Haarlems Dagblad Cheribon was „sprong over de kloof' m Een Ontwerp Dr. van Mook „Oplossing in nieuwen vorm, die duurzaamheid belooft" Tweejnillioen kilo haring |sfecJerlandsche mijnenveger gezonken Grieksche verzet wint veld Overvallen op taxi-chauffeurs berecht België, Syrië en Columbia in den Veiligheidsraad Honger temidden van overvloed Nieuw onderling overleg over Triëst 61e Jaargang No. 18488 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woensdag 20 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OMTRENT de ontwerp-overeenkomst met de Repoeblik Indonesia, die Zater- j te Batavia door de Nederlandsche en Indonesische delegaties is geparafeerd, dient vooropgesteld te worden dat zij Rechts het karakter van een ontwerp 'draagt. Dat volgt ten eerste uit het feit, dat de commissie-generaal (die eerstdaags zal terugkeeren) niet de Staten-Generaal naar alleen de Nederlandsche regeering vertegenwoordigde, die overigens zelf nog geen uitspraak over dit ontwerp heeft ge daan. De Nederlandsche beslissing ligt ten slotte bij de Staten-Generaal. Blijkens de gereserveerde houding, die prof. Romme lis fractieleider der Katholieke Volks Par tij heeft aangenomen, kan van eenige ze- ierheid omtrent de meerderheid in het parlement nog geenszins gesproken worden. De ontwerp-overeenkomst zelf draagt een voorloopig karakter. Zij is in menig op zicht vaag en als men haar met aandacht leest rijst de eene vraag na de andere, waarop men het antwoord niet kan vinden. Dit bemoeilijkt een definitief oordeel. Een bepaalde staatkundige verhouding wordt voorgesteld, maar de functioneering daar van is verbonden aan de instelling en wer- iing van bepaalde organen. Als nu de wijze van samenstelling en werking dier orga nen niet duidelijk wordt aangegeven, staat een oordeel over de staatkundige verhou ding niet op vasten bodem en loopt de kans, bij verdere uitwerking der plannen te moe ten worden herzien. Als men morgen een lid der commissie-generaal sprak zou men hem meteen vragen: Hoe hebt u zich de verdere uitwerking voorgesteld? Inmiddels zijn de twee delegaties, voor zoover haar beperkte bevoegdheden rei ken, tot overeenstemming gekomen om trent de groote lijn der verhouding tus schen de volken van Nederland en Indo nesië. Die betreft ten eerste: de spoedige vestiging van een souvereinen, democrati- schen staat op federatieven grondslag, ge naamd Vereenigde Staten van Indonesië, ten tweede de schepping van een Neder- landsch-Indonesische Upie. Het Koninki-ijk der Nederlanden, dat nu Nederland, Ne- aerlandsch-Indië, Suriname en Curagao omvat, zou volgens het ontwerp worden omgezet in die Unie. Deze zou dan bestaan uit eenerzijds het Koninkrijk (omvattend Nederland, Suriname en Curagao) en an derzijds de Vereenigde Staten van Indo nesië. En aan het hoofd van de Unie zou de Koning (Koningin) der Nederlanden staan. Daar is onmiddellijk aan toegevoegd, dat de decreten en besluiten ter beharti ging van de gemeenschappelijke belangen door de organen der Unie zouden worden genomen in naam des Konings (der Ko ningin). Deze bijvoeging beperkt de positie van Kroon kennelijk tot die van een symbo lische eenheid. Het valt niet te ontkennen dat in de groote lijn van dit ontwerp men verder is gegaan dan tot uitdrukking kwam m de verklaring van de Koningin van 7 December 1942, waarbij zelfbestuur binnen het rijksverband aan Indië werd toege- gd. Omtrent de vorming van de Vereenigde Staten van Indonesië en de werkwijze dei- organen van de Nederlandsch-Indonesi- sche Unie is de ontwerp-overeenkomst niet duidelijk. Zij verklaart, dat de Grondwet ran de Vereenigde Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door een consti- lueerende