Haarlems Dagblad „Geen Amer'kaansch economisch imperialisme" Ontwapening Russische motie krijgt steun Grensschending door Grieken Ambtenaren krijgen overbruggingsgeld Amerikaansche verlichting op oorlogsrantsoen V oedselvernietiging misdadig Belangwekkende Labour-uitlating Minister Gielen spreekt voor de Unesco Marva wordt niet uitgebreid 61e Jaargang No. 18491 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 23 November 1946 Versehijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f 4,— - Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem t\J IJ zijn weer zoover. Internationale ont- wapening is opnieuw aan de órde ge steld. In den kring van de U.N.O. wordt er zelfs over betoogd met een animo, alsof men een gansch nieuwe oplossing ontdekt heeft. Al de oude denkbeelden passeeren weer de revue. Zullen er straks commissies benoemd worden om de hoedanigheid van den aanvaller vast te stellen en om uit te maken, wat het verschil tusschen aanvals wapens en verdedigingswapens is? Gaat men rapporten uitbrengen over de parti culiere wapenindustrie? In de dossiers van wijlen den Volkenbond is daar al alles over te vinden. Die zijn natuurlijk door de U.N.O. overgenomen. Ook moet een aan merkelijk deel van de bibliotheek en het knipselarchief van den Volkenbond deze zaken behchamen. En dat alles kan zelfs nog niet eens vergeeld zijn. Het is immers pas vijftien jaar geleden, dat de Internatio nale Ontwapeningsconferentie onder groote belangstelling der volken werd voorbereid. Dat was dus in 1931. Onze gezant in Parijs, jhr. dr. J. Loudon, presideerde de voorbe reidende comm' rie. In ons land was de be langstelling bijzonder groot. Nederland, het van Hugo de Groot en van de vredes conferenties, het land van het Hof van In ternationale Justitie en het Vredespaleis waarin het zetelde, voelde zijn oude roe ping: den vrede te dienen. Dit blad poogde zijn steentje bij te dragen, want dezerzijds werd het initiatief genomen tot een lande- petitionnement voor internatir/ole ontwapening, uit te voeren door de Neder- landsche dagbladpers. Mijn voorstel werd aangenomen en vier weken lang voerde de dagbladpers actie voor dat petitionnement, waarbij zij een formulier afdrukte waarop de lezers hun instemming konden betuigen. Het resultaat was, dat ongeveer tweeënhalf millioen onderteekende formulieren werden ingeleverd, vertegenwoordigend dus de uitgesproken meening van de meerderheid der volwassenen in den lande. Gedrieën trokken wij namens de Neder- landsche Dagbladpers naar Genève en bo den ons resultaat, vervat in een oorkonde, aan den president der Assemblée van den Volkenbond aan. De president antwoordde in een rede, waarin hij de Nederlandsche traditie prees en zei: „Gij hebt ons werk bij voorbaat in volksstemming gebracht". was zoo. Maar het werk beantwoordde helaas niet aan de uitkomst van de volks stemming; 1932 bracht de mislukking van de Ontwapeningsconferentie, die zich in het volgende jaar, dat begon met Hitiers aan vaarding van de macht in Duttschland, nog vruchteloos voortsleepte. Vruchteloos, on danks de moedige en onuitputtelijke energie van haar president, den Engelschman Arthur Henderson, aan wien ik met eerbied herinner. Wel stimuleerde ons Hollandsche petitionnement nog tot een overeenkom stige beweging in Engeland, ondernomen door de League of Nations' Union, die tien millioen handteekeningen verwierf en irooten indruk in dat land maakte. Maar het kon niet baten bij de Ontwapenings conferentie, die door strijd over nationale eigenbelangen en angst voor eigen veilig heid inplaats van door streven naar ontwa pening bezield werd. Geen dergenen, die zich in dien tijd voor