleverlaan te bestemmen tot proef tuin. Deze komt in de plaats van den proef tuin die Bloembollencultuur thans heeft aan de Van Merlenvaart achter het Raad huis te Heemstede Het voorzitterschap van „Bloembollencultuur" Wordt de benoeming verdaagd Voor de benoeming van een voorzitter van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur (vacature Dr. A. J. Verhage) worden verschillende candidaten genoemd. Officieel candidaat gesteld is reeds Jhr. dr. O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden. bur gemeester van Hillegom. Dit geschiedde door de afdeeling Voorhout. Maandag is een vergadering gehouden van de voorzitters der afdeelingen met de leden van het hoofdbestuur. Daar is over de verkiezing van een voorzitter gespro ken. Wij vernamen dat er veel kans is, dat in de eerstkomende algemeene vergadering (die Maandag 16 December gehouden wordt) nog niet tot de benoeming van een voorzitter zal worden overgegaan. rijke cafés heeft bezocht. C. H. zou daarbij een portefeuille met veertienhonderd gul den zijn kwijtgeraakt. Ook heeft hij ge tracht twee kostbare ringen met brillan- ten, welke aan de logementhoudster heb ben toebehoord, te verkoopen. De politie zoekt thans naar de gebroe ders H., die het laatst in Rotterdam ge signaleerd zijn. Afscheid op de Rijkskweekschool Zaterdag nam de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen op zeer hartelijke wijze afscheid van twee verdien stelijke leerkrachten, de heeren W. A. J. Goeting en H. Elsinga, de eerste leeraar in de lichamelijke opvoeding, de andere in handenarbeid, tevens den laatsten tijd in Nederlandsche taal en letterkunde. Verscheidene sprekers, onder wie de hee ren J. v. d. Meulen, directeur der Kweek school, M. Kruiskamp, leeraar en oud- waarnemend-directeur; C. Kleywegt, in specteur van de Onderwijzersopleiding, Th. Lancée, oud-directeur der Kweekschool en D. Beets, voorzitter van de afdeeling Haarlem der Vereeniging van Leeraren in Lichamelijke Opvoeding, stelden de uitste kende kwaliteiten van de scheidende hee ren in het juiste licht. De bijeenkomst, die werd opgeluisterd door zang, rhythmische en volksdansen, vond zijn bekroning in de afscheidswoor den van de vertrekkenden. Er werd - de traditie getrouw - besloten met de Zegenbede en de aloude Bakmarsch, die allen die er waren de overtuiging mee gaf dat er, hoe moeilijk de tijden voor het onderwijs ook mogen worden, nog steeds zeer velen zijn die het met volle overtui ging en trouwe liefde dienen. Een gedenkraam in het Provinciaal Ziekenhuis In de bezettingsjaren 1942/'43 waren in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort ongeveer 200 Joden, zoogenaamd als pa- tienten ondergedoken. In 1943 was het uit veiligheidsoverweging voor hen niet meer mogelijk daar langer te verblijven, zoodat de meesten hunner elders onderdoken. Helaas weinig der 200 mochten de be vrijding beleven, door verschillende rede nen kwamen zij in handen van hun vervol gers. De overgeblevenen zijn echter niet ver geten de offervaardigheid, liefde en be scherming, die zy tijdens hun verblijf te Santpoort van doktoren en verplegend personeel ontvingen. Deze offervaardig heid, die volkomen onbaatzuchtig is ge weest, ging dikwijls zoover dat levensge vaar voor hen niet uitgesloten was. Eeni- gen zijn gearresteerd en naar het concen tratiekamp te Vught gezonden. Dit alles heeft op de overgeblevenen ex-pat:enten een onvergetelijken indruk gemaakt en zij hebben besloten aan hun dankbaarheid een blijvenden vorm te geven. Maandag 16 December 1946, des morgens 11 uur, wordt de directie en verplegend personeel een gedenkraam aangeboden. VIJF INBRAKEN IN ééN NACHT. In den afgeloopen nacht hebben inbre kers in Haarlem-Zuid en Noord hun slag geslagen. De