Wilkes Vermaat's Moderne Bakkerijen Actieven Vertegenwoordiger Ervaren monteurs Een feit St. Nicolaasgeschenken Dansensemble „De Lutciano's" KELLER Opnieuw weigert Bloemendaal de voorwaarden inzake noodlijdendheid Van de speeltafel voor de groene tafel j^orf en gondig Nette iVleisjes Boekhouder gevraagd Vertegenwoordiger Druiven- suiker H.G.v.OMMEREN Voor speelgoed. een adres GLAS!! De Donderdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Bloe mendaal heeft met 12 tegen 4 stemmen besloten de „algemeene voorwaarden voor noodlijdende gemeenten" ook thans niet te aanvaarden. Vóór stemden de wethou ders mr. Rohling (K.V.P.) en Schulz (P.v. d.A.) en de leden ir. De Vassy (P.v.d.A.) en Nijdam (Comm). Eenige maanden geleden was deze aange legenheid in den noodraad aan de orde ge steld en de vergadering was van meening, dat Bloemendaal voor deze maatregelen niet in aanmerking kwam. Thans hebben Ged Staten aan B. en W. verzocht van den ge meenteraad een besluit uit te lokken, waarin deze verklaart de voorwaarden te aanvaarden te zullen naleven. De meerderheid van B. en W. adviseerde den raad de gevraagde ar* verzekering te geven. Voor de besprekingen begonnen merkte burgemeester jhr. mr. C. J. A. d e n T e x op, dat in het advies van het college uitkomt, dat aanvaarding onder dwang geschiedt De heer C a s s e (P.v.d-.A.) bracht in her innering, dat de noodraad hel besluit destijds met algemeene stemmen heeft genomen. Daarbij was overwogen, dat de noodlijdend- ting beid door de maatregelen der bezetters was ontstaan. Ged. Staten beloven weliswaar soe pelheid, doch daarover is spr. niet gerust, gelet op verzoeken, om posten in de begroo ting te verlagen. Spr. vroeg, welke de hou ding is van andere gemeentebesturen. De heer Bier (P.v d.V.) zeide, dat de ge meente het slachtoffer wordt van door de bezetters getroffen maatregelen. Kunnen deze maatregelen niet herzien worden? Ook be pleitte hij samenwerking met gemeenten, welke in dezelfde positie verkeeren. Wethouder Van Geluk (P.v.d.V.) ver- 'tiai klaarde zich tegenstander van de voorwaar den. Elk gemeentebestuur, dus ook dat van Bloemendaal, staat toch reeds onder controle, omdat Ged. Staten de financieele besluiten moeten bekrachtigen. Mr. H ij s z e 1 e r (A.R.) vroeg zich af. of er^ bier sprake was van een machts- of rechts toestand. Volgens hem behoeft de raad niet te vreezen, dat gemeentepersoneel er de dupe van zal worden bij het uitkeeren van loonen en salarisseh. In dat geval berust de volle verantwoordelijkheid op de provincie en het rijk. Als besloten wordt een regeeringscom- missaris te benoemen, dan behoort gemoti veerd te worden, dat de raad tekort is ge schoten in het beheeren der financiën. Dat is volgens spr. niet het geval. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) meende, dat hier sprake was van een pol verleiding met eerzame bedoelingen. Van den Der jaad wordt een daad verwacht. Spr. meende, dat men de voorwaarden thans niet moet gaan teekenen uit angst. Voorstanders aan het woord. Nadat ir. De Vassy (P.v.d.A.) zich voor het aanvaarden der voorwaarden had ver klaard, zeide de heer N ij d a m (Comm.), dat men hem mogelijk conservatief noemt, als pp, bij opmerkt, dat hoewel hij de autonomie der gemeenten voorstaat, de raad moet gehoor zamen aan een hooger gezag, dat door het volk gekozen is. Waarom moet men dan zoo'n revolutionnair gebaar maken? Wethouder Rohling (K.V.P.) zei, dat de rijksoverheid niet zuinig is. Thans wil men de gemeente Bloemendaal, die altijd zuinig is geweest onder curateele stellen, nadat zij van huurschuld uit hun woning worden gezet. Ir. De Vassy wenschte de woorden uit het voorstel, welke hierop betrekking hadden, te laten vervallen. De Voorzitter merkte op, dat er op het oogenblik geen andere woongelegenheid bestaat. Daarom is een gezin in „De Rijp" opgenomen. Het voorstel, inzake verhooging van den gasprijs, ingaande na de opname van het ge bruik December 1946Januari 1947, werd goed gekeurd, evenals het voorstel tot verminde ring van het crediet van 9400 met 7520 voor het uitbreidingsplan Kop Zeeweg. Wethouder Rohling deelde mee, dat er kans bestaat, dat de inrichting van het ge- heele sportveld aan de Vrijburglaan in orde