ontwapening warm maakten, had later re den om zijn werk als vruchteloos te be schouwen. Want dat was het niet, al werd het doel niet bereikt en al bleek Hitiers machtsaanvaarding de voorbode van den tweeden wereldoorlog, dien wij voelden na deren. Wie zich voor dergelijk streven in teresseert moet er op rekenen, dat hij de verwezenlijking van zijn ideaal een in ternationale rechtsorde, die den vrede waarborgt zelf niet zal beleven. Zijn vol doening moet hij zoeken in de zekerheid, hij door zijn streven bijdraagt aan het veld-winnen der overtuiging, dat alle men- schelijk falen op den duur door mensche- ljjke energie overwonnen kan worden. De wrlog, door menschen veroorzaakt, kan ook door menschen worden belet. Ten deze kan het woord „onmogelijk" nooit gelden. Het mag niet gelden. Moedeloosheid, die dat woord uit miskent de mogelijkheden, door Hooger Macht aan den mensch gegeven. Dat Ontwapening opnieuw op den voor pond treedt mag ons evenwel niet ver blinden voor de aanwezigheid der oude, machtige tegenkantingen. Zij zijn er weer, evenals in 1931. Toen waren het vooral de Franschen, destijds de 'machtigsten op het vasteland, die bezwaren opwierpen op pond van hun veiligheid. Het woord „sé- curité" beheerschte alle conferenties. Ja, altijd zijn het de machtigsten, die hun vei ligheid het meest bedreigd achten. Nu is het Rusland dat deze taal voert en dat zich ioor een steeds breeder gordel van „in vloedssferen" wil omringen. En het mach- Amerika voelt wel voor' ontwapening der legers, maar niet voor die van zijn 'ge weldige vloot, de grootste die de wereld wit gekend heeft. Het zijn bekende klan ken. In een beschouwing onder de titels: Jn de Wereldpolitiek Een korte defini tie" heeft onze redacteur J. L. in ons num- ner van gisteren een beschouwing der hui dige posities gegeven, die geen nadere toe lichting behoeft. In dat zelfde nummer werd medegedeeld dat de Franschen, de machtigen niet meer die zij in 1931 waren, lis bemiddelaars pogen op te treden en de delegaties van de Groote Vijf bijeen willen 'oepen om hun een compromis inzake ont wapening en de opgaven der troepen-sterk ten in de verschillende landen voor te leggen. Het is gemakkelijk, over dit alles met Ironie en scepticisme te schrijven en te spreken. Maar wat baat dat? Wie of wat is ooit gediend met die goedkoope moedeloos- ieid? Men doet beter met de lichtzijde te :ien. De lichtzijde is, dat de strijd voor rede door internationale rechtgorde wordt ■oortgezet en ondanks alle tegenslagen en nislukkingen, zelfs ondanks alle oorlogen, errein en aanhang zal blijven winnen. Al 'alt het vaak moeilijk, al kan men zich bij en doel als Ontwapening gemakkelijk uit iet veld laten slaan door de gedachte, dat tenslotte afhangt van de controle op ie bewapeningen, die schier onuitvoerbaar ehijnt, toch blijft het feit van dien telkens lervatten, steeds machtiger wordenden Irang naar heilzame oplossing. Het groeien de legioen der strijders voor dit doel zal Jen kamp nooit opgeven. Als het langs lezen weg niet lukt zijn er andere wegen, lat is al gebleken. En is het niet in strijd net alle gezond verstand, dat een half- rerwoeste wereld, strevend naar opbouw, *n groot deel van haar arbeidskrachten en laar productie ziet verspillen aan bewape- ng en dienstplicht, terwijl die wereld schreeuwt om mobilisatie van alle krachten foor den opbouw? R.