Haarlems Dagblad Dr. van Mook treedt niet af De operatie Zeeleeuw Een Fransch compromis plan Felle brand bij de Amsterdamsche markthallen Nederlanders onderscheiden, die hulp verleenden aan geallieerde piloten Begrooting van Justitie goedgekeurd Kluis van distributiekantoor in Rotterdam leeggehaald 61e Jaargang No. 18490 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 22 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.— - Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem .EN stukje oorlogshistorie, dat wellicht j het meest beslissende in den Tweeden Wereldoorlog is geweest, is onthuld. Op :ond van verklaringen, tijdens het proces i Neurenberg afgelegd, heeft de Britsche remier Attlee medegedeeld waarom in 940, toen Engeland volkomen alleen stond den strijd tegen de Duitschers, de voor enomen invasie in Engeland geen door- ang vond. Wij zullen ons dien tijd allen herinne en. Het was de eerste periode van de be- etting. De Duitschers zwetsten voortdu rend over hun naderenden inval in Enge- and. Goebbels' Propaganda Ministerium iield er zich ijverig mee bezig en Hitier [breeuwde den datum uit, waarop hij in riomf door Londen zou trekken. De Duit- che bezettingstroepen marcheerden en ongen „Wir fahren nach England". De malle Noordzee en het nog smallere Ka- .aal alleen lagen tussohen het zegevierende lerde Rijk en zijn eenigen overgebleven egenstander, die kennelijk veel zwakker rewapend was en slechts onder dekking ;an een zwaren mist erin had kunnen sla- ren, zijn expeditie-leger over Duinkerken aar Engeland terug te brengen. In de Rot- erdamsche haven lagen Duitsche landings vaartuigen gereed. Het heette dat de Duit- shers er meer bouwden, in massa. Daar iepen allerlei geruchten over. Ook oefen- ien zij aan het Noordzeestrand met zonder- inge sloepen en platboomde scheepjes, ioms sloegen die om en de bemanning ver- ironk, maar dat scheen niet te hinderen, iet krioelde immers van Duitschers. Zij paren als mieren. Het heele vasteland n. cheen ermee overdekt te zijn. Alleen ingeland zat hen nog dwars, maar kon niet jeel uitrichten. Niettemin was de Hollandsche stemming ceptisch over die invasie. Wij geloofden er iet aan. Een zeevarend volk heeft respect oor de zee en weet wat zij waard is. Zelfs jjn landrotten voelen dat. En deze Duit- chers waren zichtbaar geen zeevarend olk. Er liepen hooge marine-officieren in reeselijk opzichtige uniformen door de tad en ook jonge matrozen. Zoo waren zij snminste uitgedost. Maar het waren geen eelui en Holland zag dat meteen. Wij achten erom. In dien tijd zou de Grüne 'olizei ons eens even leeren hoe men het 'jkeer moet regelen. Zij beval éénrichting- erkeer in verscheidene Amsterdamsche iraten. Een slagersjongen reed zoo'n straat an het verkeerde eind in en werd door) en groenen politieman aangeroepen. „Sie| urfen hier nicht fahren!" blafte de Duit- cher. „Wat!" zei die jongen. „Wie durft er liet te varen!" - U zult u dat gevalletje lerinneren; er waren toen veel hoonende •apjes over de Duitschers en dit sloeg izonder in. Het gaf de Hollandsche opvat ing weer. Welnu, uit de mededeelingen van Attlee (lijkt, dat die slagersjongen het met zijn Imsterdamsche gijn bij het rechte eind De Duitschers durfden niet te varen, llleen heeft hun aarzeling lang geduurd, ot de lente van 1942 toe, toen de invasie oor het laatst was vastgesteld en weer rerd afgelast. Hitler had deze onderneming, die nim- aer tot werkelijkheid werd, betiteld als e operatie Zeeleeuw. Hij besloot er pas toe oen de Engelschen, tegen zijn verwachting, eigerden te onderhandelen over vrede. )e voorbereidingen moesten volgens zijn erste bevel van 16 Juli 1940, tegen mid- Augustus voltooid zijn. Maar de Duit- che marine voelde zich niet