zal komen, vooral omdat het terrein aan den Zeeweg opnieuw bewerkt moet worden. Het voorstel tot vaststelling der verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de algemeene begraaf plaats moest worden aangehouden, daar bij een amendement van den heer Cassee de stemmen staakten. Bij de rondvraag gingen stemmen op, om het politietoezicht te verbeteren, omdat het aantal misdaden toeneemt. Wethouder Rohling zeide te overwegen onderwijzend personeel politiebevoegdheden te geven. De Voorzitter had veel lof voor de politie, die haar uiterste krachten inspant. Uitbreiding van het corps is echter niet mogelijk. De heer Bier (P.v.d.V.) bracht een artikel van ir. Ottevangers in herinnering dat gepu bliceerd is in het tijdschrift „Publieke Wer ken". De Schrijver levert een pleidooi voor de stichting van een Groot-Haarlem, betoo- gend dat Heemstede en Bloemendaal niet meer beantwoorden aan het criterium, dat voor een zelfstandige gemeente gesteld kan worden. Zij krijgen, als op Haarlem parasi- teerende randgemeenten, welke zij thans zijn, hoe langer hoe meer het karakter van buiten wijken van Haarlem, merkte ir. Ottevangers op. Volgens spr. gaat de schrijver te ver. Der gelijke artikelen worden ook in Den Haag gelezen en verwekken stemming. Het artikel gaat te ver en is bovendien onjuist. Is het niet mogelijk, vroeg de heer Bier, een einde aan dit geschrijf te maken. Protesteeren is in ieder geval noodzakelijk. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. het artikel hebben gelezen. De ingenieur heeft meer geschreven, dan hij verantwoor den kan. Het is ook mogelijk een artikel te schrijven, waaruit blijkt, dat buitengemeen ten aan groote steden voordeelen bieden en gaan wij in de historie terug, dan blijkt, dat de steden voordeel trokken uit het platteland. B. en W. zullen overwegen tegen het artikel op te komen. belangrijke bronnen beroofd is. „U moet een curator hebben, omdat U niet in staat is te beheeren", wordt door een hooger college op gemerkt. Daarom moet de raad voorwaarden aanvaarden, welke eenige jaren geleden zijn opgesteld, omdat er gesproken wordt van departementen en van. functies, welke niet meer bestaan. Macht wordt toegepast, maar aan recht wordt niet gedacht. Dat spr. de -t Voorwaarden toch wil aanvaarden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de gemeente geen uitgaven mag doen (dus ook geen salarissen uitkeeren). De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. van Haarlem zich bij de voorwaarden heb ben neergelegd en dat Amsterdam bezwaren heeft gemaakt. Reeds is contact gezocht met andere gemeenten, die in dezelfde positie verkeeren, zooals Voorburg, echter zonder jc]j resultaat. Dezer dagen is een nieuwe actie va begonnen Volgens den voorzitter is er wel j soepelheid te verwachten en als voorbeeld "haalde hij aan het verleenen van een crediet .■voor publieke werken, waartegen Ged. Sta- scl! ten eerst bezwaren hadden. In het bijzonder emjwas spr. bij het niet aanvaarden der voor waarden bevreesd voor het gemeenteperso neel, dat geen uitkeering ontvangt. Verder wil spr. het niet op het ergste doen aankomen. Indien b.v. de Gemeentewet wordt toegepast leenen, dan wordt de raad uitgeschakeld en van controle is geen sprake. Tenslotte besloot de raad met 12 tegen 4 stemmen de voorwaarden niet te aanvaarden. i Ie der - - tide ^00r aan en a"e bevoegdheden te ver bs V.: Inrichting „De Rijp". Bij het voorstel van B en W. een crediet van 4334 beschikbaar te stellen voor het inrichten van „De Rijp'', waar politieke delin quenten ondergebracht zullen worden, ver zocht de heer N ij d a m daar geen inwoners of evacués onder te brengen, die wegens De taxi-overval Twee jaar geëischt tegen den laatsten verdachte Voor de Haarlemsche rechtbank, die Donderdag de zaken behandelde tegen drie mannen uit Den Haag, die verdacht wor den schuldig te zijn aan den overval op een taxi-chauffeur bij Halfweg, stond aan het einde van de zitting terecht de Hage naar W. De Officier van Justitie eischte tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek van den tijd, dien ver dachte in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Symfonisch gedicht bij „Myrthe en de demonen" Naar wij vernemen heeft de