-P. Troepen-telling99 en ontwapening moeten afzonderlijk blijven In de gisteren gehouden zitting van de politieke commissie der UNO zeide mevr. Vidjaja Laksjmi Pandit (VoorrIndië) over het gebruik van Britsch-Indische troepen in Nederlandsch-Indië: „In Indonesië wer den zij gebruikt voor de onschadelijke en noodige taak om geïnterneerde geallieerde burgers te beschermen en te evacueeren, maar het volk van Voor-Indië betreurde het gebruik van deze troepen om jlruk uit te oefenen op de Indonesiërs, die in een strijd om hun vrijheid waren gewikkeld". De Joegoslavische afgevaardigde, Popo- witsj, was de eerste, die zijn meening te kennen gaf over Bevin's voorstel om de kwestie van de ontwapening té verbinden aan de motie voor de troepentelling, toen hij zeide, dat „het samenkoppelen van deze twee kwesties het werk van den Veilig heidsraad ten bate van de collectieve vei ligheid zou vertragen". Parodi (Frankrijk) verklaarde, dat hij voor de Sovjet-Russische motie zou stem men. Ook hij achtte het niet mogelijk het ontwapeningsprobleem er mee te verbin den, daar hij „de Sovjet-Russische motie niet begraven wilde zien onder het groote probleem, dat de ontwapening biedt". Molotof zeide, dat de kleine landen eveneens opgaven zouden moeten doen van de troepen, die zij op de been hebben, in dien de Sovjet-motie zou worden aanvaard. Wat de telling van de troepen in de vijan delijke landen betreft, zeide Molotof: „In dien de Ver. Staten het juist en verstan dig achten inlichtingen over deze troepen bij de opgaven in te sluiten, zullen wij ons bereid verklaren deze voorstellen aan te nemen". Verder verklaarde Molotof, dat de Vei ligheidsraad en de militaire staf de voor gestelde inlichtingen noodig heeft voor het opstellen van een definitief plan voor de strijdkrachten, die ter beschikking van den Veiligheidsraad zullen komen. „In verklaringen voor de militaire staf commissie", zoo zeide Molotof vervolgens,- „hebben de Sovjet-Unie, Chma en Frank rijk reeds volledige rapporten ingediend over him strijdkrachten in vreemde gebie den, maar van Groot-Brittannië en de Vel'. Staten heb ik in deze nog niets gehoord". Ook Molotof verklaarde zich tegen het Engelsche voorstel de kwestie van de ont wapening met die van de troepentelling te verbinden, daar „beide .problemen op zich zelf reeds groot genoeg zijn". De bijeenkomst der commissie werd ver daagd tot heden. De verongelukte Dakota is ontdekt Reddingsploegen moeten 3000 meter klimmen Naar de Zwitsersche radio meldt, is het vermiste Amerikaansche Dakota-toestel ontdekt door Amerikaansche en Zwitser sche vliegtuigen. Het ligt op de oostelijke helling van de Wetterhorn op een hoogte van ongeveer drieduizend meter, negen Ki lometer ten Oosten van Grindelwald. Zooals reeds gemeld werd, is voedsel uitgeworpen en een reddingsploeg van zes tot acht berggidsen, vergezeld door een arts, zou Vrijdagavond uit Meiringen ver trekken. Men verwachtte, dat de mannen Zaterdagmorgen op de plaats van het on geval zouden aankomen. Per Amerikaan- schen militairen trein zou Vrijdag nog een reddingsploeg van 150 man te Interlaken arriveeren, die met speciaal voor zeer moeilijk terrein geschikte jeeps is uitge rust. Amerikaansche militaire autoriteiten hebben bepaald, dat de voorgenomen lan ding met een zweefvliegtuig door vrijwilli gers van de R.A.F. slechts als laatste red middel zal worden uitgevoerd. Berichten van het vliegveld Orly zeg gen dat acht van de elf slachtoffers ge zien zijn, terwijl zij zich in de nabijheid van het wrak bewogen. Er woedt daar thans een hevige storm. Volgens onbeves tigde berichten uit Fransche bron is in het gebied van de Mont Blanc het wrak van een tweede vliegtuig gevonden, mogelijk dat van een sinds zes weken vermist Ame- rikaansch legervliegtuig. Geldleening van 2.100.000 Vi rentebesparing. Een consortium, onder leiding van de Incasso-Bank, is bereid over te nemen een obligatieleening van 3 groot f 2.100.000. van de