opgewassen )gen de Britsche vloot. Daarom moest de uchtmacht eerst „de lucht schoonvegen" de Britsche verbindingslijnen verbre- en. Goering nam dat op zich: het lucht- ffensief zou op 13 Augustus beginnen en e invasie op 15 September geschieden met pee legers, tellend in totaal vijfentwintig es. Zij zouden landen in Folkestone n Worthing met de opdracht, Londen af snijden van het Westen. Maar het luchtoffensief mislukte. On- anks hun overmacht slaagden de Duit- chers er niet in de Royal Air Force, die en listig beleid toepaste en op hen den tdruk maakte, over veel meer toestellen beschikken dan in werkelijkheid het ge- al was, te verslaan en de verbindingslij- en te verbreken. Toen de Duitschers in 'be Battle of London" vele honderden liegtuigen verloren hadden, gaven zij deze anvalsmethode op. Hitier stelde de ope- atie Zeeleeuw uit en deed dat later nog iemaal, tot er na het voorjaar van 1942, len de geallieerde strijdkrachten steeds lerker waren geworden en inmiddels de trijd in Rusland (22 Juni 1941) was be tonen, volstrekt niet meer over werd ge- proken. Uit het rapport van Attlee blijkt, dat een lislukte Duitsche invasie-poging, waar- rer toentertijd zooveel in ons land werd epraat en waaraan ook velen in Engeland eloofd schijnen te hebben, nooit is ge bied. De Duitschers hebben inderdaad iet durven varen, evenmin als honderd ertig jaar tevoren Napoleon, die ook een mdingsvloot voor Engeland had ontwik- eld en er nimmer gebruik van maakte, n 1940 was het veertig K.M. breede Ka- laal (d.i. op het smalste punt .tusschen Cap iris-Nez en Dover, waar Louis Blériot in- lertijd de eerste Kanaalvlucht maakte) nog 'eeds te breed. Al zijn de meeste menschen nu in de temming gekomen van „praat mij niet neer over den oorlog", toch blijven ont- ullingen als deze, die het algemeene oor- ngsbeleid in het Westen helpen verklaren, lelangwekkend. Maar er ontbreekt nog eel opheldering aan. Was het Duitsche rijgsplan zoo slecht voorbereid, dat Hitier igenlijk gerekend had op Engelsche be- eidwilligheid om vrede te sluiten en toen at mislukte, niet gereed was voor een in- asie? Dan schoot het zwaar tekort in 'uitsche „Gründlichkeit", die toch nimmer p een onzekere kans heette te gokken. Ivenals in burgerlijke organisatie faalde et Derde Rijk blijkbaar in grondige voor bereiding van zijn plannen. Moest dit ge trek vergoed worden door de befaamde ntuïtie van den Führer en weggepraat oor de voorspellingen van zijn privé ster enwichelaar? Blijkbaar wel. Nog merk waardiger is het, dat na de eerste misluk ing van het invasie-plan niet alles erop werd gezet om het alsnog te volvoeren. Hoe at een strategie in elkaar, die Engeland oelïet zich steeds zwaarder te bewapenen een groote luchtvloot te ontwikkelen net steun van dat onuitputtelijke krach- en-reservoir: de Vereenigde Staten, die cch ook in den strijd konden komen? loest Japan hen maar verslaan? Dit blijft aduidelijk. R. P. Naar aanleiding van hardnekkige ge ruchten, die in de pers de ronde doen, als zou de Lt.-Gouverneur-Generaal dr. van Mook de regeering verzocht hebben tegen het eind van dit jaar van zijn post onthe ven te worden, waarbij men zelfs meende te weten, dat dr. van Mook na de parafee ring van de ontwerp-overeenkomst zijn taak vervuld zou achten en zou worden opgevolgd door den directeur-generaal van algemeene zaken, dr. P. J. A. Idenburg, wordt thans uit Batavia medegedeeld, dat dr. van Mook deze geruchten gisteravond heeft tegengesproken. Indonesië en Australië „Indonesië" is voornemens diplomatieke betrekkingen met Australië te openen, zoo dra de onderhandelingen met Nederland zullen zijn beëindigd", zoo schrijft de „Melbourne Argus". Het Australische blad haalt verder een onderhoud met dr. Soekarno