Leidsche buurt telde vier on- gewenschte bezoekers op onverwachte uren en in het Noorden der stad moest één familie het ontgelden. De Haarlemsche po litie heeft echter niet stil gezeten, zoodat er reeds twee vermoedelijke daders in Amsterdam konden worden aangehouden, terwijl zij met radiotoestellen onder den arm, uit de tram stapten De buit bestond in Haarlem-Noord voor namelijk uit klein meubilair, distributie bescheiden en geld. VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE POLITIE. De heer W Oosterhof was 25 jaar In dienst bij de Bloemendaalsche politie. In de feestelijk ver sierde gymnastiekzaal van het politiebureau te Overveen werd hij allereerst toegesproken door den burgemeester. Jhr. mr. C. J. A, den Tex, die de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Daarna sprak de corpsehef. de heer P J, van IJzendoorn, die den jubilaris namens allen een theemeubel aanbood. De heer van Kleef bood mevr. Oosterhof namens de Politiesportvereeni- ging een bloemenmand aan. Het verdere gedeel te van den avond werd in gezellig samenzijn doorgebraoht. BELGIS WON BILJARTTOURNOOI. Het in Parijs gehouden landentournooi biljarten heeft het Belgische team gewonnen met 28 punten: Nederland bezette de tweede plaats met 26 pun ten en Frankrijk de derde met 18 punten DWR WON VAN RZC. - Zaterdagavond trok DWR naar Rotterdam, om aldaar een waterpolo- wedstrijd tegen RZC te spelen. Met de rust had den de Haarlemmers de leiding met 3—2 en de eindstand werd 6—5 in hun voordeel BINNENLAND Te Rotterdam heert de 22-jarlge L. van den B. gepoogd zijn 56-jarigen'Oom Z. S. te vermoor den. door hem met een zwaar voorwerp op het hoofd te slaan en twee schoten uit een revolver op hem te lossen, welke echter geen doel troffen. De dader is gearresteerd. Daar S. altijd veel geld bij zich had. neemt de politie aan, dat roof het motief is voor den moordaanslag. Met ingang van 19 November zal het nieuwe telefoonnet Roelofarendsveen, dat oude netten Oude Wetering en Roelofarendsveen omvat, langs automatlschen weg bereikbaar zijn. Het ken- nummtr van het nieuwe telefoonnet is K 1713, Mevrouw de wed. D. L. E. A. Goudstikker— von Halban Kun te New York heeft aan de gemeente Amsterdam, ten behoeve van de uni versiteitsbibliotheek de bibliotheek van wijlen haar vader. prof. Von Halban Kurz uit Weenen ten geschenke aangeboden De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft besloten bij gelegenheid van de opheffing der Rijksinspectie Kunstbescher ming een gedenkpenning te laten slaan als blijk van erkentelijkheid van de regeering jegens allen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij de bescherming van de Nederlandsche kunst schatten tijdens den oorlog. De Koningin zal zich bU de aankomst van het m.s. „Klipfontein" uit Nederlandsch-Indië op Woensdag 20 November te Rotterdam laten vertegenwoordigen door haar particulier secre taresse mej. J Geldens. De „Klipfontein" heeft 973 repa trieeren den aan boord J Op last van den procureur-fiscaal bU het BUzontler Gerechtshof te 's-Gravenhage zijn ge arresteerd de directeuren van de werf Gusto" ie Schiedam en de bedrijfsleider van de werf. Zij zouden verdacht worden van collaboratie tijdens de bezetting. De minister van OnderwUs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat de z.g con troleurs-Vogel wet 1936 gedurende de uitoefening van hun functie een wapen mogen dragen. In de Staatscourant is afgekondigd een regeling van salarissen en andere arbeidsvoor waarden voor apothekersassistenten. Voorts worden in deze regeling nader omschreven: de nacht-, wacht- en Zondagsdiensten en de rege lingen bij ongeoorloofd verzuim en vacantle. Het aantal speciale KLM-vluchten naar Zuid-Amerlka wordt, voorloopig tot en met 26 