gemeente Haarlem. Met het geld van deze leening wordt afgelost het restant van een 3VS> obligatieleening van f 2.500.000 in 1942 aangegaan. Het voorzitterschap van „Bloembollencultuur" De voorziening in de vacature van Dr. J. A. Verhage als voorzitter van de-Alg. Ver- eeniging van Bloembollencultuur is uit gesteld tot de algemeene vergadering van Maart. Dr. Verhage is bereid zijn aftreden nog drie maanden uit te stellen. Het Engelsche stoomschip „Stormont", ge laden met vee, kwam op de Mersey vlak bij Liverpool in botsing met de „Empire Brent", die Belgische, Engelsche en Neder landsche vrouwen van Canadeesche sol daten naar Canada wilde brengen. Het vrachtschip kapseisde en een groot deel der geladen dieren verdronk; een klein aantal kon worden gered. De foto toont een der „gelukkigen". Het bruidenschip kreeg schade en keerde naar Londen terug. Otto Thierack pleegt zelfmoord Otto Thierack, die tijdens het regiem van Hitier de functie van minister van Justitie heeft vervuld, heeft volgens Radio-Frank fort, welke een te Neurenberg gedane me- dedeeling aanhaalde, op 26 October jl. in een Britsch interneeringskamp te Neu- muenster, ten Zuidwesten van Kiel, zelf moord gepleegd. Thierack was 57 jaar oud, een fanatieke nazi van de oude garde. Te gelijk met vier andere rechters en regee- rings-juristen van het nazi-regiem zou hij te Neurenberg berecht worden. Als presi dent van het „Volksgerechtshof" heeft Thierack zoovele politieke tegenstanders den dood ingejaagd, dat het „gerechtshof" den naam kreeg van „bloedrechtbank". Geen paarden en vee van het Noorden naar het Zuiden Om het smokkelen van vee en paarden naar België tegen te gaan heeft het Be drijfschap voor Vee en Vleesch een verbod afgekondigd van het vervoer van vee en paarden over de groote rivieren. Het verbod treedt morgen in werking. Van het verbod om paarden en vee van het Noorden naar het Zuiden te vervoeren, zal slechts in zeer bijzondere gevallen ont heffing worden verleend. Voorts is elk vervoer van paarden en vee op de rivieren en stroomen, dus ook door in geregelden dienst varende vracht booten, verboden. Ten behoeve van per sonen, die regelmatig met een bespannen voertuig de rivieren moeten overschrijden, zooals bodediensten en melkrijders is ont heffing verleend, doch uitsluitend voor aangespannen paarden. Voorts is het vervoer van paarden cn vee in het gebied beneden de rivieren ver boden tusschen één uur na zonsondergang en één uur vóór zonsopgang. Vervoer per sjJoor valt niet onder deze verbodsbepaling. Joegoslavië meldt: Naar het Joegoslavische persbureau Tanjug meldt is het Joegoslavische grond gebied op 20 en 21 November herhaalde malen door Grieksche vliegtuigen geschon den. Deze schendingen zouden voornamelijk hebben plaats gehad in de grensstreek om de plaatsen Malikris, Sjoem en Kosjuh. Een Joegoslavische grenspost zou door enkele van deze vliegtuigen met mitrailleurvuur zijn bestookt. Het Joegoslavische ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft de Grieksche re geering eén protestnota doen toekomen. Naar gisteravond door de Grieksche regeering werd bekend gemaakt, zijn 35 guerrilla-strijders gedood in gevechten te gen regeeringstroepen en politie in het ge bied van Kozani in West-Macedonië. Volgens onbevestigde berichten hebben „bandieten" in het .dorp Xerovon in het gebied Kiliris 42 boeren terecht gesteld en 45 huizen verbrand. Het woord is aan. George Bernard Shaw: Democratie is het gevoel van onbestemden eerbied voor iederen medemensch. TWEEDE KAMER Bij de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken heeft minister Beel ver klaard, dat de problemen ten aanzien der provinciën