aan, waarin deze verklaard heeft voornemens te zijn een actieve politiek van goede nabuurschap ten aanzien van Australië te voeren, zoodra een overeenkomst met de Nederlanders is gesloten. Soekarno zeide verder, dat hij zeer veel belangstelling had voor de bevor dering van de samenwerking tusschen de beide landen en zeer gaarne zou vernemen, of Australië eveneens dergelijke plannen koesterde. Deze zouden naar Soekarno's meening niet beperkt moeten blijven tot het economisch terrein, doch zich ook tot de defensie moeten uitstrekken. „Wij wil len honderden studenten naar uw land zenden en wij zouden van u honderden Amsterdam wordt nagekamd' 99 99 Ruim honderd ambtenaren hebben de hoofd stad een verrassing bezorgd, door onverhoeds terug te komen en den middenstand aan den tand te voelen, wat de prijzen betreft. Een fotozaak verdiende 2600 te veel in 8 maan den en werd deswege geverbaliseerd. Een auto vol achtergehouden textiel viel hen in handen en ook in de lederwaren-branche werden vele overtredingen geconstateerd. De keramiek kwam er ook ditmaal niet zonder scheuren en barsten af; van de huishoudelijke zaken waren er minstens 80 „fout" en heel wat partijen te duur aardewerk bezorgden hun eigenaars een bekeuring. Globaal geno men waren van de 234 bezochte zaken tijdens deze na-contröle 34 in overtreding. Prins Bernhard in Parijs Prins Bernhard is gisteren te Parijs aangekomen, waar hij de luchtvaartten toonstelling zal bezoeken, vergezeld van den Nederlandschen militairen attaché te Parijs, kolonel Kwantes en den Britschen militairen attaché te 's-Gravenhage, ko lonel Lucas. De prins heeft aan generaal De Beau- chéne, die in 1940 het bevel over de Fran- sche troepen te Bergen op Zoom voerde de versierselen van het commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau overhandigd en aan commandant De Croix, van het kabinet van den minister van Oorlog, die van ridder in die orde overhandigd. technici en leeraren willen hebben", zoo voegde hij hieraan toe. „Wij hebben uw hulp noodig". De tekst van de ontwerp overeenkomst. Teneinde eventueel misverstand te voor komen met betrekking tot den door ANP aan de bladen verstrekten tekst van de ontwerp-overeenkomst tusschen de Neder - landsche en Indonesische delegatie, wordt het volgende medegedeeld: A.N.P. wijst er op, dat de thans gepubli ceerde tekst een terugvertaling is van de aan ANP geseinde geautoriseerde Engel sche vertaling van de overeenkomst, daar op het tijdstip van de publicatie nog geen officieele Nederlandsche tekst beschikbaar was. De Engelsche vertaling heeft, naar men weet, geen officieel gezag. Albaansche mijnen blijken na 1945 gelegd Nieuwe UNO-kwestie Volgens een woordvoeder te Rome van den raad voor opruiming van mijnen in de Middellandsche Zee is het thans definitief vast komen te staan, dat alle onlangs door de Britsche vloot verwijderde mijnen in de zeeëngte tusschen Korfoe en Albanië na 1945 zijn gelegd. Een deskundig onder zoek van ongeveer 23 losgemaakte mijnen heeft uitgewezen, dat deze minder dan 6 maanden in het water gelegen hebben en van Duitsche makelij zijn. Volgens dezen woordvoerder werd de zeeëngte in 1944 schoongeveegd na het terugtrekken der Duitschers en nogmaals in 1945. Men neemt aan, dat alle resultaten van de onderzoe kingen van den raad voor het vegen van mijnen ter beschikking van de UNO zullen worden gesteld. Voor wereld-ontwapening en terugtrekking van troepen Naar Reuter meldt, overweegt de Fran- sche delegatie bij de UNO de hoofden der delegaties van de groote vijf in vergade ring bijeen te roepen teneinde tot een compromis te komen inzake ontwapening en opgave der troepensterkte. Een Fransch lid van de militaire staf commissie maakte bekend, dat