vergadering, die zal zijn samen gesteld uit op democratische wijze aange wezen vertegenwoordigers van de Repu bliek (van Java en Sumatra) en van an dere toekomstige deelgenooten der Ver eenigde Staten. Partijen zullen in overleg treden (aldus stelt zij dan verder voor) timtrent de wijze van deelneming aan deze const it ueerende vergadering en dit zal ge schieden met inachtneming van de onder scheidene verantwoordelijkheden van de Nederlandsche regeering en de regeering der Republiek. Er wordt niet nader ver klaard, welke deze verantwoordelijkheden in. Evenmin blijkt, welke de bevoegdheid der organen zal zijn, die zullen worden samengesteld door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Vereenigde Staten van Indonesië, „even tueel mede door de volksvertegenwoordi gingen dier landen", ter behartiging van hun belangen in de Nederlandsch-Indone- sische Unie. Dit zouden organen der Unie zijn, maar het schijnt wel van zeer groot belang te weten, welken beslissenden in vloed zij eigen1 ijk zouden kunnen uitoefe nen. Als gemeenschappelijke belangen zullen worden aangemerkt: samenwerking inzake buitenlandsche betrekkingen, de fensie en voor zoover noodig financiën, als mede onderwerpen van economischen en cultureelen aard. Ja, maar wat doen die :olleges met al die belangrijke zaken? Het wordt niet duidelijk en de onduidelijkheid wordt geaccentueerd door een term als ,zoover noodig financiën". Bij dergelijke formuleeringen denkt men vanzelf aan het feit dat Lord Killearn voorzitter was en aan de Engelsche werk wijze, die op zulke tastende wijze den weg laar overeenstemming pleegt te zoeken. Iet ware dwaasheid te ontkennen, dat de Ingelschen ten opzichte van de ontwikke- ing van staatkundige verhoudingen in hun eigen Commonwealth of Nations een be- vonderenswaardigen staat van dienst heb ben. Met alle erkenning daarvan moet men niettemin vaststellen, dat dit een voor de Jederlandsche traditie ongewone werk wijze is en dat de Nederlandsche aard on middellijk naar preciseering van de geuite denkbeelden zal vragen. Ter behartiging van de belangen der Ier. Staten van Indonesië in Nederland en ;an het Koninkrijk der Nederlanden in In donesië zullen door de onderscheidene re- [eeringen Hooge Commissarissen worden lenoemd. Welke zouden taak en bevoegd heden zijn van de Hooge Commissarissen? Zijn zij bedoeld als gezanten in den gebrui- telijken zin des woords of zouden hun be voegdheden en verantwoordelijkheden zich verder uitstrekken? Zoo rijzen tal van vra- |en. Het is dus duidèlijk dat deze ontwerp overeenkomst nog volstrekt geen afdoende beslissing omtrent de komende verhouding tusschen Nederland en Indië inhoudt. Zoo wel haar karakter als haar inhoud bewij zen dat. En daarom schijnt het, met inacht neming van de bestaande verhoudingen en toestanden in Azië, gewenscht haar vooral met rust en reserve te beschouwen en aan te dringen op-nadere toelichting. Dit ont werp geeft slechts een verder stadium in de ontwikkeling van zaken, op weg naar een eindbeslissing, aan. R- P. Door de politie te Hillegom is een Pool lehouden die uit het kamp voor vreemdelingen le Nijmegen was ontvlucht en nu hier rond loer!. De Luitenant-Gouverneur-Generaal dr. II. J. van Mook heeft Dinsdagmiddag voor Radio-Batavia een rede uitgesproken over de in Cheribon totstandgekomen ontwerp overeenkomst, waarin hU zeide dat thans voor de eerste maal in concreten vorm een oplossing kan worden aangegeven voor een nu reeds vijftien maanden zwevend con flict. welke oplossing door vertegenwoor digers van beide partijen niet alleen als aanvaardbaar is gezien, doch ook als een die perspectief opent voor een verre toe komst. Dr. Van Mook