Februari, voortgezet. Iedere week zal er een toestel van Schiphol vertrekken. Voor de tn December te houden vluchten ls als eindpunt Montevideo genomen in plaats van Buenos Aires. De Amsterdamsche recherche heeft des nachts drie mannen aangehouden, die op een handkar een partij van 70.000 sigaretten ver voerden. welke zij bij een der opvarenden van een in de haven liggend schip hadden gekocht. HAARLEM EN OMGEVING In den afgeloopen nacht ls bij een inbraak in de Chrysanthemumlaan 29 te Heemstede een radiotoestel gestolen. Het afscheid van Ds. A. van Biemen van de Vrijzinnig Hervormden te Haarlem heeft plaats in een dienst in het Kerkgebouw aan de Jacob- straat op Zondag 24 November des avonds te half acht. De Plulmveevereeniglng „De Eendracht" zal op 30 November en 1 December een Jubileum tentoonstelling houden in het R.K. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. De Glasactie „Ruiten troef is te Heemstede zoo succesvol gewees: dat het Comité besloten heeft, behalve Mlddelbeers ook de gemeente Roozcndaal bij Veip voor glasvoorziening te adopteeren. Heden. Dinsdag, ztjn eenige leden van het Comité vertrokken om den toestand aldaar op te nemen. De heer W. S. Noordhof, hoofdinspecteur- titulair hoofd van de inspectie der Invoer rechten en Accijnzen te Haarlem, is ln ge lijke functie benoemd te Amersfoort. De Winkcliersvereeniging Bo-Bar-Kei geeft een kinder film-middag met muziek, voor kin deren van de klanten ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, op Woensdag 20 November ln de Concertzaal. Op Donderdag 21 November dec avonds om acht uur zal het Kinderkoor „Inter Nos" in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Ween- sche Walsen ten gehoore brengen. Het mannen koor zal opera fragmenten zingen. Soliste is Betty Bos—Smit. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. Op Maandag 25 November des avonds om acht uur /.al Corry de Mon In Hotel de Leeuwe rik, Kruisstraat 30 een dansavond geven. Het programma bevat werken van Chopin. Debussy, de Falla en Strauss. Jan Rosekrans zal begelei den en soli ten gehoore brengen. Een 23-Jarlg meisje stapte Maandag zonder uit Ie kijken van het trottoir aan de Raaks te Haarlem Zij werd aangereden door een auto en moest met e.en lichte hersenschudding en een gebroken neusbeen in het Elisabeths-Gasthuis worden opgenomen. Burgerlijke Stand HAARLEM. 19 Nov. 1946. BEVALLEN 15 November: W A. Kroes— Lucieer, d T. v. d. MeerEpping, z.; L. Goud kuil—Huisjes, z..; 18 November: T, Toepoel Tjeertjes. d H v, d WoudeHusmann, d.; W. Dorrepaal—Kuitert. d 17 November: M. E. Damveld—v Beusekom d A de Ruijter— Kos ter. z.; L. Groeneveld—Ketel. P. C. Koop man—Hollenkamp. z.; H. J. v. d Plaat—Leislng, z.; W J M M. Mars—Verbaken, z.; T. J. Kaestner—Melchior. d W J. v. d. Fange v d. MeiJ. z.; A. van Geem—van Heerden. d.; M A. G. Olsthoorn—Schilte. z.; 18 November' G. JanusVerdam, z.; 16 Nov. E. S, Divendal Hoenderdos, z. GETROUWD: 18 November: H. G. v. d Meer en P. Ouwens; G Pesman en W. G. Nieman; J w Witte en A. A. v. d. vossen; P. M Hoo- gendtjk en M. A. Kerkhoff OVERLEDEN 15 November: H. Korthals, 52 J.. Hazepaterslaan: 16 November: J Tienstra. 5 m.. Sillemstraat: J v. Donselaar—Tijtgaat. 85 j., Schoterweg; A. v. Vladeracken. 78 J Bll- derdijkstraat; C. Gouwen tak—Kling. 61 j., Spaanschevnartstraat; A. Vring—Stoeltje, 79 J., Schotersingel. leln pension-rusthuis op len tand te Aerdenhout (by trein i tram) heeft eenige kamers p het Z. beschikbaar. Ook ge tolkt v. echtp. Brieven no. 187 Wenslng's Adv. Bur., tmpeliersstr. 