de Fran- sche delegatie een plan aan het uitwerken was, waarbij de Algemeene Vergadering zou voortgaan met het coördineeren van de inlichtingen over de troepen, die de groote mogendheden in vreemde gebieden op de been hebben, zooals door Molotof was voorgesteld, en zich tegelijk zal verplich ten de geheele ontwapeningskwestie te be spreken, waarbij inbegrepen de kwestie binnenlandsche strijdkrachten, die ieder lid van de UNO binnen zijn grenzen heeft. De woordvoerder legde den nadruk op het volgende: Tot de UNO en de Vei ligheidsraad sterk genoeg zullen zijn om de collectieve veiligheid van de geheele wereld te waarborgen, is de belangrijkste taak het handhaven van het evenwicht tusschen de groote mogendheden, die op het oogenblik voor de veiligheid verant woordelijk zijn, en voornamelijk het even wicht tusschen de strategische posities van deze mogendheden buiten hun eigen gren zen. Dit komt neer op gelijktijdige en even omvangrijke ontruimingen van vreemde gebieden door alle groote mogendheden, die in die gebieden troepen hebben. In Amerikaansche kringen was men gisteravond optimistisch gestemd ten aan zien van een overeenkomst tusschen de groote vijf over de kwestie der troepen telling. Wel blijven de Amerikaansche afge vaardigden er op wijzen, dat de binnen landsche troepen in de telling moeten wor den inbegrepen. Op het terrein van de Amsterdamsche markthallen aan de Jan van Galenstraat heeft een felle brand gewoed, waardoor tien opslagloodsen in de asch zijn gelegd. De brand ontstond gistermiddag omstreeks halfvier, doordat een vonk van een lasch- apparaat, waarmee in de nabijheid werk zaamheden werden verricht, het rieten dak van een der loodsen in vlam zette. Het vuur sloeg over naar de andere opslag plaatsen, waarin onder groote hoeveelheden stroo aardappelen waren opgeslagen. Hoe wel de brandweer met drie motorspuiten en de drijvende motorspuit „Jan van der Heij den" enorme watermassa's in de vuurzee spoot, laaiden de vlammen in het stroo steeds weer op. Het blusschingswerk duur de tot laat in den nacht voort. Een deel van den voorraad aardappelen kon gered worden. Voorstellen, waarin het Amerikaansche gezichtspunt in een amendement-resolutie is vervat, zijn reeds door Amerikaansche deskundigen ontworpen, doch nog niet door de delegatie in haar geheel in beschouwing genomen. Britsch standpunt. In de politieke commissie heeft Bevin een kort commentaar gegeven op het Rus sische voorstel tot onthulling der troepen sterkten. „Als ik het goed begrijp", aldus Bevin, „wordt de aanwezigheid van troepen in niet-vijandelijke landen beschouwd als een gevaar voor den vrede. Ook als zij zich daar met toestemming der betrokken re geering bevinden. Ik moge er aan herinne ren. dat in de periode tusschen de beide wereldoorlogen Engeland het eerste land was, dat met ontwapening begon. Daar door werden wij bijna door Hitier versla gen. Wat zou het lot van de wereld zijn geweest, als Engeland in 1940 had gefaald? Wij moeten de lessen uit den tijd tusschen 1918 en 1940 ter harte nemen". „Het standpunt van mijn regeering is, dat het voorstel van Molotof op zichzelf niet kan worden aanvaard, doch wel in dien het tezamen met de ontwapening wordt behandeld". Na de rede van Bevin werd de ver gadering tot morgen verdaagd. Roemeenscli linksch blok kreeg 85 procent der zetels Radio Moskou heeft gisteravond de of ficieele uit Boekarest ontvangen cijfers van de Roemeensche verkiezingen mede gedeeld. De regeeringscoalitie heeft een grpote meerderheid in het nieuwe parle ment behaald, nl. 85 procent der zetels. De cijfers waren: Democratisch Blok 348 zetels (regeeringscoaliti'e) Nationale Boerenpartij 32 Hongaarsche Nationale Liga 25 (in Transylvanië) Nationale Liberale