wees op het overal in Azië tot uiting komend streven naar nieuwe verhoudingen, dat gepaard gaat met de ervaring dat deze verhoudingen niet duurzaam door geweld en onderwer ping kunnen worden gegrondvest. De zelfstandigheid der Philippijnen en de erkenning van de republiek Vietnam aanhalend, en wijzend op de stroomingen in Burma, Malakka en India zeide dr. Van Mook verder dat deze voorbeelden een taal spreken welke duidelijk genoeg is: Overal rijzen dezelfde vragen, die van het orga- niseeren der eigen vrijheid en die van het behoud der waardevolle verbindingen met de Westelijke landen. Met deze wereldver schijnselen voor oogen hebben wij, aldus dr. Van Mook, een constructie ontworpen voortbouwend op Malino, ondubbelzinnig ning en toewijding moeten hebben willen wij niet aanstonds het verkregen resultaat weer schaden. Maar zijn wij eenmaal op weg, en zien wij eenmaal de reconstructie, al is het nog aarzelend, en stap voor stap vooruitgaan, dan zullen wij daaruit de kracht kunnen putten om het aangevangen zware werk tot een goed einde te brengen. Sjahrir's rede. 09k Sjahrir heeft een radiorede gehou den en daarin o.m. het volgende gezegd: „Bij het opstellen van de ontwerp overeenkomst hebben de Nederlandsche en Indonesische delegaties zich een doel voor oogen gesteld: n.L de belangen en de eer van de door hen vertegenwoordigde landen veilig te stellen en te verzekeren. Het Indonesische volk moet de overeen komst niet van persoonlijke gevoelens uit beoordeelen, doch ieder voor zich moet zich deel van de natie voelen en zich als zoodanig afvragen, of de overeenkomst voor zijn volk een vooruitgang beteekent of niet. Indien de overeenkomst de goedkeuring van ons parlement en het Nederlandsche wegdraagt, zal zij een historische gebeur tenis zijn. Indien zij daarentegen de beide parlementen niet kan bevredigen, zal zij toch een historisch doel vervuld hebben. In beide gevallen moet de overeenkomst naar Duitschland Voedsel voor Engelsche zone Een belangrijke transactie tusschen ons land en het militaire bestuur der Engelsche zöne in Duitschland is een dezer dagen tot stand gekomen. Zij be treft een levering van twee millioen kilo versche haring, een transactie wel ke voor de haringvisscherij van groote beteekenis is, aangezien de haringvoor- raden in ons land langzamerhand te groot werden voor de binnenlandsche consumptie. Aangezien deze haring in Engelsche Ponden betaald wordt, is tevens onze deviezenpositie erbij gebaat. De ver zending geschiedt zoowel uit IJmuiden als uit Scheveningen en Vlaardingen. De reedersvereeniging neemt in sa menwerking met de Vakgroep Groot handel de haring tegen den overeenge komen prijs uit de markt. Crematie K. Sperna—Weiland Hedenochtend werd op Westerveld het stoffe- lijk overschot van een der slachtoffers van de f vliegramp, den heer Sperna—Weiland gecre meerd. De heer Sperna—Weiland was in leven werkzaam op de afdeeling Propaganda en Pu bliciteit der K.L.M. Er was groote belangstel ling. vooral van de zijde der K.L.M. die ver tegenwoordigd was door de heeren Mr. van der Wiel. hoofd van het coördinatiebureau. Koster, chef personeel, en van Hulsen, chef propaganda en publiciteit. Het voltallig personeel van laatst genoemde afdeeling was eveneens aanwezig. Mr. van der Wiel sprak namens de K.L.M. en bracht dank uit aan den overledene, voor wat hij voor de K.L.M. gedaan heeft. Hierna spraken nog eenige vrienden en collega's, die getuigden van de groote verslagenheid, die het tragische ongeval in den kring van bekenden had ver wekt. Twee opvarenden gedood De Nederlandsche marine-voorlichtings dienst deelt mede, dat de Nederlandsche mijnenveger „Walcheren" bij Balikpapan op een mijn Is geloopen en gezonken. Door de explosie werden twee leden van de be manning gedood, drie zwaar gewond en acht licht gewond. De namen der slacht offers zijn nog niet bekend. Gedood werden de korporaal-machinist Harno uit Ned. Indië en de matroos 3e klasse A. Vermeulen uit Meegen (N.B.). Gewond werden de kwartiermeester N. Holthuijzen uit Middelburg; de stoker 2e klasse J. Eberhard uit Nieuwenhagen (L.). en de stoker 3e klasse M. A. J. Bax uit Ned.