32. tangeb. net pension oor 2 pers. liefst Heeren. leen beroepspension. Brieven o. 6180. (ANTOORLOKALEN huur, event, met bergruim- (in 't centrum). Brieven o. 6179. WONiNGRUIL msterdani Overveen of onig. ipoed! Vrij Huis of ETAGE tv. m. tuin) voor moderne le "at te A'dam-Z. (Huurprijs 36) Br. Z. E. 1025. Rlcardo's dv. Bur. A'dam. WONINGRUIL angeb. te A'dam: woning bev, gr. kamers, 1 kl. kamer, bad- amer, keuken, zolder enz., in uil voor grootere woning in ■ooi, of omgev. Haarlem Max. 0] uur f 85 p. m. Mr. no. B 1565 sok .V. Alta's Reclame Advies 5? ur„ N.Z. Voorburgwal 298, e j/ msterdam. e*n. rONINGRUIL. Aangeb. M aandam of omg. Schagen del theel vrij huls tegen idem te luk loemendaal of omgev Br no. dl 5, Bloemendaalsche Post. post 1, Bloemendaal. eet ongelul. die wenschen te rfioi touwen hebben beschikbaar hol 5000.— TOT f 10.000. OUUf»r overname zaak met wo- ig onv. waar. of compl. in- hjloedel met huurovername. Br. 6191. hee lek ar loogfrequent j Litzedraad V. oor radiospoelen 20 x 0.05 en i! 0 x 0.08 in leder kwantum te na* bop gevraagd. Werner. Ge- Jia tenstraat 30II, Amsterdam-Z. Hypotheek beschikbaar Tot elk bedrag, rente 3 1/2 pet. Brieven no. 6197. Te koop aangeboden: Ree pinchertje raszuiver Kleverparkweg 3. Te koop aangeb.: mijn ZELD ZAME BOUVIER, Farou de La panne plage met stamboom, geb. 10-12-'44. Speciale en le prijs Tent. te Breda, 8 Sept. '46 W. Akkermans. Zandeweg 4. Oudenbosch (N.-Br.) Zw. wollen jasje wollen zw. d. japon m. 42, gedr. jongenswinterjas 17 j., m. wintermantel 8 J., klnder- molières m. 35, m. jurken k. mouwen 12 j„ rubber dames laarzen m. 37, Na 17 uur. Over boschlaan 3, Hst. Marlijn Bruyel heeft zijn LESSEN HERVAT. Piano en Koorzang. Haarlem, Zomerluststr. 15. IMPROVE YOUR FLUENCY! Leer vlot ENGELSCII spreken en schrijven bij: W. BEUMKES Schoterweg 158 (Desgewenscht ook lessen in de morgen- en middaguren). Wij verzorgen 'net IJKEN van MATEN, GEWICHTEN en alle WEEG WERKTUIGEN. Handel en reparatie van Win kelmachines. „PERFECTA", Spaarne 78. ST. NICOLAAS CADEAUX Tafelbiljart, Voetbalspel. Ping- Pong Tafel, Sjoelbak. Russ. biljart en verstelbare Teeken tafel. Te zien en bevragen van 25 en 7.3010 uur. Feestgebouw „Central" GR. HOUTSTRAAT 176. H. O. V. Gem. Concertzaal, Haarlem VrUdag 22 Nov. 1946, 20 u.: Leden-concert (Vierde concert serie B) Dirigent KEES HARTVELT Solist REINIER BRESSER. cello Entrée f 1.70 incl. belast. Voorverkoop en plaatsbe spreken bij het Concert bureau Alphenaar, Kruis weg 49, Haarlem. Donderdag 21 Nov. 8 uur: Gem. Concertzaal WEENSCHE W'ALZEN Kinderkoor INTER NOS OPERA FRAGMENTEN Mannenkoor PROZA en POEZIE belde o l.v JAN BOODA. Soliste: BETTY BOS-SMIT Kaarten f 1 (bel. lnbegr.) by Alphenaar en 's avonds aan de zaal. By beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem d.d. 12 November 1946 is JOHAN GEORGE HAMEL, ge boren te Amsterdam. 9 Mei 1879 gedomicilieerd te Haar lem. op eigen verzoek gesteld onder curateele terzake van zwakheid van vermogens. Haarlem. 15 Nov. 1946. De Officier van Justitie Mr. W M. P. Overman DAMES, laat nu uw bont nakijken wy maken en repareeren alles. Brieven no. 6206. Auto te koop aangeb. Te koop 2 groen geëm. Gasradlatoren, Prometheus. 9 en 11 staafs en een witte Juncker Gasautom. z. g. a. n. Br. met aanbieding no. 6188. SERVICE - OXDERITOm - REPARATIE LEEGHWATERSTRAAT 16, HAARLEM - TEL. 15617 Te koop gevraagd door ingevoorden Exporteur, atelier met Inschrijving bij de diverse vakgroepen. Eventueel ook alleen vergunning met inschrijvingen te koop gevraagd. Br. onder letter U.T. Advertentie Bureau Max R. Nunes, Paleisstraat 19, Amsterdam-C. Uw adres voor massa en Old- flnish Spuitwerk ls: BILDERDIJKSTRAAT 7 H. BEUMER. JOS. v. d. BERG van 1897. BREESTR. 18. Tel. 21030. Koopt geit. en ged. Inboedels Kleeding, Zolderopr. enz. De verhuurlnrlchting van Glaswerk, Stoelen, Serviesgoed enz. van H. J. LEIS1NG ls verplaatst van Zoetestr. 