Europeesche Kunst Unie, onder wier auspiciën op liet bul ten „Manpad" te Heemstede door haar onder- afdeeling „Filmstudio Amsterdam" een speel film vervaardigd zal worden, Marinus Adam verzocht een symfonisch gedicht te schrijven bij wijze van muzikale omlijsting van de ont worpen film. De heer Adam heeft reeds een begin ge maakt met de compositie en hij zal zich hierbij laten lelden door de inspiratie, die het schoone landgoed hem verschaft. Wij kunnen verder nog melden dat de eerste marionetten voor de demonische rollen ln de rolprent, gereed ge komen zijn. CULTUREEL CONTACT. Op de tweede bijeenkomst van „Cultureel Contact", welke in het gebouw der Vereeni- ging van Vrijzinnig Herv. is gehouden, sprak prof. dr J. Simons uit Leiden over „Een Bij- belsche stad herrijst". Deze voordracht over Palestina heeft prof. Simons enkele weken geleden ook in Haarlem gehouden. DE INDISCHE QUAESTIE EN DE GEREPATRIEERDEN. De gerepatrieerden interesseeren zich natuurlijk zeer sterk voor het verloop van de Indische aangelegenheden. Zij zullen Zondagmiddag in Bloemendaal in huize „Duin en Daal" en Zondagavond in „de Schelp" te Zandvoort vergaderingen hou den. In de aankondigingen der vergaderin gen wordt gezegd, dat de toekomst der ge- repatrieerden op het spel staat. Een piano is een mooi geschenk voor het geheele leven. Fa. WALTER EN CO. ZIJLWEG 86 - TELEFOON 19916 (Adv.) Hazardspel in Zandvoort veroorzaakt langdurige rechtszitting Consumentencrediet en gesteunden Aansporing om een aanvraag in te dienen Wij hebben er al de aandacht op geves tigd, dat er onder de gesteunden van So ciale Zaken te Haarlem betrekkelijk wei nig belangstelling voor het Consumenten crediet wordt getoond. De verwachting was, dat er alleen van deze groep 2000 aan vragen zouden komen, maar hoewel de termijn al bijna verstreken is 30 No vember is de laatste dag! zijn er nog slechts 600 binnengekomen. Dit is des te onverklaarbaarder, omdat als regel kan worden aangenomen, dat de gesteunden niets van het geld zullen behoeven terug te betalen. Het eigenaardige verschijnsel is, dat men in andere groote gemeenten dezelfde er varing heeft opgedaan. De mensohen worden nu in staat gesteld zich op een gemakkelijke wijze hulp te verschaffen, om textiel, kleeren en andere noodzakelijke dingen te koopen, maar, hoewel de zekerheid bestaat dat daaraan veelal groote behoefte bestaat, er komt slechts een deel om daarvan te profiteeren. Om te bevorderen dat het aantal aan vragers alsnog grooter wordt, zal dezer da gen aan alle gesteunden medegedeeld worden, dat zij in 1947 en vermoedelijk ook in 1948, niet mogen rekenen op ver strekking van textiel en kleeding vanwege Sociale Zaken, terwijl er ook geen geld voor beschikbaar gesteld zal worden. Ieder die dus aan zulke goederen behoefte heeft zal goed doen nog een aanvraag voor een Consumentencrediet in te dienen. De politie vierde feest De Politie Amusementsvereeniging „Con tact" voerde gisteravond voor een volle Tuin- zaal een nieuwe revue op „Hier zijn we weer" Dat er vele prominente personen aanwezig waren, behoeft geen betoog en we noemen burgemeester Reinalda met echtgenoote en hoofdcommissaris Tenckinck Eervolle vermelding verdienen „The Ran* chero's", die eenige tophits uit 1946 op be koorlijke wijze ten beste gaven. Ster van de revue was ongetwijfeld Inspecteur „Ukulele mike" Endlich, die met het onweerstaanbare élan van den geboren cabaretier zijn publiek meesleepte in een spontanen samenzang van eenige welbekende liedjes. De revue eindigde met een muzikale show van het Politie-Amusementsorkest onder lei ding van Jacky Wildschut en het was een ge noegen om te zien en om te hooren hoe deze, anders zoo statige, dienaren der wet op Ame- rikaansche wijze „swing" speelden, die er wezen mocht. Na afloop was er bal tot twee uur. Jiu-Jitsu- en Judo- demonstraties Donderdagavond hield de sportacademle Nau- welaerts de Agé Jiu-Jltsu en Judo demonstraties in de Tuinzaal. Eenige leerlingen begonnen het programma met het laten zien van de verschil lende valbreek-methodes en voerden daarna eenige grepen uit. Het bleek, dat ze de behan delde stof volkomen beheerschten. Dat ook meisjes aan Jiu-Jitsu deden, was niet algemeen bekend, maar de