een punt van bespreking zullen uitmaken bij de Grondwetsherziening. Door wijziging der Provinciale wet zou tegemoet Maandag hoogtepunt in strijd tusschen Lewis en regeering Naar United Press mededeelt heeft Pre sident Truman Vrijdag zijn vacantie in Florida afgebroken. Hij zal zich heden per vliegtuig naar Washington begeven om ter plaatse de leiding te nemen 'in den strijd van de regeering met John Lewis, een strijd die zijn hoogtepunt op Maandag zal bereiken, wanneer de arbeidersleider zich zal hebben te verantwoorden voor het dis trictsgerechtshof. Tegelijkertijd zijn de meeste staten en steden reeds met een vrij willige „verduistering" begonnen, nog voor dat de regeering is overgegaan tot een dergelijken order, die tot doel heeft de nog voor 36 dagen voorradige kolen aan de ziekenhuizen en openbare nutsbedrijven te kunnen verstrekken. In Washington zelf zijn alle regeerings- gebouwen op de verduisterings-basis van den oorlog gesteld. De spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat van de treinen, die dagelijks New York verlaten, er driehon derd zullen vervallen. ■Uit Wilkesbarre in Pennsylvania wordt gemeld, dat duizenden arbeiders uit de anthracietmijnen gisteren niet op het werk verschenen zijn. Bestuurders van de United Mine Workers noemden den toestand in de anthracietmijnen een van de uiterste ver warring. Volgens vroegere berichten wa ren tenminste zesduizend van de 76 dui zend arbeiders in de anthracietbedrijven der Vereenigde Staten weggebleven. gekomen kunnen worden aan verscheidene wenschen Er zal een onderzoek worden inge steld naar de kwestie der delegatie van be voegdheden van den raad aan de colleges van B en W De minister zal overwegen hoe aan de provincies een betere grondslag kan ge geven worden voor het voeren van haar financieel beleid Het vraagstuk der noodlij dende gemeenten is in studie Er is overleg gaande met Amsterdam. Den Haag en Rotter dam om te komen tot een soepeler regeling voor deze groote gemeenten. Het toezicht op de noodlijdende gemeenten zal variaties kun nen vertoonen De minister zegde toe er ern stig naar te zullen streven de gemeenten die vrijheid te geven, die binnen het raam van een goed financieel beleid verantwoord zal zijn Bij de samenvoeging van gemeenten zal voorzichtigheid betracht worden Ten aanzien van Colijnsplaat en Kortgene zal nagegaan worden of er redenen zijn om de annexatie ongedaan te maken. Minister Beel deelde mede. dat de ambtena ren, in afwachting van de salarisverbetering, een overbruggingsuitkeering zullen krijgen in December. Ook kondigde hij aan dat de zorg voor krankzinnigen zal overgaan naar Sociale Za ken. De begrootingen voor 1946 en 1947 wer den tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, alsmede die voor Landbouw. Visscherü en Voedselvoorziening. In de voorbereidende commissie van de F.A.O. (Food and Agricultural Organisa tion) heeft de Britsche afgevaardigde, Wilson, er op aangedrongen, dat de com missie het vernietigen van overtollige voedselvoorraden als een internationale misdaad zal brandmerken. Dit voorstel maakte deel uit van een Britsch plan voor de internationale stabili satie van koopwaar, welk plan het aan leggen beoogt van reserve voorraden en voorts contracten op langen duur, regulee- ringsschema's, bijzondere voorzieningen en prijscontrölemaatregelen als de vijf voor naamste voorwaarden voor een permanente stabilisatie van prijzen, die zoowel voor den consument als voor den producent gunstig zijn. Sprekende over de vernietiging van voedselvoorraden, zeide Wilson, dat dit volkomen in strijd is met het geweten van de na-oorlogsche wereld en dat de Labour- regeering