Partij 3 Democratische Boerenpartij 2 Negentig procent der kiesgerechtigden bracht zijn stem uit. aldus radio Moskou. Naar de Londensche correspondent van de Volkskr. meldt, heeft de politieke ver tegenwoordiger der Britsche regeering in Boekarest een uitvoerig rapport met om schrijving van door de Roemeensche re geering gepleegde onregelmatigheden bij de verkiezingen naar Londen gezonden. Het rapport spreekt o.a. van vervalschte stembiljetten, waarvan fotografische be wijzen zouden bestaan. Persvrijheid en U. N. O. In de algemeene vergadering der UN.O heeft mr dr L. J C Beaufort (O F Mgis teren een warm pleidooi gehouden voor het Philippijnsche voorstel tot het houden van een internationale conferentie over de vrij heid van berichtgeving Hij zeide. dat Neder land immer een voorstander was geweest van vrije nieuwsuitwisseling ook op internatio naal gebied Het zou misverstand en achter docht uitschakelen ..Dit is voor het Neder landsche volk altijd traditie geweest: de pers vrijheid heeft in Nederland altijd bestaan en bestaat er nog steeds." Mislukte reddingspoging van luchtschipbreukelingen Een gemotoriseerde Amerikaansche red dingscolonne heeft zich met den meesten spoed naar het Italiaansche dorpje Bor- donnechia begeven en treft voorbereidin- gen voor het beklimmen van een drie km hoogen berg, waarop de overlevenden van een neergestort Dakota-vliegtuig zich vol gens de berichten zouden moeten bevin den. Volgens te Lyon opgevangen radiobe richten van het verongelukte vliegtuig waren in het begin van gistermiddag de 11 passagiers nog in leven, acht waren echter ernstig gewond. Uit Parijs wordt medegedeeld, dat alle reddingsexpedities gisteren zonder succes zijn teruggekeerd. De pogingen zouden heden worden voortgezet. Twaalf vliegtuigen zijn vanuit Istres opgestegen om de juiste positie der lucht schipbreukelingen vast te stellen. De over levenden, onder wie vrouwen en kinderen, hebben reeds 50 uren doorgebracht in sneeuwstormen bij een temperatuur van 20 graden onder nuL Plechtigheid in het Indisch Instituut In het Indisch Instituut te Amsterdam heeft de Amerikaansche ambassadeur Dr. Stanley E. Hornbeck aan vele Nederlan ders, die tijdens den oorlog aan geallieer de vliegers hulp hebben verleend, Ameri kaansche onderscheidingen uitgereikt. Onder de genoodigden bevonden zich de ministers van Sociale Zaken en van Marine, de Amerikaansche consul-generaal Albert Doyle, vice-admiraal Rost van Tonningen als vertegenwoordiger van de Koningin, Baron Van Wijnbergen chef van het kabinet van den Commissaris van de Ko ningin in Noordholland, generaal Die- penrijkxs militair attaché van België en captain Jeffreys militair attaché van Groot-Brittannië. Nadat het stafcorps van de hoofdstedelijke politie de Amerikaan sche en Nederlandsche volksliederen had gespeeld, verwelkomde burgemeester d'Ailly de buitenlandsc'ne gasten. Hij schet ste voorts hoe belangrijk het werk der on- dergrondsche strijders geweest is. De Amerikaansche ambassadeur, dr. Stanley K. Hornbeck sprak zijn bewonde ring uit voor de heldhaftige daden van Ne derlandsche burgers. Hij was verheugd, als ambassadeur van zijn land in staat te zijn den pilotenhelpers een bewijs van de groo te dankbaarheid van het Amerikaansche volk te brengen voor het werk, dat deze Nederlanders deden door Amerikaansche piloten aan gevangenneming te helpen ontsnappen. Daardoor hebben die Neder landers den oorlog helpen verkorten, want honderden vliegers werden in staat gesteld weer actief aan den dienst deel te nemen. Meer dan tienduizend Nederlanders hebben deelgenomen aan dit gevaarlijke werk. Voor en door dezen arbeid hebben velen ontberingen geleden, velen zijn ge deporteerd, hebben in concentratiekam pen