meisjes, die het hier demonstreerden bleken voor hun mannelijke collega's nauwelijks onder te doen. De nadruk bij het Jiu-Jitsu voor vrouwen ligt uiteraard meer op soepele, men kan gerust zeggen gra- cieuse bewegingen. j Dat het voor meisjes zeer nuttig kan zijn deze i methode van zelfverdediging onder de knie te i hebben, bleek, toen een jongedame die quasi- toevallig kwam aanwandelen een luguber uit ziend jongmensch, die het haar even quasi lastig maakte, op de meest onverwachte en hard handige wijze met de planken van de Tuinzaal deed kennismaken. Na de pauze waren de profs aan de beurt, die na een korte inleiding ovengingen tot een de monstratie Judo. het gereglementeerde Jiu-Jitsu als wedstrijdsport. De toeschouwers kregen hier een zelfverdedigingssport te zien, minstens even fel en even snel als boksen, maar waarbij de deelnemers volkomen onbeschadigd van de mat kwamen. Koning (Amsterdam) won van Snijders (Utrecht) en Nauwelaerts de Agé (Bloemendaal) won van B. v. Nieuwenhuizen (Den Haag). BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 21 November 1946 BEVALLEN: 20 Nov., W. N. Marius—Otiwer- sloot, d.; W. M. J. v. Dongen—v. Kampen d.; T. M. d Wit—Ruijg, d.; M. J. Christiaans—Keer- wolf, d; 21 Nov.. A d. Haas—Kraaijenoord. d.; A. A. J. v. Klooster—Dorresteijn, z.; M. P. Heems kerkNijman, d. GEHUWD: 21 Nov.. J. M. Verheijde en A. M. S. Glazemaker; T. J. Hehenkamp en I. H. Zwiers; B. Willemsen en A. G. Kuitert: L H. v. d. Worp en P. A. Antonisse; C. H. v. Beaumond en C. Bogtman; A. H. Ineke en C. v. d. Kerkhof: C. Beck en C. A. Vogel; N. Hartog en E. J. Jorvkman; R. d. Mon en W. Wagenaar; P. v. Zurk en M Beller. OVERLEDEN: 10 Nov. J. K. J. v. Rijswijk. 22 j„ Gasthuisvest; 19 Nov., G. Westerveld. 64 j„ Wagenweg. M C. Grootenboer—Perin, 55 J„ v. Nessstraat. Het was een zeer gevarieerd gezelschap, dat Donderdagmiddag de Haarlemsche rechtszaal bevolkte. Zeven verdachten en elf getuigen hielden het college onder voorzitterschap van Mr. E. J. W. Top tot laat in den avond bezig met een strafzaak, die voortvloeide uit een groen laken en een rouletteschaal. Deze ingrediënten, in hun twijfelachtigen luister op de groene tafel prijkend, hadden in Juli en Augus tus van dit jaar in een Zandvoortsch huis een dertigtal menschen uit verschillende deelen des lands gelegenheid tot gokken gegeven. Een huis in de Brederodestraat werd voor dit doel gehuurd door den Am sterdammer J. B., die voor dien het be roep van los-werkman bleek te vervullen. Vier Zaterdagnachten is er in Zandvoort duchtig roulette gespeeld, tot de politie er de lucht van kreeg en in den nacht van 3 op 4 Augustus onder leiding van adju dant M. Doornekamp een inval werd ge daan. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouwman, noemde de roulette gelegenheid kortweg een speelhol waarin verdachte B. de rol van strooman voor huur en inrichting had vervuld en daar voor een aandeel in de winst opstreek. De Officier achtte bewezen, dat verdachte opzettelijk gelegenheid gaf -tot hazardspel met het oogmerk winst te maken en daar hij meende, dat zaken als deze steviger dienen te worden aangepakt dan voor den oorlog, eischte Mr. v. d. Valk Bouwman vier maanden met aftrek. Mr. O. H. v. Wijk schetste als verdachte's raadsman de sfeer, waarin tijdens den af- geloopen zomer in onze badplaats roulette gespeeld werd en hij meende, dat, gezien de „wetsvacantie" waarin het geheel vol gens hem bedreven werd, de feiten dezen man niet te zwaar aangerekend dienen te worden. Tenslotte was verdachte B. vol gens den verdediger maar een soort ober, die de bediening verzorgde en daarvoor een zeker percentage van de inkomsten ontving. Sprekend over verdachte's per soonlijke omstandigheden, vergeleek de raadsman zijn cliënt met een rouletteknik- ker, die op het ongeluksnummer 81 terecht gekomen is. Zijn verzoek om invrijheids- stelling van B. werd na raadkamer door de rechtbank van de hand gewezen. De pensionhouder J. B., eveneens een Amsterdammer en reeds eerder voor een analoog feit veroordeeld, had via den vo- rigen verdachte met juffrouw R. S. het contract over het huren van het bewuste perceel afgesloten. Voor f 1000 mochten de „ondernemers" het huis een paar we ken gebruiken