zulke practijken niet zal dulden. Onrust in Azerbeidsjan In breede kringen in Azerbeidsjan wordt aangenomen, dat de centrale regeering een groot offensief tegen de democraten in deze provincie beraamt. Generaal Kavian, hoofd van de politie in Azerbeidsjan, bevestigde tegenover de pers. dat de geheele bevolking van Azer beidsjan tot de tanden gewapend is „voor de verdediging wan het land en de onaf hankelijkheid van het volk". Men heeft gezien, dat twee of drie Brit sche oorlogsschepen verleden week bij Abadan voor anker gingen en materiaal ontscheepten, dat naar Basra vervoerd werd. In verband met het feit, dat de Britten bovendien zwaar materiaal concentreeren in het gebied van Koeweit en de Eilandbewoners een militaire oplei ding geven, ligt het voor de hand, dat zy verdere plannen met Abadan en Khuzistan voor hebben. Dit alles wordt oogluikend door de Perzische regeering toegelaten. Men moet daarom met ernstige en bloe dige consequenties rekening houden. Amerika's nieuwste passagiersschip „America" arriveerde in Southampton; het schip zal met de luxueuze Engelsche passagiersschepen, als de „Queen Elizabeth" en de „Mauretania" gaan concurreeren op de Oceaanroute. Het meet 25.000 ton. In 1948 zal een schip van 30.000 ton van stapel loopen, dat op dezelfde lijn dienst zal doen. Het Britsche parlementslid Crossman, afgevaardigde voor Oost-Coventry, die de motie der „opstandige" Labour-parle- mentsleden inzake de Britsche buitenland- sche politiek in het Lagerhuis indiende, heeft tijdens een bijeenkomst' te Londen verttlaard, dat de Labour-afgevaardigden, toen zij Maandag j.l. zich van stemming onthielden, dit niet uit ontrouw jegens de regeering gedaan hadden. „Iedereen weet", aldus Crossman, „dat de politiek van Bevin te verkiezen is boven alles, wat Churchill gedaan zou hebben. Indien Churchill aan de macht ware gekomen, zouden wij ons vermoedelijk in een toestand van oor log met Voor-Indië en Egypte bevon den hebben en zou een onoverbrug bare kloof tusschen de Oostersche en Westersche mogendheden ontstaan zijn. Indien de voorbereidingen tot unificatie van Britsche en Amerikaan sche wapenen niet gepaard gaat met desbetreffende onderhandelingen met de Sovjet-Unie, zullen de Britsche eilanden een Amerikaansch vliegtuig moederschip worden. Het was juist om de Sovjet-Russische expansionistische neigingen in Oost- Nederland in contact met drie beschavingen' De Nederlandsche minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gielen, heeft op de derde bijéénkomst van de algemeene vergadering der Unesco (United .Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) te Parijs, als leider van de Nederlandsche delegatie, een rede gehouden. „Het is voor Nederland", aldus minister Gielen, „niet moeilijk de principes van het Handvest van San Francisco betreffende internationale samenwerking op het ge bied van cultuur en onderwijs te onder schrijven. De Nederlanders immers onder houden contact met drie beschavingen en hebben sedert lang getracht de cultuur van hun naburen te leeren kennen, ten einde den vrede te verstevigen en den geest en de cultuur van hun eigen land te verrijken. Gezien de belangstelling van het Nederlandsche volk voor vreemde talen ontmoet het geen moeilijkheden bij zijn interesse voor de cultureele voortbrengse len van andere volkeren". Sprekende ove- Duitschland zeide de minister: „Na ec idperk van bij uitslui ting nationaal--ocialistische opvoeding hebben de Duitschers in, het geheel geen begrip meer van de opvattingen der demo cratische wereld. Er bestaat geen enkele mogelijkheid tot uitwisseling van ideeën met hen,, die weigerden zich te onderwer pen aan