verbleven en in vele gevallen was het einde de dood voor het vuurpeloton. Er zijn verscheidene weduwen en weezen van mannen, die hun leven voor dit werk heb ben gegeven. Een voor een verschenen hierna de 52 Nederlanders op het podium om de eere- teekenen in ontvangst te nemen. De heeren K. Smit, Den Haag, die 29 vliegers heeft opgevangen en onderge bracht ondanks het feit, dat de Gestapo hem controleerde en J. H. Laatsman. kan selier eerste klasse bij de Nederlandsche ambassade te Brussel, die 112 geallieerde vliegers heeft gered ontvingen de Vrij heidsmedaille met zilveren palm. Vijftig personen kregen de Vrijheidsmedaille met bronzen palm. Distributiefraude te Enschedé De recherche van het Centraal Distri butiekantoor te Den Haag heeft in samen werking met de economische recherche te Enschedé een onderzoek ingesteld naar een fraude bij de uitreiking van schoenenbon nen. Dit onderzoek heeft geleid tot de ar restatie van 12 ambtenaren, alsmede een ambtenares. Allen zijn in het politiebureau te Enschede opgesloten. BEVORDERD TOT ARTS. Aan de universiteit van Amsterdam is be vorderd tot arts de heer C. F, M. Robbers te Haarlem. Twee S.S.-ers in doodkisten ontsnapt Twee SS 'ers uit een kamp bij Deurne heb ben kans gezien, in doodkisten te ontsnappen. Zij werkten met tachtig anderen aan een be graafplaats voor gesneuvelde Duitsche sol daten. welke daar in de omgeving wordt aan gelegd Het werk geschiedt onder toezicht van Amerikaansche soldaten Dezer dagen vertrok een Amerikaansche legerauto beladen met doodkisten, naar Zuid-Limburg om daar de stoffeiijke resten van gesneuvelde Duit schers op te halen en naar de begraafplaats bij Deurne te brengen De twee S.S 'ers zijn toen in de kisten gekropen en meegereden naar Limburg Daar hebben ze ongemerkt bun lugubere schuilplaats verlaten en zijn waar schijnlijk over de Duitsche grens verdwenen Het woord is aan. Siri us Liefde en champagne hebben veel overeenkomst; ook in de katterigheid, als de qualiteil niet deugde. EERSTE KAMER Sir William Reid Dick, een bekend Engelsch beeldhouwer, heeft opdracht gekregen enkele ontwerpen te maken voor een standbeeld van wijlen president Roosevelt, dat zal worden opgericht in de Grosvenor Square in Londen ter nagedachtenis van den overleden president en als Britsche hulde aan den grooten staatsman. Een van de modellen die Sir William Reid Dick vervaardigd heeft, gefotografeerd met den ontwerper. Opsterland krijgt een regeeringscommissaris Van onzen parlementairen redacteur) De Eerste Kamer besloot gistermiddag den voorzitter te machtigen eenige senatoren aan te wijzen als leden der parlementaire com missie, welke naar West-Indië zal gaan. Voorts werden cenige kleine ontwerpen, o.a. dat inzake voorloopige voorzieningen bouw- kassen zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna het wetsontwerp tot voorziening van het bestuur der gemeente Opsterland. Ofschoon er bij het afdeelingsonderzoek een vrij omvangrijk verzet tegen dit wetsontwerp naar voren was gekomen, dat Opsterland on der een regeeringscommissaris plaatst, omdat daar de gekozen raadsleden wegens ontevre denheid over den terugkeer van hun. het zui- veringsonderzoek doorstaan hebbenden bur gemeester. hun geloofsbrieven niet hadden ingezonden, ging het voorstel er tenslotte met 297 door Drie tot de P v d. A. behoorende senatoren en de communistische fractie stem den tegen. Bij zijn verdediging van het ont werp, dat niet meer met nieuwe argumenten bestreden noch verdedigd werd. voerde mi nister Beel als bewijs voor de verkeerde hou ding der raadsleden-in-spé aan, dat zij van meening zijn. dat het aan hen is om te be- oordeelen of hun burgervader zuiver genoeg was om in de gemeente weer het heft in handen te