om „spelletjes te doen". Waarop de president opmerkte, dat mej. Tooneel Alberdinck Thijm: De Nar Vermoedelijk heeft Herman Moerkerk dit stuk meer als schilder dan als tooneelman ge kozen. Het leent zich tot een picturale aan kleeding. en het sobere, maar echt-artistieke décor met de weinige, maar goed opgestelde re- quisleten wezen op den kunstenaar met het penseel. Ook de middeleeuwsche costuums en de muziek brachten de romantische omlijsting, zonder welke Mcekel's tragl-comedie op een geplukte pauw zou gelijken Het blijft steeds te prijzen, wanneer een di lettanten-gezelschap een Nederlandsch werk op het repertoire neemt, te meer als het werk met edele bedoelingen en een weidsche allure betreft. Het is echter Jammer, dat „De Nar" eigenlijk slechts één rol heeft en dat bul ten den hoofdpersoon de acteurs weinig meer zijn dan marionetten. Gelijk de nar zich ver lustigen mag in ontboezemingen, welke soms zinrijkheid aan dichterlijkheid paren, moeten de omstanders volstaan met toespelingen op voor den toeschouwer en ook voor hen zelf duistere situaties. Niets van wat de diverse figuren beweegt wordt duidelijk en hierdoor mist de handeling het spannend moment. De haat van de konin gin en de bedoelingen van den hertog, de on derlinge verstandhouding tusschen de hove lingen en de angst van het meisje blijven vaag en in 't algemeen: zelfs de wederzljdsche aan trekkingskracht tusschen haar en den nar moeten wij maar op goed geloof aannemen, evenals wij het gemoedelijk hanteeren van des stokbewaarders geweldmlddelen, het blok in de troonzaal! maar dienen te aan vaarden. Ook voor de knapste regie ls het tamelijk hopeloos werk, van dit alles Iets aannemelijks te maken. Een klein tafereeltje als dat van de twee knechts bij den troon brengt dadelijk de sfeer van het levende leven ln dit luchtledig, dat door het zorgvuldige spel der acteurs niet gevuld kon worden, met hoeveel rhetorlsch talent de hoofdpersoon overigens zijn moeilijke rol en den dichterlijken tekst over het voet licht bracht. H. G CANNEGIETER S. toch wel geweten heeft, dat er niet ge sjoelbakt werd Een teer punt bleek het in beweging brengen van de roulette te zijn: de beide B.'s schoven hierin de verantwoordelijk heid op elkaar af. Toen de getuigen ver hoord waren, kwam de Officier weer aan het woord, die ook voor den tweeden B. het ten laste gelegde bewezen achtte en tegen hem, met het oog op zijn grooter aandeel in de zaak, vijf maanden met af trek eischte. Mr. J. Heil uit Amsterdam bestreed de uitlating van den Officier, dat zijn cliënt een „beroepsgokker" zou zijn en vroeg om vrijspraak. Vervolgens kwamen één voor één ver scheidene klanten van het Zandvoortsche roulettehuis, die min of meer financieel bij de „onderneming" betrokken waren, in de verdachtenbank. Tegen A. G. J. K. en H. A. V., respec tievelijk een ex-bankhouder en een mede speler werd f 200.en 2 maanden voor waardelijk geëischt; het verzoek van den verdediger om K. uit zijn preventieve hechtenis te ontslaan, werd door de recht bank ingewilligd, hetgeen nog al eenige opschudding op de overvolle publieke tri bune veroorzaakte. P. S., een beursman, eveneens uit de hoofdstad, die f 500.in de huur bijdroeg, werd door den openbaren aanklager gelijk gesteld met verdachte K., wat betreft zijn aandeel in het geval, maar de straf moest volgens Mr. v. d. Valk Bouwman hier zwaarder zijn en hij eischte vier maanden met aftrek. Het verzoek van S.' verdediger, om hem eveneens in vrijheid te stellen, werd na de derde raadkamer van Donder dagmiddag afgewezen. De kapper A. W. te Amsterdam, over wien verschil van meening bestond aan gaande het bedienen van de roulette, hoor de tenslotte f 200 en 2 maanden voorwaar delijk tegen zich vragen, welke straf door den Officier ook voor H.V., een aandeel houder in de bank, gewenscht werd ge acht. Uitspraak in deze gecombineerde zaak op 5 December. „Inter Nos" en „Proza en Poëzie „Inter Nos" begon met een „Bloemencan- tate" van G. Vladeracken. die zoo'n beetje den stijl van Lysen voortzet en in den tekst waarvan me de botanische onzin van eer Kruidje-roer-me-niet, dat tevens een Brand netel is, in verbazing bracht Zulke eigen schappen komen alleen bij den (of de?) Mensch voor. Het