de absolute macht van den staat en van een partij, en die nog vertrouwen stellen in de rede en de vrijheid van wóórd en gedachte. Wij zien in dat geestelijk iso lement een gevaar, dat de geheele wereld bedreigt". Tenslotte wees minister Gielen er op, dat voor het tot stand brengen van weder- zijdsch begrip en daardoor van wereld vrede niet kan worden volstaan met uit wisseling van cultuurgoederen alleen. Men zal ook moeten zoeken naar de juiste maatstaven, waaraan de cultuur moet worden gemeten als essentieel element van vrede en eendracht. Ons inziens is het met name de godsdienst, die een essentieele waarde heeft voor de geheele menschheid, en die onder zeer verschillende vormen, een rol van overwegend belang zal blijven spelen bij het tot stand brengen van vrede onder de volkeren. Dit voor oogen houdend zal de conferentie er goed aan doen, aldus minister Gielen, aandacht te wijden aan de taak van de religieuze gemeenschappen, die in zeer groote mate kunnen bijdragen tot het wederzijdsch begrip tusschen de volkeren. De Nederlandsche delegatie is er vast van overtuigd, dat slechts dan de geestelijke ontwikkeling toegankelijk zal worden voor de geheele wereld. De minister van Marine heeft aan de Twee de Kamer medegedeeld, dat de marine-vrou- wenafdeeling zeer belangrijke diensten be wijst en op het oogenblik, zonder den dienst ernstig te schaden, niet gemist kan worden. Het ligt niet in de bedoeling aan de marine- vrouwenafdeeling nog uitbreiding te geven. De marinediensten in Engeland zijn thans bijna uitsluitend beperkt tot technische op leidingen en de daaraan verbonden admini stratieve taak. Bij deze opleidingen wordt gebruik gemaakt van opleidingsmaterieel dat in Nederland nog niet voorhanden ls. Een regeling om aan oorlogsvrijwilligers, die uit overzeesche gebiedsdeelen terugkeeren. den noodigen steun te verleenen bij terugkeer in de burgermaatschappij, is in bewerking bij een interdepartementale commissie. Aan de bezwaren, die ontstonden doordat militairen der zeemacht door hun terugkeer uit de overzeesche gebiedsdeelen of ziekte, enz. hun tijdelijk verworven rang verloren, daar zij niet meer in de functie dienden, waar aan die rang verbonden was, is tegemoet gekomen. Sinds 17 Juni 1946 is de aanneming van beroepspersoneel begonnen en is de recrutee- I ring van oorlogsvrijwilligers vrijwel gestaakt Sinds overgegaan werd tot het aannemen van beroepspersoneel werden nog slechts 17 oor- logsvrijwilligers aangenomen op 1200 man I beroepspersoneel voor de vloot en den ma- Irineluchtvaartdienst en geen oorlogsvrijwil ligers voor de mariniers. Van de Britsche marine werden in en na I den oorlog zes gedurende den oorlog gebouw de torpedobootjagers overgenomen. Nieuwe regeering in Bulgarije Georg Dimitrof, de leider van de Bul- gaarsche communistische partij, heeft een regeering van het patriottisch front ge vormd, aldus meldt radio Moskou. Dimitrof is minister-president, met vier vice-presi- denten, namelijk Alexander Opof, Karayche Kostef, Georgi Popof (alle drie zonder por tefeuille) en Kimon Georgief, den vroege- ren premief, die ook als minister van Bui- tenlandsche Zaken optreedt. De Bulgaarsche communistische partij is thans in de regeering vertegenwoordigd door den minister-president, een der vice- presidenten, drie ministers en den voorzit ter van den economischen raad. De Land- bouw-Unie is vertegenwoordigd door een vice-president en vier ministers, de Natio nale Unie door twee ministers en de so ciaal-democraten door een vice-president en een minister. Verder is er een onafhan kelijke minister. De politieke gezindheid van den vierden vice-president en van drie