-Indië. Het woord is aan. Demokritos: In het ondermaansche is elke volmaaktheid een negatie begrip en de volmaaktste staatsinrichting is slechts deze die de minste gebreken heeft. Transporttoestel neergestort Naar autoriteiten van de Amerikaansche luchtmacht te Wiesbaden mededeelden, is op 19 November een Amerikaansch C-53 transporttoestel, dat op weg was van Mün- schen naar Istres in Frankrijk, met elf per sonen aan boord, in de bergen op acht mijl afstand van Entraigues in Frankrijk neer gestort. Het toestel had zeven passagiers aan boord en een bemanning van vier kop pen. Vijf inzittenden zijn gewond. Doodvonnissen" voor steun aan regeering Naar men in Londen aanneemt, heeft het onderhoud tusschen den Grlekschen pre mier Tsaldaris en de Amerikaansche en Engelsche ambassadeurs in Athene voor namelijk in verband gestaan met de aan te nemen gedragslijn van de Grieksche re geering, indien deze de bewijzen van bui tenlandsche inmenging in de Grieksche on lusten voor den Veiligheidsraad zal brengen. het Indonesische vrijheidsstreven erkend den loop der geschiedenis beïnvloeden", en de samenwerking met Nederland be lichaamd in een vorm, die nieuw is en een belofte voor duurzaamheid inhoudt. In de erkenning van de Vereenigde Sta ten van Indonesië als souvereinen staat en in de gelijktijdige vorming van een Ngder- landsch-Indonesische Unie, waarbij beide landen een duurzame souvereiniteit in brengen, hebben wij getracht de geschetste denkbeelden een concrete belichaming te geven. Hoewfl wü ons er zeer van bewust zijn, dat dit voor velen een verre sprong beteekent, en misschien wel een sprong in het duister, zoo meenen wij toch, dat wij alleen door zulk een sprong over de kloof heenkomen, die ons tot dusverre gescheiden heeft ge houden. Ook internationaal is deze fi guur nieuw, zooals ik reeds zeide, doch wij mogen aannemen, dat zij in haar opzet zal worden aanvaard en dat daarmee tevens een einde zal kunnen komen aan de op allerlei wijze en in allerlei richtingen blijkende interna tionale bezorgdheid over het Indone sische vraagstuk. Men heeft het doel thans voor zich en dat doel is een duurzame en vrijwillige samenwerking van twee naties. De ont werp-overeenkomst is geheel gegrond op den vorm van een rechtsstaat, die met pajejs koordeinde in Den Haag is de overdracht geschied van de voedselpakket- aen rechtsstaat Nederland in een unie Kan trlri „,„1^ rirpvi riant Truman aan Ha Knninain npsrh.nnlc.pn haait. t.p.r vprdpplina nndpr samenwerken. Bij de uitvoering staat derhalve bij beide partijen voorop: 1 particulier secretaris van de Koningin, mevrouw A. A. C. H. Jongerius, algemeen Het herstel van recht en.orde, waardoor secretaresse voor Nederland van de Amerikaansche hulpactie „C.A.R.E.", mej. J. de Vereenigde Staten van Indonesië in d Geldens, de heer P. Hoetjes algemeen gemachtigde voor Nederland van de „C.AJR.E.", gemeenschap der volken kunnen strijden mej mr jyj Tjeenk Willink, secretaris-generaal van Nederlandsch Volksherstel, Mr. en in de Nederlandsch-Indonesische Unie Kenneth C. Beede, attaché van de Amerikaansche ambassade en jhr. G. M. Verspyck, MENU 5 MENT2 MENU'S zich gisteren aan de Grieksche militaire autoriteiten hebben overgegeven, een be schrijving gegeven van een „opleidings kamp voor Grieksche verzetslieden" te Bulkes in Joegoslavië. Volgens deze zegs lieden ontvangen die Grieken, die door de communistische partij betrouwbaar wor den geacht, een militaire opleiding van buitenlandsche instructeurs. Volgens het uit Saloniki afkomstige bericht beweren deze drie Grieken, dat vluchtelingen uit Griekenland na strenge schifting met gefin geerde namen naar Bulkes worden ge stuurd. 