kunnen krijgen. Men heeft zuive ringsorganen om dat uit te maken. Voor den lOOOsten keer „Boefje" Feestvoorstelling te Zandvoort „Vreemdelingenverkeer" te Zandvoort geeft a.s. Vrijdag een feestavond in Mono- pole. Opgevoerd wordt „Boefje". Omdat dit de 1000ste keer zal zijn dat Annie van Ees in deze rol optreedt, zal daaraan een eenigszins feestelijk karakter gegeven wor den. TWEEDE KAMER Naturalisatie van oud-Spanj'estrij'ders Van onzen parlementairen redacteur) Bij de voortgezette behandeling van de be grooting van justitie in de Tweede Kamer vielen bij de afdeellng „politieke delinquen ten" twee fronten waar te nemen te weten het barmhartigheids- en het rechtsfront Ex- oonent van het eerstgenoemde was mr Don ker (P v.d.Aterwijl diens partijgenoot Scheps er recht tegenover stond Deze ver klaarde dat volgens hem de ex-illegaliteit den slag om de zuivering en berechtine had verloren Mr Donker gaf te kennen dat bij de bevrijding veel te veel lieden zijn ge arresteerd In belangrijke mate viel de schu'd hiervan op rekenine te schrijven van den P O D endeP R A insgelijks becri- tiseerd door ikvr. Wttewaal van Stoetwegen 'C H) geeft al evenzeer reden tot klagen Mr Stokvis behoorde tot hen. die te verstaan gaven, dat al te veelvuldig de barmhartig heidsijver het recht in het gedrang is gaan brengen Overigens ging de communistische spreker er prat op. dat men onder de poli tieke delinquenten, bij wier vrijlating z.i de willekeur een veel te groote rol speelt, geen communisten aantreft Dit gaf den minister aanleiding om den af gevaardigde toe te voegen, dat hij zich dus niet druk behoefde te maken over de vraag, of zijn lijfblad .De Waarheid" straks wel in de kampen zal moeen komen Nu van alle kanten sterke aandrang op den bewindsman was uitgeoefend om de gedetineerden dag- b'aden te laten lezen, verklaarde hij zich be reid aan dat verlangen te voldoen ofschoon dit niet wil zeggen dat nu ook alle kranten tot hun beschikking zullen komen Minister Van Maarseveen die geen licht wist te ver schaffen omtrent het geval-Arnold Meijer, bleek niets te voelen voor mr Kortenhorst's 'K V.P denkbeeld om amnestie ten behoeve van politieke delinquenten te laten afkondi gen Hij was voor handhaving van de dood straf bij de bijzondere rechtspleging, wensch- te ook niet in alle verdere doodstrafgevallen de executie achterwege te doen blijven en hield overigens een rede. welke bij de aan hangers van het barmhartigheidsfront onge twijfeld in goede aarde moet zijn gevallen Zonder hoofdelijke stemming ging zijn be grooting er door. hetgeen eveneens geschied de met de naturalisatie van een aantal oud- Spanie-strijders. die hierdoor hun Nederlan derschap kosteloos terug krijgen Dit laatste zal. zoo verzekerde de minister den heer Rool- vink (K V P.) ook in voorkomende gevallen geschieden ten behoeve van anderen, welke zich in den verzetsstrijd verdienstelijk heb ben gemaakt Tot laat in den avond hield de vloed van narlementaire welsprekendheid aan Tot hen die hiertoe bijdroegen behoorde de heer Tuin fP v.d.A.), die de noodzakelijkheid van her ziening der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten uiteenzette en gaarne wenschte te zien, dat de gemeenten zooveel mogelijk haar zelfstandigheid zullen behou den ook al moet dit het rijk een en ander kosten Ook drs Korthals (Pv.dA.i die ver der eenige benoemingen critiseerde. waaron der die van oud-minister De Quay een der voormannen van de Unie. tot Commissaris der Koningin in Noord-Brabant kwam voor de autonomie der gemeenten en tegen zekere centraliseerende neigingen op Natuurlijk viel er weer een woordje over de Zondagswet, welke de heer Krol (C H tot levend recht gemaakt wilde hebben Voor de huwende ambtenares trad