14 naar Westergracht 69 Gelieve aan uw vrienden en kennissen dit ook te zeggen, U doet ben er groot plezier mee. Heeft U lets van ons noo- dig, bestel dan tydig en U kunt erop rekenen dat wy U van dienst kunnen zyn! Bestellingen ook aan prlvé- adres KLOPPERSINGEL 147, Tel. 18854. DAMES!! Laat uw traploopers vakkun dig vertreden voor zij doorge sleten zijn. Matrassen opmaken zelfden dag terug. BeliangerU Stoffeerdery B. A. v. RUYVEN LEIDSCHE VA ART 86. Tel. 10361. Hooi, Stroo, Houtwol, Turfmolm, A. ZONDERLAND Spaarnwouderstr, 81, Tel. 12915 Thuisbezorgen zonder prijs- verhooglng. GRATIS Fransche en Eng. lessen Aangeb. Brieven no. 6192. Auto's, Kinderwagens, Meubels Spulten E. van der Zwaan BLOEMEND.WEG 96. BLOEMENDAAL. Telcf. 22152. Ze worden als nieuw Als Sinterklaas werkelijk de Haarlemsche winkels rondging om zijn inkoopen te doen. dan zou hy zeker heel veel koopen bij REEMERS. Hij zou opgetogen zijn over de buitengewoon ruime eorteerlng, en de echt mooie dingen die daar tegen zeer billijke prijzen verkrijgbaar zijn. En als hij wat vermoeid werd van het bekijken der meer dan honderd-meters-lange-etalagee in den winkel, zouden Hij. en Pietermanknecht ieder, in de IJsrotonde heerlijk genieten van een Droom-coupe van het voortreffelijkste IJs-met-erême. Aan iedereen die straks, min of meer, de rol van Sinterklaas moet vervullen. wordt REEMERS bijzonder aanbevolen. Kruisstraat 55 WONINGRUIL Klein gerieflijk huis voor groot ruim huis. Brieven onder no. 6172 Bureau van dit blad. Heerenhoeden stoomen of cos- tuums persen en ontvlekken in een week. t Stoppage en reparaties aan alle kleeding. American Pressing Cy SMEDESTR. 29. Tel. 13702. Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank te Haarlem van den vyfden November 1946 ls ver klaard ln staat van faillisse ment G Duijster, houtbewer ker, wonende te Haarlem aan den Rijksstraatweg no 376, met benoeming van den E. A. Heer Mr. J. H. H Hülsmann. lid van gemelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en van Mr J. G. Bettink, advo caat en procureur, kantoor- houdende te Haarlem aan het Staten Bolwerk no. 26, tot cu rator Haarlem, 16 Nov. 1946. Curator. Mr. J. G. Bettink. Alle merken ELECTRO-TECHNISCHE REPARATIE-INRICHTING BELANGRIJKE VEILING WOENSDAG 27 NOV. 1946 en vele volgende dagen, van Kostbare en zeer goed onderhouden INBOEDELS uit verschillende nalatenschappen. KIJKDAGEN: a.s. Zaterdag 23, Zondag 24 en Maandag 25 November van 10-4 uur. CATALOGUS a 50 CENT VERKRIJGBAAR. JAARLI3KSCHE AMERIKAANSCHE BONTVEILING 'n Keurcollectie mantels, waarbij o.a. veulen. lapin, mol, peralaner, Ameriknansch oppossum, persianer pattes, genot tc. chevrette, alsmede zilvervossen, dito capes, lltus colliers, enz. zullen worden geveild. Kijkdagen Woensdag 2 0 November van 1118 uur en 's awonds van 2023 uur, alsmede Donderdag 21 Nov. van 1012 uur. Voor deze bijzondere veiling kunnen nog 'n beperkt aantal o-bjecten worden bijgevoegd op de kijk dagen aan dé aaal. Veilingmeester J. P. G. Kok geschikt voor woning en/of kantoor, Centrum stad. Brieven J. A. SCHOUTEN, Kinderhuissingel 104, Haarlem VOOROORLOGSCHE UITGAVEN KINDERBOEKEN - ROMANS - KUNSTWERKEN' enz. kunt U nog koopen bij BOEKHANDEL P. v. AKKEREN HAARJjEMSCH BOEKHUIS - ZIJLSTRAAT 89 Stelt Uw bezoek niet te lang uit. Weet U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw Huishoud- of Industrie-Naaimachine met of zonder motor? Merk of defect geen bezwaar. Rijksstraatweg 250, Haarlem-Noord. Tel. 22787 Telefoon of briefkaart en wij komen. -Inwoning - Aerdenhout- ln riant gemeub. gr. villa met gr. tuin te Aerden hout wordt aan fam. k. (event, oók buitenland- eche) inwoning met algoheelc verzorging aange boden. Br. G.Z. 3095, Adv. Bur- de la Mar, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3