2200 „volleerden" van dit oplei dingskamp zouden reeds als commandant of officier van zich tegen de Grieksche royalistische regeering verzettende groepen naar Griekenland terug zijn gekeerd. ten, welke president Truman aan de Koningin geschonken heeft ter verdeeling onder behoeftigen en noodlijdenden. De particulier secretaresse van de Koningin, mej. J. I Geldens nam de pakketten in ontvangst. Van links naar rechts: drs. M. Kohnstan, meer in het bijzonder tezamen de gemeen schappelijke belangen kunnen behartigen. Wij zijn eveneens overtuigd, dat de huidige regeering der republiek naar sa menwerking streeft en ondanks de vele en voor de hand liggende moeilijkheden, die zij op haar weg zal vinden, het gestelde doel wenscht te bereiken. Het is niet ge makkelijk ineens uit de sfeer van vijandig heid en wantrouwen in die van vriend schap en samenwerking over te gaan. Wij zullen vooral in den aanvang voorzichtig moeten zijn om noodelooze botsingen te vermijden. Er kan komt de overeen komst tot stand voldoening zijn aan beide kanten, maar wij zullen ook bezin- directeur van het Nederlandsche Roode Kruis. Bevin en de Spaansche kwestie Diplomatieke kringen in Londen ver wachten, dat minister Bevin, teneinde aan de critiek in de Labourparty het hoofd te bieden en krachtiger eischen van de Sov jets te verhinderen, op een bijeenkomst an de UNO te New York het initiatief zal nemen in de Spaansche kwestie. Bevin zou, volgens deze bronnen, aan de assemblée resolutie voorstellen, ingeval het Francorégime door het Spaansche volk omvergeworpen wordt. In de resolutie zou voor Spanje economische en financieele bijstand in het uitzicht gesteld worden, wanneer een einde komt aan het régime van Franco. Een dergelijke stap zou verder gaan, dan de moreele veroordeeling van het Franco régime, waartoe de houding der Engelsche regeering zich tot nu toe heeft bepaald. Echter zou deze actie niet tegemoet komen aan de verlangens om de diplomatieke be trekkingen met Franco te verbreken, zoo voegen bedoelde kringen hieraan toe. Vijf jaar geëischt tegen twee 19-jarige Amsterdammers Twee van de drie overvallen op taxichauf feurs, welke op 24, 25 en 26 Augustus op den weg tusschen Haarlem en Amsterdam ge pleegd werden, zijn gisteren door de recht bank te Amsterdam behandeld. De daders van den eersten overval op Zaterdag 24 Augustus, drie Hagenaars, die daarby den taxichauffeur Smit door zijn arm schoten, zullen morgen ochtend om elf uur voor de Haarlemsche rechtbank terechtstaan. Voor de rechtbank te Amsterdam hadden zich de twee 19-jarige Amsterdamsche elec- triciens L. A. M. H en J. H. T., alsmede de 41-jarige timmerman F. P. K. te verantwoor den. H. en T. hadden in den nacht van 24 op 25 Augustus in Haarlem een Amsterdamsche taxi, bestuurd door den 30-jarigen chauffeur G. G. aangeroepen en waren daarmee tot dicht bij de hoofdstad gereden Daar hoorde de chauffeur plotseling het bevel „stop of ik schiet", dat hij terstond opvolgde. Een zijner passagiers, die een militaire uniform droeg, eischte daarop zijn portefeuille, welke echter geen geld bevatte. „Geef ons geld, of we schieten je neer" zeide T. daarop, waarop de chauffeur hem een biljet van 10.over handigde. het eenige geld, dat hij bij zich had