kinderkoor zong goed. later in de Walsen van Strauss nog beter; althans was het verwonderlijk hoe goed het hier het Weensche karakter trof. Jan Booda leidde alles aan den vleugel en had het enorme koor volkomen in de hand. De sopraan Betty Bos— Smit kon in de Cantate slechts een deel van haar gaven, n 1. een beschaafde en zuivere stem, toonen, in Strauss' „Frühlingsstimmen" echter ook een goed ontwikkelde coloratuur, tot in de hoogste tonen welluidend. Niet zoo volledig scheen zij de Klokken-Aria uit Déli- bes „Lakmé" te beheerschen. Van de grootere meisjes hoorde ik nog een knappe vertolking van het Spinkoor uit Wagner's „Der fliegende Hollander", met goed uitgevoerde solo's. „Proza en Poëzie" hoorde ik kort geleden in Wagenaar's „Lucifersmarsch" met voldoe ning. Ditmaal had ik gaarne hun praestaties gehoord, maar een lange redevoering van een der bestuursleden verhinderde dat. want Chausson's Trio riep me naar de Begijnhof kapel terug vóórdat het koor weer aan het woord kon komen. K. DE JONG. Morgen Simavi-inzameling IVforgen, Zaterdag, houdt Simavi haar jaarlykschën speldjesverkoop. Deze ver- eeniging verleent reeds weer krachtigen steun aan artsen en verpleegsters in de Buitengewesten, die daar strijden tegen de grootste vijanden der Indische bevolking: de vele verschrikkelijke tropenziekten. Ge nezing is vaak mogelijk, wanneer er een arts is, die over de noodige geneesmidde len beschikt. Simavi kon reeds aan vele aanvragen voldoen door het zenden van geneesmiddelen en instrumenten alsmede van geld voor het bouwen van hospitalen. Maar dit zijn nog maar druppels in den grooten oceaan van leed. Wanneer de toe stand in Indië meer gestabiliseerd is, moe ten er ziekenhuizen worden gebouwd en verbouwd en ook hiervoor zijn groote be dragen noodig. Elke bijdrage beteekent: meer artsen, meer verpleegsters en meer geneesmiddelen. Simavi vraagt ook de jon geren, haar morgen te helpen bij den speldjesverkoop. Het secretariaat voor de binnenlandsche actie is: A. J. Bermen, Fre- derik Hendriklaan 35, Haarlem, telefoon 16470. BINNENLAND Dc Centrale Eereraad voor de Kunst heeft uitspraak gedaan inzake den heer Gerard Ar- bous, die door den Eereraad voor Tooneel ge- schors; werd voor den tijd van vijf jaar. De Centrale Eereraad sprak als zijn oordeel uit, dat ci geen termen aanwezig waren eenige maatre gel op den heer Arbous van toepassing te ver klaren. Op 10 December, den 2Slen verjaardag van het korps, zullen de mariniers na een afwezig heid van zes en een half Jaar weer te Rotterdam terugkeeren en de nieuwe kazerne aan het Toe pad ln gebruik nemen. In Tsjecho-Slowakije z(jn talrijke goederen opgespoord, welke de Dultschers in Nederland hadden geroofd, zooals gereedschappen, draai banken. transformatoren en electromotoren. Reeds zijn 42 wagons met dit materiaal, dat hoofdzakelijk afkomstig is van de Nederlandsche Spoorwegen, in ons land aangekomen. De kosten der rUksbureaux worden gedekt door consentgeldcn. welke voor een groot deel uit den Invoer worden verkregen. Door vermin dering van personeel zijn de uitgaven van deze bureaux gedaald. Indien de opbrengst der con- sentigelden in 1947 daardoor een overschot op levert. zal dit aanleiding kunnen zijn tot ver laging der consentheffing, Binnenkort ls de instelling te verwachten van de in de Troonrede aangekondigde advies commissie Inzake de positie der Nederlandsche mij nonderneml n gen Van de 800 ln OostenrUk gekochte houten woningen zijn aan Gelderland 110. Limburg 320, Noord Brabant 230 en Zeeland 110 toegewezen. Een gering aantal blijft voor latere toewijzing gereserveerd. Dc Krijgsraad heeft den reserve-luitenant D. A. te Den Bosch veroordeeld tot f 150 boete omdat hij als bestuurder van een auto geen ge volg had gegeven aan het stopteeken van een agent en ook geweigerd had zijn papteren te laten zien HAARLEM EN OMGEVING Voor de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen hield de propagandist der Neder landsche Spoorwegen, de heer Antheunisse Don derdagmiddag een lezing „Hoe gaat het bij de Spoorwegen?" Aan de hand van lichtbeelden en films gaf hij een korte uiteenzetting over de geschiedenis van dit belangrijke bedrijf en vertelde daarna over wat er in de betrekkelijke