mej mr Tendeloo (PvdA.) in het krijt Haar partijgenoot Van Sleen sprak zich voor een wettelijke regeling der lijkverbranding uit Weerbericht TTJDELLTK OPKIAREXD Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk afnemende Westelijke wind met voornamelijk in de kuststreek nog enkele buien. Na een tijdelijke op klaring later weer toenemende bewol- ding en regen. Weinig verandering in temperatuur. Inbrekers hebben hun slag geslagen in het distributiekantoor aan de Joubertstraat :n Rotterdam-Zuid. Via een tuimelraam kwamen zij binnen. Zij moeten met de si tuatie ter dege op de hoogte zijn geweest, want zij begaven zich regelrecht naar de eerste verdieping, waar zich aan het eind van een gang een blinde muur bevindt, aan den zijkant waarvan de kluis is inge bouwd. Juist aan de zijde, waar de inge bouwde kluis ongepantserd is, zijn de on- genoode gasten met metalen boren tus schen de voegen van de steenen aan het werk gegaan, totdat zij een gat hadden verkregen van ongeveer 40 c.M. middellijn. Hierdoor was het mogelijk naar binnen te kruipen. Er wordt een zeer groote hoe veelheid rantsoenbonnen vermist. Alleen voor eieren zijn er reeds ongeveer 100.000 rantsoenbonnen verdwenen. De andere rantsoenbonnen betreffen andere levens middelen en industrieproducten als petro leum e.d. Ook het aantal coupures voor toewijzingen dat verdwenen is, benevens nieuwe bonkaarten, is aanzienlijk. Eerste stakingsslachtoffers Lewis voor de rechtbank De Amerikaansche mijnstaking is thans volledig, waardoor talrijke fabrieken hun productie bedreigd zien. Vele hoogovens zijn stilgelegd, spoorwegen beperken hun dienstregeling en de Fordfabrieken zullen binnen 21 dagen moeten sluiten. Lewis, de leider der mijnwerkers, zal Maandag voor de rechtbank moeten ver schijnen en moeten aantoonen, dat hij het recht had de staking te laten doorgaan. Kan hij dit niet, dan zal een proces tegen hem worden gevoerd dat 27 November zal beginnen. In West-Virginia zijn twee mijnwerkers als eerste slachtoffers van ongeregeldheden gevallen: zij werden bij een schietpartij ge dood. Rapporten gevraagd over bonnenhandelaren Eisch was 1 j'aar tegen hoofdverdachte Vanmorgen behandelde de Haarlemsche economische rechtbank een nasleep van de distributiefraude in den afgeloopen zomer bij de firma Enschedé en Zn. De 43-jarige groentenhandelaar H. Z. uit Haarlem, die in Juni en Juli 20.000 der gestolen coupures op de Amsterdamsche zwarte markt had verkocht, en van wien de rechter meende, dat hij den naam „grossier in clandestiene coupures" ten volle verdiende, kocht de kostbare papier tjes van een employé bij de Haarlemsche drukkerij en maakte er in de hoofdstad f 8300 voor. De Officier van Justitie vroeg een jaar gevangenisstraf tegen hem, waar op de verdediger, mr. T. A. M. A. van Löben Seis opmerkte, dat de werkelijke helers in de - toaffaire belangrijk lichter gestraft werden. Hij vroeg om clementie en een gecombineerde straf. De president verwees de zaak naar den Rechter-Commissaris terug voor het in winnen van een rapport. Den hulp-agent H. J. A. S. uit Haarlem, was ten laste gelegd, dat hij in September van dit jaar in de ontvreemde coupures gehandeld had: de Officier achtte het feit, mede met het oog op verdachtes functie, hoogst ernstig, maar wilde in zijn geval de reclasseeringskans aan verdachte niet geheel ontnemen. De rechter kon hiermee instemmen, zoodat ook dit geval in handen van den Rechter-Commissaris gesteld werd. Tenslotte werd tegen een melkhan delaar, die zijn bonnentekort met den aan koop van de onderhavige coupures dekte, vier maanden onvoorwaardelijk gevraagd, de rechter maakte er evenwel een even lang voorwaardelijk vonnis van.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1