De overvallers verdwenen daarna met de auto en lieten den chauffeur achter. Een tientje was maar een kleine buit en dus probeerden de twee electriciens het Maandag nog eens. Ditmaal namen ze echter den timmerman K. mede. Op den Dam in Amsterdam namen zij een taxi en verzochten den chauffeur, G. H. Bult, hen naar Haarlem te rijden Voorbij Halfweg klonk het bevel: „stop of we schieten" en ditmaal keek de chauffeur in drie revolverloopen. Zonder zich te bedenken sprong Bult zijn wagen uit en trachtte de aandacht te trekken van een tegenligger. H. loste twee schoten, één vlak voor de naderende auto en één vlak er ach ter. waardoor de bestuurder haastig doorreed. De taxichauffeur rende verder den weg op en H. zond ook hem een schot na. dat echter geen doel trof Een tweede tegenligger nam Bult op, die onmiddellijk aangifte van den overval deed bij de Haarlemsche politie. Intusschen waren de drie overvallers er met de taxi vandoor gegaan.T., die den wagen bestuurde, bleek te weinig rijcapaciteiten te bezitten, botste tegen een lichtmast en ver volgens tegen een boom. waardoor de taxi zwaar werd beschadigd De drie mannen heb ben zich daarna uit de voeten gemaakt. Voor de rechtbank bleek, dat tegen den timmerman Kdie ontkende iets van het plan te hebben afgeweten, het bewijs van afpersing, zooals dat de drie verdachten ten laste was gelegd, moeilijk te leveren was. De officier van justitie vroeg vrijspraak voor hem, maar eischte uit een oogpunt van gene rale préventie tegen H. en T. een gevangenis straf van vijf jaar. Mr. F Pauwels drong aan op een reclas- seeringsrapport. De president achtte dit ver zoek gemotiveerd en verwees de zaak tegen de drie verdachten terug naar den rechter commissaris. Gedurende dit onderhoud zou de Griek sche regeering aan beide ambassadeurs een copie ter hand hebben gesteld van het dossier over de berichten van Joegoslavi- schen, Albaneeschen en Bulgaarschen steun aan de Grieksche guerillatroepen. Volgens Reuters diplomatieken corres pondent wijzen zekere teekenen er op, dat de Grieksche regeering, alvorens de kwes tie voor den Veiligheidsraad te brengen, stappen zal ondernemen te Belgrado mogelijk ook te Sofia en Tirana. Mochten deze stappen niet tot het ge- wenschte resultaat leiden, dan bestaat er weinig twijfel, dat de zaak voor den Veilig- Besprekingen met Engeland heidsraad zal worden gebracht. Men ver- I wacht, dat Engeland en Amerika dan den „De Nederlandsche aanspraken op grens- raad zullen aanbevelen den toestand door correcties hebben bij de ministers van Bui een internationale commissie van deskun- tenlandsche Zaken der groote vier „sympathie digen te laten onderzoeken. en begrip" gevonden, hoewel zij zich nog niet Engelsche en Grieksche kringen te Lon- definitief gebonden hebben om met de Neder- den zijn het er over eens, dat de gevechten landsche eischen in te stemmen vertelde de ill Griekenland gedurende de laatste week Nederlandeehe minla'er. in ernst zijn toegenomen en er bestaat be- Nederlandsche bezetting in Duitschland zorgdheid, dat de regeering den toestand niet langer in de hand zal kunnen houden. De chef van den Griekschen generalen staf Spiliotopoelos en generaal Rawlings, leider van de Britsche militaire missie, zijn Dinsdagmorgen per vliegtuig naar Londen vertrokken. Naar Reuter uit Athene verneemt win nen de Grieksche verzetslieden uit de ber gen veld in West-Macedonië, waar zij op het oogenblik een honderdtal dorpen in hun macht hebben. De verzetslieden zijn bezig een „vrUe zóne" te vormen in de buurt van Grevena. een stad, die een garnizoen van Grieksche regeeringstroepen en gendarmerie herbergt. Het hoofdkwartier van de „vrije zöne" is in het dorp