korte periode na de bevrijding door de Spoorwegen ls ge presteerd Candldaat C. B. Th. Enklaar te Haarlem heft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Niehove. Tot uitbreiding van het kerkgebouw der Gereformeerde Kerk van Bloemendaal he^ft de Kerkeraad een plan voorbereid. Het zal worden voorgelegd op een gemeen tevergadering te hou den op Maandag 2 December Tot gezamenlijke kerkdiensten ln de om geving van de Pijlslaan zal een commissie uit de Kerkeraden der Gereformeerde Kerken van Haarlem en Heemstede de noodige stappen on dernemen. De bevestiging en Intrede van Ds. van Arkel als predikant van de Gereformeerde Kerk van Haarlem zal plaats hebben op Donderdag 12 December. Te Santpoort zijn door den kerkeraad der Gereformeerde Kerk benoemd tot ouderling de heeren H. Oderkerk en P. Toornvliet en tot diaken de heeren Z. A. de Ronde en J. van Rijswijk. Het Comité tot viering van de Nationale Feesten te Hillegom heeft van de feesten een batig saldo van f 428,64 overgehouden. DE DISTRIBUTIE Uitreiking distributiebescheiden Zaterdag 23 November. Haarlem: Vleeschhal)Htm Hen. Heemstede: (Binnenweg 160): 9—11 uur. rest. W. X. IJ en Z. Uitreiking schoenenbonnen Aerdenhout (Ge meen tekweekerij) van 9—12 uur. HET ONTSLAG VAN DEN DIRECTEUR VAN P. W. Ir F. Kruger, vroeger directeur van Pu blieke Werken van Zandvoort, heeft een brief gezonden aan den voorzitter en de leden van den gemeenteraad aldaar, waarin hij afscheid neemt en dank brengt voor het destijds ln hem gestelde vertrouwen. Van deze gelegen heid maakt hij gebruik eenige mededeelingen te doen. waarin hij opmerkt, dat hij door wel overwogen verzetswerk positieve resultaten van beteekenls heeft kunnen bereiken, welke hierop neerkomen- beperking van schade van vele millioenen, verkregen zonder de Duit- schers, ln welk opzicht ook, te helpen; voor komen van uitzending van personeel naar Duitschland; verbergen van waardevol ma teriaal; zorg voor de levensmiddelenvoorzie- ning, voornamelijk het transport; het ver schaffen van gegevens over de militaire si tuatie van Zandvoort aan den geallieerden inlichtingendienst. Voorts schrijft ir. Kruger, dat de z.g. zui vering spot met elk elementair rechtsbegrip. Achteraf heeft hij vernomen, dat hij ontsla gen is op grond van een rapport, waarover hij niet is gehoord en waarvan de voorstel ling van zaken op een mystificatie berust. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIE DIENST HAARLEM OPHEFFING VERPLAATSING Aeentschap Zuid, Julianastrant 11. In verband met een reorganisatie van den Dienst, gelteven alle personen behoorende tot bovengenoemd agentschap uitgezonderd De taillisten en Grossiers zich met ingang van Maandag 25 November a.s. te wenden tot de betreffende afdeelingen van het Kringkantoor van mijn Dienst. Zijlstraat 70. alhier. Zaterdag 23 November a.s, zal genoemd agent schap behalve voor Detaillisten en Grossier» voor het publiek gesloten zijn. HAARLEM. 22 November 1946 De Directeur. A. VAN OTIEL Heer, einde vijftiger, zonder inwonende kinderen, eigen villa in de gemeente Bloemendaal bewonend (dienstbode aanwezig), gewend veel te ontvangen, zoekt ter algeheele vervanging van de huisvrouw, ontwikkelde vrouw van standing, prettige ver schijning. Brieven onder No. 1611 aan N.V. Alta's Reclame Aidvles Bureau, N.Z. Voorburgwal 298, Amster- dam-C. NET DIENSTMEISJE Gevraagd voor direct een net dienstmeisje van 8y23 v NYMAN, Barteljorisstraat 34. kunnen een plaats vinden voor het strijken, mangelen en Vouwen bij N.V. Wasscherlj en Chemische Wasscherlj sPEEPERKORN. Licht werk. Aanmelden Bleekersvaart- Weg 39. Heemstede. Voor spoedige indiensttreding gevraagd AANK. VERKOOPSTER ter opleiding in het verpl-eging-sarfciikelenvak, leeftijd ±20 jaar en LEERLING VERKOOPSTER leeftijd Aanm. Fa. J. 1 16 jaar, beiden liefst met Mulo-opleiding. MATHOT, Groote Houtstraat 39, Haarlem KOKS-LEERLING gevraagd of KEUKEN-KNECHT BOOIMAN, 2e Emmastraat 36 Kl. Mach.fabr. te Haarlem vraagt t teekenaar Brieven onder no. 6246 Bureau van dit blad. spoedige In d. tr. Wij vragen voor onze zaak te Haarlem (groothandel in proenten en fruit) EEN BOEKHOUDER. Zelfstandige, verantwoordelijke werkkring voor persoon, die geheele administratie voor