ministers is niet vermeld. Gemeentereiniging te Haarlem De nieuwe directeur B. en W. van Haarlem stellen den raad voor in de vacature van den heer A. van Driel, die 1 Januari a.s. aftreedt als direc teur der Reiniging, Ontsmettingsdienst en Centraal Vervoer, te benoemen den heer M. Renne, thans waarnemend directeur, die reeds sinds 1925 bij deze bedrijven werkzaam is. Bouw van negen arbeiderswoningen In Heemstede kunnen in 1946 eenige arbei derswoningen worden gebouwd. In het ex ploitatie-tekort zal het rijk bijdragen. B. en W stellen den gemeenteraad voor negen woningen te laten bouwen aan de Vijfheeren- straat. De gemeente zal den grond groot on geveer 1304 m2.. om niet aanvaarden Op haar kosten zal een straat met trottoirs, met rio- leering enz. moeten worden aangelegd. De kosten hiervan bedragen 12 192 De stich- tingskosten zijn geraamd op 92.300. Europa en Perzië te stuiten. Wij moeten ons echter ook tegen het Amerikaansche economische imperialisme in het Verre Oosten teweer stellen. Wat is Japan anders dan een Amerikaansche kolonie? Het is de taak van socialistisch Engeland om voor de volkeren der aarde op te komen tegen imperialisme, hetzij rechtsch of uiterst- linksch, hetzij Amerikaansch of Sovjet- Russisch. Wij kunnen ons niet vereenigen met de Amerikaansche interpretatie van „vrijhandel". Wij zullen sterk zijn als wij onafhan kelijk blijven, samenwerken met Amerika en de Sovjet-Unie en het opnemen voor de volkeren der aarde, die noch gediend zijn van de Amerikaansche vrije concurrentie, noch van het Sovjet-Russische communis me". Duitschers kunnen Amerikanen worden Het Duitsche nieuwsbureau Dana in de Amerikaansche zóne meldt, dat driehon derd Duitsche deskundigen op het gebied der industrie, financiën, internationale aangelegenheden en medicijnen Vrijdag uit Bremen naar de V. S. zijn vertrokken om te helpen bij de ontwikkeling van de Ame rikaansche industrie. Volgens dit plan zullen in het totaal dui zend Duitschers en Oostenrijkers naar de V. S. vertrekken. Indien zii na een proef tijd van een half jaar hun bekwaamheid hebben bewezen, zullen zij verlof krijgen te blijven en het Amerikaansche burger schap aan te vragen. Weerbericht geldig tot Zondagavond: REGEN. Matige, aan de kust krachtige wind tus schen Zuid en Zuid-West Zwaar bewolkt met regen. Vrij lacht. Onderscheiding voor het Roodé Kruis In het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Graven- hage heeft Prinses Juliana de grooten gouden dr. C. B. Tilanus-medaillg. de hoogste onder scheiding. welke de Nederlandsche Vereeni- ging Eerste Hulp bij Ongelukken kan toeken nen, in ontvangst genomen. De voorzitter van E.H B.O., dr. A2. Oterdoom deelde mede. dat door wijlen dr. C. B. Tilanus, den stichter van de vereeniging, de bepaling was gemaakt, dat deze medaille kon worden toegekend aan instellingen, die op bijzondere wijze het doel der vereeniging hebben helpen bevorderen. Deze onderscheiding wil dan ook zijn de uit drukking van de erkentelijkheid van de Nederlandsche vereeniging voor E H B O. voor alles, wat het Nederlandsche Roode Kruis heeft gedaan voor land en volk. Namens het hoofdbestuur dankte Prinses Juliana voor deze onderscheiding. Zij be schouwde deze medaille als een symbool van de vruchtbare samenwerking tusschen beide instellingen. Schermerhorn en De Boer naar Nederland Uitgeleide gedaan door dr. Van Mook. zijn prof Schermerhorn en mr. De Boer gister ochtend per Skymaster naar Nederland ver trokken. Gistermiddag: heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de ten toons teUing van Fransche wandtapijten in het Rijksmuseum te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1