Anthrakia gevestigd. Deze ver zetsgroep staat onder leiding van twee on derwijzers, Ipsilantis en Lassanis genaamd Lassanis heeft, naar verluidt, een „recht bank van verzetslieden" opgericht, die het doodvonnis heet uitgesproken te hebben over 18 boeren, die er van worden beschul digd, tijdens de jongste schermutselingen in deze streek aan detachementen der regee ringstroepen steun te hebben verleend. Alle leden van de oppositie in het Griek sche parlement verlieten de zitting toen de Grieksche premier Tsaldaris hen beschul digde dat zij een „anti-nationale oppositie voerden". Opleiding in Joegoslavië? Het Atheensche Nieuwsbureau heeft op grond van uitlatingen van drie Grieken, die Buitenlandsche Zaken, dr baron van Boetzelaer van Ooster hout aan United Press in een exclusief inter view. De minister legde verder uit dat zich in het gebied dat Nederland wil annexeéren geen kolenmijnen bevinden, doch dat Nederland naar concessies streeft voor verschillende Duitsehe mijnen in de buurt van de Neder- landschen grens,waarvan dan de kolen ter be schikking moesten staan „alsof zij in Holland gedolven waren". De minister verklaarde dat Nederland cr absoluut bjj geïnteresseerd is om aan de be zetting van Duitschland deel te nemen en dat momenteel tusschen de Nederlanders en En- gelschcn over dit onderwerp besprekingen worden gevoerd H(j zeide dat de sterkte van de Nederlandsche bezetting die naar Duitsch land 7,al worden gezonden, nog niet gespecifi ceerd is. doch wel staat vast dat z|| zich tot de Britsche zöne zal beperken. De Nederlanders zijn sterk van meening dat Duitschland economisch en politiek geünifi ceerd moet worden, zeide Van Boetzelaer Ik zie niet hoe Duitschland gedurende langen tijd kan bestaan zonder zulk een unificatie. De geallieerden moeten van Duitschland een gezonde economische eenheid maken." Weerbericht VRIJ ZACHT Verwachting geldig tot Donderdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussohen Zuid en Zuidwest, moest zwaar bewolkt, nu en dan regen, weinig verandering van temperatuur. De leerlingen van ,,De Werkplaats" van ir. C. Boeke te Bilthoven, waar ook de prin sesjes Beatrix en Irene school gaan, brachten een bezoek aan de spoor-bio te Utrecht. De prinsesjes genoten evenals hun kameraadjes en vriendinnetjes van de avonturen van Mickey Mouse. Na afloop werden de jeugdige bezoekers onthaald op limonade en koek. voedselschaarschte in de Britsche zóne en over de noodmaatregelen die door de mili taire autoriteiten genomen worden om de gevolgen daarvan zooveel mogelijk te be perken. worden afgewisseld door een ver rassende mededeeling van United Press, die zegt dat er graan in overvloed aanwe zig is in de Britsche zöne. „De Duitschers", aldus dit bericht, „lij den honger temidden van overvloed in de Britsche zöne. Bijna 700.000 ton graan, on geveer de helft van den oogst en genoeg om de hongerige Duitschers gedurende meer dan twee maanden te voeden, liggen in duizenden boerderijtjes in de Britsche zöne opgeslagen. Maar op deze boerderijen is men zoo druk bezig met den suikerbie ten- en aardappeloogst, dat er geen tijd is om zich ook nog met het graan te be moeien. Zoo is het mogelijk, dat de bevol king in de steden zich voeden moet met biscuits uit Engeland. Op het oogenblik leveren deze boerde rijen per maand twaalfduizend ton graan af, maar de Britsche zöne heeft 300.000 ton noodig om de bevolking te kunnen redden. Dit is de reden van de huidige voedsel- crisis. De Britsche autoriteiten moeten thans het ontbrekende aanvullen met ge ïmporteerd graan en andere importartike- Tijdens de plenaire zitting der UNO op De voorzitter kondigde aan, dat in de Dinsdag zijn Columbia, Syrië