dit bedrijf kan verzorgen. Sollicitaties onder opgaaf van verlangd salaris en korte omschrijving van levensloop en diploma's aan „W1TKA" Conservenfabrlek, Wijkermeerweg 115117, Beverwijk. Handelsonderneming „TECO", Raadhuisstraat 19 te Heemstede, zoekt een voor Haarlem en omstreken, voor den verkoop van de navolgende artikelen: Tafelzuren: Zuidiholl. Inleggerlj Mank. Langeroor; Zure haring: Vooys, Katwijk a/Zee; Mosterd en azijn: van Rijn Co., Utrecht; Mosselen, paling, garnalen, haring en ansjovis in gelei enz.: De Haas van Oost, Bergen op Zoom. Hoog salaris, plus provisie. Zij die in het bezit zijn van een rijbewijs genieten de voorkeur. Uitsluitend schrifte lijke sollicitaties. GARAGE „DEN HOUT", Wagenweg, vraagt voor spoedige indiensttreding Aanmelding tusschen 812 en van 26 uur. DE WAGONFABRIEK BEDNES, N.V. vraagt KANTOORBEDIENDEN 18 tot 24 jaar, voor haar loonadministratie; EEN TYPISTE 18 tot 24 jaar, voor eenvoudig typewerk; AANKOMENDE METAALBEWERKERS van 18 tot 26 jaar, die een grondige oplei ding tot electrisch lasscher kunnen ont vangen. BANKWERKERS, CONSTR. BANKW. EN PLAATBEWERKERS Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan het kantoor Stationsplein 14 te Haarlem. ATTENTIE A. U. B. Een kast, stoel, tafel, speelgoed voor het kind, (oprui men?) Dan ook VEILINGLOKAAL „QUINT" Lange Raamstraat 14 Haarlem. WOENSDAG 27 NOV. VEILING. Breng in of laat U w goederen halen. Erkend yeillnghouder H. L. QUINT Voor direct gevraagd ACTIEVE VERTEGENWOORDIGER v. bezoeken v. bakkers/banketbakkers in Haarlem en omg. en deel van Amsterdam, door Import- en Groothandel in Bakkerijgrondstoffen. Br. met opg. v. leeft., gen. onderwijs, levensloop, enz. onder K.U. 3233, Adv, Bur. De la Mar. Amsterdam. PREUER DE HAAN, ACCOUNTANTS vragen voor hun kantoor Amsterdam eenige geroutineerde 1ste en 2e ASSISTENTEN Brieven met uitv. inl. Museumplein 10, A'dam (Z.) Een prettige, onafhankelijke werkkring, die goede financieele perspectieven biedt, is het vooruitzicht voor een goed ontwikkelden, actieven jongeman, die In een groot vooruitstrevend houtbedrijf zal worden opgeleid bot Eigenhandig geschreven sollicitaties met korte levensbeschrijving te richten onder No. 6241 Bureau van dit blad. dat nog niet alle inwoners van Haarlem en om streken Vermaat's brood eten. bewijst het andere feit. namelijk dat nog niet alle Inwoners van Haar lem en omstreken Vermaat's brood met ander brood hebben vergeleken. Nu de kwaliteit van het brood bij eiken bakker ls achteruit gegaan, is het toch wel de moeite waard te gaan onderzoeken welk brood nu tooh wel het beste ls. In den allerberoerdsten tijd bakte Vermaat het beste brood, nu bakt Vermaat het beste brood, en Ver- maat zal ook hierna het beste brood blijven bakken. Eet Vermaat's brood, en geniet Uw boterham. Paul Krugerkade 31 - Telefoon 11496 In pakken v. 250 gr. Prijs f 0.70 RJKSSTRAATVEG 226 HAARLEM TEL.26250 Houtplein 6 Ruit stuk? Stuur een bood schap. Verder geslepen glas voor meubels volgens alle mo dellen. Brieven no. 6249. OPROEPING. De Houder van polis van le vensverzekering no. 149470 der N V. Levensverzekering-Maat schappij van „de Nederlanden" van 1845, gevestigd te 's Gra- venhage wordt bij dezen opge roepen zich bij de Directie van genoemde Maatschappij ken baar te maken binnen veertien dagen na heden, zullende an ders van bedoelde polls een duplicaat worden afgegeven, waardoor de oorspronkelijke polls waardeloos wordt. Haarlem - Telef 19981 GEDEMPTE OUDE ORACHT M H.H. Ver. Bestuurders: VOOR UW FEEST Voor iedere vereeniging. Voor iedere beurs. Inl.: ROEMER VISSCHERSTRAAT 1W, HAARLEM Alle reparaties op electrisch gebied. Spaarnwouderstr. 13 Telefoon 15778 Plulmveehedrljf ,,'t Spaarnc", SchalkwIJkerweg 127. Kippen en Eenden aan en tegen den leg. Alleen 't allerbeste. Fotocopieën beter, sneller en goedkooper Foto Hilarius Groote Hontstr. 102. tel. 13866 IMPROVE YOUR FLUENCY! Leer vlot ENGELSCH spreken en schrijven bij: W. BEUMKES Schoterweg 158 (Desgewenscht ook lessen ln de morgen- en middaguren). JOOP MULLENS, and Hls Rhythms Dans- en Stemmingsband voor uw Bal-, Dans- en Feestavon den. Bezetting vanaf 3 pers. Offertes: Brouwersstraat 5Q,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3