en België tot volgende plenaire zitting opnieuw zou wor- niet-permanente leden van den Veilig- den gestemd. heidsraad gekozen. Met algemeene stemmen werd een aan- I beveling aanvaard, dat de UNESCO de taak van het nationaal instituut voor in- tellectueele coöperatie, dat bij den vroege- ren Volkenbond behoorde, zal overnemen en de activa van dit lichaam aan zich zal trekken. De bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken der vijf groote mo gendheden, die heden in het Waldorf-As toria hotel te New York zou plaats hebben, is afgelast, waarschijnlijk ten gevolge van de omstandigheid, dat deze bijeenkomst samen zou vallen met de plenaire zitting van de algemeene vergadering der UNO, die door de ministers van buitenlandsche zaken moet worden bijgewoond. De afgevaardigden van Afghanistan, IJs land en Zweden hebben Dinsdag officieel de documenten voor het lidmaatschap van de organisatie der UNO onderteekend, al- Toen de zitting van de algemeene ver gadering van de UNO heropend werd, kwam men reeds direct op het doode punt bij de stemming voor de twee overige ze tels in den economischen en socialen raad. Nadat nog twee maal gestemd was, ver kreeg Turkijë 29 stemmen, terwijl de Sovjet-Unie en Nederland ieder 28 stem men kregen (een twee-derde meerderheid is vereischt). De Voedselcrisis in de Britsche zöne len. Dit was vol te houden, totdat de Ame rikaansche scheepsstaking alle aanvoer uit vorens zy voor het eerst nun plaatsen hi de Oostelijke havens van de Vereenigde namen in de plenaire zitting van de al- Staten stop zette". gemeene vergadering. Dinsdagmiddag te Volgens den Berlijnschen correspondentFlushing Meadows gehouden, van de Daily Mail zijn de Sovjets begon- De plechtige onderteekenmg had plaats nen met voedselverschepingen op groote in een commissiekamer in het tijdelijk schaal naar de Britsche zöne van Duitsch-hoofdkwartier van de UNO. land. De Britsche zöne ontvangt graan en aardappelen,100.000 ton voedsel in totaal, de Sovjet zöne staal en industrieele pro ducten volgens een overeenkomst, die eenigen tijd geleden reeds werd gesloten. De Sovjets hebben aangeboden 20.000 ton broodgraan per eind November te sturen en in de volgende maanden zullen nog veel grootere voorraden beschikbaar zijn, aldus de correspondent. Mijnwerkersstaking voltrekt zich Reeds hebben ongeveer 68.000 mijnwerkers in de Ver Staten het werk neergelegd en men verwacht, dat in de komende 48 uur 362.000 man hun voorbeeld zullen volgen De waarnemend minister van Buitenland sche Zaken te Washington, Acheson heeft verklaard dat de mijnwerkersstaking niet alleen „een ernstige slag" zal beteekenen voor de vreemde landen die steenkool van de Ver Staten ontvangen maar door de binnen landsche transportmoeilijkheden, die van de staking een gevolg zullen zijn. zullen ook de graanverschepingen naar het buitenland ern stig worden belemmerd. Naar Reuter meldt, heeft de Itallaansche ambassadeur te Washington van zijn regee ring opdracht gekregen zich In verbinding te stellen met de Joegoslavische vertegenwoor digers te New York en hen uit te noodigen concrete voorstellen te doen betreffende di recte besprekingen tusschen de belde landen inzake Triëst en de grenskwesties Verder wordt gemeld, dat de premier van Joego-Slavië maarschalk Tito, voorstellen heeft gedaan aan de rtaliaansehe communis ten. Vertegenwoordigers van Italië zullen Woensdag de vergadering der economische commissie van de ministers der groote vier bijwonen Zij kunnen dan hun meening ken baar maken inzake die economische kwesties van het vredesverdrag die nog door deskun digen der groote vier worden besproken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1